#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2012 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ψέματα τελειώνουν



Για δυο πράγματα ξεχωρίζει αυτός ο τόπος σήμερα:

Για τον ωχαδερφισμό ,τη ματαιοδοξία  και την κοντή μνήμη του Νεοέλληνα από τη μια και  για το αποτυχημένο και δυστυχώς επικίνδυνο για τη χώρα πολυποίκιλο κατεστημένο σύστημα εξουσίας, από την άλλη.

Αυτό το  σύστημα, όμως,  όντας αντιμέτωπο με την  κατάρρευσή του και γνωρίζοντας τη ψυχοσύνθεση του Νεοέλληνα, προσπαθεί να διασωθεί και ας διαλυθούν τα πάντα! Αρκεί να μείνει στην εξουσία και να διατηρηθούν τα κεκτημένα!

Έτσι,  με «Μεθόδους Madison»,  εξαπάτησαν μ’ εκείνο το αμίμητο  «λεφτά υπάρχουν» και οι ιθαγενείς έτρεξαν για την πουτίγκα. Κάποιοι άλλοι προτίμησαν να απέχουν και έκαναν, μακάριοι κι ωραίοι, τα μακροβούτια τους.

Δεν μυρίστηκαν καν  τη σαπίλα που σερβιριζόταν σε γυαλιστερό σελοφάν. Ας πρόσεχαν.

Όταν διαπίστωσαν τη μεγάλη απάτη άρχισαν τις πρώτες φωνές.

Το σύστημα θορυβήθηκε και επιχείρησε μια άτακτη ανασύνταξη. Έπρεπε να επιζήσει με κάθε τρόπο.

Ταυτόχρονα εμφανίστηκε ένας καινούριος πολιτικός λόγος να ορθώνεται και να επισκιάζει τον παλιό, με μια δυναμική αυξανόμενης προοπτικής και θορυβήθηκαν!  Κρύος ιδρώτας τους έπιασε!

Αμέσως, τα ποικιλώνυμα συμφέροντα, συσπειρώθηκαν για να βάλουν  φρένο. Το είπαμε κι άλλες φορές. Στον τομέα της επικοινωνίας παίρνουν άριστα!

Ο στόχος ένας. Αποδόμηση του καινούριου λόγου με το κόλπο του καταρρέοντος δικομματισμού.

 Όλοι είναι ίδιοι, άρα και ο Σαμαράς.

Το κόλπο φάνηκε να πιάνει και κάποιοι τσίμπησαν, αλλά όχι για πολύ.

Η αντίκρουση ήταν καταπέλτης. Λόγος και έργο. Η ομιλία του Σαμαρά στην ΔΕΘ και η συνέντευξη τύπου, ξεκαθάρισαν  το τοπίο.

Οι δημοσκοπήσεις  θορύβησαν το κατεστημένο.

Επομένως, έπρεπε να ρίξουν άλλο δόλωμα στον κοσμάκη.

Άρχισαν να το παίζουν επαναστάτες. Όλοι οι εμπλεκόμενοι κρατικοδίαιτοι αλλά και του ΠΑΣΟΚ  η αρμάτα, ξεσπάθωσαν εναντίον του Γιώργου και αφού του έσυραν τα μύρια όσα, συνέχισαν να χειροκροτούν και να ψηφίζουν.

Έτσι κι αυτή η επανάσταση δεν τους βγήκε.

Ήδη χώρα βρέθηκε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης από την ανικανότητά τους.

Κάτω από αυτές τις τραγικές συνθήκες ο Σαμαράς  έπραξε το αυτονόητο: στήριξε μια μεταβατική κυβέρνηση με συγκεκριμένους στόχους  και με καθορισμένο ορίζοντα της λαϊκής ετυμηγορίας!

Κατά διαβολική σύμπτωση δε όσα είπε τα δυο προηγούμενα χρόνια επαληθεύτηκαν  πανηγυρικά! Κι αυτό τσούζει.

Και τότε οι μιντιακές περσόνες  άρχισαν να κραυγάζουν ότι ο Σαμαράς συγκυβερνά!

Άρα πάλι το γνωστό όλοι ίδιοι είναι. Δυστυχώς όμως γι αυτούς  η δήλωσή του ότι  «αυτή η κυβέρνηση έχει συγκεκριμένο έργο και βραχύ χρόνο ζωής » , όπως συμφωνήθηκε ενώπιον του Προέδρου της Δημοκρατίας τους χάλασε τη σούπα!

Τότε, τα σκοτεινά μυαλά αμέσως βρήκαν άλλη λύση. Οι μονοψήφιοι δείκτες δεν χωρούσαν αμφισβήτηση.

Κατασκεύασαν αμέσως το μύθο των μικρών κομμάτων. Τέρμα ο δικομματισμός. Ψήφισε τους μικρούς λαέ! Μην πας προς το Σαμαρά αφού έφυγες από εμάς. Ψήφισε το νέο! Τα μικρά που βγήκαν από τη βάση! ΔΗΣΥ, ΔΗΜΑΡ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις. Μόνο στο Σαμαρά να μην παν.

Μα είναι νέο τα απομεινάρια που μαζεύτηκαν σε καινούριες τρύπες όπως οι ποντικοί;Βγήκαν μέσα από λαϊκές ζυμώσεις; Και τι εκπροσωπούν; Τώρα τα ανακάλυψε το μιντιακό λόμπι;

 

Οι εκλογές πλησιάζουν! Δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο θα σκεφτούν, αλλά τους έχω ικανούς για όλα !

Όμως ο Έλληνας, ελπίζω να κατάλαβε τους ψεύτες  βοσκούς του Αισώπου και να τους αφήσει να κατασπαραχθούν κι αυτοί και το κοπάδι τους!

 Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. perastikos avatar
    perastikos 01/01/2012 11:38:22

    @ Δαναε
    Και για να μην χαλάσουμε την συνηθεια, Καλή Χρονιά!
    Μια χαρά τα λες... το δια ταύτα πως ποιο ειναι? οχι στα μικρα κομματα, ολοι στο Σαμαρα? Καμμια αντιρρηση... ποτε λες να γίνεται? τον Απρίλη? Θα υπάρχει χώρα μεχρι τοτε? Κατα την γνωμη μου οι εκλογες πρεπει να γινουν ... αυριο, αν ειναι δυνατόν. Ολα τα αλλα περι PSI και νεας δανειακης συμβασης, ειναι για να περναει ο χρόνος και να κοιμίζονται οι νεοελληνες! Αδελφε τιποτα δεν προκειται να γινει και συνεπως οσο ενωριτερα οι εκλογες τοσο καλυτερα!

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 01/01/2012 11:44:59

    ΜΕΤΡΙΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ: Καλή χρονιά να έχεις Δαναέ. Από αυτά που γράφεις βγαίνουν δύο συμπεράσματα. Το πρώτο συμπέρασμα είναι πως ο κυριότερος εχθρός μας είναι η μετριοκρατία. Το δεύτερο συμπέρασμα είναι πως το σπουδαιότερο προσόν του Σαμαρά είναι η υπομονή του. Και πιο συγκεκριμένα η ικανότητα του να γυρίζει υπέρ του καταστάσεις που είναι εναντίον του. Όμως τα ψέματα πρέπει να τελειώσουν σύντομα γιατί σε διαφορετική περίπτωση η χώρα μας θα οδηγηθεί σε ανεξέλεγτες καταστάσεις. Μακάρι να πανηγυρίσουμε μαζί!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Χρήστος Δημάρης 01/01/2012 13:09:29

      "Μακάρι να πανηγυρίσουμε μαζί!"
      Το εύχομαι απ' την καρδιά μου Χρήστο! Χρόνια Πολλά!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/01/2012 11:51:54

    Καλά τα λες Δαναέ, έτσι είναι.
    Μας πασάρουν καθημερινά τη πολυκομματική λύση, προωθώντας τα διάφορα μικρά κόμματα, επειδή το Πασόκ έκλεισε τον κύκλο του, και ψάχνουν αλλού για να γραπωθούν, φοβούμενοι όχι τόσο την ΝΔ όσο τον Σαμαρά.
    Βαρέθηκα να βλέπω και να ακούω την Ντόρα και τον Κομανέντσο στα ΜΜΕ...
    Χρειαζόμαστε όμως μια ανατροπή γενναία. Όχι πασαλείματα.
    Εδώ που φτάσαμε, ισχύει αυτό που είχε πει κάποτε ο Στάλιν:
    "Άμα σου κόψω το κεφάλι, ποιος θα νοιαστεί για την χωρίστρα σου";

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 01/01/2012 12:10:06

    Καλή Χρονιά Strange! Μια Κομανέτσι θυμάμαι εγώ που έκανε τούμπες! Κομανέτσο δεν ξέρω κανέναν!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 01/01/2012 12:13:06

      Μιλάμε για τον μεταμοντέρνο διάδοχό της στο πολιτικό πεδίο.
      Κάτι σαν τον Ιωάννη Μελισσανίδη, αλλά στο πιο χοντρό και ατσούμπαλο....

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/01/2012 12:20:52

    Δαναέ, καλημέρα και καλή χρονιά!
    Όντως έτσι είναι. Εμένα πάντως με ανησυχούν περισσότερο οι εντος της ΝΔ "Δούρειοι Ίπποι" παρά οι φωνασκίες των αντιπροσώπων του θνήσκοντος δουλοπρεπούς συστήματος.

  6. juliet avatar
    juliet 01/01/2012 12:25:02

    καλή χρονιά! κάτι σαν μπουμπούκα ,από το αρσενικό μπουμπούκος.Η διαφορά ανάμεσα στη Κομανέτσι και τον Κομανέτσο είναι ότι η πρώτη δραπέτευσε από τα σοσιαλιστικά απόβλητα ενώ ο δεύτερος προσθέτει δικά του απόβλητα στα ήδη υπάρχοντα.
    Oσο για τον πόλεμο που κάνουν όλα τα πληρωμένα και ελεγχόμενα κουρδιστά ανθρωπάκια άμα σταματήσει η τροφοδοσία θα είναι τα πρώτα που θα τρέξουν πριν ο αλέκτωρ λαλήσει.Ξέρεις πως είναι αυτά.Το παρελθόν είναι καλό σχολείο και παράδειγμα προς αποφυγή.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ juliet 01/01/2012 13:30:04

      juliet, Καλή Χρονιά. Απόβλητα να εννοήσω αυτό που εννοείς, αλλά το λες με δικά σου λόγια,έτσι;

  7. Spooky avatar
    Spooky 01/01/2012 12:29:56

    Δέν υπάρχουν σωτήρες όσο και να προσπαθείτε να τους δημιουργήσετε. Τήν ανατροπή θα την κάνει ο καθένας πρώτα στόν εαυτό του και μετά όλοι μαζί. Μέσα από αυτή τη διαδικασία θά προκύψει ο νέος αρχηγός. Ολα τα άλλα ειναι αναμασήματα και ανακάτεμα στο καζάνι.....

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 01/01/2012 12:34:00

    Δαναέ καλημέρα και καλή χρονιά.

    Το μήνυμα του Σαμαρά και της ΝΔ δεν περνάει στον κόσμο.

    Νομίζω ότι η πολιτική είναι και θέμα συμβολισμών οι οποίες δεν ικανοποιούνται από μακρόσυρτες ανακοινώσεις.

    Εαν ο Σαμαράς δεν θέλει να μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι με τους άλλους πρέπει να βρει τον τρόπο να το βγάλει με ποιο πειστικά έργα στον κόσμο.

