#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/08/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα σχέδια για τους μετανάστες ναυάγησαν λόγω ..εφορίας

Το μεγάλο φιάσκο του ΠΑΣΟΚ



Σε μεγάλο «φιάσκο» αναδεικνύεται η απόφαση της κυβέρνησης να χορηγήσει δικαίωμα ψήφου στους μετανάστες που ζουν στη χώρα μας και μαζί καταρρέει σαν... χάρτινος πύργος το όραμα του Γ. Παπανδρέου για ενσωμάτωσή τους στην ελληνική κοινωνία. Παράλληλα εξανεμίζονται και οι προσδοκίες της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ εν όψει εκλογών για την τοπική αυτοδιοίκηση, καθώς πίστευαν ότι οι αλλοδαποί θα έσπευδαν κατά χιλιάδες στις κάλπες προκειμένου να ψηφίσουν τους υποψηφίους του... ευεργέτη τους.

Σύμφωνα με τα στοιχεία η ανταπόκριση είναι μηδαμινή κι ενώ στην κυβέρνηση εκτιμούσαν ότι περί τους 250.000 θα κατέθεταν αιτήσεις προκειμένου να εγγραφούν στους σχετικούς καταλόγους, ο τελικός αριθμός δεν θα υπερβεί τις 30.000! Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλοι ανεξαιρέτως θα πάνε να ψηφίσουν.

Πιο συγκεκριμένα στην Αθήνα μέχρι στιγμής έχουν υποβάλει τα χαρτιά τους μόλις 2.000 αλλοδαποί και αναμένεται στις επόμενες 15 μέρες, που τελειώνει η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών, να φτάσουν τους 2.200.

Σε μικρότερους δήμους οι αιτήσεις αντιπροσωπεύονται με διψήφιους αριθμούς και σε μεγαλύτερους, όπως το Αιγάλεω, με τριψήφιους!

Ο κυβερνητικός σχεδιασμός προέβλεπε πως οι αλλοδαποί, οι οποίοι θα είχαν δικαίωμα να ψηφίσουν, θα μπορούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα υπέρ του ΠΑΣΟΚ μια και η εκλογική του δύναμη έχει συρρικνωθεί απελπιστικά μετά τα αντιλαϊκά μέτρα των τελευταίων μηνών.

Πίστευαν λοιπόν οι κυβερνητικοί παράγοντες πως οι αλλοδαποί θα έτρεχαν... σωρηδόν να ψηφίσουν μια και θα είχαν μεγαλύτερη κατοχύρωση έναντι των άλλων και θα ήταν πιο εύκολο να νομιμοποιηθούν. Ως ανταπόδοση δε, ή από υποχρέωση, θα ψήφιζαν τους υποψήφιους του ΠΑΣΟΚ. Όμως φαίνεται ότι λογάριαζαν... χωρίς τον ξενοδόχο. Οι μετανάστες έδειξαν απροθυμία που κανείς δεν είχε προβλέψει σ' αυτή την έκταση.

Το γεγονός ερμηνεύεται ως άρνηση ή αδυναμία των αλλοδαπών να ενταχθούν στον κοινωνικό ιστό ή να αισθανθούν μέλη του συστήματος.

Επίσης εκτιμάται ότι οι αλλοδαποί δεν έκαναν αιτήσεις διότι φοβούνται πως, ενώ μέχρι τώρα ήταν ανεξέλεγκτοι, με τη δημογραφική αποτύπωση θα είχαν πλέον υποχρεώσεις, έλεγχο του εισοδήματός τους, φόρους κ.λπ.

Ενδεικτικό της απροθυμίας των αλλοδαπών να «ενστερνιστούν» την... ευκαιρία που πίστευε η κυβέρνηση ότι τους πρόσφερε, είναι το γεγονός ότι ο αριθμός των αιτήσεων που έκαναν οι αλλοδαποί για να ψηφίσουν, σε άλλους δήμους, αναλογικά είναι μικρότερος και από αυτόν της Αθήνας.

Έτσι στον Πειραιά έχουμε 350 αιτήσεις (σ.σ.: και είναι άγνωστο αν όλες γίνονται δεκτές) και στο Αιγάλεω έχουμε μόλις 160!

