#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2011 11:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα πολιτικά σενάρια, στο τέλος τα υπογράφει ο λαός

 

Τα νέα σχέδια της Ιπποκράτους (για όσους δεν το ξέρετε, εκεί εδρεύει ακόμα το ΠΑΣΟΚ) μιλούν για επιθετικές τακτικές, με στόχο να εμβολίσουν την ΚΟ της ΝΔ. Οι θιασώτες του σεναρίου της ψήφισης με «180» της νέας σύμβασης, κάνουν τον εξής συλλογισμό: Μπετόν αρμέ 153 βουλευτές.  Συν Κατσέλη και Λιάνης 155. Στο τσεπάκι έχουν και τους 4 της ΔΗΣΥ, οπότε πάμε στους 159. Αν φυσήξει "βορειοατλαντικά" θα προστεθεί και ο ΛΑΟΣ του ντεμέκ-Παπαφλέσσα , σύνολο 175.

Με τέτοια δυναμική σου λέει, θα βρούμε και άλλους 4-5 από τη ΝΔ για να συμπληρώσουμε τον απαιτούμενο αριθμό.

Θα έχουν επηρεαστεί από τη διαφήμιση «είναι τυχερό το 11 8 80».

Μήπως είναι ευκαιρία ο Α. Σαμαράς να αφήσει τους βουλευτές να ψηφίσουν «κατά συνείδηση»;

Κι όσοι έχουν του «Νενέκου», να αποχωρήσουν για άλλες πιο «ευλύγιστες» Κοινοβουλευτικές Ομάδες; Και να το σέρνουν σε όλη τους την πολιτική καριέρα, όπως οι άλλοι τα Μνημόνια και τα Μεσοπρόθεσμα;

Ας βγουν να ψηφίσουν τις συνέπειες της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ. Οι εποχές που «κράταγαν» τους ψηφοφόρους πέρασαν.  Δεν τους έχει ανάγκη ούτε το κόμμα, ούτε η κοινωνία. Ας πάνε με τους «σοσιαλιστές» να σχεδιάσουν την «μπανανία» που ονειρεύονται.

Ούτε ο  Γιώργος Φλωρίδης δεν θα τους δεχτεί:  Ένα 24ωρο μετά την ίδρυση του «Κοινωνικού Συνδέσμου δήλωσε ότι «η χώρα βρίσκεται επί δεκαετίες υπό καθεστώς εσωτερικής κατοχής από οικονομικά συμφέροντα, συντεχνίες και πολιτικούς που δεν κάνουν την δουλειά τους»  και ξεκαθάρισε ότι «δεν είναι στόχος μας να μαζέψουμε γύρω μας αυτούς που κλαίνε ούτε έχουμε στις τάξεις μας 'ψώνια' που πιστεύουν ότι θα σώσουν τη χώρα».

Ας μην απογοητεύονται: υπάρχει και η προοπτική του Βασίλη Λεβέντη, ο οποίος χρειάζεται λίγη ενίσχυση. Και η Ντόρα μαζεύει από το «παράθυρο» γιατί από την «πόρτα» μόνο φεύγουν. Ο Καρατζαφέρης είναι «κομπλέ» αλλά ποτέ δεν λέει όχι στην παρελκόμενη δημοσιότητα της ένταξης στο ΛΑΟΣ των «αδέσποτων»..

Η πολιτική κατάσταση στη χώρα οδηγείται προς «αχαρτογράφητα νερά». Θυμίζει λίγο 1922, λίγο 1965, λίγο τον «ατυχή πόλεμο» του 1897 και τελικά τίποτα από όλα αυτά.  Σε τέτοιες ιστορικές καταστάσεις ο καθένας λειτουργεί με το πολιτικό ένστικτο του.  Βασική προϋπόθεση είναι η σωστή επιλογή στις «μάχες» που οφείλει να δώσει ένα κόμμα, ένας βουλευτής, ένας άνθρωπος.

Προβλέπεται πολύ παρασκήνιο και ως συνήθως τα καλύτερα σενάρια τα γράφει η (πολιτική) ζωή. Και αργά ή γρήγορα τα υπογράφει ο λαός…

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mike avatar
    Mike 27/10/2011 11:59:38

    Αστο κουραστικα....ψαχνω για χωρα να φυγω

  2. Lewnidas avatar
    Lewnidas 27/10/2011 12:29:37

    exei er8ei h wra o ka8enas na koita3ei thn istoria giati h istoria ton koitazei. giati ektos apo tous nenaikous uparxoun kai oi atolmoi. o ka8enas kata synnhdhsh, pshfos empistosynhs kai paraithsh ths koinoubouleutikhs omadas. ektimw thn sta8erh kai hremh stash tou samara alla den mporei pleon antipoliteysh na kanei mono tsipras.

