#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/07/2010 13:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα χειρότερα έρχονται..


Διαβάστε τι προβλέπει το  " πρόγραμμα οικονομικής προσαρμογής για την Ελλάδα "
Η έκθεση αυτή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής περιλαμβάνει επισκόπηση των προκλήσεων που αντιμετωπίζει η Ελλάδα, των συζητήσεων με τις αρχές, καθώς και των στόχων και του σχεδιασμού του οικονομικού και χρηματοδοτικού προγράμματος.
Για τη σύνταξη της παρούσας έκθεσης τον συντονισμό ανέλαβε ο Servaas Deroose, Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής της Γενικής Διεύθυνσης ECFIN της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Συνεργάτες:
Giuseppe Carone, Declan Costello, Leila Fernandez Stembridge, Anton Jevcak, Filip Keereman, Luis Garcia Lombardero, Peter Lohmus, Γεώργιος Μοσχόβης, Laurent Moulin, João Nogueira Martins, Elena Pavlova, Matteo Salto και Alessandro Turrini.
Δείτε λοιπόν τι μας περιμένει την επόμενη τριετία 2011-13.
Το 2011 έρχονται τα παίγνια (φρουτάκια), ειδική εισφορά σε επικερδείς επιχειρήσεις, πράσινοι φόροι ...
Ενώ για το 2012, μείωση δημοσίων υπαλλήλων, πάγωμα συντάξεων ...
Δείτε τον πίνακα (κλικ για μεγέθυνση)




Για το 2011
Εισπρακτικά μέτρα
Φορολογία σε μη αδειοδοτημένες εγκαταστάσεις 0.4%
Δικαιώματα παιγνίων 0.1%
Άδειες παιγνίων 0.2%

Ειδική εισφορά σε επικερδείς εταιρείες 0.3%

Εισφορές σε παράνομα κτίρια 0.2%
ΦΠΑ - αλλαγές στις κατηγορίες, ευρύτερη βάση 0.4%
Πράσινος φόρος 0.1%
Πιθανή φορολογία 0.2%
Αύξηση της νομικής αξίας των ακινήτων 0.2%
Φορολογία μισθού ανά είδος (αυτοκίνητα) 0.1%

Για το 2012
Μειώσεις δημοσίων επενδύσεων 0.2%
Μείωση Δημοσίων υπαλλήλων 0.3%
Δοκιμαστικό επίδομα ανεργίας 0.2%
Πάγωμα συντάξεων 0.1%

Εξοικονομήσεις εκ του προγράμματος Καλλικράτης 0.2%
Αποκοπή μεταβιβάσεων σε δημόσιες οντότητες 0.4%

http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/07/blog-post_10.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 10/07/2010 14:02:56

    Αν δεν το έχετε καταλάβει, η κυβέρνηση σιγά σιγά (μην πιάσει και καμμιά βροχή) την κάνει....

    Αφού μας παρέδωσε ως απείθαρχα ανήλικα στο ΔΝΤ προς σωφρονισμό,
    αφού διόρισε κολεγιόπαιδες, πολύχρωμους κι άοσμες γυναίκες σε καίριες θέσεις,
    αφού έκλεισε τις μεγάλες πράσινες συμφωνίες, σαν κι αυτή του Αστακού,
    αφού παρέπεμψε τα πασόκια για κάθε τους αίτημα, μεταεξεταστέα το Σεπτέμβρη

    Ξαμόλησε και τον Καστανίδη, να μας προετοιμάσει, πως πάνε για εκλογές..
    Τι εκλογές δηλαδή;
    Εκλογές για να προκύψει το πλάνο Β'... κυβέρνηση πολυκομματική, ίσως κι εκ "προσωπικοτήτων", πάντως χειραγωγήσιμη, κατά τις βουλές των διαπλεκομένων και λοιπών "φιλελληνων"!

    Αναρωτιέμαι οι "φύλακες" τι λένε...έτσι θα πάει τούτη η έρμη η πατρίδα μας.
    Μόνο μη δούμε την Ντόρα πάλι υπουργέσα, ως προσωπικότης υπερκομματική....!

