#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2008 22:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα πιο σοβαρά επεισόδια από το 1995

Ενημέρωση: Στους δρόμους γύρω από to Πολυτεχνείο και την ΑΣΟΕΕ συνεχίζονται οι συγκρούσεις ανάμεσα σε ομάδες διαδηλωτών και δυνάμεις της αστυνομίας. Την ίδια ώρα σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες από την έκθεση του ιατροδικαστή μετά τη νεκροψία, ο θάνατος του νεαρού προκλήθηκε από κατά ευθεία βολή και όχι από εξοστρακισμό.

«Αλεξάνδρα» (December 7th, 2008 at 8:44 pm) says: Αυτό είναι μια βεντέτα, ένα άλλο ντέρμπυ, ένα παιχνίδι δύναμης ανάμεσα σε χούλιγκανς και την αστυνομία που της ήρθε κεραμίδα. Και μεις εμβρόντητοι να παρακολουθούμε από τις τηλεοράσεις μας το σκληρό ματς αυτών των λούμπεν βάνδαλων και οποίον πάρει ο χάρος.

«Le canard» (December 7th, 2008 at 9:20 pm) says: Με το κάψιμο πολυκατοικιών, ποιοτικά η κατάσταση γίνεται πολύ σοβαρή. Τέτοια έχουμε να δούμε από την εποχή της φωτιάς στον «Κατράντζο» (αρχή δεκαετίας 1990, αν δεν κάνω λάθος με έναν νεκρό, από δακρυγόνο). Όταν όμως, κινδυνεύουν να φουντώσουν πολυκατοικίες, ποιος είναι ο αντίκτυπος στην κοινή γνώμη; Πιστεύω ότι με αυτή την θεαματικά ποιοτική κλιμάκωση βίας, στοχεύουν στο να αναστρέψουν το κύμα οργής και αγανάκτησης που υπάρχει στον καθένα πολίτη, ακόμα και στον τελευταίο μικροαστό, που φοβάται ότι στη θέση του πιτσιρικά μπορεί να ήταν το δικό του παιδί. Τον ίδιο ακριβώς στόχο έχει και η βροχή δακρυγόνων που ρίχνουν τα ΜΑΤ.

Μου λένε φίλοι από το Παγκράτι ότι ακόμα και μέσα στο σπίτι τους τσούζουν τα μάτια τους. Άντε μετά να κατεβούν τις επόμενες ημέρες στους δρόμους για να διαδηλώσουν. ΜΑΤ και μερίδα των κουκουλοφόρων έχουν τους ίδιους στόχους. Μην πέσουμε όμως, από την άλλη στη λούμπα ότι τα ο κόσμος που κατέβηκε σήμερα στο δρόμο και οι νέοι είναι «ρουφιάνοι της ασφάλειας».

Μοναδική πραγματική αντίσταση είναι να κατεβούμε τις επόμενες ημέρες όλοι στους δρόμους και να αντιμετωπίσουμε τα ΜΑΤ και τους κουκουλοφόρους όπως τους αξίζει. Η ημέρα της απεργίας να γίνει ημέρα μαζικής (όσο το δυνατόν ρε γαμώτο) αντίστασης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:20:06

    ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΑΠΛΟ ΚΟΣΜΑΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΣΟΥΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ...ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗΗΗΗΗΗΗΗ ΡΕΕΕΕ

  2. karamitsos avatar
    karamitsos 07/12/2008 22:52:53

    Φάκτορα, πώς μπορώ να σου στείλω φωτογραφία για αυτούς που ήθελαν εναν νεκρό και τους προέκυψε;;;

  3. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 22:57:38

    @karamitsos: στο factorx@otenet.gr

  4. theo avatar
    theo 07/12/2008 23:00:37

    Ολοι εμείς που πηγαίνουμε καθημερινά στη δουλειά μας σκυφτοί ακούγοντας την πολιτική εξουσία να λέει οτι δεν ξέρει και δεν μπορεί να ανακαλύψει που πήγε η περιουσία του ελληνικού λαού, πρέπει επιτέλους να σηκώσουμε ανάστημα, έστω και με αφορμή ένα τόσο τραγικο περιστατικό.

    Κάτω οι φαύλοι!!!! Αρκετά τους ανεχτήκαμε.

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/12/2008 23:19:09

    Και τι να ψηφισουμε ρε συ Γιαννη; Εχεις να προτεινεις κατι, γιατι εγω δεν εχω.
    Και μη μου πεις Πασοκ, ΚΚΕ και συριζα, γιατι θα γελασω τρις.Χα,χα,χα.
    Εγω προσωπικα, ετσι που ειναι τα πραγματα, θα κατσω σπιτι την ωρα της καλπης.
    Και τι καταλαβα που ψηφιζα ολες αυτες τις 10ετιες;
    Σιχαθηκα πια.
    Και για να απαντησω στο παιδι παραπανω,το οτι καποιοι τριβουν τα χερια τους μ αυτα, ειναι σιγουρο.
    Μονο που δεν ειναι μονο απο το εσωτερικο.Ειναι και απο το εξωτερικο και μαλιστα απο τη γειτονια μας.

