#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα όμορφα μέτρα, όμορφα καίγονται



Όλα τα ξένα μέσα ενημέρωσης έχουν καταλάβει τι πρόκειται να γίνει στην Ελλάδα σύντομα, εκτός από τους κυβερνώντες. Η μια μετά την άλλη οι ξένες εφημερίδες προβλέπουν σοβαρές κοινωνικές αναταραχές εξαιτίας των σκληρών μέτρων που απαιτεί η τρόικα, αλλά το πολιτικό σύστημα νομίζει ότι το πακέτο μέτρων θα περάσει όμορφα κι ωραία από τη Βουλή και θα εφαρμοστεί κιόλας.

Όμως, τα όμορφα μέτρα, όμορφα καίγονται και δυστυχώς στις φλόγες που ετοιμάζονται να ανάψουν κινδυνεύει να καεί όλη η χώρα.

Οι New York Times λοιπόν κάνουν λόγο για μεγάλες αντιδράσεις σε Ισπανία, Ελλάδα και Πορτογαλία. Η εφημερίδα επικρίνει κυρίως τη γερμανική πολιτική για τις «αποτυχημένες πολιτικές λιτότητας». «Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για τον Ισπανό πρωθυπουργό Μαριάνο Ραχόι να προβεί σε περικοπές υπηρεσιών και δαπανών χωρίς να διακινδυνεύσει κοινωνική αναταραχή και το ίδιο ισχύει για την Ελλάδα και την Πορτογαλία», αναφέρεται χαρακτηριστικά.

Στο άρθρο τονίζεται ότι ο χρόνος εξαντλείται και μόνο μια απότομη αλλαγή στις οικονομικές πολιτικές μπορεί να σώσει το ευρώ. Οι Ευρωπαίοι ηγέτες και κυρίως η καγκελάριος Α. Μέρκελ, τονίζεται στο άρθρο, πρέπει να αναγνωρίσουν ότι η επιστροφή της ευρωζώνης σε επίπεδο χρηματοπιστωτικής ρευστότητας θα απαιτήσει νέες προσπάθειες για την ενίσχυση της οικονομικής ανάπτυξης, μέσω ελαστικότερων στόχων στον τομέα του προϋπολογισμού –και όχι μέσω της συνεχιζόμενης λιτότητας που επιβάλλεται από Βερολίνο και Βρυξέλλες σε απελπισμένες κυβερνήσεις.

Αναφέρεται τέλος στις μεγάλες διαδηλώσεις που θα αυξηθούν το επόμενο διάστημα και στις τρεις χώρες καθώς «η υπομονή του κόσμου εξαντλείται ως προς τις αποτυχημένες πολιτικές λιτότητας που απαιτούν η γερμανική κυβέρνηση και άλλοι Ευρωπαίοι ηγέτες. Πολιτικές που είναι σαφές ότι θα επιδεινώσουν περαιτέρω τα δραματικά επίπεδα ανεργίας και θα καταστρέψουν τα δίκτυα προγραμμάτων κοινωνικής προστασίας, όταν αυτά χρειάζονται περισσότερο από κάθε άλλη φορά».

Η αμερικανική εφημερίδα ουσιαστικά καταφέρεται κατά των Ευρωπαίων ηγετών, συντηρώντας έτσι την κόντρα με το ΔΝΤ για το πώς θα αντιμετωπιστεί η κρίση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΡΙΠΟΛΗ avatar
    ΤΡΙΠΟΛΗ 03/10/2012 07:08:52

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ!!!!!!!!!!!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ΤΡΙΠΟΛΗ 03/10/2012 13:56:40

      χα χα χα !!!! Μήπως να λουστούμε με Ultrex, ή μάταιο κι αυτό;;; Συνήθισαν στα γόνατα και τώρα πού να σηκωθείς....... Πού να τρέχεις... Αφού κουράζεσαι γρήγορα κι αφού περνάνε πάντοτε στο τέλος και τα μέτρα.... Εν αναμονή ...εξεγερμένοι, προσδοκώντας την ανάσταση των ζωντανών νεκρών....

  2. enaon avatar
    enaon 03/10/2012 07:10:13

    Μα τι σας έχει πιάσει, σε λίγο θα μοιράζετε μολότοφ και μάσκες στους αναγνώστες.
    Δεν θα δώσουμε αφορμή για να μας δείρετε, θα πάψουμε να πληρώνουμε και κάντε ότι καταλαβαίνετε.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ enaon 03/10/2012 13:59:13

      .....Κι αυτό καλό. Δεν έχει σημασία η ...μέθοδος, αρκεί να οδηγήσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα !! Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη σταθερή κι επίμονη αντίσταση. Ας διαλέξει ο καθένας όποιον του ταιριάζει, αρκεί να πάψει να έρπει.

  3. Ακις avatar
    Ακις 03/10/2012 07:37:44

    Είμαι περίεργος ποια θα σκάσει πρώτη, Ελλάδα ή Ισπανία...

    • H pena tis logikhs avatar
      H pena tis logikhs @ Ακις 03/10/2012 08:03:41

      Κάπου είχα διαβάσει γύρω στο 2010 σε ξένη σελίδα , ένα χαρακτηρισμένο ως σενάριο συνωμοσίας πως αρχικός στόχος ήταν να ξεκινήσει η αναμπουμπούλα στην Ευρώπη από την Ισπανία ,αλλά δυστυχώς για εμάς πετάχτηκε ως "βασιλικότερος του βασιλέως" το δικό μας κατάντημα ο ΓΑΠ και μας φόρτωσε όλα αυτά που ζούμε .
      Δυστυχώς αυτός και τα πιόνια του είναι ακόμη έξω , αντί να έχουν μπει μέσα για εσχάτη προδοσία .
      Τελικά μήπως κάποια πράγματα βιαζόμαστε να τα χαρακτηρίσουμε ως σενάρια συνωμοσίας ;

