27/05/2011 00:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα πράγματα με το όνομά τους…

Τα πράγματα έχουν ως εξής. Αύριο ο Παπανδρέου θα εισπράξει την δεδομένη άρνηση των πολιτικών Αρχηγών στο να συναινέσουν στην αναποτελεσματική, επικίνδυνη και αδιέξοδη πολιτική του.  Όλοι γνωρίζουν ότι η συναίνεση σημαίνει συνενοχή. Όλοι γνωρίζουν ότι όσοι μιλάνε για συναίνεση νομίζουν ότι οι άλλοι που τους ακούνε είναι βλάκες.  Όλοι γνωρίζουν πως δεν υπάρχει άλλη λύση από αυτή της άμεσης αναδιάρθρωσης.

Έτσι, ο κ. Παπανδρέου, μετά την κίνηση εντυπώσεων που έστησε υπό την αιγίδα του Προέδρου της Δημοκρατίας …θα δηλώσει ότι δεν τα βρίσκουν, θα προκηρύξει εκλογές και θα πάρει το πρώτο αεροπλάνο για να πάει στην Ευρώπη λέγοντας ότι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα και αν δεν τον βοηθήσουν με την αναδιάρθρωση που ήδη έχουν σχεδιάσει, δεν εγγυάται πλέον τίποτα.

Αυτά τα περί κυβέρνησης εθνικής ενότητας μου φαίνονται πλέον πολύ μακριά…! Η οποία κυβέρνηση εθνικής ενότητας αν σχηματισθεί τότε θα μιλάμε για το μαρτύριο της σταγόνας.

Άλλωστε τι θα άλλαζε με κάποιους υπουργούς «προσωπικότητες» και κουραφέξαλα; Τίποτα απολύτως και η χώρα χωρίς άμεση αναδιάρθρωση θα φουντάρει. Απλά κάποιος  χρειάζεται να πάει και να  τους πει στο εξωτερικό ή μου χαρίζετε τα μισά, ή δεν παίρνετε τίποτα, διότι δεν έχω να σας δώσω τίποτα.

Κάποτε τα πράγματα θα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους. Κανείς νοήμων δεν πίστευε ότι θα πετύχαιναν τα μέτρα Παπανδρέου με τέτοιο έλλειμμα και τέτοια δημοσιονομικά έξοδα. Ας σταματήσει η κοροϊδία πια.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ άλλη ΛΥΣΗ και πρέπει όλοι να το καταλάβουμε. Μόνο αν διαπραγματευτούμε το χρέος και μας χαρίσουν ένα μέρος υπάρχει μια μικρή ελπίδα…! Και το βασικότερο: σταματήστε να ακούτε τις Ερινύες που ζητάνε συναίνεση για να σώσουν την περιουσία τους που έχουν επενδύσει σε ομόλογα. Ή κάποιους μεγαλοπαράγοντες που έχουν «επενδύσει» στην καταστροφή. Ο Γιώργος έπαιξε, έχασε και τώρα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του απέναντι στην πατρίδα και  τον Ελληνικό λαό.

Αntiκοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dimis avatar
    dimis 27/05/2011 00:21:35

    Οχι στα εκβιαστικά ψευτοδιλλήματα Αντώνη, μαζί σου...

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 27/05/2011 00:34:51

    Eαν τα πράγματα πάρουν ανεξέλεγκτες διαστάσεις ο μεγάλος χαμένος μαζί με την Ελλάδα θα είναι η Γερμανία.

    Τι ήταν η Γερμανία πριν το ευρώ.

    Μια οργανωμένη καλή χώρα με ένα ισχυρό νόμισμα αλλά ως εκεί.

    Με το ευρώ απέκτησε την αίγλη της παγκόσμιας δύναμης μπαίνοντας δίπλα στην Κίνα και στην Αμερική.

    Δεν είναι τυχαίο ότι ιστορικά το ονειρό τους να γίνουν υπερδύναμη εξαιτίας της κοντόφθαλμης και ψυχαναγκαστικής πολιτικής της έμεινε ανεκπλήρωτο.

    Κατάρρευση της Ελλάδς σημαίνει μια δεκαετία πίσω για τα μεγαλεπήβολα Γερμανικά σχέδια.

