#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/11/2010 16:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα χαμόγελα κράτησαν λίγο: Κι άλλα μέτρα ζητά η Κομισιόν για το 2011



Αύξηση του ελλείμματος το 2012 προβλέπει για την Ελλάδα η Κομισιόν εάν δεν ληφθούν επιπλέον μέτρα, εκτός εκείνων που ήδη προβλέπονται στο μνημόνιο.

Έτσι τα κυβερνητικά χαμόγελα για την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου των 110 δισ. ευρώ κράτησαν μόνο λίγο.

Στις φθινοπωρινές της εκτιμήσεις η Κομισιόν τα βλέπει ακόμη πιο μαύρα για την ελληνική οικονομία και προδιαγράφει ένα κατάμαυρο μέλλον για την χώρα.

Σύμφωνα λοιπόν με τις φθινοπωρινές της προβλέψεις για τις χώρες της ΕΕ, που ανακοίνωσε σήμερα για την τριετία 2010-2013, η Κομισιόν προβλέπει ότι:

Για το 2010, το έλλειμμα της χώρας μας θα φθάσει το 9,6% του ΑΕΠ, η ύφεση το -4,2%, ο πληθωρισμός το 4,6%, η ανεργία το 12,5% και το δημόσιο χρέος το 140,2% του ΑΕΠ. Για το 2011, η Κομισιόν προβλέπει την διατήρηση της ύφεσης σε υψηλά επίπεδα και συγκεκριμένα στο -3,0% και ανάκαμψη από το δεύτερο μισό του έτους. Το έλλειμμα αναμένεται να υποχωρήσει στο 7,4% και το δημόσιο χρέος να εξακολουθήσει την ανοδική του πορεία στο 150,2% του ΑΕΠ. Η ανεργία επίσης αναμένεται να αυξηθεί στο 15% και ο πληθωρισμός να υποχωρήσει στο 2,2%
Στην παράγραφο που αφορά την Ελλάδα η Κομισιόν αναφέρει τα δημοσιονομικά μέτρα που θα ληφθούν για το 2011, συμπεριλαμβανομένων και των επιπρόσθετων (2,5%) αντιστοιχούν συνολικά στο 5,75% του ΑΕΠ.
«Τα μέτρα είναι αρκετά ώστε να μειώσουν το έλλειμμα στο 7,5%. Περίπου τα δύο τρίτα των νέων μέτρων είναι μείωση δαπανών και τα περισσότερα διαρθρωτικά στη φύση τους.»

Ωστόσο, για το 2012, η Κομισιόν προβλέπει ότι το έλλειμμα θα παρουσιάσει αυξητική τάση, στο 7,6%, εάν δεν παρθούν επιπρόσθετα μέτρα.
«Λαμβάνοντας υπόψη τα μέτρα για το 2012, τα οποία συμπεριλαμβάνονται στην δανειακή συμφωνία (αλλά όχι επιπρόσθετα) και λόγω της κατάργησης των μέτρων προσωρινού χαρακτήρα που θα εφαρμοστούν το 2011, το έλλειμμα αναμένεται να ξεπεράσει το 7,5% του ΑΕΠ το 2012. Το δημόσιο χρέος θα αυξηθεί στο 156% του ΑΕΠ» αναφέρει η έκθεση της Κομισιόν. Μικρή άνοδο θα παρουσιάσει και η ανεργία που προβλέπεται να αγγίξει το 15,2% ενώ χώρα αναμένεται να γυρίσει σε θετικό πρόσημο ανάπτυξης, 1,1%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 29/11/2010 13:26:17

    Τζίφος το πρόγραμμα και οι σωτήρες.
    Πλήρης αποτυχία που επιβεβαιώνει το αδιέξοδο του μονόδρομου και της μη εναλλακτικής.
    Αν αυτό δεν είναι ανικανότητα τί άλλο μπορεί να είναι?

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 16:12:49

    Ολα οσα περιγραφει το ποστ εχουν να κανουν με το Δανειο και την αποπληρωμη του συν τοκους. Δεν εχουν να κανουν με Μνημονια και μετρα. Αυτα ειναι συνεπακολουθα και τα αποφασιζει ο ΓΑΠ μονος του.
    Περιγραφουν την κατασταση χωρις να μιλανε για την ταμπακιερα. Νουμερα επι αριθμων δια κεφάλια ισον οσα τους λειπουν.

    ΠΠ

  3. O Mimikos o Giatros avatar
    O Mimikos o Giatros 29/11/2010 16:27:13

    Καλε Τι ωραιο Αντρας αυτος ο Παπαντρεου... Και αυτη η σκια στο βλεμμα του .
    '''Τα γαλάζια σου γραμματα ....

