#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2013 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα συγχωροχάρτια προκαλούν...



Προφανώς, όταν συμμετέχεις σε μια κυβέρνηση συνεργασίας, προβαίνεις σε υποχωρήσεις. Επιδιώκεις την χρυσή τομή. Αυτό, ναι. Όχι, όμως και  να παραδίνεις γη και ύδωρ στο συνεργαζόμενο κόμμα. Στο κάτω-κάτω η ακυβερνησία δεν αφορά μόνο ένα κόμμα. Τα αφορά όλα.

Αυτό, σχετικά με τη γνωστή καραμέλα ότι αφού δεν έχουμε αυτοδυναμία, θα ανεχόμαστε τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ. Αλλά και πάλι υπάρχει ένα όριο. Να τον ανεχόμαστε, έστω. Όχι, όμως, και να μας «καθίσει στο σβέρκο»;

Βέβαια, η χθεσινή (ανεπίτρεπτη κατά τη γνώμη μου) δήλωση του κ. Κεδίκογλου, πάει τα πράγματα ένα βήμα παρακάτω. Επί τα χείρω, εννοείται. Η ΝΔ, δεν «ανέχεται» απλώς τον κ. Βενιζέλο, τον «στηρίζει κιόλας». Πολύ φοβούμαι, ότι αν συνεχίσουν έτσι, σε λίγο μερικοί θ’ αρχίσουν και να τον...θαυμάζουν κιόλας! Έλεος!

«Ναι, αλλά προέχει η σωτηρία της πατρίδας», μου απάντησε κυβερνητικό στέλεχος, όταν του έθεσαν υπόψιν του τα προεκτεθέντα. Σωστά! Προέχει η σωτηρία της πατρίδας. Μόνο που  η σωτηρία της Πατρίδας δεν επιτυγχάνεται με «βολικές αλήθειες», πολύ δε περισσότερο  με συμπεριφορές που δημιουργούν υπόνοιες ότι αποκρύπτεται η αλήθεια. Και η κυβέρνηση, όπως πολύ σωστά έγραφε χθες εδώ το Antinews,  δεν μπορεί να γίνει  «η κολυμπήθρα του Σιλωάμ» που θα αποδώσει τον  κ. Βενιζέλο στην κοινωνία, ως αθώα και λευκή περιστερά.

Ο Εθνικός μας Ποιητής, μας άφησε ως παρακαταθήκη ότι το Έθνος πρέπει να μάθει να θεωρεί εθνικό, ό,τι είναι αληθινό. Και καμιά σκοπιμότητα, ούτε ακόμα και η επιβίωση αυτής της κυβέρνησης, δεν είναι πάνω από την αλήθεια. Τελεία και παύλα.

«Δηλαδή, τι προτείνεις, να πάμε σε εκλογές;», με ρώτησε πάλι το ίδιο κυβερνητικό στέλεχος.

«Εσύ πιστεύεις ότι ο Βενιζέλος θέλεις εκλογές;», απάντησα με μια ερώτηση.

Συμφωνήσαμε ότι ο κ. Βενιζέλος είναι ο τελευταίος πολιτικός εν Ελλάδι που θέλει εκλογές.

«Τότε, λοιπόν, γιατί του κάνετε όλα τα χατίρια;» ξαναρώτησα. «Έχετε παραδώσει σ’ ένα κόμμα,  με ποσοστό λίγο πάνω από το όριο εισόδου στη Βουλή, μ’  έναν αρχηγό που αμφισβητείται από τους πάντες, το ΙΚΑ, τη ΔΕΗ, τον ΟΛΠ, τη Δημόσια Τηλεόραση, τον Αγροτικό Τομέα, τα μεγάλα έργα και δεν ξέρω πόσα Υπουργεία και Οργανισμούς, και το αφήνετε να σας επιβάλλει τους όρους του; Επιπλέον, τη μια ο Βενιζέλος ανοίγει μέτωπο με τον Υπουργό Άμυνας, την άλλη αδειάζει τον Υπουργό  Οικονομικών, είναι εποικοδομητική συμπεριφορά αυτή;»

«Μα για να υπάρχει καλό κλίμα συνεργασίας», ήταν η απάντηση!

«Ναι, αλλά το καλό κλίμα εξαρτάται και από την συμπεριφορά του Βενιζέλου! Όχι μόνο από την πλευρά της ΝΔ».

Φοβούμαι ότι η ΝΔ έχει παγιδευτεί σε μια διαδικασία που την εκθέτει στα μάτια της κοινής γνώμης.

Τα συγχωροχάρτια προς τον κ. Βενιζέλο, προκαλούν.

Υπονομεύουν και την αξιοπιστία της Κυβέρνησης, σε μια περίοδο που είναι απαραίτητη.

