#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2009 16:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα πρώτα μέτρα για την λαθρομετανάστευση

Οι ποινές για τους δουλεμπόρους μετατρέπονται από πλημμέλημα σε κακούργημα, ενώ οργανώνονται κέντρα υποδοχής τα οποία θα φιλοξενούν παράνομους μετανάστες υπό προϋποθέσεις και για 12 μήνες, αντί για τρεις που ίσχυε μέχρι σήμερα. Ακόμα, η κυβέρνηση σχεδιάζει να έχει μεταφερθεί ο ΟΚΑΝΑ μέσα στο καλοκαίρι από το κέντρο της Αθήνας σε χώρους που θα έχει υποδείξει το υπουργείο Υγείας. Παράλληλα, προβλέπεται η δημιουργία μουσουλμανικού τεμένους και νεκροταφείου στην Αττική.

Αυτές είναι οι πρώτες αποφάσεις για το τεράστιο θέμα των λαθρομεταναστών στις οποίες προχώρησε σήμερα η κυβερνητική επιτροπή. Ανακοινώνοντας τις αποφάσεις
ο υπουργός Εσωτερικών, Προκόπης Παυλόπουλος αναφέρθηκε ιδιαίτερα στην ευρωπαϊκή διάσταση του θέματος, ξεκαθαρίζοντας ότι καμία χώρα δεν μπορεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα μόνη της. Είπε επίσης ότι ο πρωθυπουργός θα θέσει το ζήτημα στη Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ, την ερχόμενη εβδομάδα, πιέζοντας προς δύο κατευθύνσεις: την υπογραφή συμφωνιών επανεισδοχής με τρίτες χώρες και την άσκηση πίεσης σε χώρες που έχουν ήδη υπογράψει, ώστε να τηρήσουν τη συμφωνία (Τουρκία).

Ο κ. Παυλόπουλος είπε ακόμα ότι θα συσταθεί ειδική επιτροπή, στην οποία θα συμμετέχουν εκπρόσωποι όλων των αρμόδιων υπουργείων, η οποία θα εξετάσει τα επιμέρους μέτρα που πρέπει να ληφθούν.

Επιστολή Κ. Καραμανλή στον ευρωπαϊκή προεδρία για τη λαθρομετανάστευση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΚΟ avatar
    ΝΚΟ 11/06/2009 16:53:59

    xx xxxx

    factorx: μας έχεις πει τα ίδια τόσες φορές που τα εμπεδώσαμε. Αν ειναι να τα μαθουμε απεξω οχι μόνος σου τα κέρδη έτσι;

  2. Αris. A avatar
    Αris. A 11/06/2009 16:55:38

    Επιτέλους Ξυπνήσανε

  3. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 16:58:02

    Λέτε οι μετανάστες να πήραν τον δρόμο για Ραφήνα μεριά και το παιδί ξύπνησε ...

  4. theo1611 avatar
    theo1611 11/06/2009 17:09:45

    Παρακολουθώ με αρκετό ενδιαφέρον τη συζήτηση που γίνεται περί λαθρομεταναστών στο antinews, εδώ και αρκετό καιρό, αλλά θα μου επιτρέψετε να έχω μερικές απορίες.

    Πως ορίζεται ο λαθρομετανάστης?

    Διότι έχω την εντύπωση ότι ο αριθμός λαθρομεταναστών είναι πάρα πολύ μικρός, αν λάβουμε υπόψη μας ότι έχουμε μια χώρα που θεωρητικά απαγορεύει τα πάντα και πρακτικά αδυνατεί να εφαρμόσει οποιοδήποτε από τα δρακόντεια απαγορευτικά μέτρα της, ίσως και γι' αυτό το λόγο (ότι είναι δρακόντεια και ανεφάρμοστα δηλαδή).

    Μήπως λοιπόν μιλάμε για κανονικούς συμπολίτες μας με περιορισμένα δικαιώματα? και γιατί τους λέμε "λαθρο"?

    Αυτό το "λαθρο" δεν το χωνεύω!!!

    Κάνω λάθος?

  5. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 11/06/2009 17:10:18

    Τελικά με ΛΥΠΗ μου διαπιστώνω ότι το ΛΑΟΣ κατάφερε να τους κάνει να κουνηθούν.Τώρα θέλω να δω και την αντίδραση και των άλλων κομμάτων.Θα υπερθεματίσουν ή θα καταγγείλουν?

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/06/2009 17:21:32

    @theo
    Ειναι πολυ απλο.Ολοι οσοι μπαινουν παρανομα στη χωρα ειναι λαθρομεταναστες.Απο εκει και περα με μια διαδικασια που εχει ομοιοτητες με την νομιμοποιηση αυθαιρετων πολλοι παιρνουν αδεια παραμονης.

  7. TheWatcher avatar
    TheWatcher 11/06/2009 17:32:19

    @6:

    Αρα, οι περισσότεροι είναι Λαθρομετανάστες που με τον ένα ή αλλο λόγο έγιναν νομιμοι.

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν είναι μετανάστες ή λαθρομετανάστες, με ενδιαφέρει απο ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

    δλδ, έχουμε μαζέψει την σάρα και την μάρα. Αυτό είναι το πρόβλημα. Και κανένας δεν το λεει με το όνομά του.

    Η λέξη "φυματίωση" σας λεει τίποτα, προοδευτικαρέοι της συμφοράς και της απελπισίας ; Πάτε μια βόλτα στο "Σωτηρία" και ρωτήστε .....

    Αλλά τι κάθομαι και λεω. Αμα τους δεις στην τηλεόραση όλους αυτους τους ΚΚΕ και τους ΣΥΡΙΖΑ, θα καταλάβεις τι είναι και στις ζωές τους.

    Πίκρα και δυστυχια....

  8. αντί avatar
    αντί 11/06/2009 17:37:49

    Αυτό το μήνυμα πήρε ο Κωστάκης;

  9. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 11/06/2009 17:48:07

    Ο Πάκης θα εφαρμόσει όσα εξήγγειλε; Αυτός φοβάται και τον ίσκιο του.

  10. xyz avatar
    xyz 11/06/2009 17:49:40

    Όταν σε μια χώρα η παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας είναι κακούργημα και το δουλεμπόριο μόλις τώρα εξισώνεται σε κακούργημα αυτό λέει πολλά για το πως το χρήμα μπορεί να επηρεάσει τη βαρύτητα της εφαρμογής των νόμων.

  11. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 17:54:22

    Τα μετρα ειναι προφανως ψηφοθηρικα και προχειρα.
    Δηλ. με μια συναντηση του υπουργικου συμβουλιου ελυσαν ενα τοσο σοβαρο προβλημα?

    Το πιο αστειο ειναι οτι θα ασκησουν πιεση στην Τουρκια! Πως???

  12. theo1611 avatar
    theo1611 11/06/2009 17:56:43

    @6 ψυχραιμία

    Αυτό ακριβώς με προβληματίζει.

    Βρες μου ένα μας που να μην είναι παράνομος σε κάτι (αυθαίρετα, ημιϋπαίθριοι, άλλες πολεοδομικές παραβάσεις, φορολογία - χωρίς το νόμιμο και ηθικό, σε παρακαλώ, ασφάλιση, φακελάκια, κλπ, κλπ).

    Αυτοί που είναι αλλά δεν το γνωρίζουν εξαιρούνται, αν και άγνοια νόμου δεν συγχωρείται!!!

    Ε, ο άλλος μπήκε παράνομα στη χώρα και όντως έχει πρόβλημα, όχι γιατί μπήκε παράνομα, αλλά γιατί όλοι εξασκούν την νομιμότητά τους στην παρανομία του, εκμεταλλευόμενοι, χλευάζοντας, ενεργοποιώντας τα αντανακλαστικά των διωκτικών αρχών, κλπ.
    Και όταν εξανίσταται, γιατί δεν θα είχε καμμία πρόθεση να δημιουργήσει ή να του δημιουργήσουν πρόβλημα, αν οι κανόνες ήταν καθαροί και εφαρμόζονταν, τους λοιπούς μας πιάνουν οι λατρείες της απόλυτης νομιμότητας και καθαρότητας, του αντικειμένου δηλαδή της δικής μας παραβατικής συμπεριφοράς.

    Όταν τους έχουμε στα υπόγεια και τις τρώγλες, όταν τους πληρώνουμε πολύ λιγότερο από ότι θα κόστιζε η εργασία τους σε νόμιμες αγοραίες τιμές, όταν δεν ξέρω τι άλλο κάνουμε, είναι καλά.

    Ξέρετε γιατί θέλουν να μείνουν εδώ και γιατί εξανίστανται? Θέλουν να μείνουν εδώ γιατί η ιδιωτική πρωτοβουλία που σχετίζεται με τον καθένα τους ατομικά, παρά την εκμετάλλευση, τους δίνει τη δυνατότητα να ελπίζουν τουλάχιστον ότι μπορεί να ζήσουν καλύτερα από εκεί που ήλθαν. Ξέρετε γιατί εξανίστανται? Γιατί όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν καμμιά σχέση μαζί τους, τους πολεμούν, ίσως γι' αυτό και μόνο το λόγο, ότι δεν κερδίζουν από αυτούς (αλλά και γιατί ουδείς πλέον αχάριστος του ευεργετηθέντος).

    Και γιατί το επίσημο κράτος τους κρατά σε ομηρία.

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/06/2009 18:12:43

    @theo1611
    συνελθε
    καλα τα ανθρωπιστικα, οι εξυπνακισμοι και οι νομικιστικες δολιχοδρομιες αλλα ως το 2018 θα εχουμε 5 εκατομμυρια λαθρομεταναστες. πως θα φανε? που και πως θα δουλεψουν? που και πως θα ζησουν?
    κολαση θα γινει η ελλαδα
    μεχρι και ο γιωργακης σημερα στο πολιτικο συμβουλιο του πασοκ ανεφερε πως η λαθρομεταναστευση ειναι προβλημα -αυτος ο πολυπολιτισμικος- και κατηγορησε την κυβερνηση οτι η ελλαδα ειναι ξεφραγο αμπελι
    ε ρε καρατζαφερης που σας χρειαζοταν δια πασαν νοσον και πασαν μαλακιαν
    τουλαχιστον λειτουργησε σαν καμπανακι.
    ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και Γιωργακης (οχι το ολον πασοκ)εβλεπαν το προβλημα με τα ματια των λαθρομεταναστων. με τα ματια της κοινωνιας το ειδε ο καρατζαφερης και τους συνεφερε

  14. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 11/06/2009 18:12:52

    theo 1611
    εγώ που λες ούτε απασχολώ κανέναν απ'αυτούς ,ούτε νοικιάζω σπίτι σε καμμιά κατοστή τους.Επίσης φορολογούμαι σαν μισθωτός αγρίως και δεν μπορώ να κρύψω κανένα περιουσιακό στοιχείο-και εδώ που τα λέμε κιόλας ούτε θέλω να κρύψω.Επίσης έχω έναν ξάδελφο οικοδόμο άνεργο εδώ και ένα χρόνο,ο οποίος προσπαθεί να ασφαλιστεί για να καλύψει τους γιατρούς των παιδιών του (αυτή τη στιγμή τα "καλύπτω" εγώ).Ο οικοδόμος μας λοιπόν αδιαφορεί πλήρως για τους αλλοδαπούς και τη μεταναστευτική πολιτική του κράτους.Αν όμως του δίνανε στα χέρια του τον Προκόπη Παυλόπουλο είμαι σίγουρος πως θα πήγαινε ισόβια ευτυχισμένος.
    Αν εσύ νομίζεις ότι όλοι οι κάτοικοι αυτής της χώρας είναι μπλεγμένοι στο κόλπο τότε κάνεις λάθος.Υπάρχει έστω ένας και αυτός απαιτεί την εφαρμογή των νόμων.Και δεν μπορείς να του πεις τ ί π ο τ α.

