#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/08/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα παραμύθια τελείωσαν



Του Γιώργου Χαρβαλιά*

Πως το ‘χε πει αυτό ο εθνικός μας στοχαστής; Δανία του Νότου; Περισσότερο για βορινό ξαδελφάκι της Αιγύπτου μας βλέπω και κάπως έτσι μας αντιμετωπίζουν οι γείτονες των Δανών, για να μην πώ και οι αρκετοί από τους Βαλκάνιους συντοπίτες μας.

Δεν ξέρω που ακριβώς αρχίζει και κυρίως που τελειώνει η  «εθνική αφήγηση» του Γιώργου Παπανδρέου, αλλά για τον κόσμο τα παραμύθια τελείωσαν. Και ο πλέον αδαής αντιλαμβάνεται ότι η χώρα έχει μπλέξει και μάλιστα για τα καλά. Το ερώτημα δεν είναι πλέον αν θα μειώσουμε τον ΦΠΑ στα είδη εστίασης, αλλά τι θα γίνει τα επόμενα 24ωρα...

Η εξίσωση δεν βγαίνει όσο και να τη στραμπουλήξεις.  Ακόμη και να μας ξανάφερναν στο πιάτο την συμφωνία-φάντασμα της 21ης Ιουλίου, δεν θα μπορούσαμε να ανταποκριθούμε, τουλάχιστον στο δικό μας, «μεσοπρόθεσμο» σκέλος των υποχρεώσεων. Γιατί οι κομμωτές και οι αστρολόγοι που, τάχα μου, τσάκωσε Αυγουστιάτικα το ΣΔΟΕ των Καπελλέρηδων, δεν φτάνουν για να καλύψουν τα σπασμένα στα άδεια κρατικά ταμεία. Κι από την άλλη, όλες τις ΔΕΚΟ να ξεπουλούσαμε μέσα σε μια μέρα, ούτε τις εμπράγματες των Φινλανδο-Ολλανδο-Σλοβάκων δεν θα μαζεύαμε.

Τέλος λοιπόν τα παραμύθια. Το παραδέχτηκε δειλά-δειλά και ο Βενιζέλος που άρχισε να μουρμουρίζει ότι πρέπει να επαναδιαπραγματευτούμε με τους «έξω» τον στόχο του φετινού ελλείμματος. Που θα είναι πιθανότατα διψήφιο, όπως και το περυσινό, λέω εγώ. Όμως με τους «έξω», αγαπητέ κύριε αντιπρόεδρε, δεν αρκεί πλέον να μιλήσουμε για το έλλειμμα. Πρέπει κάπως να μιλήσουμε και για την ταμπακιέρα.

Το ελληνικό ζήτημα δεν αφορά πλέον, με την στενή έννοια, την οικονομία. Έχει γίνει εξόχως πολιτικό και πολιτικές θα είναι οι αποφάσεις που θα οδηγήσουν στην όποια λύση του. Αν οι Γερμανοί έχουν αποφασίσει να μας πετάξουν από το πλοίο, πρέπει  το συντομότερο δυνατό να μας γνωστοποιήσουν τις προθέσεις τους για να τους εξηγήσουμε ότι οι απότομες...μετατοπίσεις φορτίων,  μερικές φορές έχουν μοιραία αποτελέσματα. Γιατί κακά τα ψέμματα. Η φαρμακευτική συνταγή που μας έχουν επιβάλει αποδεικνύεται τοξική. Κι είναι φύσει αδύνατο να μην το βλέπουν...

Για να επιμένουν στην δοσομετρική εκτέλεση της πρέπει να έχουν αποφασίσει να μας ξεκάνουν. Και μάλλον ήρθε η ώρα να τους πούμε ότι εμείς μπορεί να ψοφήσουμε, αλλά πριν ξεφορτωθούν το πτώμα θα αναγκαστούν κι εκείνοι θα ματώσουν...

Τέλη Σεπτεμβρίου έρχεται ο τελικός λογαριασμός. Μαζί με τα τραγικά αποτελέσματα του τρίτου τριμήνου, τις τρύπες στον προϋπολογισμό και την κατάρρευση των εσόδων, λόγω...υπερφορολόγησης, θα μπεί και η «κουλούρα» στα έσοδα των αποκρατικοποιήσεων. Συνάμα θα έρθει και η χρεοκοπία με τις «ανταλλαγές» των ομολόγων, ίσως και το περιβόητο πιστωτικό γεγονός. Μικρή σημασία έχει. Γιατί πολύ πριν την τυπική καταδίκη του ελληνικού Μεσοπρόθεσμου, θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Με την Ελλάδα απούσα...

