#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/07/2013 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα σχέδια αντεπίθεσης του Σαμαρά



Αν «η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση», τότε η κυβέρνηση καλείται να το επιβεβαιώσει τις επόμενες εβδομάδες, εφαρμόζοντας πλήρως και απαρέγκλιτα το πρόγραμμα της διαθεσιμότητας που αποτελεί και ένα από τα βασικά προαπαιτούμενα έναντι των πιστωτών.

Η κυβέρνηση θέλει να προχωρήσει εν μέσου θέρους στην υλοποίηση του σχεδίου της και δεν θα διστάσει να αντιμετωπίσει και τους πάσης φύσεως επικριτές της, προτού προλάβουν να κλιμακώσουν τις ενέργειές τους.

Τις τελευταίες ημέρες τα σύννεφα της ανησυχίας ήταν πυκνά πάνω από το Μέγαρο Μαξίμου καθώς ανέμεναν «συνδυασμό επιθέσεων», αν και έλαβαν ανάσες πολιτικές και επικοινωνιακές, τόσο από την υπερψήφιση του πολυνομοσχεδίου, όσο και από τις επισκέψεις στην Αθήνα, των υπουργών Οικονομικών της Γερμανίας και των ΗΠΑ, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε και Τζακ Λιού.

Σε αυτό το κλίμα ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς ζήτησε από τους συνεργάτες του να συντονίσουν τις ενέργειές τους ώστε να υπερφαλαγγίσουν εγκαίρως τις επερχόμενες επικρίσεις από τα κόμματα της αντιπολίτευσης.

Η ανησυχία δεν είναι διόλου αδικαιολόγητη. Στο κυβερνητικό επιτελείο φθάνουν συνεχώς πληροφορίες και εκτιμήσεις για τη «φθινοπωρινή επίθεση» που σχεδιάζει ο αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας, στην οποία είναι φυσικό να τον ακολουθήσουν και τα λοιπά κόμματα της αντιπολίτευσης.

Ήδη, ο πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων Πάνος Καμμένος επικρίνει την κυβέρνηση με ιδιαίτερα σκληρές εκφράσεις. Ένα δείγμα των «πολεμικών επιχειρήσεων» που ετοιμάζονται ειδικώς στην Κουμουνδούρου δίνουν καθημερινά οι βουλευτές και τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, ακόμα και με τις φράσεις περί «γουναράδικων».

Η αντίδραση από το Μέγαρο Μαξίμου σε όλες τις περιπτώσεις είναι σκληρή και σύμφωνα με πληροφορίες καθίσταται προφανές ότι η κυβέρνηση θα προσανατολίσει τις αντιδράσεις της στο πρόσωπο του Αλ. Τσίπρα.

Και αυτό, διότι κρίνουν στο επιτελείο του Αντ. Σαμαρά, ότι ο Πρωθυπουργός υπερτερεί του «αντιπάλου» του και ο λόγος του θεωρείται περισσότερο αξιόπιστος.

Τα μηνύματα του Αντ. Σαμαρά τις τελευταίες ημέρες, τόσο με τη δήλωσή του ενώπιον του Λιού, όσο και με το διάγγελμά του μετά την απόφαση για πιλοτική εφαρμογή της μείωσης του ΦΠΑ, ήταν σαφή: Αποφασιστικότητα.

«Θα συνεχίσουμε με αποφασιστικότητα την πολιτική μας» διακηρύττει συνεχώς ο Πρωθυπουργός· για να συμπληρώσει, μιλώντας σε συνεργάτες του με νόημα: «Πρέπει να προχωρήσουμε αναλαμβάνοντας ο καθένας τις ευθύνες του».

Πέραν από τις αντιδράσεις της αντιπολίτευσης, στο μικροσκόπιο έχουν μπει και οι ενστάσεις που διατυπώνουν οι διάφοροι βουλευτές της ΝΔ. «Παίζουν με τα νεύρα της ηγεσίας» λένε οι γνωρίζοντες και οι συνεργάτες του Πρωθυπουργού επιμένουν: «Μην υποτιμάνε ορισμένοι τον Σαμαρά». Εξάλλου, το είπε και δημόσια προ ημερών ο γ.γ. της κυβέρνησης, ο Τάκης Μπαλτάκος που έδειξε το δρόμο των εκλογών στους επίδοξους αντάρτες, εάν δεν ψηφιστεί κάποιο νομοσχέδιο.