  6. Lara avatar
    Lara 07/12/2008 23:27:26

    Αλεξανδρα

    "Παιχνιδι αναμεσα σε χουλυγκανς και στην
    Αστυνομια, που της ηρθε κεραμιδα".

    ΟΙ Χουλυγκανς, Χιπ Χοπηδες,, Πανκς κλπ.
    ειναι οι γνωστες κοινωνικες ομαδες εφηβων, που μαχονται εναντια στις κοινωνικες αδικιες, που διαπρατονται απο πολιτικους, οι οποιοι θεωρουν και επιθυμουν να αντιμετωπιζουν τους νεους σαν απροσωπα, αμετοχα και ανωριμα για καθε τι πολιτικο δρωμενο ΟΝΤΑ.

    Η περιφρονηση των παιδιων με την υποβαθμιση της παιδειας και της αυξημενης ανεργιας δημιουργει κλιμα εκρηκτικο σε καθε κοινωνικο ιστο με τα γνωστα θλιβερα σημερα αποτελεσματα στην Ελλαδα και αυριο καπου αλλου.

    Οι Χουλυγκανς ξεπηδησαν μεσα απο τις πρωην βιομηχανικες επαρχιακες Αγγλικες πολεις, οταν οι βιομηχανοι εβαλαν λουκετο στις επιχειρησεις και εστριψαν το ενδιαφερον των παιδιων τους στα κλασικα γραμματα,
    μετατρεποντας τους εργασιακους χωρους σε Μουσεια, οπως ακριβως το ιδιο συνεβη προσφατα και στην Ελλαδα.
    Δημοκρατιες που θεωρουνται πετυχημενες ειναι οσες μπορεσαν να αναγνωρισουν ισα δικαιωματα για ολες τις ηλικιακες πληθυσμιακες μαζες χωρις εξαιρεσεις
    και ιδιαιτερες προτιμησεις.
    Ειδικα στους ΕΦΗΒΟΥΣ και γενικα στους ΝΕΟΥΣ πολιτες θα πρεπει να δοθει μεγαλη και ιδιαιτερη φροντιδα,
    γιατι οχι πως βρισκονται στο πιο ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ κομματι της ζωης τους,
    αλλα γιατι το μυαλο τους τρεχει με ταχυτητα φωτος, που κανεις πολιτικος τριτης ηλικιας δε θα δυνηθει ΠοΤε να κατανοησει
    και οι ζωες εχουν να διασχισουν δρομους μακρινους.

    Ενω εκεινων το τσερβελο αποσυντεθιμενο και διαβρωμενο απο το βαρος των χρονων,
    βαδιζει στα σιγουρα και βεβαια για αυτοκαταθεση σε καποιο ηλιοβασιλεμα.
    Λαρα

  7. karamitsos avatar
    karamitsos 07/12/2008 23:36:30

    ΑΠΟ το ΤΡΩΚΤΙΚΟ
    Οι τρομοκράτες της υφηλίου και τα όργανά τους είναι αδίστακτοι.

    Έχουμε αναλύσει διεξοδικά, εδώ και χρόνια, ότι προκειμένου να επιβάλλουν τα σχέδιά τους στην Ελλάδα οι τρομοκράτες της υφηλίου δεν θα διστάσουν μπροστά σε τίποτα. Θα προβούν και σε εν ψυχρώ δολοφονίες.

    Η δολοφονία του 15τάχρονου είναι η συνέχεια και η κλιμάκωση της ωμής τρομοκρατίας που ζούμε τα τελευταία χρόνια:

    α). Εμπρηστικός πόλεμος κατά της Ελλάδας. Ο οργανωμένος εφιάλτης των εμπρησμών ήταν ανοικτός πόλεμος κατά της Ελλάδας για το θράσος της να αψηφήσει τις αυτοκρατορικές εντολές και να συνάψει κομβικές σχέσεις με τη Ρωσία.

    β). Οι ποικίλοι και πολύχρωμοι κουκουλοφόροι με ...

    τις βιαιοπραγίες, τις καταστροφές, τα καψίματα ναών, σημαιών, μνημείων και τόσων άλλων ωμών προβοκατόρικων πράξεων.

    γ). Η λαίλαπα των σκανδάλων και της σκανδαλολογίας. Και πάρα πολλά άλλα φοβερά που ζούμε τα τελευταία χρόνια.



    Τη στυγνή δολοφονία του νεαρού πρέπει να την εντάξουμε μέσα σε αυτή την τρομοκρατική στρατηγική έντασης και πολιτικών ανωμαλιών. Δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός, ούτε έγινε κατά λάθος. Το ότι δεν είχαμε μέχρι σήμερα θανάτους, μέσα σε αυτή την κλιμακούμενη τρομοκρατική στρατηγική των πολιτικών προβοκατσιών ήταν θαύμα.

    Τα ΜΜΕ, όργανα αυτού του τρομοκρατικού, προβοκατόρικου παιχνιδιού θα απομονώσουν το γεγονός της δολοφονίας από τη γενικότερη στρατηγική. Θα επικαλύψουν τους πραγματικούς ενόχους, θα «ζουμάρουν» στο θάνατο, θα εμπορευτούν τον θάνατο, θα περιοριστούν στην κτηνωδία των μπάτσων και τις ευθύνες της κυβέρνησης.