  15. ahab avatar
    ahab 11/06/2009 18:17:20

    Βόρειος Ατλαντικός πρίν αρκετά χρόνια σε καράβι με ρότα απο Αμερική προς Ευρώπη ,
    σούρουπο πεντάρι γεμάτο η θάλασσα (άλλα εκεί τα πεντάρια και άλλα στο Αιγαίο).
    Εμφανίζεται ενας Νιγηριανός (καμαροτάκι) στη Γέφυρα απαιτώντας να ξεμπαρκάρει εκείνη τη στιγμή.
    Αγόρι μου βλέπεις θάλασσα γύρω-γύρω , θα περιμένεις λίγες ημέρες και όταν φθάσουμε στο λιμάνι
    θα φύγεις.
    Οχι θέλω τώρα . Ρε δεν καταλαβαίνεις ? Οχι θέλω τώρα να φύγω απ΄το καράβι .
    Ρε δεν γίνεται, μόνο κολυμπώντας μπορείς να φύγεις
    Ανεβαίνει στο παραπέτο και κάνει τη βουτιά.
    Για καλή μας τύχη (και των δύο) το flash-light στο σωσίβιο της Γέφυρας που του πέταξα λειτούργησε.
    (συνήθως κλέβουν τις μπαταρίες).
    Κατεβάσαμε βάρκα τον μαζέψαμε με κίνδυνο να πνιγούν άλλοι άνθρωποι και συνεχίσαμε αφήνοντας
    τη βάρκα να βουλιάξει γιατι λόγω κυμάτων θα είχαμε χειρότερα.
    Τον τυλίξαμε σε κουβέρτες τον τρίψαμε και τελικά συνήλθε, την γλύτωσε.
    Να μου φιλάει τα χέρια και να ζητάει χίλιες φορές συγνώμη.
    Φθάνουμε στο λιμάνι και αφου έχω κανονίσει να ξεκουμπιστεί να φύγει, έρχονται την επομένη
    οι αρχές του τόπου με μία καταγγελία εκ μέρους του οτι δήθεν τον έσπρωξα εγώ στη θάλασσα .
    Φυσικά δεν έγινε τίποτα γιατι πλέον της δικής του είχα μαζέψει και καταθέσεις μαρτύρων και επίσης
    συμπατριωτών του.
    Δίνοντας τα χαρτιά του τελευταία στιγμή τον ρωτώ γιατί έκανες την καταγγελία ?
    Μου το είπε ο μάγειρας (Ελληνας)

    Επειδή έχω συμβιώσει πολλά χρόνια με πολλές ράτσες μελαψών και μαύρων, χωρίς να έχω κάτι εναντίον τους-ας αφήσουμε στην άκρη το ρατσιστής-
    έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα
    α/ ποτέ δεν πρέπει να τους έχει κανείς εμπιστοσύνη, όσο φιλικά και να φέρονται.
    Πάντα θα υπάρχει το σύμπλεγμα χρώματος το οποίο δεν μπορούν να ξεπεράσουν και πάντα θα σε βλέπουν με καχυποψία.
    Μία στραβή κουβέντα χαριτολογώντας και αμέσως το παρεξηγούν
    Δεν μιλάω για φτώχεια και οικονομικές δυσκολίες και μην μπερδεύετε (σκοπίμως) τούς πρόσφυγες Μικρασιάτες και τους δικούς
    μας μετανάστες με το πρόβλημα χρώματος που έχουν αυτοί οι άνθρωποι. Οι δικοί μας μετανάστες άσχετα της φτώχειας όπου πήγαν αντιμετώπησαν τους ντόπιους ακομπλεξάριστα σαν ίσο προς ίσο .
    Καμμία σχέση το ένα με το άλλο . Και για να το μακρύνω λιγάκι , ειμαι σίγουρος πως ο Αμερικανός πρόεδρος κρυφά στα βάθη της ψυχής του έχει κι΄αυτός το ίδιο πρόβλημα. Και αν κάποια στιγμή παίζοντας μπάσκετ ο δικό μας του πέταξε (γιατι είμαστε αθυρόστομοι)
    come on niger ...να είστε σίγουροι του το κρατάει γιατί σε αυτά τα θέματα ειναι καμήλες.
    β/ πάντα θα υπάρχει ο παράγοντας που το γνωρίζει αυτό και τους εκμεταλλεύεται κατα το δοκούν .
    Στην περίπτωση μου ο μάγειρας στην σημερινή κατάσταση θα έλεγα ο Ξύριζα .

    Η λύση στην περίπτωση μας ειναι γρήγορα ενα καλό ξεσκαρτάρισμα.
    Κρατάς όσους καλούς χρειάζεσαι και αντέχεις και τους υπολοίπους τους στέλνεις απο εκεί που ήλθαν.
    Αν κάποιοι κύριοι του Σύριζα τους θέλουν για να δημιουργούν μπάχαλο, να αναλάβουν και την ευθύνη της διαβίωσης, υγειονομικής περίθαλψις, αποζημίωσης σε περίπτωση ποινικών πράξεων, και επαναπατρισμού αυτών, υπογράφοντας σχετ. δήλωση όπως κάνουν στην Αμερική.
    Να καταλάβουν αυτοί οι κύριοι οτι το τζάμπα και ο χαβαλές τελείωσε . Απο εδώ και πέρα αναλαμβάνει ο κόσμος.

  16. mofo avatar
    mofo 11/06/2009 18:23:15

    Ο Πάκης κι ο Μαρκογιαννάκης θα τα εφαρμόσουν αυτά;;;; Ο Θεός να βάλει το χέρι του

  17. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/06/2009 18:24:33

    Επειδη ο Θυμιος ο Παπανικολαου με εκφραζει πολελς φορες βαζω το κατωθι κειμενο του σε δυο δοσεις:

    "Tο κύτταρο μιας κοινωνίας είναι οι συλλογικές κοινωνικές της δομές. Μία από αυτές τις δομές που αποτελούν τους πυρήνες μιας πόλης είναι η γειτονιά.

    Ο οδοστρωτήρας της ιμπεριαλιστικής πολυπολιτισμικότητας θέλει να ισοπεδώσει κάθε πυρήνα κοινωνικής συνοχής, κάθε ζωντανό κύτταρο των πόλεων και της κοινωνίας γενικότερα.

    Έτσι προωθείται η ισοπέδωση των γειτονιών, των πόλεων και των κοινωνιών με «γκέτο», ώστε να καταστραφεί το συνθετικό ΣΥΝΟΛΟ και στη θέση του να κατασκευαστεί ένα αθροιστικό σύνολο, δηλαδή διχαστικά και αλληλο- σπαρασσόμενα γκέτο.

    Το «εργαλείο» γι’ αυτή την κοινωνική κατεδάφιση είναι οι εισαγόμενες αλλοδαπές στρατιές, οι λαθρομετανάστες και οι οργανωμένες μαφίες.
    Οι σπόνσορες: οι «νταβάδες» των ιμπεριαλιστικών ελίτ εξουσίας και τα μίσθαρνα δημοσιογραφικά τους όργανα, τα οποία με υπερβάλλοντα ζήλο επιχειρούν να αλλοιώσουν την πραγματικότητα και να παρουσιάζουν το μαύρο σε άσπρο…

    Οι εκτελεστές: το καθεστώς με τα κόμματά του και με τους μηχανισμούς του.

    Οι ιδεολογικοί ροπαλοφόροι: οι ποικιλόχρωμοι επαγγελματίες «αντιρατσιστές», συσκευασμένοι, κατά κανόνα, με το λούστρο και τα χρώματα του «αριστερού» και του «υπέρ-αριστερού».

    Μέσα από αυτούς τους χώρους κατασκευάζονται και οι «αντιρατσιστικές» «ομάδες κρούσης», οι οποίες πλαισιώνονται και οργανώνονται παραπέρα από τα πιο εξαθλιωμένα, τυχοδιωκτικά και εγκληματικά στοιχεία των αλλοδαπών.

    Αυτοί οι επαγγελματίες «αντιρατσιστές» με τις «ομάδες κρούσης» τους είναι που έχουν κάνει ιδεολογία την κουκούλα, που καταστρέφουν και πλιατσικολογούν, που καίνε ιστορικά μνημεία, βιβλιοθήκες, ναούς, τις ελληνικές σημαίες κ.λπ.

    Αυτές οι ομάδες κρούσης είναι που εκπαιδεύονται στο κάψιμο, στην τρομοκράτηση της κοινωνίας και στις επιθέσεις εναντίον των γειτονιών.

    Αυτές οι επαγγελματικές, «αντιρατσιστικές» ομάδες κρούσης είναι που εισέβαλαν κατά το παρελθόν στην Αμάρυνθο για να συνετίσουν τους «ρατσιστές» κατοίκους και στο τέλος αναζήτησαν τη σωτηρία τους, αυτοί οι υστερικοί «αντι-εξουσιαστές», από τη την εξουσία του κράτους!!!

    Αυτές οι επαγγελματικές, αντιρατσιστικές ομάδες κρούσης είναι που περιφέρονται, ανάλογα με την περίσταση, από γειτονιά σε γειτονιά δηλώνοντας ότι είναι κάτοικοι της γειτονιάς.
    Και εδώ αποκαλύπτεται όλη η διατεταγμένη δολιότητά τους και ήθος τους. Χρησιμοποιούν κάθε μέσο (πιστοί στο Ιησουΐτικο αξίωμα «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα»), κάθε ψέμα και κάθε απάτη εναντίον των ιθαγενών πολιτών, δηλώνοντας πάντα αυτόπτες μάρτυρες σε κάθε γεγονός και κάτοικοι κάθε γειτονιάς.

