#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2010 00:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα όμορφα λόγια, όμορφα καίγονται



Χωρίς ίχνος αυτοκριτικής εμφανίστηκε χθες ο Μ. Χρυσοχοϊδης, τόσο στη συνέντευξη που έδωσε όσο και στην εμφάνισή του στο Mega. Απέφυγε μάλιστα να μιλήσει για γκάφες την ίδια ώρα που αποκαλύπτονταν ότι 9 σφαίρες γάζωσαν έναν αθώο πολίτη, σφαίρες από όπλα αστυνομικών οι οποίοι μέσα στη σύγχυση μπέρδεψαν τους πολίτες με τους ληστές. Και όλοι μείναμε με το στόμα ανοικτό με όσα είπε, ο ίδιος άνθρωπος που έλεγε άλλα πριν από μερικούς μήνες.

Αυτός δεν ήταν που ζητούσε παραιτήσεις (και ορθώς ορισμένες φορές) όταν κάτι πήγαινε στραβά στην Αστυνομία επί Ν.Δ.; Τώρα γιατί κρύβεται πίσω από έρευνες και... άλλα λόγια να αγαπιόμαστε;
Αυτός δεν απαξίωσε την Αστυνομία πλήρως με το που πάτησε το πόδι του στην οδό Κατεχάκη; Πώς ζητά από αστυνομικούς με μηδέν ηθικό και άδειες τσέπες να μπουν στη μάχη;
Αυτός δεν έλεγε ότι η ΕΛ.ΑΣ. είναι διαλυμένη; Τι έχει κάνει για να την φτιάξει παρά μόνο μετακινήσεις αξιωματικών και βόλεμα ημετέρων;
Αυτός δεν μίλησε με σκληρά λόγια κατά αστυνομικών λέγοντας ότι θα παίρνει αμέσως κεφάλια με την παραμικρή στραβή; Πώς τώρα ξαφνικά τους... αγάπησε;

Τα όμορφα λόγια, όμορφα καίγονται κύριε Χρυσοχοϊδη. Το να χαϊδεύουν κάποιοι τα αυτιά δήθεν προοδευτικών είναι εύκολο. Το να γίνει η Αστυνομία μάχιμη και να μην κάνει γκάφες, να είναι επιχειρησιακά δυνατή και να είναι σε θέση να πιάσει τους σκληρούς εγκληματίες, αυτό είναι το δύσκολο.

Καληνύχτα από το Αφγανιστάν κ. Χρυσοχοϊδη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 18/02/2010 01:01:11

    Δηλαδή τώρα τί ακριβώς θέλουμε -γιατί ποσώς με νοιάζει ο χρυσοχοϊδης-;
    να λοβοτομηθούν οι αστυνομικοί και να φοβούνται να βγάλουν όπλο εν΄ όσω απειλούνται με χειροβομβίδες; ήδη τους έχει λοβοτομήσει ο ίδιος ο χρυσοχοϊδης, θα τους λοβοτομούμε κι εμείς που τους έχουμε ανάγκη, που είναι το μόνο μας καταφύγιο στην ανομία που λουζόμαστε καθημερινά...

    Ολόκληρη Βασιλίσσης Σοφίας και δεν βλέπεις έναν αστυνομικό, απέναντι από το Μέγαρο έφθασε η χάρη των πλανόδιων (είναι το μόνο σημείο που ταιριάζουν βέβαια) και ο φόβος απλώνεται παντού...
    Αυτή είναι η Αθήνα σήμερα.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ B.K.Σ. 18/02/2010 01:08:55