    Το ίδιο και οι πολιτικές δυνάμεις. Και αυτές όργανα του παιχνιδιού θα επικαλύψουν τα πάντα και θα βγάλουν ένα και μοναδικό ένοχο: Την κυβέρνηση Καραμανλή.

    Αυτός είναι και ο στόχος αυτής της προβοκάτσιας: Να ρίξουν όλες τις κακοδαιμονίες, τις βιαιότητες, τα σκάνδαλα και τις δολοφονίες στην «δεξιά» κυβέρνηση Καραμανλή.

    Η εκτέλεση ενός 15άχρονου κινητοποιεί τη γενική οργή, προκαλεί συναισθηματικές εκρήξεις σεισμικές, συσκοτίζει την πολιτική σκέψη και καταδικάζει άμεσα τον άμεσα ορατό: Αυτόν που κυβερνάει. Σε τέτοιες άγριες συναισθηματικές εκρήξεις, πυροδοτούμενες και από τους μηχανισμούς του συστήματος (ΜΜΕ, πολιτικούς και τις προπαγανδιστικές μήτρες των πλανητικών κέντρων) χάνεται αυτό που κρύβεται πίσω από τα γεγονότα, εξαφανίζονται οι σπόνσορες των τρομοκρατικών γεγονότων και των δολοφονιών. Μένει μόνο η δολοφονική θηριωδία του μπάτσου και η κυβέρνηση.

    Δεν τίθενται ούτε τα απλά ερωτήματα:

    α). Είχε κανένα συμφέρον η κυβέρνηση και μάλιστα όταν είναι κολλημένη στον τοίχο από την ολομέτωπη και υστερική επίθεση που τις γίνεται να προβεί σε τέτοιες εν ψυχρώ δολοφονίες; Το αντίθετο!!!

    β). Μέσα στους μηχανισμούς καταστολής και στους μηχανισμούς του κράτους δεν λειτουργούν θύλακες του παρακράτους; Και ποιο είναι σήμερα αυτό το παρακράτος, ποιοι το ελέγχουν και τι επιδιώκουν;

    γ). Το παρακράτος δεν είναι αυτό (σήμερα το παρακράτος των Αμερικανών και των «νταβάδων») που σε διάφορες ιστορικές καμπές της ιστορίας μας δολοφονούσε εν ψυχρώ, προκειμένου να προωθήσει τα σχέδια των οικονομικών μας πατρώνων; Η ιστορία μας βρίθει από παραδείγματα.

    δ). Οι μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ δεν είναι αυτές που έχουν αναγάγει σε επιστήμη την τρομοκρατία και την προβοκάτσια, τις ωμές δολοφονίες λαών και αθώων ανθρώπων για να επιβάλουν τα συμφέροντά τους και τα εφιαλτικά τους σχέδια;

    Εάν εξετάσουμε νηφάλια τα γεγονότα, έξω από κομματικές παρωπίδες και ιδεολογικά στερεότυπα, έξω από αυτά που εμπορεύονται τα ΜΜΕ, έξω από την τυφλή οργή της εν ψυχρώ δολοφονίας και τα θρηνώδη, δημαγωγικά αλαλάγματα, θα διαπιστώσουμε τούτο: Η δολοφονία του 15άχρονου αποτελεί μια νέα ωμή προβοκάτσια των μηχανισμών της πλανητικής εξουσίας εναντίον των πολιτικών μας πραγμάτων. Αποτελεί έναν κρίκο στην εφιαλτική αλυσίδα των επιθέσεων εναντίον της Ελλάδας από τους μηχανισμούς της πλανητικής τρομοκρατίας και προβοκάτσιας.

    Είναι αυτοί οι μηχανισμοί που:

    α). Έχουν αλώσει και υποτάξει το κράτος και ιδιαίτερα τα σώματα ασφαλείας. Δεν υπάρχει κρατική εξουσία που να μην ελέγχονται τμήματά της και άνθρωποί της από τις παρακρατικές «οργανώσεις» και μυστικές υπηρεσίες.

    β). Έχουν αλώσει και τα κόμματα. Μέσα στα κόμματα λειτουργούν και δρούνε «φράξιες» των πλανητικών μηχανισμών και των ποικίλων «νταβάδων», παρακρατικές «φράξιες».

    γ). Έχουν καταστήσει τα «αριστερά» ιδεολογήματα τα κυρίαρχα του καθεστώτος, συνακόλουθα έχουν υποτάξει και τμήματα των ηγεσιών των «αριστερών» κομμάτων.

    δ). Επιδοτούν και κατευθύνουν τις «αριστερές» προπαγανδιστικές εστίες, οι οποίες αποτελούν τους ιδεολογικούς ροπαλοφόρους του αυτοκρατορικού πολυπολιτισμικού καθεστώτος.

    ε). Κατασκευάζουν και καθοδηγούν τις ποικίλες «ομάδες κρούσης» των κουκουλοφόρων.

    Αυτοί οι μηχανισμοί «στήσανε» την εν ψυχρώ δολοφονία και επιχειρούν να οργανώσουν μια «λαϊκά εξέγερση», ΟΧΙ εναντίον του συστήματος, αλλά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ εναντίον του Καραμανλή. Με την αγαστή συμπαράσταση και συμμετοχή των «αριστερών» πολιτικών λακέδων και καθεστωτικών εξαρτημάτων.