Εκ παραλλήλου οι συνεργάτες του Πρωθυπουργού δεν υποτιμούν καθόλου τη δυναμική που μπορούν να πάρουν οι συνδικαλιστικές διεκδικήσεις, αν και αυτό το μέτωπο θεωρούν ότι θα ανοίξει από τις αρχές Σεπτεμβρίου.

Στο Μαξίμου υπολογίζουν στο θέρος και στο γεγονός ότι έχουν αρχίσει οι άδειες, αλλά προκειμένου να περιορισθεί αυτή η δυναμική, η κυβέρνηση θα επιδιώξει να διαμορφώσει την πεποίθηση ότι οι κινητοποιήσεις θα αποβούν αδιέξοδες, λόγω των αμετάκλητων αποφάσεων που αποκλείουν οποιαδήποτε υποχώρηση σε κλαδικά αιτήματα.

Στο κυβερνητικό επιτελείο πιστεύουν ότι η πολιτική αυτή θα βρει κατανόηση στο σύνολο της κοινωνίας και επικαλούνται τις πρόσφατες δημοσκοπήσεις, όπως της Κάπα Research στο Βήμα, σύμφωνα με την οποία το 60% είναι υπέρ των απολύσεων στο δημόσιο.

Μάρκος Αυρήλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 24/07/2013 12:10:33

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ
    ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ" ΤΗΣ ΑΞ. ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΣΩ
    ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΤΡΕΦΕΙ ΦΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥ;;;;
    ΠΟΥ ΚΑΙΡΟΦΥΛΑΚΤΟΥΝ ΝΑ ....ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ;;;;;
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΥΧΟΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ
    ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ
    ΟΥΤΕ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ
    ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΛΟ
    ΓΙΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΦΤΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ
    ΤΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ
    ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ
    ΩΣ ΕΝΑΣ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΗΓΕΤΗΣ

    • Έλλην avatar
      Έλλην @ ΗΛΕΚΤΡΑ 25/07/2013 11:47:30

      Αν ο Σαμαράς είναι η μόνη ελπίδα αυτή τη στιγμή για την Χώρα , και μετά από αυτόν το χάος ..μάλλον θα' πρεπε ήδη να 'χω φύγω για μετανάστης!!

  2. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 24/07/2013 12:37:40

    Δεν νομίζω ότι δύναται σώφρων Έλληνας Πολίτης να μιλήσει σήμερα για σχέδια αντεπίθεσης του Έλληνα Πρωθυπουργού ειδικά εναντίον πολιτικών αντιπάλων .Τουλάχιστον διαβάζοντας το ανωτέρω κείμενο δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο.

    Απο την περιρρέουσα ατμόσφαιρα και απο τα όσα δύναμαι να διαβάσω πίσω απο τις γραμμές των δημοσιευμάτων στόχος του Πρωθυπουργού και της Ηγετικής ομάδας η οποία και τον πλαισιώνει αναφορικά με το εσωτερικό είναι ανατροπή της καχεκτικότητας του πολιτικού μας συστήματος, η εξάλειψη των παθογενείων της κοινωνίας μας και ο υπερκερασμός της διττής κρίσης χρέους- ως αποτέλεσμα του επίπλαστου μοντέλου ανάπτυξης απ οτο 1947 και ένθεν- με τα όσα έχει αυτό παράγει διαχρονικά για την Ελλάδα

    Στο εξωτερικό είναι η ισότιμη συμμετοχή της Ελλάδας στα κέντρα λήψης αποφάσεων σε Ευρωπαϊκό και Διεθνές επίπεδο, η αποκατάσταση της πιστωτικής φερεγγυότητας της χώρας μας , η εκμετάλλευση όλων των συγκριτικών πλεονεκτημάτων που προσφέρει η γεωπολιτική μας θέση και η αναβάθμιση του στρατηγικού βάθους .

    Πολιτικό αντίπαλο η Κυβέρνηση ως σχήμα συνεργασίας δεν έχει. Πολιτικός της αντίπαλος είναι η απαξίωση της κοινωνίας, η περιθωριοποίηση ευρύτερων κοινωνικών στρωμάτων και ο εγκλωβισμός κοινωνικών στρωμάτων στα πολιτικά άκρα.

