#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2014 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ρετάλια της μεταπολίτευσης...τραγουδούν ακόμη



Στον τόπο του εγκλήματος τριγυρίζουν οι παλαιές πολιτικές οικογένειες της Αθήνας που θέλουν και πάλι να πάρουν τα ηνία της χώρας στα χέρια. Ουδέποτε συμβιβάστηκαν με το ρόλο του κομπάρσου και δεν διανοήθηκαν ότι η πολιτική ζωή του τόπου θα πορευθεί χωρίς αυτούς.

«Μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνουν και ξανά προς τη δόξα (;) τραβούν» μπορεί κάλλιστα να σιγοτραγουδήσει κάποιος. Η ιστορία κάνει κύκλους και επαναφέρει τις πολιτικές οικογένειες στο επίκεντρο της δημόσιας συζήτησης.

Στο παρασκήνιο κυοφορούνται διάφορα σενάρια, που όμως έχουν στο επίκεντρό τους, τις οικογένειες Καραμανλή, Μητσοτάκη και Παπανδρέου. Οι οικογένειες δηλαδή που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, άλλη λίγο και άλλη πολύ, έφεραν τη χώρα στη σημερινή τραγική της κατάσταση.

Οι οικογένειες αυτές και όσοι τις υπηρετούν σε όλα τα επίπεδα, δίνουν μάχες οπισθοφυλακής για να διαφυλάξουν το όποιο κύρος τους απέμεινε. Τα κτυπήματα που δέχθηκαν ήταν πολλά την τελευταία περίοδο, ενώ τα δυο κόμματα που κυριάρχησαν στο μεταπολιτευτικό σκηνικό, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, ακυρώνονται συνεχώς με όσα αποκαλύπτονται για μίζες, για σκάνδαλα και άλλα πολλά. Δεν είναι τυχαίο ότι από τις εν λόγω οικογένειες διαρρέουν ότι υπάρχει σχέδιο σε εξέλιξη για να τους πλήξουν.

Η φοβία είναι έντονη όπως είναι και η μυρωδιά που βγαίνει και η οποία δύναται να «συναγωνιστεί» μόνο την αιθαλομίχλη! Οι αποκαλύψεις δεν κάμπτουν τις οικογένειες που δεν δείχνουν να καταλαβαίνουν ότι ο κόσμος έχει μπουχτίσει τα τζάκια και τις οικογένειες που διαφεντεύουν εδώ και χρόνια τον τόπο.

Εσχάτως ακούμε και πάλι από αμετανόητους παπανδρεϊκούς να λένε ότι μπορεί ο Γιώργος Παπανδρέου να επανακάμψει και προσπαθούν να αντιμετωπίσουν το αρνητικό κλίμα που έχει δημιουργηθεί με διάφορες υποθέσεις. Οι σκληροί παπανδρεϊκοί προσπαθούν να διαχωρίσουν τον πρώην πρωθυπουργό από την περίοδο Κώστα Σημίτη, όπου γινόταν κυριολεκτικά πάρτι με μίζες σε πολλά πεδία. Και δεν αποκλείεται σύντομα να δούμε στην επιφάνεια και νεώτερο πρόσωπο της δυναστείας Παπανδρέου, ενώ μην ξεχνάμε ότι κεντρικό ρόλο παίζουν οι Αντρίκος και Νίκος.

Από την άλλη πλευρά, η οικογένεια Καραμανλή δεν έχει εγκαταλείψει ποτέ την άποψη ότι αυτή η ίδια κατέχει το…οικόσημο της κεντροδεξιάς στην Ελλάδα. Ήδη, μεθοδεύεται, όχι η επάνοδος του Κώστα Καραμανλή, αφού αυτό το σενάριο αποδυναμώνεται σταδιακά και με όσα αποκαλύπτονται για σκάνδαλα την περίοδο της διακυβέρνησής του (σ.σ. εξοπλιστικά αλλά και Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο), αλλά η ανάμειξη ενός άλλου Καραμανλή.

