09/06/2009 18:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του κ. Κανένα


_____________________________________________________________________________________________
Σε σύγκριση με τις βουλευτικές εκλογές του 2007, όπου είχε συσπειρώσει περίπου 3.000.000 πολίτες, τη ΝΔ δεν την ψήφισαν την Κυριακή 1.340.000 άτομα (45%). Σχεδόν κατά 1.000.000 ψηφοφόρους υπολείπεται και σε σύγκριση με τις Ευρωεκλογές του 2004.

Δυσμενής εικόνα προκύπτει όμως και για το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Το ΠΑΣΟΚ, με 1.879.000 ψήφους πήρε λιγότερους ψήφους ακόμα και από τις Ευρωεκλογές του 2004, που είχε βρεθεί στο ναδίρ της κοινωνικής του επιρροής (2.083.327). Σε σχέση με τις εκλογές του 2007 το ψήφισαν 849.000 λιγότερα άτομα (2.728.000).

Η σημερινή απήχηση της ΝΔ αντιπροσωπεύει μόλις το 49% της βουλευτικής της επιρροής την προηγούμενη 5ετία, ενώ του ΠΑΣΟΚ το 62,5%.

Η κοινωνική υποχώρηση της Αριστεράς είναι εμφανής, όχι μόνον με τις εθνικές εκλογές του 2007, αλλά ακόμη και σε σύγκριση με τις προηγούμενες ευρωεκλογές του 2004. Αριθμητικές απώλειες έχει και το ΚΚΕ. Ενδεικτικά, έχει μείωση της εκλογικής του δύναμης κατά 155.467 ψηφοφόρους σε σχέση με το 07 και 152.113 συγκριτικά με το 2004. Ο ΣΥΡΙΖΑ σε σχέση με το 07 χάνει 120.203 ψηφοφόρους.

Μεταξύ των 5 κοινοβουλευτικών κομμάτων μόνον ο ΛΑΟΣ εμφανίζει πραγματική (και συνεχή) άνοδο της κοινωνικής του επιρροής: από 162.000 ψηφοφόρους στις Βουλευτικές του 2004 και 252.000 στις Ευρωεκλογές που ακολούθησαν, «σκαρφάλωσε» στις 272.000 το 2007 και στις 367.000 σήμερα. Αυτό σημαίνει ότι μέσα στην τελευταία 5ετία κατόρθωσε να υπερδιπλασιάσει την εκλογική του απήχηση και να σταθεροποιήσει, κυρίως εις βάρος της ΝΔ, την παρουσία του μέσα στο κομματικό σύστημα.

Τα χαρακτηριστικά της αποχής

Η αποχή έχει πανεθνικά χαρακτηριστικά, προέρχεται απ όλα τα κοινωνικά στρώματα, καθώς είναι σαρωτική τόσο στα μεγάλα αστικά κέντρα όσο και στην επαρχία. Καταλύτης» του μεγάλου ποσοστού αποχής είναι η στάση που κράτησαν οι ψηφοφόροι των μεγάλων πολεοδομικών κέντρων που ζει ο μεγαλύτερος πληθυσμός της χώρας, καθώς μόλις 1 στους 2 κατοίκους του λεκανοπεδίου πήγε στις κάλπες να ψηφίσει!

Τα αστικά κέντρα αποδείχτηκαν μεγάλα «κάστρα» της αποχής: Α Αθηνών 54,45%, Β Αθηνών 47,22%, Α Πειραιά 55,56%, Β Πειραιά 53,32%, Περιφέρεια Αττικής 46,63%. Ανάλογη είναι η εικόνα σε Α Θεσσαλονίκης με ποσοστό αποχής 49,28%. Συνολικά από τις 2 εκατ. «χαμένες» ψήφους σχεδόν οι μισές -για την ακρίβεια 845.923 ψήφοι- προέρχονται από τις γειτονιές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.

Στις αστικές περιοχές προηγείται το ΠΑΣΟΚ με ποσοστό 39,38%. Ακολουθούν ΝΔ με 36,44%, ΚΚΕ 7,12%, ΛΑΟΣ 5,54%, ΣΥΡΙΖΑ 3,34% και Οικολόγοι - Πράσινοι 2,34%.