Διασώζοντας τον κ. Βενιζέλο, είναι αμφίβολο αν εξυπηρετείται το συμφέρον της χώρας, ενώ είναι βέβαιο ότι πλήττεται η συνοχή της ΝΔ....

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ερωτοφωτόσχιστος avatar
    Ερωτοφωτόσχιστος 23/10/2013 12:46:54

    Πες τα χρυσόστομε Ροδινέ! Εκεί στη ΝΔ το έχουν χάσει εντελώς, έτσι όπως το πάνε ούτε τη ψήφο τους δεν θα δουν. Η νεκρανάσταση του ΠΑΣΟΚ καλά κρατεί.

  2. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 23/10/2013 12:51:44

    Αφού αγαπητέ Κώστα έφθασες να επισημαίνεις τα αυ-το-νό-η-τα..., καληνύχτα... και έφεξε...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ~Mara~ 23/10/2013 18:53:10

      Αυτονόητα, που δεν είναι και τόσο ...αυτονόητα!

      • ~Mara~ avatar
        ~Mara~ @ Κώστας Ροδινός 23/10/2013 23:19:19

        Ξέρεις τελικά Κώστα ποιό είναι το χειρότερο και το περισσότερο απογοητευτικό???
        Πως δεν φθάνει που χρεοκοπήσαμε σαν χώρα, χρεοκοπήσαμε και μέσα μας. Χρεοκοπήσαμε στα πιστεύω μας, γιατί ώς φαίνεται ξοδέψαμε περισσότερο από ότι έπρεπε σε ελπίδες και προσδοκίες.

  3. k. avatar
    k. 23/10/2013 12:53:18

    Απορώ αγαπητέ που βρήκατε το κουράγιο να μιλάτε με "κυβερνητικό στέλεχος" τέτοιας ποιότητας απαντήσεων. κλαίω για το κατάντημα αυτών των ανθρώπων, σε αυτές τις θέσεις.

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ k. 23/10/2013 13:08:04

      Το μόνο που ξέρουν κάποιοι άνθρωποι είναι το "Ναι σε όλα".

      • daresome avatar
        daresome @ CHRIS 23/10/2013 13:46:29

        Αγαπητέ/ή k.,
        μην κλαίτε "για το κατάντημα αυτών των ανθρώπων, σε αυτές τις θέσεις". Αυτοί μια χαρά περνάνε .... Να κλαίτε καλύτερα για μας, που τους πληρώνουμε για να είναι σ΄αυτές τις θέσεις ...

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ k. 23/10/2013 15:34:17

      Εις οιωνος αριστος, αμυνεσθαι περι .... παρτης !

  4. Valantis avatar
    Valantis 23/10/2013 12:55:47

    Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την "έκπληξη" μερικών από τη στήριξη στον Βενιζέλο.
    Κάποιοι κάνουν σαν να (ή νομίζουν ότι) "έσκασε" κάποιο σκάνδαλο με το Βενιζέλο και η κυβέρνηση αντί να τον καταδικάσει μετά βδελυγμίας, τον στηρίζει κιόλας...
    Δεν "έσκασε" κανένα νέο σκάνδαλο αγαπητοί.
    Τον Βενιζέλο και το υπουργικό παρελθόν του, τον ξέραμε από την αρχή.
    Αυτοί που ήταν από την αρχή εναντίον μιας συγκυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ, καλά κάνουν και (συνεχίζουν να) φωνάζουν.
    Αυτοί που ήθελαν τον Σαμαρά πρωθυπουργό "με οποιοδήποτε κόστος" δεν δικαιούνται να φωνάζουν.

    Υ.Γ.:
    Ακριβώς για αυτά τα "συγχωροχάρτια" μπήκε ο Βενιζέλος στην κυβέρνηση. Εάν δεν του τα δώσει η κυβέρνηση, μεθαύριο όταν θα συζητείται ο προϋπολογισμός, θα ακούσει καμιά τριανταριά "παρών" και "όχι" και θα ψάχνεται...

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ Valantis 23/10/2013 14:42:35

      Φιλε βαλαντη υπαρχουν ανθρωποι με αρχες και περηφανεια και υπαρχουν και αυτοι που τους νοιαζει μονο η εξουσια.Εγω αν ημουν σαμαρας ποτε δεν θα εφερνα στο κομμα εναν πρωην υβριστη μου οπως ο αδωνις και καποιον που που του καταλογιζα τοσα σκανδαλα οπως τον βενιζελο.Εσυ διαλεγεις την εξουσια με καθε τροπο το που οδηγει ομως δεν βλεπεις.Εκτος αν εχεις προσωπικο συμφερον.

