02/07/2009 22:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα παράπονα του κ. Καρούτσου

 Έξαλλος με την μη προαγωγή του είναι, όπως μαθαίνουμε, ο παραιτηθείς προϊστάμενος της Εισαγγελίας Εφετών, Κ. Καρούτσος. Για τη θέση του οι πληροφορίες αναφέρουν ότι προαλείφεται ο κ. Κονταξής, τον οποίο σύμφωνα με δημοσιεύματα, υποστηρίζει η οικογένεια Μητσοτάκη,.

Ο κ. Καρούτσος, νιώθει προδομένος αφού είχε χειριστεί κρίσιμες για την κυβέρνηση υποθέσεις και κάποιοι τον άφησαν  έξω από τις προαγωγές. Υπενθυμίζουμε  ότι διερεύνησε καιρό τις υποθέσεις Βατοπεδίου και ομολόγων, άσκησε τις διώξεις και επόπτευσε τις ανακρίσεις των μελών της 17 Νοέμβρη. Για το Βατοπέδι, πήρε το μέρος του Γ. Σανιδά ο οποίος αρχικά δεν διαβίβασε την υπόθεση στη Βουλή μετά τις παραιτήσεις των εισαγγελέων Κολιούση και Σωτηροπούλου.

Όμως στην υπόθεση της Siemens Καρούτσος και Σανιδάς τα έσπασαν αφού ο πρώτος διαφώνησε με την άσκηση έφεσης στο βούλευμα που έδινε όλη τη δικογραφία στους κατηγορουμένους Σκαρπέλη και Γεωργίου, με αποτέλεσμα ο Σανιδάς να ασκήσει μόνος του την έφεση. Τελικά το Εφετείο πριν από δύο ημέρες την απέρριψε αδειάζοντας τον Γ. Σανιδά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αχβαχ avatar
    αχβαχ 03/07/2009 02:27:03

    Πλάκα έχει ο κύριος Καρούτσος.

    Αφού συμπνέοντας με τον κύριο Σανιδά κατεξευτέλισε κάθε έννοια ανεξαρτησίας του δικαστή, υπέρτατης δικονομικής αρχής, πήρε χαμπάρι ενδιαμέσως προς τα πού θα πάνε τα πράγματα και τό' παιξε υπεράνω και νομικός ολκής.

    Ωϊμέ, αλί και τρισαλί! ας μην έχει αμφιβολία ότι το όνομά του θα γραφτεί στας δέλτους των δικαστικών χρονικών ακριβώς δίπλα σ΄ εκείνο του κυρίου Σανιδά, ως παράδειγμα πλήρους εξάρτησης της δικαιοσύνης από την εκτελεστική εξουσία. Και δικαίως.

    Η νοητική του συγκρότηση και επάρκεια δεν τον βοήθησε να συνειδητοποιήσει ότι λειτουργούσε ως λεμονόκουπα μιας στίψεως.

  2. Πόπη Σουφλή avatar
    Πόπη Σουφλή 03/07/2009 09:45:07

    Όλα εδώ πληρώνονται. Οι υποτακτικοί της κάθε εξουσίας, κάποια στιγμή αποπέμπονται από τα ίδια τα αφεντικά που μέχρι χθες τους έγλυφαν τα πόδια.
    Ο κ. Καρούτσος, θα μείνει στη συνείδηση του απλού πολίτη, ως η ορτινάντσα της Νέας Δημοκρατίας στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου και ο δικαστικός που ξεφτύλισε τη Δικαιοσύνη, μαζί με τον ανώτερό του Γιώργο Σανιδά.
    Λυππαμαι για το κατάντημά μας σαν κοινωνία.
    Αναρωτιέμαι πια, αν υπάρχει ελπίδα ανάκαμψης

  3. ataktos avatar
    ataktos 03/07/2009 10:28:47

    Αχ Κυριάκο όταν πούλησαν τον αγαπητό μου Αντρέα την έκανες πάπια . τώρα ήρθε η σειρά σου .

  4. potamiotis avatar
    potamiotis 03/07/2009 11:23:00

    ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΡΟΥΤΣΕ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΕΠΑΘΕ Ο ΑΔΕΚΑΣΤΟΣ "ΖΟΡΜΠΑΣ" ΑΠΟ ΤΗΝ "ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ"

  5. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 03/07/2009 12:04:58

    Ο Ιστορικος του μελλοντος θα αποδειξει-αργα βεβαια-οτι ο Μαντοφ ειναι αβγαλτο μαθητουδι μπρος τον Μητσοτακη!!!!

  6. stelios avatar
    stelios 03/07/2009 14:02:42

    Την προδοσιαν πολλοι ηγαπησαν,τον προδοτην ουδεις...

  7. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 03/07/2009 14:32:07

    Γραφετε οτι τον ταδε που προαλειφεται για προαγωγη αντι του Καρουτσου, υποστηριζει, συμφωνα με δημοσιευματα, η οικογενεια του καθαρματος του '65. Για να το γραφουν, θα πει οτι γνωριζουν λεπτομερειες γυρω απο τα τεκτενομενα στη Δικαιοσυνη. Εκεινο που κανει τους πολιτες να διερωτωνται ειναι με τι μουρη θα εμφανισθουν ορισμενοι απο τους νεους "αρχοντες" της και ποια θα ειναι η αξιοπιστια τους. Εκτος, αν γραφουν τους παντες εκει που δεν πιανει μελανι και δεν δινουν δεκαρα τσακιστη σε τετοια θεματα.
    Χρειαζεται, λοιπον, να αντιδρασουν οι πολιτες στον εκπεσμο των παντων. Και η αντιδραση τους μπορει να εκφραστει μονον με την ψηφο τους και το μαυρισμα και των 297 της Βουλης που χρειαζονται τον "σταυρο" μας για να ξαναδουν την πορτα της. Ειναι η μονη λυση και η τελευταια δυνατοτητα των πολιτων, οπως εχει εξηγηθει επανειλημμενως. Μαυρο στους 297 καθως και στους "γονους" που προωθουν οι γονεις τους στην πολιτικη, γιατι τη θεωρουν οικογενειακο τους βιλαετι.

  8. face avatar
    face 03/07/2009 17:35:46

    me to vouleuma kolafo kata sanida kai zagorianou arxizei na diafainete to megalo provlima:

    1. telika eixan dikio oi 2 katigoroumenoi mazi me tous dikigorous tous gia to thema tis dikografias.

    2. oxi mono eixan dikio alla twra upoxreoutai na tous bgalei apo ton koridallo afou paranoma einai mesa dioti den exoun lavei oli tin dikografia kai prepei na tin lavoun alla kai ean tin lavoun oles autes tis xiliades selides kata koini omologia pou ekruve o zagorianos sta surtaria tou pou tha tis diavasoun??????kai se poso xrono????

    3. vlepw to pragma na mplekei. Vlepw allous na bgainoun kai allous na mpainoun mesa.....allagi frouras................. A RE ELLADA ATHANATI!!!

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/07/2009 17:50:48

    "Όσο ξυρίζεσαι το κρατάς και μετά το πετάς"
    Παλιά διαφήμιση της Bic