Η «ψαλίδα» μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στις αγροτικές περιοχές ανοίγει στις 6,13 ποσοστιαίες μονάδες. Το ΠΑΣΟΚ εμφανίζει ποσοστό 34,94%, ακολουθεί η ΝΔ 28,81%, ΚΚΕ 9,57%, ΛΑΟΣ 8,16%, ΣΥΡΙΖΑ 5,81% και Οικολόγοι - Πράσινοι 4,3%.

Το τελικό ποσοστό της αποχής έφτασε στο 47,37%, που είναι το μεγαλύτερο ιστορικά. Συνολικά στις κάλπες των ευρωεκλογών προσήλθαν 5.261.36 ψηφοφόροι, δηλαδή 2.093.990 λιγότεροι σε σχέση με τις εθνικές εκλογές του 2007 και 1.022.601 σε σύγκριση με τις προηγούμενες ευρωεκλογές του 2004.

Ενώ επισήμως το εκλογικό σώμα είναι 9.980.000, στην πραγματικότητα οι πολίτες, που μπορούν να ψηφίσουν υπολογίζονται σε περίπου 8.300.000, εάν αφαιρεθούν οι μετανάστες, που ζουν μόνιμα στο εξωτερικό και όσοι για διάφορους λόγους δεν γίνεται να ψηφίσουν κάθε φορά (άρρωστοι, ταξιδιώτες στο εξωτερικό κλπ). Επιπλέον οι εκλογικοί κατάλογοι δεν εκκαθαρίζονται έγκαιρα με αποτέλεσμα ένας αριθμός εγγεγραμμένων να είναι άνθρωποι, που απεβίωσαν. 

(Πηγές όλες οι εφημερίδες, αλλά δείτε και το http://www.mavris.gr/)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 09/06/2009 18:32:58

    Αγαπητέ FactorX,

    Η παρουσίαση δεδομένων και η εξαγωγή συμπερασμάτων επ' αυτών είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση.

    Έχω τη γνώμη ότι το Post πρέπει να αναδιαταχτεί ώστε όλα τα μέτρα σύγκρισης να παρουσιάζονται και σχολιάζονται ομοιόμορφα.

    Έχω π.χ. την εντύπωση ότι ο ΣΥN συγκρινόμενος με τα δεδομένα του 2004 έχει αύξηση ψήφων σε απόλυτα μεγέθη, που δεν αποτυπώνεται στο post.

    Κατά τα λοιπά, εξαιρετική η προσπάθεια και μπράβο και έτσι πρέπει να αντιπαρατιθέμεθα!!!

    ΥΓ: Δεν θα πέσουμε στο επίπεδο του ρεζιλικιού του Αλογοσκούφη, των προκατόχων του και των επιγόνων του!!!

  2. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 09/06/2009 18:41:59

    δεν θεωρώ πως εξομοιώνομαι ως πολίτης με αυτόν που δεν πήγε να ψηφίσει. όπως δεν εξομοιώνομαι με αυτόν που έψαχνε να βρει χαρτί από γιατρό για να μην πάει στην εφορευτική επιτροπή που είχε κληθεί, ενώ αντίστοιχα όταν είχα κληθεί η ίδια το θεώρησα τιμή μου και καθήκον μου ως πολίτης. μόνον που εγώ στο εκλογικό κέντρο είδα και συναναστράφηκα όλους τους χωριανούς μου ενώ αυτός που αρνιέται να πάει νοιώθει ξένος μες στους ξένους, έχει δηλαδή την δικαιολογία του όπως έχουν όσοι δεν ψήφισαν. όμως, εάν το 47% πήγαινε να ψηφίσει τα μικρά κόμματα, ο δικομματισμός θα είχε καταρρεύσει στις 7 ιουνίου, συνεπώς η αποχή δεν ήταν πολιτική επιλογή αλλά ομολογία απολίτικου όντος.

  3. theo1611 avatar
    theo1611 09/06/2009 19:11:02

    @ Βασιλική Σ.

    Εγώ αντίθετα δεν θεωρώ ότι διαφοροποιούμαι από τον συμπολίτη μου που απείχε.

