#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2010 23:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα χαλιά πρέπει να σηκωθουν κ. Καραμανλή



Η είδηση:

«Ο πρώην στενός συνεργάτης του Κ. Καραμανλή, προσήλθε νωρίς σήμερα το πρωί, κάτω από άκρα μυστικότητα στο ανακριτικό γραφείο ζητώντας ολιγοήμερη προθεσμία, ώστε να προετοιμάσει την απολογία του.

Η ημερομηνία κατά την οποία αναμένεται να απολογηθεί ο κ. Αγγέλου δεν έχει γίνει γνωστή. Υπενθυμίζεται ότι ο κ. Αγγέλου κατηγορείται σε βαθμό κακουργήματος για ηθική αυτουργία σε απιστία, στην υπόθεση των ανταλλαγών της Μονής».

Η άποψη:

Ορισμένες θέσεις είναι για πολύ γερά στομάχια. Οι κατά καιρούς εξ απορρήτων πρωθυπουργών έχουν κατηγορηθεί για αυτά που έκαναν, για αυτά που δεν έκαναν, για πράξεις και για παραλείψεις δικές τους, του «περίγυρου», «της αυλής»,  του ίδιου του πολιτικού τους προϊσταμένου.

Οι όποιες δικαστικές εμπλοκές μπορεί να έχει ο καθένας είναι πάντα ψυχοφθόρες, είτε είναι δίκαιες, είτε άδικες. Οι προσωπικές περιπέτειες του καθένα στα δικαστήρια και τους ανακριτές ως ιδιώτη, επηρεάζουν και αφορούν τον ίδιο και το άμεσο οικογενειακό και προσωπικό του περιβάλλον.

Όταν όμως οι όποιες κατηγορίες εμπλέκουν πράξεις του δημοσίου βίου για πράξεις που τελέστηκαν κατά τη διάρκεια άσκησης συγκεκριμένων καθηκόντων, τα πράγματα γίνονται περίπλοκα. Γιατί πίσω από τον κάθε σύμβουλο, δεν υπάρχει μόνο το πολιτικό πρόσωπο, υπάρχει μια πολιτική φιλοσοφία, ένα κόμμα, μια παράταξη, εκατομμύρια ψηφοφόροι..

Και πάνω από όλα ίσως, ο μέγας κριτής είναι  η πολιτική ιστορία του τόπου και η διαδρομή των «τυχερών» που ανέβηκαν, για όσο ανέβηκαν, στο άρμα της. Σε αυτήν οφείλουν εξηγήσεις όσοι άσκησαν εξουσία.

Η μη δημοσιοποίηση των θέσεων, της άποψης, της μαρτυρίας, όποιου δημοσίου προσώπου κατηγορείται για οτιδήποτε, περισσότερο ενδυναμώνει τη φωνή των κατηγόρων και των όποιων σεναρίων εμπλοκής του, παρά κατευνάζει τις συζητήσεις και τις θεωρίες συνομωσίας.

Ο δρόμος του «όλα στη φόρα» είναι αναπόφευκτος. Ο δρόμος της ειλικρίνειας είναι δύσκολος, αλλά δεν υπάρχει άλλος. Η ΝΔ δεν έρχεται από παρθενογένεση, έχει κυβερνητική θητεία πίσω της με τα καλά της και τα στραβά της. Για να διεκδικήσει ξανά την πολιτική διαχείριση του τόπου, πιθανόν ακόμη και σε λίγους μήνες,  πρέπει να «σηκώσει τα χαλιά» και να κάνει την αυτοκριτική της για όλα.

Και σε αυτό πρέπει να βοηθήσουν πρωτίστως οι πρωταγωνιστές της προηγούμενης περιόδου.

Ο Καραμανλής  πρέπει επιτέλους να μιλήσει.

Όσο δεν το κάνει αδικεί τον εαυτό του.

Κυρίως όμως αδικεί τον Αντώνη Σαμαρά που δε φταίει σε τίποτα για όσα καταμαρτυρούν στον προκάτοχό του, αλλά παρόλα αυτά σηκώνει γενναία τον σταυρό που εγκατέλειψε εκείνος.

Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νασος avatar
    Νασος 19/07/2010 23:51:18

    Είσαι σίγουρος ότι δεν θέλει ή δεν "μπορεί" να μιλήσει???
    Εγώ προσωπικά θεωρώ το δεύτερο πιθανότερο!

    • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
      30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ Νασος 20/07/2010 09:03:50

      του κλεινει το στομα η παγκοσμιοποιηση και η μασωνία ..ε?

      • Νασος avatar
        Νασος @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 20/07/2010 13:59:37

        Καλή η ...ειρωνεία αλλά το αποκλείεις ????

  2. ident avatar
    ident 20/07/2010 00:07:11

    Μήπως το σαμάρι φορτώθηκε σε πεισματάρη γάιδαρο;

  3. thanos avatar
    thanos 20/07/2010 00:18:37

    Ο Καραμανλής ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ πρέπει να μιλήσει. Θα το κάνει όποτε αυτός κρίνει. Αλλά για σκεφτείτε ότι βγαίνει αύριο το πρωί (αν και πολλοί θα θέλατε νε το είχε ήδη κάνει) και μιλάει (απολογείται μάλλον). Ποιος του εγγυάται ότι θα κριθεί δίκαια και θα παρουσιαστεί η ομιλία του στα διαπλεκόμενα ΜΜΕ αντικειμενικά. Σκεφτείτε μόνο ότι ο δολοφονημένος Γκόλιας ήταν κατά του Βατοπαιδίου ως σκάνδαλο (σαν διάσταση σκανδάλου). Μάλλον δεν είναι τυχαία δολοφονημένος, τι λέτε?

