#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2013 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα «ρουσφέτια» που έγιναν απεργιακοί «ήρωες»



Τα τύμπανα του πολέμου ήχησαν και από το Κυβερνητικό στρατόπεδο, έστω κι αν η ΔημΑρ διαφωνεί: «Η κυβέρνηση δεν μπορεί να αδιαφορεί, οι συνδικαλιστές αποφάσισαν να ακολουθήσουν το δρόμο της τυφλής σύγκρουσης» τόνισε ο κ. Χατζηδάκης.

Η αντίδραση των εργαζομένων υπήρξε άμεση: «Η επίταξη είναι χούντα. Ας έρθουν να μας πάρουν νεκρούς». Με τη φράση αυτή απαντούν οι εργαζόμενοι του μετρό στην απόφαση της κυβέρνησης να προχωρήσει σε επίταξη.

Η επίταξη είναι σύμφωνη με το Σύνταγμα υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, αλλά αφού οι συνδικαλιστές είπαν «χούντα» δίκιο θα έχουν…

Την ίδια στιγμή και σε αντίδραση στην κυβερνητική τακτική, ο ΟΑΣΑ εξήγγειλε 24ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες και οχύρωση των εργαζομένων του  στα αμαξοστάσια.

Ο πρόεδρος της ΣΕΛΜΑ Αντώνης Σταματόπουλος, δήλωσε: «η κυβέρνηση με την απόφασή της δείχνει την αδυναμία της για λύση. Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του. Εμείς δεν θα φύγουμε, κάποιοι άλλοι θα χάσουν τη θέση τους.»

Θυμίζουμε ότι οι εργαζόμενοι ζητούσαν διάλογο με την κυβέρνηση με αντικείμενο τη συλλογική σύμβαση εργασίας. Σε αυτή την περίπτωση, είχαν πρόθεση να αναστείλουν «προσωρινά τις κινητοποιήσεις τους».

Λίγο αργότερα, ο Α.Σαμαράς έστειλε αυστηρό μήνυμα στις συντεχνίες ότι τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς ανήκουν στον λαό που έχει το δικαίωμα να τα χρησιμοποιεί και όχι να τον ταλαιπωρούν από το πρωί μέχρι το βράδυ, ενώ ξεκαθάρισε πως τα λάθη του παρελθόντος δεν θα ξαναγίνουν.

Η Κυβέρνηση οφείλει να δώσει τις σωστές μάχες, ή μάλλον καλύτερα να μη δώσει τις λάθος μάχες. Οφείλει να διασφαλίσει το κοινωνικό αγαθό της πρόσβασης των εργαζομένων και γενικότερα των πολιτών στα ΜΜΜ, καθώς η εικόνα μιας Αθήνας απέραντου υπαίθριου πάρκινγκ, δυσχεραίνει την όποια οικονομική ζωή έχει απομείνει, φορτώνει με καθημερινά επιπλέον έξοδα εκατοντάδες εργαζομένους, οι οποίοι για να κινούνται με το Μετρό, μάλλον δεν θα  είναι σε καμία λίστα με καταθέσεις ή ακίνητα στο εξωτερικό…

Από τη φρασεολογία των συνδικαλιστών γίνεται αντιληπτό ότι η στόχευση τους είναι ευρύτερη, πέραν της ένταξης τους στο ενιαίο μισθολόγιο. Άλλωστε για τη μη ένταξη τους δύσκολα θα βρουν κοινωνικούς συμμάχους, από τη στιγμή που στο ενιαίο έχουν ενταχθεί κατηγορίες εργαζομένων με απείρως δυσκολότερη ή επικινδυνότερη εργασία.