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 29/11/2010 16:35:52

    Αυτά για όσους πίστεψαν οτι η επιμήκυνση ήταν δώρο!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/11/2010 17:15:07

    έχει γίνει τόσο ρουτίνα που πλέον δεν τσιμπάμε

    Εν τάξει ο Παπακωνσταντίνου... την δουλειά του κάνει, ό, τι του πει ο ένας από την μία και ο άλλος από την άλλη.

    Χρεός 130 ή 150% του ΑΕΠ, ενός ΑΕΠ που πρέπει να είσαι βλαξ για να μην βλέπεις τι είχε μέσα τόσο καιρό, που θα μειώνεται με την ύφεση και με τους φόρους, και έλλειμμα που θα αυξάνεται. Καλά, κουφοί, είναι, χαζοί είναι δεν καταλαβαίνουν ότι δεν πάει άλλο; Kαι δεν λέω ούτε να παραιτηθούν, ούτε ότι δεν είναι καλοί άνθρωποι. Τι περιμένουν όμως; Τον απο μηχανής θεό;

    Θερμά παρακαλώ, μία ερώτηση στην Βουλή: "Καταλαβάινουμε πόσο δυσάρεστο είναι να κάνεις στάση πληρωμών. Καταλαβαίνουμε το δεός έναντι των ξένων τραπεζών. Καταλαβαίνουμε και το αδιέξοδο των ελληνικών (να τις εξαιρέσουμε). Αν δεν θέλετε να κάνετε στάση πληρωμών τώρα, πείτε μας κύριοι της Κυβέρνησης, πώς θα την αποφύγετε σε 2 ή 3, ή 4 χρόνια, και αν δεν έχετε απάντηση, γιατί περιμένουμε και γιατί να διαλύουμε την χώρα ενδιαμέσως;"

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ archaeopteryx 29/11/2010 18:04:27

      Aρχαίε απλά το δικό τους σχέδιο για την Ελλάδα, δεν ταυτιζεται με τό δικό σου αλλά και πολλών εξ΄υμών.
      Κοιτάμε τήν ιδια σφαίρα αυτούς, αλλά βρισκόμαστε σε διαφορετικές άκρες της διαμέτρου της.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 29/11/2010 18:57:45

      ..εμένα φίλε αρχαίε μου αρέσει επειδή αφενός έχω την κατάρα να θυμάμαι αφετέρου είμαι και βιτσιόζος: πρόσεξες την ανακοίνωση της Κομισιόν; θυμήσου τον προϋπολογισμό του 2010...ούτε ένα στόχο δεν έπιασε ο κύριος αν χρειαστεί να πάρω νέα μέτρα θα παραιτηθώ...
      Το τραγελαφικότερο;
      Ενώ δεν ξέρει το έλλειμμα (περίμενε τις ανακοινώσεις της Κομισιόν) ενώ δεν ξέρει την υστέρηση των εσόδων ή ορθότερα την παραβλέπει, ενώ έχει πέσει έξω σε όλους τους οικονομικούς δείκτες (ανάπτυξη, πληθωρισμός, χρέος, ανεργία) καταρτίζει νέο.
      Το 2009 έφταιγε ο προηγούμενος, σήμερα; Μετά από 14 μήνες υπό την καθοδήγησή του;

  6. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 29/11/2010 19:28:58

    Oσο εσύ εξασκείσαι στην μνήμη και λογική,οι υπόλοιποι εξασκούνται στήν εγκεφαλική πλύση,μεσω τών γνωστών μέσων με αποτέλεσμα πάντα να είσαι μειοψηφία!
    Και ή συλλογική αμνησία, είναι ποιό δυνατή από μ-ι-α πανίσχυρη μνήμη(Η κρίση είναι πάντα απόρροιά της).
    Και εδώ πού τα λέμε,είναι αδύνατον ένας άνθρωπος να συναγωνιστεί μιά.... μηχανή!
    But, we must keep on walking Προφήτη..We must...

  7. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 29/11/2010 19:30:05

    Iθαγενή, και όχι Προφήτη, sorry!!!

  8. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 29/11/2010 19:42:12

    Όσο τραβάει το μουλάρι τόσο το φορτώνουν.

  9. 11888 avatar
    11888 29/11/2010 20:19:59

    Ακομα δεν πηραν τα μετρα για το 11 για το 12 κανουν λογο?Πολυ ανυπομονοι αυτοι οι "σωτηρες μας".