    ΟΛΟΙ αυτοί οι επαγγελματίες «αντιρατσιστές» έχουν κινητοποιηθεί, σήμερα, εναντίον των κατοίκων του Αγίου Παντελεήμονα.

  18. theo1611 avatar
    theo1611 11/06/2009 18:32:06

    @ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ

    Θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να το παίρνουμε προσωπικά το ζήτημα της απόλυτης νομιμότητας και καθαρότητας του καθενός μας, γιατί αυτή πρακτικά και καθολικά δεν υφίσταται (οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα, αν και πιστεύω ότι κανένας μας δεν γνωρίζει όλους τους νόμους του κράτους και δικαιολογημένα, καθώς αλλάζουν συχνότατα, ακόμα και νύχτα με τροπολογίες, άσε το δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης που υπερισχύει της εσωτερικής έννομης τάξης πολλές φορές).

    Αυτό δεν σημαίνει ότι ο καθένας μας δεν έχει δικαίωμα να απαιτεί να εφαρμόζονται οι νόμοι του κράτους, αλλοίμονο, ουδείς αμφισβητεί σε κανένα αυτό το δικαίωμα.

    Ο τρόπος που ζητάμε την εφαρμογή των νόμων ήταν το αντικείμενο της παρέμβασης, αλλά και πάλι ο καθένας μας έχει δικαίωμα να τον ζητά με τον τρόπο του αλλά και να διατυπώνει την άποψή του γι' αυτό σεβόμενος την άποψη οποιουδήποτε άλλου συμπολίτη του.

  19. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/06/2009 18:33:40

    Επειδη το μακρος των κειμενων μου αναστατωνει την ηλεκτρονικη ισορροπια του υπολογιστη των ΑΝΤΙνεων αποσταζω το υπολοιπο με ενα ερωτημα προς του επαγελματιες αριστερους και τις λοιπες ψυχουλες του αθηναισταν:
    Λεει ο Παπανικολαου:πού ξανακούστηκε να ενεργούν γειτονιές έξω από τη δική του(ς) ηγεμονία και χειραγώγηση;
    Επειδη πολλα και διαφορα γραφονται ειδικα απο τους επαγγελματιες "αριστερους" περι αυτοργανωσης των πολιτων (φανταζομαι οπως στα κρατης του πρωην σοσιαλισμου) ρωτω γιατι δεν ενδιαφερονται για την ποιοτητα ζωης των Ελληνων ιθαγενων ΚΑΘΟΛΟΥ αλλα μονο για ο,τι δηποτε δεν ειναι Ελληνικο;

  20. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 18:36:38

    Ποιος είναι ο λόγος που μέχρι σήμερα ποτέ δεν δημοσιοποιήθηκαν ονόματα “ελληνων πατριωτών” που έχουν δημιουργήσει τεράστιες περιουσίες με το πρόβλημα που συζητάμε .Τα στοιχειά υπάρχουν ντρέπονται ....??? .

  21. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/06/2009 18:40:10

    @ Theο:
    "Θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να το παίρνουμε προσωπικά το ζήτημα της απόλυτης νομιμότητας και καθαρότητας του καθενός μας, γιατί αυτή πρακτικά και καθολικά δεν υφίσταται".

    Σοβαρα φιλε; και γιατι δεν καταργουμε το κρατος μας τοτε; αδελφια δεν ειμαστε ολοι;
    απο ποτε μπηκε κοκκινο φαναρι στα συνορα τα ελληνικα και δεν ξερουμε; εσυ και τα αφεντικα σου τα βαλανε για στολισμο;
    Τοτε ουτε το διαβατηριο σου, ουτε κανενα χαρτι που λεει πως εισαι ΠΟΛΙΤΗΣ αυτης της ερμης χωρας δεν σημαινει τιποτα.
    Καλα απο ηρθατε ρε σεις; τι διαολο συνειδησεις εχετε; τοση πια σαπιλα κουβαλατε πανω σας;

    Δεν ειναι προσωπικα αυτα. Απευθυνομαι στην ιδεα που εβαλες και που δεν ειναι δικη σου απ' ο,τι φαινεται.

    Φιλε Θεο, οταν οι επαγγελματιες "αριστεροι" και υδατοφορεις της νεοταξικης πανωνλης μεταλλαχθουν σε ΠΟΛΙΤΕΣ τοτε ισως παει η χωρα μπροστα καπως. αλλα φως δεν βλεπω, ακομη στη σηραγγα.

  22. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/06/2009 18:42:31

    @ Ατακτε (#20). Μην αλλαζεις τη συζητηση. το ζητημα που θετεις ειναι ζητημα ΝΟΜΙΚΟ και ευταξιας εσωτερικης της ελλαδικης πολιτειας. δλδ, ειτε πταισμα ειτε εγκλημα (αυτο το οριζουν οι νομικοι(, αρκετα με τις συσκοτισεις αυτες.

  23. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 18:48:09

    @22-Αφού αυτά κατάλαβες αγαπητέ συνομιλητή δικαίωμα...

  24. ιακωβος avatar
    ιακωβος 11/06/2009 18:48:43

    Θέμα: Το Σπίτι μας.
    Συντάκτης: Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη,Δικηγόρου. Προέδρου του Δ.Σ./Δ 21
    Ημερομηνία καταχώρησης: 2α Ιουνίου 2009

    Η χώρα μας είναι το σπίτι μας. Ο λαός μας, το Έθνος μας είναι η οικογένεια μας. Στο σπίτι μας μπορούμε να φιλοξενήσουμε ένα ορισμένο αριθμό ανθρώπων, όσων μας επιτρέπουν οι δυνάμεις μας. Όταν χρειαστεί το κάνουμε. Από παράδοση φιλοξενίας, πολιτισμό, χριστιανικό πνεύμα, από την φυσική συμπάθεια μας προς τον αδύνατο. Όμως δεν θα ριψοκινδυνέψουμε την ασφάλεια των παιδιών μας, δεν θα επιτρέψουμε στον φιλοξενούμενο ν’ ανεβεί στο κρεβάτι μας, να μας αλλάξει συνήθειες, να φορέσει φερετζέ στις γυναίκες μας, δεν θα του επιτρέψουμε να θεωρήσει ότι μπορεί ν’ ανάψει φωτιά μες το σαλόνι μας, δεν θα του επιτρέψουμε να μας ζητήσει και τα ρέστα.

    Χιλιάδες χιλιάδων λαθρομεταναστών συρρέουν στην χώρα μας. Η μεγάλη πλειοψηφία τους είναι δυστυχείς φυγάδες, άνθρωποι που θα ήθελαν μια τίμια δουλειά, ψωμί, στέγη, ασφάλεια για τους ίδιους και τα παιδιά τους και φύγανε από τόπους ρημαγμένους από τον πόλεμο και την πείνα. Ένα κομμάτι τους είναι νταβαντζήδες, πρεζέμποροι, λαθρέμποροι. Κάντε μια βόλτα στην Ομόνοια και θα τους δείτε. Κάντε μια βόλτα στα Τριμελή και Πενταμελή Εφετεία Κακουργημάτων και διαβάστε τα ονόματα των κατηγορουμένων στα εκθέματα. Τεράστιο ποσοστό των κατηγορουμένων, συχνά η πλειοψηφία, στην εμπορία ναρκωτικών, στις ένοπλες ληστείες, τις διαρρήξεις και στην σωματεμπορία είναι αλλοδαποί. Οι «στατιστικές» που αθροίζουν στην εγκληματικότητα τις ακάλυπτες επιταγές και την μη καταβολή εργοδοτικών εισφορών είναι για τα πανηγύρια. Αυτές οι τρίχες απευθύνονται σε νεοταξικούς πιθήκους. Έχετε δει αλβανό, αφγανό, σομαλό ή ρουμάνο με μπλοκ επιταγών; Ούτε κι εγώ. Δείτε την βαριά εγκληματικότητα, την συμμετοχή των αλλοδαπών σε αυτήν και τα λέμε.

    Σχεδόν όλοι όμως, πλην των Αλβανών και των λοιπών βαλκάνιων, ερχόντουσαν κι έρχονται μέσω Τουρκίας. Οι Τούρκοι, κεμαλικοί πρωτοφασίστες ή νεοοθωμανοί ισλαμοφασίστες, έχουν στήσει μια τεράστια μηχανή προωθώντας αλλεπάλληλα κύματα λαθρομεταναστών στην Ελλάδα, χρεώνοντας κάθε ταλαίπωρο χιλιάδες δολάρια το κεφάλι. Μιλάμε για βιομηχανία. Ο πρώτος δουλέμπορος είναι η ρατσιστική καμόρα που κυβερνάει την Άγκυρα. Συμβούλιο Εθνικής Ασφάλειας, ΜΙΤ, δουλέμποροι, στρατοχωροφύλακες, αστυνομία, λιμενικό, στρατός, όλοι στην Τουρκία συνεργάζονται για να γδάρουν τους δύστυχους κι ύστερα να τους πετάξουν στις ακτές μας ή στην από δω όχθη του Έβρου. Έτσι από την μια κερδίζουν αμύθητα ποσά κι από την άλλη υπονομεύουν την οικονομία, την κοινωνία μας, την Εθνική μας Ασφάλεια.

    Το κέντρο της Αθήνας έχει μετατραπεί σε προάστιο του Ισλαμαμπάντ ή του Μογκαντίσου. Λαθρέμποροι, ντίλερ ηρωΐνης, νταβαντζήδες «δουλεύουν» νυχθημερόν, οι νιγηριανές πόρνες τους φτάνουν ως τον Κηφισό. Ενίοτε συμπλέκονται μέρα μεσημέρι με τσεκούρια και μαχαίρια. Κοπάδια μαύρων με ζεμπίλια πουλάνες τσάντες, ζώνες, ότι φανταστείς. Συνήθως είναι «μαϊμούδες» κι οι πωλητές είναι το τελευταίο κομμάτι του πλοκαμιού που ξεκινά από την ναπολιτάνικη μαφία. Διαβάστε τα «Γόμμορα». Αξίζει. Οι Έλληνες μαγαζάτορες φεύγουν, οι τιμές της γης καταβαραθρώθηκαν. Περιμένετε να δούμε ποιοι θ’ αγοράσουν κι ύστερα θα διώξουν του γαβριάδες και θα πουλάνε ή θα νοικιάζουν με χρυσάφι. Ότι έγινε με του Ψυρρή και το Γκάζι. Φτιάξανε περιουσίες κάτι «σοσιαλιστές» υπουργοί και κάτι αδερφές τιμητές των πάντων από τηλοψίας. Είχανε βλέπετε την κατάλληλη πληροφόρηση.

