#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα προσωπεία πέφτουν!



Διαβάζουμε:

«Πράσινη» ελληνογερμανική πρωτοβουλία για φορολόγηση του πλούτου

Εκστρατεία για φορολόγηση των μεγάλων ιδιωτικών περιουσιών, ξεκινά ταυτόχρονα σε Ελλάδα και Γερμανία με πρωτοβουλία των Πράσινων ευρωβουλευτών Μιχάλη Τρεμόπουλου και Σβεν Γκήγκολντ.

Συγκέντρωση υπογραφών ξεκινάει και στο διαδίκτυο, στα ελληνικά, αγγλικά και γερμανικά, στη διεύθυνση http://www.callforawealthlevy.eu/. Στην ίδια διεύθυνση θα αναρτηθεί σήμερα και το γερμανικό δελτίο τύπου για την έναρξη της εκστρατείας, μαζί με τις πρώτες υπογραφές.

Το κείμενο δόθηκε στη δημοσιότητα, μαζί με τις 10 πρώτες υπογραφές υποστήριξης από την Ελλάδα και τη Γερμανία, αντίστοιχα. Από την Ελλάδα συνυπογράφουν οι:

Γιάννης Βαρουφάκης, καθηγητής Οικονομικής Θεωρίας, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Κώστας Καλλωνιάτης, οικονομικός αναλυτής, δημοσιογράφος

Γιώργος Κατρούγκαλος, αναπλ. καθηγητής συνταγματικού δικαίου, Δ. Πανεπ. Θράκης

Ορέστης Κολοκούρης, συντονιστής της Εκτ. Γραμματείας των Οικολόγων Πράσινων.

Λυδία Κονιόρδου, ηθοποιός

Στέλιος Κούλογλου, δημοσιογράφος

Πέτρος Λινάρδος Ρυλμόν, οικονομολόγος, επιστημονικός σύμβουλος Ινστιτούτου Εργασίας ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ

Σπύρος Παπασπύρος, δημόσιος υπάλληλος, πρώην πρόεδρος της ΑΔΕΔΥ

Σάββας Ρομπόλης, καθηγητής Οικονομικών Κοινωνικής Πολιτικής, Πάντειο Πανεπιστήμιο και επιστ. διευθυντής Ινστιτούτου Εργασίας ΓΣΕΕ/ΑΔΕΔΥ.

Νίκος Χρυσόγελος, στέλεχος περιβαλλοντικών οργανώσεων, περιφερειακός σύμβουλος Νότιου Αιγαίου.

Σχόλιο:

Οι «Πράσινοι» και ο Βαρουφάκης και η Κονιόρδου (τρομάρα μας) με Γερμανική αντίστοιχη συμπαράσταση λένε «ανοίχτε λογαριασμούς, παντού, και δείξτε και φέρτε τα λεφτά» . Θεωρώ ότι αυτό δεν είναι λαϊκίστικες κορώνες περιθωριακών ανθρώπων (και συγγνώμη που είμαι τόσο ευγενής), αλλά εμπροσθοφυλακή, ή «λαγοί», για το αίτημα πιστωτών μας ή κεντρικοευρωπαϊκών εθνών να πάρουν λεφτά. Το πώς πήραν λεφτά οι Κατοχικές δυνάμεις το 41-44, το ξέρουμε.

Το θέμα δεν είναι να προστατεύσουμε τους φοροφυγάδες, το θέμα είναι ότι φτιάχνεται κλίμα «φέρ’ τα όλα». Και καλά οι Πράσινοι, ασόβαροι παπαγάλοι είναι. Αλλά για δες πώς από την αυτόκλητη  προστασία του Πλανήτη εμφάνισαν το πραγματικό πρόσωπο αυτού που τους στηρίζει:  Τα δικά σας δικά μου.

Θεωρώ ότι πρόκειται για επικίνδυνη εξέλιξη γιατί παραπέμπει σε αναπόφευκτα βίαιες αντιδράσεις, όχι από τον κακό φοροφυγάδα, αλλά από τον αστό.

Και τι να πω για τον Βαρουφάκη; Από εκεί που το έπαιζε σοβαρός μπας και τον παίξουν σε κανένα κόμμα, βρήκε τον χώρο του;

 

Τα δικά σου δικά μου.  Δεν μου αρέσουν οι βαρύγδουπες προφητείες, αλλά μυρίζει μπαρούτι. Βλέπω να ψάχνει ο κόσμος για γκράδες και δίκαννα.