    Οι Γερμανοί φαίνεται να έχουν αντιληφθεί τα λάθη τους στον χειρισμό της ελληνικής κρίσης και θα κάνουν τις κατάλληλες διορθωτικές κινήσεις.

    Είναι τυχαίο ότι τις τελευταίες δεκαπέντε ημέρες η Γερμανία δεν παίζει το παιχνίδι των εκβιασμών.

    Αύριο δεν θα γίνει τίποτα.

    Μια ακόμα Παπανδρεική μπλόφα θα αποδειχθεί στρακαστρούκα.

    Είναι σαν το πιστόλι πάνω στο τραπέζι που ήθελε για να διαπραγματευθεί με τους πιστωτές και αυτοπυροβολήθηκε.

    Το ευτυχές είναι ότι μαζί του ο Παπανδρέου θα πάρει και όσους τον στηρίζουν στην ξέφρενη πορεία του στον γκρεμό.

    Οποιος είδε τον Χρυσοχοίδη στο Μέγκα κατάλαβε.

    Η λύση στην ελληνική κρίση θα είναι ευρωπαική από μια άλλη κυβέρνηση με ευρύτερη λαική υποστήριξη χωρίς ΔΝΤ στα πλαίσια της πραγματικής ευρωπαικής ολοκλήρωσης.

    Δεν είναι τυχαίες οι δηλώσεις Γερμανών αξιωματούχων για χρόνο που θέλει η Ελλάδα για να ξεπεράσει τα προβλήματα της και για ένα νέο σχέδιο Μαρσαλ για να ανασυγκροτήσει την οικονομία της.

    Βλέπω το ΔΝΤ να παίρνει τον πούλο.

    Ουτε θεωρώ ότι είναι τυχαίο που δεν υπάρχουν δηλώσεις Τρισέ.

    • xmmm avatar
      xmmm @ Aris. A 27/05/2011 00:53:16

      σημερα οι γερμανοι βγηκαν περιπου παρακαλωντας να δωσουν τα λεφτα.

      και αυτη η δοση θα δοθει

      αλλα καθε δοση που δινεται με αυτη τη κυβερνηση ειναι απλα ενα ακομα βημα πιο κοντα πριν παρατησουν τη παρτη μας χωρις καν να εχει αποθρασωθει το καθεστως πασοκ

      προτιμουν την χωρα φεουδο εκτος ΕΕ αντι τον φωτοπουλο εκτος πασοκ

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Aris. A 27/05/2011 00:58:37

      Δηλώσεις Σοιμπλε
      Υπάρχουν ακόμη πολλές εφεδρείες για την στήριξη της Ελλάδας.......
      Δεν πρόκειται να συμβεί χρηματοπιστωτικό επισόδειο στην Ελλάδα........

  3. σερτης avatar
    σερτης 27/05/2011 00:35:19

    απλα και σταράτα
    ΤΟ ΓΑΠ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ ΔΟΛΙΟ ΤΡΟΠΟ , ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ ΤΙΣ ΠΙΟ ΜΑΥΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.....ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ, ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΣΗ ΣΠΕΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΕ ΥΠΟΛΗΨΗ.
    ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ Ο ΓΔΟΥΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑΞΕΙ ΟΗΕ, ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΓΝΗΣΙΟ GAP ΤΟ ΧΑΨΕ.....ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ....
    ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ....ΣΤΗΝΟΥΝ ΕΝΑ ΣΚΗΝΙΚΟ ΤΡΟΜΟΥ,ΕΝΑ ΣΚΗΝΙΚΟ ΒΙΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ....ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΝΚ....ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΣ......ΑΛΛΩΣΤΕ ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΤΥΠΟΥ ΜΠΕΝ ΑΛΙ, ΚΑΝΤΑΦΙ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.....
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΔΡΙΚΕΛΟ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ σερτης 27/05/2011 00:53:49

      «ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ»

      Ἔτσι πρέπει...! Αὐτός καί ὅλο τό «συνεργεῖο» του μαζί.
      Ποῦ ξέρεις..., μπορεῖ καί νά κάνουμε πῶς «κοιμόμαστε» τήν ὥρα ποῦ θά φεύγει
      καί νά μή «τό πάρουμε χαμπάρι»...