Πρόκειται για μία πολιτική σύγκρουση, στην οποία κάποιοι θέλουν να δώσουν ευρύτερα αντιμνημονιακά χαρακτηριστικά, για μία αντιπαράθεση με στόχο τη συνοχή της τρικομματικής Κυβέρνησης. Ποιος άλλωστε εξεπλάγην με τη διαφωνία της ΔημΑρ;

Το γεγονός ότι η σύγκρουση θα προέλθει από ένα σωματείο, του οποίου τα μέλη δεν κινδυνεύουν από την ανεργία, μικρή σημασία θα έχει. Η νέα γενιά …Κολλάδων και Σταμούληδων (οι οποίοι τότε έχαναν τη δουλειά τους αξίζει να σημειώσουμε) θα επιδιώξει τη βίαιη συμπλοκή με τα ΜΑΤ, προκειμένου η συζήτηση να πάει στη χρήση της κρατικής βίας…

Ο ίδιος κόσμος που τώρα σιχτιρίζει τους απεργούς με την καθημερινή του ταλαιπωρία, θα ρίξει πρώτος το «ανάθεμα» σε ενδεχόμενη βίαιη σύγκρουση.

Θα κάνει «ήρωες» και μάγκες εργαζόμενους που εκτός από τα τυπικά προσόντα, όλο και κάποιον μπάρμπα στην Κορώνη έχουν για να πιάσουν δουλειά στο Μετρό. Δεν αποτελούν δηλαδή παρά ένα  κλάδο εργαζομένων που λίγο ή πολύ, δύναται να χαρακτηρισθεί «προνομιούχος»…

Η Κυβέρνηση οφείλει να παραμείνει εγγυητής της νομιμότητας, δίχως έκτροπα.

Ας αφήσει τους οχυρωμένους χωρίς …πολιορκία.

Ας δούμε πότε θα λάβουν τις ατομικές ειδοποιήσεις επίταξης κι ας πράξουν ότι καταλαβαίνουν.

Η κοινή γνώμη εξάλλου είναι αδυσώπητη…

Άλλωστε εκτός από κριτής είναι και εργοδότης. Άλλα μέτρα και άλλα σταθμά θα ίσχυαν αν οι απεργοί ήταν ανθρακωρύχοι, που τους καταπίεζε ο Χ ανάλγητος εργοδότης…

Ο χρόνος αυτή τη φορά είναι με το μέρος της Κυβέρνησης…

Μ.Ο.

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fitsoulas avatar
    fitsoulas 24/01/2013 17:44:46

    Τι εννοείτε όταν λέτε απεργούς με "μπάρμπα στην Κορώνη"; Δεν καταλαβαίνετε ότι έτσι στοχοποιείτε τον πρωθυπουργό; Επιτέλους, λίγος συντονισμός στη Συγγρού δε βλάπτει!

    • M.O. avatar
      M.O. @ fitsoulas 24/01/2013 17:51:23

      Είναι η λαϊκή έκφραση για τα ρουσφέτια αγαπητέ, δεν στοχοποιούμε κανέναν. Και κυρίως δεν συνεννοούμαστε με κανέναν για να καταγράψουμε την άποψη μας...

  2. χρήστος avatar
    χρήστος 24/01/2013 17:50:24

    επαναξιολόγηση και απόλυση.

    • Chris avatar
      Chris @ χρήστος 24/01/2013 19:27:45

      Απόλυση απ' ευθείας. Ήδη έχουν παραβιάσει σωρεία δικαστικών αποφάσεων.

  3. viva avatar
    viva 24/01/2013 17:51:03

    .........αμα γινει απεργια στην ΕΡΤ κ απεργησει η Σαλαγκουδη τα ιδια θα πειτε...?

    • M.O. avatar
      M.O. @ viva 24/01/2013 17:52:01

      Πολύ, μα πολύ χειρότερα!!!

    • tak avatar
      tak @ viva 24/01/2013 18:55:42

      Δεν προσφέρει τίποτα! να πάει σπίτι της...

  4. panos avatar
    panos 24/01/2013 18:08:16

    Τα οποια προνομοια στους συνδικαλισταραδες και λοιπα τα εδωσαν οι εκαστοτε κυβερνησεις με....ανταλλαγματα. Τωρα ας υποστουν τις συνεπειες του πελατειακου συστηματος. φθασαμε σε σημειο στα ΜΜΜ οι αμοιβες να ειναι ανωτερες ιατρων του ΕΣΥ των στρατιωτικων πιλοτων κ.λ.π. Περιμενετε συντομα νεους κολλαδες και οφειλει η κυβερνηση να μην πεσει στη παγιδα του ΣΥΡΙΖΑ.

