#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2010 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τα φαρμακεία στην Ελλάδα θα πρέπει να λιγοστέψουν» δηλώνει ο Ανδρέας Λοβέρδος



Αμετακίνητος εμφανίστηκε την Τρίτη ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος όσον αφορά στο άνοιγμα του επαγγέλματος των φαρμακοποιών, υποστηρίζοντας πως «τα φαρμακεία στην Ελλάδα είναι πάρα πολλά και θα πρέπει να λιγοστέψουν, ενώ οι φαρμακοποιοί θα πρέπει να δουν μία εκλογίκευση του κέρδους τους».

Σε δηλώσεις του στον Σκάι, ο κ. Λοβέρδος εκτίμησε ότι κατά τη συνάντησή του με τους εκπροσώπους των φαρμακοποιών, την Τετάρτη, θα βρεθεί λύση σε όλα τα ζητήματα.

«Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να τσακωθούμε. Συζητάμε με λογική, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν να κάνουν παιχνίδια» είπε, διαμηνύοντας πως «αν κάποιοι απ' αυτούς επιμείνουν σε αυτά που θέλουν να κάνουν, υπάρχει και το υπουργείο Οικονομικών που απελευθερώνει 100 επαγγέλματα».

Ο κ. Λοβέρδος σημείωσε ότι η κυβέρνηση επιδιώκει άνοιγμα που να ευνοεί και τους ίδιους τους επαγγελματίες, αλλά να πηγαίνει και την Ελλάδα μπροστά.

Αναφορικά με το κέρδος των φαρμακοποιών, τόνισε ότι πρότασή του ήταν αντί για μείωση να πάμε στην επιστροφή, υπό την προϋπόθεση όμως ότι τα ταμεία θα πληρώνουν στην ώρα τους. Όσο για το ποσό της επιστροφής ο κ. Λοβέρδος είπε ότι υπάρχει προς το παρόν διαφωνία, αλλά όπως είπε, «δεν είναι αξεπέραστη».

Απαντώντας στις αντιρρήσεις για τη λειτουργία των φαρμακείων τα Σάββατα ο κ. Λοβέρδος υποστήριξε ότι είναι απαράδεκτος ο ισχυρισμός ότι δεν πρέπει να ανοίγουν επειδή είναι κλειστά τα ασφαλιστικά ταμεία, «λες και τα φαρμακεία δουλεύουν για τα ταμεία».

Όσον αφορά στο θέμα της κληρονομικότητας, σημείωσε ότι το επιχείρημα των φαρμακοποιών έχει σοβαρές πτυχές και παρακολουθείται με σεβασμό.

Ερωτηθείς για αποσπάσεις υπαλλήλων στο υπουργείο Υγείας, ο κ. Λοβέρδος κατήγγειλε «κινήσεις για ρουσφέτια».

«Μου φέρνουν πράξεις για αποσπάσεις υπαλλήλων από νοσοκομεία. Είπα να μη διανοηθεί κανείς να μου ξαναφέρει τέτοια χαρτιά γιατί δε θα τα υπογράψω και θα αρχίζω να κοιτάω ποιος προωθεί αυτές τις πράξεις. Και τώρα που μιλάμε γίνονται κινήσεις για ρουσφέτια» ανέφερε χαρακτηριστικά.

Τέλος, υποστήριξε ότι δεν ντρέπεται για τις μεταρρυθμίσεις που έχει προωθήσει, πως κοιμάται ήσυχος τα βράδια και ότι δεν φοβάται να κυκλοφορήσει στο κέντρο της Αθήνας.

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/12/2010 14:07:25

    ΤΡΙΚΥΜΙΑ ΕΝ ΚΡΑΝΙΩ... ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
    Ανοιγω το επαγγελμα. Γιατι?? Για να μπορει ο καθενας ν ανοιξει Φαρμακειο! Σωστα? Ετσι δεν ειναι?

    Τωρα λεει ο Λοεβρμαν οτι θελει λιγοτερα φαρμακεια και γ αυτο θ ανοιξει το επαγγελμα !!!!!!!!!???>> χαχαχαχααααααααααααααααααααααα :(

    Ειπε και αλλο καλο.. "τα φαρμακεια πρεπει να εκλογικευσουν τα κερδη τους!!!!" αχχαχαααααααα ποιος εισαι εσυ ρε?? Εσυ εκλογικευεις τα κερδη σου? Εσυ επιστρεφεις ΦΠΑ για να εκλογικευθουν τα εξοδα των επαγγελματιων??

    Τελος ειπε, οτι η προταση τους εγινε αποδεκτη απο το ΔΝΤ και ΕΕ !!!! χαχαχααααααα

    Παιδια μας την επεσαν οι κομμουνιστες και δεν το εχουμε καταλαβει ακομη !

    ΠΠ

  2. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 28/12/2010 14:10:06

    Ξέχασε να πει ότι και οι πολιτικοι είναι πολλοί, οπότε πρέπει επίσης να λιγοστέψουν.