    • bunker avatar
      bunker @ σερτης 27/05/2011 00:55:50

      ειναι επικυνδυνος και ειναι επιτακτικη αναγκη με ψυχραιμια και αποφασιστικοτητα να αντιμετωπιστει

      ειμαι σιγουρος οτι ως αλλος χιτλερ στο μπουνκερ οικτιρεται για τους ανικανους ελληνες που δεν μπορεσαν να το ακολουθησουν στο μεγαλειωδες σχεδιο του και σχεδιαζει την καταστροφη (ξεπουλημα) των υποδομων μας

      ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΠΕΕΡ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΓΚΑΙΡΑ ΤΟ ΣΠΙΡΑΛ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ

      δεν τα πιστευα τα παραπανω μεχρι που τα εγραψα

      αμφιβαλετε οτι η ψυχολογια του πολιερκημενου ανεπαρκους ηγετη που ξαφνικα βρισκεται αντιμετωπος με ιστορικες ευθυνες ειναι ΠΑΝΤΟΥ Η ΙΔΙΑ;;;

  4. Y. avatar
    Y. 27/05/2011 00:43:28

    1. Όχι σε συμφωνία
    - α. Της συνέχισης του Μνημόνιο 1, με τους όρους που προβλέπει
    - β. Της συναίνεσης για Μνημόνιο 2
    2. Προκήρυξη εκλογών
    3. Υπηρεσιακή κυβέρνηση προσωπικοτήτων, κοινής αποδοχής, που θα διεξαγάγει τις εκλογές, και θα κάνει μίνιμουμ διαχείρηση της κατάστασης στον ενδιάμεσο χρόνο (40-45 μέρες)
    4. Η κυβέρνηση που θα προκύψει, θα χειριστεί συνολικά το πρόβλημα

    Στις Δημοκρατίες, δεν υπάρχουν αδιέξοδα!

  5. Tem avatar
    Tem 27/05/2011 01:05:56

    ηρθε η ώρα να φύγει επιτέλους ο ΓΑΠ

  6. jkr avatar
    jkr 27/05/2011 01:17:43

    Υπέροχο κείμενο..

  7. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 27/05/2011 01:23:24

    Παμε για εκλογές χωρίς αμφιβολία..
    Μεγάλη νίκη έρχεται του Σαμαρά..αν εχει και αυτοδυναμία καλώς..

    Πιστεύω και συμφωνω με τον Αντικοινοβουλευτικό ότι πάμε σε αναδιάρθρωση (έτσι και αλλιώς υπέρογκοι τόκοι θα κοπούν)..Το δύσκολο είναι όμως ότι πρέπει να γίνουμε πιο αυτάρκεις γιατι θα δεχθούμε πιέσεις..δυστυχώς (ή ευτυχώς) μας βλέπω στα χωριά μας να ασκούμε πρωτογενή παραγωγή...αυτό το τελευταίο στάδιο της αλαγής του βιοτικού μας επιπέδου δεν το γλυτώνουμε (εύκολη λύση δεν υπάρχει πλεον)..