    Δες για παράδειγμα την τελευταί περίπτωση με τους εισαγγελείς.

    Ολη η Ελλάδα βουίζει για ποιες υποθέσεις και από ποιους δέχτηκαν πιέσεις.

    Και η ΝΔ τι έκανε απλά ανακοινώσεις όταν έπρεπε να είχε ζητήσει την απομάκρυνση όσων στελεχώνουν τον φοροεισπρακτικό μηχανισμό και είναι στελέχη του σκληρού Πασόκ.

    Κατά την γνώμη μου ο Σαμαράς έπρεπε να πάρει τηλέφωνο τον Παπαδήμο και να ζητήσει την απομάκρυνση συγκεκριμένων προσώπων.

    Αναρρωτιέμαι αν υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι δεν έγινε συμβιβασμός και κουκούλωμα σε αυτήν την περίπτωση που όταν όλοι έχουν γονατίσει από τους φόρους κάποιοι τρώνε και πίνουν εις υγεία των κορόιδων.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Aris. A 01/01/2012 15:23:17

      Άρη, εσύ τη θέση μου την ξέρεις! Καλή Χρονιά!

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/01/2012 12:35:59

    Σωστές διαπιστώσεις. Όμως, απαιτείται ηγεμονικός πολιτικός λόγος και ηγετική δύναμη, όχι μόνο προσωπικότητα.

  10. Αγρότης avatar
    Αγρότης 01/01/2012 12:47:06

    Δαναέ χρόνια πολλά , καλή χρονιά.
    Η πατρίδα μας χρειάζεται φωτισμένο ηγέτη, που νοιώθει στο πετσί του την οργή, την αγανάκτηση, τον πόνο, την πείνα, την ανεργία, την ταπείνωση, τον εξευτελισμό του λαού......... και όσο ζούμε ελπίζουμε.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Αγρότης 01/01/2012 13:11:04

      Δεν αρκεί! Πρέπει να έχει και την ικανότητα να δημιουργήσει. Να ηγηθεί βαθιών αλλαγών του συστήματος. Να εμπνεύσει κι όχι μόνο να συμπονέσει.

    • Spooky avatar
      Spooky @ Αγρότης 01/01/2012 13:15:53

      Καλή Χρονιά σέ όλους!!! ...Ομως ανατροπή δέν μπορεί να γίνει με κανέναν απο όλους αυτούς.Η ανατροπή θα γίνει πρώτα σε μας, τον καθένα ξεχωριστά. Υστερα, όλοι μαζί. Από κεί θα προκύψει νέος αρχηγός .Όλα τα άλλα είναι απλά ανακάτεμα στο καζάνι που ειναι το σημερινό πολιτικό σύστημα.

  11. Δαναός avatar
    Δαναός 01/01/2012 13:07:54

    Θα σου απαντήσω περαστικέ, με ένα χθεσινό σχόλιο του TopGunZ:
    "Σοβαρός παίκτης είναι αυτός που μπλοφάρει, τα βλέπει, παίζει ρέστα εκεί που πρέπει (βλέπε Σαμαράς). Της κακιάς ώρας τζογαδόρος είναι αυτός που ανεβάζει το στοίχημα έχοντας στο χέρι ένα τριάρι, δύο κάρτες σούπερ ατού, μια κάρτα μέλους βιβλιοθήκης και ένα κουπόνι από φαστφουντάδικο (βλέπε Παπανδρέου)."
    Χρόνια Πολλά!

    • perastikos avatar
      perastikos @ Δαναός 01/01/2012 13:48:17

      Δαναε,
      Αν ζυγισεις τα σχολια των αναγνωστων, θα δεις οτι επι της ουσίας οι περισσοτεροι συμφωνούν με οτι πρωτοσχολίασα.
      Για να μην επαναλαμβανομαι το σχόλιο του aris. A με καλυπτει απολυτα, οπως και εσενα φανταζομαι.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ perastikos 01/01/2012 15:52:57

        Εδώ που φτάσαμε, ισχύει αυτό που είχε πει κάποτε ο Στάλιν:
        “Άμα σου κόψω το κεφάλι, ποιος θα νοιαστεί για την χωρίστρα σου”;

  12. Δαναός avatar
    Δαναός 01/01/2012 13:22:05

    Νίκο, Μανιάτη , Αγρότη για σας το παρακάτω με τις ευχές μου για Καλή Χρονιά!
    http://www.youtube.com/watch?v=m_Ru4evXC4I&feature=related

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Δαναός 01/01/2012 16:18:44

      Ευχαριστώ πολύ. Της γενιάς μου.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Δαναός 01/01/2012 18:46:53

      Δαναέ, εξαιρετική η εκτέλεση των Κατσιμιχαίων. σ' ευχαριστώ.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Νίκος Αργεάδης 01/01/2012 18:57:49

        Και καταπληκτική ενορχήστρωση γεμάτη χρώμα!

        • Αγρότης avatar
          Αγρότης @ Δαναός 01/01/2012 19:17:17

          Σ΄ευχαριστώ Δαναέ, οι Κατσιμιχαίοι πάντα με συγκινούν με τις επιλογές τους. Ειλικρινά ευχαριστώ.

          • juliet avatar
            juliet @ Αγρότης 01/01/2012 19:30:09

            καλησπέρα,ένα πουλάκι μου είπε ότι πρώην υπουργός -αυτός καλέ που μας έσωσε από την επανάσταση των συν/χων στρατιωτικών -περιμένει ανασχηματισμό! και επαναφορά του στη κυβέρνηση. Το ροκάνισμα ....θέλει τρόπο.

