#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2012 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα παιδιά του Μητσοτάκη θέλουν να μας σώσουν



Τα πράγματα αρχίζουν και ξεκαθαρίζουν!

Στην αρχή  ήταν ο Καρατζαφέρης.

Στη συνέχεια προστέθηκε η ...ατυχήσασα των εσωκομματικών εκλογών, η πρώην ....πιστή στρατιωτίνα της παράταξης.

Τελευταία  προέκυψαν και οι "Ανεξάρτητοι" νεόκοποι σωτήρες της χώρας, που ξεκίνησαν την εκστρατεία του βάλλοντας εναντίον των κομμάτων της  μεταπολίτευσης, την στιγμή που είναι παιδιά του κομματικού σωλήνα της ίδιας μεταπολίτευσης

 Τι κοινά έχουν;

- Ξεκίνησαν την πολιτική τους καριέρα  από τη Νέα Δημοκρατία.

-  Οι περισσότεροι «μπήκαν» στην πολιτική από τον ...Μητσοτάκη! Πολιτικά του παιδιά είναι επομένως!

- Διδάχθηκαν μια τέχνη που ξέρει καλά ο Μητσοτάκης: την αποστασία!

 Σε ποιούς απευθύνονται;

Και οι τρείς ψαρεύουν σε θολά νερά! Ο Καρατζαφέρης ...δεξιά, η Μπακογιάννη στο ...μεσαίο χώρο και οι "Ανεξάρτητοι Έλληνες"  στους ....αντιμνημονιακούς όλων των ...αποχρώσεων! Απευθύνονται και σε μερικούς πρώην Βουλευτές της Ν.Δ. οι οποίοι αυτοανακηρύχθηκαν περισσότερο ...πατριώτες από τον σημερινό αρχηγό της ΝΔ, από τον προκάτοχό του και πρώην Πρωθυπουργό, αλλά και τους άλλους συναδέλφους τους Βουλευτές!

 Τι επιδιώκουν;

Μα προφανώς, και δεν το κρύβουν, να πλήξουν τη Νέα Δημοκρατία!

Να καλλιεργήσουν κλίμα ηττοπάθειας και να ελαχιστοποιήσουν τις πιθανότητες  της  ΝΔ να επιτύχει την  αυτοδυναμία στις επόμενες εκλογές!

Αν καταφέρουν να της στερήσουν και την πρωτιά, ακόμα καλύτερα!

Είναι λυπηρό, για τον κόσμο της παράταξης κυρίως, που τους τίμησε στο παρελθόν με την ψήφο τους, σήμερα να μετατρέπονται σε δεκανίκια του ΠΑΣΟΚ και όργανα του συστήματος το οποίο υποτίθεται ότι πολεμούν, ενώ στην ουσία  το εξυπηρετούν.

Αδέξιος Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/03/2012 15:31:56

    Αν ήταν η κυρία με το συρραμένο χαμόγελο πρόεδρος της ΝΔ, όλοι αυτοί θα ήταν πειθήνια στρατιωτάκια του κόμματος.
    Βλέπουν όμως ότι με Σαμαρά δεν τους παίρνει, καθότι ολίγιστοι, και την είδαν αντάρτες και εθνεγέρτες!

  2. προδικος avatar
    προδικος 15/03/2012 15:35:38

    ΑΨΟΓΟΣ!!!!!!!!!!

  3. Stefanos avatar
    Stefanos 15/03/2012 15:37:06

    Μπα; Τι μας λες; Σε πείραξε ο Καμμένος τώρα και θυμήθηκες ότι ήταν "παιδί" του Μητσοτάκη; Γιατί ο Σαμαράς δεν ήταν; Και τι θέλεις να μας πεις Αδέξιε; Να ψηφίσουμε όλους αυτούς που μας καταδίκασαν σε φτώχεια και σε υποτέλεια και να τους πούμε και ευχαριστώ, συνεχίστε ακάθεκτοι; ΟΧΙ κύριε..Ευχαριστούμε αλλά δεν θα ξαναπάρουμε. Επί 35 χρόνια το μάθαμε το παραμύθι. Ο Καμμένος θέση δεν άλλαξε. Παρέμεινε πιστός σε αυτή που έλεγε η ΝΔ στο πρώτο μνημόνιο. Οι υπόλοιποι άλλαξαν. Οπότε αφήστε τις προπαγάνδες και τα ελεεινά φληναφλήματα. Βλέπουμε ποιος έγινε δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ.

