#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2010 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα τύμπανα του πολέμου



Αν ο κόσμος επαναστατήσει, πως θα αντιδράσει το ιμπεριαλιστικό φασιστικό καρτέλ; Πως θα μπορέσει να διατηρήσει τον έλεγχο, απέναντι σε μια ριζοσπαστικοποίηση ενός εχθρικού πλέον αμερικανικού κοινού;

Στη προσπάθεια τους να συγκρατήσουν την οργανωμένη αντίδραση, οι υπεύθυνοι της κρίσης  έχουν ήδη επιδοθεί σε προπαγανδιστικές κινήσεις που έχουν ως σκοπό τη διαίρεση και παραπλάνηση του λαού. Οι τακτικές τους σε αυτό το τομέα είναι εμφανείς. Τα συμβατικά ΜΜΕ έχουν αυξήσει τη προβολή της διάσπασης, και εστιάζουν σε ρητορικές διαίρεσης, χρησιμοποιώντας κατά κόρο ζητήματα όπως η μετανάστευση, ο ρατσισμός, η θρησκευτική μισαλλοδοξία , «οι τεμπέληδες εργαζόμενοι», οι κοινωνικές παροχές, και οι γάμοι των ομοφυλοφίλων, έτσι ώστε να διαιρέσουν και να αποσπάσουν τη προσοχή του πληθυσμού, αποτρέποντας με αυτό το τρόπο τις λαϊκές μάζες από το να οργανωθούν εναντίον των πραγματικών τους καταπιεστών.

Αυτή η προσπάθεια προπαγάνδας είναι απλά ένα προσωρινό μέτρο και δεν μπορεί να διαρκέσει επ`άπειρον. Καθώς η οικονομία συνεχίζει να καταρρέει, η τραπεζική ελίτ κινδυνεύει με ανατροπή εξαιτίας της πλεονεξίας της. Για αυτό και στρέφεται σε στρατιωτικού τύπου βία, ώστε να καταστείλει τις αντιδράσεις τις οποίες δεν μπορούν να ελέγξουν οι οικονομικές και προπαγανδιστικές πιεστικές μέθοδοι.

Παραφράζοντας τον αναλυτή Anatol Lieven, η κλασική στρατηγική μιας ολιγαρχίας που κινδυνεύει, είναι να μετατρέψει τη λαϊκή αγανάκτηση σε εθνικιστικό μιλιταρισμό. Για αυτό, ήρθε και πάλι η ώρα να ηχήσουν τα τύμπανα του πολέμου, και να προκληθεί πατριωτικός πυρετός.

Προσοχή στον ηγέτη που χτυπάει τα τύμπανα του πολέμου ώστε να προκαλέσει πατριωτικό πυρετό στους πολίτες, διότι  ο πατριωτισμός είναι ένα δίκοπο μαχαίρι. Απλώνει το αίμα και στενεύει το μυαλό. Και όταν τα τύμπανα πιάσουν πυρετώδεις ρυθμούς, και το αίμα βράζει από το μίσος, και το μυαλό έχει κλείσει, τότε ο ηγέτης δεν θα έχει πλέον ανάγκη να στερήσει από τους πολίτες τα δικαιώματα τους. Αντιθέτως, οι φοβισμένοι πολίτες, τυφλωμένοι από τον πατριωτισμό, θα προσφέρουν από μόνοι τους και μετά χαράς όλα τους τα δικαιώματα στον εν λόγω ηγέτη.

Μια αυξημένη εξωτερική απειλή οδηγεί σε αυξημένη εσωτερική καταστολή, που με τη σειρά της οδηγεί σε συνθήκες αστυνομικού κράτους.

Και όπως είδαμε στις ΗΠΑ από τότε που ξεκίνησε «ο πόλεμος εναντίον του τρόμου», οι εξωτερικές απειλές, πραγματικές ή μη, θα παρουσιαστούν ως ο λόγος για την ανάγκη εφαρμογής ακραίων μέτρων καταστολής, που θα σβήσουν την όποια εσωτερική οργανωμένη διαφωνία. Χωρίς την ύπαρξη κάποιου εξωτερικού εχθρού που θα συσπειρώσει τον λαό εναντίον του, ο λαός μπορεί να συσπειρωθεί εναντίον του εσωτερικού εχθρού.