  13. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 01/01/2012 13:35:39

    Αγιός Βασίλης έρχεται, Γενάρης ξημερώνει.
    Βασίλη μ' πόθεν έρχεσαι καί πούθε κατεβαίνεις.
    Από τήν μάνα μ' έρχομαι καί στό σχολειό πααίνω.
    Στήν πατερίτσα ακούμπησε νά πεί ένα τραγούδι.
    Κι η πατερίτσα ήταν χλωρή, κι αμόλυκε κλωνάρια.
    Κλωνάρια, χρυσοκλώναρα, τ' αϊβασιλειού κλωνάρια.

    Κέρνα τα, αφέντη μ', κέρνατα τα, τά λασποφορεμένα,
    πού σέρνουν στά τσαρούχια τους σαράντα δυό τίς λάσπες.
    Γιά βάλε το χεράκι σου στόν αργυρό σου τσέπη
    καί βγάλε γρόσια καί φλουριά καί δώσ' στά παλληκάρια.

    (καί ελλείψει αξιόλογης ανταμοιβής -όπως καλλιώρα- τό ρεφραίν)
    Τού κασιδιάρη τ' ἀλογο στήν βατσινιά δεμένο,
    Τά καραμούζια τό τσιμπούν, κι αυτό μόν' καμαρώνει.

    Πολλά τά έτη σας αρχόντοι.
    Χρόνια πολλά σέ όλους.
    Καλά μυαλά στόν Δαναό.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ιαπετός 01/01/2012 14:32:40

      Ευτυχισμένη Χρονιά (και με καλές συμβουλές εκ μέρους σου)!!!

  14. χρηχα avatar
    χρηχα 01/01/2012 13:44:00

    Καλημέρα και καλή χρονιά....

    Είναι αυτονόητο ότι ο μόνο ςπου μπορεί να κυβερνήσει αυτήν την στιγμή είναι ο Σαμαράς , και αν καταφέρουμε και τον βγάλουμε αυτοδύναμο , θα του δοθεί ίσως η ευκαιρία να εφαρμόσει μια πολιτική εξόδου από την κρίση...

    Αυτό που πρέπει να τονίσουμε είναι όχι αν πρέπει ή όχι ο Σαμαράς να είναι αυτοδύναμος , αυτό είναι αυτονόητο, αλλά σαν μελλοντική κυβέρνηση η Ν.Δ. τι θα πρέπει να κάνει....

    Πρώτη της δουλειά είναι να αποκαταστήσει το κύρος του επιχειρείν....δεν είναι κλέφτες του φτωχού όσοι δίνουν θέσεις εργασίας αλλά πάροχοι αυτών των θέσεων.....
    Πρώτη της δουλειά είναι να κάνει δίκες....δεν νοείται να είναι όλοι οι κλέφτες απ'έξω.....όλων των αποχρώσεων του ουράνιου τόξου...
    Πρώτη της δουλειά είναι να πετάξει όλα τα κομματόσκυλα(απ'όποιο κόμμα) που εμπλέκονται στις υποψήφιες θέσεις μόνο και μόνο με την κομματική τους ταυτότητα...και να επιχειρήσει σαν μια υγιής επιχείρηση με νέα και ικανά στελέχη...
    Πρώτη της δουλειά είναι να αποκαταστήσει την ευρωπαίκή πορεία της Ελλάδας...και να ενισχύσει την ευρωπαϊκή ολοκλήρωση....την τελική ένωση της Ευρώπης σε Η.Π.Ευρώπης....
    Πρώτης της δουλειά είναι να δώσει ελπίδα σε κάθε απελπισμένο που βλέπει το μέλλον του καταβαραθρωμμένο...
    Πρώτη της δουλειά είναι να μην υπολογίσει κόστη...κανενός είδους...να εφαρμόσει αυτό που πρέπει να εφαρμόζει ένας πολιτικός που αγαπάει την χώρα του ...ένας πολιτικός που δεν είναι φερέφωνο κανενός....(αυτό είναι για τον Αντώνη Σ. και να το ξέρει ότι είναι από τις τελευταίες ελπίδες των Ελλήνων σήμερα)...
    (*επίσης να ξέρει ότι σε περίπτωση ανεπάρκειας δεν θα του χαριστεί κανείς...)

  15. Δαναός avatar
    Δαναός 01/01/2012 13:48:29

    Τ μυαλό μια φορά μπαίνει Ιαπετέ! Καλή Χρονιά κι αυτά τα κάλαντα:
    http://www.youtube.com/watch?v=Geo7r02KnCg&feature=related

  16. ΜΠ avatar
    ΜΠ 01/01/2012 13:59:54

    Αγαπητέ Δαναέ Καλή Χρονιά !!!
    Ο Περαστικός με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη !!
    Εκλογές εδώ και τώρα, το PSI δεν πάει καλά και θα το χρεωθεί ο Πρόεδρος τελικά και να μου το θυμηθείς, ξέρουν πολύ καλά την προπαγάνδα οι κυβερνώντες με πρώτον και καλύτερο τον ΓΑΠ που εξακολουθεί και είναι στο προσκήνιο και στο παρασκήνιο. Τον Απρίλιο η Χώρα με αυτά που ετοιμάζουν θα πνέει τα λοίσθια, θα παραπατάμε για να φτάσουμε στα εκλογικά τμήματα και ανάλογα με το πόσο εξαθλιωμένοι θα είμαστε να δεις που θα υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό αποχής. Πού λοιπόν λόγος για αυτοδυναμία. Ο νεκρός δεν αναστένεται !!!