Οι αιτήσεις ανά εθνικότητα: Όσον αφορά τις αιτήσεις που έγιναν στην Αθήνα (1.559 μέχρι τέλος Ιουλίου και 2.000 μέχρι σήμερα) οι αλλοδαποί που τις υπέβαλαν προέρχονται: από το Μπαγκλαντές 540, από το Πακιστάν 259, από την Αλβανία 453, από την Αίγυπτο 47, από την Ινδία 71, από τη Ρωσία 2, από τη Νιγηρία 19, από τη Λιβύη 1, από τη Γεωργία 1, από τη Σιέρα Λεόνε 15, από το Μαρόκο 8, από το Ιράν 1, από το Ιράκ 1, από τις Φιλιππίνες 40, από τη Συρία 25, από την Ουκρανία 8, από την Ουγκάντα 2, από τη Μολδαβία 5, από τη Σρι Λάνκα 22, από την Γκάνα 10, από την Αιθιοπία 14, από την Ιορδανία 1, από την Γκάμπια 1, από την Αλγερία 5, από το Σουδάν 3, από τη Σενεγάλη 1, από τη Λιβύη 1 και από την Ιορδανία 2.

ΠΑΡΟΝ-PARON.GR

http://taxalia.blogspot.com/2010/08/blog-post_6699.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πατριωτης avatar
    πατριωτης 16/08/2010 09:04:08

    Επιτελους...να μια καλη ειδηση...

  2. KLE avatar
    KLE 16/08/2010 09:53:20

    Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ KLE 16/08/2010 10:53:07

      είπε να βάλει και αυτή το χέρι της με αυτά που βλέπει :P

  3. thespieys avatar
    thespieys 16/08/2010 10:01:04

    Aντε να παρουμε λιγο τα πανω μας!

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 16/08/2010 10:49:37

    Και κλάμα το παιντί που χάθηκαν νεοσοσιαληστές.

  5. anonymous avatar
    anonymous 16/08/2010 11:06:18

    Παρόμοια είναι η κατάσταση στην Ευρώπη, αλλά μόνο για τους Ευρωπαίους πολίτες. Δικαίωμα ψήφου στους λοιπούς μή Ευρωπαίους μετανάστες στις αυτοδιοικητικές εκλογές παρέχει μόνο η Ελβετία εξ όσων γνωρίζω.
    Τους παρακαλάνε και δεν πάνε. Και αυτοί που πήγαν το πιθανότερο είναι να θέλουν να πάρουν την υπηκοότητα και να θέλουν τρόπο να αποδείξουν την πολιτική δραστηριότητα και την ενσωμάτωση.
    Οι λόγοι είναι πολλοί και ειδικά στην Επαρχία δε θέλουν να ψυχρανθούν με ανθρώπους που λένε μια καλημέρα.

  6. dimitris avatar
    dimitris 16/08/2010 11:26:58

    Συνέχεια ακούμε οτι συλλαμβάνονται παράνομοι μετανάστες είτε για παράνομη είσοδο στη χώρα είτε για εγκληματικές πράξεις. Μπορεί κάποιος να μας δώσει στοιχεία για το πόσοι εξ' αυτών επαναπροωθούνται στην Τουρκία ή στις χώρες τους? πόσοι απελαύνονται? Πόσες και ποιές συμφωνίες έχει υπογράψει το Ελλαδισταν με τις χώρες προέλευσης των λαθρομεταναστών για επαναπροωθησή τους? ( π.χ. Μαρόκο, Αλγερία. Αίγυπτο, Ιράκ, Αφγανισταν, Πακισταν κ.λ.π.)Ή μήπως το σύστημα τους χρειάζεται για να τους εκμεταλλεύεται και να εκβιάζει τους Έλληνες. Γιατί εξ΄όσων γνωρίζω τόσο το πασοκισταν όσο και η νουδούλα εξέθρεψαν και συντήρησαν την ΛΑΘΡΟμετανάστευση ώστε να καταντήσουμε μειονότητα στη χώρα μας. ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΗΘΟΥΝ ΚΡΕΜΑΛΕΣ?

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/08/2010 12:05:46

    ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΙΑ Η ΜΑΥΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.

    Κορόιδα είναι;

    Τα παιδιά δεν είναι εδώ για να γίνουν Έλληνες.
    Αλλά για να κονομήσουν μαύρα.
    Την έχουν γραμμένη την Ελλάδα και την Ιερή Γη της.