    Τα γεγονότα το αποδεικνύουν αν τα εξετάσουμε πολιτικά και νηφάλια:

    α). Το επεισόδιο της «σύγκρουσης» των μπάτσων με τους νεαρούς ήταν έξω από κάθε λογική των κινηματικών συγκρούσεων. Δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ κοινωνική κινητοποίηση που να οδήγησε σε σύγκρουση. Τα γεγονότα έγιναν σαν μια «τυχαία» διένεξη!!! Ένα περιπολικό ξαφνικά …βρέθηκε να «μαλώνει» με μια ομάδα νεαρών ατόμων!!!

    ΠΡΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ έγκλημα! Διατεταγμένα καθοδηγούμενοι νεαροί (χωρίς να το γνωρίζουν) και διατεταγμένοι μπάτσοι. Διατεταγμένη και η δολοφονία. Μόνο πολιτικά αφελείς δεν μπορεί να διακρίνουν ότι εδώ υπάρχει προμελετημένο και σχεδιασμένο έγκλημα.

    β). Εν ριπή οφθαλμού όλοι οι ιμάντες των «αντι-εξουσιαστών» ξεσηκώνονται!!!

    γ). ΑΜΕΣΩΣ το ζήτημα παίρνει πανελλαδικές προεκτάσεις από τις οργανωμένες δυνάμεις της νεοταξικής αριστεράς. Το λαϊκό στοιχείο απουσιάζει και πριν, αλλά και μετά τα γεγονότα.

    Το «εκσυγχρονιστικό» παρακράτος και ο ΣΥΡΙΖΑ κραυγάζουν δημαγωγικά και επιχειρούν να κατασκευάσουν νέο Πέτρουλα. Μόνο που ο Πέτρουλας έπεσε από τη σύγκρουση ενός ρωμαλέου και μαζικού λαϊκού κινήματος με το κράτος και παρακράτος της τότε δεξιάς!!!

    Αυτά τα αντιδεξιά σύνδρομα θέλουν να αναστήσουν και σήμερα, αξιοποιώντας μια ζοφερή οικονομική και κοινωνική κατάσταση. Επιχειρείται η τυφλή πυροδότηση της λαϊκής οργής, όχι προς την κατεύθυνση της λαϊκής κινητικότητας και συνειδητοποίησης, όχι προς ένα αγώνα κατά του καθεστώτος και της σήψης του, αλλά προς την κατεύθυνση της απλής και τυφλής αντικατάστασης της κυβέρνησης με μια άλλη ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ελεγχόμενη από τους δυνάστες του κόσμου και τους εγχώριους «νταβάδες».

    Μπαίνουμε σε μια εφιαλτική πολιτική περίοδο. Ευχόμαστε πραγματικά η ανάλυσή μας να είναι λάθος.

    Ας αντισταθούμε στην πολιτική ύπνωση και ισοπέδωση που θέλουν να μας επιβάλλουν.

  8. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 07/12/2008 23:39:33

    Πριν από λίγο στις ειδήσεις από την ΕΤ1 :
    Η είδηση του θανάσιμου τραυματισμού ( sic ) συγκλόνισε ..
    Ποιόν θανάσιμο τραυματισμό ρε κονομημένα καλοκουρδισμένα κομματόσκυλα;
    Παίζουνε με τις λέξεις και με την νοημοσύνη μας.
    Και τους πληρώνουμε κιόλας από πάνω.

  9. Νάσος avatar
    Νάσος 07/12/2008 23:41:11

    ΑΘΑΝΑΤΟΣ . . .

    http://stoxasmos-politikh.blogspot.com/2008/12/blog-post_5214.html

    Αφιέρωμα : “ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΛΗ ΘΑ ΣΕ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ….”

    ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ από “ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΗ”

    Νάσος

  10. DoomWatcher avatar
    DoomWatcher 08/12/2008 00:04:55

    @ karamitsos
    Είμαστε απίθανοι τελικά!!!
    Αντί να κάτσουμε κάτω και να ανοίξουμε τα μάτια μιας και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας ως λαός και κοινωνία έτσι ώστε να καταλάβουμε ότι επιτρέψαμε εμείς οι ιδιοι να συμβούν όλα αυτα, αντιθέτως έχουμε αναγάγει σε επιστήμη την συνομωσιολογία εναντίον των ΗΠΑ, των "νταβάδων" ή δεν ξέρω και εγώ ποιων!!!

    Εμείς ... και όταν λέω εμείς εννοώ τους πάντες (πρώτο βάζω τον εαυτό μου), είμαστε υπεύθυνοι για όλη αυτή την κατάντια που βιώνουμε εδώ και τόσο καιρό. Αλλά όχι! για εμάς, φταίνε πρώτα οι άλλοι και μετά εμείς.

    Και για μην παρεξηγηθώ, δεν αποκλείω τίποτα, ακόμα και τις ευθύνες ξένων παραγόντων. Αλλά μην τρελαθουμε ρε παιδιά ...

  11. amerikanaki avatar
    amerikanaki 08/12/2008 00:13:45

    Οποιοι διαβάζουν τα μπλογκ της scientology αυτά παθαίνουν

  12. amerikanaki avatar
    amerikanaki 08/12/2008 00:15:22

    Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννούσα αυτό το μπλογκ αλλα εκείνο στο οποίο αναφέρεται ο Καραμήτσος.