Οι Γερμανοί είναι αυτοί που καλούνται να αποφασίσουν, αν θα στηρίξουν το ευρωπαϊκό οικοδόμημα στη σημερινή του μορφή, βάζοντας το χέρι στη τσέπη, ή θα επιδιώξουν ένα «καθαρότερο» και κατά τη γνώμη τους, περισσότερο βιώσιμο σχήμα, μίας Ευρώπης των εύπορων και των ισχυρών.

Δυστυχώς σε αυτή τη συγκυρία η χώρα χρειάζεται επειγόντως, όχι εθνική αφήγηση, αλλά ισχυρό εθνικό διαπραγματευτή. Δηλαδή, αλλαγή κυβέρνησης...

(*δημοσιεύεται στον Τύπο της Κυριακής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alakran avatar
    alakran 21/08/2011 11:09:30

    Στην Κρήτη έφτασε για ολιγοήμερες διακοπές ο πρωθυπουργός Γ.Α.Παπανδρέου μαζί με τη σύζυγό του Άντα και 3 σωματοφύλακες.
    Τώρα που το μάθατε, δεν αισθάνεστε ήδη καλύτερα?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ alakran 21/08/2011 11:31:25

      Υεμένη του Βορά... Βεδουϊνοι με παντελόνια. Και εγώ μωρέ τι φταίω που είμαι στην Κρήτη; Που σειέται ολόκληρη από ελπίδες για Πράσινη Ανάπτυξη; Να πάει ο λεβάντης στα Ζωνιανά να δει Πράσινες Φούντες!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ archaeopteryx 21/08/2011 11:44:31

        Μα ήδη κατευθύνεται στα Ζωνιανά για τα εγκαίνια!

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ alakran 21/08/2011 13:01:14

      Πάντοτε σε διακοπές και σε ταξίδια βρίσκεται. Της Παναγίας ήταν στη Σκιάθο.
      Άλλωστε, "η πολύ δουλειά τρώει τον αφέντη".

      Εκείνο όμως που βρίσκεται σε χρόνια διακοπή, είναι το μυαλό του

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ alakran 21/08/2011 17:35:23

      Να πάει και αυτός να ξεσκάσει λίγο βρε αδερφέ πως κάνεις έτσι!

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/08/2011 11:21:19

    Ένα βάρος έφυγε από την καρδιά μου..να 'σαι καλά alakran..

  3. tampakiotis avatar
    tampakiotis 21/08/2011 11:30:21

    το μυαλο του ανθρωπου αυτου,κανει διακοπες 365 μερες τον χρονο!!!!!!αυτο σας πειραξε??????

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 21/08/2011 11:36:52

    Πράγματι.Τα παραμύθια και τα ψέματα έχουν,ΗΔΗ,τελειώσει.Το κακό που προξένησε στη πατρίδα το πασοκικό καθεστώς είναι ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟ.Εδώ και τριάντα χρόνια,η χώρα ζει ένα ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΟ θέατρο πασοκικής ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ.Το αποκορύφωμα της πολιτικής ΑΠΑΤΗΣ το ζούμε,ΟΛΟΙ,εδώ και 1,5 χρόνο.Κάνουν μαθήματα οικονομικής ''πολιτικής'',ΠΟΙΟΙ;ΑΥΤΟΙ που ΛΕΗΛΑΤΗΣΑΝ ΜΑΝΙΩΔΩΣ τη πατρίδα και ΧΥΜΗΞΑΝ,χωρίς ίχνος ντροπής,ΚΑΤΑΤΡΩΓΟΝΤΑΣ τις σάρκες της Ελλάδας...Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και ο πολιτικός ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΙΣΜΟΣ περισσεύουν.Καιρός ν'αποχωρούν οριστικά και ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ....

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Komis Montechristo 21/08/2011 11:57:45

      Κόμη,
      δυστυχώς το μόνο που έχει αποχωρήσει εδώ και χρόνια από τη χώρα είναι η λογική. Το 2009 οι Έλληνες ψήφισαν αυτούς που καταλήστεψαν τη χώρα για να την "σώσουν". Έλεος, δε θέλω να με "σώζει" άλλο το Πασοκ.