  3. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 27/10/2011 12:37:23

    Μικρέ Οδυσσέα καλημέρα! Θαρρώ πως θα είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω μαζί σου και ο λόγος είναι προφανής. Μπορείς να φανταστείς το ξεσάλωμα του ΓΑΠ έτσι και πάρει τους 180, αριθμό που σήμερα του κόβει τα ήπατα;
    Εμείς ποθούμε να φύγει όσο το δυνατόν συντομότερα, έχουμε πεισθεί πλέον πως είναι ένας καθαρόαιμος εντολοδόχος και ενώ ξέρουμε πως η παραμονή του «βλάπτει σοβαρά την Πατρίδα», θα ζητήσουμε από τον Αντώνη να του δώσει το φιλί της ζωής;
    Προσωπικά θέλω εκλογές εδώ και τώρα και τον Αντώνη πρωθυπουργό! Και η μόνη μου επένδυση στο πρόσωπό του, τώρα πια, αφορά στον αδιαμφισβήτητο πατριωτισμό του και μόνον και αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει! Έχει καιρό να ασχοληθεί με τους δικούς του νενέκους. Λες να μην τους ξέρει;

  4. Ένας avatar
    Ένας 27/10/2011 12:42:03

    Προσέξτε αυτό:

    "Τέλος, ο Dallara επιβεβαίωσε ότι τα καινούρια ομόλογα θα διέπονται από το αγγλικό δίκαιο. “Δεν θα συμφωνούσαμε για κάτι διαφορετικό”, κατέληξε."

    Ενώ μέχρι χθες διέερεαν ότι τα νέα ομόλογα θα διέπονται από ελληνικό δίκαιο τώρα όλα θα διέπονται από το αγγλικό δίκαιο.

    Αυτό είναι βόμβα μεγατόνων.

    Οι ανίκανοι κατάφεραν το αδιανόητο.
    Η ΝΔ πρέπει να τους ρίξει. Τι σκ...ά περιμένει ...

  5. doc1968 avatar
    doc1968 27/10/2011 13:36:01

    Ειστε Σοβαρος;
    Το θεμα ειναι ποιο κοκκορακι θα νικησει η να βρεθει τροπος να απαλλαγουμε απ τη χολερα του ΓΑΠ;
    Το θεμα ειναι να εκτεθει οποιοσδηποτε ασημαντος πολιτικος ωστε να πληρωσει το τιμημα της στασης του πολιτικα;
    ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΤΙΚΟ ΜΕΛΛΟΝ.
    Με τετοια οραματα θα σηκωσουμε μανικια να ξεπλυνουμε την Ελλαδα και να παμε μπροστα;
    Το κομματικο οφελος μας νοιαζει η το ΕΘΝΙΚΟ;
    Εκτος κι αν ο Αντωνης δεν ειναι ο Ηγετης που ψαχνουμε και του παει η ακινδυνη κι ανευθυνη Αντιπολιτευση.
    Οποτε καλως θα κανει να ανοιξει τα χαρτια του απο τωρα.
    Τερμα η μπαλαφαρια.Απο παντου.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΜΕΣΑ.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ doc1968 27/10/2011 13:50:36

      Εσείς που είστε σοβαρός θα μας πείτε πως θα ρίξει την Κυβέρνηση και άμεσα μάλιστα;
      Και τότε δεν θα ήταν ανεύθυνος;
      Ένα άρτιο κόμμα, χωρίς παθογένειες, με κοινό όραμα και στόχους δεν υπηρετεί τον "εθνικό σκοπό";
      Βρίσκεστε σε σύγχυση λόγω των ημερών

      • doc 1968 avatar
        doc 1968 @ Μικρός Οδυσσέας 27/10/2011 14:13:53

        Παντως οχι ,αφηνοντας τους βουλευτες να ''ψηφισουν κατα συνειδηση'' επιτρεποντας ετσι σ αυτους που γλυκοκοιταγανε το αρχικο Μνημονιο να παρατεινουν το μαρτυριο μας και να ΕΚΧΩΡΗΘΕΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ ΣΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ.Αυτο θα ναι η απολυτη καταστροφη και θα πρεπει να τεθει αυτο το διλλημμα στην κοινοβουλευτικη ομαδα της Νεας Δημοκρατιας.
        Να μετρηθουμε επιτελους ,να ξερουμε ποιες ειναι οι Ελσες,αλλα μετα απο Καθαρες Κουβεντες.
        Και που ξερετε,ισως να βρεθουν κι αλλοι απο αλλους χωρους να το καταψηφισουν.
        Και ετσι να πεσει η κυβερνηση.
        Αρκει να ναι ξεκαθαρος.
        Οχι οπως με την προταση επι των οικονομικων.
        Τωρα διακυβευονται σοβαροτερα θεματα απ την Εθνικη Φτωχεια.Η Ανεξαρτησια της Χωρας .

