#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2010 14:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα χειρότερα... έρχονται



Έμποροι που στέκονται άπραγοι στην είσοδο του μαγαζιού τους και καταναλωτές που προσπερνούν με βήμα ταχύ χωρίς να περνούν το κατώφλι, σνομπάροντας τα ποσοστά που υπόσχονται κραυγαλέες εκπτώσεις άνω του 70%, φοβούνται πως οι επόμενοι μήνες, με το έμπα του φθινοπώρου και του χειμώνα, θα είναι κρίσιμοι.

Το άγριο τσεκούρωμα μισθών - συντάξεων από τη μία, η φοροεπιδρομή και η κρατική ακρίβεια από την άλλη θα γονατίσουν τα μικρομεσαία νοικοκυριά και τους συνταξιούχους.

Οι κουτσουρεμένοι μισθοί και τα... ψίχουλα των πάλαι ποτέ «δώρων» δεν πρόκειται να ζεστάνουν την αγορά που τη... ματώνουν ήδη 4 αγκάθια: Κρατική ακρίβεια (τιμολόγια ΔΕΚΟ), ΦΠΑ και κύματα φορολογίας (καύσιμα κ.λπ.). Ανύπαρκτη η πανάκριβη τραπεζική χρηματοδότηση.

Περισσότερα: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=22716977

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA avatar
    ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA 31/07/2010 15:50:21

    Γιατι το λετε αυτο ρε?

    Με το ΥΠΕΡ-ΕΥΦΥΙΕΣ σχεδιο του γιωργακη να κοψει μισθους
    και συνταξεις, η αγορα θα εκτοξευτει σιγουρα...

    μα πως το σκεφτηκαν μαζι με τον αλλο τον χαρτογιακα τον
    ξενερωτο τον παπακωνσταντινου?

    ιδιοφυιες μιλαμε..

    • GRAEKUS avatar
      GRAEKUS @ ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA 31/07/2010 16:53:06

      τρεις λέξεις:
      LONDON SCHOOL of ECONOMICS

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA 31/07/2010 16:56:48

      Η πλάκα είναι πως ο χουντογκιοργκάκις μιλουσε επανειλημμένως για το αδιέξοδο της συγκεκριμένης πολτικής προεκλογικά!
      Αν μια εταιρεία έπαιρνε ενα έργο και αθετούσε στη συνέχεια όλες τις ρυθμίσεις της συμφωνίας για την εκτέλεση του, κηρυσσεται αποβλητέα και ο διαγωνισμός επαναλαμβάνεται, επιβάλλεται δε και η προβλεπόμενη ρήτρα.

      Οι πολιτικάντηδες πώς μπορούν να λένα Α προεκλογικά, -Α μετεκλογικά και να μην υφιστανται καμμία ποινική συνέπεια;

  2. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 31/07/2010 16:01:28

    Μια ζωή, όλη μας η ζωή, μισή τιμή.

    Μισή δημοκρατία.
    Μισή πατρίδα.
    Μισή αξιοπρέπεια.

    Μισό θάνατο ζούμε.

    Θραξ Αναρμόδιος

  3. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 31/07/2010 16:54:06

    ζητά τώρα η τρόικα και μείωση ή κατάργηση των δώρων κι επιδομάτων και στον ιδιωτικό τομέα, ώστε να μειωθεί η ζήτηση,
    κι έτσι να αυξηθεί η ανταγωνιστικότητα και να μειωθεί ο πληθωρισμός!
    μα πόσο μακάκες είναι;!
    ο πληθωρισμός οφείλεται στους ψη(ι)λούς μισθούς;
    που μας έχουν τσακίσει σε άμεσους κι έμμεσους φόρους;!
    έχουν πάει ποτέ οι χαρτογιακάδες να ψωνίσουν;
    κι από που δηλαδή θα εισπραχτούν οι φόροι;
    από τα μαγαζιά που κλείνουν συνέχεια;
    από τους ανέργους που πληθαίνουν;

    μαύρο στους μαυρογιαλούρους!
    ροχάλες και φάπες σε όσους πετυχαίνουμε!

    αϊ σιχτίρ πιά!!!

  4. man8os avatar
    man8os 31/07/2010 16:56:53

    Να κανουμε ενα συλλαλητιριο!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ man8os 31/07/2010 17:45:14

      Φέρε εσύ τις πίτσες, και εγώ τις μπύρες.

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 31/07/2010 23:54:21

      Περιμενω προσκληση απο την ΓΣΕΕ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 31/07/2010 23:55:20

        Δεν μπορεί τώρα. Κάνει διακοπές χωρίς ενοχές καθ' όσον πρόσταξε το GAP.

  5. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 31/07/2010 17:19:56

    helpless τραγουδούσε ο Neil Young κάποτε..
    αβοήθητοι, ανίσχυροι..θέλουν, να μας κάνουν, να νιώσουμε μέσα στην ίδια μας την πατρίδα.
    αβοήθητοι, ανίσχυροι, δέκτες παθητικοί των επιταγών μιάς αγοράς χωρίς...καταναλωτές!

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 31/07/2010 19:29:40

    Ακόμα τα χειρότερα δεν τα είδαμε... ο επόμενος χειμώνας θα είναι ο χειρότερος μετά την μεταπολίτευση όποιος επιζήσει μετά το φετινό.

  7. Aris avatar
    Aris 31/07/2010 19:38:48

    Τα λόγια είναι φτηνά
    Δεν υπογραφούν συμβόλαιο.

    Το θέμα είναι γιατί υπάρχουν σημαιοφόροι που τους ψηφίζουν ???

    Y.Γ. μονό 2 απαντήσεις στο παραπάνω ερώτημα και η δυο άσκημες

  8. Αλκίνοος avatar
    Αλκίνοος 31/07/2010 20:42:13

    καλο κουραγιο Ελληνες...τα χειροτερα ειναι μπροστα μας.ΓΑΠ προχωρα σε θελει ολη η χωρα ή και φυγε απτη χωρα (οριστικα ομως).Διαλεγετε οποια version σας αρεσει...