#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2010 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα πράσινα άλογα της... κυρίας Μπιρμπίλη!



Με μια στροφή 180 μοιρών η υπουργός ΠΕΚΑ κυρία Μπιρμπίλη εμφάνισε το νομοσχέδιο για τις ΑΠΕ που κατατίθεται προς ψήφιση στη Βουλή εντός της εβδομάδας με τη διάταξη που ρύθμιζε τα θαλάσσια αιολικά πάρκα εκ διαμέτρου αντίθετη από αυτήν που εμφάνισε πριν από μερικές εβδομάδες στη δημόσια διαβούλευση και της οποίας η ουσιαστική παρέμβαση στο πτωχό μας επενδυτικό σκηνικό χειροκροτήθηκε από τους πάντες.

Η πρωτοφανής αυτή ενέργεια της υπουργού να αντικαταστήσει, δηλαδή, χωρίς την παραμικρή διαβούλευση, κείμενο του νομοσχεδίου το οποίο σηματοδοτούσε την απαρχή κάποιων μεγάλων επενδύσεων στον ελληνικό χώρο με κείμενο το οποίο ακύρωνε την ιδιωτική πρωτοβουλία και έδινε το απόλυτο προβάδισμα στο... κράτος αντιμετωπίστηκε ως πρώτη αντίδραση με αποδοκιμασίες από παράγοντες των ελληνικών και ξένων υποψήφιων επενδυτών.

Πολλοί την απέδωσαν στην απειρία της κυρίας Μπιρμπίλη ή και στην ακαταλληλότητα των συμβούλων που την περιτριγυρίζουν, ιδίως όταν εμφανώς στο νέο κείμενο της τροπολογίας εξυπηρετείται ο συμπαθής κλάδος των... μελετητικών εταιριών!

Σε μια εποχή όπου η χώρα μας διψάει κυριολεκτικά για νέες επενδύσεις (περίπου 6 δισ. ευρώ υπολογίζεται ότι θα επενδυθούν στα θαλάσσια αιολικά πάρκα) που θα αποτελέσουν εν μέρει σοβαρό «ανάχωμα» στο κλίμα ύφεσης που έχει αρχίσει να κυριαρχεί στην επιχειρηματική ζωή του τόπου, η κυρία Μπιρμπίλη «οραματιζόμενη» το κράτος ως τον Δον Κιχώτη των ΑΠΕ προσπαθεί (ματαίως) να συνθέσει ένα πράσινο όραμα καταλήγοντας (δυστυχώς) στα... πράσινα άλογα!

Η συντάκτις μας κυρία Αθηνά Καλαϊτζόγλου σε ρεπορτάζ της χθες με τίτλο «Αιφνιδιασμός Μπιρμπίλη για θαλάσσια αιολικά πάρκα» περιέγραψε την αποπειραθείσα νομοθετική παλινωδία της κυρίας υπουργού και θα επανέλθει με τις νεότερες εξελίξεις του θέματος.

Μια ερώτηση μονάχα από τον Χαμαιλέοντα προς την κυρία Μπιρμπίλη (προς το παρόν):
 
«Σε ποιον κόσμο ζει άραγε η κυρία υπουργός πιστεύοντας ότι αλλάζοντας νύκτωρ το κείμενο της τροπολογίας θα το περνούσε απαρατήρητο χωρίς τις δικαιολογημένες αντιδράσεις αυτών που χειροκρότησαν το αρχικό κείμενο στη διαβούλευση πριν από μερικές εβδομάδες και σήμερα βλέπουν... άλλο κείμενο;»

http://www.euro2day.gr/chameleon/139/articles/575549/ChameleonArticle.aspx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/03/2010 12:22:21

    Η σοσιαλιστικη ψυχη του ΠΑΣΟΚ θα δωσει μαχη μεχρι τελικης χρεωκοπιας.