      • Διογενης avatar
        Διογενης @ H pena tis logikhs 03/10/2012 09:27:13

        συνωμοσυολογια ε? περιεργως ολα οσα θεωρουνται "συνωμοσυολογια" δενουν μεταξυ τους σαν κομματια απο παζλ. τα περισσοτερα απο αυτα εχουν απολυτη λογικη αν τα σκεφτεις αποστασιοποιημενος, συνηθως εχουν μονοπλευρη εξυπηρετηση συμφεροντων με συγκεκριμενους θυτες και συγκεκριμενα θυματα. αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι οτι οταν κατι μοιαζει σαν σκατα, και μυριζει σαν σκατα...μαλλον σκατα θα ειναι.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ H pena tis logikhs 03/10/2012 09:30:29

        Ὑπάρχουν καί πολλά σενάρια πού οἱ ἠθοποιοί δέν τά ἀκολουθοῦν κατά γράμμα...

      • Tryphoon avatar
        Tryphoon @ H pena tis logikhs 03/10/2012 19:18:30

        Μήπως δεν είναι ο ΓΑΠ και τα πιόνια του αλλά ο δικομματισμός συνολικά. Γιατί δε λέω στην πυρά ο ΓΑΠ, αλλά τι θα γίνει με τον Σαμαρά που στήριξε το PSI που διέλυσε ταμία και τράπεζες και τώρα πάει να περάσει το χειρότερο πακέτο από ενάρξεως της κρίσης? Που ζήταγε γονυπετής την συγχώρεση της Μέρκελ για τον αμαρτωλό προ πρωθυπουργικό βίο του? Αυτός δεν πρέπει να πάει φυλακή? ‘Ήρθε η ώρα εσείς οι ψηφοφόροι της ΝΔ να καταλάβετε το μοιραίο λάθος που κάνατε στις εκλογές.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Ακις 03/10/2012 14:00:39

      ...Καλύτερα η Ισπανία. Θα είναι πιό ...εκκωφαντικός ο κρότος και θα τρομάξουν περισσότερο.

  4. Anaconda avatar
    Anaconda 03/10/2012 08:02:03

    Το πολιτικό προσωπικό της χώρας αποδεικνύεται ανεπαρκές στο σύνολό του.

    Αφιερωμένο σε όποιον ακόμα και σήμερα αρνείται να δει την πραγματικότητα:
    http://news247.gr/eidiseis/h_nea_filikh_etaireia_katakeraynwnei_th_merkel.1610066.html

    "Τί να περιμένω; Μόνο στο Θεό ελπίζω..." όπως μου είπε και μια κυρία 78 ετών που πλέον από αξιοπρεπής κατάντησε να τρώει σκέτο στάρι 4 φορές την εβδομάδα για να επιβιώσει με τόσες μειώσεις στη σύνταξή της...

  5. parsifal avatar
    parsifal 03/10/2012 09:22:29

    Οι ΝΥΤ αγνοούν βασικά σημεία της ελληνικής πραγματικότητος.
    Ναί τα μέτρα θα πονέσουν, ναί κομματα και συνδικάτα θα κάμουν τις τυπικές διαδηλώσεις. Και μετά ολοι θα πάνε στην εφορία να πληρώσουν, θα πάνε να εκπληρώσουν κάθε είδους "υποχρέωση" στο κράτος - λεβιάθαν και μετά θα πάνε στην ...ταβέρνα !
    Οι λίγοι, αυτοί που δεν εχουν να πληρώσουν πιθανόν να αγανακτήσουν, πιθανόν και μερικοί να συλληφθούν πρός παραδειγματισμό των υπολοίπων, ειδικά ετσι και υπάρξουν επιθέσεις σε υπαλλήλους εισπρακτικών εταιρειών, κλητήρες κλπ.
    Η αστυνομία, που σε ποσοστό ανω του 50 % ασχολείται με αδρά αμοιβόμενα πάρεργα, "εξωσχολικές" φυλάξεις, καθήκοντα σεκιούριτυ, συνοδείες κλπ. και σε προσωπικό επίπεδο ΔΕΝ εχει θιγεί, αφού λόγω γενικευμένης ανασφάλειας εχει "ανοίξει" η σχετική πιάτσα θα επιτελέσει το "καθήκον" της επιβάλλοντας τον νόμο (στις ελεύθερες ωρες της)... 50- 60 € πάει η βάρδια στις φυλάξεις, με εξασφαλισμένη κάλυψη απο τους συναδέλφους σε περίπτωση εμπλοκής. Οι "κανονικοί" σεκιουριτάδες δουλεύουν με 2,5 - 3 € την ωρα και φυσικά με κάλυψη ...ενα φακό !
    Αρα... τα μέτρα και θα ψηφισθούν και θα εφαρμοσθούν και τα πράγματα θα συνεχίσουν ως εχουν. Εως την τελική φάση. Οταν τελειώσουν τα κλεμμένα, οταν εκλείψουν οι "καβάτζες", οταν οι συντριπτική πλειοψηφία επαρχιωτών - βλάχων που λυμαίνεται την ΑΘήνα πάψει να επιβιώνει με τον παρασιτισμό του χωριού, τα κολλητιλίκια και τα συντοπιτιλίκια, τα οικόπεδα, τα λάδια, τα ξύδια κλπ. οταν δηλαδή ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ αγανακτήσουν. Ο αστικός πληθυσμός που αισθάνεται ξένος στον τόπο του και βαρέθηκε να τον απομυζούν βλαχαδερά που χώθηκαν στο ΣΔΟΕ, στις εφορίες, στο κράτος εν γένει.
    Αλλά μπορεί και να μήν γίνει ποτέ... Η σοφή και εμπειρη εκκλησία το λέει "ο Θεός της Ελλάδος".