  5. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 21/08/2011 11:53:16

    Εκείνος ο ανεκδιήγητος σημαιοφόρος της ΕΦΕΕ τι έχει να πει για το νέο φιάσκο των Ζωνιανών?

  6. Δεξιός avatar
    Δεξιός 21/08/2011 11:56:50

    "… συναντούν μια κυρία της παλιάς Αργοστολιώτικης αριστοκρατίας.
    –Τόνυ, έχω καιρό να σε δω, του λέει. Τι θα κάνετε τώρα που θα γίνετε κυβέρνηση; Μήπως πρέπει εμείς να ετοιμαζόμαστε να φύγουμε από την Ελλάδα;
    -Αστειεύεσαι! απαντά ο Αντώνης. Θα δημιουργήσουμε ένα καθεστώς καθολικής ανασφάλειας που θα δώσει, επί τέλους, ενδιαφέρον στη ζωή σας! Αποκλείεται να πλήττεις όπως τώρα, με το ΠΑ.ΣΟ.Κ στην κυβέρνηση".
    Α. Τρίτσης, 1981
    Όταν η πλάκα γίνεται πραγματικότητα.....

  7. Δεξιός avatar
    Δεξιός 21/08/2011 11:58:53

    … Η "Aλλαγή" ήταν συναλλαγή και έφερε φθορά που έγινε διαφθορά...

  8. Χριστινα avatar
    Χριστινα 21/08/2011 12:03:05

    μετα απο τοσες θυσιες και το ελλειμμα θα ειναι διψηφιο?Ας τους στειλουμε σε διακοπες διαρκειας οσο γινεται γρηγοροτερα!!!!!

  9. μαρικα avatar
    μαρικα 21/08/2011 12:09:44

    Το ΠΑΣΟΚ εχει βαλει την χωρα στο στομα του λυκου,και απο Δανια του Νοτου μας εκαναν δανεια του Νοτου.Εμεις πρεπει να σταθουμε ανταξιοι των περιστασεων να βγαλουμε την πατριδα μας απο το στομα των λυκων και να βαλουμε αυτους μεσα.Πιστευω αν ειμαστε ενωμενοι θα τα καταφερουμε.

  10. καβουρας avatar
    καβουρας 21/08/2011 13:06:04

    1981 +30 = 2011 , οκ είχαμε κυβέρνηση 30 χρόνια ΠΑΣΟΚ και μας ξέφυγε. φαντάσου τι νοητική υστέρηση έχουμε πάθει από την κομματική ξεφτίλα του ΠΑΣΟΚ +ΝΔ , που από την βιασύνη μας να κατηγορήσουμε πάντα τους άλλους , ξεχνάμε 4 χρόνια Μητσοτάκη + 5 χρόνια Καραμανλή . Εντάξει μας πείσατε , πάλι θα σώσετε την Ελλάδα, αλλά δεν θα πάρουμε , ευχαριστούμε.

    • alakran avatar
      alakran @ καβουρας 21/08/2011 13:19:54

      Συγκρίνεις την καταστροφική δεκαετία του '80 όπου σπαταλήθηκαν τα πακέτα Ντελόρ και τα Μεσογειακά Προγράμματα για να έχει το Πασόκ 60-70% στο δημόσιο με τα χρόνια του Δράκουλα όπου στο κάτω-κάτω της γραφής είχαμε οικονομική κρίση εξαιτίας και του πρώτου πολέμου στο Ιράκ συν και τον πόλεμο στη γειτονιά μας(Γιουγκοσλαβία)??????
      Και συγκρίνεις την προδοτική κυβέρνηση Σημίτη (Ίμια-Οτσαλάν-γρίζες ζώνες-χρηματιστήριο-Ολυμπιακοί Αγώνες-swaps) με την κυβέρνηση Καραμανλή(Βουκουρέστι-Οχι στο σχέδιο Ανάν-συμμαχίες με Ρωσία και Κίνα)????????
      Και αυτή την κυβέρνηση που τώρα έχουμε πώς την κρίνεις?
      Και κάτι άλλο:Εσύ πότε πέρναγες καλύτερα?
      Να καταλάβεις ότι δεν είναι όλοι ίδιοι.