  4. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 20/07/2010 00:22:18

    Κώστα ξέρω ότι διαβάζεις το antinews ,διάβασε και την γνώμη μου ,μην τους κάνεις την χάρη και βγείς και μιλήσεις τώρα, αυτό θέλουν για να σε ξεσχίσουν, από τις φάπες που θα φάς αν μιλήσεις δεν θα μπορείς να σηκωθείς .
    Να είσαι σίγουρος ότι θα οριμάσει γρήγορα ο καιρός που θα μπορείς να μιλήσεις και να σε πιστεύσουν σε αυτά που θα πείς ,σήμερα οτι και να πείς έχουν προετοιμάσει το έδαφος τα καθεστωτικά μέσα που κανείς δεν θα σε πιστεύσει ,το παιχνίδι Κώστα το έχασες από την στιγμή που δεν μπόρεσες να περάσεις το νόμο περί βασικού μετόχου .Από εκει και πέρα στοχοποιήθηκες αφού δεν σε έκλεισαν φυλακή να νοιώθεις τυχερός και δεν μπορείς να φανταστείς ποσό εύκολο ήταν θυμίσου το στήσιμο με τις υποκλοπές, τις φωτιές στην ηλεία και Αττική ,τα Δεκεμβριανά ,το στήσιμο με το κοράνι.
    Το μόνο που ελπίζω Κώστα μου ,είναινα μην ξαναγυρίσεις στην πολιτική σκηνή ως σωτήρας γιατί και ο μπάρμπας σου έτσι γύρισε, αφού όμως πρώτα είχαμε απωλέσει εθνικό έδαφος στην Κύπρο.

    • adistaktos avatar
      adistaktos @ ΓΙΩΡΓΟΣ 20/07/2010 02:25:43

      ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ φίλε Γιώργο!

      Αυτό ακριβώς που περιγράφεις ΠΡΕΠΕΙ να κάνει ο Κώστας...
      Ότι ήταν να κάνει για το Σαμαρά το έχει ήδη κάνει! Ο Σαμαράς είναι αρχηγός...
      Από εδώ και πέρα πρέπει όλοι οι άλλοι και εσείς μαζί να δουλέψετε για τη χώρα. Γιατί τα τελευταία χρόνια την είχατε ξεχάσει μέσα στη μανία σας ν' αρπάξετε την εξουσία: κάποιοι το κόμμα (Σαμαροφύλακες) και κάποιοι άλλοι την κυβέρνηση (ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ)...

      Και συ φίλε Ο. που φροντίζεις για τον Αντώνη πιστεύεις ότι θα κάνει καλό στον Αντώνη μια επανεμφάνιση Καραμανλή; Το αντίθετο! Θα του τον φορτώσουν οι μαφιόζοι και θα του ζητάνε να πάρει και θέση... Επικοινωνιακό μπάχαλο... βούτυρο στο ψωμί τους!
      Απ' την άλλη για σκέψου... τι να την κάνει ο Αντώνης και εσείς οι άλλοι την εξουσία όταν η "Σέχτα" θ' αρχίσει να χτυπάει τις δικές σας πόρτες; Είδες που οδήγησε τη χώρα ο ΕΜΦΥΛΙΟΣ της τελευταίας διετίας; ΜΑΣ ΧΡΕΩΚΟΠΟΥΝ, ΜΑΣ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ, ΜΑΣ ΑΠΕΙΛΟΥΝ οι ίδιοι ΜΑΦΙΟΖΟΙ που έστησαν την παγίδα του ΕΜΦΥΛΙΟΥ...
      Πως ήξεραν άραγε ότι εμείς θα διαλέξουμε τους ΕΦΙΑΛΤΕΣ που μας κυβερνάνε;

    • Γιαννης 3 avatar
      Γιαννης 3 @ ΓΙΩΡΓΟΣ 20/07/2010 14:47:52

      Και μας εβαλε στην ΕΟΚ.........

    • trellakias avatar
      trellakias @ ΓΙΩΡΓΟΣ 20/07/2010 16:45:48

      Φίλε γιώργο ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • noldor avatar
      noldor @ ΓΙΩΡΓΟΣ 20/07/2010 21:15:21

      Μαζί σου!!

  5. Γιωργος avatar
    Γιωργος 20/07/2010 00:26:04

    Κωστα θεε παρε παλι την... ΠΑΕ!

    • Alex avatar
      Alex @ Γιωργος 20/07/2010 00:28:09

      Τζιγκερ θεεε παρ τη ΓΣΕΕ....τωρα με το Κωνσταντοπουλο καρφι....αχαχαχα

  6. aurora3363 avatar
    aurora3363 20/07/2010 00:35:51

    ο κ .κ Κ.Κ σιγουρα αφου δεν μιλησε μεχρι τωρα δεν θα το κανει ποτε..δεν ειναι στον χαρακτηρα του.Δυστυχως ειναι ενα φορτιο που πρεπει να το κουβαλισουμε οσοι πιστεψαμε σε αυτον και τον ψηφησαμε

    • Asterix avatar
      Asterix @ aurora3363 20/07/2010 01:34:00

      Δεν φταίει σε τίποτα ο Καραμανλής. 'Η μάλλον φταίει γιατί έκανε κυβέρνηση φορσέ, χωρίς να έχει πάγκο, με... ότι είχε μαζευτεί τότε στο περιβάλλον του.
      Ελπίζω μονάχα να μην την πατήσει και ο Αντώνης έτσι.

  7. neotera avatar
    neotera 20/07/2010 00:46:15

    Μάλιστα μία από τις τελευταίες αναρτήσεις πριν το φόνο στο τρωκτικό είναι για το φιλοατλαντικό περιοδικό Αριάν που σε έρευνά του περιλαμβάνει τον κωστάκη στους 5 πιό κακούς ανθρώπους στην Ευρώπη, οι 4 είναι επιχειρηματίες. Το κομμάτι είναι κακομεταφρασμένο κι άσχετα επικεντρωμένο, αλλά δείχνει το άχτι από τους απανταχού αμερικανοτσολιάδες - ο εκδότης είναι "σοσιαλιστής"- προς το χοντρό μας που πήγε φαίνεται να τους κάνει μεγάλο χουνέρι με τη φιλοευρωπαϊκότερη πορεία της ελλαδίτσας, που ανατράπηκε βιαίως μαζί του.