    • factorx avatar
      factorx @ parsifal 03/10/2012 10:34:03

      !!!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ parsifal 03/10/2012 11:10:52

      .... Ως ακριβής ερμηνεία και πιστή απεικόνιση της μέχρι σήμερα δουλοπρεπέστατης ραγιαδοαντιμετώπισης με την οποία ο αυτοκαταδικασμένος στην απάθεια Ελληνικός λαός αντιμετωπίζει την καταστροφή που οι προδότες εκλεκτοί του γενναιόδωρα του προσφέρουν, σωστή. Αλλά αγαπητέ μου υπάρχει πάντα η έκπληξη, η ανατροπή, η αφύπνιση, η υπεράσπιση της αξιοπρέπειας και του δικαιώματος στη ΖΩΗ !! Δεν αφήνετε ούτε μία πιθανότητα στην επανάσταση να δημιουργήσει ΤΗ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..... Είστε συντηρητικός, πεσιμιστής και ψυχοπνευματικά ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ !Τρομακτικά απογοητευτικός.... Να σας αφιερώσω κι ένα σοφό σύνθημα από τοίχο : ''ΟΥΤΟΠΙΑ ΕΙΝΑΙ, ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΙΔΙΟΣ''.

    • aristos avatar
      aristos @ parsifal 03/10/2012 11:18:17

      ΕΞΩ ΟΙ ΒΛΑΧΟΙ ΑΠ' ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
      (Αγαπητέ parsifal μεταξύ μας, τόχεις ψάξει καλά το θέμα μην εκτεθούμε?
      Ο φίλος μου ο Μάκης ισχυρίζεται οτι σε ξέρει καλά και μου λέει οτι είσαι μεν δεύτερης γενιάς, αλλά και σύ βλαχαδερό απο κούνια...)
      Δεν τον πιστεύω βέβαια, αλλα δεν έχω και βεβαίωση DNA...
      Oπότε μηπως καλύτερα να βάλουμε και μια καβάντζα στο σύνθημα, όπως πχ.
      έξω οι πρώτης γενιάς βλάχοι απο την Αθήνα, ή έξω οι βλάχοι σε 15 χρόνια
      (αν δε ζητήσουν παράταση) όπως είπε κι ο Αντρέας για τις Αμερικάνικες βάσεις που παρεμπιπτόντως είναι ακόμα εδώ?...
      Εξ άλλου αυτό που λές οτι μπορεί και να μην γίνει ποτέ με φοβίζει οτι είναι το πιθανώτερο. Εξ άλλου αν φύγουν όλοι οι βλάχοι, η Αθήνα τι θ΄απογίνει με 1000-1500 κατοίκους? Βλάχικο χωριό πάλι?...

      • Kωστας Τ avatar
        Kωστας Τ @ aristos 03/10/2012 13:51:36

        +1.000.000

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ aristos 03/10/2012 13:52:58

        "ΕΞΩ ΟΙ ΒΛΑΧΟΙ ΑΠ’ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ"??

        Που το θυμήθηκες αυτό το παλιό αγωνιστικό σύνθημα???!!!???

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ parsifal 03/10/2012 11:24:21

      Μιλάμε για πολύ μισάνθρωπο...Είχες δύσκολα παιδικά χρόνια?

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Θησειώτης 03/10/2012 12:23:53

        Γιατί?? Ρεαλιστικά τα παρουσιάζει ο parsifal. Εδώ μας έχουν γα*ήσει ,και εμάς - που μπορεί στο κάτω- κάτω να μας αρέσει ,γούστα είναι αυτά - αλλα και τα παιδιά μας , στην κυριολεξία - (Πακιστανοί) , και μεταφορικά (κατάργηση αφορολήγητου παιδιών και επιδομάτων πολυτέκνων)...

        Και πως αντιδρά ο (νεο) Ελληνας ,του οποίου υποτίθεται ο τράχηλος "ζυγό δεν υπομένει"?? Με βαρυεστημένες διαμαρτυρίες κάποιων εργατοπατέρων και αργόσχολων Δ.Υ στο Σύνταγμα, μία η ντουντούκα , τέσσερεις εμείς , αντε να τελειώνουμε να πάμε και για καφε!

        Αλλα βλέπεις ο Ανδρέας Κάλβος δεν είχε πατήσει ποτέ στην Ελλάδα , ολη του τη ζωή την πέρασε στην Αγγλία , στην Ιταλία και στην Ελβετία! Αλλιώς θα είχε προσθέσει, "του Ελληνος ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει, αλλα απο σφαλιάρες , δώσε κι' εμένα μπάρμπα!"

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ parsifal 03/10/2012 12:13:28

      Ρε πεινασμένε 'Μεγαλοαστέ' ...

      Όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα κινδυνεύει και το δικό σου!!!

      Και πρόσεξε... Οι οικογένεια μου στην κατοχή δεν πέρασε δραματική όπως η δικιά σου στην Αθήνα που ούτε σκυλί δεν έβρισκε να φάει...!!!

      Έτσι θα σας καταντήσουν σε λίγο καιρό για να λέτε ότι έχετε ευρώ στην τρύπια τσέπη σας!!! Θα γουστάρεις πολύ εεεεεε;;;;

      Είσαι ανερυθρίαστα προκλητικός και αθεράπευτα γλειώδης!!!

      Καλημέρα

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ parsifal 03/10/2012 12:18:06

      parsifal ,

      Μας τρέλανες τελείως άνθρωπέ μου! Μπλέκεις επαρχίες, αθήνες, λάδια ξύδια... Δεν υπάρχει λόγος.

      Θα συμφωνήσω βέβαια ότι στην παρούσα φάση μπορεί να μην υπάρξουν έντονες αντιδράσεις. Ίσως είναι νωρίς ακόμη. Ο κόσμος είναι περισσότερο τρομοκρατημένος παρά εξαγριωμένος.

      Δεν είναι σίγουρο ότι τις προσεχείς μέρες ή βδομάδες θα γίνει το μπαμ. Μπορέι η κατάσταση να διατηρηθεί μήνες ακόμη μέχρι να γίνει κάτι.

