#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2010 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα όμορφα λόγια όμορφα καίγονται



Μέσα στο χαμό του ΔΝΤ και της οικονομικής κατάρρευσης έχουμε ξεχάσει λίγο ότι η Ελλάδα για ένα ακόμη καλοκαίρι κατακαίγεται. Φροντίζουν βέβαια και τα καθεστωτικά ΜΜΕ γι αυτού αφού δεν είναι η επάρατη δεξιά στην εξουσία. Και βέβαια το γεγονός ότι δεν καίγεται η Αττική, αλλά χιλιάδες στρέμματα στα νησιά και κυρίως στη Σάμο.

Θυμάστε όμως τις καταστροφικές πυρκαγιές των προηγούμενων καλοκαιριών με αφορμή τις οποίες το ΠΑΣΟΚ ζητούσε συνεχώς παραιτήσεις και εκλογές;

Επειδή οι φωτιές δεν είναι πράσινες ή μπλε, επειδή καίγεται ότι έχει απομείνει πράσινο σ’ αυτό τον τόπο και επειδή οι μεγαλόσχημες εξαγγελίες είναι σύνηθες φαινόμενο, να θυμίσουμε στη σημερινή κυβέρνηση ότι κατέκρινε (και δικαίως επαναλαμβάνουμε) τα τραγικά λάθη της προηγούμενης κυβέρνησης.

Έκανε τίποτε όμως να τα διορθώσει, ή μόλις πάψει να υπάρχει «καυτό» ρεπορτάζ στα κανάλια και γίνει πρώτο θέμα και πάλι η πύρινη καταστροφή, τότε θα θυμηθούμε και την Πυροσβεστική.

Διότι, πήγε προχθές ο πρωθυπουργός να δώσει συγχαρητήρια στους Πυροσβέστες αλλά δε μάθαμε αν τους έφερε και κανένα άλλο δώρο εκτός από περικοπές κονδυλίων και μισθών.

Πώς να πέσουν στη φωτιά εθελοντές και πυροσβέστες στην εποχή της λαίλαπας του ΔΝΤ;

Μήπως έχετε ακούσει τίποτε άλλο εκτός από λόγια της κ. Μπιρμπίλη για δασικούς χάρτες και προστασία των δασών.

Είναι όμορφα τα λόγια, αλλά όταν καίγονται από πραγματικές φωτιές, γίνονται πολύ άσχημα…

Διαβάστε και πως Το ΠΑΣΟΚ ξέχασε το σχέδιο ανασυγκρότησης για την Ηλεία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 02/08/2010 22:42:11

    Δεν παει παλι στην Ηλεια να δει την πρασινη αναπτυξη;
    Φακτωρ πρεπει να βρεις τα βιντεο εκεινων των ημερων και κυριως αυτο μετα την διασωση του Μουσειου. Βαλτο εδω μαζι με αυτο ...θα δουμε διαφορα προσωπα που χειροκροτουν εδω και την αντιδραση τους εκεινες της ημερες..μην λυπηθεις κανεναν...οι παρατηρητικοι επισκεπτες θα καταλαβουν πολλα.(θα δειτε καποιουσ ατσαλακωτους να διηγουνται πως εσβηναν την φωτια με την γραβατα)
    Αληθεια τα χρηματα του ταμειου Μολυβιατη τι απεγιναν;
    Αληθεια τι απεγινε εκεινη η ερευνα του ΠΡΟ_ΠΟ πυ θα εριχνε φως στα αιτια της καταστροφης και του αδικου χαμου τοσων ανθρωπων; Την εφαγε η λιτοτητα;
    Τωρα οι φωτιες ειναι σοσιαλιστικες..μπορει να καινε μερονυχτα και να αποτεφρωνουν μονο ελαχιστα στρεμματα. Που ειναι εκεινες οι κραυγες των καναλιων; Ακρα του ταφου σιωπη..
    Τι εγινε εκεινο το καλοκαιρι ισωσς περασουν χρονια να το μαθουμε...τι γινεται ομως τουτο το καλοκαιρι χρηζει επειγοντως ψυχιατρικης αναλυσης.
    (μονο μια επιτοπια επισκεψη στην Αρκαδια, Ηλεια,Μεσσηνια μπορει να δειξει το μεγεθος τησ καταστροφης)
    Και μια επισημανση: Μιλησε για την ελαιοπαραγωγη: την φετινη χρονια, καλοκαιρι 2010, ποσα χρηματα διεθεσε το αρμοδιο υπουργειο για την δακοκτονια; Λογια λογια λογια κα μονο λογια