    Οι Γερμανικές εκλογές και ότι αυτές θα σημάνουν για την ηγεμονική στρατηγική της Γερμανίας επί της Ε.Ε., η επικείμενη επίσκεψη του Κου Σαμαρά στις ΗΠΑ, οι εξελίξεις στον Ευρωπαϊκό Νότο και στην Νοτιοανατολική Μεσόγειο, οι εξελίξεις σε Συρία, Ιράκ,Αίγυπτο,Παλαιστίνη και Ισραήλ, οι σχέσεις ΗΠΑ-Ε.Ε., η ανάληψη της προεδρίας της Ε.Ε., η επιστροφή στις αγορές συνθέτουν το σκηνικό των επόμενων μηνών και σε αυτό πρέπει να επικεντρωθούν άπαντες.

    Τα όσα θετικά παραχθούν με μια απλή κεφαλαιοποίηση κα ισε συνδυασμό με κινήσεις που θα της διασφαλίζουν το Ηθικό Πλεονέκτημα και θα της εξασφαλίζουν την Ηγεμονία επι ευρύτερων κοινωνικών ομάδων αποτελούν και την ανάσχεση σην Μιζέρια και σε όσους την υπηρετούν , την εξυπηρετούν και τρέφονται απο δαύτην.

    Η Κυβέρνηση το μόνο που έχει να κάνει είναι να αντιπαραθέσει το έργο της απέναντι σε ότι ταλάνιζε την Ελληνική Κοινωνία, να δώσει Ελπίδα στον Ελληνικό λαό ότι τίθενται οι βάσεις για μια πορεία ανάταξης της χώρας μας σε όλα τα επίπεδα.Το δίλημμα δεν είναι Σαμαράς-Τσίπρας,Μνημόνιο-Αντιμνημόνιο.Το διακύβευμα είναι η εκπλήρωση της Ιστορικής αποστολής του Ελληνισμού και μπροστά σε αυτό δεν υφίσταται κανένα δίλημμα

    Καταλαβαίνω πως ο πολιτικός κορμός της Ν.Δ. έχει ανάγκη από ενέσεις ψυχολογικής ανάτασης όμως οι ενέσεις απλά μειώνουν την ένταση των συμπτωμάτων. Η Εσωστρέφεια δεν αποτέλεσε ποτέ ασφαλή οδό εξόδου από την κρίση.Η Κρίση εμπιστοσύνης της Ελληνικής κοινωνίας απέναντι (και)στην Ν.Δ. θα ξεπεραστεί πρώτον από την ποιότητα και ποσότητα του κυβερνητικού έργου, από την συνέπεια και συνέχεια λόγου και δράσης στον χώρο και τον χρόνο και από την ποιότητα του πολιτικού λόγου που θα εκφέρει.

  3. kotstak avatar
    kotstak 24/07/2013 13:11:57

    Η κυβέρνηση πρέπει να κάνει "επίθεση στα προβλήματα".

    Οι πολιτικοί, οι σύμβουλοί τους και τα στελέχη της δημόσιας διοίκησης είναι ατάλαντοι.
    Επομένως ανίκανοι στο να επιλύσουν τα προβλήματα.
    Επομένως πρέπει να τα "επικηρύξουν".

    Δεν επιλύονται τα προβλήματα με “γιουρούσια” σαν κι αυτά που κάνει ο Γεωργιάδης.
    Απαιτείται ευφυής σχεδιασμός, από ανθρώπους που έχουν ταλέντο στη λύση προβλημάτων.

    Τα προβλήματα δε λύνονται με την “επιθυμία”.
    Τα προβλήματα θα λυθούν όταν η “επιθυμία” συναντήσει το “ταλέντο”.
    Για να συμβεί αυτό πρέπει η “επιθυμία” να είναι πολύ "μεγάλη" (προσωπικότητα), ώστε και να ξεπεράσει τα συμπτώματα από το “σύνδρομο των μετρίων” που έχει προσβληθεί και να παρακάμψει τα εμπόδια που θα του βάλουν οι γύρω του.
    Οι γύρω του (το "σύστημα") θα του βάλουν εμπόδια γιατί έχουν προσβληθεί από το “σύνδρομο των αποτυχημένων”.

  4. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 24/07/2013 13:13:54

    Η "Αντεπίθεση" που πρέπει να κάνει ο Σαμαράς, δεν είναι εναντίον του Τσίπρα, αλλά εναντίον της ΥΦΕΣΗΣ. Αυτό σημαίνει:
    - αντεπίθεση φορο-απαλλαγών για μικρομεσαίους, ώστε να παράξουν πλούτο που θα ξαναδιοχετευθεί στην αγορά
    - αντεπίθεση εξαγωγών, φτιάχνοντας ένα "όχημα" με 10.000 εξαγωγικές επιχειρήσεις "πρωταθλητές", τις οποίες θα τις πλασάρει με 500 εμπορικές αποστολές στα πέρατα του κόσμου. Ο Χατζηδάκης έπρεπε, 300 μέρες το χρόνο, να αλωνίζει τα εμπορικά κέντρα της υφηλίου, με τους 10.000 "πρωταθλητές" υπό μάλης.