  8. nick avatar
    nick 20/07/2010 00:47:16

    Κ. Καραμανλή είμαι ένας από αυτούς που σας στήριξαν και σας στηρίζουν επειδή δεν προσκυνήσατε ποτέ τα ξένα και εγχώρια συμφέροντα. ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν, ΒΕΤΟ στο Βουκουρέστι, αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, παραγγελία ρωσικών αρμάτων, συνεργασία με Κίνα. Κινήσεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ για Έλληνα πολιτικό. Γι’ αυτό οι συνεχόμενες επιθέσεις από τα κανάλια της διαπλοκής, γι’ αυτό οι φωτιές εν μέσω προεκλογικής περιόδου, γι’ αυτό η προσπάθεια αποσταθεροποίησης το Δεκέμβρη του 2008. Ποτέ Έλληνας πολιτικός δεν πολεμήθηκε όσο εσείς από τα βρώμικα συμφέροντα. Και αυτό λέει πολλά.
    Κύριε Καραμανλή μη τους κάνετε το χατίρι. Μη μιλήσετε (ακόμα). Ό,τι και να πείτε, όσο δίκιο και να έχετε, πάλι εναντίον σας θα μιλάνε. Αυτή είναι η εντολή που έχουν από αυτούς που δεν προσκυνήσατε ΠΟΤΕ…
    Να ξέρετε όμως ότι είμαστε πολλοί Έλληνες που σας εκτιμούμε βαθιά, σας στηρίξαμε και σας στηρίζουμε. Να θυμάστε ότι είμαστε πολλοί που περιμένουμε την επιστροφή σας. Εσείς ξέρετε καλύτερα πότε θα έρθει αυτή η ώρα.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ nick 20/07/2010 08:09:30

      Έλεγχος πραγματικότητας:

      1) Το μόνο στο οποίο έχεις απόλυτο δίκιο είναι η συνεργασία με την Κίνα, η οποία ναυάγησε εξαιτίας των συντονισμένων κινήσεων των πρασινοκόκκινων συνδικάτων και των γαλάζιων υπερασπιστών τής Ζίμενς.
      2) Έχεις δίκιο όταν αναφέρεσαι στο βέτο τού Βουκουρεστίου, αλλά ξεχνάει ότι ήταν ο ίδιος ο Καραμανλής που είχε αποδεχτεί το "Δημοκρατία τής Μακεδονίας - Σκόπια" επί υπουργίας στο ΥΠΕΞ τού Μολυβιάτη. Το βέτο είχε καθαρά δημαγωγικό χαρακτήρα, αφού ο Καραμανλής θυμήθηκε λίγο πριν τις εκλογές ότι η ΝΔ βγαίνει κυβέρνηση χάρη στις ψήφους των Ελλήνων Μακεδόνων.
      3) Στο Σχέδιο Αννάν ο Καραμανλής είπε ένα ΝΑΙ από εδώ μέχρι το σπίτι τού κουμπάρου του, του Ερντογάν.
      4) Για τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη και για τα οπλικά συστήματα είπε ναι, εγκαινίασε τον αγωγό 700 φορές, ο Πούτιν βαρέθηκε να έρχετα στην Ελλάδα, και μετά, με τρόπο τυπικά καραμανλικό, τα βρόντηξε και κρύφτηκε στο υπόγειο τού σπιτιού του στη Ραφήνα (εκεί όπου φημολογείται ότι βρίσκεται το πλεϊστέισιον, αν κι εγώ θεωρώ τον Καραμανλή πολύ τεμπέλη για να παίζει ηλεκτρονικά παιχνίδια που θέλουν και γρήγορα αντανακλαστικά).

      • nick avatar
        nick @ Στέργιος 20/07/2010 16:17:56

        Αποκατάσταση πραγματικότητας:

        1) Μόνο 2 κατηγορίες ανθρώπων υποστηρίζουν ότι ο Κ. Καραμανλής δεν είπε ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν:
        Οι ναιναίκοι του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ που αφού ξεφτιλίστηκαν υποστηρίζοντας το ναι, έψαχναν για συνενόχους και οι υπερπατριώτες του τηλεκόμματος-εξαπτέρυγου της κατοχικής κυβέρνησης του νέου Τσολάκογλου. Είμαι βέβαιος ότι ανήκεις σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες, για να μη σου πω δε και σε ποια ακριβώς.
        Υπάρχουν δηλώσεις του Τάσσου Παπαδόπουλου (σε κοινή επίσκεψη με τον Καραμανλή στη Νέα Υόρκη), όπου δήλωσε πως με τους Καραμανλή-Μολυβιάτη είχαν κοινή στρατηγική και συμφωνούσαν σε ΟΛΑ. (για του λόγου το αληθές: http://www.greeknewsonline.com/?p=3758)
        2) Το ΒΕΤΟ στο Βουκουρέστι ήταν τόσο μεγάλο και εξόργισε σε τέτοιο βαθμό τους υπερατλαντικούς νταβάδες, που δημιούργησαν "πορτοκαλί επανάσταση"-εσωτερική αποσταθεροποίηση με στόχο την ανατροπή της κυβέρνησης.
        3) Οι αγωγοί (Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη και South Stream) θα εξασφάλιζαν τα εθνικά κυριαρχικά μας δικαιώματα σε Θράκη-Μακεδονία. Γνωρίζεις καλά ποιοι πολέμησαν με λύσσα αυτούς τους αγωγούς και για ποιους λόγους. Ο Καραμανλής υπέγραψε αυτές τις σημαντικές συμφωνίες. Αν οι αγωγοί δεν γίνουν, οι ευθύνες βαραίνουν άλλον, και φαντάζομαι ξέρεις ποιον...
        4) και τέλος, αφού είχες τόσο πρόβλημα με τον Καραμανλή (αυτό φαίνεται από τις τελευταίες λέξεις του σχολίου σου) πάρε τώρα τον εθνοπροδότη ΓΑΠ και χαλάρωσε. Τώρα θα σου λυθούν όλα σου τα προβλήματα. Αυτός σίγουρα θα βάλει βέτο στους σκοπιανούς, σίγουρα θα προστατεύσει το Αιγαίο και τη Θράκη μας. Αυτός θα προστατεύσει τα κυριαρχικά μας διακιώματα (που τόσο σύντομα εκχώρησε στο ΔΝΤ). Αναρωτιέμαι αν θεωρείς τον ΓΑΠ καλύτερο από τον Καραμανλή. Για ένα μόνο δεν αναρωτιέμαι, πως έφτασε ο Έλληνας εδώ. Τα άξιζε όλα. Μειώσεις μισθών, ανεργία, ΔΝΤ, ξεπούλημα εθνικών θεμάτων. Γι’ αυτά σίγουρα δεν αναρωτιέσαι εσύ. Άλλωστε το μόνο πρόβλημά σας ήταν ο Καραμανλής. Τώρα περνάτε μια χαρά… Η πατρίδα τι φταίει όμως;