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 30/03/2010 12:22:27

    Δείτε αυτό, για το οποιό δεν άκουσα να γίνεται λόγος:

    http://www.guardian.co.uk/business/2010/mar/29/siemens-uk-wind-turbine-plant

    Siemens to build UK wind turbine plant

    Monday 29 March 2010

  3. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 30/03/2010 12:46:32

    Δεν είναι να απορεί κανείς, άλλωστε είναι γνωστό ότι οι στενοί συνεργάτες -σύμβουλοι της κυρίας Υπουργού έχουν εταιρείες μελετών και λυμαίνονται εδώ και χρόνια το δημόσιο χρήμα

  4. DrNo avatar
    DrNo 30/03/2010 14:11:39

    Όσοι είναι στον κλάδο...ξέρουν πως δεν είναι δονκιχωτισμός αλλά καραμπινάτη διαπλοκή ισπανικής εταιρείας , που πετάει έξω έλληνες ανταγωνιστές με αυτή την κίνηση , για να έχει "ελευθερο ηλεκτρικό χώρο" για τα δικά της αιολικά πάρκα.....

  5. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 30/03/2010 14:57:50

    To ΠαΣοκ στη κοσμάρα του.
    Η οικονομία της χώρας εάλω, κοσμάκης να συνωστίζεται στις Πρόνοιες, να κλαίει και να οδύρεται για ένα ψωρο επίδομα που κι αυτό το κόβουν, κόσμος να μένει καθημερινά άνεργος, να πολλαπλασιάζονται οι άνθρωποι με το χαμένο βλέμμα της απελπισίας που καθημερινά συναντάς στο δρόμο και το ΠΑΣΟΚ..

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!11
    Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα!!!
    ΟΠΩΣ ΤΑ ΞΕΡΑΜΕ, ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΗΛΙΘΙΟ ΠΑΣΟΚ!
    Ο κόσμος βράζει κι αυτοί τον παίζουνε.

  6. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 30/03/2010 15:04:48

    Τί είχες Γιάννη,τί είχα πάντα....

  7. katsikokleftis avatar
    katsikokleftis 30/03/2010 15:46:23

    Εχετε προσεξει οτι τα στελεχη ΠΑΣΟΚ εχουν κανει τωρα τελευταια τουμπεκι για την πρασινη αναπτυξη που μας τα ζαλιζαν;

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2010 18:56:49

    Πράσινη ανάπτυξη είναι κάτι σαν τα συγχωροχάρτια. Πληρώνεις για να συγχωρεθείς (ή για να σώσεις τον πλανήτη). Πληρώνεις εσύ, πλουτίζουν 2-3 φανεροί και 2-3 αφανείς πελάτες του Υπουργείου Κλιματικής Αλλαγής. Στην Ελλάδα του 2010, με φαλιρισμένα τασφαλιστικά ταμεία, με τούρκους στην Ραφήνα, λαδωμένοι για υποβρύχια, μερσεντές, τηλεφωνία και τα πάντα, με διαλυμένη την πρωτογενή παραγωγή, έρχεται η Κλιματική Αλλαγή και λέει Πληρώστε μου το ρεύμα 3 ή 4 φορές επάνω. 300 με 400%.

    Κάνει τον Κοσκωτά και την αγορά του αιώνα "περίπτερα"

  9. Feax avatar
    Feax 30/03/2010 23:05:54

    Φυσικα δεν εχετε δει τιποτα ακομη απο το ΥΠΕΚΑ με το καψιμο των σκουπιδιων στα τσιμενταδικα, υψικαμινους χαλυβουργιας και αλουμινο- επεξεργασιας, Πτολεμαίδα (ΔΕΗ) και Μεγαλοπολη (ΔΕΗ). Ολα προγραμματισμενα να μας γεμισουν καρκινο παρανομοντας επισήμως (αγνοόντας την οδηγία της ΕΕ 2000/78/ΕΚ).

  10. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2010 23:22:47

    Αρχαίε, σωστόοοοοοοοοοος