  3. liotsos avatar
    liotsos 28/12/2010 14:10:14

    Για τον αριθμο των φαρμακειων ευκολα κρινει οτι πρεπει να μειωθουν , για τον αριθμο των υπουργων τι εχει να δηλωσει μηπως οτι ειναι ολοι απαραιτητοι?

  4. panos33 avatar
    panos33 28/12/2010 14:12:18

    οπως και τα νοσοκομεια, τα Κ.Α.Π.Η,τα σχολεια,τα πανεπιστημια και γενικα οτι εχει να κανει με την την παροχη υπηρεσιων στις αγελαδες τις φαρμας......ετσι και αλλιως για να μην ξεχνιομαστε το προσδοκιμο ηλικιας ειναι πολυ υψηλο στην συγχρονη εποχη,κατι που ειναι ασυμφορο για την οικονομικη ευμαρια των "γαλαζοαιματων"κτηνοτροφων.......

  5. Enzo avatar
    Enzo 28/12/2010 14:15:14

    ρε παιδια εχω μπερδευτει τελειως.
    αφου θελουμε να ανοιξει το επαγγελμα για να ανοιγει ο καθενας φαρμακειο πως τωρα λενε οτι πρεπει να λιγοστεψουν τα φαρμακεια?
    ε? μα τι γινεται σε αυτη την χωρα?

  6. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 28/12/2010 14:18:02

    Οι Εβραίοι πρέπει να λιγοστέψουν - Χίτλερ
    Οι Τούτσι πρέπει να λιγοστέψουν - Χούτου
    Οι Καπιταλιστές πρέπει να λιγοστέψουν - Πολ Ποτ
    Οι Χριστιανοί πρέπει να λιγοστέψουν - Κεμάλ
    Οι Ιμπεριαλιστές πρέπει να λιγοστεψουν - Μπέλα Κουν
    Οι Ουκρανοί πρέπει να λιγοστέψουν - Στάλιν (Χολοδομορ)

    Φορτηγατζήδες, συμβασιούχοι, αγρότες, δημόσιοι, ιδιωτικοί, συνταξιούχοι, τώρα στους φαρμακοποιούς θα κολλήσουν;

    • Hase avatar
      Hase @ netakias.wordpress.com 28/12/2010 21:11:03

      Ρε φιλε για τους Ελληνες που πρεπει να λιγοστεψουν δεν λες τιποτα;;;;;

  7. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 28/12/2010 14:25:58

    Τέλειο σχόλιο, ΜΠΡΑΒΟ!

  8. enianos avatar
    enianos 28/12/2010 14:44:08

    Όταν λέμε απελευθέρωση επαγγελμάτων, εννοούμε ότι δυο τρεις θα ελέγχουν τα τρόφιμα, δυο τρεις τα φάρμακα και ούτω καθεξής , σαφές?

  9. vassilis avatar
    vassilis 28/12/2010 16:28:25

    Πρεπει να μειωθει ο αριθμος των φαρμακειων σημαινει πρεπει να κλεισω το επαγγελμα ωστε να μην μπορει να ανοιξει κανενας αλλος φαρμακειο!Ανοιγω το επαγγελμα σημαινει καταργω περιορισμους αποστασεις και πληθυσμιακα ορια και οποιος θελει ανοιγει εφ οσον ειναι φαρμακοποιος!Ειπε και κατι αλλο ο υπουργος!Ειπε εκτος των μεγαλων αστικων κεντρων να αναλογει ενα φαρμακειο ανα 1000 κατοικους ενω στα αστικα κεντρα ενα φαρμακειο ανα 3000 κατοικους.;Προφανως στα πλαισια της αναλογικοτητας και της ισοτητας των πολιτων αλλα ορια για τους εκλεκτους και αλλα για τους παρατρεχαμενους!Αυτα συζητουν οι συνδικαλιστες εργατοπατερες με τον εκπροσωπο της πολιτειας,πως θα κρατισουμε κλειστο το επαγγελμα και ψευδως θα λεμε παιρνουμε μετρα για να ανοιξει το επαγγελμα.Μιζερη χωρα με μιζερα ανθρωπακια!

  10. ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ avatar
    ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ 28/12/2010 17:45:52

    «Τα φαρμακεία στην Ελλάδα θα πρέπει να λιγοστέψουν».
    Η παραπάνω φράση είναι επικοινωνιακή «γκάφα» ολκής που «πάει» ενάντια στην καναλοκυβερνητικοπροπαγάνδα.
    Η επίθεση στο «πορτοφόλι» μας, στο «οικονομικό μας λίπος» και στο κράτος πρόνοιας και ασφάλειας είναι πρωτοφανής.

  11. pikras57 avatar
    pikras57 28/12/2010 18:15:33

    ...όπως βλέπει ο καθένας η κυβέρνηση (Λοβέρδος) μαζί με την τρόικα συμφώνησαν να εξαγοραστεί η "κληρονομική άδεια " με την άμεση μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης!

    Αυτή είναι η μεταρρύθμιση για άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων;

    Είναι ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!