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 15/03/2012 15:46:00

    Έτσι ακριβώς είναι "Αδέξιε". Πέφτουν στην παγίδα να προσωποποιούν τις διαφορές τους. ΟΛΟΙ δεν συμφωνούμε σε όλα, αλλά αντιλαμβανόμαστε τη στρατηγική του Α. Σαμαρά και γι' αυτό τον ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ. Και μπορεί και να διαφωνούμε και στις τακτικές αλλά δεν κανουμε "χαλιφάτα". Απογοήτευση ο Καμμένος και οι λοιποί. Το πιθανότερο συμπέρασμα που μπορεί να συναγάγει κανείς είναι ότι θέλουν να "πλευσουν με το αντιμνημονιακό κύμα" για ΙΔΙΑ πολιτικά οφέλη αλλά πλανώνται οικτρά...

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Νίκος Αργεάδης 16/03/2012 09:54:31

      Να σας πω κάτι. Βαρεθήκαμε πια με τις επιλογές του λαού τη μιά ως κοπάδι να τρέχει προς τον Λεφτά υπάρχουν, την άλλη προς τον Τσοβόλα δώστα όλα κλπ.κλπ.και μετά να κλαίει ως οι μωρές παρθένες ότι εξαπατήθηκε. Το κόστος το πληρώσαμε βαριά και θα το πληρώνουμε μέχρις εσχάτων. Και το πολιτικό σύστημα δεν φταίει από μόνο του. Κάποιος , ο λαός, το επέλεξε και το συντηρεί στη Βουλή Αυτή τη φορά ο κ.Καμμένος είναι ο σοβαρός πολιτικός κλπ. ωραιοποιήσεις. Ο Καραμανλής την φορά που θέλαν να τον φάνε ήταν "μπούλης", σουβλακοφάγος κλπ. ανοησίες για τον πολιτικό άνδρα.
      Νομίζω το καλύτερο είναι να μην ασχολούμαστε με τον κ.Καμμένο. Ο άνθρωπος βρίσκεται σε υπηρεσία. Οσοι τον πιστέψουν και κόψουν την αυτοδυναμια της ΝΔ θα εισπράξουν τα επίχειρα. Δυστυχώς , όμως, κι εμείς μαζί τους που είχαμε προειδοποιήσει.......

  5. νεφέλη avatar
    νεφέλη 15/03/2012 15:51:12

    Αρχίσαμε με τον Αντώνη, με σημαία τον κοινωνικό φιλελευθερισμό...
    Αυτός ο όρος δεν ακούγεται πιά ηχηρά,
    ενώ νομίζω, είναι πιό επικαιρος από ποτέ!
    Ελπίζω, να έχω χάσει συνέχειες και να κάνω λάθος!

  6. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 15/03/2012 15:51:35

    το να χαρακτηρίζεις όποιον φέυγει ως αποστάτη είναι θεμιτό αρκεί να το εφαρμόζεις για όλους ... αν θυμάμε καλά ΚΑΙ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ και από τη ΝΔ έφυγε και δικό του κόμμα έκανε ...

    επίσης από τη ΝΔ έφυγε και έκανε δικό του κόμμα και ο Σαμαράς ...

    εγω συμφώνησα τότε με το Σαμαρά και για αυτό το 93 τον ψήφισα ...

    Συνεπώς ή ΛΕΜΕ ΟΛΟΥΣ τους διαφωνούντες και αποχωρήσαντες αποστάτεςμε κακή πρόθεση κλπ κλπ ή ΚΑΝΕΝΑΝ ...

    Δε γίνετε μερικοί να παίρνουν άφεση αμαρτιών ... ε ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ EVANGELOS 15/03/2012 17:30:02

      Ο ένας μας έστειλε σε χούντα και απώλεια της Μεγαλονήσου και ο άλλος μας γλύτωσε από τον πωλητή εθνικών εννοιών (π.χ. Μακεδονία). Προδότες για τα κόμματά τους και οι δύο, για την Ελλάδα μόνο ο ένας. Ο άλλος είναι Έλληνας με τα όλα του!

      • EVANGELOS avatar
        EVANGELOS @ Γεώργιος Τ. 16/03/2012 12:37:01

        Συμφωνώ ότι η αποστασία οδήγησε στη χούντα που οδήγησε στον αττίλα κλπ ... το 99% όμως της τότε ΕΡΕ τάσσονταν ΥΠΕΡ και ψήφιζε τους "Τσιριμώκους" ... με τη λογική σου η τότε ΕΡΕ του Κανελλόπουλου ήταν ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΑΡΑ ???

        Συμφωνώ επισης ότι ο Μητσοτάκης θα πρόδιδες το μακεδονικό ... υπέρ αυτής της λύσης ψήφισε όμως ΣΥΣΣΩΜΟ το τότε υπουργικό και ο σημερινός αντιπρόεδρος Αβραμόπουλος ... με τη λογική σου η τότε ΝΔ ήταν όλοι ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΑΡΑ ??? (γιατί πλη Σαμαρά κανείς δε διαφώνησε)

        Η υπερψήφιση του Στεφανόπουλου ,από την Πολ.Αν., έδωσε παράτηση στην κυβέρνηση Σημίτη που είχε προδώσει τα Ίμια ... με τη λογική σου η τότε Πολ.Αν. του Σαμαρά , ήταν όλοι ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΑΡΑ ???