    Ο ΣΥΡΙΖΑ, οι μαϊμού φιλοκεμαλικοί και από ολίγον Γκότσε Ντέλτσεφ «οικολόγοι» και διάφοροι άλλοι «ιαχωβάδες» της πολιτικής ορθότητας είναι υπέρ του μέσα όλοι και να ΄ρθούνε κι άλλοι. Θέλουνε «πολυπολιτισμό» οι αβανταδόροι του κεμαλικού φασισμού, τα εγχώρια τσανάκια των πάλαι ποτέ «μακεδονικών» ταγμάτων των SS του Μιχαήλοφ, του πολιτικού «μπαμπά» του Γκρούεφσκι και κολλητού του Χάϊνριχ Χίμλερ και του ουστάσι χασάπη Άντε Πάβελιτς. Ως γνωστόν όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη κι αυτές οι συμπάθειες είναι φυσικές ανάμεσα σε μισέλληνες ολοκληρωτικούς και τους γείτονες σωβινιστές. Κατά την κοψιά και η περπατησιά. Σκυφτοί. Ένεκα και του γνωστού πάθους.

    Λοιπόν, εμείς δεν θέλουμε το σπίτι μας να γίνει έτσι. Δεν θέλουμε τζαμί. Δεν θέλουμε μιναρέδες να διακόπτουν τον αττικό ορίζοντα. Δεν θέλουμε αγέλες σομαλών κι αφγανών ναρκεμπόρων να μαχαιρώνονται ντάλα μεσημέρι για τον έλεγχο της πιάτσας. Να κλείσουμε την πόρτα μας. Να πετάξουμε έξω όποιον παρανομεί. Καμμία ανοχή. Πουθενά και σε τίποτα. Καμμία ανοχή στην πορνεία, την επαιτεία, το παράνομο εμπόριο. Τα στρώνουν και πουλάνε έξω από τις πόρτες των καταστημάτων των Ελλήνων εμπόρων που τους σκίζει η εφορία, το ΤΕΒΕ, το ΙΚΑ. Να τους στείλουμε πεσκέσι σε αυτούς που τα κονομήσανε για να τους σπρώξουν στην αυλή μας. Να τους μαζέψουμε, όποιους μπήκαν παράνομα, σε στρατόπεδα και να ξεσκαρτάρουμε τους τίμιους ανθρώπους, τους πραγματικούς πρόσφυγες από τους νταβαντζήδες, τα παράσιτα και τους πρεζέμπορους. Βίαιη επαναπροώθηση και σ΄ όποιον αρέσει. Παρά τις μπούρδες που παπαγαλίζει η καθεστωτική ροζ «αριστερά», οι Έλληνες πουθενά δεν πήγανε ως ακρίδες, άναρχα, ως επιδρομείς. Στην Γερμανία, στο Βέλγιο, στην Αυστραλία, στις ΗΠΑ πήγανε οργανωμένα, συχνά τους περίμενε η δουλειά από πριν. Λίγοι ήταν αυτοί που ξεμπάρκαραν από βαπόρια στην Αμερική. Στην ουρά μήνες και χρόνια για να μεταναστεύσουν μετά από διαδικασίες επίπονες. Καμμία ανοχή σε όσους απασχολούν παράνομους μετανάστες. Ο νόμος υπάρχει αλλά ποιος τον εφαρμόζει; Στην Ισπανία για να νοικιάσεις σπίτι πρέπει να έχεις νόμιμη παραμονή και πας μαζί με τον ιδιοκτήτη στην Αστυνομία να δηλώσεις την κατοικία σου αλλιώς σας κόβουν και των δυο τα πόδια.

    Θα προστατεύσουμε την χώρα μας, το σπίτι μας, τα παιδιά μας, την αισθητική μας; Ποιος θέλει 300.000 μουσουλμάνους στην Αθήνα; Ποιος μας ρώτησε αν θέλουμε άλλη μια τεράστια μειονότητα που θεωρεί τις μανάδες και τις κόρες μας πουτάνες γιατί δεν φοράνε μαντήλα και κυκλοφορούν με παντελόνια; Ποιος μας ρώτησε εάν θέλουμε ν’ ακούμε το κάλεσμα του μουεζίνη μέσα στην πόλη που πέθανε ο Καραϊσκάκης για την ελευθερία της;

    Η πολιτική ορθότητα είναι κοινωνική αρρώστια, είναι η σύφιλη του δημόσιου λόγου. Αντιμετωπίστε τους φορείς της αναλόγως. Σίγουρα ενοχληθούν ορισμένοι από τα παραπάνω. Ε, θα το πω του σκύλου μου να κλάψει, που ‘ναι κι αλλοδαπός από την Ροδεσία

  25. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 11/06/2009 18:48:52

    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    ΠΟΙΟΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ?

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 18:50:34

    Ωραία, ας κοιμηθούμε ήσυχοι τώρα. Η εγκληματικότητα και η λαθρομετανάστευση θα παταχθούν με την ... ίδρυση τεμένους στην Αθήνα. Τόσο απλά ε Πάκι;

  27. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 11/06/2009 18:56:54

    ΟΛΟΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΑΦΓΑΝΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.

    ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ "ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΕΣ" ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑ ΛΑΘΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΠΕΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΔΕΡΦΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ.

    ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΦΘΗΝΟ "ΕΡΓΑΤΙΚΟ" ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΞΑΣΚΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΤΟ "ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΟ" ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥΣ.

  28. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 11/06/2009 19:00:48

    theo1611
    Φυσικά και δεν το παίρνω προσωπικά και φυσικά μπορείς να γράφεις ότι θέλεις χωρίς το φόβο "μπινελικώματος" τουλάχιστον από μένα.
    Προφανώς όμως ξεκινούμε από διαφορετική βάση ως προς την αντίληψη των νόμων.Εγώ θεωρώ τους νόμους ως την ελάχιστη προστασία των αδυνάτων σε μια χώρα και ως τέτοια αξίζει να την υπερασπιστώ.Θυμίζω το παράδειγμα της Μάγκνα Κάρτα στη Βρεττανία.Άδικη και άθλια αλλά έβαλε πρώτη φορά όρια στην αδικία.Εσύ μάλλον θεωρείς τους νόμους ως το μέσο για την αιώνια χειραγώγηση των λαών.Είναι το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο?

  29. Speaker avatar
    Speaker 11/06/2009 19:01:49

    Μια δουλεια αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν σωστά. ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΣΤΟΥΣ ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ;
    Ειναι ντρόπη για την Ελλάδα αυτή η κατάσταση, όχι όμως και για τους ¨Ελληνες, καλά μας κάνουν αφού δεν αντιδράει κανείς.

  30. Naruto avatar
    Naruto 11/06/2009 19:18:30

    Αν ειναι να υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει κρατος, νομοι,θεσμοι πολιτες οπως επιχειρηματολογουν εδω μερικοι, τοτε μια μερα που δεν θα γ. και θα εχω τα νευρα μου να παρω ενα G3 και να παιξω Crysis στον δρομο.
    Θα ειμαι τρελος? φασιστας? προοδευτικος? η απλα ενας απο εσας?

    Η Ελλαδα δεν μπορει να λυσει τα προβληματα της οπως ειναι. Θα σωσει τον κοσμο ή θα βοηθησει του αμοιρους μεταναστες. Αν καποιος προοδευτικος μπορει να μου παρουσιασει ενα πλανο με το οποιο μια αριστερη κυβερνηση (η οποια θα εκλεγει στις επομενες εκλογες) θα καταφερει να μετατρεψει το προβλημα σε ατου για την χωρα, ευχαριστως να τον ακουσω και να τον υποστηριξω. Αν καταφερουν για αρχη οι "αριστεροι" να συμφωνησουν σε κατι μεταξυ τους για αρχη.

    Αλλα θεωρητικες ουτοπιες για το τι ειναι σωστο και την μη μου ειναι αδιαφορα για πολλους λογους.
    1. Οι επιλογες που εχουμε για δοιηκιση της χωρας ειναι ανεπαρκεις. Δεν την παλευουν. Ποιο προβλημα θα λυσουν εδω ουτε τα σκανδαλα τους δεν μπορουν να κρυψουν και αναφερομαι και στις 4-6 μεγαλες πολιτικες παραταξεις
    2. Πανω στα προβληματα που εχουν γονατησει την χωρα προσθεσουμε και 5 εκατομυρια μεταναστες, τι λετε να γινει? Θα εχουμε μετα 15 εκατομυρια μεταναστες. Αν μπορεις να κρατησεις 100,000 - enter random number here - εχει καλως. Αν ειναι να καταρευσεις και να δημιουργησεις προβλημα σε περισσοτερους χωρις να εχεις λυσει το προβλημα τον πρωτων εχεις αποτυχει.
    3. Εαν ειναι να περιθαλψεις καποιους, πρεπει να εισαι σιγουρος οτι δεν θα γινει οτι εγινε στο Κοσοβο. Εγω ειμαι καλος οταν ειμαι ευεργετης, ειμαι καλος οταν ειμαι πλειοψηφια. Αν ομως αυριο βρεθω μειοψηφια θα ειναι και οι αλλοι καλοι μαζι μου? Εισαστε τοσο σιγουροι οτι η ανθρωπινη φυση ειναι "καλη".
    4. Εσυ εισαι φασιστας "δεξιος", εγω ειμαι αφελης "αριστερος" και κανενας δεν μπορει να κανει διαλογο.

    Ο φιλος μας ο Τρεκ χτες εχεζε σε ταφους και αλλα πολυ ωραια και σοκινγκ για αυτον μαλλον, εφτυνε τους ελληνες και τον ελληνισμο, αλλα συμπεριφεροταν οπως ακριβως ο μεσος ΕΛΛΗΝΑΣ.
    Ακους φιλε μου τρεκ. Εισαι αυτο που μισεις αλλα δεν το εχεις παρει καν μυρωδια. Ζεστη και κρυο στην επιστημη ειναι πολυ κοντα οταν φτανουν στα ακρα, ετσι και η δεξια με την αριστερα.