    Άν διαιρέσει κανείς την ετήσια φαρακευτική δαπάνη με τα 11000 φαρμακεία, ο μέσος τζίρος κάθε φαρμακείου ξεπερνά το 1 εκ ευρώ!

    Για να δούμε πόσο θα μας κοροιδεύουν κυβέρνηση και Τρόικα!

  12. δημης avatar
    δημης 28/12/2010 19:28:34

    «Τα φαρμακεία στην Ελλάδα θα πρέπει να λιγοστέψουν» δηλώνει ο Ανδρέας Λοβέρδος"
    ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΔΩ .....ΕΝΝΟΕΙ ΤΟΥΣ....ΥΠΟΥΡΓΕΥΟΝΤΕΣ....

  13. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 28/12/2010 21:20:40

    Να λιγοστέψουν τα φαρμακεία,να λιγοστέψουν οι μεν & οι δε.......
    Οι υπουργοί & οι βουλευτές πότε θα λιγοστέψουν;
    Εκτός & αν αυτό είναι το μικρό & ευέλικτο σχήμα.(Τί θυμήθηκα τώρα;Φτου να μην με ματιάσω)

  14. straydog avatar
    straydog 29/12/2010 10:05:13

    Έχετε όλοι εσείς υπ΄όψη σας την εμπορία της άδειας ενός συνταξιοδοτούμενου
    φαρμακοποιού σε νεαρό συναδελφό του,προκειμένου ο δεύτερος να μπορέσει
    να ανοίξει φαρμακείο;3οο χιλιάρικα(+ για καλλίτερες πιάτσες)μαύρα κοστίζει
    η μεταβίβαση.Κατά τα άλλα ανησυχείτε για τους αναξιοπαθούντες φαρμακο-
    τρίφτες...

  15. Twins avatar
    Twins 29/12/2010 13:50:48

    Εγώ λέω να διπλασιάσουμε τα φαρμακεία και να αυξήσουμε το εγγυημένο κέρδος σε 50%. Ο διπλασιασμός πρέπει να γίνει με δευτερη άδεια στους υφιστάμενος φαρμακοποιούς για να μην παρεισφρήσουν άσχετοι στον χώρο ή πολυεθνικές.
    Επίσης πρέπει να απαγορευτούν τα generics γιατι μειώνουν το κέρδος άρα και τους φόρους που αποδίδονται.

  16. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ 30/12/2010 09:28:31

    Αν τα φαρμακεία πάψουν να είναι super market και περιοριστούν στην πώληση φαρμάκων και μόνον, τότε θα περιοριστεί ο αριθμός τους αυτομάτως...

    Καλή Χρονιά !
    Dipl.-Ing. Δημήτρης Δικαιόπουλος

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΚΑΙΟΠΟΥΛΟΣ 30/12/2010 10:07:53

      Αυτή η παρέμβαση - το να πουλάνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ και ΜΌΝΟΝ φάρμκα - είναι σωστή.
      Ας την εφαρμόσει το υπουργείο.
      Και μετά όσοι αντέξουν στον ανταγωνισμό.
      Αλλά το να μιλάς για περιορισμό αδειών σε οικονομία της ελεύθερης αγοράς ενώ ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ διατρανώνεις τον πόθο σου για άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων .. ε είναι σοβαρή η κατάσταση και χρήζει επειγόντως ψυχιατρικής θεραπείας ο κύριος υπουργός.

  17. A.M. avatar
    A.M. 30/12/2010 10:04:02

    Καλά, κοινωνία της ελεύθερης αγοράς δεν έχουμε;
    Γιατί να περιοριστούν οι άδειες;
    Ο κάθε πτυχιούχος φαρμακοποιός να δικαιούται να ανοίξει το φαρμακείο του ΑΝ και ΌΤΑΝ και ΌΠΟΥ αυτός γουστάρει!!!
    Τι μπούρδες συζητάμε τώρα;;;;
    Απ την μια «άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων» και απ την άλλη «περιορισμός αδειών φαρμακείων»;;;;
    Δουλευόμαστε κύριε Λοβέρδε;;;;;;
    Ή έχουμε ελεύθερη αγορά ή δεν έχουμε!!
    Σε λίγο θα μας πείτε ότι και τα ...οδοντιατρεία δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 500 στην Ελλάδα στο πλαίσιο πάντα της απελευθέρωσης των κλειστών επαγγελμάτων! Μην ξεχνιόμαστε!
    Ρε ούστ!!!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ A.M. 30/12/2010 10:12:01

      ενταξει οδοντιατρεια δεν θα χρειαζομαστε πολλα στο μελλον.
      ετσι και αλλιως θα εχουμε χασει ολοι τα δοντια μας και θα τρωμε μονο σουπες. αχρηστα θα μας ειναι.

      • ΦωΚ avatar
        ΦωΚ @ Enzo 01/01/2011 03:28:02

        μερικες φορες χανω την μπαλα με αυτα που διαβαζω.

        τα φαρμακεία στην Ελλάδα είναι πάρα πολλά και θα πρέπει να λιγοστέψουν-ερωτηση ..τοτε γιατι μιλανε για να ανοιξουν το επαγγελμα?