  13. Patroklos avatar
    Patroklos 08/12/2008 00:19:23

    Εκτός τελικά απο τα καθεστωτικά ΜΜΕ, ευτυχώς υπάρχουν και τα Blogs. Να προσφέρουν κουτόχορτο, κακώς αναμασημένη υπερληροφόρηση, τον αχταρμά που έχει ο καθε βλαμένος και τον εξωτερικεύει απο την πολυθρόνα του μέσω του πληκτρολογίου του, σε όλους αυτούς τους πιο ψαγμένους τύπους που δεν τσιμπάνε απο τα ΜΜΕ, είναι σκεπτόμενοι, εναλλακτικοί και γενικότερα γαμώ τα παιδιά. Και να πετύχουν τι???
    Να κατευνάσουν τη συσσωρευμένη οργή και το ξεχείλισμα του ποτηριού με τη δολοφονία ένος παληκαριού 15 χρονών. "Ε δεν είναι και ο Πέτρουλας", "βρήκαν ευκαιρία οι κουκουλοφόροι να τα σπάσουν πάλι", "μια χούφτα στρατιωτάκια που καθοδηγούνται απο τις μυστικές υπηρεσίες". ΕΛΕΟΣ ΡΕ. Αυτά τα λέγατε πάντα, δεν είναι τώρα που τα σκεφτήκατε λαμπροί εγκέφαλοι της διαδικτυακής κοινότητας. Αλλά όταν υπάρχει ένα δολοφονημένο παιδάκι κάντε επιτέλους τουμπεκί, τυμβωρύχοι. Οταν αστραπιαία ξεσπούν συγκρούσεις σε όλη την Ελλάδα απο την Κομοτηνή ως την Κρήτη κάντε τουμπεκί, υπέρμαχοι των δήθεν άλλων καλών, μαζικών εποχών. Οταν γίνεται πορεία στο κέντρο της Αθήνας με 10.000 (και όχι 5) κόσμου, κατακλήζονται όλοι οι δρόμοι και τα στενά και εκατοντάδες άνθρωποι όλων των ηλικιών συγκρούονται και επιτίθενται στον πολιτισμό του εμπορεύματος ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΙΓΟ ΤΟΥΜΠΕΚΙ.
    Λυπάμαι πάρα πολύ που τα γράφω αυτά σε αυτό εδώ το blog το οποίο παρακολουθώ τόσο καιρό αλλά δεν περίμενα ποτέ μια τέτοια στάση σε ένα τόσο σημαντικό γεγονός. Κύριοι factores να το χαίρεστε το blog σας

  14. maria avatar
    maria 08/12/2008 00:30:16

    Φαίνεται ότι οι διάφορες φράξιες που υπάρχουν ανά
    την Ελλάδα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Βόλος, Πάτρα κλπ).
    έχουν συντονιστικό κέντρο.
    Το παρόν επεισόδιο ήταν απλώς η αφορμή. Πατάνε πάνω σ' ένα πτώμα.
    Προφανής στόχος του να προκαλέσουν κλυδωνισμούς
    και αποσταθεροποίηση.
    Όλο το δίκτυο στην υπηρεσία τους μαζί και μεγάλο μέρος ΜΜΕ και Blogs.
    Βίντεο clips προμελετημένα και μονταρισμένα ανάλογα.

    Φαίνεται ότι έχουν μια τάση κλιμάκωσης.
    Σαν να γίνεται πόλεμος.
    Ο λαός, ο πολύς κόσμος απέχει.
    Δρούν μόνο οι διάφορες ομάδες, σε διάφορες θέσεις
    ευρισκόμενες.
    Έτσι γίνονται και οι πολύχρωμες 'επεναστάσεις' στις
    ανατολικές χώρες.
    Προφανώς υπάρχει συγκεκριμένη τεχνική.
    Άρχισαν ολομέτωπη επίθεση ή τώρα κάνουν ασκήσεις
    επί χάρτου. Θα δούμε.


    Το ερώτημα γιατί;

  15. bgt avatar
    bgt 08/12/2008 00:46:27

    @patroklos

    λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω οσο και να θες να δεις μια παλλαϊκη επανασταση δεν ειναι ετσι.
    Η συντριπτικη πλοιψηφια του ελληνικου λαου ουτε στους δρομους κατεβηκε ουτε εξυπηρετει συμφεροντα που καθοδηγουν ανεγκεφαλα 15χρονα (δεν αναφερομαι στον δολοφονηθεντα) να σπανε βιτρινες και να καινε περιουσιες.

    Οσο για τον ταυτοχρονο ξεσηκωμο, ουτε αυτος ηταν οσο αυθορμητος θα ηθελες να ειναι. Στην εποχη των κινητων, των blogs κοκ, ειναι ΠΟΛΥ ευκολο να οργανωθει κατι τετοιο.