  31. thios avatar
    thios 11/06/2009 19:18:38

    Επειδή όπως φαίνεται απουσιάζει πλήρως η κριτική σκέψη ας δούμε ένα-ένα τα μέτρα για τη λαθρομετανάστευση:

    -ποινές για δουλεμπόρους: ναι, οκ. χρειάζεται βέβαια να πιάσεις τους δουλεμπόρους για να τους δικάσεις και να τους καταδικάσεις. Πόσοι δουλέμποροι έχουν συλληφθεί μέχρι τώρα. Κανένα στοιχείο, Πάκη έχουμε; Επίσης όταν μιλάμε για δουλέμπορους βάζουμε μέσα και διαφθαρμένους συνοριοφύλακες και αστυνόμους που με το κατάλληλο αντίτιμο κάνουν τα στραβά μάτια; Από αυτούς βρες μου έναν, ΕΝΑΝ, που να έχει τιμωρηθεί και να απομακρυνθεί από τη θέση του. Αλλά αυτοί να μου πεις είναι δημόσιοι υπάλληλοι -της δικαιοδοσίας ΣΟΥ- και όχι "δουλέμποροι"

    -Οργάνωση "κέντρων υποδοχή" (τι σικ όρος κε Πάκη μας, μας κακομαθαίνετε). Όπου έχουν δημιουργηθεί τέτοιοι χώροι, έχουν αποτύχει οικτρά. Βλέπε γειτονική Ιταλία στην οποία εξεγέρθηκαν οι μετανάστες μαζί με τους κατοίκους της περιοχής στην οποία φιλοξενούνταν. Γιατί δεν οργανώνεις κανένα "κέντρο υποδοχής" κοντά στο αναψυκτήριο του φίλου σου του Μαγγίνα; Έχει αρκετό χώρο και μπορεί να φιλοξενήσει αρκετά άτομα.

    -Ο ΟΚΑΝΑ γιατί πρέπει να μεταφερθεί από το κέντρο της Αθήνας κάπου αλλού; (και μάλιστα σε περιοχή που θα υποδείξει ένας πολιτικός ογκόλιθος μεγέθους Αβραμόπουλου, ο οποίος ως γνωστόν έχει τελειώσει το έργο του στην υγεία, ο ασθενής πέθανε). Το πρόβλημα είναι πού θα είναι ο ΟΚΑΝΑ, ή ότι έχεις μετατρέψει το κέντρο σε άντρο από νταβατζήδες, πουτάνες και βαποράκια; Ο ΟΚΑΝΑ είναι το πρόβλημα ή ότι με τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ ανικανότητα αφήνεις ντόπια και ξένη μαφία ανενόχλητη στο κέντρο. Για τη μαφία κανένα μέτρο, μπα ε;

    -Καλά για το τέμενος και το νεκροταφείο, ήμουνα νιος και γέρασα.. Είναι κάτι σαν την "εθνική" Κορίνθου-Πατρών. Έτοιμη, έτοιμη, 5 λεπτά ακόμη..

    Γελοία "μέτρα" από έναν γελοίο και αποτυχημένο πολιτικάντη μήπως τσιμπήσει κανένα ψηφουλάκι από τον θυρωρό..

  32. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 19:23:55

    Αφού ο Προκόπης Π. βρήκε τον εξωτερικό εχθρό στο πρόσωπο του κουμπάρου Ερτογκαν τώρα ποια θα ικανοποιηθεί τοβαθει “πατριωτικό¨ένστικτο μας ...

  33. theo1611 avatar
    theo1611 11/06/2009 19:26:54

    @28 ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ

    Το θέμα δεν είναι από που ξεκινάμε εμείς, το θέμα είναι τι είναι οι νόμοι στην ουσία και κυρίως πως χρησιμοποιούνται από όλους μας, καθώς έτσι δημιουργείται το πανίσχυρο άγραφο δίκαιο κάθε εποχής.

    Πως το βλέπω το ποτήρι? Παρά την αντιπαράθεση, όπως το βλέπεις και συ.

    ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη από 3ΠΚ και Νίκο, γιατί οι απαντήσεις μου προς αυτούς δεν ανέβηκαν, μάλλον από σφάλμα δικό μου.

  34. leo avatar
    leo 11/06/2009 19:36:26

    ΚΟΡΟΪΔΙΕΣ!!!

    50 ΚΑΙ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ
    ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

    ΟΙ ΑΛΛΟΙ 800-900.000 ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ!

  35. theo1611 avatar
    theo1611 11/06/2009 19:37:56

    @ALL PURISTS

    Μην έχετε τύψεις αν δώσετε ιατρικό φακελλάκι, έστω κι αν είναι παράνομο.

  36. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 11/06/2009 19:46:47

    Μου φαίνεται εξωφρενικό ότι ορισμένοι εδώ μέσα εξισώνουν κάθε άλλη παρανομία με τη λαθρομετανάστευση. Παρανομία η μία, παρανομία και η άλλη; Μα τι σοφιστείες είναι αυτές, έλεος! Και το φακελάκι παράνομο και η δολοφονία παράνομη. Το ίδιο είναι;;;!!! Η λαθρομετανάστευση θα μας κάνει να χάσουμε τη χώρα μας. Αν θέλουμε να διορθώσουμε όλα τα άλλα για να μπορούμε να έχουμε στοιχειώδες κουμάντα στη χώρα μας, θα πρέπει πρώτα να αντιμετωπίσουμε το θέμα της λαθρομετανάστευσης. Γιατί αυτή η "παρανομία" δεν είναι ίδια με τις άλλες. Για το λόγο ότι Θα καταστρέψει εντελώς, ΕΝΤΕΛΩΣ τη χώρα.

    Τα μέτρα είναι γελοία. Μόνο με τον Πάκη ΥΠΕΣ θα μπορούσαν να ληφθούν τέτοια φοβικά μέτρα.

  37. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 11/06/2009 19:59:27

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ ΤΟΥ

    ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ? ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΙΣΩ ΟΤΑΝ ΣΚΙΖΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ Ή ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΕΜΟΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ Ή ΑΠΟ ΧΩΡΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΜΟΥ ? ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΠΙΣΩ ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΔΩ ΠΡΕΣΒΕΙΕΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΧΑΡΤΙΑ ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ? ΠΩΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟ ΕΝΑΝ ΥΕΜΕΝΙΤΗ ΕΝΑΝ ΜΠΑΓΚΛΑΝΤΕΣΙΑΝΟ ΕΝΑΝ ΙΟΡΔΑΝΟ ΕΝΑΝ ΙΡΑΚΙΝΟ ΕΝΑΝ ΚΟΥΡΔΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΤΙΑ ?

    ΟΧΙ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ .... ΓΙΑΤΙ ? ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΟΙ "ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΕΣ" ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΕΦΟΔΟΥ ΤΟΥΣ ΟΙ ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΕΣ ? ΝΑΙ ΣΤΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΠΙΣΩ. ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΝΑ ΖΟΥΝ ΣΑΝ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ-ΤΡΥΠΕΣ 40 ΚΑΙ 50 ΜΑΖΙ ?

    Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΥ ΕΠΙΤΡΟΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΕΙ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΜΕ ΠΛΗΘΥΣΜΙΑΚΗ ΠΟΣΟΣΤΩΣΗ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΑΠΕΛΟ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΑΠΑΝΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ , ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΨΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΥΣ

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΥΣ ΚΤΛ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΒΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΣΤHN ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ http://www.xronos.gr/ ΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ , ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΑΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΠΕΝΤΕ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΥΣΕ ΤΕΛΕΙΩΣ , ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΟΛΗ Η Ε.Ε. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΛΥΣΕΙΣ

  38. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 20:00:24

    http://www.presseurop.eu/en/content/article/24401-turkey-accession-still-has-wings

  39. theo1611 avatar
    theo1611 11/06/2009 20:02:13

    @Blimblomblim

    Τι σχέση έχει η παράνομη είσοδος στη χώρα με τη δολοφονία και το φόνο?

    Κάποιοι άλλοι τα μπλέκετε, πού σαι ρε Αίσωπε με τις καμπούρες σου?

    ΥΓ: Σε ότι με αφορά δεν έθεσα θέμα σύγκρισης των παρανομιών, θέμα τοποθέτησης του καθενός μας έθεσα. Και γώ τοποθετήθηκα προσωπικά και ως μη υπέρμαχος της απόλυτης καθαρότητας και νομιμότητας, που αξιωματικά κατά τη γνώμη μου δεν υφίσταται στα πρόσωπά μας, όσο κι αν αυτό μας ενοχλεί, τα άκουσα κιόλας και υβριστικά, ως δήθεν ενεργούμενο.

  40. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 11/06/2009 20:05:41

    ΓΑΠ : ΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΜΙΑ ...

    ΕΦΤΑΣΑΝ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΑΛΗ ? Ή ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΚΗΠΟΥΡΟΥΣ ?

    ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΣΚΟΥΝΤΑΝΕ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ... ΟΤΙ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ

  41. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 11/06/2009 20:05:53

    Εσείς οι νεοταξικούληδες δεν είσαι άνθρωποι για συζήτηση. Αναμασάτε μονίμως σαν καραμέλα την ανοησία που σας έχει κολλήσει στο κεφάλι σας. Για να το καταλάβεις λοιπόν (που δεν θα το καταλάβεις, αλλά για να μην έχουμε τύψεις ότι δεν προσπαθήσαμε), να σου το ξαναπούμε: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ Η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ Η ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ. ΓΚΕΓΚΕ;

  42. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/06/2009 20:06:43

    Όχι μόνο γιατί το γράφει ο Φαήλος :
    ποιος ασελγεί στο Αττικό τοπίο, υψώνοντας μιναρέ ;

    Επιτρέπεται να ιδρυθεί ορθόδοξος ναός στη Μέκκα και στα περίχωρά της ;

    Θα αστειεύεσθε. Η θρησκευτική αστυνομία περιπολεί και ΡΑΒΔΙΖΕΙ όποιον, τυχόν, αλλοδαπό χριστιανό φοράει σταυρό που φαίνεται μέσα από το ανοιχτό πουκάμισο, υποχρεώνοντάς τον να κουμπώσει το γιακά.

    Α. Εκδίωξη του μεγαλύτερου αριθμού των -μηδέποτε αφομοιούμενων- μουσουλμάνων.
    Β. Αν ιδρυθεί τζαμί, εκτός Λεκανοπεδίου, σε απόμερη περιοχή.