    Αλλοιώς, ξεσκονίστε τα μαντήλια, μανάδες: για τους γιούς σας, στα αεροδρόμια...

  5. Mariana avatar
    Mariana 24/07/2013 14:09:33

    Προς το παρόν, μόνος αποδέκτης των "επιθέσεων" και των "αντεπιθέσεων" είναι οι κάτοικοι της χώρας.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Mariana 24/07/2013 16:52:46

      Αλήθεια είναι αυτό. Όμως, δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών, οι κάτοικοι: ξεροσταλιάζαμε, είτε έξω από Δημόσιες Υπηρεσίες για πρόσληψη, είτε έξω από βουλευτικά γραφεία για διορισμό/ρουσφέτι, είτε έξω από ΑΤΜ για ανάληψη σε διακοποδάνεια, είτε έξω από εκλογικά κέντρα με το κομματικό σημαιάκι στο χέρι. ΒΕΒΑΙΑ, 70% της ευθύνης έχει ο εκάστοτε καπετάνιος (=κυβέρνηση).

      Όμως όλα αυτά είναι Ιστορία: ας δούμε το παρόν/μέλλον.

      • Hawk avatar
        Hawk @ Κόνδωρας 24/07/2013 17:28:16

        Τις υπογραφές για την πρόσληψη των ξεροσταλιαζόντων όμως την έβαζαν οι εκάστοτε κυβερνώντες και μάλιστα προς όφελός τους αφού έτσι εξασφάλιζαν κατ΄επανάληψη την εκλογή τους!!!!! Κανένας δεν προσλήφθηκε με την υπογραφή του μόνο.
        Οσον αφορά τα διακοποδάνεια με το 16% & 17% επιτόκια που έβαζαν οι καλοί μας τραπεζίτες λέτε αυτό να έφταιξε και χρεοκόπησαν ......, βρε τον άτιμο τον καρτο-δανειολήπτη μέχρι και 50 δις δάνεια κατάφερε να πάρει!

        • Κόνδωρας avatar
          Κόνδωρας @ Hawk 24/07/2013 17:43:47

          "Το Ταγκό, θέλει ΔΥΟ" λένε οι ξένοι.

          Μην το ξαναλέμε: 70% της ευθύνης έχει ο Καπετάνιος. Εμείς είμασταν οι πρόθυμοι ψηφοφόροι (και, συχνά, ψηφο-πώληδες) και ΑΤΜ-ό-πληκτοι.

          Στις Δημοκρατίες, "αθώος" λαός δεν υπάρχει.

      • Mariana avatar
        Mariana @ Κόνδωρας 24/07/2013 18:57:13

        Οπότε θεωρείς φυσιολογικό οι 30% υπεύθυνοι να πληρώσουν για τους 70%, λιμοκτονώντας ώστε οι 70% να συνεχίσουν την αιώνια μάσα?
        Έτσι θα "δούμε το παρόν/μέλλον"? Ωραίο μέλλον θα προκύψει από αυτή την συνταγή!

        • Κόνδωρας avatar
          Κόνδωρας @ Mariana 24/07/2013 18:59:40

          Είπα εγώ κάτι τέτοιο;

          • Mariana avatar
            Mariana @ Κόνδωρας 24/07/2013 19:03:19

            Τι είπες δηλαδή? Να απαιτήσει ο λαός από τους "70% ευθύνη" να πληρώσουν?

          • Κόνδωρας avatar
            Κόνδωρας @ Mariana 24/07/2013 19:24:57

            Τί είπα; Το έγραψα στο αρχικό μου σχόλιο. Δες, πιο πάνω...

      • tassos avatar
        tassos @ Κόνδωρας 25/07/2013 00:56:34

        προφανώς αναφέρεσαι στο ...μακρινό παρελθόν.