  17. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 01/01/2012 14:02:44

    Δαναέ χρόνια πολλά!
    Το χρονικό της αποτυχίας τους. Βρίσκονται σε μειονεκτική θέση. Η μεγάλη στραβή τους έγινε όταν βγήκε ο Σαμαράς στη ΝΔ. Ο ΓΑΠ είχε πάρει εξ αρχής την απόφαση να πάμε στο ΔΝΤ και πιστεύω ήλπιζε την Ντόρα στη ΝΔ να έχει κοινή στήριξη το εγχείρημα. Και του βγήκε ανάποδα και είχε ξαφνικά σκληρή αντιπολίτευση. Η φθορά τους άρχισε γρήγορα λόγω του μνημονίου και με αυτό το σχήμα επιταχύνθηκε. Από τότε το σύστημα έχει μείνει ουσιαστικά ξεκρέμαστο, κάνει κυρίως ελιγμούς, αλλά δεν έχει προλάβει καν να ανασυνταχτεί, γιατί οι καθυστερήσεις του ΓΑΠ κολλάνε όλους τους σχεδιασμούς τους.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ανδρομέδα 01/01/2012 14:55:48

      Χρόνια Πολλά Ανδρομέδα!
      http://www.youtube.com/watch?v=vEAFrxRrDLA&feature=related

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ Δαναός 01/01/2012 15:57:50

        Ωραίος!

  18. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/01/2012 14:30:57

    Χρόνια Πολλά Δαναέ...σωστές παρατηρήσεις κι ακόμα πιο σωστό το ''τι άλλο θα σκεφτούν..είναι ικανοί για όλα''...! Κι επειδή η αισιοδοξία δε μας λείπει...ίσως ο χρόνος να δουλεύει υπέρ της Ελλάδας!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΕΥΑ 01/01/2012 15:31:24

      Εύχομαι ο νέος χρόνος.. να μας γεμίσει αρώματα, φως, και χρώματα της Πατρίδας..
      Εύχομαι ο νέος χρόνος να μας σπρώξει προς τις ρίζες μας..
      Εύχομαι ο νέος χρόνος να μας ενώσει με τη φύση..
      Εύχομαι ο νέος χρόνος να αφυπνίσει την ορθοδοξία..
      Εύχομαι ο νέος χρόνος να μας φέρει όνειρα,και αισιοδοξία..
      Εύχομαι ο νέος χρόνος να μη μας αφήσει να ξεχάσουμε τις αληθινές αξίες
      της ζωής..και να μας υπενθυμίζει με τα αεράκια, αυτά που ίσως ξεχάσουμε
      λόγω συγκυριών,ή λόγω αδυναμίας..
      Εύχομαι ο νέος χρόνος να μας κάνει καλύτερους ανθρώπους..
      Χρόνια πολλά αδέρφια κι αδερφές μου,εμείς οι Έλληνες κι οι Ελληνίδες
      έχουμε βαθιές ρίζες..δε θα αφήσουμε τους κυκλώνες να μας σέρνουν...
      Έχουμε κρατήματα.
      Νάστε όλοι κι όλες καλά..για να τα λέμε.

  19. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 01/01/2012 15:57:27

    Καλή Χρονιά! Δαναέ, έρχεται το πιο κρίσιμο εξάμηνο των τελευταίων δεκαετιών. Είμαστε κυριολεκτικά στο όριο. Όντες σε έσχατο, κρημνώδες μεταίχμιο παρασυρόμαστε με βία, σχεδόν μεταφυσική, προς την αντίπερα όχθη. Ήδη πατάμε σε άγνωστη γη, θολούρα παντού και ζόφος ... Το ξένο χρυσόβρυτο χέρι που μας που μες στη ζάλη μας αχνοφαίνεται είναι ευεργεσία ή ευθανασία; Το ρίσκο μεγάλο, πιο σίγουρο φαντάζει η αξιοπρεπής πορεία προς τα εμπρός, άλλωστε Καθαρτήριο εμείς ποτέ δεν είχαμε, αιώνες τώρα του όλα ή τίποτα. Παράδεισος ή Κόλαση, μα από επιλογή.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Τιγράνης 01/01/2012 16:02:08

      Πάμε για γκρεμό.
      Αυτή την ώρα διανύουμε το τρίχινο γιοφύρι!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Τιγράνης 01/01/2012 17:36:13

      Καλή Χρονιά Τιγράνη! Να σου θυμίσω αυτό:
      " Σήκω ψυχή μου δώσε ρεύμα, βάλε στα ρούχα σου φωτιά, βάλε στα όργανα φωτιά, να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα η τρομερή μας η λαλιά..."

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Δαναός 01/01/2012 18:19:39

        Δεν ξέρω την ηλικία σου. Είναι της γενιάς μου. Αυτός ο χώρος είχε έμπνευση.

        Καθηγητής δεν αλλοδαπό πανεπιστήμιο με ρώτησε γιατί η διανόηση στην Ελλάδα είναι στο χώρο της Αριστεράς.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Μανιάτης 01/01/2012 18:30:46

          Γιατί "για να είσαι καλλιτέχνης, πρέπει να είσαι η αριστερός ή π@@ης", όπως είχε πει κάποιος μεγάλος μουσικός μας!

          • Μανιάτη avatar
            Μανιάτη @ Δαναός 01/01/2012 19:17:36

            Το ερώτημά μου δεν είναι αυτό στο οποίο απάντησε ο Μ.Χ., αλλά γιατί η διανόηση στην Ελλάδα είναι στην Αριστερά.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Μανιάτης 01/01/2012 18:38:00

          Άκουσέ το σ' αυτήν την εκτέλεση, δυνατά η ένταση:
          http://www.youtube.com/watch?v=swlmfJjcchI

        • Φάνης, Έδεσσα avatar
          Φάνης, Έδεσσα @ Μανιάτης 01/01/2012 20:55:13

          Πιστεύω πως η διανόηση είναι σχεδόν αποκλειστικά στο χώρο της αριστεράς στην Ελλάδα για συγκεκριμένους λόγους. Παραθέτω μερικούς χωρίς κάποια ιεράρχηση.