  16. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 08/12/2008 00:55:40

    @MARIA KAI @ patroklos
    Δεν βγηκα στους δρομους,δεν εσπασα μαγαζια,δεν πεταξα πετρες,δεν συμφωνω με του κουκουλοφορους,
    ΑΛΛΑ...στο σπιτι μου θρηνω για ενα παιδακι που δεν εζησε και δεν θα χαρει την ζωη,δεν θα γελασει σαν τα αλλα,δεν θα ερωτευθει,δεν θα κλαψει,δεν τραγουδησει.
    Ειμαι 61 ετων ,γνωριζω την ζωη πολυ καλα,τελειωνα το Γυμνασιο και μπροστα μου σκοτωθηκε ο Πετρουλας τοτε.Γνωριζω καλα την αναλγησια,την αλαζονεια των δυναμεων Ασφαλειας.Και μπορω να κρινω τωρα με την σοφια της ηλικιας,της εμπειριας και της επιχειρηματικης μου ζωης.
    Πριν λοιπον γραψετε οσα γραφετε,βουτηξτε πρωτα το στυλο σας στο μυαλο σας,στην καρδια σας-εαν εχετε-
    και μετα βγαζετε συμπερασματα.
    Μεχρι τοτε ,σιωπη.

  17. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 08/12/2008 00:57:22

    Διορθωνω
    @ ΠΡΟς Bgt και οχι patroklos

  18. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/12/2008 00:59:45

    15@
    Σιγά ρε αδελφέ που θα κάνουμε και τουμπεκί.
    Σέ όσους πεθαίνουν απο εργατικά ατυχήματα ή απο εργατικές ασθένειες λόγω αθλίων συνθηκών εργασίας δέν είδα κανένα απο τά ΄παιδάκια΄νά ξεσηκώνονται..
    Και επιτέλους ο ΄αντεξουσιαστικός΄αχταρμάς πού νομίζει ότι σήμερα κάνει επανάσταση ας ψάξει να δεί τά αποτελέσματα σέ λίγους μήνες..
    Νά αντιδράσει ο κόσμος στήν βία και στην οικονομική εξαθλίωση ναί.Στήν δολοφονία σαφέστατα ναί.
    Αλλά ο κόσμος.
    Οχι αυτοί πού παίζουν ΄κλέφτες΄και αστυνόμους...

  19. bgt avatar
    bgt 08/12/2008 01:18:40

    @ Μπουγατσα

    Μονο εσυ εχεις δικαιωμα στη γνωμη, στη θλιψη ή στην αγανακτηση? Παντως δεν εχεις κανενα δικαιωμα να μου λες να σιωπησω ή πως να βγαζω συμπερασματα.

    Σε τελικη εγω εχω περισσοτερη ψυχραιμια απο αυτους που βλεπους επαναστασεις ή συνωμωσιες ή νεους Πετρουλες ή δε ξερω εγω τι αλλο.

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/12/2008 01:27:14

    18@
    Στό νοσοκομείο ΄Παίδων΄στην ογκολογική πτέρυγα δεκάδες παιδάκια δεν θα παίξουν ούτε θα ερωτευτούν..
    Στην Αφρική εκατομύρια παιδάκια δεν προλαβαινουν κάν να ανασάνουν.
    Στά Βαλκάνια πάμπολλα παιδάκια δεν πρόλαβαν να παίξουν και να ερωτευτούν.Ανελαβε η Ολμπράϊτ γι΄αυτό.
    Στο Ιράκ,στο Αφγανιστάν στην Λατινική Αμερική το ίδιο...
    Απλά τά πλακώσανε στίς μπόμπες και στίς Χούντες.
    Και σιωπήσανε ξαφνικά.
    Οπότε δικαιούμαστε να βγάζουμε τά δικά μας συμπεράσματα και να σιωπούμε όταν το επιλέγουμε εμείς...........

  21. thanos avatar
    thanos 08/12/2008 05:42:05

    24-Anonymous Says:
    December 8th, 2008 at 1:53 am

    τιποτα μην κανεις "Delete" και αυτο μπορει να ειναι μεσα στο κολπο."Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα"

  22. karamitsos avatar
    karamitsos 08/12/2008 06:27:01

    anonymus @21
    Τα είπες όλα. Σου βγάζω το καπέλο. Ειναι ακριβώς ότι ήθελα να γράψω -αλλά έγραψα αδέξια- σ΄άλλη ανάρτηση αυτού του μπλόκ

  23. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 08/12/2008 08:22:19

    κριμα ....κριμα ενα παιδακι στον βωμο της κομματικης παλης ...ας κλαψουμε ολοι μας τωρα πανω του και μεθαυριο παμε για αλλα...νοιωθω πολυ ντροπηηηηηηηηηηη!!!!!! το θυμα βρεθηκε παντα ετσι γινεται και παντα ειναι νεα τα θυματα ας τρεξουν τωρα δεξιοι αριστεροι να κλαψουν να βρισουν και οτι κανουν σε ολες αυτες τις περιπτωσεις... το παιδακι χαθηκεεεεεεεε κριμααααααα δεν θα ξαναμιλησω γι αυτο το παιδι θα το κρυψω βαθια μεσα μου και θα προσπαθησω να το θυμαμαι ...να το θυμαμαι ...κριμααααααααα