  9. Asterix avatar
    Asterix 20/07/2010 01:30:46

    Μισό λεπτό ρε παιδιά. Για ποιά "χαλιά" μιλάμε τώρα; Για τον ΤΣΟΥΚΑΤΟ; για τον ΚΟΚΚΑΛΗ; Για την ΑΡΤΙΟΝ; Για το ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ; Για τα ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ, το C4I, τη ΜΙΖΕΝΣ; Ποια σκόνη κάτω από ποια χαλιά οφείλουμε να συμψηφίσουμε αυτοβούλως; Ο Αγγέλου είναι πολιτικός άνδρας, θα πει την αλήθεια και θα κλείσει εκεί η ιστορία. Από που κι ως που πρέπει να κρεμάσουμε τον Καραμανλή στο δέντρο της πλατείας;
    'Η τέλος πάντων, αν πρέπει σώνει και ντε να κρεμάσουμε κάποιους, όλοι ξέρουμε ποιοί είναι, ποιο ρόλο παίξανε και με ποιο τρόπο αξιοποίησαν τον Αγγέλου.

  10. anticanoeing avatar
    anticanoeing 20/07/2010 02:03:44

    Ο Καραμανλής ό,τι ήταν να πει το είπε με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο πριν τις εκλογές. Και μάλλον δικαιώνεται με το πιο μελανό τρόπο κάθε μέρα.Αναρωτιέμαι ποια η σκοπιμότητα της μετ' επιτάσεως καλλιέργειας περιρρέουσας ατμόσφαιρας να βγει και να μιλήσει. Άλλωστε, προηγείται η απολογία του ΓΑΠ (κατά προτίμηση στα ελληνικά).

    • Asterix avatar
      Asterix @ anticanoeing 20/07/2010 06:37:33

      Α, να γειά σου.

  11. Νικος avatar
    Νικος 20/07/2010 07:39:36

    Να κλεισει πρωτα το Σκοπιανο και το Κυπριακο αφου εκλεισε αρχικα το ΔΝΤ και μετα θα μιλησει. Και μαλλον θα εχει να πει.... πολλα τοτε...!!!!!

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/07/2010 08:17:03

    Συμβουλή προς τον Καραμανλή από έναν απογοητευμένο πρώην Νεοδημοκράτη που τον ψήφιζε μέχρι το 2004, αλλά όχι μετά:

    Κάτσε σπίτι σου και μη μιλάς, μήπως και καταφέρουμε να ξεχάσουμε τον πολιτικό που καταξίωσε στη συνείδηση τού ελληνικού λαού ως ηθικότερη και αποτελεσματικότερη την πράσινη μαφία.

    Από το 1985 αγωνιζόμασταν να φύγει το φασιστικό ΠΑΣΟΚ, και όταν ήρθες εσύ στην εξουσία, στελέχωσες τον κρατικό μηχανισμό με κοπρόσκυλα που λες και ήταν όλοι μετενσαρκώσεις των δοσιλόγων συνεργατών των Γερμανών επί Κατοχής και των ταγματασφαλιτών (τρίζουν τα κόκκαλα τού μεγάλου Αβέρωφ), άφησες την χώρα να κατρακυλάει στον σημιτικό κατήφορο χωρίς να ιδρώσει το αυτί σου, κι έφερες στην πρωθυπουργία τον ανελλήνιστο Αμερικάνο.

    Γι'αυτό, μην προσπαθήσεις να το παίξεις εθνικό κεφάλαιο, κοίτα να εξαφανιστείς, μήπως και καταφέρουμε να σε ξεχάσουμε.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Στέργιος 20/07/2010 12:37:25

      Δηλαδή πότε έγινε "ηθικότερη και αποτελεσματικότερη η πράσινη μαφία" από τη ΝΔ;
      Ακόμα και στην υπόθεση Βατοπεδίου εμπλέκεται στενός συνεργάτης του Παπανδρέου ο Ξυνίδης. Σ όποιο σκάνδαλο κι αν ψάξεις το ΠΑΣΟΚ πρωτοστατεί.
      Αυτά τα λέει μόνο ο Καρατζαφέρης για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα και κυρίως τη στήριξη του στο ΠΑΣΟΚ.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Γιώργος 20/07/2010 12:59:47

        Δεν είπα ότι έγινε.
        Είπα ότι ο Καραμανλής, με την ανεπάρκειά του, δημιούργησε τις συνθήκες ώστε το ΠΑΣΟΚ να καταξιωθεί στη συνείδηση τού κόσμου ως "ηθικότερο και αποτελεσματικότερο".
        Το ότι το ΠΑΣΟΚ υποστηρίζεται από τη Ντόρα, τον ΛΑΟΣ, τον ΣΥΡΙΖΑ, τον Κουβέλη και τα ΜΜΕ, με αποτέλεσμα να μας κατσικωθεί για καμμιά 20ετία ακόμη, αποδεικνύει πόσο αποτελεσματικό είναι, ως μαφία όμως, όχι ως πολιτική πρόταση.
        Ποιος φταίει που μας κατσικώθηκε στον σβέρκο το ΠΑΣΟΚ;

  13. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 20/07/2010 09:04:42

    τον σταυρο που εγκατέλειψε ο καραμανλης δεν τον σηκωνει ο σαμαράς αλλα ο παπανδρέου

    • zonitis avatar
      zonitis @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 20/07/2010 10:38:12

      Δεν σηκωνει σταυρο αυτος, ειναι αθεος. Κανενα κανο μεχρι να το παει στη θαλασσα μπορει, σταυρο οχι

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ zonitis 20/07/2010 10:54:32

        Χα, ποιοί και πόσοι από τους τρείς είναι άθεοι; Ένας, δύο, τρείς;
        Δυσκολεύομαι να καταλάβω τα τελευταία 20 - 30 χρόνια, τις πρώτες δεκαετίες της ζωής μου ήταν πιό καθαρά τα πράγματα.
        Περί θρησκευτικών πεπαιθήσεων κολοκυθόπιττα, βεβαίως, προσωπικό θέμα είναι, αλλά τουλάχιστον να ξέρω δίπλα σε ποιόν κινδυνεύω να δεχθώ, χωρίς να φταίω, κανέναν ουρανό στο κεφάλι μου.
        Αλλά μάλλον ο ουρανός έπεσε ήδη στο κεφάλι μας, "μας γέρασαν προώρως, το κατάλαβες", πού 'λεγε και ο Αναγνωστάκης.

      • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
        30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ zonitis 20/07/2010 11:38:20

        εχεις συζητησει μαζι του και ξερεις οτι είναι αθεος?

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ zonitis 20/07/2010 11:48:58

        Σε τι πιστεύουν και ποιοί, αυτό ρωτώ, άν ξέρει κανείς.
        Προσωπικά, μόνον για τις δικές μου θρησκευτικές πεπειθήσεις είμαι βέβαιος (και του παιδιού μου, ίσως), ούτε καν των φίλων μου. Γι' αυτούς τους κυρίους που να ξέρω. Καί μ' ενδιαφέρει, άν μ' ενδιαφέρει, μόνον από περιέργεια. Δεν ξέρω κάν άν έχει σχέση με το πώς πολιτεύτηκαν ή πολιτεύονται, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

      • zonitis avatar
        zonitis @ zonitis 20/07/2010 12:26:26

        Το γραφει η πρωτη του γυναικα στο βιβλιο της.

      • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
        30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ zonitis 20/07/2010 12:57:16

        οχι οτι ειναι κακο να ειναι αθεος....αλλα να πιστευεις και την πρωην συζυγο!!!!!

  14. sta_a avatar
    sta_a 20/07/2010 09:22:07

    Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρόσωπο του Καραμανλή όταν δήλωνε την ήττα του στις τελευταίες εκλογές. Ενώ ήξερε πως θα τις έχανε έτσι και αλλιώς, πιστεύω είχε προηγηθεί, πριν το διάγγελμά του για την ήττα του, κάτι πολύ νοσηρό. Σαν να είχε φάει ξύλο ή να είχε κλάψει για πολλή ώρα. Απο πίσω του, η Μπακογιάννη με το χαιρέκακο αυτάρεσκο προσωπείο.
    Προσωπικά πιστεύω ο Καραμανλής, όπως έχουμε πει, έκανε λάθη αλλά δεν πρόδωσε την χώρα του όπως ο τωρινός. Οπως και ανέφερε κάποιος/α πιο πάνω, έκανε ανοίγματα που δεν άρεσαν στα αφεντικά.
    Αυτο μόνο μπορώ να προσθέσω. Α, επίσης, άκουγα πολλούς πασοκους όταν είχαν αρχισει οι φωτιές του 2007 να λένε: "Θέλουν να ρίξουν το Καραμανλή". Δεν πιστεύω πως ο Καραμανλής ήταν ο χειρότερος - σύμφωνα με το κατάπτυστο περιοδικό - έτσι και αλλιώς ένας μοχλός της παγκόσμιας τάξης, του Σόρος κτλ, αυτό θα έκανε(εννοώ το περιοδικό) . Δηλαδή, αυτούς που σήκωσαν λιγο κεφάλι στην παγκόσμια τάξη, να τους διαλύσει στην κυριολεξία. Επισης, πιστεύω πως ο Καραμανλής δεν μπορεί να μιλήσει γιατί απειλείται. Και αυτά ειναι προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω.

  15. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/07/2010 09:35:37

    To ΠΑΣΟΚ περιμένει μία ομολογία ενοχής από τον Καραμανλή.Αυτό έλειπε να βγει να "μιλήσει".
    Το καλύτερο είναι να βγει η ΝΔ μπροστά και να υπερασπιστεί το έργο της.

    Αν δεν υποστηρίξεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει...

  16. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 10:00:35

    Σημαντικός υπουργός της Κυβέρνησης Καραμανλή που γνώριζε πάρα πολλά λόγω αντικειμένου στο Υπουργείο του, σε συζήτηση με φιλικό του πρόσωπο άκουσα να λέει ότι, αν ο Καραμανλής και οι υπουργοί του σε θέσεις κλειδιά συνέχιζαν, θα τους είχαν όλους δολοφονήσει.
    Σίγουρα δεν αμφιβάλω για το λεχθέν, η σοβαρότητα του ανθρώπου δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης των λεγομένων του.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 10:08:17

      Ποιός το είπε παίδαρε, γιατί δεν λές το όνομά του?

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 10:28:17

      Ναουσαίε επειδή έχω την εντύπωση ότι έχω να κάνω με σοβαρούς συνομιλητές οι οποίοι δεν ξυπνούν το πρωί για να γράψουν μιά ανοησία σε ένα διαδυκτιακό φόρουμ και επειδή αυτό που άκουσες να είπε πρώην υπουργός ότι υπήρχε σχέδιο δολοφονίας μελών της κυβέρνησης Καραμανλή είναι πολύ σοβαρή καταγγελία, καλό θα είναι να μας πεις ποιός το είπε προκειμένου να δώσει εξηγήσεις σε ένα τόσο σοβαρό θέμα αφού πρόκειται και για σοβαρό άνθρωπο.

    • man8os avatar
      man8os @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 11:10:23

      Συμφωνω, εκτος της Ντορας Μπακογιαννη.

    • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
      30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 11:29:02

      χα χα χα....

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 11:39:07

      Ύπιε το αμίλητο νερό ο Ναουσαίος...
      Δεν πειράζει, την "πληροφορία" την μετέδωσε...

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ tiramola 20/07/2010 11:40:36

        tiramola καλύτερα να μην ξέρεις τίποτα, σαν και μένα, τούτες τις μέρες.
        Οσο μαθαίνεις , τόσο τρελαίνεσαι.

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 20/07/2010 11:48:29

        Δεν έχεις άδικο.

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 13:18:48

      Κώστα εσύ είσαι,γιατί δεν γράφεις ως Σεραίος

  17. kennan avatar
    kennan 20/07/2010 10:49:14

    Προς τους απογοητευμένους και τους προβληματισμένους. Όταν ο Μέγας Αλέξανδρος κατέκτησε την Περσία, διατήρησε το ισχύον τότε status quo με τους Σατράπες, απλώς έβαλε και έναν δικό του από δίπλα να τους τσεκάρει. Μετά από λίγο καιρό, ως γνωστό, ήταν παντοδύναμός. Οπότε, υπομονή σύντροφοι!!!