          Η δεξιά συνεργαζόμενη σταθερά και σερνόμενη πίσω από τους εκάστοτε ξένους (ιμπεριαλιστές) πάτρονές μας δεν είχε δυνατότητα να αρθρώσει λόγο που να αποπνέει κοινωνική δικαιοσύνη, διεθνή ταξική αλληλεγγύη και ισότητα. Τα ίδια φυσικά (αλλά από την ανάποδη) συνέβησαν στα κράτη δορυφόρους της Ε.Σ.Σ.Δ. Πότε φώναξαν οι αριστεροί διανοητές εδώ ή στην υπόλοιπη ευρώπη για την ισοπέδωση της Καμπούλ από τις σοβιετικές ιμπεριαλιστικές βόμβες; Λογικά λοιπόν, οι καλλιτέχνες και λοιποί διανοητές, ευαίσθητοι όντες στα κοινωνικά προβλήματα, έτειναν προς την εκάστοτε απέναντι όχθη.

          Στα καθ' ημάς, η δεξιά ήταν σχεδόν πάντα ταυτιζόμενη με τον χωροφύλακα ή τα Μ.Α.Τ. της καταστολής, μέχρι την έλευση των κυβερνήσεων Ανδρέα Παπανδρέου. Όταν η κεντρική και λατινική Αμερική είχαν γίνει αρένα παρέλασης αμερικανοκίνητων δικτατοριών ή κυβερνήσεων μαριονετών, η αντίσταση των λαών τους, πότιζε το ιδεολογικό δένδρο της αριστεράς στη σκέψη και στη λογοτεχνία και στην εδώ όχθη του Ατλαντικού. Όσο κι αν φαίνονταν γραφικές οι διαδηλώσεις συμπαράστασης της αριστεράς "στο λαό της Νικαράγουας", η εκκωφαντική σιωπή της δεξιάς για τα τεκταινόμενα έδιωχνε μακριά τον όποιο δημοκρατικά σκεπτόμενο διανοητή.
          Το αναφερόμενο σε πρόσφατη ανάρτηση "δεν μπορούσες να πλησιάσεις γυναίκα στο πανεπιστήμιο, αν δεν ήσουν αριστερός" ήταν απλά λογικό επακόλουθο. Οι νέες των 20-30, περνώντας τη φάση της ανατροπής/ανεξαρτητοποίησης της ηλικίας τους, ήταν αυτονόητο να ελκύονται από τον φοιτητή/εργαζόμενο, μαχητή απέναντι στο (δεξιό) καθεστώς του χωροφύλακα, του περίφημου νόμου περί τεντιμποϊσμού και της χούντας και της αμερικανοφιλίας. Η σεξουαλική απελευθέρωση της δεκαετίας του 1960 (που έφθασε στη χώρα μας με 1-2 δεκαετίες καθυστέρηση) ενεργούσε επίσης ως επιταχυντής της ανοιχτής ("αριστερόστροφης") σκέψης, σε αντιδιαστολή με τον συντηρητισμό της ("ελληνορθόδοξης") δεξιάς.

          Η δεξιά φορτώθηκε (και φέρει ακόμη, αδίκως εν μέρει) το σταυρό της "ιδεολογικής συγγένειας" με τους χουντικούς. Το επιτυχημένο πασοκικό σύνθημα "ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά", το αποδεικνύει περίτρανα. Οι δημοκρατικά σκεπτόμενοι είχαν πρόβλημα με τα έργα και τις ημέρες της δεξιάς, με αποτέλεσμα ο όρος δημοκράτης να καταστεί σχεδόν αντίθετος του δεξιός. Η αριστερά (και το ΠΑ.ΣΟ.Κ) καπηλεύθηκε τον όρο, χωρίς ποτέ η δεξιά να καταφέρει να ισορροπήσει τη ζυγαριά. Επειδή οι περισσότεροι διανοητές (και γενικά καλλιεργημένοι) Έλληνες συμμερίζονταν για τον εαυτό τους τον χαρακτηρισμό δημοκράτης, απομακρύνονταν από τη δεξιά.

          Η δεξιά παρέδωσε (σχεδόν αμαχητί) το στέμμα του ορθώς σκεπτόμενου κοινωνικού αναλυτή/στοχαζόμενου εντός των πανεπιστημίων (που είναι κατ' εξοχήν χώρος ανάπτυξης της διανόησης) στην αριστερά, γιατί ήταν σταθερά απασχολημένη με το βόλεμα των "γαλάζιων/κυανών/κυανόμαυρων" (ανάλογα με την περίοδο) παιδιών στο κράτος που καπηλεύθηκε ως να ήταν ιδιοκτησία της (με το ΠΑ.ΣΟ.Κ. να γίνεται αργότερα μαθητής που ξεπερνά τον δάσκαλό του).
          Η έλευση του ΠΑ.ΣΟ.Κ. στην εξουσία απλά παγίωσε την αριστερή πνευματική ηγεμονία στα πανεπιστήμια. Ακόμη και σήμερα η δεξιά δεν έχει σοβαρή ιδεολογική αντιπροσώπευση στα πανεπιστήμια (σε αντίθεση με τον επιχειρηματικό κόσμο, απ' όπου επί δεκαετίες υποστηρίζεται, καθώς είναι ο φυσικός χώρος της). Η έλλειψη "δεξιόστροφων" διανοητών με σοβαρό και τεκμηριωμένο λόγο (εκτός του τομέα της οικονομίας) μού φαίνεται ότι συνεχίζεται ως σήμερα. Αν διαφωνείτε, παρακαλώ διαφωτίστε με σχετικά.

          Οι αριστεροί καλλιτέχνες (όπως και οι μη καλλιτέχνες) κυνηγήθηκαν άγρια μετά τον εμφύλιο και καταφεύγοντας στο εξωτερικό, λειτούργησαν ως "ενισχυτές" της αριστερής διανόησης στην Ελλάδα στα αυτιά των ξένων.