  24. Αμομφάρετος avatar
    Αμομφάρετος 08/12/2008 08:57:07

    Τα συνήθη φληναφήματα και οι αναπόφευκτες θεωρίες συνομωσίας. Όλοι εμείς είμαστε ΠΟΛΙΤΕΣ, κατέχουμε δηλαδή το υψηλότερο αξίωμα που υπάρχει! Είμαστε οι μοναδικοί φορείς εξουσίας και αναθέτουμε την άσκησή της, στο όνομα και για λογαριασμό μας, σε όποιον επιλέγουμε κάθε φορά. Υποτασσόμαστε αυτόβουλα στην αρχή της πλειοψηφίας και λύνουμε τις διαφερές απόψεών μας ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΜΕΣΑ.
    Αυτοί που έκαψαν χθες την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη δεν είναι "πολιτικοί μας αντίπαλοι". Δεν εντάσσουν τους εαυτούς τους στην κοινή συμφωνία που κάναμε όλοι μας να κυβερνιέται η χώρα μας με ένα συγκεκριμένο δημοκρατικό πολιτικό σύστημα. Δεν θέλουν να είναι "πολίτες".
    Σε ό,τι με αφορά, η ηλικία, η κοινωνική προέλευση, τα κίνητρα, τα συναισθήματα και οι αντιλήψεις των ανθρώπων αυτών δεν έχουν καμμιά κρίσιμη σημασία. Συγκρατώ μόνον την βασική διαπίστωση ότι θέλουν να καταστρέψουν την κοινωνική συμφωνία της δημοκρατικής διακυβέρνησης, με την οποία διάλεξα να ζω. Χρησιμοποιούνται και καθοδηγούνται άραγε από κάποιους; Ίσως ναι, αλλά πάντως όχι στον βαθμό και για τους λόγους που διατυπώθηκαν σε κάποια σχόλια. Σε κάθε περίπτωση, είναι ΕΧΘΡΟΙ μου και σαν τέτοιους τους θεωρώ και τους αντιμετωπίζω, τουλάχιστων μέχρι να προτείνουν κάποια εναλλακτική μορφή διακυβέρνησης αρκετά ρεαλιστική ώστε να αξίζει τον κόπο να την σκεφθώ και να την συγκρίνω με αυτήν που εγώ έχω διαλέξει.
    Ο θάνατος του παιδιού είναι αναμφίβολα ένα τραγικό γεγονός. Αν υπάρχουν γι' αυτόν ποινικές ευθύνες, θα τις αποδώσει η δικαιοσύνη, που εγώ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ θεσμοθέτησα. Αν υπάρχουν πολιτικές ευθύνες, θα τις αποδώσω εγώ ο ίδιος, με τον τρόπο που εχώ έχω επιλέξει να αποδίδω ευθύνες, στα πλαίσια του πολιτικού συστήματος που εγώ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ θεσμοθέτησα και με το οποίο διάλεξα να ζω. Την υπέρτατη εξουσία που έχω, ως δημιουργός και "χρήστης" του κράτους που εγώ έφτιαξα, δεν θα την απεμπολήσω και δεν θα την παραδώσω ως βορά στις ορέξεις και τις επιδιώξεις κανενός!
    Αυτό που με λυπεί περισσότερο απ' όλα είναι να βλέπω ΠΟΛΙΤΕΣ που απεκδύονται εθελοντικά την υπέροχη αυτή ιδιότητα και αρχίζουν να σκέφτονται και να ενεργούν σαν ΥΠΗΚΟΟΙ.

  25. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/12/2008 10:12:10

    Αυτα τα σοφα κυριε Πατροκλε μας, να πας να τα πεις, σ αυτους που ειδαν τους κοπους τους αποκαιδια και τωρα πια, θα κλεισουν τις επιχειρησεις τους, και στους υπαλληλους, που θα χασουν τη δουλεια τους και θα δυστυχησουν.Και αν γλυτωσεις απο τα χερια τους, ελα να τα κουβεντιασουμε.
    Και αυτα, εν μεσω γενικοτερης κρισεως.
    Οπως και το οτι σιγα σιγα, κατι απο δω κατι απο κει, το κεντρο της Αθηνας, γινεται επικινδυνο για πολιτες και επιχειρηματιες και σιγα σιγα θα αδειασει,γιατι ποιος τρελλος θα κατεβαινει κατω, οταν ξερει οτι κινδυνευει η ζωη του;
    Και τοτε, θα καταστραφουν και οι ιδιοκτητες των κτιριων που ειναι εκει, πολλα απο τα οποια ανηκουν σε ασφαλιστικα Ταμεια.
    Αυτο θελουμε αραγε ;

    Εκτος και αν σας συμφερει να γινεται τετοια καταστροφη, για να δημιουργουνται ηρωες και να παιρνετε ποντους.
    Οσον αφορα στο πως λεγοταν η πραξη του χωροφυλακα, απλως λεγεται φονος.Οχι δολοφονια,αφου δεν εφονευσε με δολο,αλλα απλως εφονευσε.
    Τωρα αν αυτο, αλλαζει κατι για σενα, εγω παω πασσο.
    Ο Θεος εν πασει περιπτωσει, ας βαλει το χερι του,γιατι αν ελθει και η οικονομικη κριση, τοτε θα γινει της πουτανας.
    Και κατι τελευταιο.
    Σημερα, μου στειλανε ενα news letter απο το site sofocleous.gr, που ειχε ενα κομματι πολυ καλο.
    Θα σας βαλω ενα link, για να το διαβασετε, γιατι νομιζω οτι αξιζει.
    http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/-200812087777/

  26. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/12/2008 13:39:35

    Υπό κατάληψη το Προξενείο στο Βερολίνο, ("Μποτίλια", ρεπορτάζ!).