    Κρατήστε και μια επιφύλαξη γιατί μπορεί να κινητοποιήσουντο μηχανισμό, βέβαια λήγει η προθεσμία στις 30 Αυγούστου.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ αλλενάκι 16/08/2010 21:56:12

      Έγραψες! Αρχής γενομένης από τα Αλβανά...

  8. Mak avatar
    Mak 16/08/2010 13:06:22

    Εκλογικά δικαιώματα=φορολογικές υποχρεώσεις

    Για μαλάκες ψάχνουν;;;;;

    Αν τους τάζανε καμιά πρόσληψη στο δημόσιο, ίσως...

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/08/2010 13:12:21

    Οι μετανάστες έχουν επίγνωση ότι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ.

    ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΑΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.

    ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ...

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 16/08/2010 13:13:32

    "Σύμφωνα με τα στοιχεία η ανταπόκριση είναι μηδαμινή κι ενώ στην κυβέρνηση εκτιμούσαν ότι περί τους 250.000 θα κατέθεταν αιτήσεις προκειμένου να εγγραφούν στους σχετικούς καταλόγους, ο τελικός αριθμός δεν θα υπερβεί τις 30.000! Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλοι ανεξαιρέτως θα πάνε να ψηφίσουν".

    Μην ανησυχείτε, θα φέρουν με πτήσεις τσάρτερ "ομογενείς" από τη Ρωσσία και τη Γεωργία, σαν εκείνον τον επικυρηγμένο από την Ίντερπολ εγκληματία Σαλόνικ που τον έφερε ο Σημίτης με ελληνικό διαβατήριο να ψηφίσει το 2000.

  11. donaE avatar
    donaE 16/08/2010 13:19:08

    Η κριση μας εσωσε απο αυτο...

  12. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 16/08/2010 14:33:53

    Δεν ειναι κοροιδα να πληρωνουν σαν εμας τους υποτελεις. Ολοι τους, με ελαχιστες εξαιρεσεις, οχι απλως θελουν αλλα αξιωνουν να τους παρεχουμε δωρεαν τα παντα. Φυσικα, παντοτε με τη "σθεναρη" υποστηριξη κομματων και (απο)κομματων και ολων εκεινων που τα οικονομησαν (και εξακολουθουν να τα οικονομουν)χοντρα απο την αγρια εκμεταλλευση δυστυχισμενων ανθρωπων.
    Αν κοιταξει κανεις προσεκτικα τις χωρες προελευσης των λαθρομεταναστων διαπιστωνει την τεραστια εκταση που εχει προσλαβει το συγχρονο δουλεμποριο, που το πληρωσαμε και εξακολουθουμε να το πληρωνουμε εμεις οι Ελληνες με χρηματα μαλιστα που δανειζομασταν ολα αυτα τα χρονια. Διαβαζω οτι μεταξυ αυτων που κατεθεσαν αιτησεις περιλαμβανονται λαθρομεταναστες απο την Ινδια, Μπαγκλαντες, Σρι Λανκα, Νιγηρια, Σιερα Λεονε, Ουγκαντα, Γκανα, Γκαμπια, Σενεγαλη κλπ. Αυτο προκυπτει αβιαστα απο το γεγονος οτι ολοι οι λαθρομεταναστες που προερχονται απο μακρινες χωρες πληρωναν τους διακινητες με χρηματα που αποκτουσαν στην Ελλαδα, επειτα απο συμφωνιες που εκαναν πριν ξεκινησουν. Και στο ποσον που συμφωνουσαν περιλαμβανονταν και ολα τα εξοδα του μακρινου ταξιδιου προς την Ελλαδα - αν ειχαν χρηματα μαζι τους, θα τους ειχαν εξοντωσει αμεσως μετα το ξεκινημα, οπως εχει γινει σε παμπολλες περιπτωσεις σε διαφορες χωρες με δραστες, τις περισσοτερες φορες, τους ιδιους τους "οδηγους", που εφαρμοζουν την αρχη "καλλιο πεντε και στο χερι, παρα δεκα στο καρτερι"

  13. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 16/08/2010 15:31:24

    Ε ωραία, το θέμα είναι οτι αυτοί δεν φέυγουν ενω επιμαστε σε συνθήκες διάλυσης της οικονομίας και η γκετοποίηση της κοινωνίας μας πλησιάζει.
    Αν είσασταν σήμερα στη εμπορική λεωφόρο Τσιμισκή της Θεσσαλονίκης, ΘΑ ΦΡΙΤΑΤΕ!!!
    ΕΙΝΑΙ ΠΉΧΤΡΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΤΣΙΜΙΣΚΗ!!

    Μπράβε ρε Παπανδρέου που δεν είσαι άξιος να καταλάβεις οτι έτσι χάνεις και τους λίγους ψήφους που θα έπαιρνες απο τη Θεσσαλονίκη. Έχεις αηδιάσει τον κόσμο με την ανικανότητα σου.

  14. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 16/08/2010 15:54:58

    Χαζοι ειναι;Μια χαρα περνανε πουλωντας την πραματεια τους ανεξελεγκτα,γιατι να φορολογηθουν;Ασε που τους δασκαλευουν και τα πασης φυσεως "αντιρατσιστικα" αποβλητα,που βεβαια βαζουν το χρημα πανω απο τις ψηφους.

    Που θα βρουν καλυτερα,αν οχι στην "Ελλαδα" του Γκιοργκο-πολυωραιο;

  15. ευτυχια avatar
    ευτυχια 16/08/2010 16:21:15

    Μόνο τα μέλη του VMRO κατέθεσαν αιτήσεις. Ε ρε καημένε Παύλε Μελά και Γερμανέ Καραβαγγέλη!Θα τρίζουν τα άγια σας κόκκαλα!!

  16. nasos avatar
    nasos 16/08/2010 17:51:39

    Τέτοια καραγκιοζιλίκι μονάχα στην χώρα όπου ανθεί η Φαιδρά Πορτοκαλέα θα μπορούσε να συμβεί,ακούς εκεί να τους δίνουν την υπηκοότητα στο πιάτο και οι λαθραίοι να προτιμούν να παραμείνουν στην σημερινή φλου κατάσταση,σου λέει που να τρέχω τώρα να παίρνω Ελληνική υπηκοότητα και να μπλέκω με εφορίες και στρατιωτικές θητείες,αφού έτσι και αλλιώς χάρις τους φιλευσπλαχνους αντιρατσιστές που έχουν κατακλύσει τα ΜΜΕ,κίνδυνος απέλασης δεν υπάρχει!

  17. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 16/08/2010 17:59:45

    Σκέφτομαι να πάω Πακιστάν να ξεκινήσω μαζί με τα λοιπά''αδέρφια'' για την γή της επαγγελίας το ελλάντα κ να ξεκινήσω νέα ζωή,μηδενίζοντας την προηγούμενη...Θα βγάζω την πραμάτεια μου στην αριστοτέλους,φόρους δεν θα πλερώνω,οι μπάτσοι δεν θα με αγγίζουν,τσάμπα νοσοκομειακή περίθαλψη,στα Μέσα Μεταφοράς δεν θα πληρώνω ποτέ κ αν θέλω να βγάλω κάτι παραπάνω το ρίχνω κ στις ληστείες,αν με πιάσουν φυλακή δεν πρόκειται να μπώ,θα καθαρίσει ο χάρης ο καστανίδης ο καλύτερος φίλος του λαθρομετανάστη...Αλου ακμπαρ Γκιοργκο-πολύωραιο λεφτά υπάργκουν στο δανεία του νότου

  18. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 17/08/2010 00:08:11

    σε λιγο θα τους μοιραζουν μετρητα για να κανουν αιτησεις! τα ελεγα απο το χειμωνα οι ξενοι ολοι αναιξερετως ειναι πολυ εθνικιστες και περιφανοι για την καταγωγη τους ωστε να την απεμπωλησουν

  19. Γιώργος avatar
    Γιώργος 17/08/2010 11:08:26

    Oι ειδήσεις αυτές πρέπει να είναι λίγο μούφα..
    Το "ψωμί" βρίσκεται στην χορήγηση ελληνικής ιθαγένειας και όχι στο δικαίωμα ψήφου.
    Μέχρι στιγμής δεν έχω δει μία είδηση για το πόσοι αλλοδαποί ελληνοποιήθηκαν, οι οποίοι φυσικά έχουν και δικαίωμα ψήφου.