      • Valantis avatar
        Valantis @ Κωστας 23/10/2013 15:14:10

        Φίλε Κώστα,
        ανήκω σε αυτούς που ΔΕΝ ήθελαν την συγκυβέρνηση...
        Δεν έχω απολύτως κανένα προσωπικό συμφέρον, είμαι ομογενής και ζω όλη μου τη ζωή στο εξωτερικό.
        Με τα σχόλιά μου θέλω να πω ότι, ήξερε πολύ καλά η Ν.Δ από την αρχή με τι είχε να κάνει...

        • Κωστας avatar
          Κωστας @ Valantis 23/10/2013 19:47:31

          Και εγω εξωτερικο ζω αλλα εζησα 40 χρονια ελλαδα.Και 11 χρονια τωρα βρηκα σωστο κρατος αλλα παντα ηλπιζα οτι μονο η ΝΔ θα μπορουσε να κανει την ελλαδα μια πραγματικη ευρωπαικη χωρα.Αλλα με το πασοκ μαζι δεν το πιστευω ποτε.Και οσο βλεπω και την καλυψη που του δινει τοσο απογοητευομαι.

  5. Hawk avatar
    Hawk 23/10/2013 13:24:12

    - Προέχει η σωτηρία της πατρίδας = έχουμε υπογράψει και κάτι παλιόχαρτα που τα κρατάνε εκεί στις Βρυξέλλες και στο Βερολίνο όπου έχουμε δηλώσει πλήρη υποταγή στους δανειστές.
    - ......Φοβούμαι ότι η ΝΔ έχει παγιδευτεί σε μια διαδικασία που την εκθέτει στα μάτια της κοινής γνώμης = την έχουμε γραμμένη (την κοινή γνώμη) στα παλαιότερα των υποδημάτων μας, καθότι τέτοια ζώα που είναι καλά να πάθουν.
    - Αξιοπιστία της Κυβέρνησης (& της κάθε κυβέρνησης) = κάνουμε το άσπρο μαύρο, το ψάρι κρέας έτσι όπως μας συμφέρει κάθε φορά και προπαντώς δεν παίρνουμε άλλα μέτρα (οριζόντια).
    - Πλήττεται η συνοχή της ΝΔ…. = Δεν βαριέσαι κάνουμε ένα καινούργιο κόμμα, ρίχνουμε το ανάθεμα στο πλαιό και τι είχαμε τι χάσαμε!

    • Μπόρα avatar
      Μπόρα @ Hawk 23/10/2013 14:33:08

      @- Πλήττεται η συνοχή της ΝΔ…. = Δεν βαριέσαι κάνουμε ένα καινούργιο κόμμα, ρίχνουμε το ανάθεμα στο παλαιό και τι είχαμε τι χάσαμε!

      Μπόρα είπε:
      23/10/2013 στις 1:29 am
      Η ανακοίνωση Κεδίκογλου “λέει”: σαμαρικοί και βενιζελικοί πάνε για κοινή κάθοδο στις εκλογές και ΠΑΣΟΚ – ΝΔ οδεύουν σε διάσπαση.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Hawk 23/10/2013 19:11:16

      Hawk, ελπίζω να μη...χρεώνεις για τις ερμηνείες!!!

      • Hawk avatar
        Hawk @ Κώστας Ροδινός 24/10/2013 12:05:56

        Οχι, μόνο αν μου βγουν τίποτα ερμηνείες σε μαθηματική εξίσωση......... γιατί έτσι κι αλλιώς τις τυπικές ερμηνείες τις έχουμε δώσει όλοι στην νιοστή!

  6. Άργος avatar
    Άργος 23/10/2013 13:33:23

    Οι συνιστώσες οι άτιμες φταίνε.
    Άλλοι τις αποδιώχνουν για να ανέβουν στην εξουσία, και άλλοι τις δημιουργούν για να μείνουν.

  7. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 23/10/2013 15:17:47

    ''Πολύ φοβούμαι, ότι αν συνεχίσουν έτσι, σε λίγο μερικοί θ’ αρχίσουν και να τον…θαυμάζουν κιόλας! Έλεος!''
    Τι λέτε τώρα κ.Ροδινέ μου; Απ΄το πολύ το πίτσι πίτσι, όπου να΄ναι, κινδυνεύουμε να τον ....ερωτευτούμε παράφορα (και να μας....φτύνει κι όλας!). Έχουμε ξεπεράσει προ πολλού το στάδιο του απλού θαυμασμού. Αλλά δεν πειράζει. Και ο Μπένυ όταν περνούσε απ΄το ανήθικο χέρι του, αθώωσε τον Άκη Τσοχατζόπουλο. Πού βρίσκεται όμως ο κ. Τσοχατζόπουλος σήμερα; Έχει ο καιρός γυρίσματα και όποιον δε μαθαίνει απ΄τα ...παθήματα, τον τιμωρεί σκληρά. Ας προσέχουν λοιπόν οι ενδιαφερόμενοι, γιατί το αμοιβαία επικερδές ...αλισβερίσι με τους διαθέτοντες ...ελαστική συνείδηση πληβείους έλαβε τέλος και τώρα πια, δεν έχουνε συμφέρον ούτε να ξεχάσουν, ούτε να κάνουν τα στραβά τα μάτια. Η ομερτά έχει σπάσει και είναι θέμα χρόνου η αποκάλυψη της οποιασδήποτε συμπαιγνίας. Ας διαλέξει λοιπόν ο καθένας...πλευρά, με κριτήρια λιγάκι πιο σύνθετα και σοβαρά από τον εύθραυστο πολιτικάντικο τακτικισμό και την περιστασιακή μικροσκοπιμότητα.
    Αν θέλει φυσικά να διαφυλάξει τον εαυτό του....... ΑΝ.