    • Dimi avatar
      Dimi @ χελιδόνι 10/07/2010 17:35:43

      Επειδή, πες πες ελαφρά τη καρδία, πολλά αναμεταδίδονται, σέρνονται
      και καταγράφονται στο υποσυνείδητο γιά την αυτοεκπλήρωση της
      προφητείας:

      "Πλάνο Β" - Ποιανού εικονικού σχεδιαστή;

      "Kυβέρνηση πολυκομματική" - Με ποιά κόμματα;

      "Kυβέρνηση προσωπικοτήτων" - Με ποιές ακριβώς «χειραγωγήσιμες»
      προσωπικότητες;

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Dimi 10/07/2010 19:08:29

        1. Βλέπε εκδότες,τράπεζες,κατασκευαστές,τζάκια,...
        2. Οπως 1989..αρκεί να έχει Ντόρα,Κουβέλη,Οικολόγους,κλπ
        3. Τις εποχές των δικαστικών, των καθηγητών τις θυμάσαι; Τώρα υπάρχουν και πρόθυμοι καλλιτέχνες, ηθοποιοί και τραγουδιστές!!!
        Αμα πέφτει το μπαγιόκο, οι προσωπικότητες ουρές θα κάνουν, να βοηθήσουν το έθνος, να ανακάμψει!
        Γιατί δεν μιλάνε τώρα οι προσωπικότητες, δεν καταλαβαίνω!

        ΥΓ Δεν θα γελούσες, αν έβλεπες τραγουδιστή για Δήμαρχο της Αθήνας;

      • Dimi avatar
        Dimi @ Dimi 10/07/2010 23:07:53

        @ χελιδόνι

        Οταν δυό καταστάσεις, εξ αντικειμένου ασυμβίβαστες, τις πιστεύεις και τις δυό, ελπίζοντας πως κάπου ίσως μπορεί να υπάρχει κρυμμένη και κάποια τρίτη που τις συνδέει, αυτό λέγεται ευπιστία.

      • Dimi avatar
        Dimi @ Dimi 10/07/2010 23:37:07

        @ popolaros

        Συνένοχο στα πολλαπλά κι ασυγχώρητα εγκλήματά ΤΟΥΣ,
        τον Αντώνη, ΔΕΝ θα τον έχουνε.

    • popolaros avatar
      popolaros @ χελιδόνι 10/07/2010 22:31:11

      Σωστός ο χελιδόνις...βλέπει μπροστά.
      Τα ίδια 'μαγαζιά' που επέβαλαν την ντόρα ως υπεξ,θα την επιβάλουν και στο επερχόμενο mixed-grill σύστημα που έρχεται για να ολοκληρώσει το μνημόσυνο...μνημόνιο.
      Αντώνη τα ακούς?

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ popolaros 11/07/2010 18:41:38

        μακάρι, να καεί κι αυτή μαζί τους, να ξεμπερδεύουμε μία και καλή

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ χελιδόνι 10/07/2010 23:55:43

      @Dimi

      Oι ασκήσεις επί χάρτου, τα εναλλακτικά σενάρια και τα mind games, με ενήμερη τη βάση δεδομένων , αποτελούν όλα τους ενδεχόμενα κομμάτια της πραγματικότητας. Πιστευτό θα γίνει, ότι τελικά θα είναι κι απτό.
      Κοντός ψαλμός αλληλούια....

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 11/07/2010 00:03:25

        @Dimi & Popolaros

        O Aντώνης κέρδισε και κερδίζει έδαφος, γιατί ουδέποτε ταυτίστηκε με προδοτικές, οπορτουνιστικές πολιτικές.
        Ο Αντώνης είναι η ελπίδα, μέσα σε τουτη την καταχνιά.
        Κι θέλετε πείτε με τώρα....εύπιστη!

  2. lolos avatar
    lolos 10/07/2010 14:35:25

    Ο παττακός είναι ζωντανός ή όχι;; Γιατί τον γλύψουραγκ τον βλέπω καπου κάπου

  3. antonis avatar
    antonis 10/07/2010 14:43:46

    Tι άλλο θα δούμε;;
    Τι μας περιμένει άραγε;
    Ποιος θα μας ενημερώσει;
    Ευτυχώς που υπάρχουν και τα blogs.

  4. Dimi avatar
    Dimi 10/07/2010 14:44:13

    Aυτή την ώρα στην ΕΤ3 "ΔΙΑΣΠΟΡΑ" το Δράμα και τα Εγκλήματα των Τούρκων κατά του ΜικρΑσιατικού Ελληνισμού το 1922. Και υπάρχει σήμερα ο νεοταξίτης Μineiko-Bildergberg που εκχώρησε Ελληνική Γη και Αιγαίο και συνυπέγραψε 22 κουρελόχαρτα ΜΝΗΜΟΣΥΝΑ της Ελληνικής Κυριαρχίας, με τον Μογγόλο Αρνητή Σφαγέα των Λαών, Ερντογάν.