  6. Πέτρος avatar
    Πέτρος 24/07/2013 15:31:20

    Αν κατάλαβα καλά το σχέδιο αντεπίθεσης έχει να κάνει με την πλήρη εφαρμογή του... Μνημονίου, ε ε ε συγγνώμη των μεταρυθμίσεων ήθελα να πώ. Τώρα για τα περί αξιοπιστίας των πολιτικών αρκεί να δούμε την πορεία των απόψεών τους σε βάθος χρόνου. Τώρα αν έγιναν και κάποια λάθη . . . "ουδείς αναμάρτητος".

  7. Hawk avatar
    Hawk 24/07/2013 17:36:05

    Μάλλον σχέδιο ηρωϊκής εξόδου μέσω εκλογών βλέπω κατά Οκτώβριο - Νοέμβριο μεριά, τότε που θα έχει πέσει στο τραπέζι το ζήτημα της περαιτέρω μείωσης μισθών και συντάξεων αλλά και μεγαλύτερης εξόδου από το δημόσιο για να καλυφθεί η τρύπα του 14 & 15.
    Η πολιτική της καταστροφικής λιτότητας μέχρι πότε μπορεί να εφαρμοστεί άραγε? Για όλα υπάρχουν όρια. Νομίζω ότι τα έχουμε φτάσει και ξεπεράσει.

  8. ΒΜ avatar
    ΒΜ 24/07/2013 17:49:21

    Αντεπίθεση (σκέπτεσαι να και αν μπορείς) κάνεις, αφού πρώτα έχεις βρεθεί σε θέση άμυνας. Πότε συνέβη αυτό, με τόσο -με το συμπάθειο- κυβερνητικό succes story και δεν μας το 'χετε ούτε καν ψιθυρίσει;
    Αντεπίθεση δε με το μυαλό στον Τσίπρα, σημαίνει ευθέως προσπάθεια διατήρησης του Σαμαρά στην εξουσία που χάνεται.
    Με λιγότερα σάλια στο

  9. ναυτης avatar
    ναυτης 24/07/2013 18:02:03

    Και ο εκβιασμος δυο θελει και δεν χρειαζεται να μου το πει κανενας αυτο!Και η ευθυνη 100% του καπετανιου οχι του μουτσου

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 24/07/2013 18:11:34

    *Δεν νικήσαμε το βουνό αλλά τον εαυτό μας.*
    ~ Έντμουντ Χίλλαρυ 1919-2008, Ο κατακτητής του Έβερεστ

  11. Albert avatar
    Albert 24/07/2013 18:24:16

    Διάβασα το άρθρο. Δε βρήκα κανένα σχέδιο. Κάτι για τους σχεδιασμούς του Τσίπρα μόνο, και τη σκληράδα που ετοιμάζεται να δείξει το Μαξίμου. Όβερ.

  12. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 24/07/2013 18:27:28

    Οι μούτσοι δεν ψηφίζουν...

  13. WY avatar
    WY 24/07/2013 18:29:46

    Σέ ποία/πώς αντεπίθεση αναφέρεσαι?
    Μέ τό κουτσό/ανάπηρο/ρέμπελο ιππικό, πού διαθέτει ό Σαμαράς,ούτε ό Στρατάρχης Μπλύχερ μέ τούς Πρώσους/Στρατάρχης Λούντεντορφ , δέν τόν σώζουν!!!!!

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ WY 24/07/2013 18:35:50

      Δεν χρειάζεται ιππικό:

      "Ξεκίνησα την Επανάσταση με 82 άντρες.
      Αν έπρεπε να το ξανακάνω, θα το έκανα και με 10 ή 15, και απόλυτη πίστη.
      Δεν έχει σημασία πόσο μικρός είσαι, αν έχεις Πίστη, κι Ένα Σχέδιο Δράσης"

      Φιντέλ Κάστρο

  14. Ξένος avatar
    Ξένος 24/07/2013 18:37:54

    Καλά όλα αυτά, αλλά με τις αναστολές πλειστηριασμών πρώτης κατοικίας, εκεί τι χαμπάρια μάστορα; Θα διαβάσουμε κάτι;

    • Mariana avatar
      Mariana @ Ξένος 24/07/2013 19:00:46

      Θα στο διαβάσει απευθείας ο δικαστικός επιμελητής.

  15. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 24/07/2013 19:08:26

    ΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΤΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙ ΟΤΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΗΤΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΑ ΠΕΛΑΤΑΚΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΡΕΙΑ.....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΗΝ.........ΤΡΟΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.