Εγώ πάντως έχω άλλη πρόταση: Να δημευτούν όλα τα περιουσιακά στοιχεία όσων ψήφισαν Κίνημα, ή είναι μέλη του Κινήματος, ή είναι εργολάβοι, δικηγόροι, σύμβουλοι, ΜΚΟ, και τέτοια. Το χρέος εκτινάχτηκε από το 1981.   Γιατί να ψάχνετε στην Ελβετία;  Μπροστά σας είναι. Πιο φτηνά.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 23/10/2011 09:40:43

    Μήπως με τον μανδύα της φορολόγησης της ιδιωτικής ΜΑΚ, θα έχουμε μελλοντικά επέκταση του μέτρου και στην μικρή ιδιωτική περιουσία;
    Τα έσοδα από την φορολόγηση αυτή πού θα πάνε;
    Οι Γερμανοί και οι φιλοσκοπιανοί θέλουν να υφαρπάξουν την περιουσία, την ψυχή και το σθένος του Έλληνα!

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/10/2011 09:57:36

    Οι επιφυλαξεις μου ειναι ως προς το ποιον των πρασινων, δεν κατανοω γιατι βρισκετε το μετρο τουλαχιστον πονηρο. Το βασικοτερο προβλημα της ελληνικης οικονομιας ειναι η φοροδιαφυγη, που βλεπετε το κακο στο να επισημανθουν τα μαυρα χρηματα που εχουν εξαχθει απο την Ελλαδα , ωστε να φορολογηθουν , με συνεπεια την φορολογικη ελαφρυνση των ...υποζυγιων, δηλ. των μισθωτων και συνταξιουχων!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΝΤΙΝΟΣ 23/10/2011 10:38:29

      το βασικό πρόβλημα της Ελληνικής οικονομίας, κατά την γνώμη μου, είναι η υπερβολική, επαναλαμβανόμενη, και παράλογη φορολόγηση.

      Από το 1965, οι κακοί βιομήχανοι φταίνε για τα δεινά του μισθωτού, με αποτέλεσμα σήμερα οι μισθωτοί να κρέμονται από τα αυτά της 6ης δόσης (με αντάλλαγματα εθνικής κυριαρχίας). Η φοροδιαφυγή είναι αποτέλεσμα μη εμπιστοσύνης στο Κράτος. Το Κράτος ευχαρίστως θα φορολογήσει τους πάντες για να βάλει άλλους 10 υπαλλήλους σε κάποιον Δήμο ή ΚΕΠ, ή να χρη,ματοδοτήσει 2 ντουζίνες ΜΚΟ.

  3. xzetta avatar
    xzetta 23/10/2011 10:01:56

    δεν βλέπω γιατί να μην φορολογηθεί η μεγάλη περιουσία - αν μέχρι σήμερα δεν γίνεται αυτό για οποιονδήποτε λόγο.
    αλλά πάλι δεν βλέπω γιατί χρειάζεται πρωτοβουλία τέτοιου είδους για το αυτονόητο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ xzetta 23/10/2011 10:45:02

      Οταν στοχοποιείς την μεγάλη περιουσία να σκέφτεσαι τι θα φορολογείς όταν την έχεις πάρει και την έχεις μοιράσει. Αν θες να στοχοποιήσεις, πάρε τους 3.000 πασόκους που από ξυπόλητοι το 1981 είναι σήμερα με κότερα και βίλες στην Εκαλη.

      Ο βιομήχανος που έκανε κότερα ακι βίλες, έφτιαξε και 10 πράγματα και έδωσε απασχόληση σε 100 νοματέους. Τους "έπινε το αίμα", αλλά έβγαζαν το ψωμί τους. Τώρα είναι ζητιάνοι σε πορείες.

      Η φοροδιαφυγή λύνεται με μείωση των συντελεστών και με ποινές για την φοροδιαφυγή. Μόνο με ποινές, απλά φεύγει το κεφάλαιο (κακώς) και όταν απειληθούν αυτοί που το φυγάδευσαν, θα πάνε να το βρούνε. Τότε θα έχεις μια Ελλάδα Βαρουφάκηδων και Τρεμόπουλων. Θα κάνει μάθημα ο Βαρουφάκης στον Τρεμόπουλο και ο Τρεμόπουλος θα παραμυθιάζει τον Βαρουφάκη.

      Βέβαια, όπως λέει και ο ψυχραιμίας είμαστε και λίγο σοβιετία... Οι Τρεμόπουλοι είναι μία εκδοχή της.