  8. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 27/05/2011 01:25:17

    Νομίζω ότι ο σωστός δρόμος είναι σε πρώτη φάση, η διαπραγμάτευση του Μνημονίου και σε δεύτερη φάση η αναδιάρθρωση του συνολικού Δημόσιου Χρέους. Όλα μπορούν να γίνουν, όλα στο χρόνο τους. Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι η επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου ώστε να από καταστήσουμε την εμπιστοσύνη των εταίρων μας, για να συνεχίσουν την χρηματοδότησή μας χωρίς να απαιτούν την εφαρμογή αυτού του Μνημονίου που συμφώνησε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ που οδηγεί σε συνεχόμενους Ελλειμματικούς Προϋπολογισμούς και την τεράστια ετήσια αύξηση του συνολικού Δημόσιου Χρέους , με πραγματικό ενδεχόμενο την Στάση Πληρωμών από το Κράτος μας και την Πτώχευσή του. Αυτό το σενάριο θα το αποφύγουμε μόνο εάν αύριο ο Πρωθυπουργός πάρει το θάρρος και πραγματικά αναγνωρίσει το γενικό καλό των Ελλήνων. Τη στιγμή αυτή είναι η προκηρύξει Εκλογών,
    για να αποφασίσει ο Λαός και να επιβεβαιώσει πιο δρόμο θέλει; Το δρόμο της απόλυτης εφαρμογής του Μνημονίου ή την διαπραγμάτευσή από την αρχή και την τοποθέτηση του σε νέα οικονομική βάση, τη βάση-δρόμο που έδειξε ο Πρόεδρός μας στο ΖΑΠΕΙΟ ΙΙ. Η απάντηση νομίζω ότι είναι προφανείς: Επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου με στόχο τη συνέχιση της χρηματοδότησής μας σήμερα αλλά και στο μέλλον για όσο χρόνο χρειαστούμε για να αποκτήσουμε την εμπιστοσύνη των Αγορών που πιστεύω θα επιτευχθεί πολύ γρηγορότερα από αυτό που φαίνεται τη στιγμή αυτή, διότι οι Αγορές είναι κατά 90% ψυχολογία, και η ψυχολογία είδη έχει αρχίζει και αλλάζει μόνο με την ύπαρξη οικονομικού προγράμματος που οδηγεί σε δύο μόνο χρόνια στην εξίσωση του Προϋπολογισμού. Άρα Εκλογές το συντομότερο δυνατό. ΤΩΡΑ !!!!

    • Arianos avatar
      Arianos @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 27/05/2011 01:28:37

      "Η απάντηση νομίζω ότι είναι προφανείς"
      ΠΡΟΦΑΝΗΣ, ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΤΟΚΛΙΤΑ!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Arianos 27/05/2011 11:39:40

        @Αriano
        Φίλε,καλό θα είναι να τον συγχωρήσουμε ,ξέρεις όταν γράφεις εν βρασμώ κάνεις λάθη .Το είδη ......γράφεται ήδη είναι επίρρημα .
        από τη στιγμή που δημιουργήθηκε το Πασοκ ,υπάρχει πάντα μόνο μια κλίση.Μέχρι να πιάσουμε πελάτες η κλίση ήτανε :πάρε κόσμε.
        Μετά το ξεπούλημα η κλίση είναι:δώσε κόσμε.

  9. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 27/05/2011 01:52:21

    "Τα πράγματα με το όνομά τους". Έτσι τα περιμένω ή έτσι θέλω να πιστεύω
    Ο λαός θα κάνει θυσίες αν πεισθεί πως θα έχουν αντίκρισμα και συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Διαφορετικά "δεν πληρώνω"

  10. abyssus avatar
    abyssus 27/05/2011 02:02:19

    "Τα πράγματα με τ' όνομά τους" είναι μεγάλη κουβέντα!
    Είναι πολλοί οι παίκτες και το παιχνίδι πάντα χοντρό. Και προφανώς όλοι οι παίκτες προσπαθούν να αποκρύψουν τις πραγματικές τους προθέσεις και χειριστούν τους υπόλοιπους. Άντε να βρεις άκρη...
    Κάνω μια υπόθεση ότι κάποιοι Ευρωπαίοι αποφάσισαν πως έχουν κερδίσει στην Ελλάδα μέσα σε μια χρονιά πολύ περισσότερο έδαφος (ως προς το καθεστώς δράσης των εταιριών τους - κυρίως στα εργασιακά) από ότι θα ήλπιζαν. Και έχουν κερδίσει επίσης τρομοκρατώντας και τους άλλους λαούς. Δε θέλουν όμως και να σκάσει μπόμπα και να χάσουν το έδαφος. Και ίσως να μη θέλουν να σκάσουν και κάποια ασφάλιστρα που θα έκαναν φαντάζομαι κάποιους πλούσιους μια τάξη μεγέθους πιο πλούσιους (ειδικά αν αυτοί συνδέονται με την άλλη μεριά του Ατλαντικού).
    Ίσως αφήσανε το Γιωργάκη να παίξει το παιχνίδι των Αμερικάνων όσο τους εξυπηρετούσε και τώρα να τον αδειάσουνε προς χάριν μιας πιο "αξιοπρεπούς" και "αναπτυξιακής" προσέγγισης. Με "οργωμένο" το έδαφος και κουρεμένους τους μισθούς και την Ελλάδα πεινασμένη για επενδυτικά κεφάλαια...
    Υποθέσεις βέβαια... Και παίζουν και "ατυχήματα".
    Εγώ, "εν οίδα" ότι δημοκρατία δεν έχουμε και δεν την βλέπω πουθενά στον ορίζοντα. Ακούω εκεί, μέσα στα βουνά, στην Ελβετία ότι κάνουν δημοψηφίσματα κάθε βδομάδα κι έχουν το όπλο του καθείς στο σπίτι κι ακόμη πως έχουνε να δούνε πόλεμο αιώνες τώρα... αλλά εμείς είμαστε μέσα στις πέντε θάλασσες... κάθε φρεγάτα που περνάει μιας διαγουμίζει και βάζει κι έναν άθλιο τοποτηρητή απάνω...