    • xzetta avatar
      xzetta @ parsifal 03/10/2012 12:19:44

      +1

    • Lampros avatar
      Lampros @ parsifal 03/10/2012 13:34:44

      Οι ΝΥΤ αγνοούν βασικά σημεία της ελληνικής πραγματικότητος.
      Ναί τα μέτρα θα πονέσουν, ναί κομματα και συνδικάτα θα κάμουν τις τυπικές διαδηλώσεις. Και μετά ολοι θα πάνε στην εφορία να πληρώσουν, θα πάνε να εκπληρώσουν κάθε είδους “υποχρέωση” στο κράτος – λεβιάθαν και μετά θα πάνε στην …ταβέρνα !
      Οι λίγοι, αυτοί που δεν εχουν να πληρώσουν (...)

      Μάλλον εσύ αγνοείς «βασικά σημεία της ελληνικής πραγματικότητας».

      Γράφεις λες και ζούμε στο 2008.

      Ήδη ΔΕΝ πάνε εκατοντάδες χιλιάδες στην «εφορία να πληρώσουν», γιατί απλούστατα δεν έχουν μια.

      «Λίγοι δεν έχουν να πληρώσουν»; ΛΟΛ.... Το 25% ανεργία ―επίσημη―, και το 1 στα 2 μαγαζιά σε εμπορικούς δρόμους με λουκέτο δεν είναι οφθαλμαπάτη. Ούτε οι 300,000 που την έκαναν για εξωτερικό.

      Αλλά και μόνο οι εκατοντάδες χιλιάδες πινακίδες αυτοκινήτων που είχαν καταθέσει, θα αρκούσε για να βγάλει κανείς συμπέρασμα.

    • Kωστας Τ avatar
      Kωστας Τ @ parsifal 03/10/2012 13:38:19

      Parsifal εμείς οι Βλάχοι όπως λάχει!!!!!!!!

      • akenaton avatar
        akenaton @ Kωστας Τ 03/10/2012 23:54:49

        Σού΄χει λάχει, σού΄χει λάχει να σε κυνηγάνε βλάχοι;;

  6. πολιτης avatar
    πολιτης 03/10/2012 10:03:08

    τι εγινε με εκεινη την περιφημη εξεταστικη για τη εισοδο της χωρας στο μνημομιο? την πηρε το ποταμι της συγκυβερνησης μαζι με τα υπολοιπα?

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ πολιτης 03/10/2012 10:29:35

      Θα σταματήσετε να ρωτάτε πια γι αυτή την...έρημη εξεταστική περί της εσχάτης προδοσίας των ΣημιτοΓάπηδων??? Όσο ο βουλιμικός και ο μπαρπαΦώτης ...συγκυβερνούν, ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ. Ας μην υποκρινόμαστε λοιπόν....

      • πολιτης avatar
        πολιτης @ BLACKQUEEN 03/10/2012 11:01:07

        θελετε να με κανετε να νιωσω ενοχες που αναρωτηθηκα? μπόρει να τους περασει μπορει κι οχι. θα δειξει.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ πολιτης 03/10/2012 11:12:13

          Όχι, αλλά δε βαριέστε να κουτουλάτε συνεχώς με τόσο μεγάλη φόρα, επάνω στο...αυτονόητο που κραυγάζει;;; :-)

          • πολιτης avatar
            πολιτης @ BLACKQUEEN 03/10/2012 13:51:01

            θα βαλω κρανος τοτε.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ πολιτης 03/10/2012 14:02:16

            :-)

  7. δανός του νότου avatar
    δανός του νότου 03/10/2012 10:22:31

    Οποιος τολμησει να πει λεξη περι σκανδαλων και ερευνων για ξεπλυμα χρηματος ή για περιεργες πολιτικες που υποθυκευουν ουσιαστικα τη χωρα,απευθειας στιγματιζεται σαν συκοφαντης,δολοπλοκος και εσχατως επικινδυνος για τη ''δημοκρατια''.Λενε καποιοι οτι ζουμε τη ''δημοκρατια της Βαϊμαρης''.Τοσα χρονια που ζουμε τη''δημοκρατια του χρηματιστηριου,των δομημενων,των κουμπαρων,των υποβρυχιων και τοσων αλλων,ηταν φυσικα καλυτερα για αυτους.Αυτη η δημοκρατια σιγουρα θα καει ομορφα και μαζι της και τα υπολοιματα του σαθρου πολιτικου προσωπικου που την υπηρετησαν για χρονια.

  8. Παύλος avatar
    Παύλος 03/10/2012 10:29:33

    Μυρίζει που μυρίζει μπαρούτι, αν ανακινηθεί και αυτό το θέμα, θα σημάνει την άμεση διάλυση της κυβέρνησης, ή πάμε για εμφύλιο.
    Από την άλλη, όσο επικρατεί ατιμωρησία, τόσο δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε κράτος . Ο Θεός να βάλει το χέρι του !

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Παύλος 03/10/2012 11:21:26

      ...Θα σήμαινε ΑΝ γινόταν, τη διάλυση της κυβέρνησης, γι αυτό και ΔΕΝ θα γίνει....Τα λοιπά περί ...εμφυλίων, ούτε να τα σκέφτεστε ούτε να τα γράφετε, ούτε να τα λέτε, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ. Είπαμε είμαστε παραζαλισμένοι, ανόητα γονατισμένοι και ανεξήγητα υποταγμένοι, αλλά τόοοοσο ΜΑ.....ΚΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να αποδειχθούμε. Οι αυτοκαταστροφικές επιλογές, ανήκουν στο παρελθόν και ποτέ δεν πρόκειται να επαναληφθούν.