        Η δημιουργία του ΚΕΠ από το σημερινό αντιπρόεδρο πιθανότατα ΣΤΕΡΗΣΕ από τη ΝΔ τη νίκη το 2000 (που χάθηκε για ελάχιστους ψήφους και τα γνωστά μαγειρέματα ...) ... η διακυβέρνηση Σημίτη 2000-2004 ήταν από τις πιο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ για τον τόπο ... με τη λογική σου ο Αβραμόπουλος και τα στελέχη του ΚΕΠ , ήταν όλοι ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΑΡΑ ???

        Βλέπεις πόσο περίεργα συμπεράσματα βγαίνουν με ΑΠΟΛΥΤΕΣ θέσεις "πρόδοτες - πατριώτες κλπ κλπ"

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/03/2012 15:52:03

    Δυστυχώς για τον γκαντέμη η κατάσταση για την οικογένεια είναι μη αναστρέψιμη.
    Η κόρη ανεπαρκής,ο Κυριάκος πολύ λίγος, ο εγγονός τώρα ξεκίνησε και αυτός από ανεπάγγελτος να κάνει τον δήμαρχο,δεν δεν δεν .........φαίνεται κάτι.

  8. Όφις avatar
    Όφις 15/03/2012 15:53:51

    Νέα Ηθη!

    O Mαρκόπουλος ανακοίνωσε μέσω του ....Σκάι οτι προσχωρεί στους "Ανεξάρτητους"
    Άντε, να παρκολουθούμε και από το MEGA τις προεκλογικές του δραστηριότητες και να τον διαβάζουμε στο ..ΕΘΝΟΣ.
    Τι σόι ...ανεξάρτητος είναι!
    Αχ,ρε Καραμανλή, ποιούς έκανες υπουργούς!
    Και συ ρε Αντώνη δεν ρώταγες;

  9. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/03/2012 16:03:43

    Πάρτο αλλιώς θα βρεις. Από που είναι παιδί του Μητσοτάκη ο Σαμαράς? Αλλά καλά κάνετε, όσο πιο εμετικοί γίνεστε τόσο πιο εύκολα θα δει ο κόσμος τη γύμνια σας.

  10. Μαρία avatar
    Μαρία 15/03/2012 16:08:52

    Από εκτεταμένη ταχύτητα μπερδεύτηκες. Πολιτικό παιδί του Αβέρωφ είναι. Όσο για τον πατριωτισμό του Καμμένου καλύτερα μην το σχολιάσουμε, όπως και των λοιπών βασιλικότερων του βασιλέως. Για όποιον θυμάται το Μάιο του 2010 με την απόφασή του να καταψηφίσει ο Αντ. Σαμαράς το μνημόνιο είχε προκαλέσει κύμα αντιδράσεων και εντός ΝΔ με τους βουλευτές να πηγαινοέρχονται στο γραφείο του με πρώτη και καλύτερη την κόρη του μπαμπά ώστε να μεταπειστούν! Σήμερα αυτό που γίνεται είναι να χρησιμοποιείται η αντιμνημονιακή στάση του Σαμαρά από ορισμένους για ψηφοθηρικούς λόγους και μόνο. Τουλάχιστον ο Αντώνης όσες φορές είπε όχι είχε και κάτι να προτείνει, οι σημερινοί κακοί αντιγραφείς του έχουν;

  11. papasmurf avatar
    papasmurf 15/03/2012 16:13:16

    Νομίζω οτι έκανε υπουργούς τους βουλευτές που εμείς ψηφίσαμε ,κάνω λάθος;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ papasmurf 15/03/2012 16:18:00

      Πες το ψέματα... Και μην ξεχνάνε και όσοι μέμφονται το Σαμαρά πως τα "τσακάλια" που έχει τώρα στο κεφάλι του, κάποιοι τα σταυροδότησαν...

  12. IOANNIS avatar
    IOANNIS 15/03/2012 16:16:06

    ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΝΔ ΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟΠΟΛΕΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΕΠΙ ΜΕΡΕΣ

  13. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 15/03/2012 16:22:03

    Σωστό!