  18. ataktos avatar
    ataktos 20/07/2010 11:58:46

    tiramola -βλέπω έχεις επενδύσει στα φωτοβολταϊκά μαζί με τον Σαλλα ..καλό ...έχεις και χιούμορ

  19. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 20/07/2010 13:10:02

    Λοιπόν, δίνω το στίγμα μου. Στις Βρυξέλλες τον Σεπτεμβριο του 2009 βρέθηκα στο ξενοδοχείο που μίλησε ο Καραμανλής στους εκεί ΝΔίτες. ΆΝΘΡΩΠΟΣ πολύ σοβαρός που τον εκτιμώ και πίνοντας μαζί του βότκες μου εκμυστηρεύτηκε τα εξής:
    - Ο Κ.Κ. θέλει να την κάνει γιατί του το έχουν ΤΑΞΕΙ ότι το Νοεμβριο του 2009 και το Δεκέμβριο του 2009 η Ελλάδα ΘΑ ΚΑΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ. ΘΑ ΚΑΙΓΟΤΑΝ ΤΟ ΠΕΛΕΚΟΥΔΙ το καταλαβαίνετε; Υπήρχε η επέτειος του Πολυτεχνείου και η 6η Δεκεμβρίου επέτειος της δολοφονίας του Γρηγορόπουλου. Δεν ΘΑ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Ο Κ.Κ. είχε μπλέξει πολύ άσχημα με την ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ των συνεργατών του. Δεν μπορούσαν να διαχειριστούν τίποτα! ΄Επαιζε μπάλα μόνος του και τον πήγαιναν όλα τα δημοσιογραφικά καθάρματα μονότερμα. Ο ΓΑΠ κατέβαινε στις πορείες και αράδιαζε μπουρδολογίες και ο ΜΑΛΑΚΑΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ τον ΠΙΣΤΕΨΕ. Γιατί φρόντιζαν όλοι οι ΓΣΕΕΔΕΣ, ΑΔΕΔΥΔΕΣ, κλπ. να υπενθυμίζουν ότι ΤΟ ΠΑΓΩΜΑ ΜΙΣΘΩΝ του 2008 (Φεβρουάριος) θα ήταν ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ για τα εργασιακά δεδομένα. ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ και πως συμπεριφέρονται. ΟΛΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ! Όταν ο ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΜΕΝ ΗΛΙΘΙΟΣ ΔΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ εκλέγει τα συγκεκριμένα λαμόγια στην ΑΔΕΔΥ και τη ΓΣΕΕ και μετά τους βγάζει και βουλευτές, άντε γειά μας, άντε γεια μας!
    - Ο Κ.Κ. ΧΩΘΗΚΕ πολύ άσχημα στα συμφεροντα τα τοπικα και τα διεθνή (ευρωπαϊκά και αμερικανικά). Ο αγωγός ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ -ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ θα ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕ ΣΤΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ την εδαφική ακεραιότητα της ΘΡΑΚΗΣ! Δεν είχαν φαγητό εκεί μέσα - τουλάχιστον έτσι όπως το ονειρεύονταν - τα δικά μας μεγάλα επιχειρηματικά λαμόγια.
    - Το άνοιγμα προς τη Ρωσία που έκανε ο Κ.Κ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΡΕΣΤΟ στους εκεί πέρα. Συζητείτο εντόνως στα "ιδιαίτερα" πηγαδάκια των ΒΡΥΞ τι σκέφτεται ο τύπος. Αυτά ούτε ο Ρουσόπουλος ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΕ. Απλά του Κ.Κ. το πόκερ δεν του ΒΓΗΚΕ γιατί φρόντισαν τα καθάρματα οι μεγαλειοκαναλάρχες και οι μεγαλειοδημοσιογράφοι. Μύκονος, Ψαρρού και ξερό ψωμί.
    - Ο Κ.Κ. με την Κίνα έκλεισε ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΑΙΩΝΩΝ αλλά ο ΓΑΠ την έστειλε στον ΚΑΙΑΔΑ. Τα εισαγώμενα προϊόντα από την Κίνα αποφέρουν σε ΦΠΑ έσοδα περίπου 40 - 45 δις ευρώ το χρόνο. Ιδρύεις μία εταιρεία λοιπόν που ΕΙΣΑΓΕΙ και ιδρύεις και άλλη μία εταιρεία που εξάγει και εισπράττεις τον ΦΠΑ. Χρωστάμε 300 - 500 δις λέω εγώ - σε 15 χρόνια εισπράττουμε μόνο από ΦΠΑ 600 δις και θα πρέπει να αποδώσουμε περίπου χονδρικά το 1,5 - 2% δηλαδή 12 δις. Έχουμε και ένα ΑΕΓχΠ ετησίως 250 δις βάλτε τα κάτω και κάνε τε τους υπολογισμούς σας. Ποιό είναι το αποτέλεσμα;

    - Ο Κ.Κ. στο Βατοπέδιο θα δικαιωθεί όπως και όλοι οι υπόλοιποι. ΤΑ ΧΡΥΣΟΒΟΥΛΑ πρέπει να ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ, διότι έχουν αναγνωριστεί από όλα τα κράτη. Π.χ. η Μονή της Αγίας Αικατερίνης στο Σινά έχει την ακίνητη περιουσία τηςβάσει των ΧΡΥΣΟΒΟΥΛΩΝ. Τα θέμα είναι ότι εάνδεν ήταν η Πελέκη στη μέση δεν θα υπήρχε ούτε καν θέμα Ηθικής και κατά πόσο θέμα νομιμότητας.
    Αφήστε τα γιατί ΒΡΩΜΟΥΝ πολύ τα ΠΡΑΓΜΑΤΑ! Προδοθήκαμε εκ των έσω! Έχουμε πάντα εφιάλτες με μεγάλη διαθεσιμότητα.......

  20. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 14:54:36

    tiramola
    Που είσαι, σχόλασες ή σήμερα έχει και υπερωρίες.
    Θα σου έλεγα τον πολιτικό μήπως και βάλουνε κάτι στο μισθός σου αλλά με πρόλαβε ο Αρκάς. Τι κρίμα!!!

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 20/07/2010 15:10:06

      Για αυτό έχεις πει χαιρετίσματα στην εξουσία και εσύ και ο "αποκαλυπτικός" ΑΡΚΑΣ...
      Έχεις να βγάλεις κανάλι ακόμα..
      Καλό κουράγιο.