    Θεωρώ απλά ότι ως πολίτης έχω ένα λόγο παραπάνω μιά και συμμετείχα στη διαμόρφωση κάποιου αποτελέσματος, αλλά δεν θεωρώ ότι είμαι διαφορετικός γενικά!!!

    ΥΓ: Μια άλλη στιγμή μπορεί να βρεθώ και γω στην ανάγκη να απέχω, αλλά δεν θα προσβάλλω αυτούς που συμμετείχαν και δεν θα τους ζητήσω το λόγο για τις επιλογές τους. Ας συμμετείχα!!!

  4. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 09/06/2009 19:22:21

    Η αποχή στις ευρωεκλογές θα γίνεται συνεχώς μεγαλύτερη όσο θα περνούν τα χρόνια και θα σταδιακά θα φτάσει τα ποσοστά της υπόλοιπης Ευρώπης.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/06/2009 19:34:12

    Ωραία φωτό.

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 09/06/2009 20:33:56

    Αγαπητή Βασιλική και αν το 69% από το 52% του εκλογικού σώματος που πήγε και ψήφισε δεν επέλεγε τον "δικομματισμό" θα είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα.
    Υπάρχει η συστηματική αποχή...
    Υπάρχει η έκτακτη του τριημέρου...
    Θα πρέπει να καταλάβουν όμως ορισμένοι ότι το Περιστέρι, το Πέραμα, η Νίκαια ή η Β Θεσσαλονίκης πχ που δεν πήγαν να ψηφίσουν ούτε για τριήμερο στην Μύκονο πήγαν, ούτε καν βόλτα στην παραλία όταν η οργανωμένη πλαζ στοιχίζει 60 €.
    Εχουν προβλήματα οικονομικά, υγείας, παιδείας, λαθρομετανάστευσης, δεν ελπίζουν για το αύριο γιατί δεν ξέρουν αν βγει το σήμερα.
    Δεν πήγαν γιατί έφτυσαν το πολιτικό σύστημα και για αυτό ανέβηκε και ο ΛΑΟΣ σε εργατικές περιοχές.
    Απλό και ελπίζω να γίνει επιτέλους κατανοητό, από τους πανελίστες πολιτικούς, τους δημοσιογράφους των ανατροπών και τους απορούν τες πολιτικοποιημένους συμπολίτες που η ψήφος είναι πολιτικά ορθή όταν ψηφίζουμε σωστά....

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/06/2009 21:41:03

    συμφωνώ με το σχόλιο @2, ο κος Kaνένας είναι ένα απολίτικο, αφασικό ον, που άγεται και φέρεται από τον τηlεδιασκεδαστή που εισήγαγε τον όρο, αυτόν τον Kaνένα θα τον δούμε να διαμαρτύρεται όταν θα πλήττεται ίσως από αποφάσεις που θα λαμβάνονται για λογαριασμό του στην εκλεγείσα Eυρωβoυλή και θα εφαρμόζονται εδώ από το 32,5% του 52% του εκλογικού σώματος που ψήφισε.