  14. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 15/03/2012 16:23:50

    Τον αιωνόβιο Τερενς Κουικ θα παρουσιάσει ο Π. Καμμένος ως εκπροσωπο του κόμματος του. Η Γενιά του Μητσοτάκη αναβιώνει, όχι μόνο τα παιδιά του

    • Advisor avatar
      Advisor @ Αυτόνομος 15/03/2012 16:41:51

      Τώρα που τα λεφτά στα ΜΜΕ είναι πλέον ελάχιστα ξέρεις καμιά καλλίτερη εναλλακτική απασχόληση από το βουλευτιλίκι;; Ειδικά σ' αυτές τις εκλογές με ενάμιση μήνα δουλειά (εφ' όσον εκλεγείς) βγάζεις ένα καλό και σίγουρο μισθό και μια καλή σύνταξη. Δεν είναι και άσχημα!!! Επομένως, εμπρός όλοι για μια θέση στο (κατεστραμένο και λοιδωρούμενο κατά τα άλλα) δημόσιο! Και ο σώζων εαυτόν σωθείτω!

  15. pinokio avatar
    pinokio 15/03/2012 16:24:36

    Αν θυμαμαι καλα κατα την ψηφιση του πρωτου μνημονιου τα spreads ηταν στο θεο, αρα δεν μπορουσες να δανειστεις.
    Τοτε δεν ηταν μονοδρομος η ψηφιση, τι θα εκανε δηλαδη τοτε θα γυριζε στη δραχμη και θα εκανε σταση πληρωμων ?
    Η ηταν μεν μονοδρομος αλλα μπορουσαμε να παμε και αναποδα?
    Αποφασιστε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ pinokio 15/03/2012 17:23:52

      Αποφάσισα! Είσαι άσχετος ή εμπαθής.

      Ειδικότερα: Ο γαπ δεν πήρε κανένα μέτρο ανάσχεσης της κρίσης. Είχε προσυμφωνήσει να μπούμε στο ΔΝΤ και αλλοίωσε τα στοιχεία για να δικαιολογήσει την είσοδό μας σε αυτό. Έλεγε βλακείες για να κερδίσει χρόνο μέχρι τα σπρεντ να ανέβουν και να αρχίσει ο εκβιασμός. Διέλυσε της ΔΟΥ. Έχει γραφτεί παντού για τη συνάντηση Παπανδρέου - Πούτιν και τα 25δις που είχε στην τσέπη ο κοντός έτοιμα για την Ελλάδα. Για το πετρέλαιο και τα κοιτάσματα αερίου στην Ελλάδα ο γαπ αγνοούσε τα πάντα μέχρι πρόσφατα ενώ το ξέρει και η πλέον απομακρυσμένη γιαγιά της χώρας πως έχουμε τα πάντα.

      • pinokio avatar
        pinokio @ Γεώργιος Τ. 15/03/2012 20:40:13

        Οταν ψηφιζοταν το πρωτο μνημονιο τι εναλλακτικες ειχες?
        Απαντησε και ασε τα ασχετα.
        Ειμαι βεβαιος οτι ο σαμαρας θα τον κλεισει φυλακη επειδη ηταν κακο παιδι.

  16. pinokio avatar
    pinokio 15/03/2012 16:25:59

    Ειστε προβοκατωρ κυριε :) :)

  17. ano-kato avatar
    ano-kato 15/03/2012 16:45:31

    Ναί αλλά ο υιός Κυριάκος είναι στην ΝΔ και ο Γκιουλέκας ο Μαρκόπουλος και άλλο πολλοί εκτός....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ano-kato 15/03/2012 17:30:59

      Μετά τις εκλογές όμως;

  18. lielik avatar
    lielik 15/03/2012 16:50:10

    @stefanos +100000 !!!

  19. GreekInLux avatar
    GreekInLux 15/03/2012 17:02:22

    Ο Σαμαράς, ανιστόρητε, υπήρξε από τους νεότερους ηλικιακά βουλευτές που έχουν ποτέ εκλεγεί στο ελληνικό κοινοβούλιο, με τη ΝΔ πολύ πριν έρθει σε αυτήν ο Δρακουμέλ η γίνει αρχηγός της. Όσο για τον καλοαναθρεμμένο, wannabe αξιόλογο πολιτικό παράγοντα, που δεν έχει κάνει ποτέ τίποτε άλλο στη ζωή του, το να προσπαθήσει να επιβιώσει πολιτικά μακριά από το μαντρί αποτελεί μονόδρομο. Γι αυτό και τα θέατρα στο Δίστομο μιας και οι αντιμνημονιακές κραυγές είναι στη μόδα...και αυτό ισχύει και για τους ομοίους του. Ο μόνος που φέρθηκε με παρρησία είναι ο Βλάχος αλλά οι αναφορές στην στάση του πέρασαν στα ψηλά μην και χαλάσουν το κλήμα