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ tiramola 20/07/2010 17:22:34

        Αγαπητέ μου, σηκώνω το γάντι και δεν αποδέχομαι τον όρο "αποκαλυπτικός"! Σου λέω αυτό που άκουσα όχι μόνο εγώ αλλά και άλλοι συνδαιτημόνες στο ξενοδοχείο στις Βρυξέλλες. Δεν φταίω εγώ εάν εσύ και ο καθένας σαν εσένα είναι κολλημένος στο ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ που γνωρίζατε ΠΕΘΑΝΕ. Και στα λέει αυτά ένας πρώην ΠΑΣΟΚΟΣ που κατέθεσε την κομματική ταυτότητα το 2002. Άμα θέλεις, αγαπητέ μου ραντεβού στις 27 Ιουλίου όπου μου πεις για του λόγου το αληθές. Τους έχω σιχαθεί τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ με την "κακή" έννοια. Λοιδόρησαν τον σοσιαλιστικό χώρο και τον έκαναν δεξιότερο και καπιταλιστικότερο του νεοφιλελεύθερου χώρου. Λοιπόν το ΠΑΣΟΚ φίλε δεν είναι ΠΑΣΟΚ σήμερα. Είναι το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ Κόμμα Ελλάδας. Δεν είναι κακό αλλά όταν το παραδεχθούμε ΊΣΩΣ δούμε μετά τα πράγματα λίγο πιο αντικειμενικά. Πρέπει να πάψετε να παραμυθιάζετε με τις βλακείες αυτές όλο το κοσμάκη. Το ΠΑΣΟΚ αυτή τη στιγμή εκτελεί τις εντολές του ΓΑΠ γιατί φοβάται το "ξύλο" που θα φάει και θέλει να φέρει την αποστολή του εις πέρας. Σου υπενθυμίζω ότι ο "γραφικός" Παναγιωτακόπουλος - κατά τη γνώμη πολλών - γνωρίζει τόσα πολλά για τις "βαλίτσες" που δεν τολμάνε να τον ακουμπήσουν!!! Το κατάλαβες; Θα τους τα σέρνει καθημερινά και πιο συχνά και θα λένε και ευχαριστώ μετά τις πράσινες ροχάλες που θα τρώει η δεύτερη Αγία Οικογένεια.

        Γιατί δεν τολμάει ο ΓΑΠ να διαγράψει το "ιστορικό" αυτό στέλεχος; Ε; μήπως μπορείς να μου πείς, λαστιχένιε άνθρωπε;

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 20/07/2010 18:43:08

        Έπρεπε να ρωτήσεις τον φίλο σου από στις Βρυξέλλες..
        Μέχρι το 2009 που ήταν απόλυτος κυρίαρχος με την φοροδιαφυγή να έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας και την οικονομία διαρκώς να χειροτερεύει, αντέδρασε και πως?
        Η αποδοχή ακόμα και από τον ίδιο της ανεπάρκειας των συνεργατών του και η μη αντικατάστασή τους μας λέει πως στη ΝΔ του 45% είναι όλοι ανίκανοι?
        Ποιοί του είχαν τάξει να κάψουν της Ελλάδα είναι επίσης άλλο ένα αναπάντητο ερώτημα.Ακόμα όμως και αν ήταν έτσι έδειξε την δειλία του με την κοπάνα.
        Ξέχασες να θυμήσεις στον φίλο σου ότι η συμφωνία Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη είχε ξεκινήσει επί Σημίτη.
        Οι γεσεεδες και αδεδήδες συνδικαλιστές λόγω της θέσης τους πάντα θα είναι αρνητικοί σε περικοπές.Μήπως για να πειστούν μετά τις εκλογές χρειάστηκε να μιλάει όλος ο πλανήτης για πιθανή μας χρεωκοπία?
        Όταν σου έλεγε περί δικαίωσης του στο Βατοπέδι τον ρώτησες , καλά εντάξει, τα χρυσόβουλα δικαιώνουν τη μονή για την κυριότητα της λίμνης, γιατί αντάλλαξαν όμως νερό με οικόπεδα φιλέτα?
        Όταν κατάλαβε μετά από μερικούς μήνες αν θυμάσαι την έκταση του σκανδάλου γιατί δεν ζήτησε την παραίτηση Βουλγαράκη?
        Τον ρώτησες μήπως γιατί έκλεισε τη βουλή ενώ η ελληνική κοινωνία είχε αηδιάσει από τα πολλά σκάνδαλα?
        Είχες πλακωθεί στις βότκες και τα ξέχασες όλα αυτά?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 20/07/2010 18:48:58

        Η οποία φοροδιαφυγή ως γνωστόν δημιουργήθηκε επί ΝΔ.

        Αυτή η μανία σας να τα χρεώνετε όλα στην πενταετία Καραμανλή έχει σαφές ψυχαναλυτικό υπόβαθρο. Θυμάμαι γελώντας (αν και θα έπρεπε να κλαίω για τη δύσμοιρη Ελλάδα) ότι το Νοέμβριο του 1989 χρεώνατε την οικονομική καταστροφή της πασοκικής οκταετίας (θυμίζω, έλλειμμα 20%, ενώ τώρα λέγαμε πολύ το 12%) στους... τρεις μήνες της κυβέρνησης Τζανετάκη.

        Αυτά νομίζω ότι στην ψυχιατρική αποκαλουνται ψυχαναγκασμοί. Ή όχι; Ίσως πάντως θα έπρεπε όλοι οι κολλημένοι Πασόκοι να δουν ομαδικά ψυχίατρο.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 20/07/2010 19:27:05

        Δεν τον απειλούσαν απλώς, την έκαψαν κανονικά. Και τα δάση και την Αθήνα. Αντιλαμβάνομαι γιατί να μην το πιστεύεις, γιατί σου είναι αδύνατον ως "δομικά" Πασόκος που είσαι να δεχτείς ότι κάτι τέτοιο έγινε και έγινε ο ΓΑΠ πρωθυπουργός. Πιο εύκολο είναι να σου ζητήσω να αυτοκτονήσεις, παρά να δεχτείς κάτι τέτοιο.