  4. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2011 10:31:13

    Οι οικολόγοι πράσινοι έχουν τις ρίζες τους στον Γερμανικό ρομαντισμό και αποτέλεσαν σημαντική πτέρυγα του Ναζιστικού καθεστώτος.
    Οι δοξασίες τους, που ομοιάζουν με θρησκευτική αίρεση, είναι όμως πιο παλιές.

  5. Θάνος avatar
    Θάνος 23/10/2011 11:07:24

    θά τρέξουν νά βάλουν ὑπογραφές, ὂπως τρέχαν σαν τά πρόβατα νά κλείνουν τά φῶτα καί νά κάθονται στά σκοτάδια ἐπειδή ἒτσι τούς λέγανε στά πράσινα κανάλια.Ὂταν δέν θά μποροῦν νά συντηρήσουν οὒτε ὑπόγειο ἀπό τους πράσινους φόρους θά ξυπνήσουν.

  6. kostas* avatar
    kostas* 23/10/2011 11:17:46

    Και στην Ελλαδα πουλαει πολυ απο τα Προοδευτικα Εντυπα τελευταιως ο Κοκκινος Ντανι, ο προεδρος των πρασινων στην Ευρωβουλη ...Ο Γαλλογερμανος Κον Μπεντιτ που εχει αυτες τις αποψεις !
    http://www.youtube.com/watch?v=Cp2XtSVF1UM&feature=related

  7. Λαρισαίος avatar
    Λαρισαίος 23/10/2011 13:29:17

    Ούτε εγώ βλέπω που είναι το κακό στη φορολόγηση της μεγάλης ιδιωτικής περιουσίας. Γιά πες μας φίλε Αρχαιοπτέρυγα, ποιές μεγάλες επενδύσεις κάνανε τα τελευταία χρόνια οι πολύ πλούσιοι της Ελλάδος; Ποιά μεγάλη βιομηχανία ιδρύθηκε; Ή έγινε και δεν το πήρα χαμπάρι;

    Καμμία τέτοια πρωτοβουλία δεν χρειάζεται για να ανοίξει τις πόρτες στη φορολόγηση της μικρής περιουσίας, αυτή γίνεται αυτή τη στιγμή και κανείς δεν την εμποδίζει. Όσο για τη φορολόγηση του μικρού εισοδήματος, αυτό γινότανε πάντα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Λαρισαίος 23/10/2011 17:28:49

      Κωλύομαι.

      Οι επενδύσεις γίνονται όπου το Κράτος δεν είναι απρόβλεπτος αντίπαλος, όπου δεν φορολογείς το ίδιο πράγμα δύο φορές, όπου ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ, (όπου δηλαδή χλευάζουν τις ΑΠΕ, καταλάβετέ το!!!) και όπου δεν βρίζουν τον κακό βιομήχανο από το 1960 και εντέυθεν. Και φυσικά όπου δεν κυριαρχούν οι κρατικοδίατιοτι με τα ΜΜΕ τους. Πές το 10 φορές, και θα νοιώσεις ελέυθερος.

      • Λαρισαίος avatar
        Λαρισαίος @ archaeopteryx 23/10/2011 20:55:02

        Καμμία αντίρρηση για αυτά που λες, εκτός ίσως από τις ΑΠΕ,-πιστεύω ότι με σωστή διαχείριση μπορούν να είναι πιό συμφέρουσες από τους υδρογονάνθρακες, ειδικά στην Ελλάδα. Αλλά που κολλάνε όλα αυτά με τη φορολόγηση των φυσικών προσώπων; Γιατί να μη φορολογείται ο δισεκατομμυριούχος με 40% επί του εισοδήματός του; Τι ακριβώς θα στερηθεί; Και που είναι όλες οι φοβερές και τρομερές επενδύσεις που ΘΑ γινόντουσαν στις ΗΠΑ με τη μείωση της φορολόγησης επί Ρήγκαν; Αν δεν κάνω λάθος τα λεφτά που επενδύθηκαν πήγαν ή σε παράγωγα, μετοχές και λοιπές φούσκες, ή στην Κίνα.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Λαρισαίος 24/10/2011 00:16:03

          οι τύποι ΔΕΝ λένε για φορολόγηση εισοδήματος, ούτε αυτό θα με ενοχλούσε.

          Λένε για άνοιγμα λογαριασμών. Εγώ δεν είμαι δισεκατομμυριούχος, και δεν δέχομαι καμία τέτοια λογική, ούτε για μένα ούτε για σένα, και άσε τον Νόμο να βρει παράνομους. Οι τύποι καλλιεργούν κλίμα "φέρτε τα λεφτά σας". Εεεε...