  43. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/06/2009 20:09:51

    Μεταναστης,ειναι αυτος,που ερχεται εδω,κατοπιν προσκλησεως του κρατους,που τον χρειαζεται,του εχει ετοιμη δουλεια,και ολοι ειναι ευχαριστημενοι.
    Αυτο το γιουρουσι,παναθλιων ανθρωπων,ετσι,χωρις προγραμμα και χωρις προηγουμενη συνεννοηση ,χυμα και τσουβαλατα,κανεναν δεν εξυπηρετει και δημιουργει μεγαλες αντιδρασεις.
    Και διλυει ολες τις δομες της παναθλιας χωρας ,μας,που δε φτανουν,ουτε για τους ντοπιους.
    Εχεις παει σε εφημερευον Νοσοκομειο,βραδυ;
    Δεν το νομιζω,γιατι αν ειχες,αλλα θα ελεγες.
    Εχεις παει στο Νοσκομειο Ιωαννινων,να δεις να καταφτανουν λεφουσια απο την Αλβανια,για να γιατρευτουν;
    Καταληψη εχουν κανει.
    Ποιος θα πληρωσει για ολα αυτα;
    Τωρα λοιπον,που ο Παπαθανασιου,θα σου ...θωπευσει τον...βωλο,να τα ξαναπεις,αφου δεν σε απασχολει το χρημα.

  44. Factorx avatar
    Factorx 11/06/2009 20:12:09

    Παρατήρηση: ενω οι εκ δεξιών φίλοι μας ζητάνε σκληρότερα μέτρα, οι εξ αριστερών βρίζουν (μόνο), ξαφνικα (;;; !!!) τα σκάνδαλα, η Μηζενς και τα καημένα τα παιδιά έγιναν δευτερο θεμα, αυριο τρίτο θεμα κλπ. Και όλοι φωνάζανε για τον Τρεμόπουλο, αλλά κανεις για τον Καρατζαφέρη - πλην ημών. Αλήθεια τα καταπρασινα δημοφιλέστερα μπλογκς (ξέρετε ποια) γιατι τον περιποιούνται τόσο;

  45. Factorx avatar
    Factorx 11/06/2009 20:15:42

    Οποιος διαθέτει 500 ευρώ και ενδιαφέρεται μπορεί να παρει συνέντευξη απο δυο λαθρομετανάστες και να του τα πούνε όλα (πως ηλθαν κλπ)

  46. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/06/2009 20:16:26

    @ ΛΕΡΑ
    Λυσεις υπαρχουν αρκει να υπαρχει φαντασια.
    Απαιτουνται μετρα που να τους κανουν να θελουν οι ιδιοι την επιστροφη στη χωρα τους.
    π.χ. πρεπει να αλλαξει ο νομος για παρανομη εισοδο στη χωρα και να θεσπισθει ως ποινη μεγαλο χρηματικο προστιμο πχ. 30.000 ευρω.Καθε λαθρομεταναστης αρχιζει ετσι την παρουσια του καταδικαζομενος σε προστιμο 30.000 ευρω για παρανομη εισοδο στη χωρα.
    Ταυτοχρονως πληροφορειται οτι το προστιμο θα του χαρισθει αν αποφασισει να εγκαταλειψει τη χωρα.
    Εννοειται οτι λεφτα δεν εχει.Εχει χρεωθει ομως και υποχρεωνεται να αποδιδει μερος του μισθου του απο διαφορες εργασιες για την εξοφληση του χρεους.Περιουσιακα στοιχεια δεν μπορει να αποκτησει γιατι κατασχονται και λογαριασμο στην τραπεζα για να στελνει λεφτα πισω ουτε.Με αυτο τον τροπο καταστρεφεται ο λογος για τον οποιο ηλθε και μοναδικη διεξοδος μενει να αποδεχθει τη διαγραφη του προστιμου με ανταλλαγμα να εγκαταλειψει τη χωρα.
    Το Υπουργειο αγοραζει 2-3 καραβια που εκτελουν μεταφορες μεταναστων στις χωρες τους.

  47. theo1611 avatar
    theo1611 11/06/2009 20:18:23

    @Blimblomblim

    ΗΠΑ, Immigration Office με υπερεκατονταετή εμπειρία.

    Πως υποδέχεσαι μετανάστες, πως τους στέλνεις πίσω, ποιούς εξευτελίζεις και ποιούς δεν εξευτελίζεις.

    Έτσι απλά, επί του θέματος, χωρίς κινδυνολογία, νομοπαρανομολογία, φοβικοσυνδρομολογία, κλπ.

    Επί του θέματος

    ΥΓ: Τους χαρακτηρισμούς τους αντιπαρέρχομαι, οι δεύτερες σκέψεις είναι καλύτερες απο τις πρώτες (Ευρυπίδης)

  48. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/06/2009 20:19:09

    @ Factor
    Εννοειται οτι το ΠΑΣΟΚ ευνοειται απο την ενισχυση του ΛΑΟΣ οπως και η ΝΔ απο ισχυρη σριστερα.
    Αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει προβλημα και δεν πρεπει να εντοπιζεται.

  49. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/06/2009 20:19:39

    Κάποιος παραπάνω έθεσε το θέμα ότι οι λαθρομετανάστες, σχίζουν τα εγγραφά τους.

    Αυτό δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Ιδιαίτερα όσοι θέλουν να πάνε στην Ευρώπη, δεν σχίζουν τα διαβατηριά τους.

    Έχει σκεφτεί κανένας, πως αυτοί οι κακόμοιροι όπως τους αποκαλεί καθόλου ρατσιστικά (sic) ογκόλιθοι της πολιτικής σκηνής όπως ο δημοτικός σύμβουλος Άξελος...έχουν διαβατήρια καταρχάς?

    Στο Πακιστάν και στη Μέση Ανατολή πρέπει να έχεις και λεφτά και μέσο για να σου βγάλουν διαβατήριο. Θεωρείτε προνόμιο.

    Μας τους στέλνουν μάγκες. Και οι Ευρωπαίοι δεν τους δέχονται ούτε δέχονται κάτι που θα τους θίξει.

    Οπότε πρέπει να "εκβιάσεις" τους εταίρους στην ΕΕ σε πρώτη βάση.

    Επιπλέον ακόμα και αυτοί που δεν έχουν έγγραφα μπορούν να πανε από εκεί που ήρθαν εάν γνωριζουν ότι το ταξίδι για το Παρίσι ή το Λονδίνο τερμάτισε και δεν έχουν άλλη επιλογή από το να δηλώσουν την εθνικοτητά τους.

    Τότε πάνε στη Πρεσβεία της χώρας τους, ελέγχει τα δηλωθέντα στοιχεία και σύμφωνα με τους διεθνείς κανόνες που ισχύουν εδω και δεκαετίες είναι υποχρεωμένη να τους εκδόσει τα κατάλληλα έγγραφα.

    Εάν αρνηθεί (λ.χ Πρεσβεία Πακιστάν) οι διπλωμάτες αυτής της χώρας κηρύσονται περσόνες νον γκράτα.

    Προσοχή αυτές δεν είναι οι δικές μου ιδέες, αλλά οι ισχύουσες συμβάσεις.

    Ο Πάκης θα πρέπει να γνωρίζει ότι τυχόν ήττα της ΝΔ θα τη χρεωθεί αυτός και η Ντόρα.

    Τέλος υπάρχουν πολλοί άλλοι "πλάγιοι τρόποι" για την αντιμετωπιση του προβλήματος που δεν χρειάζονται να ανακοινωθούν.

    Λ.Χ Εφοδιασμός με έγγραφα και βουρ για Νότιο Αμερική όπου οι έλεγχοι είναι της πλάκας και υπάρχει..χώρος για όλους. Υπάρχουν κυκλώματα και στην Ελλάδα που μπορούν να "συνδράμουν". Βλέπε Καραβέλλας και πολλοί άλλοι.

    Όποιος δημόσιος άνδρας-γυναίκα πιστεύει ότι δεν μπορέι να κάνει κάτι, εάς παραιτηθεί να αναλάβει κάποιος από αυτό το φόρουμ. Χειρότερη δουλειά αποκλείεται να κάνουμε.


    Κλείνοντας, τα μέτρα που ανακοίνωσε ο Πάκης ακόμα και εάν εφαρμοστούν στο 100% είναι ασπιρίνες. Δεν αγγίζουν την ουσία.

    Θα δούμε στο άμεσο μέλλον εάν θα κάνει κάτι ουσισαστικό.

    Διαφορετικά εάν υποστεί ήττα έστω και με ένα ψήφο η ΝΔ, θα δοκιμάσει όλων των ειδών τα γιαούρτια ο Πάκης...άπαχο, με 1%, 2%, 3% αγελαδίσιο, πρόβειο και εισαγωγής παρακαλώ από τις στέπες της Κεντρικής Ασίας όπου τον βλέπω να διδάσκει συνταγματικό δίκαιο στο όχι και πολύ μακρινό μέλλον.

    όοσ αφορά τη Ντόρα, θα έχει σε προνομιακή τιμή ολόκληρο βαρέλι γιαούρτι καμήλας άπαχο παρακαλώ και ποιότητος ΑΛΦΑ-ΑΛΦΑ

  50. F avatar
    F 11/06/2009 20:24:19

    οἱ νἐοι Ὑξώς...

  51. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 20:24:44

    Είναι από τις ειδήσεις που με τρελαίνουν. Που με κάνουν να βγάζω αφρούς Είμαι άραγε ο μόνος; Διαβάστε και τρελαθείτε και σεις μαζί μου: Μία 33χρονη υπαρχιφύλακας (παρακαλώ) της Αστυνομίας, που υπηρετεί στην Τροχαία!!!!, συνελήφθη προχθες τα ξημερώματα, επειδή παρέσυρε με Ι.Χ. αυτοκίνητο και τραυμάτισε πολύ σοβαρά 23χρονο, στη Λεωφόρο Νίκης της Θεσσαλονίκης.
    Όπως προέκυψε από την αστυνομική προανάκριση, η 33χρονη υπαρχιφύλακας δεν κατείχε άδεια οδήγησης. ΔΕΝ κατείχε άδεια οδήγησης επαναλαμβάνω, αλλά κατά τα άλλα υπηρετεί στην τροχαία!!! προφανώς διεκπεραιώνοντας και παραπέμποντας δεκάδες παραβάτες του ΚΟΚ καθημερινά. Με αυστηρότητα και κύρος. Η ίδια όμως θεωρεί τον εαυτό της υπεράνω του νόμου και προφανώς είναι της νοοτροπίας «σκοτώνω άμα λάχει διότι είμαι μάγκας και εξουσία…» Και το πιο λυπηρό είναι ότι δεν έχει ούτε καν το άλλοθι της ψευτομαγκιάς ή του κουτσαβακισμού που διαθέτουν άφθονα οι νεοέλληνες βαρύμαγκες (πολλές φορές) αστυνομικοί μας. Καθότι γυναίκα (λέμε τώρα)
    Και το κλου της υπόθεσης; Ο βασικός λόγος που πάμε κατά διαόλου ως κοινωνία; Η ατιμωρησία όπως εκφράζεται καθημερινά από τις (χα χα χα) επίσημες αρχές της πολιτείας μας. Διαβάστε:
    "Το πρωί οδηγήθηκε στην Εισαγγελία Θεσσαλονίκης, όπου της απαγγέλθηκαν κατηγορίες για σωματική βλάβη από αμέλεια και οδήγηση χωρίς άδεια. Με εντολή της εισαγγελέως ποινικής δίωξης αφέθηκε ελεύθερη !!!!! και ορίστηκε τακτική δικάσιμος." Δηλαδή τι άλλο έπρεπε να κάνει για να προφυλακιστεί; Στοματικό έρωτα σε κανένα χοντρό Γενικό Γραμματέα; Έλεος. Συγχαρητήρια στην εισαγγελέα!
    Ορίστηκε, λέει, τακτική δικάσιμος…
    Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι…. δηλαδή.
    Strange Attractor (Εξοργισμένος)

  52. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 11/06/2009 20:29:05

    ΩΡΑΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΚΑ : Ο ΚΡΑΤΟΣ ΦΤΑΙΕΙ , ΝΤΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΠΙΤΙΑ ΝΤΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΝΤΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ....