  8. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 09/06/2009 22:18:36

    Δεν καταλαβαίνω πως βγαίνουν αφορισμοί και ορισμοί.Η πολιτική των πολιτικών 35 χρόνια τώρα ήταν κουφή και ξαφνικά όλοι απορούν όταν το εκλογικό σώμα έγινε μουγγό.
    Να ρωτήσω λοιπόν:
    απολίτικο αφασικό ον? σε ένα τσουβάλι όλοι λοιπόν
    Η Μύκονος και η Νίκαια
    Το Κολωνάκι και το Πέραμα
    Οι πολιτικοί να ανησυχούν για το χάσιμο των δεδηλωμένων ψηφοφόρων, οι υπόλοιποι?
    Τι άλλαξε στα προβλήματα της τελευταίας 20ετίας:
    -παιδεία φροντιστήρια
    -υγεία φακελλάκια
    -στρατός μέσο για μετάθεση
    -αυθαίρετο νομιμοποίηση
    -εισφοροδιαφυγή μαύρα
    -δημόσια έργα μίζες
    Μια λύση ένα πρόβλημα μπορεί κάποιος να μου αναφέρει που λύθηκε?
    Δις πήραμε από τα κοινοτικά κονδύλια, Δις δώσαμε σε φόρους.Που είναι?
    Οταν λοιπόν βγαίνει ο κ Πάγκαλος και λέει: "δεν θέλω κανένα ψήφο στο μέλλον από το 47% που απείχε" τι έχει καταλάβει...ας μείνει στο 19% το ΠΑΣΟΚ
    Εχει αντιληφθεί τους εφιάλτες της κοινωνίας κανείς?
    -την τρομοκρατία των λογαριασμών των ΔΕΚΟ
    -το θάνατο των ανθρώπων του γιατί δεν έχει φακελλάκι, δεν λειτουργεί η ΜΕΘ, κλπ
    -την ανεργία
    -την ανέχεια
    -τις διακοπές στο σπίτι
    -τον εφιάλτη του Σουπερ Μαρκετ
    -ακόμα και έτσι καθόταν στο πάρκο ή έπινε μπύρα στο πεζοδρόμιο με τον γείτονα
    Ας πάει ένας από του πολιτικοποιημένους στη Σοφοκλέους τώρα 10,00 το βράδυ ή στην πλατεία Θεάτρου, ας περπατήσει στη "λαική" Β Αθηνών μετά τις 11,00 το βράδυ, η ας πάει στον Αγ Παντελεήμονα.
    Απείχαν οι μισοί, όχι 20 - 30 %.
    Να ψηφίσουν ποιον? τον καλύτερο ή τον ικανότερο μιζαδόρο? Υπάρχει κανένας που πιστεύει ότι ο ΓΑΠ ή ο ΚΚ ο Β δεν γνωρίζουν τα λαμόγια των κομμάτων τους? Γιατί να περιμένουν την ανεξάρτητη και την αδέσμευτη δικαιοσύνη? Δεν γνωρίζουν ποιοι υπόγραφαν συμβάσεις για την SIEMENS?
    Η ανοχή έχει όρια και η βοή της σιωπής είναι τρομακτική, για αυτό δεν ξέρουν και προσπαθούν να καταλάβουν τι έγινε, οι απολίτικοι και αφασικοί κομματάνθρωποι.

    ΥΓ

    -ποιους στείλαμε στην ΕΟΚ? κομματικά στελέχη, τέκνα και συζύγους στελεχών όχι τους ικανότερους
    -να ψηφίσω μικρά κόμματα? για να δω Παπαθεμελή, Μάνο, Κοντογιαννόπουλο, Λεβέντη, Βεργή, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ?
    Λοιπόν καταλαβαίνω όποιον πήγε να ψηφίσει, ιδεολογικά ή από προσωπικό συμφέρον, στο φτύσιμο της πολιτικής των πολιτικών γιατί δεν είναι πολιτική θέση?

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/06/2009 22:27:07

    "Ας πάει ένας από του πολιτικοποιημένους στη Σοφοκλέους τώρα 10,00 το βράδυ ή στην πλατεία Θεάτρου, ας περπατήσει στη “λαική” Β Αθηνών μετά τις 11,00 το βράδυ, η ας πάει στον Αγ Παντελεήμονα"
    για αυτά μπορούσε κάποιος να ψηφίσει ΛΑΟΣ

    για τη Μακεδονία Ζουράρι Παπαθεμελη
    για εργασιακά δικαιώματα κάποιο αριστερό ή μη συστημικό αριστερό σχηματισμό

    υπήρχαν επιλογές για όλους
    τα υπόλοιπα είναι εκλεκτικισμοί

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/06/2009 22:33:22

    για ευρωσκεπτικισμό ΚΚΕ π.χ.

  11. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 09/06/2009 22:46:21

    Πολύ θα ήθελα να ξεχωρίσω την ελληνική εκλογική πραγματικότητα απο την ευρωπαϊκή. Σίγουρα κάθε εθνική πραγματικότητα εχει τα δικά της γνωρίσματα, τα σύν και πλήν. Αλλά στην περίπτωση που ζήσαμε και ζούμε υπάρχει ένα και μόνο βασικό και κοινό ή πανευρωπαϊκό στοιχείο, απο το οποίο προέρχονται τα επι μέρους. Η αδιαφορία των πολιτικών της σήμερον για μία ενωμένη Ευρώπη, όχι βέβαια στο εμπόριο και στην αγορά, αλλά στην κοινή πολιτική, εσωτερική και εξωτερική. Και στην ύπνωση των κατοίκων της με κάθε είδους θεωρίες, που τους απομακρύνουν απο το ευρωπαϊκό μέλλον τους και αυτό των παιδιών τους.