          Οι πειρατες και οι κλέφτες σκέφτονται έτσι, και τελικά χαίρομαι, γιατί δείχνουν οι Πράσινοι (και ο Βαρουφάκης) τι καπνό φουμάρουν.

          Και όπως μου αφησε κάποιος σε χόλιο, να πάει να δει τους λογαριασμούς της εξ αγχιστείας οικογένειας. Χαχαααάααχαχα, αν τον αφήσουν.

          Με χαμηλούς φορολογικούς συντελεστές, μειώνεις το κίνητρο για την φοροδιαφυγή. Και ναι, πιστεύω ότι οι σοσιαλιστικές παροχές εκφυλίζουν. Δεν θέλω να ζορίσω τον φτωχό, αλλά ταϊζοντάς τον τσάμπα, μακροχρονια του κάνω κακό, και λίογο αργότερα εκχωρώ εθνική κυριαρχία για άλλους 3 μήνες συντάξεις. Ανώμαλο. Αλλά η λύση δεν είναι "κυνήγα τους πλούσιους", απλά θα φύγουν.

          Για τον Ρήγκαν και τις ΗΠΑ δεν ξέρω τίποτα, παρά μόνο ότι βγήκε η χώρα από σοβαρουτσικη ύφεση, τέλειωσε εκείνη η Ιρανική άσκηση, έπεσε το τείχος (τρομάρα μας) και οι ΗΠΑ επανεξοπλίστηκαν. Και ανέβηκε το χρέος.

          Στην Κϊνα, σήμερα, βρίσκεις σορτσάκια Ταϊλάνδης http://blogs.the-american-interest.com/wrm/2011/10/22/chasing-china-up-the-food-chain/ , αλλά αυτά είναι άσχετα με τα βίτσια των Πράσινων Οικολόγων.

  8. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 23/10/2011 15:14:42

    Ο Τρεμόπουλος δεν είναι γνωστός ανθέλληνας;;; αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με! Τον κ. Βαρουφάκη ως τώρα τον άκουγα με ενδιαφέρον λόγω της ιδιότητάς του ως καθηγητή πανεπιστημίου και οι αναλύσεις του για το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας λογικά έχουν βάση, δεν ανέλυε για άλλη μια φορά κάποιος δημοσιογράφος.. Αυτοί οι δύο έχουν κοινές απόψεις και κοινή ιδεολογία; Εντάξει τι να πω; παραμένω ίσως ακόμα μικρή κι αθώα... με τον καιρό θα μάθω...

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/10/2011 18:19:05

    Ο κοκκινος Ντανι καλως κακως ειναι ενας απο τους ελαχιστους Ευρωπαιους που μιλησαν με αξιοζηλευτη θερμη υπερ της Ελλαδας. Οπως ομως επισημανα εχω τις ενστασεις μου για το ποιον των Ελληνων πρασινων.
    Δεν μπορω ομως να καταλαβω την εμμονη του archaeopteryx να προσπαθει να ταυτοποιησει τους υγειεις Ελληνες επιχειρηματιες με οσους εχουν εξαγει μαυρο χρημα . Αν προσπαθει να πει οτι ενας επιχειρηματιας ο οποιος δινει δουλεια σε μερικους εργατες, δικαιουται να φοροδιαφευγει και να μετακομιζει τα κεφαλαια στο εξωτερικο τοτε θα του πω οτι εδω ακριβως εγκειται και η κακοδαιμονια της Ελλαδας. Σημερα πολλοι επιχειρηματιες εχουν εξαγαγει τα κερδη τους και οχι μονο, στο δε εσωτερικο εχουν αφησει τις απαρχαιωμενες εγκαταστασεις τους, οι οποιες ειναι και καταχρεωμενες!!
    Οσο αφορα την βαρια φορολογια, μονο στα χαρτια υπαρχει. Ολοι μας που ασχολουμαστε με το θεμα γνωριζουμε πως και γιατι η πλειονοτητα απο αυτους δεν πληρωνει τους αναλογουντες φορους!!! Παντως η εξαγωγη κεφαλαιων δεν εγινε μονο απο Επιχειρηματιες και εδω ειναι το πατημα της υποθεσης. Εγινε απο λαμογια, αεριτζηδες ,τυχαρπαστους , μιζαδορους και λοιπα ... μπουμπουκια και κυριως σε αυτους απευθυνομαι και δεν φανταζομαι να εχεις αντιρρηση επ αυτου archaeopteryx!!!