  11. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 27/05/2011 09:01:30

    “Τα πράγματα με το όνομά τους”. Επειδή ο γιωργάκης ΔΕΝ μπορεί να συγκρουστεί με το σκληρό πυρήνα του πασοκ, τους συνδικα-ληστές (Φωτόπουλος, Παπασπύρου, Παναγόπουλος κλπ), η επόμενη κυβέρνηση (του ΑΣ) πρέπει να τους πάρει το κεφάλι.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 09:32:56

    Τι συζηταμε? Μην σκασει ο Δανειστης? ΕΜΕΙΣ ΡΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΚΑΝΟΥΜΕ BAIL OUT ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ ! το εχουμε κατανοησει??? και αντι να ζηταμε τα ρεστα, μας τα ζητουν οι φουσκες των Δανειων !! εχουεμ χασει τη μπαλλα?
    Αυτοι δεν Δανειζαν οπως η Lehman ?? η δευτερη εσκασε.. να σκασουν και οι Δανειστες … δεν καταλαβα… που θα τους προσημειωσω κ απο πανω το bailout! ουτε στην Ανδρομεδα δεν συμβαινει αυτο το παραμυθι…!

    Θα μιλησει ΕΝΑΣ στα Κοινοβουλια των Δανειστων??? Θα εξηγησει οτι ειναι φουσκες?? με ακαλυπτα Δανεια απο 30 χρονια!!!! ΜΑΣ ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΩΣΟΥΜΕ !! με Πρασινο και Σοσιαλιστικο τροπο Πιεσης !! Καθρευτης… μας μεταθετουν το προβλημα και επειδη εμεις εδω εχουμε ΓΑΠ μασαμε και συζηταμε ! χαχαχαχαχχα ΕΛΕΟΣ !!!

    Που ακουστηκε αυτος που καλειται να σωσει και να κανει bailout των Δανειστων του, να υποχρεωνεται να παρει ενυποθηκο ΔανειοΙΙ!!!! για να το κανει… ΠΟΥ??

    Θα ξυπνησουμε επιτελους? Να σκασουν να τελειωνουμε. $$ εχουν και πολλα. 1 τρις εδωσε ο Ομπαμα… να δωσουν 800δις οι δικοι μας.. και να κανουν παιχνιδι !

    Που θελουν να μας βαλουν και επιτηρητη ( Treuhand ) !!

    Μη σωσετε και πληρωσετε…..

    ΠΠ

  13. juliet avatar
    juliet 27/05/2011 12:01:33

    Mας μεταθέτουν το πρόβλημα και επειδή εμείς εδω έχουμε το ΓΑΠ μασάμε και συζητάμε.....
    Η διατύπωση στο τέλος θα έπρεπε να είναι και εμείς εδώ βάσει σχεδίου το θέλουμε το πρόβλημα γιατί το deal του real estate αποφέρει κέρδη .
    Τώρα που σκλήρηναν τα πράγματα θέλουμε και επιβεβαίωση για να ξεπουλήσουμε .Δεν ρωτήσανε όταν έπρεπε ,ξέρω ότι σε εθνικά θέματα οι αποφάσεις δεν είναι δοκιμές για μαθητευόμενους μάγους είναι σοβαρές αποφάσεις πατριωτών .
    Τον Σαμαρά δεν τον αγαπήσανε και τον καλέσανε ,συνενόχους αναζητούν και μετά θα είναι χειρότερα τα πράγματα,μετά δε θα τους σταματά τίποτε.
    Αυτό πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να το ξεχνά κανένας.