          Η αριστερά, επιπλέον, ως μη συμμετέχουσα ενεργά στην διακυβέρνηση της χώρας δεν χρειάσθηκε να δοκιμάσει στην πράξη της θεωρίες της, άρα αυτές διατήρησαν την λάμψη τους, σχεδόν ανέπαφη, μέχρι της κατάρρευσης της Ε.Σ.Σ.Δ.

          Αν έχετε να προσθέσετε άλλους λόγους για αυτή την αριστερή ηγεμονία στη διανόηση, σας ακούω.

          • alienellin avatar
            alienellin @ Φάνης, Έδεσσα 03/01/2012 19:49:58

            Ως το απόλυτο ΟΥΦΟ που είμαι, έχω απορίες:
            Τι είναι διανόηση;
            Γιατί πρέπει οι διανοητές (ότι κι αν είναι αυτοί) να συνδέονται με πολιτικά ρέυματα;
            Από πότε η αριστερά, το κατεξήν απολυταρχικό κι αντί – διαφωτιστικό ρεύμα, καβάντζωσε τη δημοκρατία για πάρτη της και δεν το πήρα εγώ πρέφα;
            Τέλος, φίλε Φάνη, υπάρχει όντως και κάτι άλλο που παρέλειψες να συμπαριλάβεις στη λίστα: ΚΛΙΚΑ, λέγεται. Συντεχνία. Αποκλεισμός από την πρόσβαση σε εκδοτικό (και άλλο) βήμα.
            Ο παλιός καλός φασισμός των ημετέρων, δηλαδή. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις, γιατί είπαμε, είμαι και ΟΥΦΟ. Greetings

  20. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 01/01/2012 17:55:11

    Καλησπέρα Δαναέ, καλή χρονιά σε σένα και στην οικογένειά σου! Συμφωνώ μαζί σου , κάνουν τα πάντα για να φθείρουν τον Α.Σ. , αφού κατέχουν τα μέσα ενημέρωσης. Ισχυρή αντίδραση σ'αυτό :η επαφή του Αντώνη με το κόσμο. Εχει και χάρισμα και δυνατότητα να χτυπήσει την προπαγάνδα τους. Εκεί, έξω στον κόσμο......

  21. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/01/2012 18:12:22

    Το άρθρο άπτεται του κυρίου ζητήματος σχετικά με το μέλλον της χώρας μας.
    Δυστυχώς διακατέχεται από την λογική του «επαναστατικού» πασόκ. Πρόκειται δηλαδή για λεξικές επαναστατικές ασκήσεις.
    Κύρια στοιχεία της πασοκικής ιδεολογίας και νοοτροπίας είναι το φάντασμα της ξενοκρατίας, ο λαϊκίστικος υπερπατριωτισμός, η αναπαραγωγή των μικροαστικών φοβιών, ο κρατισμός, οι διακηρύξεις περί υπερήφανης εξωτερικής πολιτικής, η ανύψωση τοίχους σε οιανδήποτε διαφορετικό και αλλοδαπό - το αλησμόνητο του Κουτσόγιωργα περί τοίχους για την αποτροπή της διείσδυσης των ξένων καναλιών, η μέχρι νεύρωσης αναζήτηση υποχθόνιων, σκοτεινών, ξένων δυνάμεων που εποφθαλμιούν τον εθνικό μας πλούτο και επιδιώκουν την εξαφάνιση του πολιτισμού μας, η αποποίηση οιανδήποτε ίδιας ευθύνης και η ταυτόχρονη μεταφορά ευθυνών κτλ.

    Δυστυχώς, το άρθρο δομείται στην λογική αυτών των στοιχείων. Συνοδεύεται δε με τον γνωστό βαρύγδουπο τίτλο.
    Όχι βέβαια πως δεν υπάρχει κίνδυνος πλήρους υποταγής και ξεπουλήματος.
    Όμως, καμία αναφορά στην ντόπια ανεπάρκεια, φαυλότητα και διαφθορά που μας οδήγησαν εδώ. Ούτε στο τραγικό γεγονός πως οι ίδιοι πρωταγωνιστές συνεχίζουν ατιμώρητοι να διαπράττουν τα ίδια εγκλήματα.
    Παρακολουθούμε καθημερινά την ανομία και παράνοια να ευημερούν σαν νύμφες στις διονυσιακές πλαγιές της Αρκαδίας.
    Λες και δεν θέλουμε τίποτα στην νοοτροπία μας να αλλάξει. Ούτε το νομικό μας σύστημα που η βασική του αρχή είναι δικολαβική, ούτε οι εκφυλισμένοι θεσμοί της δημόσιας διοίκησης, ούτε, ούτε… Καθημερινά είμαστε όλοι μάρτυρες της νόμιμης ανομίας και ατιμωρησίας. Της ανικανότητας και της διαφθοράς. Οι μέτοχοι και συμμέτοχοι στο πλέγμα της Μέδουσας προφανώς τα θέλουν όλα αυτά.
    Άθελά του δε το άρθρο καλλιεργεί στο υποσεινήδυτο το αίσθημα της υποταγής, μετά την εκτόνωση του φραστικού μίσους.
    Υπονοείται, βέβαια η έλευση Μεσσία για την Λύτρωση. Όχι! Δεν υπάρχουν Μεσσίες. Ούτε ήρωες!
    Ας θυμηθούμε τον Κωνσταντίνο Καραμανλή.
    Επιθυμούμε την ΝΔ και τον Α. Σαμαρά όχι ως μεσσίες, γιατί ως τέτοιοι θα αποτύχουν. Αλλά ως πολιτική δύναμη με συγκεκριμένο πρόγραμμα, εμπνευσμένο και στρατηγικά δομημένο, ριζοσπαστικό και συναινετικό, ρωμαλέο και ειλικρινές, συστρατεύσιμο και πειστικό, εθνικό και αντιλαϊκίστικο.
    Να καταλάβουμε ότι η μικροπολιτική και ο πολιτικαντισμός τέλειωσαν. Είμαστε στην εποχή της Πολιτικής.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Μανιάτης 01/01/2012 18:16:55

      Σε λάθος άρθρο. Είναι για το:
      “Τελική λύση” για την πλήρη υποταγή της Ελλάδας προωθεί η Τρόικα.