Το τραπεζικό καρτέλ κατασκευάζει τον δικό του «εχθρό», τη τρομοκρατία. Η ιστορία της τρομοκρατίας γράφεται από τα κράτη, και είναι άκρως διδακτική. Οι λαοί θα πρέπει να πεισθούν, πως σε σχέση με τη τρομοκρατία, όλα τα άλλα είναι αποδεκτά, ή τουλάχιστον πιο λογικά και πιο δημοκρατικά. Και τι βλέπουμε σήμερα; Καθώς εκατομμύρια Αμερικανών, αλλά και η πλειονότητα του παγκόσμιου πληθυσμού αρχίζει να ζητά εκδίκηση εναντίον εκείνων που είναι οι κατ` εξοχήν υπεύθυνοι για τη σοβαρή μείωση των συνθηκών ζωής τους, τα παγκόσμια τραπεζικά καρτέλ δεν θα αποδεχτούν τις ευθύνες, για αυτό και ήδη στρέφονται προς τη Κίνα, στοχοποιώντας την ως ένα βολικό εχθρό.

www.zerohedge.com

Απόδοση: S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Demetris avatar
    Demetris 01/10/2010 09:21:59

    ΑΡΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΑΚΡΟΒΟΛΙΣΜΟΥ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΜΕ ΠΡΟΘΕΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗΣ-ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ- ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ ΦΟΥΣΚΑ ΤΩΝ "ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΩΝ.
    ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ?

  2. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 01/10/2010 09:26:39

    ...ποιά κίνα; δαγκώνεις το χέρι που κρατάει το πιάτο που σε ταίζει;
    η κίνα διαθέτει τον μεγαλύτερο όγκο απο αμερικάνικα ομόλογα, τους συμφέρει λοιπόν κάτι τέτοιο;

  3. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 01/10/2010 09:28:16

    ναι βρε, κακός εθνικισμός ξουτ, ξούτ, συνεχίστε να είστε απαθείς, κάποτε θα γίνουμε κοινωνία προλεταριάτων, μα μεχρι να γίνει αυτό θα τα έχετε δει όλα...

  4. tsilivithras avatar
    tsilivithras 01/10/2010 09:35:13

    Αυτού που σε ταίζει όχι...αυτού που του χρωστάς όμως;;;

    (θεωρητικό ερώτημα)

  5. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 01/10/2010 10:58:31

    Αυτό είναι μια χαρά ανάρτηση. Σκληρή μεν, αμφιλεγόμενη, αλλά λεει αληθειες. Τα άλλα με το ίχωρ και τους Έλληνες από το φεγγάρι που τσαμπουνάνε κάποιοι είναι απλά σαχλαμάρες. Φταίει η απαγόρευση του καπνίσματος ή κάτι άλλο;

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Εν Πλώ 04/10/2010 14:24:28

      ????????? Κωμικό το σχόλιό σου, πραγματικά. Οι πατριώτες πιστεύουν στον...ιχώρ; Ναι, το 1% απ' αυτούς. Κατάλαβες τώρα γιατί είναι κωμικό το σχόλιό σου;

  6. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/10/2010 11:31:07

    Φάκτορα,

    Σχολίασε παρακαλώ τη δήλωση του περιπλανώμενου πρωθυπουργού ότι όσο είναι η τρόϊκα εκλογές ΔΕΝ θα γίνουν (;)
    ....Αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στην Β.Κορέα του Κιμ Ιλ Σουγκ.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/10/2010 13:34:34

      εγινε

  7. vassilis avatar
    vassilis 01/10/2010 11:48:38

    Ο αστυκοποιημενος κοσμος ειναι δυσκολο εως αδυνατο να επαναστατησει παρα μονο αν φτασει στο τερμα και δεν εχει να φαει.Η αστυκοποιηση ελεγχει τις μαζες οι οποιες και ειναι δεκτικες των πιεσεων τις εξουσιας λογω της μη υπαρξης αυταρκειας στα προς το ζειν. Ο μαρασμος της υπαιθρου ενισχυει τον ελεγχο των αστυκοποιημενων μαζων των πολεων.Μιας και επανασταση δεν βλεπω ας κοιταξουμε να μην νομιμοποιησουμε τους κλεφτες της ζωης ενος ολοκληρου λαου τωρα στις επερχομενες εκλογες.

  8. tsilivithras avatar
    tsilivithras 01/10/2010 12:56:15

    "για αυτό και ήδη στρέφονται προς τη Κίνα, στοχοποιώντας την ως ένα βολικό εχθρό."

    Προφανώς λοιπόν ο Ομπάμα στρέφεται "κατά" του χεριού που τον ταίζει.
    Σημερινή αλίευση:

    h**p://www.roguegovernment.com/House_passes_bill_aimed_at_Chinese_currency/23066/0/8/8/Y/M.html

    "The House of Representatives approved legislation Wednesday designed to combat the manipulation of currency by China that results in unfavorable trade conditions for the United States.

    The legislation, which authorizes the Commerce Department to impose duties on imports from countries with undervalued currencies, passed by a vote of 348 to 79."

    "That undervaluing makes Chinese goods cheaper to buy in the United States and likewise drives up the price of U.S. goods sold in China."