  16. T.J.R avatar
    T.J.R 24/07/2013 19:56:59

    Ξυπνάτε και βγάλτε προγράμματα για την καταπολέμηση της ανεργίας με 2 δις μπορούν να δουλέψουν για ένα εξάμηνο στους δήμους 400.000 άνεργοι δώστε ανάσες στον λαό και μην το στέλνετε στα άκρα έλεος πότε θα το καταλάβαιτε οτι με ανεργία 30% οδηγούμαστε ταχύτητα σε δραχμή και εμφύλιο.Δεν μπορείτε να βρείτε 2 δις να δουλεψουν έστω για ένα 6μηνο οικογένειες που δεν έχουν ούτε 1 εργαζόμενο στο σπίτι.

  17. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/07/2013 20:00:52

    Η δουλειά στράβωσε για το Μαξίμου από τη στιγμή που οι Ρώσοι της Gazprom είπαν "до свидания" (ντα-σφιντάνια).
    Κατέστη σαφές ότι η σημερινή Ελλάδα δεν είναι επενδυτικός προορισμός.
    Κι εκεί που υπήρχε αναμονή, ανέλαβαν δράση τα παλιά καλά "φυντάνια".

  18. WY avatar
    WY 24/07/2013 20:06:13

    @@@
    Κόνδωρας είπε:
    24/07/2013 στις 6:35 pm

    Δεν χρειάζεται ιππικό:

    “Ξεκίνησα την Επανάσταση με 82 άντρες.................

    καί μέ τήν CIA σύντροφό μου !!!!!

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ WY 24/07/2013 20:26:28

      Αναρρωτιέμαι γιατί πρέπει όλα να τα "γειώνουμε"...

      • WY avatar
        WY @ Κόνδωρας 24/07/2013 22:04:15

        Σημασία έχει ,ότι αυτή είναι ή Ιστορική Αλήθεια!!!!!

        Dῶς μοι CIA στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω!!!!!!!

  19. WY avatar
    WY 24/07/2013 20:26:43

    Μού κάνει εντύπωση πάντως πού δέν αναφέρεσαι στό πραξικόπημα τού Λένιν καί στούς 5000 μπολσεβίκους,πού κατέλαβαν τήν εξουσία στίς 6-7 Νοεμβρίου 1917 καί τήν οποία αργότερα τήν ονόμασαν Οκτωβριανή επανάσταση.
    Αλλά ξέχασα!!!
    Αυτοί είχαν πράγματι σχέδιο!!!

    Ιδού λπν :

    ##.......Αυτή ή μικρή αλλά καλά ωργανωμένη όμαδα ανθρώπων,έχει τό δικαίωμα νά πάρη βιαίως στά χέρια της, τά πεπρωμένα τής Ρωσίας καί ακόμη καί τού κόσμου.
    Δυστυχώς δέν έχουμε τήν πλειοψηφία ούτε τού ρωσικού λαού,ούτε καί τού διεθνούς προλεταριάτου ##
    Λένιν. 23 Οκτωβρίου 1917,σύγκλησης τής Κ.Ε. τού κόμματος,πού αποφάσισε νά προχωρήση αμέσως στήν πραγματοποίηση ΤΟΥ ΕΝΟΠΛΟΥ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΟΣ καί νά πάρη όλα τά πρακτικά μέτρα γιά τήν επιτυχία του.

    27 Οκτ.1917.Συγκρότηση τής Στρατιωτικής Επαναστατικής Επιτροπής,υπό τήν ηγεσία τού Τρότσκυ.

    30 Οκτ.1917,ό Τρότσκυ διαψεύδει μέ αγανάκτηση(!!!!!) από τό βήμα τού σοβιέτ τής Αγ.Πετρούπολης,τίς φήμες περί πραξικοπήματος,λέγοντας ##....Δέν κρύβουμε τίποτε.Δηλώνω επίσημα,ότι δέν έχουμε διατάξει καμμία ένοπλη ενέργεια ##.

    6 Νοεμβ. 1917.
    ## παρά τίς φήμες πού κυκλοφορούν δηλώνουμε ότι δέν υπάρχει θέμα προπαρασκευής καί πραγματοποιήσεως βίαιας κατάκτησης τής εξουσίας##.
    Λίγες ώρες αργότερα,7 Νοεμ.1917 ,άρχιζε τό ΕΝΟΠΛΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ.

    Διά τέτοιο σχέδιο αναφέρεσαι?????

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ WY 24/07/2013 20:32:15

      Το είπες καλύτερα από μένα: μια χούφτα μπολσεβίκοι, άλλαξε την Ιστορία. Δεν εξετάζω την ουσία, αλλά τη μέθοδο.