Το…ιερατείο του καραμανλισμού, εκεί ψηλά στα…όρη της Φιλοθέης, όπου είναι και η έδρα του Ιδρύματος Κωνσταντίνος Καραμανλής έχει αποφασίσει να μπει στο παιχνίδι ο μικρός Κώστας Καραμανλής, του Αχιλλέα. Οι κινήσεις που κάνει είναι προσεκτικές και διαμορφώνει σιγά-σιγά την ομάδα του σε πολιτικό και μιντιακό επίπεδο.

Η άλλη οικογένεια που κινείται στο παρασκήνιο είναι αυτή του Κώστα Μητσοτάκη που θεωρεί ότι η επόμενη φάση στη χώρα θα την έχει στον πυρήνα της. Oι σκιές από την υπόθεση Siemens υπάρχουν αλλά η οικογένεια δείχνει να μην καταλαβαίνει τίποτα και σφυρίζει αδιάφορα. Ντόρα Μπακογιάννη και Κυριάκος Μητσοτάκης έχουν τη δική τους ρότα, αλλά ο παππούς δείχνει να προτιμά την προώθηση του Κώστα Μπακογιάννη που έχει να αντιμετωπίσει και την υπόθεση με το εξώγαμο και την διατροφή στην πολιτεύτρια της ΝΔ και εγγονή του Γιώργου Ράλλη.

Με όλα αυτά, θα διερωτηθούμε καλά γιατί κάναμε τόση φασαρία να διώξουμε τον Γλίξμπουργκ το 1974, αν και ετοιμάζεται να μας έρθει και ο υιός του Νικόλαος, που ψάχνεται να κάνει κόμμα!

Μάρκος Αυρήλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 16/01/2014 10:52:45

    1. Άμεση διακοπή επιδότησης όλων των κομμάτων από το κρατικό ταμείο.
    2. Άμεση διακοπή επιδότησης από το κρατικό ταμείο των Ινστιτούτων Καραμανλή, Μητσοτάκη, Παπανδρέου, και του Ιδρύματος Ελευθερίου Βενιζέλου (αυτό βρίσκεται στα Χανιά).


    Έτσι τελειώνει η Οικογενειοκρατία των τελευταίων 80 ετών.

  2. Ο κανένας avatar
    Ο κανένας 16/01/2014 11:10:51

    Αυτές δεν είναι οικογένειες, είναι συνωμοσία των πυρήνων της φωτιάς.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ο κανένας 16/01/2014 13:34:41

      Καλό!

  3. Cynthia avatar
    Cynthia 16/01/2014 11:11:47

    Αυτοί που σωστά αναφέρονται ειναι για μετά . Τώρα σειρά έχει η Τσιπροπαρέα και το μπάχαλο που θα ακολουθήσει . Οι επίγονοι, θα έρθουν μετά , του πριγκηπος συμπεριλαμβανομένου , σαν σωτήρες στην απελπισία .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Cynthia 16/01/2014 13:35:23

      Άρα, τι πρέπει να κάνουν οι Έλληνες για να αποφύγουν τέτοια επανάληψη;

      • papadopoulos ilias avatar
        papadopoulos ilias @ Γεώργιος Τ. 16/01/2014 14:55:58

        Να του ξαναψηφίσουμε να εκλεγούν για να τους αποδείξουμε οτι η ..βλακεία μας είναι ανεξάντλητη!!

  4. Giannis. avatar
    Giannis. 16/01/2014 14:26:00

    Με την εκλογή Τσίπρα στην Πρωθυπουργία αυτομάτως καταργείται το καθεστώς των τριών οικογενειών.

    • Cynthia avatar
      Cynthia @ Giannis. 16/01/2014 16:04:46

      Προσωρινά αγαπητέ Giannis, εντελώς προσωρινά . Δεν είμαστε πια στο 1981 , αλλάξαν οι καιροί και στέρεψαν οι χρυσοφόρες κάνουλες .