      • Φιλιππος αθηναιος avatar
        Φιλιππος αθηναιος @ BLACKQUEEN 03/10/2012 13:33:16

        Εμφυλιος γινεται οταν πολεμουν πολιτες της ιδιας εθνικοτητας η φυλης μεταξυ τους. Εδω εν προκειμενω θα πρΟκειται για μαχη μεταξυ ΕΛΛΗΝΩΝ πολιτων και ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΩΝ πολιτικων υπαλληλων ΞΕΝΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ. Αρα εμφυλιος δεν υπαρχει..

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Φιλιππος αθηναιος 03/10/2012 14:15:47

          Εμφύλιος επίσης είναι, όταν κινούμενοι από ...αγαθές προθέσεις, στρεφόμαστε ενάντια στον γείτονά μας επειδή τυχαίνει να διαφωνεί με τις απόψεις μας περί δικαίου, περί σωστού και επιβεβλημένου. Οι εχθροί στέκονται απέναντι και είναι απόλυτα ορατοί. Εχθρός δεν είναι ο πολιτικός αντίπαλος, παρά μονάχα ο ξένος κατακτητής κι οι πρόθυμοι αισχροί συνεργοί του. Όχι οι ανόητοι άνευ προσωπικού οφέλους χειροκροτητές. Τυφλοί φανατισμοί μα και ''παράπλευρες απώλειες'' , δεν είναι αποδεκτά. Πόλεμος ναι, εμφύλιος ΟΧΙ.

  9. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 03/10/2012 10:57:27

    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ : ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΌΤΕ ???? :-)

    http://www.youtube.com/watch?v=5CNOZ7LOVPo&feature=related

    ΟΔΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ
    Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος
    Μουσική: Χριστόφορος Κροκίδης

    Οδός Ελλήνων, οδός εκείνων,
    που ξέρουνε τι κάνουνε,
    που ξέρουν ότι χάνουνε
    κι ελπίζουνε στο κράτος,
    χαμένοι κατά κράτος.

    Οδός Ελλήνων, οδός εκείνων,
    που πέτρα δεν αφήσανε,
    που τοίχους ζωγραφίσανε
    κι ακόμα ζωγραφίζουν,
    μαραίνονται κι ανθίζουν.

    Οδός Ελλήνων, οδός εκείνων,
    οδός του οδοστρώματος,
    του έτσι, του κυκλώματος,
    οδός σακατεμένη,
    οδός αγαπημένη.

    Οδός Ελλήνων, οδός εκείνων,
    οδός απόντων υπευθύνων.
    Οδός του πάθους, οδός του λάθους,
    οδός του ύψους και του βάθους.

    Οδός Ελλήνων, οδός εκείνων,
    που πιάνονται αδιάβαστοι,
    που γίνονται ανάρπαστοι,
    που σκίζουν και πουλάνε,
    που δε με ξεγελάνε.

    Οδός Ελλήνων, οδός εκείνων,
    που δεν τους πιάνει λάστιχο
    κι εγώ μ' ένα τετράστιχο
    τους πιάνω από τη μέση,
    πονάω και μ' αρέσει.

    Οδός Ελλήνων, οδός εκείνων,
    που ξέρουν να ονειρεύονται,
    που υπερηφανεύονται,
    πως είναι και οι πρώτοι,
    μακάρι να 'ναι πρώτοι.

    Οδός Ελλήνων, οδός εκείνων,
    οδός απόντων υπευθύνων.
    Οδός του πάθους, οδός του λάθους,
    οδός του ύψους και του βάθους.

  10. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 03/10/2012 11:20:29

    Ότι τα Αμερικανά τώρα, μας συμπονούν και κάνουν και εκτιμήσεις για το αν θα έχουμε εξεγέρσεις.
    Για εκτιμήσεις πρόκειται ή για τροφοδότες των ¨επαναστάσεων¨, τύπου ¨ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΈΝΟΙ¨για την Ευρώπη, ή ΑΡΑΒΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ, για τον μουσουλμανικό κόσμο; Ποια συμφέροντα υποκρύπτονται πίσω από ¨στημένες¨επαναστάσεις¨, τόσο κουτόχορτο θεωρούν ότι τρώμε;
    Αυτά τα σχεδιάκια, αλλού, σε υποανάπτυκτους, όχι στην καρδιά της Ευρώπης!

    • Haresh Clay avatar
      Haresh Clay @ Απλή σκέψη 03/10/2012 11:31:48

      Καρδιά της Ευρώπης είναι η Ελλάδα?!?

    • franc avatar
      franc @ Απλή σκέψη 03/10/2012 14:30:01

      Η Γιουκοσλαβία δεν ήταν καρδιά της Ευρώπης?

  11. parsifal avatar
    parsifal 03/10/2012 11:28:15

    Οι εμφύλιοι δεν γίνονται για εξεταστικές επιτροπές. Γίνονται οταν κάποιο πεινούν και κάποιοι ζούν καλά η εστω επιβιώνουν.Ουδείς θα πολεμήσει για τον ΓΑΠ και τον Βενιζέλο η την νυφίτσα - η φυσιογνωμία του ανθρώπου λέγει πολλά - που παρέλαβε το CD ...
    Και το 42 - 49 ξεκίνησε απο τις γειτονιές και τα πεδία αναμετρήσεως πεινασμένων ελλήνων και μισοχορτάτων συνεργατών του κατακτητού, για να επενδύσουν στην συνέχεια ξένοι και ημεδαποί ενδιαφερόμενοι. ΔΕν είμεθα ακόμη εκεί, οταν βγείτε με σακούλες απο το σουπερμάρκετ και αισθανθείτε να σας παρακολουθούν ΤΟΤΕ πλησιάζει η ωρα Ω !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ parsifal 03/10/2012 14:20:28

      Πες τα, parsifal, γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν αντιληφθεί τι μπορεί να σημαίνει ο αχός που (προς το παρόν) έρχεται από το βάθος...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Αυριανιστής 03/10/2012 18:11:34

        ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ ΠΟΤΈ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ. Τ Ε Λ Ο Σ.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 12:00:01