  8. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 23/10/2013 15:31:53

    αν τον δείτε να βάζει υποψήφιος για αρχηγός της ΝΔ μην εκπλαγείτε, αλλά σεκαμια περίπτωση μην τον ακούσεται να το επεξηγεί. Δεν παλεύεται.

  9. giorgos avatar
    giorgos 23/10/2013 16:06:11

    Το αν χωνεψε ενας ΝΔημοκρατης αυτη την συνεργασια θα φανει συντομα.Στην καλπη.εχουμε καταπιει πολλα φαρμακια τωρα 3 χρονια απο την ΝΔ αυτο δεν χωνευτηκε ποτε.πιο κομμα η ΝΔ ισα και ομοια με το πασοκ ε οχι υπαρχουν και ορια.

  10. Greg avatar
    Greg 23/10/2013 16:44:35

    Επιμένω ότι εκείνος που υιοθέτησε το κατάπτυστο κείμενο που δημοσιοποιήθηκε δια χειρός Κεδίκογλου είτε είναι εντεταλμένος για διάλυση της συνοχής της ΝΔ, είτε πάσχει από προϊούσης μορφής Αλτσχάϊμερ. Δεν εξηγείται αλλιώς.

    • Hawk avatar
      Hawk @ Greg 23/10/2013 17:50:20

      Γιατί το λες αυτό, μιά δήλωση μετάνοιας στον Μπένυ μας δεν είναι κακό, εξάλλου όλοι εμείς οι δεξιοί, οι μη πασόκ, οι ΝΔκράτες λίγα του έχουμε σούρει τόσο καιρό? Ε, ήρθε η ώρα να το μετανοήσουμε πικρά.
      Φίλε πέσαμε στον έρωτά του και δεν μας θέλει αν κατάλαβες καλά, σου λέει θέλετε κυβέρνηση, ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα, αλλιώς πάμε ολοταχώς σε εκλογές και γκρεμοτσακιζόμαστε σαν τις Σουλιώτισες.

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ Hawk 23/10/2013 18:38:13

        λέγε. λέγε, μερικοί μπορεί να σε πάρουν σοβαρά!

      • Greg avatar
        Greg @ Hawk 24/10/2013 11:07:14

        Έχεις δίκιο φίλα Hawk. Τώρα πρέπει όλοι οι ακραιφνείς δεξιοί πρέπει να αυτομαστιγωθούμε στο Σύνταγμα φωνάζοντας έλεος έλεος, μήπως και μας συγχωρέσει ο Μπενίτο.

        Έτσι κι' αλλιώς το άτομο αυτό είναι χρήσιμο, έχει αναπτύξει τεχνογνωσία για αθώωση κάθε πικραμένου κλέφτη πολιτικού.

  11. Περιπλανώμενος...Αιγαίου. avatar
    Περιπλανώμενος...Αιγαίου. 23/10/2013 18:23:55

    Απλά να υπενθυμίσω το ''απολύτως''του κ. Αντιπροέδρου,μιας και είναι επίκαιρο στις μέρες μας το θέμα του σκανδάλου των υποβρυχίων.
    http://www.youtube.com/watch?v=jYL0njqZyLQ
    Επίσης να τονίσω σε μη γνωρίζοντες οτι τα υποβρύχια βυθίζονται,αλλά και βυθίζουν
    έστω και μια τορπίλη.
    Και στην περίπτωση μας η τορπίλη είναι στο νερό και έχει αποκτήσει και στόχο...
    Δυστυχώς η διαφυγή είναι αδύνατη αν δεν ελαφρύνει το πλοίο από τη σαβούρα...

  12. Hawk avatar
    Hawk 23/10/2013 18:52:20

    Ε, είπα να μη χαλάσω το κλίμα της περιρέουσας πολιτικής σοβαρότητας που βιώνουμε.

  13. ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ avatar
    ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ 24/10/2013 16:58:44

    Όταν επιδιώκεις "τη χρυσή τομή" με τοΠΑΣΟΚ,σε εξαφανίζει η Χρυσή Αυγή.