Τα πρώτα exit polls
18/05/2014 18:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα πρώτα exit polls

Τι δείχνουν τα πρώτα exit polls για Περιφέρεια Αττικής, Δήμο Αθηναίων και Πειραιά...

Τι δείχνει το πρώτο exit poll για Περιφέρεια Αττικής

Ρ. Δούρου 27,0% - 31,0%

Γ. Σγουρός 20,5% - 24,5%

Γ. Κουμουτσάκος 14,0% - 16%

Hλ. Παναγιώταρος 9,0% - 11%

Παφίλης 8-10%

Παύλος Χαϊκάλης 5,0% 4,0 - 6,0%

Θάνος Τζήμερος 2,0% 1,5 - 2,5%

Μαρία Γιαννακάκη 2,0% 1,5 - 2,5%

Δέσποινα Κουτσούμπα 2,0% 1,5 - 2,5%

Αντώνης Γάκης 2,0% 1,5 - 2,5%

Πέτρος Μαντούβαλος 1,5% 1,0 - 2,0%

Τα πρώτα exit polls 32544 photo

Η δημοσκόπηση εξόδου για τον δήμο Αθηναίων έχει ως εξής:

Γαβριήλ Σακελλαρίδης 22,0% 20,0 - 24,0%

Γιώργος Καμίνης 21,0% 19,0 - 23,0%

Άρης Σπηλιωτόπουλος 17,0% 15,0 - 19,0%

Ηλίας Κασιδιάρης 15,5% 14,0 - 17,0%

Νικήτας Κακλαμάνης 8,5% 7,5 - 9,5%

Νίκος Σοφιανός 7,0% 6,0 - 8,0%

Βασίλης Καπερνάρος 4,0% 3,0 - 5,0%

Πέτρος Κωνσταντίνου 1,5% 1,0 - 2,0%

Ιωάννα Κοντούλη 1,0% 0,5 - 1,5%

Άλλο 2,5% 2,0 - 3,0

[photo_2]

Προβάδισμα του Γιάννη Μώραλη για τον δήμο Πειραιά, δείχνει η δημοσκόπηση εξόδου που μετέδωσε ο τηλεοπτικός σταθμός Alpha στις 19:00, την ώρα που έκλεισαν οι κάλπες. Τα αποτελέσματα του exit poll για τον δήμο Πειραιά, με βάση τα στοιχεία που είχαν συγκεντρωθεί, έχουν ως εξής:

  • Γιάννης Μώραλης (Πειραιάς Νικητής) 33,5-37,5%
  • Βασίλης Μιχαλολιάκος (Μας ενώνει ο Πειραιάς) 28-32%
  • Θοδωρής Δρίτσας (Το Λιμάνι της Αγωνίας – Πειραιάς η Πόλη μας) 18,5-22,5%
  • Ελπίδα Παντελάκη (Λαϊκή Συσπείρωση Πειραιά) 4-6%
  • Νικόλαος Κούζηλος (Ελληνική Αυγή για τον Πειραιά) 4-6%
  • Ιωσήφ Βουράκης (Πειραιάς – Νέα Αρχή) 1,5-2,5%
  • Αντώνης Κολογερογιάννης (Ανεξάρτητη Δημοτική Κίνηση "Πειραιάς όλοι μαζί") 0,5-1,5%
  • Αθανάσιος Διαβολάκης (Αριστερή Αντικαπιταλιστική Κίνηση – ΑΝΤΑΡΣΙΑ στο Λιμάνι) 0,5-1,5%

Κάπα Research

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του Exit Poll της εταιρείας Κάπα Research για Το Βήμα οι δύο επικρατέστεροι υποψήφιοι για τον β’ γύρο των Αυτοδιοικητικών Εκλογών στην Περιφέρεια Αττικής είναι η Ρένα Δούρου με ποσοστό 29,1% και ο Γιάννης Σγουρός με 21,7%. Αντίστοιχα στο Δήμο Αθηναίων είναι ο Γαβριήλ Σακελλαρίδης με 22,4% και ο Γιώργος Καμίνης με 20,6%.Στην Περιφέρεια της Κεντρικής Μακεδονίας προηγείται ο Απόστολος Τζιτζικώστας με 35,1% έναντι του Γιάννη Ιωαννίδη με 16%.