    ΜΑΖΕΜΑ ΣΕ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ ΤΩΡΑ , ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ

    ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ...

  53. stelios avatar
    stelios 11/06/2009 20:49:57

    51,
    Οι μ ονοι που προφυλακιζονται και μπαινοβγαινουν στις φυλακες ειναι κατι δυστυχοι ηληκιωμενοι μικροπωλητες που στα εξηντα τους χωρις συνταξη και με λερωμενο ποινικο μητρωο πουλαν καμια τσατσαρα οταν δεν τους πλακωνουν στο ξυλο οι προστατευομενοι Νιγηριανοι που χτυπησαν Κυριακη απογευμα στην Τσιμισκη Δημοτικους Αστυνομικους χωρις να τιμωρηθουν,απεναντιας,απο τοτε δεν τους ελεγχει πια κανεις(προφανως τα αφεντικα τους ειναι ο ιδιος ο0 Νομος)

  54. anagnostis avatar
    anagnostis 11/06/2009 20:54:36

    Eφη Σαρρή έχω σχέση με 22χρονο μαύρο πωλήτη CD...γιατί έχει καλά προσόντα!

    Που είσαι Λάκη για να δεις ...
    Ειναι τώρα live στο ALTER και λέει ότι έχει κάνει σχέση με 22χρονο πωλητή CD και τον ερωτεύθηκε γιατί έχει μεγάλα προσόντα...
    Είπε ακόμα οτι του μαζεύει τα χρήματα που βγάζει απο τα CD ...και της καθαρίζει το κομμωτήριο!
    Μιλάμε για αποθέωση..

    http://papatzides.blogspot.com/

  55. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/06/2009 20:55:11

    Να συμπληρώσω, ότι άτομα στο κρατικό μηχανισμό που υποτίθεται ότι ασχολούνται με θέματα λαθρομετανάστευσης εδω και χρόνια, χρησιμοποιούν τη θέση τους για να αποσπούν ανταλλάγματα από την Αριστερή νομενκλατούρα.

    Υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία για αυτό και για σπουδές και πτυχία σε πανεπιστήμια, συμμετοχή σε συνέδρια και άλλες "χάρες".



    Πέρα από αυτό η κατασκευή τεμένους (όχι τζαμιού που ήδη υπάρχουν 90-100 πε΄ριπου) και νεκροταφείου, είναι καταστροφική και δεν θα μειώσει τη λαθρομετανάστευση αλλά θα την αυξήσει.

    Δεν θα σχολιάσω τώρα αυτό το θέμα, απλώς θα παραπέμψω τους συνομιλητές στην Ευρ. εμπειρία των τελευταίων 30 ετών + το γεγονός της Τουρκίας και της πίεσης που θα ασκεί μέσω Ιμάμηδων μέσα στην Αθήνα.


    Τα προβλήματα δηλαδή τύπου ψευτομουφτήδων που υφίστανται στη Θράκη θα μεταφερθούν και Νοτιότερα και πολλά άλλα ακόμη.

    Τέλος θα σας πω τι μου είπε ένας Ιρανός λαθρομετανάστης πρι κανά χ΄ρονο για το πως ήρθε στην Ελλάδα.


    Έφυγε πρωί με λεωφορειο από Τεχεράνη -για να ζήσει την "περιπέτεια στη Δύση για΄τι δεν είχε οικονομικό πρόβλημα- μπήκε Τουρκία χωρίς βίζα γιατί αυτές οι χώρες δεν έχουν βίζα μεταξύ τους!!!

    και μετά από ταξίδι με ενδιάμεσες στάσεις αρκετών ωρών έφτασε στη Κωνσταντινούπολη.

    Ξεουράστηκε 1 μέρα εκεί΄και ήρθε σε επαφή με ένα "ξάδερφο" που τον συμβούλεψε να πάρει το ΚΤΕΛ ως τα Ελληνότουρκικά σύνορα το βράδυ ώστε να είναι εκεί νωρίς το πρωί στα περάσματα "γιατί το πρωί δεν ξάχνουν πολύ".

    Πέρασε μετά από μερικές ώρες περπάτημα και μπήκε σε Ελληνικό έδαφος. Από το κινητό΄του πήρε τηλ. ένα άτομο του κυκλώματος και μεταφέρθηκε με αμάξι στην Αλεξανδρούπολη όπου εκεί με ΚΤΕΛ βρέθηκε στην Αθήνα.

    Εκέι΄τον περίμενε άλλος "ξάδερφος" και του έδωσε μια δουλειά για να επιδιωρθώνει παπούτσια.

    Την Αθήνα τη βρί΄σκει υπέρχοχη... Έχει παραλία, γυναίκες που ντύνονται προκλητικά, το αλκόολ ρέει άφθονο, η αστυνομία χαλαρή και δεν υπάρχει θανατική ποινή και θρησκευτικός νόμος.

    Το ονειρό του είναι να πάει στο Λονδίνο αφόρου μαζέψει κάποια χρήματα. Τα "ξαδέρφια" θα φροντίσουν και για αυτό.

    Προς το παρόν μένει κάπου στο κέντρο με άλλους 5-6 σε ένα δώμα και περνά την ώρα του κόβοντας βόλτες πάνω κάτω στην Αθήνα.

    Σημειωτέω ότι στο Ιράν είχε πατρική περιουσία ακίνητη και δουλειά αλλά η Ευρώπη αποτελεί για αυ΄τον χώρος για "περιπέτεια". Θεωρούν οι νεολαία της Τεχεράνης ότι στις Ευρ. πόλεις μπορείς να κάνεις ότι δεν επιτρέπεται στη χώρα τους.

    Κάτι σαν τους Βρετανούς στα Μάλια μια πε΄ριπτωση από την ανάποδη.


    Δεν είναι όλοι έτσι βεβαια, αλλα΄είναι ενδεικτικό της κατάστασης ότι το να περάσουν παρανόμως τα Ελληνικά σύνορα είναι ως να πηγαίνεις βόλτα στη Πανεπιστημίου από το Σύνταγμα. Χαλαρά-χαλαρά.


    Πάκη σε περιμένει πολύ δουλειά και ξενύκτια.

    Διώξε τους ανίκανους υφισταμένους σου και φτιάξτε το μαγαζί.

    Η Ελλάδα έχει τη φήμη κολοχανείου στο εξωτερικό και μας έχουν για πλάκα εδω και χρόνια.

  56. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2009 20:55:14

    @53 ή τα ακουμπάνε σε κάποιον ανώτερο....

  57. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 11/06/2009 21:08:07

    Διαβάζω σε κάποια μπλογκς ότι από το βράδυ θα έχει "σκούπες"...π....ριές.Δεν έχουν που να τους βάλουν, είναι τόσο μα τόσο απλό.

  58. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/06/2009 23:02:07

    Ειναι πολλα τα λεφτα,Αρη.
    Διαχρονικη ρηση.
    Εχω ξαναγραψει για τη θλιψη που μου προκαλεσε καποτε ο τοτε υπουργος δημοσ.ταξεως,Ρωμαιος,επι πασοκ,οταν σε καποια επεισοδια που ειχαν γινει σε ενα χωριο,που ηθελε να διωξει καποιους Αλβανους,που ειχαν αραξει εκει,ψελλιζε,οτι "μα οι ιδιοι,με παρακαλαγαν πριν απο λιγο καιρο,να μην τους διωξω,γιατι τους εδιναν χαμηλα μεροκαματα.Τωρα,γιατι φωναζουν;"
    Καταλαβατε;

  59. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 11/06/2009 23:02:28

    Πίτσες μπλέ (νεοδημοκρατικές).

    Το μόνο σίγουρο απ'ότι άκουσα είναι η 12μηνη παραμονή τους με έξοδά μας και το τζαμί που θα μας επιβάλλουν.

    Η κορδέλα των εγκαινίων κόπηκε μπροστά στις κάμερες, από αύριο ξανασχολούμαστε με το κόμμα ...

  60. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/06/2009 23:06:33

    @42 Προφήτης
    Αγαπητέ, αν και πάντα θαυμάζω τα εύστοχα σχόλιά σου, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς τη μη ίδρυση τζαμιού στο λεκανοπέδιο. Τι μας ενοχλεί να υπάρχει ένα τζαμί, ακόμα και σε κεντρικό σημείο; Για την εβραϊκή συναγωγή που υπάρχει στο Θησείο εδώ και πολλές δεκαετίες, γιατί δεν διαμαρτυρόμαστε;

    Το θέμα δεν είναι αν πρέπει να υπάρχει τζαμί ή όχι. (Ασφαλώς και πρέπει, κατά τη γνώμη μου.) Το θέμα είναι πόσους μουσουλμάνους, πόσους μετανάστες γενικά, μπορεί να αντέξει αυτή η χώρα. Και τυχόν προβλήματα δεν θα δημιουργηθούν από το τζαμί, αλλά από την υπερπληθώρα των μεταναστών που δεν θα μπορούμε να δεχθούμε.