  20. m avatar
    m 15/03/2012 17:13:01

    Όταν ο καμμένος καβάλαγε τα ελικόπτερα της ΠΑ και πήγαινε περιοδεία στα νησιά, ως υφυπουργός, και έκανε ψαροντούφεκο, δεν επιβάρυνε το κρατικό χρέος, το οποίο τώρα ισχυρίζεται ότι είναι επαχθές;
    Όταν ο καμμένος διακυρήσει την άρση της βουλευτικής ασυλίας δεν πρέπει πρώτα να επιβάλει την άρση της δικής του από τη Βουλή;
    Όταν ο καμμένος λέει για μονομερή διαγραφή χρέους δεν έχει διαβάσει ότι αυτό συνεπάγεται χρεοκοπία;

  21. Kst avatar
    Kst 15/03/2012 17:23:43

    Πρωτον, ο Καρατζαφερης δεν αποστατησε. Τον εδιωξε ο Καραμανλης.
    Δευτερον, οι ανεξαρτητοι δεν αποστατησαν, αλλα εκαναν το "λαθος" να ψηφισουν διαφορετικα απο την κομματικη γραμμη, και τους εδιωξε ο Σαμαρας (σφαλμα του) καθιστώντας το κομμα του μνημονιακο στα ματια πολλων.
    Εκει θα φανει εαν ο αρχηγος αντεχει τον ανταγωνισμο ή οχι. Μπορει να τους στειλει στα σπιτια τους ή να τους βαλει στην Βουλη. Για να δουμε τωρα..

  22. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/03/2012 17:32:50

    Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι ο Καμμένος το 2009 στις εσωκομματικές της ΝΔ για εκλογή Προέδρου είχε ταχθεί υπέρ της Μπακογιάννη και λίγο πριν τις εκλογές - όταν προφανώς είδε ότι η κυρία δεν τα πήγαινε καλά - το γύρισε υπέρ του Σαμαρά. Καλό ντοράκι και του λόγου του. Ας τα βλέπουν ορισμένοι "πατριωτικότεροι" ημών που βρίσκουν αξιοπιστία στις ακρότητες του Καμμένου.

    • τινα avatar
      τινα @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/03/2012 19:00:09

      Πολύ σωστά.Ομως κι ένας άλλος όχι μόνο τάχθηκε υπέρ της κόρης αλλά ξεκίνησε και τα χτυπήματα κάτω από τη ζώνη ενθυμούμενος το 93 και μιλώντας για αποστασία.Τώρα είναι και τομεάρχης ο Βαγγέλας.Τι σημαίνει αυτό;Είδε το φως το αληθινό;Δεν είναι επιχείρημα αυτό αγαπητέ.Κατά την ταπεινή μου γνώμη ξεχάσαμε τελείως οτι η πολιτική ακουμπάει τη ζωή όλων μας και την κάναμε κάτι σαν ποδόσφαιρο.Με φανατικούς οπαδούς ,μεταγραφές και πολλά άλλα.Βλέπεις κανένα να αγωνίζεται πια για τη φανέλα;

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ τινα 16/03/2012 11:40:17

        Ναι αλλά ο Βαγγέλας δεν έκανε κόμμα λίγο πριν τις εκλογές. Καμία σχέση με Καμμένο. Ο Καμμένος είναι απλά ένα ακόμη πυροτέχνημα που στόχο έχει να πλήξει τον Σαμαρά αλλά δεν θα τα καταφέρει. Μόνο αν δεν μπει το ΛΑΟΣ στη βουλή και πάνε στον Καμμένο οι ψηφοφόροι του μπορεί και να ελπίζει. Αλλά ζημιά στην ΝΔ και Σαμαρά δεν θα κάνει, εδώ θα είμαστε.

        • τινα avatar
          τινα @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/03/2012 13:25:19

          Συμφωνώ απολύτως για το "πυροτέχνημα",διαφωνώ όμως με το σκεπτικό.Οπως και νά'χει γνώμη μου είναι ότι δεν θα κάνει ζημιά στη νδ όχι γιατί δεν πείθει αυτούς που στο παρελθόν ψήφισαν νδ,πολλούς θυμωμένους θα πείσει,αλλά γιατί είναι προτιμότερο να ψηφίσουν αυτόν παρά αριστερά.Αν δεν υπήρχε ο Καμμένος ο Σαμαράς θά'πρεπε να τον εφεύρει.