  22. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 01/01/2012 19:11:24

    Η Λένα είναι καταπληκτική, όπως και Φλερυ Νταντονάκη

    http://www.youtube.com/watch?v=w3PG9OZlVHI

  23. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 01/01/2012 19:13:01

    !!!!!
    Μου θύμισες τώρα τη μυθική ανεκδοτολογική ιστορία που κυκλοφορεί για τον Χατζηδάκι και τον Τσαρούχη: Είναι περίοδος νηστείας και βλέπει ο Μάνος τον Γιάννη παρέα με κάτι ναύτες. Του λέει λοιπόν: Γιάννη μου, ντροπή, Σαρακοστή!!! Και απαντά ο Τσαρούχης: Μάνο μου, θαλασσινά…

  24. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 01/01/2012 19:13:01

    !!!!!
    Μου θύμισες τώρα τη μυθική ανεκδοτολογική ιστορία που κυκλοφορεί για τον Χατζηδάκι και τον Τσαρούχη: Είναι περίοδος νηστείας και βλέπει ο Μάνος τον Γιάννη παρέα με κάτι ναύτες. Του λέει λοιπόν: Γιάννη μου, ντροπή, Σαρακοστή!!! Και απαντά ο Τσαρούχης: Μάνο μου, θαλασσινά…

  25. Αγρότης avatar
    Αγρότης 01/01/2012 19:25:46

    Δαναέ κέφια έχεις σήμερα .... τέλειες οι μουσικές επιλογές σου.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Αγρότης 01/01/2012 19:31:06

      Τέτοια μέρα Αγρότη μου είπα ν' ακούσουμε λίγη μουσική. Ακόμα ένα:
      http://www.youtube.com/watch?v=hvJ-Teuwnes

  26. Αγρότης avatar
    Αγρότης 01/01/2012 20:01:54

    Δαναέ άκου....http://www.youtube.com/watch?v=QBWDHyAct4w

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Αγρότης 01/01/2012 20:08:11

      Άριστο! Το έχω σε βινύλιο!

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Δαναός 01/01/2012 20:11:48

        http://www.youtube.com/watch?v=XxJ3IGDhbdQ&feature=related

      • Αγρότης avatar
        Αγρότης @ Δαναός 01/01/2012 20:13:02

        βινύλιο..... Δαναέ χαίρομαι που ο γιος μου 16 χρόνων αγοράζει και πάλι βινύλια.....άλλη αίσθηση

    • μουσικόφιλη avatar
      μουσικόφιλη @ Αγρότης 01/01/2012 21:12:25

      Παρακαλώ τους συσχολιαστές του ιστοτόπου αυτού (αλλά και οποιουδήποτε άλλου φυσικά) όταν παραθέτουν έναν υπερσύνδεσμο που παραπέμπει σε κάποια μουσική ή βίντεο, να αναφέρουν έστω περιληπτικά περί τίνος πρόκειται.

      Είναι στοιχειώδης ευγένεια, νομίζω, γιατί ο ελεύθερος χρόνος όλων μας δεν είναι άπειρος. Αν αναφερθεί με δύο λόγια τι είναι αυτό στο οποίο παραπεμπόμαστε και μας ενδιαφέρει, μπορεί να διαθέσουμε λίγο χρόνο για να το απολαύσουμε.

      Επίσης είναι έμπρακτη κοινωνική αλληλεγγύη προς τα άτομα με πρόβλημα ακοής, που δεν μπορούν να ακούσουν το αντικείμενο της παραπομπής.

      Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  27. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 01/01/2012 21:54:52

    Συμφωνώ,σχεδόν σε όλα,αλλα εχω και μια τοσοδούλα ένσταση.Δεν νομίζω οτι είναι σωστό και έντιμο πολιτικό επιχείρημα το ''θάψιμο'' των μικρών-νέων κομμάτων.Μπορεί να είναι κρισιμότατη καθε ψήφος αλλά είναι μια αρένα που δικαίωμα έχουν να αγωνιστούν όλοι.Και οτι καταφέρουν,δεν μας αφορά.Ναι,κάποια κόμματα είναι δεκανίκια,κάποια άλλα έχουν μόνο προσωπικές-αρχηγικές επιδιώξεις,κάποια άλλα δεν έχουν καν πολιτικό λόγο.Εμείς οφείλουμε να τους ξεπεράσουμε,να τους μηδενίσουμε μέσω της κάλπης και όχι μέσω του χλευασμού και της λογικής της ''χαμένης ψήφου''.Αν ακόμη και τώρα ο λαος δεν ξύπνησε,τότε και η Βίβλος λέει ακόμη οτι σταματούμε την προσπαθεια.Δεν μπορείς να σώσεις έναν που δεν θέλει να σωθεί!

  28. Korios avatar
    Korios 02/01/2012 06:30:11

    Χρόνια σας Πολλά και Καλή Χρονιά!

    Δαναέ σημείωσε αυτό το κείμενο για να επανέλθεις σε αυτό (ότ)αν ο Σαμαράς γίνει πρωθυπουργός. Ίσως τότε γράψεις sequel "Τα ψέματα δεν τελείωσαν ποτέ". Θυμάσαι και τον Γιωργάκη πόσο...αγωνιστής ήταν ως αντιπολίτευση. "Κοντή μνήμη", όπως ορθότατα ανέφερες.