  5. viva avatar
    viva 24/01/2013 18:12:31

    δεν πρεπει να απολυθουνε ολοι αυτοι που προσληφθηκαν στην ΕΡΤ ? εχει καταντησει η ΕΡΤ να εχει πιο πολλους συμβουλους απο τον Ομπαμα !
    ...δεν σε βλεπω ομως να ζητας την απολυση τους....παλι εμεις πρεπει να τους πληρωσουμε ?

  6. viva avatar
    viva 24/01/2013 18:14:11

    ......κ μιλαμε για μισθουλαρες ! 3-4 χιλιαρικακια! ο καθε συμβουλος!

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/01/2013 18:23:44

    Τελικά στην Ελλάδα όλοι οι κλάδοι είναι "προνομιούχοι". Για να εκλείψουν λοιπόν τα προνόμια τους θα πρέπει να πάρουν όλοι 500 ευρώ. Αλλά και τότε προνομιούχοι θα είναι γιατί κάποιοι άλλοι δεν θα έχουν ούτε αυτά. Επομένως θα πρέπει αν διαμαρτυρυθούν να τους απολύσουμε. Αν επιβιώσουν όμως θα είναι και τότε προνομιούχοι γιατί κάποιοι δεν άντεξαν και αυτοκτόνησαν. Άρα στην Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα κανείς ζωντανός να διαμαρτύρεται.
    Χαιρετισμούς

    • M.O. avatar
      M.O. @ Γιώργος 24/01/2013 18:44:08

      Δικαίωμα των εργαζομένων η απεργία, δικαίωμα της Πολιτείας η πολιτική επιστράτευση. Αν η απεργία γινόταν σε ανθρακωρυχείο ιδιώτη δεν θα υπήρχε δυνατότητα επίταξης

      • tpe avatar
        tpe @ M.O. 24/01/2013 18:48:38

        Επίσης, όταν μία απεργία κρίνεται παράνομη, τι προβλέπει είπαμε ο νόμος;

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ tpe 24/01/2013 18:50:20

          Η μόνη απεργία που δεν κρίθηκε παράνομη ήταν των δικαστικών.

      • drider avatar
        drider @ M.O. 24/01/2013 18:48:52

        Κάπου διάβασα:

        "Πέραν αυτού με τις διατάξεις του Ν. 3536/2007 έχει οριστεί ότι «έκτακτη ανάγκη σε περίοδο ειρήνης, που επιβάλλει την επίταξη προσωπικών υπηρεσιών, είναι κάθε αιφνίδια κατάσταση, η οποία απαιτεί τη λήψη άμεσων μέτρων προς αντιμετώπιση αμυντικών αναγκών της Χώρας ή επείγουσας κοινωνικής ανάγκης από κάθε μορφής απειλούμενη φυσική καταστροφή ή ανάγκης που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία».
        Αυτό σημαίνει ότι το μέτρο της επίταξης για την αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών σε περίοδο ειρήνης επιτρέπεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ α) ΓΙΑ ΑΜΥΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, β) ΓΙΑ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ και γ) ΛΟΓΩ ΚΙΝΔΥΝΩΝ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ."

        Πηγή: Ιωάννης Ληξουριώτης

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ M.O. 24/01/2013 18:49:33

        Καταρχήν η επίταξη γίνεται σε περιόδους εθνικής ανάγκης (μεγάλες καταστροφές, κλπ). Αλλά πέρα από αυτό είδαμε και στην απεργία στη χαλυβουργία που ήταν ιδιωτικό εργοστάσιο τι έκανε η κυβέρνηση. Αντί για επίταξη τους έστειλε τα ΜΑΤ.