    Θα μποούσε να υπάρχει αυτή η προϋπόθεση, άν σήμερα υπήρχε το ευρωπαϊκό Σύνταγμα και τα όρια, μέσα στα οποία ισχύει αυτη η σύμβαση. Ούτε το ένα υπάρχει ούτε και το άλλο. Το Σύνταγμα σε πρώτη φάση απέτυχε και σε δεύτερη δέν επαναλήφθηκε. Αντ'αυτών η Ευρώπη συγκατοικεί πλέον με τους Άραβες, τους Ασιάτες, τους Εβραίους και το κακό συναπάντημα και ουαί και αλίμονο, άν κάνει πως αντιλαμβάνεται το συμφέρον της. Γιατί, όπως παλαιότερα επι προεδρίας του Λουξεμβούργου, έτσι και σήμερα μπορεί να ακούσουμε στεντόρεια φωνή απο τον Λευκό Οίκο, που θα διαταζει τους Ευρωπαίους να μήν προχωρησουν ποτέ, ούτε σε οριοθέτηση της Κοινότητος ούτε και στο Σύνταγμά της.

    Τα λάθη που οδηγούν στην εικόνα του σήμερα είναι γνωστά, αλλά δύσκολα μπορούν οι πολιτικοί να τα παραδεχθούν, αφού οι ίδιοι είναι εκείνοι, που τα διαπράττουν. Έτσι όμως έχουν απομακρύνει τους πολίτες απο γύρω τους με αποτέλεσμα το σημερινό εκλογικό χάλι. Οι αποχές απο χώρα σε χώρα μαρτυρούν με ποσοστά την ασυνειδησία κυβερνώντων και κυβερνωμένων.Οι εκλογές στοίχισαν στους Ευρωπαίους τεράστια ποσά, χωρίς να δημιουρήσουν νέες προοπτικές στην Ευρωβουλή. Με άλλα λόγια, θα μπορούσαν και να μήν είχαν γίνει.

    Υπάρχει άραγε ελπίδα να αλλάξει αυτή η κατάσταση; Γιατί με την άνοδο των κεντρο-ακρο-δεξιών κομμάτων δεν μπορεί να περιμένει κανείς βελτιώσεις στην σοβαρότητα και στην συνέπεια. Σήμερα, περισσότερο απο κάθε άλλη φορά η Ευρώπη χρειάζεται ΕΝΑΝ και μονο ΗΓΕΤΗ αποδεκτό. Πώς όμως, άν δέν αλλάξει η σημερινή πολιτική κατάσταση, όπου με τίποτε το κατακερματισμένο δέν μπορεί να είναι και συμπαγές.

    ΠΕΛΙΑΣ

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2009 22:53:36

    Ακριβώς, όσους ανέφερες είναι παράγωγα του πολιτικού συστήματος της τελευταίας 35ετιας φίλε μου.
    Εχουν ασκήσει εξουσία και έχουν διαχειριστεί τη διοίκηση, δεν έχουν προέρθει από παρθενογένεση, μην εθελοτυφλούμε λοιπόν.
    Υπάρχουν άλυτα προβλήματα δεκαετιών
    Απαιτούνται λύσεις, αν η αποχή καταφέρει κάποιον από τους κομματικούς δεινόσαυρους να σηκωθεί από την ξάπλα και να σταθεί στα πόδια του, ίσως την άλλη φορά κάνει ένα βήμα γαμώτο και ας είναι λάθος, αλλά ας κάνει κάτι στο πολιτικό τέλμα του τίποτα στο οποίο έχουν βυθιστεί...