    Τίποτε δεν θα γίνει.
    Οι New York Times ενδιαφέρονται σφόδρα για την επανεκλογή Ο' Μπάμια (και δη με μεγάλη πλειοψηφία). Και πολύ καλά κάνουν.
    Απευθύνονται στους πολίτες των ΗΠΑ: "Δείτε τι άσχετοι είναι οι ηγέτες απέναντι στην Ευρώπη, τα έκαναν θάλασσα. Ο δικός μας, σε πολύ πιό δύσκολες συνθήκες (2009), συγκριτικά μια χαρά τα κατάφερε. Το κράτησε το κάρρο και δεν έφυγε στη χαράδρα. Ανεργία 8 % ρέεεεεε, στην Ισπανία 26 %".
    Αφενός, πολλοί στις ΗΠΑ (όχι κατανάγκη πιστοί οπαδοί των Δημοκρατικών) έχουν καταλάβει την ασχετοσύνη των αντιπάλων του Ο' Μπάμια και θέλουν να αποκλείσουν κάθε "στραβή" πιθανότητα.
    Αφετέρου, μετά την επανεκλογή του, οι "Ευρωπαίοι Ρόμνευ" θα είναι ακόμη πιό στριμωγμένοι. Ακόμη και οι σύμβουλοί τους, σαλπίζουν υποχώρηση, έστω "έντιμο συμβιβασμό": "Καλό τουρλού χωρίς Ο' Μπάμια δεν γίνεται. Φέρτε τον στην Ευρώπη - κάντε τον Ιρλανδό".

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 12:07:02

    Οι New York Times γράφουν τα ίδια που λέει ο Στάινμπρουκ, ο Τρίττιν, πιό "υπεύθυνα" ως ήδη κυβερνητικοί ο Μόντι και 0 Ολλάντ, ακόμη και οι πιό σοβαροί άνθρωποι του Τσίπρα.
    Και το σπουδαιότερο, σε άλλη γλώσσα τα ίδια που λένε ο Στίγκλιτς, ο Κρούγκμαν, ο Μπίνι Σμάγκι, ο Μπόφιγκερ, ο Μύνχάου και οι FT....
    Η "συμμαχία πάνω από τον Ατλαντικό" σχηματίζεται. Ευτυχώς, γιατί όπως και το 1940 - 1945, φάινεται ότι χωρίς την Αμερική η Ευρώπη δεν "την βγάζει καθαρή".

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/10/2012 12:08:21

    Φυσικά οι "λαδάδες" και "μαυραγορίτες" φοβούνται τους Αμερικανούς και κραυγάζουν "βάστα Ρόμμελ".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 03/10/2012 12:47:39

      Θείο, έχεις βάσιμες ενδείξεις ότι οι αμερικάνοι, του "Ο' Μπάμια" συμπεριλαμβανομένου, έχουν καμιά ιδιαίτερη καούρα για τη μακροημέρευση του ευρώ;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 03/10/2012 12:59:39

        Yeah !!!
        Tι στον διάτανο τον "Ιρλανδοποίησα" (κατά το "Ελληνοποίηση" καλών ποδοσφαιριστών);
        Με γιγανταίο "Τιτανικό" στην Ευρώπη, τα απόνερα θα κάνουν μεγάλη ζημιά απέναντι. Σκέψου για το μεσαίο ναυάγιο του 2008 χρειάστηκαν Quantitative Easing γύρω στα 3 τρίς $.
        Άν βουλιάξει το Ευρώ, θα χτυπήσει τέτοιο κύμα στο Μανχάτταν, που δεν τους σώζει ούτε ο πρωθυπουργός Γουέν Τζιαμπάο αυτοπροσώπως, παρέα με τον πρόεδρο Χου Τζιντάο και τον Κεντρικό τραπεζίτη τους...

        • Lampros avatar
          Lampros @ Ο Θείος 03/10/2012 13:43:45

          Σκέψου για το μεσαίο ναυάγιο του 2008 χρειάστηκαν Quantitative Easing γύρω στα 3 τρίς $.

          Μα πως το μιλάμε το εγλέζικο.

          Δεν πήγαν χαμένες οι θυσίες του πατρός να στείλει τον κανακάρη να αποκτήσει ένα κουτσοπτυχίο στο εξωτερικό...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Lampros 03/10/2012 14:01:10

            Άντε μη το γυρίσω τώρα στο "Γαλλικό", μεσημεριάτικα, ήμαρτον Κύριε...

          • akenaton avatar
            akenaton @ Ο Θείος 03/10/2012 23:59:03

            Χαχαχαχαχαχαχαχα! Κουτσοπτυχίο μικρέ κανακάρη ;;; Ήμαρτον!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 03/10/2012 13:07:03

        Το ΑΕΠ των ΗΠΑ είναι γύρω στα 15 τρις $.
        Της Κϊνας 8 τρις $.
        Της ΕΕ όλης (με Βρετανία) 17 τρις $.
        Η ζημιά του 2008 τους στοίχισε προς το παρόν 20 % του ΑΕΠ τους (ή 13 %) του ΑΕΠ αθροιστικά ΗΠΑ + Κίνας.
        Οι χρεωκοπίες στις ΗΠΑ (Lehman κτλ) που προκάλεσαν την αναταραχή του 2008, ήταν καταστροφή υπερεθνικού κεφαλαίου όσο το ΑΕΠ της Ελλάδας μόνον (1,5 % του ΑΕΠ της ΕΕ).
        Σκέψου τι θα προκαλέσει μια καταστροφή διπλάσιου ή τριπλάσιου υπερεθνικού κεφαλαίου.

  15. Νικόλας avatar
    Νικόλας 03/10/2012 13:29:39

    Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγει κόσμος στους δρόμους. Οι αριστεροί είναι πολύ ήσυχοι αυτή την περίοδο και θεωρούν ότι "οι δεξιοί πρέπει να λουστούν τις συνέπειες της ψήφου τους".