Αναλυτικά:

Περιφέρεια Αττικής

Ρένα Δούρου 29,1% Ιωάννης Σγουρός 21,7% Κουμουτσάκος Γιώργος 16,4% Παναγιώταρος Ηλίας 9,8% Παφίλης Αθανάσιος 8,1% Παύλος Χαϊκάλης 6,9%

Δήμος Αθηναίων

Γαβριήλ Σακελλαρίδης 22,4% Γιώργος Καμίνης 20,6% Αρης Σπηλιωτόπουλος 15,9% Ηλίας Κασιδιάρης 15,7% Νικήτας Κακλαμάνης 6,3% Νίκος Σοφιανός 6,3% Βασίλης Καπερνάρος 4,9%

Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας

Απόστολος Τζιτζικώστας 35,1% Γιάννης Ιωαννίδης 16% Δέσποινα Χαραλαμπίδου 15,6% Μάρκος Μπόλαρης 9,9% Νικόλαος Χρυσομάλλης 7,6%

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννος avatar
    Γιάννος 18/05/2014 18:17:10

    Ας γίνει και λίγη αυτοκριτική. Πολύ εύκολα αφέθηκε ο Κακλαμάνης να καταστρέψει την υπόθεση της κυβέρνησης στον Δήμο Αθηναίων. Δεδομένη η μακακία του Κακλαμάνη, αλλά είσαι κυβέρνηση, είσαι πρωθυπουργός, διαθέτεις "εργαλεία" που κανένας άλλος δεν διαθέτει. Πολύ εύκολα τον άφησες.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Γιάννος 18/05/2014 18:50:26

      Το 8,5% που του δίνουν κατά μέσο όρο τα exit polls δεν μπορούσε να τα επηρεάσει ο Σαμαράς. Προσωπικά απορώ ποιοι μπορεί να ειναι αυτοί οι άνθρωποι που ψήφισαν Νικήτα... Απορώ, ποιον πολιτικό λόγο μπορεί να έχει κάποιος να ψηφίσει Νικήτα...

    • foros1 avatar
      foros1 @ Γιάννος 18/05/2014 19:04:27

      ενώ η επιλογή Ιωαννίδη απέναντι στον Τζιτζικώστα, τι να πεί κανείς!!! Αν τυχόν περάσει η Χαραλαμπίδου τον Ιωαννίδη, ποιος θα χρεωθεί το αυτογκόλ της ΝΔ;

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 18/05/2014 18:19:57

    Η απόλυτη ξεφτίλα μας ως λαού είναι η πρωτιά Μώραλη στον Πειραιά...

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ Διογένης 18/05/2014 18:49:35

      Μάλλον εσυ ζείς σε άλλο κόσμο....Έχουν γνώση οι Πειραιώτες.

  3. kkourk avatar
    kkourk 18/05/2014 18:35:31

    Όταν μες στο κόμμα έχεις ΔΟΥΡΕΙΟΥΣ ΙΠΠΟΥΣ δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που επιθυμείς. Και εξηγούμε 1. Δάσκαλοι και καθηγητές αποκλείεται να ψηφίσουν ΝΔ - ΠΑΣΟΚ λόγω αξιολόγησης - αυτοαξιολόγησης. 2. Δημόσιοι υπάλληλοι λόγω αξιολόγησης. Πιστεύω ότι μέχρι την επόμενη βδομάδα υπάρχει περιθώριο για διορθωτικές κινήσεις. Ή την καταργούμε και επανέρχονται ψήφοι ή την καταργεί κάποιο άλλο κόμμα.

    • easyrider avatar
      easyrider @ kkourk 18/05/2014 18:52:07

      Καλά ο καθένας με τον πόνο. Προφανώς εσένα αυτό που σε καίει είναι η αξιολόγηση. Θα είσαι από εκείνους που διόρισε μαζικά το ΠΑΣΟΚ. Τι να κάνουμε; Η αξιολόγηση είναι γεγονός. Πάρτο απόφαση.