      • danaos avatar
        danaos @ alakran 22/08/2011 09:29:02

        Ξέρεις alakran, κανέναν κάβουρα να περπατάει ίσια;

  11. Γιάννης avatar
    Γιάννης 21/08/2011 13:28:31

    Μπράβο alakran, έτσι για να μην ξεχνάμε τόσο εύκολα που θέλουν ορισμένοι!

  12. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 21/08/2011 13:30:17

    Το Δεκέμβριο του 2010 είχα βρει στο διαδίκτυο ένα άρθρο με τίτλο: «Η Κάρα του Αγίου Γλυκερίου» h**p://techiechan.com/?p=756, που ανέφερε ότι το Μνημόνιο-1, τα νούμερα και οι προβλέψεις της κυβέρνησης και της τρόικας δεν βγαίνουν και θα χρειαστεί ένα ακόμη πακέτο βοήθειας. Έγραφε σχετικά:
    .....................................................................................................
    «Aπό το 2012 μέχρι το 2015 λήγουν χοντρικά αλλά 80 δις σε ομόλογα τα οποία πρέπει να αναχρηματοδοτήσουμε (συν τα ελλείμματα)»

    ΕΤΟΣ ΟΜΟΛΟΓΑ ΕΛΛΕΙΜΜΑ
    2012: ...... 8 δις ........... 15 δις
    2013: .... 25 δις ........... 12 δις
    2014: .... 32 δις ........... 6 δις
    2015: .... 24 δις ............ 0 δις

    Με λίγα λόγια ακόμα κι αν:
    α) όλα πάνε σύμφωνα με το σχέδιο της κυβέρνησης (ακριβής εκτέλεση του προϋπολογισμού, ανάπτυξη από το 2012 και άλλα παρόμοια χαχαχαχα,
    β) η τρόικα δεν εισπράξει σέντσι από τα 110δις του μνημονίου, από 2012 μέχρι 2015 θα πρέπει να μαζέψουμε από τις αγορές 122 δις.

    Όμως εάν κανείς δεν μας δάνειζε το 2010 που είχαμε λιγότερα χρέη και μεγαλύτερο ΑΕΠ, γιατί πιστεύετε πως θα μας δανείσει το 2012 ή το 2013 με ακόμα περισσότερα δανεικά στην πλάτη, με τράπεζες στο πρόθυρα της χρεοκοπίας και πληρωμές τόκων άνω του 8% του ΑΕΠ ( 19 δις περίπου σε κρατικά έσοδα 52 δις)?
    Άρα όποιος πιστεύει πως το 2012-13 θα βγούμε στις αγορές, μένει να μας το αποδείξει, διότι τα νούμερα δεν βγαίνουν. Κι αφού δεν βγαίνουν, οι λύσεις είναι δύο και απλές:
    α) Ή η ΟΝΕ μας υπογράψει ένα ακόμα μνημόνιο ύψους 120 δις ευρώ για να πάρουμε άλλη μία παράταση 3ετών,
    β) ή κηρύττουμε στάση πληρωμών και βάζουμε τους ιδιώτες που κατέχουν ελληνικά ομόλογα (τα 2/3 του συνολικού κρατικού χρέους) να τσιμπήσουν ένα “κουρεματάκι”, με λίγα λόγια να εισπράξουν λιγότερα χρήματα από το ονομαστικό κεφάλαιο των ομολόγων. Κι όταν λέμε κουρεματάκι εννοούμε γύρω στο 40-60% της ονομαστικής αξίας κι όχι 5-10% που φαντασιώνονται διάφοροι τραπεζίτες και οι φίλοι τους.»
    .......................................................................................
    Είχα αναφέρει και τότε τα στοιχεία του άρθρου εδώ σε αυτό το μπλογκ, αλλά λίγοι είναι αυτοί που τα ακούνε. Κάποιοι με αποστόμωσαν .... με τη φράση ποιοι λένε ότι οι τόκοι θα είναι 20 δις....
    Δυστυχώς κάποιοι λίγοι οικονομολόγοι που τους επιτρέπουν και βγαίνουν στα μέσα, καθώς και άγνωστοι αρθρογράφοι και ανώνυμοι οικονομολόγοι που γράφουν στο διαδίκτυο, μας περιγράφουν με τα μελανότερα χρώματα τα μελλούμενα, αλλά εμείς, ακόμη και πολλοί από αυτούς που είναι αντίθετοι στο μνημόνιο, αρνούνται να τα δεχθούν.