      Το έχω ξαναγράψει: Η εξάπλωση των πλανοδίων εμπόρων λαθραίων είναι εν γνώσει και με τις ευλογίες του Νικήτα Κακλαμάνη. Αυτός είναι ο πραγματικός προστάτης τους, με το επιχείρημα "άστους να πουλάνε τα λαθραία, προκειμένου να μην ληστεύουν". Ο Κακλαμάνης έχει έρθει σε συμφωνία με την ΕΛΑΣ για να μην τους κυνηγούν. Μου το είπε πρόσωπο με πολύ υπεύθυνη θέση μέσα στο δικαστικό σώμα, συγγενής μου. Και μάλιστα, επειδή δεν τον πίστεψα, τον ξαναρώτησα: Είσαι σίγουρος; Και μου απάντησε ότι αυτό το γνωρίζει πάρα πολύ καλά. Ακόμα και τα χέρια της εισαγγελίας είναι ουσιαστικά δεμένα.
      Να τα έχουμε υπ' όψη αυτά στις δημοτικές εκλογές. Να δεσμευτούν οι υποψήφιοι δήμαρχοι για το φαινόμενο του παραεμπορίου. Ο Κακλαμάνης δεν χρειάζεται να δεσμευτεί για τίποτα, απλά να σταλεί στον κάλαθο των αχρήστων.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ B.K.Σ. 18/02/2010 10:28:24

      Εχεις δικιο αλλα ισχυει μονο για τον πρωτο γυρο.Στο δευτερο δεν υπαρχει περιπτωση να ψηφισω υποψηφιο του ΠΑΣΟΚ οποιος και αν ειναι ο αντιπαλος του.

  2. kanis avatar
    kanis 18/02/2010 01:36:02

    Μεθυσμένος αστυνομικός με όπλο, απειλούσε σήμερα το απόγευμα οδηγό προπορευόμενου αυτοκινήτου στην έξοδο της Αττικής οδού προς Παπάγου.
    Ο οδηγός κατέφυγε στο ΑΤ Παπάγου, κορνάροντας για βοήθεια, όπου και συνέχιζε, να τον ακολουθεί άνετος και προκλητικός ο εν λόγω, φέρων ολυμπιακό ρεκόρ στο αλκοτέστ, που του έγινε μετά από πολλές κιόλας ώρες από το συμβάν!
    Η ιστορία δεν θα ακουστεί.Το ΑΤ, άλλωστε, προτιμά να κυνηγά τα σχολιαρόπαιδα που τρώνε σουβλάκι ως υπόπτους για γκράφιτι. Ο μεθυσμένος οδηγός απαλάχτηκε με συνοπτικές παρεικές διαδικασίες.
    Ο ΠροΠο μπορεί να κοιμάται ήσυχος.

    • μύλος avatar
      μύλος @ kanis 18/02/2010 02:09:24

      Δεν ξεχνάμε τον αδικοχτυπημένο Διαμαντή, αλλά δεν συγχωρούνται κι οι μυαλοφυγόδικοι οπλοκάτοχοι συνάδελφοί του !
      Κάποιος...ας τους μαζέψει!

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ kanis 18/02/2010 02:56:20

      Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα προβλήματα δημόσιας τάξης θα επιλυθούν όταν επι τέλους αντιμετωπισθούν όλοι αυτοί οι μεθυσμένοι αστυνομικοί που περιπλανώνται γύρω μας και κραδαίνοντας όπλα απειλούν οδηγούς προπορευομένων αυτοκινήτων.

  3. Άφατος avatar
    Άφατος 18/02/2010 03:08:08

    Αυτό που είχε γίνει επί ΝΔ για την αστυνομία ήταν ανεπανάληπτο. Έβηχαν οι αστυνομικοί και στο ΜΕΓΚΑ ούρλιαζαν οι Πρεντέρηδες, οι Οικονομέες και οι Καψήδες. Δεν θα πω ότι ότι το ίδιο πρέπει να κάνουν και με τον Χρυσοχοϊδη, γιατί αυτή η ανόητη πίεση προς την αστυνομία πρέπει να τελειώνει. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι οι αστυνομικοί εξαιρούνται από τη γενικότερη νεοελληνική νοοτροπία και ότι δικαιολογούνται οι παρατυπίες, οι αυθαιρεσίες και τα λάθη.

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 18/02/2010 04:57:09

    Κανετε καλα που τα επισημαινετε. Ειπαμε οτι ειναι, επιεικως, βλακες, και οταν το εγραφα υπηρχαν αντιδρασεις.

  5. notos avatar
    notos 18/02/2010 07:50:26

    Όταν κάποιος στήνει επιχείρηση σύλληψης επικίνδυνων κακοποιών μεσα σε κατοικημένη γειτονιά, χωρίς καμία άλλη πρόνοια, κάτι έχει πάει πολύ λάθος. Πρόκειται πραγματικά για τη μεγάλη των μπάτσων σχολή.

    • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
      ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ notos 18/02/2010 12:10:19

      Με τη λογική σου οι αστυνομικοί δεν πρέπει να δρουν π.χ. όταν γίνεται ληστεία γιατί μια τραπεζα βρίσκεται εντός κατοικημένης περιοχής και είναι αδύνατο να στηθεί επιχείρηση σύλληψης.Υποθέτω λοιπόν ότι "αστυνομική θεωρία και πρακτική" δίπλα στην Τρέμη.

    • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
      ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ notos 18/02/2010 12:11:42

      σπούδασες

  6. άστεγος avatar
    άστεγος 18/02/2010 07:53:01

    Πρόκειται για την προσωποποίηση του φαφλατά και του ανεύθυνου λογά.
    Πολιτική ανθυπο-κουλτούρα με τα όλα της.

  7. vas avatar
    vas 18/02/2010 08:33:20

    Εξω απο τον χορό όλα είναι εύκολα κύριε υπουργέ,τώρα μετά απο 5 μήνες όλα είναι χειρότερα απο όταν παρέλαβες και πάνε κάθε μέρα και πιό κάτω.
    Το καλύτερο για σενα και για εμάς είναι να παραιτηθείς και νάρθει ο επόμενος.
    ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΔΕΝ ΦΘΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΑΘΩΟΙ

  8. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 18/02/2010 08:42:36

    Χρυσοχοϊδης στον ΑΝΤ1 τώρα:
    Εγώ είμαι ευτυχής που δεν είχαμε 2 νεκρούς !!!!

    ΕΛΕΟΣ

  9. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 18/02/2010 08:47:31

    Ακούστε τι λέει ο άνθρωπος:
    Έχουν δημιουργήσει στρατούς εγκληματιών κυρίως οι Αλαβανοί....
    Σκοτώνουν για 50 ευρώ.
    Το φαινόμενο είναι παρα πολύ επικύνδυνο...
    Δεν πρόκειται να παραδώσουμε την πατρίδα μας.
    Θα γινει ΔΙΚΑΒΑΛΗ αστυνομία

    Και ποιός φταίει ρε Σαϊνη...

  10. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 18/02/2010 10:11:49

    Άρα και τρισευτυχισμένος που δεν είχαμε τρεις, εντάξει, το καταλάβαμε το αδιάσειστο ποσοτικό επιχείρημα. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε σε ποια περίπτωση θα αισθανόταν δυστυχής.

  11. μαρικα avatar
    μαρικα 18/02/2010 11:50:11

    Καθρεφτης. Αν μας καθαριζαν ολους εκτος απο εκεινον.

  12. gEO75 avatar
    gEO75 18/02/2010 12:46:48

    ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΡΟ ΠΟ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ, ΒΛΑΚΕΙΑ, ΚΑΟΥΜΠΟΫΛΙΚΙ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗ ΤΩΝ 8, ΦΤΑΙΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ....

    Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΕΧΕΙΑ

    ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ....

    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΔΙΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΜΠΑΛΑ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ Ή ΣΤΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ (ΕΙΤΕ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΕΙΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ, ΕΙΤΕ ΑΓΝΩΣΤΟΣ).
    ΚΑΙ ΟΣΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ, ΕΙΤΕ ΣΕ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΤΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΕΙΤΕ ΣΕ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ, ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΟΞΥΝΟΝΤΑΙ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ.
    ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΜΕΓΓΕΝΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ, ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ (ΤΡΟΜΟΝΟΜΟΙ, ΚΑΜΕΡΕΣ, ΚΛΠ)
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

  13. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 18/02/2010 13:59:13

    @μαρίκα
    δυστυχής είπαμε, όχι ευτυχής:))

  14. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 18/02/2010 14:00:18

    Ακόμα δεν παραιτήθηκε αυτός?

    Καλά κρασιά.