      • kkourk avatar
        kkourk @ easyrider 18/05/2014 20:09:55

        Εγώ απλώς βγάζω κάποια συμπεράσματα, λόγου σχέσης με τον εκπαιδευτικό χώρο. Προσωπικά αξιολογούμουν κάθε χρόνο. Όχι πιά!!! Και ξέρουμε όλοι την "ελληνική αξιολόγηση" (Ταβανόβουρτσα - κομματόσκυλο - γλύψιμο - υποχρεωτικό 15% στάσιμο). Η εκπαιδευτική κοινότητα κατά 90% είναι αντίθετη.

      • kkourk avatar
        kkourk @ easyrider 18/05/2014 20:26:39

        Θα το ξαναγράψω "Ή την καταργεί η ΝΔ και επανέρχονται ψήφοι ή την καταργεί κάποιο άλλο κόμμα που θα βγεί." Η κεντρική ιδέα όλων των λεγομένων μου είναι αυτή. Αυτό θέλω να φτάσει στα αυτιά κάποιων. Αλλά δεν ακούει κανείς. Εστω και αν γίναν τόσεες και τόσες απεργίες εκπαιδευτικών.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ kkourk 18/05/2014 20:31:19

          Στα ΑΕΙ όμως που εφαρμόζεται αξιολόγηση, η φοιτητές αναδεικνύουν πρώτη τη ΔΑΠ, που τάσσεται με σαφήνεια υπέρ της αξιολόγησης. Πώς το εξηγείς αυτό @kkourk ; Μήπως στα σταστικά σου δεν χρησιμοποιείς αντιπροσωπευτικό δείγμα ;

          • kkourk avatar
            kkourk @ roadrunner 18/05/2014 21:02:41

            Άλλη αξιολόγηση εκεί!!! Εκει ο καθηγητής είναι ισόβιος!!!!

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ kkourk 18/05/2014 21:07:01

            Στα σχολεία ισόβιοι είναι πάλι. Που είναι η διαφορά ;

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ kkourk 18/05/2014 18:53:16

      Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι τα μεγαλύτερα θύματα της κρίσης είναι η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ που.....σταύρωσε τη Ν.Δ. και δικαιολογημένα γιατί δεν είναι τα πελατάκια του συστήματος όπως το δημόσιο και εκεί είναι το ΕΓΚΛΗΜΑ του Σαμαρά.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ kkourk 18/05/2014 19:02:09

      ΌΛΟΙ οι δημόσιοι υπάλληλοι του ΠΑΣΟΚ έχουν πάει στο ΣΥΡΙΖΑ. Οι δημόσιοι υπάλληλοι της Νέας Δημοκρατίας έχουν πάει στον Καμμένο. Αυτά τα δύο κόμματα είναι άλλωστε που τους υπόσχονται ότι θα τους επαναφέρουν μισθολογικά στην προ του 2009 εποχή και θα καθιερώσουν πάλι τα 256 επιδόματα που έπαιρναν... Δεν γυρίζουν ψήφοι με την κατάργηση της αξιολόγησης... Αυτοί (οι Δ.Υ) θέλουν πάλι να πάνε στα 2,5 χιλιάρικα για 25 ώρες εργασία εβδομαδιαίως και να παίρνουν και επίδομα "έγκαιρης προσέλευσης". Αυτά τους τάζει ο Τσίπρας και ο Καμμένος...

      • Simon Bolivar avatar
        Simon Bolivar @ Marcelos 18/05/2014 19:05:31

        Ζησε καμμια εβδομαδα στην Ελλαδα και μετα μιλας ποιος παει που

        • Marcelos avatar
          Marcelos @ Simon Bolivar 18/05/2014 19:54:07

          Simon de Bolivar, αυτά τα ξέρει όλος ο κόσμος. Μόνο στη Ν.Δ δεν τα έβλεπαν αλλά από απόψε θα ανοίξουν τα μάτια θέλουν δεν θέλουν...