    Και τα μελανότερα μας τα λέει και στο παρόν άρθρο του ο κύριος Χαρβαλιάς και χθες ο Ιατρόπουλος. Μας λένε με πολύ καθαρό τρόπο, ότι ο δρόμος που ακολουθεί η χώρα μας, οδηγεί στο γκρεμό τη καταστροφή την απαξίωση και στην απώλεια της εθνικής κυριαρχίας.

    Εγώ όμως θέλω να πιστεύω ότι ακόμη και τώρα υπάρχει λύση και διέξοδος. Και η λύση στο πρόβλημα μπορεί να είναι μόνο πολιτική και όχι οικονομική. Είναι λύση εθνική που αποβλέπει αποκλειστικά και μόνο στη σωτηρία της πατρίδας. Είναι λύση πατριωτική. Όσο κόστος και αν έχει αυτή. Είναι λύση που έχει πολύ πόνο, αλλά είναι η μόνη που μπορεί να σώσει την Ελλάδα και τους Έλληνες. Διαφορετικά θα συνεχίσουμε να προχωράμε σε ένα βάλτο χωρίς τέλος, θα βυθιζόμαστε στην απόλυτη καταστροφή, στην εθνική ταπείνωση και ίσως στην οριστική απώλεια της κυριαρχίας μας.

    Όσοι από τους σημερινούς πολιτικούς δεν θελήσουν να το αντιληφθούν αυτό και δεν μπορέσουν να ανταποκριθούν στο κάλεσμα των καιρών, θα βρεθούν στα αζήτητα της ιστορίας. Άλλωστε το δείχνουν και οι δημοσκοπήσεις.

  13. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 21/08/2011 13:55:11

    ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ,ΑΡΑ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ.ΕΤΣΙ ΠΕΙΡΕ ΤΟ ΚΑΝΟ ΤΟΥ (3500ΕΥΡΟ)ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΠΑΡΑΛΙΑ.ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΝΑ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΚΑΠΕΛΟ ΤΟ ΚΑΝΟ???.ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ???.

  14. Thimm avatar
    Thimm 21/08/2011 14:01:17

    Ανήκω στην κατηγορία εκείνων, όπου το 1989...!! - πως παιρνούν τα χρόνια.. -, διεπίστωσα ότι κανένα κόμμα δεν είναι ικανό να προσφέρει σε αυτό το τόπο, αυτό που εγώ προσδοκούσα & είχα αλλά εξακολουθώ να έχω & τώρα την ίδια άποψη, στο πως περίπου θα πρέπει να πράξω σε προσωπικό επίπεδο με γνώμονα πάντα την οικογένειά μου & το σύνολο. Τον τελευταίο καιρό ανακάλυψα ένα βιβλίο από ένα καθηγητή της Παντείου, αλλά ακόμη ένα το "Ολιστική Πολιτική του καθηγητή κ. Μιχάλη Λιανού". Αυτά προσφέρουν γνώση και την απολαμβάνω όταν είμαι ήρεμος, γιατί μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα ειρηνικά & μου αρέσει σαν ιδέα, γιατί όταν δεν είμαι ήρεμος δεν έχω υπομονή & σκέφτομαι ότι υπάρχει & η άλλη λύση η ...δυναμική....

  15. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 21/08/2011 14:14:18

    Ο ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ ΤΟΥ: Μακάρι κύριε Χαρβαλιά να είναι τα πράγματα όπως τα λέτε. Δεν αντέχουμε να βασανιζόμαστε άδικα και χωρίς λόγο. Η κυβέρνηση μας το μόνο που κάνει είναι να κερδίζει χρόνο. Καλλίτερα είναι λοιπόν να αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του και να δούμε και μεις τι θα κάνουμε.