    Αποκλεισμός της Πρεσβείας στο Λονδίνο από τη Σκότλαντ Γιάρντ, λόγω διαμαρτυρίας των Ελλήνων φοιτητών, -που γιαούρτωσαν τον Αλογοσκούφη, don't forget to remember!

    Πορείες ΜΑΘΗΤΩΝ, ΑΥΤΥΟ- ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ με sms και e-mails, και επιθέσεις σε αστυνομικά τμήματα όλων των πόλεων της Ελλάδας...

    "Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΗ, -και βλέπουμε-, ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΕΞΗ", -λένε οι πιτσιρικάδες όλης της Ελλάδας.

    Και δίκιο έχουν! Είδατε το γέλιο του με κλειστά τα μάτια; στη φωτό με το μπλουζάκι "Never Mind the Bollocks"???

  27. νέος avatar
    νέος 08/12/2008 15:56:13

    Η δεξιά ξεπούλησε όλη την κρατική περιουσία.
    Ολυμπιακή, ΟΤΕ κλπ

    Αλλά οι 'προστάτες' δεν έμειναν ευχαριστημένοι.
    Τα θέλουν όλα.!!!
    Θέλουν να την τιμωρήσουν επειδή αντιστάθηκε
    στο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, επειδή συμφώνησε με τους Ρώσους,
    επειδή τα βρήκε με την Κίνα.
    Η Ευρώπη (μεγάλο μέρος της) ανέχεται και επιθυμεί το ίδιο. Όχι όμως και η δυτική αυτοκρατορία.

    Γι αυτό εξαπέλυσαν τον μηχανισμό τους δηλ. το
    ΔΙΚΤΥΟ.
    Αυτό καταστρέφει, καίει προκαλεί επεισόδια οργανωμένα. Τα video-σκοπεί και τα διαχέει...

    Θέλει την πλήρη υποταγή της δεξιάς.
    Για Αριστερά τι να πούμε.
    Που είναι να ορθώσει ανάλογο λόγο των περιστάσεων..

    Εδώ χρησιμοποιούνται νέες μέθοδοι προπαγάνδας,
    και διεμβόλισης. Τα πράγματα τρέχουν απολύτως κατευθυνόμενα.
    Όλοι ξέρετε πια πρεσβεία κατευθύνει τα γεγονότα.
    Όλοι ξέρετε ποιοι έκαναν τις υποκλοπές.
    Κανείς δεν μπορει να αρθρώσει λόγο.
    Όλοι κότες.

    Ο ΝΕΟ-ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!

  28. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/12/2008 16:03:26

    Και στην Λευκωσία υπό πολιορκία η Πρεσβεία!

  29. stelios avatar
    stelios 08/12/2008 16:53:33

    21 Anonymus,
    τα ειπες πολυ ωραια καλυπτοντας οχι μονον το σημερινο,αλλα και αυριανα που θα προκυψουν.
    Η πικρη γευση που μενει εναι γιατι ΟΛΟΙ μας ευθυνομαστε για τα παραπανω,οσοι δε προσπαθουν να μεγαλωσουν ανθρωπινα τα παιδια τους,τρων τα μουτρα στα τειχη που υψωνει η δημοκρατικη πλειοψηφια που αφου αυτη ετσι αποφασισε,ειναι,μεχρι να καταλαβει τη λουμπα και να αρχισει να ξεσπα(στο γειτονα και στους αλλους).

  30. tony avatar
    tony 08/12/2008 18:00:44

    όχι μπορώ να κάνω κάτι ποιο απλό.Τι διαφημίζει η τηλεόραση.Λιστα τα προϊόντα που δεν θα αγοράσω.
    Ούτως οι άλλως πωλητές απορρυπαντικών και δανείων είναι.Εαν το κάναμε όλοι μαζί τα αφεντικά σε δέκα μέρες θα τους άλλαζαν.Εξουσία δεν έχεις όταν ψηφίζεις,εξουσία έχεις όταν αγοράζεις.
    πχ.εγώ σήμερα διαφήμισα skip στη συνέντευξη Γιωργάκη.
    Την άλλη εβδομάδα είχα καλές πωλήσεις.άρα ο Γεωργάκης πουλάει καλά το skip ξαναβαλτε τον.
    Σίγουρα έτσι λειτουργεί το σύστημα και αν θέλουμε να το αλλάξουμε είναι νόμιμο εύκολο,και αποτελεσματικό.Δημοκρατία στην πράξη.Καθημερινά.
    Δεν μου άρεσε τι είπε ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ.Τί πουλούσε σήμερα.Προτού δείτε ειδήσεις δείτε τι πουλάνε και επικοινωνήστε μόνοι σας με τα αφεντικά.Σε χρόνο μηδέν θα βγάλουν πωλητές επιπέδου.

  31. maria 1 avatar
    maria 1 24/12/2008 21:43:32

    συνεχιστε να μιλατε ειναι 24/12 και σαν ολα να σωπασαν.