      • WY avatar
        WY @ Κόνδωρας 25/07/2013 09:51:21

        Δέν τήν άλλαξαν οί δολοφόνοι μπολσεβίκοι,όσο κι άν προσπαθήτε νά τό ενισχύετε/ισχυρίζεσθε,παραμορφώνοντας/εκμεταλλευόμενοι τά Ιστορικά γεγονότα αλλά ό Κερένσκυ,πού ευρίσκετο τήν επίμαχην ιστορικήν περίοδον,τόσον αυτός προσωπικά, όσον όμως κι όλα τά μέλη τής κυβέρνησής του/στρατός,σέ Νήδυμον Ύπνον.

        Σέ ΝήδυμονΎπνον ευρίσκεται σήμερα κι ό Σαμαράς προσωπικώς αλλά κι όλος ό Ελληνικός Λαός,εκτός φυσικά ## εκείνων πού .......προετοιμάζονται ##!!!!!!.
        Εάν - κι έφ΄ όσον - κάποτε ξυπνήσουμε από τόν λήθαργο αυτόν καί αντικρύσουμε τήν πραγματικότητα, τότε ή Μέρκελ,ό Σόιμπλε,ό Τόμσεν καί ή Λαγκάρντ,θά μάς φαντάζουν ώς Αρσακειάδες καί τό Μνημόνιο,ώς απλή συμβολαιογραφική πράξη, αγοράς ακινήτου!!!!!!

      • WY avatar
        WY @ Κόνδωρας 25/07/2013 10:09:57

        Αυτή ήταν ή προετοιμασία/σχέδιο διά τό ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ!!!

        Διά τό ΔΕΥΤΕΡΟ ( Ουρίτσκυ) έχετε νά μάς πήτε κάτι ή έχουν αφαιρεθεί οί συγκεκριμένες σελίδες, από τό βιβλίο τής Ιστορίας Σας ?????

  20. airman avatar
    airman 24/07/2013 20:48:33

    Ο σχεδιασμός του κυβερνητικού έργου ώστε να πάρει σάρκα και οστά αποδίδοντας 'αμεσα το όποιο αποτέλεσμα είναι κάτι που εάν δεν έχει ήδη γίνει τότε κυνηγάμε το τραίνο.
    Είναι βέβαια γεγονός ότι υπάρχουν στελέχη σε καίριες θέσεις που κινούνται με τη βοϊδάμαξα γιατί ξέρουν μόνο από βόδια και κοιτάζουν σαν την αγελάδα το τραίνο.
    Τώρα αν είναι απαραίτητο ένα σχέδιο αντεπίθεσης, μια κίνηση αντιπερισπασμού, ένας τακτικός ελιγμός αυτά είναι μάλλον πολυτέλειες.
    Με τα ''αν'' παράγονται σενάρια, με τα ''να'' παράγεται έργο.

  21. victoria (true) avatar
    victoria (true) 24/07/2013 22:02:05

    Δεν νομίζω πως υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για το Σαμαρά μέσα από τη ΝΔ. Εξω να ρίξει τα βέλη.. Περιμένουμε και ο Θεός βοηθός του, πραγματικά.

  22. Θόδωρος 17.06.2013? avatar
    Θόδωρος 17.06.2013? 24/07/2013 23:44:08

    Έχω αποφασίσει ή καλύτερα συνειδητοποιήσει εδώ και κάποιο -μικρό- διάστημα τα εξής:

    1. Έχουμε πτωχεύσει πραγματικά. Ό,τι αποθέματα είχε το Ελλ. Κράτος έχουν σχεδόν τελειώσει, δεν μπορεί να εκπληρώσει ούτε βασικές του ανάγκες πλέον, π.χ. ασφαλιστικά ταμεία. Τ' ομολόγησε κι ο αρμόδιος Υπουργός αλλά δεν "παίχτηκε" ίσως πολύ. Προετοιμάζει μάλλον για τα επόμενα.
    Οι δόσεις των μνημονίων είναι τα σωληνάκια που μας κρατούν στην ζωή. Αν "κάποιος" ή "κάποια" τα τραβήξει, τέλος. Ο σώζων εαυτόν, σωθήτω.
    Αυτές οι δόσεις ήταν η αιτία που ο κόσμος -όλοι μας- δεν καταλάβαμε τι πραγματικά συνέβη κι ο καθένας βαράει της ψ@#$ης του τον χαβά! (Συγγνώμη για την έκφραση αλλά δεν ψάχνω πλέον..)