    Μόνο τίποτε μπαχαλάκηδες και χρυσαυγίτες θα βγουν. Ο κόσμος είναι πολύ ήσυχος και δεν πρόκειται να βγει έξω, οπότε ο Σαμαράς έχει σημαντικό χρονικό περιθώριο να περάσει τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις.

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ Νικόλας 03/10/2012 13:59:04

      Θα σου έρθει Νικολάκη και δεν θα πάρεις χαμπάρι από που σου ήρθε αλλά και που θα καταλήξει.Τον νου σου μικρέ ανέραστε Νικόλα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Νικόλας 03/10/2012 14:18:06

      Όταν θα αρχίσει η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αδυναμία πληρωμών των λογαριασμών, όταν θα αρχίσει να περονιάζει το χειμωνιάτικο κρύο και η αδυναμία προμήθειας πετρελαίου θέρμανσης, όταν σε τελική ανάλυση θα αρχίσει να πλανάται το φάσμα ακόμα και της αδυναμίας επιβίωσης πάνω από το κεφάλι ενός εκάστου και της οικογενείας του, τα "αριστεροί" και "δεξιοί" να είσαι σίγουρος ότι θα πάνε περίπατο. Θα μείνει μόνο η ΟΡΓΗ και η τυφλή βία που θα ξεχυθεί στους δρόμους, κραδαίνοντας ματσέτες δίκην Χούτου και Τούτσι στη Ρουάντα.

      Για να δούμε, τότε, τι "αναγκαίες μεταρρυθμίσεις" θα περάσουν...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Αυριανιστής 03/10/2012 14:31:15

        Η ταινία ''Ρουάντα'' ήταν μεν καταπληκτική (και τραγική), αλλά δε θα φτάσουμε ποτέ σ΄αυτό που περιγράφετε. Το παρακάνετε μερικοί..... Είπαμε εξέγερση - απαίτηση και τιμωρία. Ούτε να σκέφτεστε, ούτε να εύχεστε τον όλεθρο, την καταστροφική μανία και το χάος που ζωγραφίζετε.

    • Tasos avatar
      Tasos @ Νικόλας 03/10/2012 14:18:57

      Ο κόσμος θα βγεί στους δρόμους όταν η λεπτή ισορροπία που κρατάει τους έχοντες λίγο μισθό/σύνταξη ακόμα σε σύνδεση σιτισμού με το 1εκ ανέργους. Επειδή όμως οι κρατούντες είναι αρκούντως ηλίθιοι - αν κρίνω από τις "ιδέες" που προτείνουν για μέτρα - θα κάνουν το λάθος να σπάσουν την ισορροπία αυτή και τότε στο δρόμο δε θα είναι μπαχαλάκηδες και χρυσαυγίτες. Αυτά που λές είναι ευσεβείς πόθοι. Εσύ ίσως προλάβεις να βλέπεις τη φωτιά μέσω streaming από έξω, η φωτιά όμως έρχεται.

    • franc avatar
      franc @ Νικόλας 03/10/2012 14:19:59

      Και η Ιρλανδία έχει κάνει προ πολλού τι αναγκαίες μεταρρυθμίσεις αλλα στον ίδιο βούρκο με εμάς βρίσκεται. Τουλάχιστο εμείς έχουμε την παρηγοριά οτι δεν τις κάναμε, άρα τρώμε το ξύλο επειδή φταίξαμε κι εμείς.
      Οι Ιρλανδοί όμως που δεν έφταιξαν?Και οι Αγγλοι? οι Αμερικάνοι? οι Πορτογαλοι?Οι Ιταλοί?
      Δηλαδή αν κάνουμε τις μεταρρυθμίσεις θα γίνουμε "τίγρις του Νότου", και το 2020 που θα σκάσει στην Αμερική η JP Morgan Chase και εδώ πάλι οι Γερμανοί δεν θα τυπώνουν χρήμα, θα πάθουμε πάλι αυτά που έπαθε η "τίγρις του Βορρά"?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ franc 03/10/2012 16:12:08

        franc, το ζήτημα είναι ποιοί θίγονται και ποιοί ωφελούνται από την κάθε μεταρρύθμιση.
        Δεν είναι καθόλου προφανές ότι "τρώμε όλοι μαζί ξύλο". Το αντίθετο. Η ζωή μου έμαθε ότι συνήθως, όταν τρώω ξύλο εγώ, υπάρχει κάποιος άλλος που θριαμβεύει.
        Και για να ανασάνω εγώ, πρέπει να φάει ξύλο κάποιος άλλος.
        Υπάρχουν λοιπόν μεταρρυθμίσεις και μεταρρυθμίσεις. Ο διάβολος χώνεται στις λεπτομέρειες.