    ""If this risks upsetting the People's Republic of China, so be it," said Ohio Democrat Tim Ryan. "Whether you're a Democrat or a Republican, a liberal or a conservative -- millions of good-paying jobs have been lost and hundreds of thousands of families across this country have suffered as a result of China's unlawful trade policies."

    "The meeting on the sidelines of the U.N. General Assembly followed a speech by Wen the night before in which he told the business community in New York that China will continue reforming and opening its markets under a policy it started in 1978 by officially ending decades of isolation.

    However, demands by U.S. lawmakers that China revalue its currency by more than 20% would bankrupt Chinese companies and lead to "major unrest" in his country, Wen said in the speech."

    .......


    Μια δημοσίευση του καλοκαιριού:

    h**p://www.atimes.com/atimes/China_Business/LF23Cb01.html

    "Through the boom years of the last decade, Beijing printed yuan to purchase hundreds of billions of dollars in foreign exchange markets. That made the yuan and Chinese products on US store shelves artificially cheap, and imports from China, coupled with higher prices for imported oil, pushed the US trade deficit to more than 5% of gross domestic product from 2004 to 2008.

    When Americans spend that much more abroad than foreigners purchase in the United States, American goods pile up in warehouses and a steep recession will result, unless Americans spend much more than they earn or produce.

    During the boom, China facilitated such folly by using its dollars to purchase US Treasury securities, and that kept US long interest rates artificially low, even in the face of Federal Reserve efforts to rein in spending. "

    "This deficit saps demand for US goods and services, slows US recovery, suppresses US land values and fuels fears of deflation in the United States, even though the US banking system is flush with cheap credit from the Fed. "


    "China's yuan policy makes the Fed nearly irrelevant but for crisis management - bailing out big banks and European governments that make fatal mistakes.

    Worse, President Barack Obama's failure to take strong action against Chinese currency manipulation - for example, a tax on dollar-yuan conversion to make the price of Chinese products reflect their true underlying cost - crippled the jobs creation effectiveness of his US$787 billion stimulus package and delivers ineffective his broader efforts to resurrect the US economy. "

    ......................................................................


    Πήρε λοιπόν πραγματικά ο Ομπάμα την απόφαση να αναστηλώσει την αμερικάνικη οικονομία βάζοντας αναχώματα στις κινέζικες εισαγωγές;;
    Είναι μέτρα "προστατευτισμού" ή μήπως κάτι άλλο;;
    Στις αρχές του '09 όταν ο Ομπάμα μιλούσε για "Buy American policy" η ευρωπαική ένωση έπεσε να τον φάει μιλώντας για τις επιπτώσεις του προστατευτισμού στην παγκόσμια οικονομία (προφανώς για την κρίση του '29-'30).Λίγο αργότερα ο Ομπάμα υποχώρησε.

    Είναι λοιπόν η ώρα που η Αμερική είναι στο χείλος του γκρεμού και πρέπει πάση θυσία να προστατεύσει την αγορά της;;
    Ή μήπως είναι ένα μέρος ενός σχεδίου για να διευρυνθεί η παγκόσμια οικονομική κρίση και να περάσουμε σε νέα εποχή "ελέγχου των αγορών" με άλλον έναν Μεγάλο Πόλεμο στις οθόνες μας;;

    Και πως θα το αντιμετωπίσουν οι Αμερικανοί πολίτες που φέρονται να εμπιστεύονται όλο και λιγότερο ( μετρήσεις μιλάνε για ιστορικά χαμηλά) κυβέρνηση, media και θεσμούς;;

  9. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 01/10/2010 13:59:13

    Είναι να τρελένεται κανείς με την ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ αυτής της χώρας ! Οταν την βολεύει θέλει την επικράτηση της παγκοσμιοποίησης, της απελευθέρωσης των αγορών, της κατάργησης του προστατευτισμού κτλ. Αρκεί βέβαια να ευνοηθούν οι αμερικανικές εταιρίες για να εισβάλλουν σε άλλες χώρες- αγορές !

    Μόλις όμως κάποιες άλλες χώρες (βλ. Κίνα) χρησιμοποιήσουν τα ίδια τα όπλα της οικονομικής θεωρίας για να αποκτήσουν συγκριτικό πλεονέκτημα (π.χ. χαμηλό εργατικό κόστος) και να επεκταθούν στην αμερικανική αγορά, ξεχνάνε αυτά που διδάσκουν και υιοθετούν μερκαντιλιστικές μεθόδους προστατευτισμού του 18ου αιώνα !!!!!

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ !! Και τολμούν και υψώνουν το δάκτυλο "νουθετώντας" τον πλανήτη ολόκληρο υπέρ των ανοικτών αγορών !!!!!!!!!

  10. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 01/10/2010 14:02:00

    "τρελαίνεται" και όχι τρελένεται