    2. Με μικρές κινήσεις δεν βγαίνει αποτέλεσμα. Σίγουρα δεν είναι αρνητκές. Αλλά είναι σαν να δίνεις αναλγητικά για πονοκέφαλο στον ετοιμοθάνατο. Χρειάζεται ηλεκτροσόκ, τ' άλλα δεν θα έχουν μεγάλο αποτέλεσμα που να κάνει διαφορά.
    Σωστά είναι όλα όσα επισημαίνουν οι περισσότεροι συν-σχολιαστές αλλά αυτά έπρεπε να γίνουν νωρίτερα, τώρα είναι αργά. Πέρασε δλδ. εκείνη η χρονική στιγμή που θα ανέστρεφαν το κλίμα κινήσεις για το Δημόσιο, για τους μεγαλό-αλητο-επιχειρηματίες, κ.λπ. Είναι σωστό να γίνουν κι αυτές, αλλά δεν μιλάω γι' αυτό.
    Εξαιρώ την φοροδιαφυγή που ίσως δώσει ικανά έσοδα, αλλά κι αυτό με επιφύλαξη. Ποιοι έχουν να δώσουν πλέον?

    3. Πρέπει κατεπειγόντως να βρούμε ΚΑΙ κάπου αλλού να στηριχτούμε. Απαγορεύεται? Ακόμη -και το λέω ξέροντας ότι θα προκαλέσω την μήνι πολλών- δίνοντας "γη και ύδωρ". Αλλιώς θα αργοπεθαίνουμε και θα παραχωρήσουμε πολλά περισσότερα όταν σχεδόν όλοι μας θα έχουμε έρθει στο αμήν. Τότε θα παρακαλάμε να μας σώσουν όπως-όπως.
    Με το "γη και ύδωρ" δεν εννοώ αμαχητί τα πάντα. Εννοώ τις ΕΟΖ ή φορολογία π.χ. 5%-10% σε νέους επενδυτές εξωτερικού.
    Δεν θα είναι το καλύτερο, αλλά αμφιβάλλω πολύ τελευταία για την πορεία μας.
    Όπως ξαναείπα το λίγο-λίγο μας οδηγεί στον εξανδραποδισμό μας, δεν θα μπορούμε να "βγούμε" από κει μετά.

    Αυτά με όσα μπορώ να ξέρω και να αντιληφθώ..

    • Θόδωρος 17.06.2013? avatar
      Θόδωρος 17.06.2013? @ Θόδωρος 17.06.2013? 24/07/2013 23:54:17

      Δεν θα καταφερθώ ούτε εναντίον των Γερμανών, ούτε θα υποστηρίξω ότι οι μεν ή οι δε είναι φίλοι μας ή όχι.
      Όπως έχω ξαναπεί:
      Έτσι (πιστεύω ότι) παίζεται το (παγκόσμιο) παιχνίδι, έτσι κερδίζουν και οι μεγάλοι όλων των κρατών και του χρήματος, αλλά ζούνε και οι λαοί τους. Ή το κάνεις κι εσύ ή γίνεσαι Β. Κορέα και Κούβα. Άλλος δρόμος δεν υπάρχει.

      Μόνο αν γίνουμε ποτέ, θα 'ταν θλιβερό να νοσταλγούμε τα μνημόνια τότε..

  23. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 24/07/2013 23:50:33

    Την άλλαξε για 1989 - 1917 = 72 ολόκληρα χρόνια.
    Μετά ξαναμπήκε στην παλιά κοίτη (άν υποθέσουμε ότι είχε βγεί).
    Η πολιτική μπροστά στη μακρά διάρκεια της ιστορίας είναι ανίσχυρη.
    ...but in the long run we are all dead (John Maynard Keynes)
    Μόνον η παιδεία διαρκεί, γιατί μεταλαμπαδεύεται από γενιά σε γενιά ...

  24. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑ 25/07/2013 01:19:50

    ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ , ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΨΗΦΗΣΩ ,ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙ ΤΟ ΠΕΘΑΜΕΝΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ,ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ .ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ .

  25. Hawk avatar
    Hawk 25/07/2013 10:55:11

    Γιατί έχεις πρόβλημα με τον Μιχάλη ή μήπως με την Φώφη, γιατί δεν είναι καλά και χρήσιμα παιδιά? αμάν πιά δεν σας καταλαβαίνω.... άκου κουβαλάνε το χειρότερο παρελθόν της Ελλάδος, απαπα κακίες....