        • M.O. avatar
          M.O. @ Γιώργος 24/01/2013 18:55:17

          Στα κλπ υπάρχει και η "κοινωνική ανάγκη" που οι νομικοί λένε ότι συντρέχει

          • Γιώργος avatar
            Γιώργος @ M.O. 24/01/2013 19:06:00

            Δεν βλέπω όμως να υπάρχει κοινωνική ανάγκη στις διακοπές ρεύματος π.χ. Μόνο όπου τον βολεύει την βλέπει την κοινωνική ανάγκη ο Χατζιδάκης και ο Σαμαράς;

          • M.O. avatar
            M.O. @ Γιώργος 24/01/2013 19:30:30

            Αν είχε μείνει η χώρα 8 μέρες χωρίς ρεύμα, δύσκολα δεν θα πηγαίναμε σε επίταξη. Κατά τα λοιπά έχεις δίκιο. Είναι στη διακριτική ευχέρεια της Κυβέρνησης η ενεργοποίηση της

    • M.O. avatar
      M.O. @ Γιώργος 24/01/2013 18:52:33

      Και επίσης αν προσέξετε τη φράση είναι ότι ο κλάδος "δύναται να χαρκακτηρισθεί προνομιούχος", που σημαίνει ότι δεν υιοθετούμε την άποψη περί ύπαρξης προνομίων σε καμία κατηγορία εργαζομένων. Όμως πολλοί, όλοι σχεδόν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, έτσι χαρακτηρίζουν τους ΔΥ και τους εργαζόμενους στον ευρύτερο Δημόσιο τομέα

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ M.O. 24/01/2013 19:00:26

        Αυτό είναι γεγονός, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει, γιατί δεν μας βγάζει πουθενά.

        • M.O. avatar
          M.O. @ Γιώργος 24/01/2013 19:06:32

          Έχετε δίκιο, δεν βγάζει πουθενά ο κοινωνικός αυτοματισμός

  8. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 24/01/2013 18:25:46

    Καλά όλα αυτά, αλλά ο κόσμος τόσες μέρες πληρώνει ένα κάρο λεφτά σε ταξί και βενζίνη για να πάει στην δουλειά του... Και μην μου πεις ότι δικαιολογείς τόσες μέρες απεργίας επειδή υπάρχουν κρατικοδίαιτοι στην ΕΡΤ; Άλλο το ένα άλλο το άλλο...

  9. Mak avatar
    Mak 24/01/2013 18:40:17

    "...ο κ. Σταματόπουλος όντας στέλεχος του ΠΑΣΟΚ (γ.γραμματέας της ΠΑΣΚΕ) προσελήφθη με «αδιαφανείς» διαδικασίες το 1999, σε ηλικία 50 ετών στον οργανισμό αλλά και για το ότι «μιλά εκ του ασφαλούς» λόγω άδειας ΠΡΟΠΟ που υπάρχει στο όνομα της κόρης του και σχετικό κατάστημα στο Κερατσίνι. Επίσης οι ίδιοι εργαζόμενοι αναφέρουν πως όντας πολύ κοντά στη σύνταξη ο ίδιος κάνει «καριέρα» πολιτικού δίχως να φοβάται τις επικείμενες απολύσεις."

    http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=252586

    Άμα σε "δίνει" ο "δικός" σου τι σπαστικό που είναι....

    Επειδή κάποιους μπορεί να τους θυμίζει κάτι, ας βοηθήσω λίγο:

    " Δεκατρείς οδηγοί της ΕΑΣ υπέστησαν τον απόλυτο εξευτελισμό εκείνο το πρωινό της 9ης Σεπτεμβρίου 1992. Το... έγκλημά τους; Πήγαν να πάρουν κάποια χαρτιά από την Εισαγγελία για να καταθέσουν τα δικαιολογητικά απόκτησης άδειας λεωφορείου. Με το που περνούσαν μπροστά από το Εφετείο της οδού Σωκράτους έπεφτε επάνω τους το... σμήνος των συναδέλφων τους. Πρώτα τους ξυλοκοπούσαν, μετά τους έφτυναν και στο τέλος τους... έγδυναν και τους παρατούσαν γυμνούς εν μέσω της πλατείας Ομονοίας. Ωσπου οι αστυνομικοί του δίπλα τμήματος να βρουν και να φέρουν σεντόνια (οπότε οι οδηγοί αποκτούσαν λουκ... στωικού φιλοσόφου!), οι άνθρωποι είχαν υποστεί τα πάνδεινα. Περαστικοί τούς έδειχναν και γελούσαν, φωτογράφοι τους απαθανάτιζαν, παιδάκια τούς κορόιδευαν ­ αφήστε που για προφανείς λόγους το προσωνύμιο «Κολλάδες» τούς κόλλησε έκτοτε... Και όσο για την τιμωρία των ξεγυμνωτών... δεν ήλθε ποτέ. Κάποιοι «ύποπτοι ξεγυμνώματος» προσήχθησαν στο Δ' Αστυνομικό Τμήμα, όπου, όταν τα ­ ντυμένα πλέον ­ θύματά τους τούς αναγνώρισαν, διημήφθεισαν απολαυστικοί διάλογοι: «Εγώ είμαι φίλος και συνάδελφός σου οκτώ χρόνια. Είναι δυνατόν να σε έγδυσα; Οχι, πες μου, ρε Κώστα, σε βάρεσα;». «Μ' έσπρωξες...». «Εγώ, ρε; Εγώ πήγα να σε... σώσω, ρε!».

    Οπως και να έχουν τα πράγματα, στο δικαστήριο άπαντες οι κατηγορούμενοι ως διαπομπευτές αθωώθηκαν... Και σύμφωνα με τον κ. Κολλά, «αυτοί που έγδυσαν τους ανθρώπους δεν ήταν εργαζόμενοι της ΕΑΣ. Εγώ τους είδα ­ είχα συνάντηση με τον Ανδρέα Παπανδρέου εκείνη τη μέρα και με κάλεσαν άρον άρον όταν ξεκίνησαν τα επεισόδια. Πήγα τρέχοντας και τους είδα: δεν ήταν απ' τους δικούς μας. Οι συνάδελφοί μας ήλθαν να σώσουν την κατάσταση όταν μαθεύτηκε το περιστατικό στόμα με στόμα. Και επειδή τους ήξεραν, τα έριξαν όλα επάνω τους και τους μήνυσαν». Οσο για την άποψη του κ. Σταμούλου... είναι μάλλον πιο ριζοσπαστική: «Ελεος! Τα ξεβρακώματα πριν από έξι χρόνια σάς μάραναν; Και τι έγινε, δηλαδή; Εδώ εμάς μάς έχουν ξεβρακώσει συνολικά!»."

    http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=97859

    Ολόκληρο το άρθρο από το Βήμα το 1998 είναι ανεκτίμητης αξίας για να καταλάβουν και όσοι δεν τα έζησαν για τι είδους συνδικαλιστές μιλάμε.

    Όσο για την οικονομική ζημιά λόγω των συνεπειών της δράσης των Σταμουλοκολλάδων...πάνω από 1 δις €...

  10. Karenin avatar
    Karenin 24/01/2013 18:44:32

    Εχθές βλέπαμε στα κανάλια απελισμένους κουρασμένους συνδικαλιστές που εκλιπαρούσαν μιά συνάντηση , ένα πρόσχημα να σταματήσουν, και δεν τους δόθηκε αγαπητέ Μ.Ο.
    Ειναι φανερό ότι έχει επιλεγεί ο συγκεκριμένος χώρος όπου το σωματείο ούτε εμπειρο είναι ούτε αγωνιστικότητα και ενότητα έχει. Θε κάνουν επίδειξη πυγμής και θα τους διαλύσουν. Το μήνυμα είναι καθαρό, να συντριβεί και η τελευταία κοινωνική δομή που είναι ικανή για αντίσταση.