      • kkourk avatar
        kkourk @ Marcelos 18/05/2014 19:15:32

        Δεν τους έχω για τόσο βλάκες ιδίως τους εκπαιδευτικούς που έχουν τελείωσει και ένα πανεπιστήμιο ώστε να περιμένουν ο μισθός τους να ξαναπάει στα προηγούμενα επίπεδα. Απλώς ο Υπ.Παδείας κάνει τα αδύνατα δυνατά για να τους διώξει από ΝΔ

      • ManosK. avatar
        ManosK. @ Marcelos 18/05/2014 19:16:54

        εσένα καποιος δ.υ. πρεπει να σου χει κανει κάτι, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση για το μενος σου, έλεος δηλαδη κατι άλλο δεν εχεις να πεις; Ή νομιζεις οτι εισαι δεξιότερος των δεξιων;

        • Marcelos avatar
          Marcelos @ ManosK. 18/05/2014 19:50:42

          Δεν μου έχει κάνει κάτι κάποιος δημόσιος υπάλληλος διότι δεν ζω στην Ελλάδα (δεν έχω ζήσει ποτέ). Το επιθετικό ύφος σου στο συγχωρώ διότι δεν έχεις γνώση των πραγματικών αριθμών και οικονομικών δεδομένων πέριξ του Δημοσίου τομέα ούτως ώστε να σε πιάσουν τάσεις αυτοκτονίας αν είσαι Έλληνας πολίτης με φιλότιμο... Δεξιότερος των δεξιών δεν είμαι αλλά δεν βλέπεις ότι θα γίνουμε η πρώτη κομμουνιστική χώρα στην Ευρώπη μετά το παραπέτασμα;;; Ένας λόγος που θα γίνει αυτό είναι και η λερναία ύδρα του δημοσίου!

          • ManosK. avatar
            ManosK. @ Marcelos 18/05/2014 20:24:13

            Οι κατηγορίες εν θερμώ δεν μας οδηγούν πουθενά, ούτε πρόκειται να αλλάξει κάτι μέχρι την ερχόμενη εβδομάδα. Ο απολογισμός και οι όποιες αποφάσεις θα παρθούν μετά το πέρας της εκλογικής διαδικασίας. Ο Πρωθυπουργός εχει μάτια και βλέπει, το να βγαίνουμε εμείς να κατηγορούμε τον ένα και τον άλλο, είναι επιζήμιο αυτή την ώρα.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ kkourk 18/05/2014 19:42:45

      @Κkourk Όποιος φοβάται την αξιολόγηση έχει τους λόγους του. Ψιθυρίζονται αρκετά για πλαστά πτυχία, πιστοποιητικά σεμιναρίων κτλ. Η αξιολόγηση είναι αρκετά αποδεκτή από την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα, από την κοινωνία επίσης και είναι ουσιώδες εργαλείο για την αξιοκρατική στελέχωση του Δημόσιου Τομέα. Δεν πρέπει να αποσυρθεί, αρκεί να δοθούν όμως όλες οι εγγυήσεις ότι θα γίνει με όρους ισότητας. Εκείνο το οποίο έχει γονατίσει τους δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικούς είναι οι βαριές περικοπές των μισθών τους, ενώ ήταν ήδη και προ μνημονίων, οι χαμηλότερα αμειβόμενοι όλου του Δημοσίου. Αν κάτι πρέπει να αποκατασταθεί ως προς τους εκπαιδευτικούς, τότε είναι αυτό είναι οι μισθολογικές περικοπές.
      Στο υπόλοιπο Δημόσιο υπάρχουν μισθολογικές διακυμάνσεις και αρκετές κατηγορίες ΔΥ έχουν διατηρήσει σημαντικά οικονομικά προνόμια.

      • kkourk avatar
        kkourk @ roadrunner 18/05/2014 19:54:39

        Επειδή οι εκπαιδευτικοί ζουν στην Ελλάδα ξέρουν καλά από "ελληνική αξιολόγηση" (Ταβανόβουρτσα - κομματόσκυλο - γλύψιμο - υποχρεωτικό 15% στάσιμο). Η εκπαιδευτική κοινότητα κατά 90% είναι αντίθετη.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ kkourk 18/05/2014 20:04:13

          Έγραψα "ευρύτερη" εκπαιδευτική κοινότητα= Εκπαιδευτικοί-Γονείς. Από την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα είναι αρκετά αποδεκτή η αξιολόγηση. Το 15% υποχρεωτικά στάσιμο πρέπει να ανακληθεί, συμφωνώ, στερείται λογικής. Όπου και να ζει κανείς, αν υπάρχει πολιτική βούληση μπορούν να βρεθούν δικλείδες για αξιολόγηση επί ίσοις όροις, χωρίς ρουσφέτια. Το έχουμε ξανακάνει στην Ελλάδα στα συστήματα διορισμών ΑΣΕΠ. Αυτό που εξάντλησε τους εκπαιδευτικούς είναι οι μισθολογικές περικοπές, σε συνδυασμό με τις υποχρεωτικές μετακινήσεις (που βαρύνουν οικονομικά πάλι τους ίδιους).