    Υπάρχουν φήμες στο Βρετανικό Τύπου και συγκεκριμένα σε σχόλια της εφημερίδας Ομσέρβερ ότι στην Ελλάδα συζητείται πραξικόπημα. Ελπίζω όσοι ψηφίσαται ΠΑΣΟΚ να έχετε αντιληφθεί περί τίνος συμμορίας πρόκειται και που θα μας μπλέξουν όλους.


    ΥΓ. Οι Αλβανοί ήταν ληστές ή "τρομοκράτες"?

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Dubai Expatriate 18/02/2010 14:34:00

      Δυστυχώς,εδώ που φτάσαμε,ελπίζω να έχει δίκιο ο Observer...

    • ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
      ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ @ Dubai Expatriate 18/02/2010 15:16:25

      Φαίνεται θέλουν να ανεβάσουν λίγο ακόμα τα spreads

  15. trochalos avatar
    trochalos 18/02/2010 14:21:20

    Μην βρίζεται τον Υπουργό,βρίσκεται ακόμα στο στάδιο της διαβούλευσης.Αν ήταν στην κυβέρνηση η ΝΔ,τότε ο κ ΠΡΟΠΟ θα είχε ζητήση άμεσα την παραίτηση του Υπουργού και γιατί και της κυβερνήσεως.Είπαμε κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ εμάς τους ηλίθιους.

  16. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 18/02/2010 14:32:10

    Μου αρέσει που ο ...Κλουζό καλλιεργεί εδώ και καιρό προφίλ δελφίνου ωθούμενος ποιός ξέρει από ποιούς...

  17. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 18/02/2010 14:58:59

    @ΙΩΝΑΣ
    Γιατί απορείς φίλε μου; Ειναι γνωστό ότι οι φελλοί και οι κουρ@δες επιπλέουν.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ mesaios daktylos 18/02/2010 15:23:05

      Έχεις δίκιο,αλλά πρέπει να πιάσει καμμιά ...θαλασσοταραχή,ώστε να τους πατώσει κι αυτούς...

  18. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 18/02/2010 15:18:29

    Δυστυχώς κάποιες από τις σφαίρες που έπληξαν το νεκρό ανήκουν σε αστυνομικό...τον λυπάμαι γι αυτά που θα περάσει αν σκεφτεί κανείς ότι πήγε απλά να κάνει τη δουλειά του.

  19. μαρικα avatar
    μαρικα 18/02/2010 17:35:45

    Καθρεφτη, ευτυχως καταλαβες τι ενωουσα,

  20. Ευγενιος avatar
    Ευγενιος 19/02/2010 00:12:45

    Δυστυχως οι μετριοι με τσιριχτη φωνη,γινονται δημοφιλεις στην απιθανη χωρα μας.Τι δεν εχει πει το στομα του,οταν ηταν αντιπολιτευση!

  21. vas avatar
    vas 19/02/2010 08:33:51

    αλαζονια,ερασιτεχνισμοι,λογια πολλα, εργο ανυπαρκιο.
    υποψηφιος πρώτος προς αποχώρηση

  22. ραγος avatar
    ραγος 19/02/2010 11:15:41

    μη το ψάχνετε ιδιαίτερα...
    το είπε κι όλας: εδώ όλη η ελλάδα είναι ο σώζων εαυτόν σωθήτω, οι αστυνομικοί θα ήταν αλλιώς;

    του διέφυγε μια μικρή λεπτομέρεια βέβαια: αυτοί έχουν και κουμπούρια αλλά και την εξουσία να τα χρησιμοποιήσουν αλλά και την εγγύηση ότι όλα τα "στοιχεία" θα μαγειρευτούν προς όφελός τους.

  23. ian avatar
    ian 19/02/2010 15:12:39

    Ο Μιχαλάκης ο ΥΠΡΟ-ΠΟτζης ήταν "χάρμα" σήμερα στην επιτροπή της βουλής, αυτός που έλαμψε με την απουσία του, ήταν ο βοηθός του ΥΠΡΟ-ΠΟτζή ο περίφημος
    απίθανος, αξεπέραστος, πρώην "αριστερός" υφυπουργός του, μαζί με τη σύμβουλό του, την καταπληκτική, αιθέρια, "Αλ χαλίλι" ή κάπως έτσι...
    Το τσίρκο θα ήταν σε πλήρη σύνθεση.