  2. Orestios avatar
    Orestios 02/08/2010 22:49:45

    Ένας παλαιός σχολιαστής με το nick "πυροπαθής" μπορεί να μας διαφωτίσει?
    χιχιχιχιχι
    Χάθηκε κι αυτός. Θα πήρε θέση στο δημόσιο μάλλον.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Orestios 02/08/2010 22:57:44

      Υπηρχε τετοιος; Ας κατθεσει αυτος την αποψη του και μετα να παμε μια βολτα επι τοπου να μας ξεναγησει, γιατι μαλλον θα τα ξερει καλυτερα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 02/08/2010 23:36:21

        Ναί, ρύπαινε τις συζητήσεις με ύβρεις.

  3. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 02/08/2010 23:05:46

    h**p://www.youtube.com/watch?v=W7FQpNmXFdU

    Θαυμαστε!!!

  4. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 02/08/2010 23:10:54

    h**p://www.youtube.com/watch?v=W7FQpNmXFdU

    Θαυμαστε!!!
    h**p://www.youtube.com/watch?v=aeIOqOj-XHE

  5. ΑΝΤΩΝ ΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝ ΗΣ 02/08/2010 23:13:04

    ΤΑ ΜΜΕ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ,Ο ΓΑΠ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ ΚΛΗΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.ΟΙ ΦΩΤΙΕΣ ΕΚΑΨΑΝ ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΑΣ ΤΟΤΕ,ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΤΩΝ ΣΑΛΟΝΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΠΑΣΟΚΙΚΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΞΕΘΕΜΕΛΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΤΙ ΚΟΙΤΑΜΕ;;;;;
    ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ, ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΗ ΛΑΙΛΑΠΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ......

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΑΝΤΩΝ ΗΣ 02/08/2010 23:23:41

      h**p://www.youtube.com/watch?v=lhEftJH-epM&feature=related
      δειτε με προσοχη το βιντεο του ΑΝΤΙNEWS και αυτο εδω.
      Εαν ειστε παρατηρητικοι θα ανακαλυψετε το μεγεθος της υποκρισιας διαφορων παραγοντων

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 02/08/2010 23:26:48

        h**p://www.youtube.com/watch?v=oYVK6eS1YnM&feature=related
        και ο νομιμος!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 02/08/2010 23:38:37

        Υποκριτές στο ΠΑΣΟΚ?
        Θα πέσει φωτιά να σε κάψει. χιχιχι

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 02/08/2010 23:54:06

        Ορεστιε εχουν γνωση οι φύλακες και πικρη μαλιστα.
        Σου ευχομαι αυτα που ειδαν κατα καιρους τα ματια μου να μη τα δεις ουτε εσυ ουτε αλλος.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/08/2010 00:26:39

        Που να σου πώ την ιστορία μου στη Βουλή.
        Να ξερνάς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΑΝΤΩΝ ΗΣ 02/08/2010 23:37:47

      Θυμάστε την Έλλη Στάη να προσπαθεί να συνομιλήσει με λαϊκούς ανθρώπους?

  6. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 03/08/2010 00:25:15

    Το πρόβλημα της εγκατάλειψης των προεκλογικών δεσμεύσεων δεν είναι μόνο πρόβλημα της Ηλείας, στην Ηλεία το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο εξαιτίας της καταστροφής που προκάλεσαν οι πυρκαγιές.
    το πρόβλημα στην Ηλεία δεν το έχει το πασοκ, το έχει η νδ,

    Στις εκλογές του περασμένου Νοεμβρίου η διαφορά πασοκ-νδ πέρασε τις 22 μονάδες.
    αν και η νδ είχε στην περιοχή 4 βουλευτές έχασε και τους δήμους εκείνους που παραδοσιακά κέρδιζε.
    Σύμφωνα με κατοίκους της περιοχής το πρόβλημα δεν ήταν η κεντρική πολιτική της ΝΔ, ως γνωστό μετά τις φωτιές τα χρήματα που δόθηκαν στην Ηλεία ήταν πολλά.
    το πρόβλημα ήταν και είναι στο εσωτερικό της νδ!.
    Σήμερα, 10 μήνες μετά τις βουλευτικές εκλογές, τίποτα δεν δείχνει ότι τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο. Όλα δείχνουν, [αν δεν υπάρξουν αλλαγές ουσίας] , ότι η νδ δύσκολα θα κερδίσει πάνω από 1-2 δήμους.