  23. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 15/03/2012 18:05:15

    ....Ο λαός λέει ότι από χαζό και από μικρό μαθαίνεις αλήθειες .Είχα ξαναγράψει παλιότερα ότι η πολιτική είναι τέχνη .Έχω την αίσθηση ότι ο Αντώνης ,συγγνώμη για τον ενικό, τα συνδυάζει και με τη χάρη του Θεού θα τα καταφέρει .Θα είναι ο επόμενος Πρωθυπουργός και μάλιστα πετυχημένος εάν διατηρήσει το κριτήριο αίσθημα και δεν ταυτίσει το κόμμα με την εξουσία .Η Πατρίδα υποφέρει γιατί στο παρελθόν πολιτικά κόμματα εξουσίας δεν διαχώρισαν τα αίτια από τις αφορμές αλλά ταυτίστηκαν με το όλο σύστημα. Όσο πλησιάζουν οι εκλογές η αριστερά λόγω έλλειψης εναλλακτικής πρότασης και φαγωμάρας θα συμπιέζεται .Πρόεδρε, καμιά φορά στην ιστορία προκύπτουν και θεόσταλτες κυβερνήσεις για τη σωτηρία του Έθνους και της Πατρίδος. Τραβήξτε μπροστά και μη φοβηθείτε τίποτα .Ο αείμνηστος Καραμανλής αφουγκράζονταν καλά ...

  24. ΘΕΟΦΑΝΗΣ Ο ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΣ avatar
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ Ο ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΣ 15/03/2012 18:17:56

    ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΗ ΒΟΥΛΕΥΤΙΝΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΚΟΥΝΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΚΑΤΣΕ ΚΑΛΑ....

    • ΣΑΛΟΣ avatar
      ΣΑΛΟΣ @ ΘΕΟΦΑΝΗΣ Ο ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΣ 15/03/2012 19:49:06

      ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΘΕΟΦΑΝΗ ΕΧΕΙ ΄ΓΡΗΓΟΡΟ ΝΟΥΝ ΄ΣΩΦΡΟΝΑ ΛΟΓΙΣΜΟΝ ΚΑΡΔΙΑ ΝΗΦΟΥΣΑ ΚΑΙ ΥΠΝΟΝ ΕΛΑΦΡΟΝ....

    • svetlana avatar
      svetlana @ ΘΕΟΦΑΝΗΣ Ο ΕΓΚΛΕΙΣΤΟΣ 15/03/2012 20:15:09

      Και σύζυγο στην Αμερική φυγόδικο....

  25. ΤΖΙΟΥΜΠΑΝΟΥΣ avatar
    ΤΖΙΟΥΜΠΑΝΟΥΣ 15/03/2012 18:24:46

    ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟΝ ΝΕΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΟΥΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ,

  26. Γιώργος avatar
    Γιώργος 15/03/2012 18:44:02

    Από την στιγμή που ο Σαμαράς εγκατέλειψε τον κεντροδεξιό χώρο, είναι λογικό να δημιουργηθούν κόμματα που θα καλύψουν το κενό.

  27. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 15/03/2012 19:20:11

    ''Αν ήταν η κυρία με το συρραμένο χαμόγελο πρόεδρος της ΝΔ, όλοι αυτοί θα ήταν πειθήνια στρατιωτάκια του κόμματος.'' λέει ο S.A .
    Μα το ζητούμενο είναι τώρα που δεν είναι αρχηγός αυτή η κυρία , που κάποιοι από μας βάλαμε πλάτη να μην είναι, να έχουμε άλλες πολιτικές επιλογές.
    Έχουμε;
    Για παράδειγμα το ΄΄ναι σε όλα΄΄ (μνημόνιο 2, εφαρμοστικούς, μισθούς , συντάξεις , απολύσεις) είναι άλλη πολιτική επιλογή;
    Ο νεοφιλελευθερισμός που το τελευταίο διάστημα διαπνέει ως ευαγγέλιο τη Ν.Δ (και το ΠΑΣΟΚ του Μπένυ) είναι άλλη πολιτική επιλογή;
    Λέω εγώ τώρα , αν και είμαι σίγουρος ότι για μία ακόμη φορά θα γραφούν οι ίδιες αιτιάσεις (τακτικισμός, αναγκαστική επιλογή, κερδισμένος χρόνος, επαναδιαπραγμάτευση, κ.λ.π).

    • svetlana avatar
      svetlana @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 15/03/2012 20:18:20

      Όταν μιλάει ο Σαμαράς φοράτε ωτοασπίδες? Εκτός και εάν δεν μιλάει ελληνικά και δεν τον καταλαβαίνετε!!!!

      • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
        ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ svetlana 15/03/2012 21:02:21

        Περιμένουμε από εσένα να μας τα κάνεις μετάφραση.
        Είμαστε αρκετά χαζοί για να τα πιάσουμε.
        Ίσως να φταίει και το μορφωτικό μας ή νοητικό επίπεδο.
        Αλλά τότε, με τέτοια βλακεία που μας δέρνει, και η αρχική μας επιλογή (στο Σαμαράς αντί Ντόρα) μήπως ήταν λάθος;

        • svetlana avatar
          svetlana @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 15/03/2012 22:19:39

          Συ είπας...