    Να είναι γιά πάντα Ασυγχώρητος και Καταραμένος!

  5. ataktos avatar
    ataktos 10/07/2010 15:24:36

    καλα λίγο κακό μας έκανε ο κόπανος σε αυτους τους 9 μήνες ...ας σταματήσει να διοχετεύει ... τα σχέδια ..για την γρίπη τον χείρων ..δεν φτάνει τοση ζημία και κακό έκανε ..δεν θα σκάσει επιτέλους ο κόπανος.. έλεος ποια

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/07/2010 15:55:51

    Πάντως σε αντίστοιχη ανάρτηση πέρσι τον Ιούλιο, και μάλιστα σαββατιάτικα, θα υπήρχαν μόνο οι μισοί και λιγότεροι σχολιαστές απ ότι σήμερα.
    Πράγμα που σημαίνει ότι ή φταίει η κρίση και μείναμε σπίτια μας να φιλοσοφούμε πληκτρολογώντας αντί να τσαλαβουτάμε, ή πάμε καλά και διαθέτουμε λάπτοπ και σύνδεση παρα θιν αλός!
    Χου νόουζ;

  7. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 10/07/2010 16:06:21

    ελα ελληνα μπανανα, μπανανα!!!! μονο τσαπου θελει ο ελληνας για να ισιωσει και μονο αυτη καταλαβαινει. αντε γιατι ο καθενας ανοιγε καφετερια και το επαιζε επιχειρηματιας και μου αγοραζε SUV με δανεικα. βαλτε τα τωρα εκει που ξερετε κυριοι ''επιχειρηματιες'' της κακιας ωρας. αυτος ο τοπος εχει αναγκη απο εργατες, κτιστες, αγροτες και ψαραδες οχι απο χαρτογιακαδακιδες τυπου london school of economics. και για οσους ονειρευοντε να ρηξουν την κυβερνηση να τους ενημερωσω πως μονο με φορολογικη αποχη πεφτει. ουτε με απεργιες ουτε με στασεις εργασιας.αλλα τι περιμενεις απο ενα λαο που εχει τη μνημη χρυσοψαρου...