  6. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 27/10/2011 13:41:41

    "Μήπως είναι ευκαιρία ο Α. Σαμαράς να αφήσει τους βουλευτές να ψηφίσουν «κατά συνείδηση»;Κι όσοι έχουν του «Νενέκου», να αποχωρήσουν για άλλες πιο «ευλύγιστες» Κοινοβουλευτικές Ομάδες;"
    Μικρέ Οδυσσέα πιο εύστοχος δε θα μπορούσες να 'σαι!!! θα ήταν κίνηση ματ κι επιτέλους θα γινόταν το ξεκαθάρισμα!! κι ας συγκέντρωναν και 180!! εντάξει, εμείς όλα αυτά τα λέμε επειδη είμαστε απ'έξω. σε κάποιον εκ των έσω μπορεί να ακούγονται κι αστεία...

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/10/2011 13:49:46

    Eγω δεν βλεπω γιατι η ΝΔ να μην ψηφισει τη συμφωνια αν την κρινει ωφελιμη.
    Γιατι να μη μειωθει το χρεος.Μονο αυτο περιλαμβανει στην ουσια της και οχι νεα μετρα.
    Αλλο τα πολυνομοσχεδια με περικοπες και αλλο η συμφωνια.Αλλωστε η ΝΔ ψηφισε τη συμφωνια της 21ης Ιουλιου που τελικα δεν εφαρμοσθηκε.
    Γιατι η συμφωνια της 21ης Ιουλιου που ειχε κουρεμα 21% ηταν καλη και η σημερινη κακη;

    • Ένας avatar
      Ένας @ ψυχραιμια 27/10/2011 14:21:23

      Πολύ απλά γιατί αυτή η συμφωνία κόβει όλους τους βαθμούς ελευθερίας μιας όποιας μελλοντικής κυβέρνησης.

      Ο Dallara είπε πως τα νέα ομόλογα θα διέπονται όλα από το αγγλικό δίκαιο.
      Αν η ΝΔ δεν πάρει θέσει επ'αυτού δείχνει να μην ξέρει πού πατά και πού πηγαίνει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 27/10/2011 15:05:11

      Και μόνο το γεγονός ότι μνημονιολάγνοι σαν και του λόγου σου λένε ότι η ΝΔ πρέπει να ψηφίσει, αποδεικνύει την αδήριτη ανάγκη -για το λαό- να μην το κάνει.

  8. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 27/10/2011 14:07:37

    “Μήπως είναι ευκαιρία ο Α. Σαμαράς να αφήσει τους βουλευτές να ψηφίσουν «κατά συνείδηση»;Κι όσοι έχουν του «Νενέκου», να αποχωρήσουν για άλλες πιο «ευλύγιστες» Κοινοβουλευτικές Ομάδες;”Συμφωνώ Μικρέ ,αυτό έπρεπε να το κάνει στο αρχικό μνημόνιο,για να ξέρουμε τέλος πάντων,γιατί μου φαίνεται τους νενέκους θα τους βρούμε μπροστά μας.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/10/2011 14:27:15

    Σωστό θα ήταν να άφηνε ο Πρόεδρος να ψηφίσουν κατά συνείδηση....αλλά είναι δύσκολοι καιροί..ποιος θα διακινδύνευε το σκαλπ του; μια χαρά φερετζέ τούς προσφέρει η αντιμνημονιακή στάση τού Σαμαρά...

  10. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 27/10/2011 14:47:17

    Εδώ και τώρα όσοι βουλευτές της ΝΔ φοβούνται ΝΑ ΒΓΟΎΝ στις παρελάσεις,δεν πρέπει να συμμετέχουν στα ψηφοδέλτια.

  11. μχ avatar
    μχ 27/10/2011 15:12:38

    «Θα 'ρθει ο Μόσκοβος, να φέρει το σεφέρι...»

  12. mx avatar
    mx 27/10/2011 15:19:40

    ....και ο νέος Κολοκοτρώνης πάλι φυλακή θα μπει....

  13. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 27/10/2011 16:13:18

    Ναί! Νὰ ψηφίσουν κατὰ συνείδηση! Ψήνομαι! Θὰ τελειώνουμε μιὰν ὤρα γρηγορότερα μὲ μερικοὺς-μερικούς. Καθόλου ἀσήμαντο

    Σύμφωνα μὲ τὴν δημοσιογραφικὴ newspeak, τὸ νὰ ψηφίζεις τὸ μνημόνιο καὶ τὸ μεσοπρόθεσμο συνιστᾶ σοβαρότητα καὶ ὑπευθυνότητα. Τώρα ποὺ τίθεται ἀνοιχτὰ τὸ θέμα τῆς ἐθνικῆς κυριαρχίας, διὰ χειλέων Μέρκελ, ποιά εἶναι ἡ σοβαρὴ καὶ ὑπεύθυνη στάση ἀπέναντι σ' αὐτό; Quiz.

    " Η πολιτική κατάσταση στη χώρα οδηγείται προς «αχαρτογράφητα νερά». Θυμίζει λίγο 1922, λίγο 1965, λίγο τον «ατυχή πόλεμο» του 1897 και τελικά τίποτα από όλα αυτά. "

    Οὔπς.... Τὰ καλύτερα δηλαδή!