          • kkourk avatar
            kkourk @ roadrunner 18/05/2014 20:21:29

            Δεν ξέρω αν είσαι εκπαιδευτικός ή όχι (εγώ δεν είμαι, απλώς παρακολουθώ το θέμα) και βγάζω συμπεράσματα ιδιως για το χάσιμο ψήφων. Επίσης από ότι βλέπω πίσω από την αξιολόγηση κρύβονται πολλά άλλα (εξεύρεση χορηγιών και δεν μιλώ για πανεπιστημια, αύξηση μισθών μόνο στα κομματόσκυλα, απλήρωτοι εργασία εκπαιδευτικών για να τσεπώνουν άλλοι το ΕΣΠΑ - ευζειν)

      • foros1 avatar
        foros1 @ roadrunner 18/05/2014 20:06:23

        άλλο πράγμα τα πλαστά πτυχία (εκεί να απολυθούν αμέσως) και άλλο πράγμα να μπείς το Σεπτέμβρη σε μία τάξη και να πεις στους μαθητές σου ότι το 15% από αυτούς θα "κοπεί"! αυτό ακριβώς πρεσβεύει η επικείμενη αξιολόγηση των εκπαιδευτικών.

  4. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 18/05/2014 18:53:59

    Ποιος σπουδαίος πολιτικός νους δεν υποστήριξε επίσημα τους Καμίνη και Σγουρό πολύ θα ήθελα να ξέρω... μιλάω ως παραδοσιακός δεξιός και ψηφοφόρος Α΄Αθηνών από όταν χτυπάγαμε 55ρια.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Γιάννης Αυλακιώτης 18/05/2014 19:15:42

      Αυτές τις απορίες έχω κι εγώ! Δηλαδή, με τι αξιώσεις κατέβηκε ο Κουμουτσάκος, ο Σπηλιωτόπουλος, ο Ιωαννίδης κ.λ..;;;;; Ο Σπηλιωτόπουλος ίσως να χάσει και την τρίτη θέση από τον Κασιδιάρη (αν και λίγο σημασία έχει)! Γιατί δεν υποστηρίχτηκε ο Καμίνης να γλεντάει και η Ν.Δ σήμερα;;; Γιατί δεν υποστηρίχτηκε έστω ο Κακλαμάνης, να πάει Β'γύρο με τον Καμίνη και να (ξανα)χάσει με αξιοπρέπεια η Ν.Δ;;; Ο δήμος ήταν ούτως ή άλλως χαμένος (θα έμενε και ο Κακλαμάνης στην κοινοβουλευτική ομάδα). Του Ιωαννίδη τι του είπαν;;; Ότι θα νικήσει τον Τζιτζικώστα;;; Ο Τζιτζικώστας την προηγούμενη τετραετία ήταν για τη Ν.Δ καλός, τώρα δεν ήταν για την Ν.Δ καλός... Θα ήταν ο Ιωαννίδης καλύτερος... Έτσι του είπαν μάλλον... Αμ ο Κουμουτσάκος;;; Μια χαρά ήταν στην Ευρωβουλή. Ποιος του είπε ότι θα γίνει περιφερειάρχης;;; Απόψε πρέπει να καρατομηθούν 15 άτομα από τον πολιτικό σχεδιασμό και το περιβάλλον Σαμαρά! Η μόνη που πανηγυρίζει με τα αποτελέσματα είναι η Ντόρα, η πεθαμένη κι άθαφτη (πολιτικά πάντα) με το 2% του ΔΗΣΥ...