  61. Factorx avatar
    Factorx 11/06/2009 23:23:15

    Ο Γ. Παπανδρέου έκανε, σήμερα, τις ανακοινώσεις του προτείνοντας τα εξής:
    1) Μηδενική ανοχή στην παράνομη μετανάστευση. Στόχος 0% λαθρομετανάστες.
    2) Ενίσχυση της φύλαξης των συνόρων. Και ειδικότερα σκληρή διεκδίκηση στην ΕΕ για περαιτέρω πόρους και στήριξη για την προστασία των κοινών μας συνόρων.
    3) Εφαρμογή διεθνών και διμερών συμφωνιών – και ειδικότερα της εφαρμογής του Πρωτοκόλλου Επανεισδοχής Λαθρομεταναστών που υπογράψαμε και εφαρμόστηκε παλαιότερα με την Τουρκία.
    4) Διαμόρφωση μιας κοινής ανθρωπιστικής πολιτικής της ΕΕ, που θα εγγυάται την ισότιμη ανάληψη βαρών των πολιτικών προσφύγων από όλα τα κράτη-μέλη της Ευρώπης και όχι μόνο των χωρών εισόδου των προσφύγων. Ειδικότερα, με την αναθεώρηση της Σύμβασης του Δουβλίνου ΙΙ.
    5) Αποσαφήνιση της ελληνικής πολιτικής απέναντι στους πρόσφυγες.Δηλαδή γρήγορη εκτίμηση από τις ελληνικές αρχές για το ποιοι δικαιούνται πολιτικό άσυλο και προστασία από την πολιτεία, αλλά και ποιοι είναι μη νόμιμοι μετανάστες που πρέπει να επαναπροωθηθούν.
    6) Ένταξη των νομίμων μεταναστών στην κοινωνία μας. Με σοβαρές πολιτικές στο χώρο της παιδείας, της καταπολέμησης της μαύρης εργασίας, της απόδοσης του δικαιώματος της ιθαγένειας σε όσους πληρούν τις προϋποθέσεις και ιδιαίτερα στους νέους της δεύτερης γενιάς.
    7) Διαμόρφωση και εφαρμογή μιας σχεδιασμένης πολιτικής προσέλκυσης εργατικού δυναμικού στους τομείς όπου υπάρχουν μεγάλες εποχιακές ή μονιμότερες ανάγκες. Για τον λόγο αυτό, στην κυβέρνησή μας, η συνολική αντιμετώπιση της μεταναστευτικής μας πολιτικής στην Ελλάδα θα γίνεται από ένα Υπουργείο, με εξειδικευμένες υπηρεσίες.
    8) Ειδικό πρόγραμμα για την ανασυγκρότηση των πόλεών μας, των γειτονιών, ειδικά για γειτονιές που γκετοποιούνται – με παρεμβάσεις σχεδιασμένες και συνολικές. Σε συνεργασία με την αυτοδιοίκηση και ΜΚΟ, με σοβαρές δημόσιες επενδύσεις, με συστηματική πολιτική στέγασης των μεταναστών, με την προστασία των νομίμων δικαιωμάτων τους, και την εγγύηση της ειρηνικής συμβίωσης και κοινωνικής συνοχής στην κοινωνία μας.
    Read more...

  62. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/06/2009 23:33:33

    @61
    Φάκτορα εντάξει, δικό σου είναι το ιστολόγιο, αλλά παραπάει να βωμολοχείς κι εσύ ο ίδιος (αναφέροντας τις... ΜΚΟ).

    (Για το Γιωργάκη, εντάξει, δεν είναι να μας προκαλεί κι έκπληξη. Συνηθισμένος ήταν άλλωστε να χρηματοδοτεί τις ΜΚΟ με μυστικά κονδύλια, είναι δυνατόν να τις αφήσει παραπονεμένες όταν επανέλθει εν τη βασιλεία του; Άλλωστε, πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η "γκετοποίηση των γειτονιών" χωρίς την... πολύτιμη τεχνογνωσία των ΜΚΟ, που συνήθως απαρτίζονται από κάτι σαλονάτους ψευτοαριστερούς, όψιμους υπερασπιστές των δικαιωμάτων των μεταναστών στην ασυδοσία; )

  63. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/06/2009 00:02:06

    "...Xρειάζεται να απαιτήσουμε από την Ε.Ε. την ελεύθερη διακίνηση των μεταναστών προκειμένου να έχουν τα ίδια δικαιώματα που έχουν οι υπόλοιποι πολίτες της Ευρώπης αλλά και να μην συσσωρεύεται, ειδικά σε εποχή κρίσης, το πρόβλημα σε μια μόνο περιοχή, όπως η Ελλάδα.”
    (ΑΛΕΚΟΣ ΑΛΑΒΑΝΟΣ, για το θέμα της μετανάστευσης, σε σημερινές του δηλώσεις.)

    Έγια λέσα, όλοι μέσα δηλαδή. Αυτό μας λέει με άλλα λόγια. Ελεύθερη διακίνηση, για να μη σταματήσει ποτέ η πλημμυρίδα εξ ανατολών. Κι ύστερα απορούν για την "άνοδο της ακροδεξιάς" και το γκρεμοτσάκισμα των δικών τους ποσοστών...

  64. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/06/2009 00:03:13

    @60 Αυριανιστή
    Γιατί ξεπερνάς τις ουσιώδεις ενστάσεις που προκύπτουν από την ταυτότητα;

    Ξεκινώντας, από πού μάς προέκυψαν τόσοι μουσουλμάνοι στην Αττική;
    700.000 κατά την Καθημερινή, η οποία βέβαια κάνει lobbying για το ζήτημα.
    300.000 κατ' άλλους.
    Θα τρελλαθούμε; Μια Μεδίνα στην Αττική, δημιουργημένη σε 3 χρόνια ;

    Άρα, πρωτον, οφείλουν να απομακρυνθούν οι περισσότεροι. Αντί να ψάχνουμε για λύση σε ένα εθνικά επικίνδυνο και κοινωνικά απαράδεκτο πρόβλημα, να απαλειφθεί το πρόβλημα που επιζητεί λύση.

    Δεύτερον, ο τόπος της Αττικής είναι ιερός για τον Ελληνισμό.

    Θα μπορούσα να γράφω για Δημοκρατία, για Φιλοσοφία, για Τέχνη, για Μυστήρια, για ναούς, για απόκρουση Ασιατών κοκ. Καταλαβαινόμαστε.

    Προτιμώ να το διατυπώσω (χωρίς να υποτιμάται ΚΑΜΜΙΑ άλλη περιοχή) ως εξής :
    εδώ συγκροτήθηκε αυτό που νοείται "Ελληνική Ψυχή" στην ιστορία της Ανθρωπότητας.

    Οι αξίες που συναπαρτίζουν αυτή την "ψυχή" (Δημοκρατία, Φιλοσοφία, Τέχνη κοκ ) βρίσκονται σε πολεμική με το πνεύμα του μουσουλμανισμού.

    Η δε Αισθητική μας σε κατάφωρη αντίθεση με τη δική τους.
    Η Ακρόπολη είναι η καταγωγική μας αισθητική παράδοση, που γαληνέυει την ψυχή.
    Ο μιναρές μάς τρυπάει την καρδιά.

    Εμείς ανήκουμε εδώ. Αυτοί όχι.
    Δεν θα μάς αλλοιώσουν λοιπόν και την ψυχη μας. Φθάνει η προσβολή να βλέπουμε γυναίκες με μπούργκα.

    **
    Διάβασε στο σχ. @24 τον Φ. Κρανιδιώτη, είναι πιο αναλυτικός.

  65. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/06/2009 00:16:38

    Όσο έχουμε αστυνομία άλλο τόσο έχουμε και Λιμενικό.
    Κρίμα τους τόσους φόρους που πληρώνουμε.

  66. sto kalo avatar
    sto kalo 12/06/2009 00:41:39

    Λοιπον οποιος ειναι παρανομος να επιστραφει απο εκει που ηρθε.δεν παει αλλο η κατασταση.
    μενω πατρα αυτο που γινεται δεν παλευεται παδια οι αφγανοι ειναι χιλιαδες σε ολη την πολη.

    οποιος ειναι νομιμος μπορει να ζησει ειρηνικα μαζι με τους Ελληνες και να ενσωματωθει στην κοινωνια να αποκτησει ολα τα δικαιωματα με μας.
    δεν ειμαι ρατσιστης αλλα δεν θα γινουμε και προσφυφες στην ιδια μας την χωρα

  67. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 12/06/2009 03:11:39

    Αμαν, παλι ο Παπαντρεας με τις ΜΚΟ - τι δουλεια εχουν αυτα τα "κατασκευασματα" σε δημοσιες υποθεσεις; Και, επιτελους, ποιες ειναι αυτες οι ΜΚΟ, απο που προηλθαν και απο που εχουν πορους, πως τους διαχειριζονται, ειναι αμειβομενοι οι διαχειριστες τους, εχουν υπαλληλους, πως τους προσλαμβανουν και, και; Εχει γραφει οτι τροφοδοτουνται απο τα μυστικα κονδυλια του υπουργειου Εξωτερικων (μονον;) και για ποιο λογο; Κανουν "βρωμικες" δουλειες που δεν μπορoυν να κανουν οι κρατικες υπηρεσιες για να μην εκτεθουν; (και σε ποιους;).
    Διαβαζα προ ημερων για καποιον κυριο ο οποιος εμφανιζοταν σαν εκπροσωπος 50 ΜΚΟ, εχουν δημιουργηθει, δηλαδη, και ανωνυμες εταιριες ΜΚΟ;
    Δεν νομιζεις, Φακτορα, οτι θα επρεπε να δημιουργησεις μια ειδικη στηλη στο Antimagazine, λογου χαρη,οπου να καταγραφονται ολες οι πληροφοριες που αφορουν αυτο το "φρουτο" και να κληθουν και οι διαχειριστες τους να δωσουν ολες τις πληροφοριες που τις αφορουν και αναφερθηκαν προηγουμενως; Δεν πρεπει να τα μαθαινουν ολα οι Ελληνες;
    Ειχα ακουσει 'η διαβασει οτι ΜΚΟ εχει και ενας απο τους αδελφους Παπαντρεα. Δεν θυμαμαι αν ελεγαν για τον συμβουλο στο Δ.Σ. της εταιριας που διαχειριζεται το ξενοδοχειο "Μεγαλη Βρεταννια" μαζι με τον γνωστο μας κ. Μιλλερ, πρωην πρεσβευτη των Ηνωμενων Πολιτειων στην Αθηνα που τον "ξηλωσαν" για το μπερδεμα του στην υποθεση του συστηματος ασφαλειας των Ολυμπιακων Αγωνων; 'Η, για τον αλλον, που ειναι, νομιζω, καθηγητης πανεπιστημιου; Θα ηταν ιδιαιτερα ενδιαφερον να μαθουμε αν πραγματι αληθευει η σχετικη πληροφορια και αν ναι, το αντικειμενο με το οποιο ασχολειται και απο που και με ποια ποσα χρηματοδοτηθηκε 'η χρηματοδοτειται - ζηταω πολλα;

  68. vassilis avatar
    vassilis 12/06/2009 06:12:59

    αμα δεν τους διωξετε λαος και ακομα παραπερα ....
    γκεγκε?