    Μάλλον στην Ηλεία κάποιοι έχουν εκλάβει το σύνθημα του πασοκ -συμμαχία για την Ηλεία- , ως παράδοση άνευ όρων.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ o βουνίσιος 03/08/2010 00:34:11

      Εδω δεν μας απασχολει το οποιο προβλημα της ΝΔ...Το προβλημα ειναι η αξιοπιστια της Μεγαλης Δημοκρατικης Παραταξης οπως αυτοαποκαλειται γαι να ξεχωριζει απο τους αλλουσ μη δημοκρατες.
      Το ταμειο Μολυβιατη τι απεγινε επι ΠΑΣΟΚ.;

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/08/2010 01:00:33

        Μ' αρέσει που ρωτάς κιόλας τί απέγινε.

  7. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 03/08/2010 01:00:38

    Κατά τη γνώμη μου το ταμείο Μολυβιάτη για την Ηλεία καταργήθηκε στο πλαίσιο των συγχωνεύσεων φορέων του δημοσίου τομέα για να μπορέσουν με τα χρήματα να εξυπηρετήσουν προεκλογικές ανάγκες στις δημοτικές και περιφερειακές εκλογές.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ o βουνίσιος 03/08/2010 09:27:34

      Γι αυτο το σκοπο συγκεντρωθηκαν τα χρηματα; Δεν ντρεπομαστε λιγο;

  8. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 03/08/2010 05:06:38

    @ Αντωνης at 23:12: Φιλτατε, στο χωριο μου λενε - πιστευω οτι το ιδιο λετε και στο δικο σου χωριο - οτι με πορδες δεν βαφονται αυγα. Χρειαζονται εργα που μπορει να τα κανει ο καθενας μας, ακομη κι' απο τον καναπε του σπιτιου μας, αντι να εχουμε στραμμενα τα ματια μας συνεχως στο χαζοκουτι: Να φροντισουμε να ενημερωσουμε τους συμπολιτες μας, οι οποιοι δεν εχουν προσβαση στο Internet, γι' αυτα που συμβαινουν σημερα στη χωρα μας και το κακο που μας περιμενει αν αφησουμε εμεις οι πολιτες να συνεχισθει το καταστροφικο εργο που συντελειται οχι απλως με την ανοχη
    αλλα με την πληρη συνεργασια αυτων που διαφεντευουν την τηλεοραση. Μπορεις και εσυ, οπως και εγω, οπως και ολοι οι αλλοι που πονουμε αυτον τον τοπο και θελουμε κατι καλυτερο για τα παιδια και τα εγγονια μας, να κανουμε προκηρυξη το θεμα στο οποιο καταγραφουμε αυτη τη στιγμη τις αποψεις μας και να τη μποιρασουμε χερι με χερι με τη συσταση σε οσους τη διαβαζουν και συμφωνουν να την προωθησουν στην Ηλεια, στη Σαμο, σ' ολες τις περιοχες που εχουν πληγει απο τη φωτια και αυτο το καλοκαιρι, για να μαθουν ολοι ποσο μας δουλευουν ολους μας. Τα υπολοιπα θα ερθολυν αυτοματα την καταλληλη στιγμη. Προυποθεση, ομως, απαραιτητη ειναι η σωστη ενημερωση ολων.

  9. Η εξέγερση της μεσαίας τάξης avatar
    Η εξέγερση της μεσαίας τάξης 03/08/2010 08:00:01

    Παρατηρήσατε ότι η φωτιά στη Σάμο είναι τελευταίο θέμα στα καθεστωτικά ΜΜΕ;