  5. giorgosalexpoli avatar
    giorgosalexpoli 18/05/2014 18:54:43

    δεν υπαρχει αλλη λυση εθνικες εκλογες να τελειωνουμε.

  6. Marcelos avatar
    Marcelos 18/05/2014 18:56:29

    - Στον δεύτερο γύρο πάει Καμίνης και Σπηλιωτόπουλος... - Η Δούρου δεν πάει καλά... - Ο Μιχαλολιάκος είχε 2.000 κόσμο και ο Μώραλης 500 άτομα... - Ο Κασιδιάρης θα είναι στο 6%... Τι παραμύθι φάγαμε τρεις μήνες... Υ.Γ.: τουλάχιστον στο κόμμα θα πανηγυρίσουν την εκλογή του γιου της Ντόρας...

  7. Διογένης avatar
    Διογένης 18/05/2014 19:02:50

    Διαβάζουμε και ακούμε για να θέσει δίλημμα εθνικών εκλογών ο Σαμαράς. Ας μην ληφθούν αποφάσεις εν θερμώ! Σε τι θα αποσκοπεί μια τέτοια κίνηση; Είναι κάτι που όντως θα μπορέσει να επηρεάσει τα πράγματα προς το καλύτερο για την δεύτερη Κυριακή; Ή είναι κάτι που θα στερήσει πολύτιμο χρόνο από την κυβέρνηση έως τον Μάρτιο του 2015, που ίσως θα μπορούσε να υπάρξουν κάποιες διορθωτικές κινήσεις; Ας μην ληφθούν αποφάσεις εν θερμώ. Δεν αποκλείεται η υποβολή ενός τέτοιου διλήμματος να έχει ακόμη και θετικά αποτελέσματα, αλλά θα έχει; Είναι σίγουρο αυτό; Πόσο σίγουρο είναι; Κατά τη γνώμη μου είναι πιθανότερο να μην έχει θετικές επιπτώσεις. Τουλάχιστον ας μην είναι σαφές το δίλημμα. Ας επαναλάβει αυτό που είχε πει ο Παπανδρέου στις αυτοδιοικητικές του 2010. Κατι αρκετά "φλου" δηλαδή, που θα του επιτρέψει να το ερμηνεύσει εκ των υστέρων όπως θέλει.

  8. Azarias avatar
    Azarias 18/05/2014 19:04:02

    Η δημιουργία ενός νέου πατριωτικού και δημοκρατικού ευρωσκεπτικιστικού κινήματος δεν μπορεί παρά να έχει ως προϋπόθεση την εκλογική καταστροφή της ΝΔ. Αυτό συντελείται τώρα. Η κύηση θα έχει πολλές ωδίνες.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Azarias 18/05/2014 19:19:07

      Πατριώτης, δημοκράτης και ευρωσκεπτικιστής. Αυτά δηλώνει ο Καμμένος... Κάτι τέτοιο εννοείτε;;;

      • Azarias avatar
        Azarias @ Marcelos 18/05/2014 20:03:37

        Δεν κάνω προπαγάνδα υπέρ συγκεκριμένου κόμματος, ούτε υπέρ προσώπου. Μιλάω θεωρητικά. Επί του συγκεκριμένου ζητήματος, όμως, δεν νομίζω ότι ο Καμμένος έχει τα προσόντα για να ηγηθεί μιας τέτοιας κίνησης.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Azarias 18/05/2014 19:47:59

      Μήπως βιάζεστε ολίγον τί ; Για κάθε 28 πολίτες υπήρχε ένας υποψήφιος σε κάποιο ψηφοδέλτιο. Με τέτοια πυκνότητα υποψηφίων, τέτοια πολυάριθμα ψηφοδέλτια, που σημαίνει ψήφο σε μεγάλο βαθμό με "Προσωπικά" κριτήρια, εσείς φτάσατε κιόλας σε πολιτικά συμπεράσματα ;

  9. A.K. avatar
    A.K. 18/05/2014 19:11:07

    Αναμενόμενα αποτελέσματα αν κρίνει κανείς από τις υποψηφιότητες, τη γενικότερη κοινωνικο-οικονομική κατάσταση αλλά και το επίπεδο παιδείας του μέσου Έλληνα ψηφοφόρου. Πιστεύω ότι ο πρωθυπουργός θα πρέπει να ξεκινήσει από αύριο κιόλας νέο γύρο επισκέψεων στην περιφέρεια και γενικότερα να κινητοποιηθούν άπαντες για να καταλάβουν άπαντες τι διακυβεύεται στις ευρωεκλογές.