    • M.O. avatar
      M.O. @ Karenin 24/01/2013 19:19:19

      Αγαπητέ μου Karenin, αν ο στόχος είναι αυτός που λες (επίδειξη πυγμής, διάλυση κάθε μπορφής κοινωνικής αντίδρασης) αυτό θα φανεί, και τότε πολλοί (εμού συμπεριλαμβανομένου) θα πάνε ενάντια σε αυτές τις πρακτικές της Κυβέρνησης. Η δική μου ανάγνωση είναι ότι κάποιοι χτίζουν ...βιογραφικό, περιμένοντας την άτσαλη και κυρίως βίαιη αντίδραση των ΜΑΤ για να ξυπνήσουν τα αντιδεξιά αντανακλαστικά πολλών πολιτών

  11. Kimon avatar
    Kimon 24/01/2013 19:27:33

    Το κύριο χαρακτηριστικό του φασιστικού κράτους είναι ο κορπορατισμός-κρατικός συνδικαλισμός. Εφαρμόσθηκε στην Ιταλία στον μεσοπόλεμο. «Απόλυτος κρατικός έλεγχος επι των μαζών είναι δυνατός μόνο μέσω ένος οργανωμένου κρατικού συνδικαλισμού που θα ελέγχει ταχυδρομεία,ηλεκτρισμό, τραίνα », Μπενίτο Μουσολίνι. Το φασιστικό αυτό κρατικό μοντέλο αυτό εφήρμοσε ο Α.Παπανδρέου. Η Ελλάδα δεν είναι μόνο η τελευταία σταλινική χώρα στην Ευρώπη αλλά και η τελευταία φασιστική.

  12. δαρειος avatar
    δαρειος 24/01/2013 19:35:16

    Συμφωνώ με το άρθρο αλλά μην ξεχνάμε ότι το ρουσφέτι ή αλλιώς η γνωριμίες με τους κατάλληλους ανθρώπους ή αλλιώς τα ΄"κονέ" είναι ο επικρατέστερος τρόπος να βρεί δουλειά κάποιος εδώ και πολλά χρόνια στον δημόσιο η στον ιδιωτικό τομέα Μήπως στην πολιτική δεν λειτουργούν οι γνωριμίες
    Δυστυχώς αυτά πληρώνουμε γιατί στην Ελλάδα ξεχάσαμε την λέξη αξιοκρατία και τις ίσες ευκαιρίες για όλους εφόσον είναι ικανοί και πρόθυμοι για προσφορά και πρόοδο.
    Η Ελλάδα καταστρέφεται γιατί ένα λαμπρό μυαλό μπορεί να μην είχε το μέσον
    να πάει παρακάτω και γατί κάποιος άλλος που δεν άξιζε, είχε μπαμπά η μπάρμπα στην Κορώνη.
    Ευτυχώς υπάρχουν και εκείνη οι λίγοι που κόντρα στον καιρό μοχθούν, παλεύουν σπουδάζουν, ερευνούν,επιχειρούν, και ελπίζουν σε ένα καλύτερο μέλλον, ίσως αυτοί είναι η μόνη ελπίδα μας να σταθούμε στην Ευρώπη και όχι
    μόνο του ένα άψυχο νόμισμα που σήμερα λέγετε ευρώ και αύριο κάπως αλλιώς.

  13. K.P avatar
    K.P 24/01/2013 19:39:06

    Πάντως αν απολυθούν κρατικοί κηφήνες (ΙΚΑΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ) το δηλώνω οτι θα ψηφίσω νέα δημοκρατία στις επόμενες εκλογές! Και ας διαφωνώ σε μερικά ζητήματα με την νέα δημοκρατία και την πολιτική της! Το πρόβλημα όπως το βλέπω, είναι η μπαχαλοσυνιστώσα του τσύριζα δημάρ! Κάτι πρέπει να γίνει με αυτούς τους κρατικοδίαιτους που έχει μπλέξει η κυβέρνηση! Θετική η στάση του πασοκ!

  14. kapar13 avatar
    kapar13 24/01/2013 19:44:04

    Εγώ συμφωνώ και για τον Σταματόπουλο και για τους Κολλάδες (για να μην σας πω ότι επαυξάνω κιόλας).
    Ποιος όμως τους επιστρατεύει; Ο Χατζηδάκης που από αφισοκολλητή στα Πανεπιστήμια τον κάναμε με τη μία ευρωβουλευτή και μετά βουλευτή και υπουργάρα; Μισό (όχι ένα) ένσημο δεν έχει κολλήσει πουθενά!
    Και μην απαντήσει κανένας έξυπνος ότι "τον ψήφισε ο κόσμος" γιατί και τους Κολλάδες κόσμος τους ψήφιζε αντιστοίχως.