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2009 22:59:49

    Συγνώμη φίλε ΠΕΛΙΑ, αλλά δεν πιστεύω στην ενός ανδρός αρχή, απλά για μετά θα κρεμόμαστε από τα ....του
    Χρειαζόμαστε
    -σύνορα (ο Σαρκοζί το κατάλαβε)γιατί τα σύνορα οριοθετούν το χώρο ευθύνης και δράσης
    -κανόνες
    -εφαρμογή των κανόνων
    Γιατί απλούστατα δεν πρέπει να κοιτάμε το δάσος αλλά επιτέλους να δούμε το δέντρο.
    Απλούστατα γιατί χωρίς δέντρα δεν υπάρχει δάσος.
    Χρειαζόμαστε Κράτη για να έχουμε ένωση
    όχι ένωση που εξαφανίζει τα κράτη.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/06/2009 23:06:39

    στις επομενες εκλογές μπορεί να δημιουργηθεί πειρατικό ιντερνετικο κόμμα να σε δούμε τι θα λες τότε

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/06/2009 23:23:33

    έγινε φίλε μου στη Σουηδία, γιατί είναι μια χώρα όπου τα αυτονόητα δεν είναι αδιανόητα όπως εδώ...

    ΥΓ

    δεν καταλαβαίνω πάντως τη Δημοκρατία ορισμένων:
    ψηφίζεις δικαίωμά σου
    απέχεις απολίτικος αφασικός αδιάφορος
    Πολιτικοποιημένος φίλε μου δεν είναι να ρίχνεις το φακελάκι σου στην κάλπη, είναι να φυτεύεις ένα δέντρο, να δίνεις τρόφιμα, ρούχα παιχνίδια που δεν χρειάζεσαι σε κιβωτούς ελπίδας, να αγωνίζεσαι και όχι να κάθεσαι στο καναπέ και να χειροκροτείς τον αντιπρόσωπό σου.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/06/2009 23:43:11

    όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις αυτοματοποιημένα σχεδόν, δεν αντιλέγω, είναι ατομικές εκφράσεις κοινωνικής συμμετοχής και η ψήφος άλλη μία έκφρασή της επίσης
    έχεις γράψει σεντόνια ολόκληρα στο σάϊτ επιχειρηματολογώντας υπέρ της αποχής, και πριν τις εκλογές και μετά, γι' αυτό συγκεντρώνεις και πολλές απαντήσεις
    το νόημά μου είναι να μην υπερτιμούμε το μήνυμα της αποχής, να μην του δίνουμε διαστάσεις που δεν έχει

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/06/2009 00:15:13

    Μα το πρόβλημα φίλε μου είναι για όσους προσπαθούν να εξηγήσουν το πρόβλημα της αποχής και όχι τα γενεσιουργά αίτια.
    Απλά τα "παίρνω" με όσους δεν σέβονται επιλογές των άλλων πετώντας χαρακτηρισμούς....

  18. Orestios avatar
    Orestios 10/06/2009 00:16:35

    Φαίνεται πως κανείς δεν έχει καταλάβει τον κύριο Κανένα. Όπως και κανείς δεν πήρε το μήνυμά του.
    Ο μόνος που κέρδισε σε καθαρούς ψήφους ήταν το ΛΑΟΣ και καλά θα κάνουν να το καταλάβουν όσοι το αγνούν ή να το χωνέψουν όσοι δυσκολεύονται. Οι υπόλοιποι έχασαν, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο.
    Εκείνο που φαίνεται, ίσως, είναι μια πιθανή μελλοντική παγιοποίηση της αποχής και μετατροπής της δημοκρατίας σε κάτι πολύ λιγότερο, πάντα όμως "δημοκρατία".

  19. Οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    Οδηγός ΗΣΑΠ 10/06/2009 08:56:47

    Από τη στιγμή που την επόμενη των εκλογών το θέμα συζήτησης των πολιτικών στα τηλεοπτικά παράθυρα είναι η αξιοπιστία των exit poll, συζητήσεις για το πολιτικό ή απολιτικό μήνυμα της αποχής αποτελούν φιλολογική πολυτέλεια.

  20. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 10/06/2009 13:37:27

    @5 Strange Attractor: Υπαρχει καποιος που μπορει να διαφωνησει μαζι σου;

  21. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 10/06/2009 14:23:42

    Ιθαγενή όντως δεν σέβομαι την επιλογή της αποχής από την κάλπη και την θεωρώ ομολογία απολίτικου όντος. απλά και σταράτα.