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ Cynthia 16/01/2014 21:39:01

        Cynthia είπε:
        Δεν είμαστε πια στο 1981 , αλλάξαν οι καιροί και στέρεψαν οι χρυσοφόρες κάνουλες.

        Αλλάξαν οι καιροί;
        Πολύ τό αμφιβάλλω αγαπητή Cynthia.

        Γεώργιος Σουρής (1853-1919).

        Ποιός είδε κράτος λιγοστό
        σ’ όλη τη γη μοναδικό,
        εκατό να εξοδεύει
        και πενήντα να μαζεύει;
        Να τρέφει όλους τους αργούς,
        νά’χει επτά Πρωθυπουργούς,
        ταμείο δίχως χρήματα
        και δόξης τόσα μνήματα;
        Νά ’χει κλητήρες για φρουρά
        και να σε κλέβουν φανερά,
        κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε
        τον κλέφτη να γυρεύουνε;

        Γεώργιος Σουρής (1853-1919).

        Στον καφενέ απ’ όξω σαν μπέης ξαπλωμένος,
        του ήλιου τις ακτίνες αχόρταγα ρουφώ,
        και στων εφημερίδων τα νέα βυθισμένος,
        κανέναν δεν κοιτάζω, κανέναν δεν ψηφώ.
        Σε μία καρέκλα το’ να ποδάρι μου τεντώνω,
        το άλλο σε μίαν άλλη, κι ολίγο παρεκεί
        αφήνω το καπέλο, και αρχινώ με τόνο
        τους υπουργούς να βρίζω και την πολιτική.
        Ψυχή μου! τί λιακάδα! τί ουρανός ! τί φύσις !
        Αχνίζει ομπροστά μου ο καϊμακλής καφές,
        κι εγώ κατεμπνευσμένος για όλα φέρνω κρίσεις,
        και μόνος μου τις βρίσκω μεγάλες και σοφές.
        Βρίζω Εγγλέζους, Ρώσους, και όποιους άλλους θέλω,
        και στρίβω το μουστάκι μου αγέρωχο πολύ,
        και μέσα στο θυμό μου κατά διαόλου στέλλω
        τον ίδιον εαυτό μου, και γίνομαι σκυλί.
        Φέρνω τον νουν στον Διάκο και εις τον Καραΐσκο,
        κατενθουσιασμένος τα γένια μου μαδώ,
        τον Έλληνα εις όλα Ανώτερο τον βρίσκω,
        κι απάνω στην καρέκλα χαρούμενος πηδώ.
        Την φίλη μας Ευρώπη με πέντε φασκελώνω,
        απάνω στα τραπέζι τον γρόθο μου κτυπώ…
        εχύθη ο καφές μου, τα ρούχα μου λερώνω,
        κι όσες βλαστήμιες ξέρω αρχίζω να τις πω.
        Στον καφετζή ξεσπάω… φωτιά κι εκείνος παίρνει.
        αμέσως άνω κάτω τού κάνω τον μπουφέ,
        τον βρίζω και με βρίζει, τον δέρνω και με δέρνει,
        και τέλος… δεν πληρώνω δεκάρα τον καφέ.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Giannis. 18/01/2014 00:50:52

      Εγινε η διακοπη και με τον Σημιτη.....

    • Eva avatar
      Eva @ Giannis. 18/01/2014 13:37:08

      Μην παίρνεις και όρκο. Όλοι οι καλοί χωράνε.

  5. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 16/01/2014 20:39:28

    "Με όλα αυτά, θα διερωτηθούμε καλά γιατί κάναμε τόση φασαρία να διώξουμε τον Γλίξμπουργκ το 1974."
    - Μα για να βλαστήσουν οι νέοι "βασιλείς", οι νέοι "πρίγκιπες".
    Αλλά, ελέω Λαού πλέον!
    Κι όταν το εθνικό έγκλημα έχει την λαϊκή αποδοχή, έστω μερική, αποκτάει νομιμότητα.