  15. alex23 avatar
    alex23 24/01/2013 19:53:51

    κοινωνική δομή ειναι οι βισματουχοι συνδικαλιστες που απαιτουν να μην τυχουν της ιδιας οικονομικης αντιμετωπισης που ετυχαν ολοι οι υπολοιποι πολιτες αυτης της χωρας που εβαλαν πλατη για να βγει η χωρα απο το οικονομικο της αδιεξοδο και που γραφουν τους νομους στα παλαιοτερα των υποδηματων τους ?

    πιο πολυ για βδελες μου κανουν..

    • M.O. avatar
      M.O. @ alex23 24/01/2013 21:01:11

      Κοινωνική δομή είναι ο συνδικαλισμός, πέραν των προσώπων.

  16. Ξενοφών avatar
    Ξενοφών 24/01/2013 20:29:03

    Πάντως το κόμμα των... Κολλάδων συνεργάζεται με τη ΝΔ!

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Ξενοφών 25/01/2013 07:31:10

      http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_27/10/2012_500081

  17. Μπούμστος avatar
    Μπούμστος 24/01/2013 20:37:32

    Τι χάλια λαός είμαστε ,α ρε Κολοκοτρώνη δεν μας άφηνες στους Τούρκους ,τουλάχιστον με αυτούς δεν τρώγαμε τις σάρκες μας !

  18. Zame avatar
    Zame 24/01/2013 20:48:17

    Να η σπαλα μου..να η σπαλα μου..οπως λεει & το λαικο ασμα..που κατα τον Παγκαλο τα "σπλαχνα" που δεν μπορουσε να τα βαλει το πασοκ...αφου πρωτα τα καλοεξεθρεψε..(τακτικη υιοθετημένη απο ολα τα κομματα)
    ετσι ωστε να ειναι δισδιακριτα ακομα ακομα & τα πορτοκαλια απο τους γαιδαρους..

  19. Zame avatar
    Zame 24/01/2013 21:49:52

    όταν οι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ & που ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΝ κατά μία έννοια γιατί όχι & τις ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ..να τα αποτελέσματα πού θερίζουμε ..αφού ΑΠΑΤΗ & η ΑΔΙΚΙΑ έχουν ΚΟΝΤΑ ΠΟΔΑΡΙΑ
    και μόνον το Δίκαιο & η αξιοκρατία έχουν δυνατότητες
    " στέρεας συγκολλητικής ουσίας"..για οποιαδήποτε υγιή συνοχή

  20. Christos avatar
    Christos 25/01/2013 04:44:24

    Βέβαια καλό είναι να αναφερθεί πως τα ρουσφέτια αυτά έγιναν κατά την διάρκεια που στην κυβέρνηση ήταν η ΝΔ.
    Ε;

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/01/2013 06:19:27

    Ξενοφών,
    Οι Κολάδες μετακόμισαν στο κόμμα που ετοιμάζεται να συνεργασθεί με το δικό σου!!!!!!

  22. billaras avatar
    billaras 26/01/2013 15:27:34

    μπραβο στον Σαμαρα!!!επιτελους τελος με τις "οικογενειες" που διελυσαν την χωρα!!!
    οσοναφορα τα βύσματα που μιλανε για χουντα κ οτι επιταξη δε γινεται στην ευρωπη οπως λενε οι συνιστωσες να ρωτήσω τα εξής:
    1)οταν τους διοριζε ο βερελής!!!ηταν ωραια???ηταν αξιοκρατικό?
    να πανε πισω στα χωραφια στην αιτωλοακαρνανια(οι πιο πολλοί) αν δεν τους αρεσει!
    2)σε ποια χώρα να μας πουνε.. ενασ φύλακας συρμών να παιρνει περισσότερα απο γιατρό του ΕΣΥ!!!
    δεν γινεται ο οδηγός του μετρό να παιρνει περισσότερα απο σμηναγό πιλότο f16!!!
    αξιοκρατία επιτέλους