  10. radiomedic avatar
    radiomedic 18/05/2014 19:24:42

    Είστε καλά; Δεν βλέπετε τα πρώτα αποτελέσματα στις περιφέρειες; Η ΝΔ πλην Αθήνας μπαίνει στο δεύτερο γύρο παντού και ο ΣΥΡΙΖΑ πατώνει με ποσοστά κοντά στο 16%. Ποιά ήττα;;;;;;;;

    • Ελευθέριος avatar
      Ελευθέριος @ radiomedic 18/05/2014 23:48:34

      Δεν έχει αέρα για αετό σήμερα. Μάζεψε καλούμπα.

  11. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 18/05/2014 19:29:09

    Μιλαμε μαλλον για την εκδίκηση της Ελληνικης Μεσαιας Ταξης που ζει στα ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ της Ελλαδος. Μακαρι καποιοι να παρουν το μήνυμα. Το τι θα γινει στο εγγυς μελλον, είναι ακομα νωρις να το πουμε.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Μικρασιάτης.. 18/05/2014 19:55:57

      Μικρασιάτη, μπράβο το έπιασες το μήνυμα. Να δούμε αν το έπιασαν και στη Ν.Δ...

      • Naruto avatar
        Naruto @ Marcelos 18/05/2014 20:08:02

        Τα έχουμε γράψει εκατό φορές αυτά Μαρκελε ,δεν μπορείς να μαστιγώνεις κάποιον και να έχεις μετά απαίτηση να σε ψηφίσει κιόλας .

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/05/2014 19:30:46

    Eκλογές θα σήμαιναν αδυναμία σχηματισμού κυβέρνησης γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ είναι πρώτος αλλά δεν έχει αυτοδυναμία. Είναι φανερό ότι εάν ο Σαμαράς πραγματικά πιστεύει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί κίνδυνο για την ευρωπαική πορεία της χώρας πρέπει να φέρει απλή αναλογική. Η απλή αναλογική περισσότερο από κάθε τι άλλο θα κλειδώσει τη χώρα στην ευρωζώνη εάν πράγματι αυτός είναι ο στόχος Σαμαρά.Θα σημαίνει όμως μόνιμο συμβιβασμό με το ΠΑΣΟΚ και τους μεσοχωρίτες. Λυπούμαι αλλά παντοδυναμία Σαμαρά όπως φαντάζονταν κάποιοι είναι αδύνατη.Και φυσιολογικά είναι αδύνατη γιατί με τέτοια μέτρα δεν γινόταν αλλιώς. Είτε λοιπόν απλή αναλογική και μόνιμος συμβιβασμός με τους απεχθείς "μεσαιοχωρίτες" είτε μόνιμη αστάθεια με το μπόνους των 50 εδρών.

  13. Naruto avatar
    Naruto 18/05/2014 19:59:22

    Η πολυδιάσπαση της δεξιάς έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Μέχρι τον ερχόμενο Μαρτη υπάρχει αρκετός χρόνος για διόρθωση πορείας. Μια περισσότερο πατριωτική πολιτική με λιγότερες υποκλίσεις στους εταίρους και αποφασιστική γραμμή στο μεταναστευτικό πρόβλημα θα φέρει πολλούς πίσω. Επίσης μια λιγότερο εχθρική αντιμετώπιση των μικρομεσαίων θα φέρει και απο εκεί ψήφους. Θάρρος χρειάζεται και μακριά απο Βενιζέλο.

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 18/05/2014 23:38:52

    Οι ατζαμήδες μαιμού διπολιστές (και ο νευρικός πάσοκας και όλα τα άλλα παιδία)με το απολιτικό μνημόνιο/αντιμνημόνιο να τους χαίρονται. "Με Γάβρο και με Μπέο, ξεκίνημα νέο…" Αυτό είναι το πολιτικό μήνυμα και ελήφθη.