        • franc avatar
          franc @ Ο Θείος 03/10/2012 20:25:09

          Δεν διαφωνώ σ΄αυτά θείο.
          Αμφιβάλλεις οτι θα ήθελα κι εγώ να γινόμασταν η Νορβηγία του Νότου ?Αλλωστε σε φυσική ομορφιά είμαστε οι μόνοι που την ανταγωνιζόμαστε στα ίσια και επι πλέον έχουμε τον εκπληκτικό ήλιο και το απαράμιλλο φως μας. Αν είχαμε και την κρατική τους μηχανή τότε πράγματι δεν θα μας άγγιζε ποτέ καμμία κρίση. Ομως ο Νάχας πέθανε δυστυχώς ...
          Βεβαίως και θα τους φτάσουμε κάποτε. "Οταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου" 'ομως. Αν δεν φάμε όλα τα καρβέλια που μας λείπουν δεν θα μεγαλώσουμε φυσιολογικά. Μας λείπουν 50-70 ολόκληρα χρόνια δουλειάς και εξέλιξης (κοινωνικής,πολιτικής,οικονομικής πολιτισμικής) μέχρι να φτάσουμε από την κατηγορία των αναπτυσσομένων στην κατηγορία των ανεπτυγμένων χωρών. Να το πω ποδοσφαιρικά, για να ανέβεις απο τη Β' Εθνική στην Α' πρέπει να περάσεις τα ενδιάμεσα στάδια. Το σημαντικώτερο είναι να αποκτήσεις ηγεσία-προπονητή και παίκτες Α' Εθνικής. Οσο έχεις τους ίδιους εκει- εκει στη Β' Εθνική θα είσαι κολλημένος.
          Και βέβαια όλα αυτά δεν μπορείς να τα πετύχεις όσο οι χούλιγκανς πολιορκούν το γήπεδο και σου έχουν κόψει όλες τις εισόδους και εξόδους. Πρώτα πρέπει να λυθεί η πολιορκία και μετα να ανορθώσουμε το κράτος μας. Το μάθημα το πήραμε με το παραπάνω αφού είχαμε τη σκληρώτερη τιμωρία στην Ευρώπη. Η περαιτέρω συνέχιση της τιμωρίας μας όχι μόνον δεν είναι εκπαιδευτική αλλα σαδιστική ικανοποίηση επι αδυνάμου θύματος και προσπάθεια εξόντωσής του με στόχο την αρπαγή του έχειν του. Οταν σε δέρνουν όλα επιτρέπονται προκειμένου να διασωθείς . Και είναι ειρωνεία να σου λένε καθώς σε δέρνουν ανηλεώς να σου λένε οτι εσύ φταίς γιατί δεν ασχολείσαι με τα του οίκου σου αλλα φυλάς το κεφάλι σου για να μή στο σπάσουμε...
          Και φυσικά δεν μπορείς να ασχολείσαι με μεταρρυθμίσεις και άλματα εξέλιξης 'οταν είσαι σαν τους πολιορκημένους του Μεσολογγίου με μοναδική ελπίδα την έξοδο και το κούγκι...

  16. Mara avatar
    Mara 03/10/2012 14:24:29

    Αντώνη Σαμάρα, ο κόσμος στους δρόμους δεν βγαίνει οπότε θέλεις εσύ..
    Και προφανώς τώρα θέλεις...

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Mara 03/10/2012 14:35:12

      Μara, μου αρέσει ΠΟΛΥ ο τρόπος που σκέφτεστε !!!!!!! Ιντριγκαδόρικος, ευφάνταστος ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟΣ.

      • Mara avatar
        Mara @ BLACKQUEEN 03/10/2012 15:58:22

        Άτιμο πράγμα η γυναικεία διαίσθηση.
        Όταν σε τσιγκλαει..., τέτοιες σκέψεις γεννάει...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Mara 03/10/2012 16:08:04

          Η πρώτη μου εντύπωση ήταν "εξαιρετική παρατήρηση".
          Οι πολίτες δεν "τσιμπάμε". Θα κατεβούμε στο γήπεδο να παίξουμε, όταν αρχίσει το πραγματικό μάτς.

          • Mara avatar
            Mara @ Ο Θείος 03/10/2012 16:28:44

            Θείε, έτσι... είναι.
            Μακριά απ' τα στημένα..., γιατί όσοι παίζουν καταλήγουν στον κουβά... (...πού λένε και οι παίκτες).

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Ο Θείος 03/10/2012 17:12:41

            Θεῖε,ἤδη εἴμαστε μέσα στό γήπεδο καί τρέχουμε,χωρίς μπάλα ὅμως,καί βολοδέρνουμε ἐδῶ κι ἐκεῖ καί οἱ μεγαλοπαράγοντες κάνουν χάζι ἀπό τά VIP.
            Κάποια στιγμή θά μᾶς πετάξουν καί τήν μπάλα καί τότε θά ἀρχίσει τό κανονικό μάτς...

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Κυθήριος 03/10/2012 18:16:25

            ...Mόνο να μη μας πετάξουνε καμιά μπάλα μπάσκετ ενώ βρισκόμαστε σε γήπεδο ποδοσφαίρου....Και τότε θα πάει χαμένη και η προθέρμανση. Άμα δεν έχεις μπάλα και περιμένεις από τους ...σπόνσορες, ΚΑΗΚΕΣ !!!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ BLACKQUEEN 03/10/2012 20:22:34

            Σωστή!!!

          • Mara avatar
            Mara @ BLACKQUEEN 03/10/2012 22:56:35

            Blackqueen, όποιος θέλει λαό στους δρόμους, ΠΡΩΤΑ θα υψώσει ΕΘΝΙΚΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ και μετά θα βγούμε έξω για να τον στηρίξουμε.
            Τότε... όχι μόνο θα βγούμε, αλλά θα ξεχυθουμε...
            Ο ΗΓΕΤΗΣ αυτή την φορά θα μας περιμένει στις πλατείες και στους δρόμους.
            Όχι όπως πέρυσι που τον περιμέναμε απεγνωσμένα χιλιάδες κόσμου και δεν εμφανίστηκε ΠΟΤΕ...
            Φθάνουν τα "παιχνιδάκια".
            Μέχρι εδώ...
            Πρώτα λοιπόν τα δείγματα... γραφής και μετά ξεμπουκαρουμε ΣΥΣΣΩΜΟΙ!!!

  17. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 03/10/2012 14:25:36

    ..... Ως προς τον κ. Αντώνη Σαμαρά, μην προτρέχετε σύντροφε. Αφήστε να μας αποδείξει ο ίδιος ΠΟΙΟΣ ΣΤ΄ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ. Τρείς μήνες, αποτελούν ελάχιστο χρονικό διάστημα για να καταλήξουμε σε συμπεράσματα, πόσο μάλλον να τον κρίνουμε για την εφαρμογή προαποφασισμένων και προψηφισμένων (απαράδεκτων) μέτρων.. Τώρα εάν εσείς βιάζεστε να πανηγυρίσετε για την αποτυχία του την οποία και προδικάζετε, απλά εμφανίζεστε τζάμπα κριτής, σφόδρα επιπόλαιος και...αμετροεπής.