  16. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 21/08/2011 14:45:14

    Την επομενη εβδομαδα συμπληρωνονται τεσσερα χρονια απο τις καταστροφικες και πολυνεκρες πυρκαιες το 2007 στην Ηλεια και οχι μονο. Επειδη σιγουρα στα μνημοσυνα που θα γινουν για τα αδικοχαμενα θυματα θα δωσουν το παρον διαφοροι σχετικοι και ασχετοι επαναλαβανω και παλι δυο ερωτησεις.
    1) Που βρισκονται σημερα τα χρηματα του ταμειου Μολυβιατη; Για ποιο λογο δημευθηκαν απο την κυβερνηση ΓΑΠ;
    2) Που βρισκονται σημερα τα χρηματα της εκτακτης οικονομικης ενισχυσης της Ε.Ε. προς τους πυροπληκτους που δοθηκαν στο ελληνικο κρατος το 2008;
    Ειναι γνωστο οτι η επιτροπος για το περιβαλλον εκεινης της εποχης πεταξε πανω απο τα καμμενα εδαφη της Ηλειας και αλλων περιοχων, ειδε το μεγεθος της καταστροφης και ενεκρινε τα απαραιτητα κονδυλια.
    Περιμενω μια απαντηση και οχι διαφορα σχολια του τυπου ναι μεν....αλλά...

    **Φακτωρα κανε μια ερευνα θα βρεις διαφορα ενδιαφεροντα στοιχεια τοσο απο τον τοπικο τυπο, οσο και απο τον αθηναικο....αξιζει τον κοπο.

    ΥΓ. Δεν πιστευω να κρινετε τη μικρη μου παρεμβαση ασχετη προς το Θεμα της αναρτησης.....

    • factorx avatar
      factorx @ Ρήγας Φερραιος 21/08/2011 14:57:26

      Ψαξε και βρες προσφατα δημοσιεύματα που λένε με στοιχεία οτι τα λεφτά της βοηθειας τα χρησιμοποίησε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για το ...χρέος

  17. Grigoris avatar
    Grigoris 21/08/2011 14:57:06

    Αλλαγη κυβερνησης? Που ειναι οι ανθρωποι με την διαφορετικη νοοτροπια και τον πατριωτισμο? Τα πολιτικα κομματα "διοικουν" την χωρα με την νοοτροπια του Περιπτερου? Ο Θεος να βαλει το χερι του!!

  18. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 21/08/2011 15:59:46

    @Factorx

    Αγαπητε Φακτωρα ευχαριστω για την προσοχη.
    Τα δημοσιευματα τα γνωριζω, αλλα προτεινω να γραψεις ενα καλο αρθρο εδω, γιατι προβλεπω οτι το Σαββατοκυριακο που μας ερχεται καποιοι θα βαλουν κρεμμυδια στα ματια για να φαινονται λυπημενοι εως θανατου για αυτα που εγιναν τοτε, ξεχνωντας φυσικα οσα δεν εγιναν κατα την διαρκεια των πυρκαιων. αλλα και μετα.... ο νοων νοειτω...

  19. φωνη avatar
    φωνη 21/08/2011 16:33:06

    Η διατήρηση της τάξης σε μια κοινωνία προυποθέτει τη διαφύλαξη 3ων αξιών: την αξία της ζωής, την αξία της αλήθειας και την αξια της ιδιοκτησίας.

    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει μια κοινωνία να είναι ασφαλής απέναντι στη βια, πρέπει να τηρούνται οι συμφωνίες και να μην υπάρχει κλίμα αμφισβήτησης των συμφωνιών και πρέπει να προστατεύεται η ιδιοκτησία.

    Το ΠΑΣΟΚ φυσικά έχει τσαλαπατήσει και τις 3 αυτές αξίες. Όταν τσαλαπατηθούν και οι 3 αξίες αυτές τότε σίγουρα έχουμε κατάσταση αταξίας.

    Για πόσο ακόμα θα θεωρείται ότι είναι κυβέρνηση ικανή να διαχειρίζεται θέματα, όταν στα 2 χρόνια που κυβερνάει τα αποτελέσματα του κυβερνητικού τους έργου ικανοποιούν σε απόλυτο βαθμό τον ορισμό της έννοιας της αταξίας σε μια κοινωνία;

  20. Grigoris avatar
    Grigoris 21/08/2011 18:49:25

    "Φωνη", εχεις δικιο στο κειμενο σου! αλλα τι γινεται τωρα? Σημερα ο καλυτερος μου φιλος, θαυμασιος επιστημονας και ανθρωπος, αναχωρει για εργασια στο εξωτερικο για τους λογους που αναφερεις! Εδω εμεις τι πρεπει να κανουμε?

    • φωνη avatar
      φωνη @ Grigoris 21/08/2011 19:50:10

      Δεν ξέρω....τι μπορούμε να κάνουμε αναίμακτα.