        Τα έσοδα κατέρρευσαν από τη διεθνή κρίση. Για να έχεις άποψη για το πού ήταν τα έσοδα ΜΟΝΟ, ΚΑΘΑΡΑ λόγω της πολιτικής Καραμανλή, η σωστή σύγκριση είναι 2004-2007. Άντε, ας πούμε και 2008 που επηρεάστηκε μόνον το τρίτο τετράμηνο από την κρίση.

        Ποια είναι τα νούμερα για τους Δ.Υ. Για πες τα μας κιόλας καμιά φορά, γιατί εδώ μιλούμε αόριστα για το πόσο αυξήθηκαν, χωρίς ποτέ κανένας να έχει πει νούμερα. Και πάντως οι περισσότεροι από αυτούς ήταν οι συμβασιούχοι που διόρισε το ΠΑΣΟΚ και τους είχε σε ομηρία συμβασιούχους.

        Μια ζωή τα ίδια και τα ίδια, έχεις μεγάλη ψυχολογική ανάγκη να πειστείς ότι όλη σου η ζωή δεν είναι λάθος. Εμείς όμως, τι φταίμε;

  21. aristotelis avatar
    aristotelis 20/07/2010 18:12:42

    Προσθέτωντας στον Αρκά, θα ήθελα να αναφέρω ένα σχόλιο που το άκουσα από αριστερό. "Στις εκλογές ψηφίζω για κυβέρνηση και τα τελευταία 20 έτη ψηφίζω πάντα Ν.Δ διότι το ΠΑΣΟΚ είναι η χειρότερη "δεξιά" που γνώρισε η χώρα τα τελευταία έτη. Προσαρτημένη στο κεφάλαιο, στον Αμερικάνικο παράγοντα και στην διαπλοκή..."

  22. tiramola avatar
    tiramola 20/07/2010 19:11:58

    Έγραψα εγώ ότι δημιουργήθηκε η φοροδιαφυγή επί 6ετίας Καραμανλή?
    Δεν θα υποστηρίξω καν ότι χειροτέρεψε.
    Μήπως ενισχύθηκαν οι έλεγχοι?
    Πόσοι φοροφυγάδες πιάστηκαν και τι πρόστιμα πλήρωσαν?
    Αυξήθηκαν μήπως τα έσοδα μέ άλλους τρόπους ή μήπως αυξήθηκαν οι δαπάνες?
    Πόσες εκατοντάδες χιλιάδες αυξήθηκαν οι δημόσιοι υπάλληλοι?
    Αν θέλετε λοιπόν να καταλήξουμε στο "ήθελε αλλά δεν μπόρεσε ο κακομοίρης" να το δεχτώ για να ξεμπερδεύουμε.
    Όχι όμως ρε φίλε και θύμα που μάλιστα τον απειλούσαν αόρατες δυνάμεις ότι θα κάψουν τη χώρα.
    Τοοοοόσο μακάκας?

  23. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/07/2010 12:32:37

    Συμπληρώνω και αναφέρομαι ειδικότερα στον Τιραμόλα:

    Αγαπητέ μου φίλε,

    καταλαβαίνω απόλυτα ότι είναι αδιανόητο να παραδεχθείς ότι ο ΓΑΠ και η μικροπαρέα του έχουν πει ψέμματα και έχουν εκποιήσει την Ελλάδα στα αφεντικά του της παγκόσμιας διακυβέρνησης.

    Εγώ αυτά τα περιμένα, σε προκαλώ λοιπόν να μπεις στο διαδίκτυο και ναψάξεις μόνο σου όλα τα διαγράμμτα που έχουν αναρτηθεί σχετικά με την Ελλάδα. Ωάξε όπου θέλεις στο Ευρωπαίκό Διακστήριο για να δεις πόσες καταδίκες έχουμε φάει από την ανεπάρκεια του πασοκικού κρατικου μηχανισμού, μπές με΄σα στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο διάβασε όλες τις αποφάσεις που έχουν υπογράψει όλοι οι υπουργοί και οι δύο πρωθυπουργοί του ΠΑΣΟΚ. ΘΑ ΦΡΙΞΕΙΣ!!! Μπες στο Ευρωπαϊκό Ελεγκτικό Συνέδριο να δεις πόσο ρόμπες γίναμε γιατί δηλώναμε το ΄86 600 τόνους καπνά σε ένα δωμάτιο από τσιμεντόλιθους 10χ5. Μπες μέσα στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και ανέτρεξε στις ψηφοφορίες να δεις τι ψήφισε το ΠΑΣΟΚ. Μπες μέσα στο διαδίκτυο στα αρχηγεία του ΝΑΤΟ στις Βρυξέλλες και δες. Ψάξε, διάβασε.


    Μετά έλα να συζητήσουμε ότι θέλεις.

    Σε ευχαριστώ και την κατανόησή σου

    ΑΡΚΑΣ

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΑΡΚΑΣ 21/07/2010 12:48:37

      Σε λάθος άνθρωπο απευθύνεσαι, την αυτοκριτική μου την έχω κάνει δημόσια από αυτήν την ιστοσελίδα.
      Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντέχω να διαβάζω αρλούμπες από δήθεν "έγκυρες" πηγές που αντί να φωτίζουν την αλήθεια συσκοτίζουν περισσότερο δημιουργώντας δίκτυ προστασίας σε ανίκανους(για να μην τους χαρακτηρίσω αλλιώς..)συντηρώντας ένα κομματικό ακροατήριο.
      Οι περισσότερες καταδίκες και πρόστιμα είναι για τις χωματερές.
      6 χρόνια με κυβέρνηση Καραμανλή ποιά λύση δόθηκε ώστε να μην συνεχίζουμε ακόμα και σήμερα να πληρώνουμε πρόστιμα?
      και επειδή δεν είμαι απολογητής των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ αλλά απλός πολίτης σαν και σένα.
      Μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα αν ρώτησες ή αν σου είπε η "άκρη" σου στις Βρυξέλλες ποιοί απειλούσαν τον Καραμανλή ότι θα κάψουν τη χώρα και γιατί?

      • ataktos avatar
        ataktos @ tiramola 21/07/2010 12:55:06

        αφιερωμένο εξαιρετικά στον ΓΑΠ @ΣΙΑ http://www.desmie.gr/up/files/energy_201006_GR.pdf ..σιώπα επιτέλους