  8. άστατη ζωή avatar
    άστατη ζωή 10/07/2010 16:19:22

    Όλα τα παραπάνω μέτρα και αρκετά άλλα περιλαμβάνονται και σε καλύτερη μετάφραση στα ελληνικά στο Μνημόνιο (Ν. 3845/2010 - ΦΕΚ 65/6-5-2010, σσ. 1349-1353). Για όσους δεν έχουν πρόσβαση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως δίνω ένα πρόχειρο link για το συγκεκριμένο παράρτημα: h**p://www.skai.gr/files/1/gpapav2/parartima3.pdf
    Το επίσημο αγγλικό κείμενο υπάρχει στο site του ΔΝΤ: h**p://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2010/cr10111.pdf
    Η μόνη διαφορά του ελληνικού από το αγγλικό κείμενο είναι ότι ενώ το αγγλικό κείμενο μιλά για για εξοικονόμηση 1,1 δις ευρώ για το 2012 και 2013 από μείωση της απασχόλησης στο δημόσιο πέραν του κανόνα για κάθε 5 που συνταξιοδοτούνται 1 εισέρχεται (Reduction in public employment in addition to the 5-to-1 replacement rule) (δηλ. ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ) το ελληνικό κείμενο μιλάει παραπλανητικά για "μείωση των προσλήψεων δημοσίων υπαλλήλων περαν του 5:1).
    Κατά τα άλλα το χειρότερο για το 2011 (πέρα από τον τζόγο που θα μας κατακλύσει) είναι η αύξηση του ΦΠΑ από 11% σε 23% στα τρόφιμα και στις ΔΕΚΟ (πχ λογαριασμούς ΔΕΗ, νερού κλπ) από την οποίαν προσδοκούν έσοδα 1 δις. Επίσης για το 2011 επίκειται αύξηση των αντικειμενικών (νομικών) αξιών των ακινήτων με έσοδα 400 εκ. ευρώ και φορολογία με τεκμήρια (presumptive taxation - που αποδίδεται λανθασμένα ως "πιθανή φορολογία") με προβλεπόμενα έσοδα άλλα 400 εκ. ευρώ.
    Για το 2012 και 2013 προβλέπονται απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων και εξαφάνιση του δημόσιου τομέα (800 εκ. ευρώ από περικοπές χρηματοδότησης δημόσιων οργανισμών και 900 εκ. από μη-προσδιορισμένα μέτρα περικοπής λειτουργικών δαπανών). Για τα χρόνια αυτά που θα είναι άνεργη η μισή Ελλάδα προβλέπεται επίσης εξοικονόμηση 500 εκ. ευρώ από περικοπές στο επίδομα ανεργίας (το οποίο θα χορηγείται με εισοδηματικά κριτήρια - π.χ. δεν θα το δικαιούσαι αν έχεις ιδιόκτητο σπίτι). Η περικοπή αυτή μεταφράζεται λανθασμένα από τα αγγλικά ως "δοκιμαστικό επίδομα ανεργίας".
    Όλα τα παραπάνω μέτρα (και αρκετά άλλα) έχουν ανακοινωθεί επίσημα (είναι νόμος του κράτους δημοσιευμένος στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης) αλλά τα καθεστωτικά ΜΜΕ τεχνηέντως τα θάβουν και κανείς δεν συζητά για αυτά, οι δημοσιογράφοι μάλιστα που τα γνωρίζουν διοργανώνουν σικέ συνεντεύξεις με υπουργούς που τάχα μου τους ρωτάνε εάν θα αυξήσουν π.χ. τις αντικειμενικές αξίες και αυτοί απαντούν ότι προς το παρόν δεν υπάρχει τέτοια σκέψη. Σημειωτέον οτι αυτά τα μέτρα είναι τα σίγουρα χωρίς να υπολογίζουμε τα έκτακτα που θα παρθούν εάν κάτι δεν πάει "καλά"!)
    Κανείς δεν δικαιούται να επικαλείται άγνοια για το τι πρόκειται να γίνει τα επόμενα χρόνια. Τα μέτρα αυτά δεν αποσκοπούν απλώς σε δημοσιονομική πειθαρχία, αποσκοπούν στην πλήρη εξόντωση της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας.

    • ataktos avatar
      ataktos @ άστατη ζωή 10/07/2010 16:26:01

      πες το απλά ..σε πλήρη εξέλιξη .. το ολοκαύτωμα !!!

    • vildanden avatar
      vildanden @ άστατη ζωή 10/07/2010 19:28:02

      "Η μόνη διαφορά του ελληνικού από το αγγλικό κείμενο είναι ότι ενώ το αγγλικό κείμενο μιλά για για εξοικονόμηση 1,1 δις ευρώ για το 2012 και 2013 από μείωση της απασχόλησης στο δημόσιο πέραν του κανόνα για κάθε 5 που συνταξιοδοτούνται 1 εισέρχεται (Reduction in public employment in addition to the 5-to-1 replacement rule) (δηλ. ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ)"

      Στην Καινή Διαθήκη πάντως, μετά την απογραφή, έρχεται η σφαγή των νηπίων ένα με δυο χρόνια μετά.

    • Sta_a avatar
      Sta_a @ άστατη ζωή 10/07/2010 22:56:33

      Μπορώ να μάθω γιατί δεν μας ενημέρωσαν για αυτό; Αν έχεις χίλια προβλήματα έχεις χρόνο να καταβάσεις το pdf απο το imf και να το διαβάσεις απο άκρο σε άκρο;(γιατί απο τους πουλημένους ΜΜΕ δεν περιμένεις κάτι). Και ο Σαμαράς, όταν βγήκε στην τηλεόραση και είπε δεν ψήφίζω το μνημόνιο, γιατί δεν ανέφερε και μερικά απο τα χειρότερα κομμάτια του. Οτι δηλαδή θα ανέβει το ΦΠΑ στα τρόφιμα στο 23% ε;; γιατί; Και το ΚΚΕ; γιατι δεν το έκαναν αυτό; Αυτό θα είχε δημιουργήσει φοβερό ξεσηκωμό. Ομως, οχι, κρατάμε χαμηλό προφίλ. Δεν μας παρατάτε λέω εγώ. Προδότες ολοι. Δεν πιστεύω κανένα πια τώρα.