  28. Ν.Θ. avatar
    Ν.Θ. 15/03/2012 19:36:13

    Το άρθρο του Δεξιού-Αδέξιου συνοψίζει σε λίγες γραμμές τη γυμνή αλήθεια. Δεν θέλουν τον Σαμαρά Πρωθυπουργό, όλοι αυτοί που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι "η παραμονή τους στην επιφάνεια". Όσο για ικανότητα τους, αυτή τρέχει από τα μπατζάκια τους. Ντροπή. Μόνο λύπη προκαλεί η εκδικητική συμπεριφορά τους.

  29. ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
    ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 15/03/2012 20:09:02

    Από που και ως που η Ντόρα ψαρεύει στο μεσαίο χώρο. Αυτή είναι ακραιφνής νεοφιλελεύθερη και η μόνο κολεγιά που μπορεί να κανει είναι με Μάνο- Ανδριανόπουλο , κ.λ.π.
    Ψηφοφόρους από ποια δεξαμενή θα πάρει; Το όνειρό της είναι να γυρίσει στη Ν.Δ και να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη.
    Σε ότι αφορά τον Καρατζαφέρη, ως πονηρός Αρκάς, την έκανε γρήγορα και έστω και οριακά τον βλέπω να επιβιώνει πέριξ του 3.5-4%.
    Τέλος για τον Καμμένο είναι αλήθεια ότι θα εισπράξει πάρα πολλές ψήφους, οι οποίοι δεν θα έχουν στενή ιδεολογική συγγένεια αλλά κοινό παρονομαστή την αγανάκτηση και το μνημόνιο.
    Καλά θα κάνει ο Σαμαράς να μη κόβει τις γέφυρες με αυτό το κομμάτι των απογοητευμένων ψηφοφόρων, όσο και των πολιτευτών-βουλευτών, γιατί μόνο με αυτούς θα μπορεί μετεκλογικά να έχει ειλικρινή συνεργασία. Αυτό φυσικά εάν εννοεί αυτά που λέει για επαναδιαπραγμάτευση ,κ.λ.π. Ειδάλλως ο Μπένυ είναι μονόδρομος.
    Σε τελική ανάλυση καλύτερα οι απογοητευμένοι της Ν.Δ να ψηφίσουν Καμμένο, παρά Κουβέλη, Τσίπρα ή ακόμη χειρότερα Χρυσή Αυγή.
    Για αυτό λοιπόν όσοι, συνειδητά ή ασυνείδητα, λειτουργείτε ως μπουλντόγκ κομματικής πειθαρχίας καλύτερα να κατεβάσετε τους τόνους.

  30. φιλονικος avatar
    φιλονικος 15/03/2012 20:27:18

    Αν αληθεύει οτι ο Ελ.Βενιζελος τα ""είχε"' με την Δέλτα ,τότε είναι πιθανόν να είναι και ξαδελφάκια!!!

    • ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
      ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ @ φιλονικος 15/03/2012 20:57:17

      Για αστείο καλό.
      Για πραγματικότητα όμως Μπένυ και Ελ.Βενιζέλος καμία γενεαλογική σχέση (όχι ότι υπάρχει βέβαια και καμία άλλη).

      • LIAPIS Dimitrios avatar
        LIAPIS Dimitrios @ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 16/03/2012 00:24:31

        Thriskeftiki mipos?

  31. svetlana avatar
    svetlana 15/03/2012 20:30:11

    Προς όλους αυτούς τους διαφονούντες διαγραφέντες υπερπατριώτες: Ο Σαμαράς όταν διαφώνησε (για ένα εθνικό θέμα το οποίο δεν έχει λυθεί ακόμα, ειρίστω εν παρώδω..) παρέδωσε την έδρα του και αποχώρησε. Όταν προκυρήχθηκαν εκλογές έκανε κόμμα και διεκδικησε την ψήφο του Ελληνικού Λαού τίμια και παληκαρίσια. Αυτά τα γυναικουλίστικα μαζευόμαστε σήμερα, συσκεφθόμαστε διαφωνούμε για τα αρχηγηλίκια, εκβιάζουμε τροπον τινα και ψαρεύουμε για να δούμε αντιδράσεις δεν τα έκανε ποτέ... Αλλά βέβαια είχε μαζί του έναν Ελύτη, έναν Λεντάκη, έναν Καλαμίδα και όχι την Κουντουρά, τον Κουϊκ και τον Μαρκόπουλο... ΄
    Άλλοι καιροί και άλλα ήθη... Ο εγωισμός της μικροπολιτικής σε όλο το μεγαλείο της!

    • ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
      ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ @ svetlana 15/03/2012 22:46:20

      Το ξαναγράφω επειδή το΄φαγε ο γνωστός ΄΄δαίμων΄΄.
      Ο Στεφανόπουλος (από την Ηλεία) και 151 Συμπιλίδης τι ήταν; Δεν ήταν πρωτοπαλίκαρα που έφυγαν και κράτησαν την έδρα για να ρίξουν την κυβέρνηση Μητσοτάκη;
      Όσο για το εθνικό θέμα που λες, χωρίς να υπερθεματίζω ως Μακεδόνας που είμαι, την τότε πιθανολογούμενη λύση , αλλά το Σλαβομακεδονία (που είχε υπογείως δεχτεί ο Γκλιγκόρωφ και αρνούνταν Έβερτ και φυσικά Σαμαράς) τώρα θα μας φάνταζε ως ΄΄μάνα εξ ουρανού΄΄.
      Η ιστορία είναι ιστορία και καλύτερα να μην την ξύνεις επιλεκτικά.
      Μακριά από εμένα ο Μητσοτακισμός και ότι αυτός εκφράζει, αλλά μη κάνουμε το μαύρ- άσπρο.
      Μπορούσε τότε ο Σαμαράς μέσα από την κυβέρνηση να έκανε πολύ περισσότερα πράγματα. Και το κακό είναι ότι το '95 έκανε ακόμη μεγαλύτερο λάθος υποστηρίζοντας αναίτια τον Στεφανόπουλο και σώζοντας το υπό διάλυση ΠΑΣΟΚ.
      Αυτά τα ξεχνάς;
      Ο Σαμαράς είπε όταν ανέλαβε ΄΄σφουγγάρι΄΄ , αλλά κάποιο πήραν το φτυάρι.

  32. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/03/2012 20:49:43

    Γιατί αυτός ο πόλεμος στους Καμμένους Έλληνες ;

  33. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/03/2012 23:21:09

    Να τους πεις να πάρουν τις τράπεζες τους και να τις βάλουν στον κώλο τους.

  34. TopGunZ avatar
    TopGunZ 15/03/2012 23:23:40

    Βρωμάνε Μητσοτακίλα και είχαμε συνηθίσει χωρίς την μπόχα τους.

    • Γιάννης_Άλιμος avatar
      Γιάννης_Άλιμος @ TopGunZ 16/03/2012 10:02:42

      Ενώ ο Κυριάκος, ο Άρης, ο Βαγγέλης και τα άλλα παιδιά, ε; Μοσχομυρίζουν! Μυροβλήτες! Βέεεεβαια...

  35. Καρεότης avatar
    Καρεότης 16/03/2012 00:09:25

    "...Και οι τρείς ψαρεύουν σε θολά νερά...". Και ο κύριος Σαμαράς ψαρεύει σε θολά νερά. Τον Άδωνη Γεωργιάδη σε τι νερά τον ψάρεψε;

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Καρεότης 16/03/2012 00:50:11

      Ο Αδωνις ήταν με τον Αντώνη από τον καιρό της ΠΟΛΑΝ!

  36. Tassos avatar
    Tassos 16/03/2012 00:15:55

    Φίλε, ποτέ δεν δέχτηκε κανένας Σκοπιανός άλλο όνομα εκτός από " Μακεδονία". Μόνο τώρα το δέχεται η αντιπολίτευση.

    • GO avatar
      GO @ Tassos 16/03/2012 13:07:52

      Ο Γκλιγκόροφ είχε επιβεβαιώση τη συμφωνία του για "Σλαβομακεδονία" σε δεκάδες συνεντεύξεις του.
      Θα ήταν η καλύτερη λύση.

      • GO avatar
        GO @ GO 16/03/2012 13:17:37

        ...επιβεβαιώσει...

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Tassos 16/03/2012 13:20:10

      Και γιατί θα έπρεπε να δεχτεί ο Σαμαράς το όποιο σύνθετο όνομα για τα Σκόπια "Βουκεφάλα"; Πολύ δε περισσότερο που οι ίδιοι οι Βούλγαροι εκεί εμφανίζονται να έχουν διαφορετικές γραμμές; Να μην αναφερθώ δε στους Αλβανούς.
      Ο Αντώνης Σαμαράς εγκαίρως, πολύ σωστά κι ο Κώστας Καραμανλής αργότερα, είπαν "ένα όνομα έναντι όλων" erga omnes.
      Ας καταλήξουν οι Αλβανο-Βουλγαροσκοπιανοί σε κοινό όνομα και μετά συζητάμε.
      Δεν παραχωρούμε ούτε την ιστορία ούτε και την κληρονομιά μας. Ξέρουμε τι παίζεται. Δε θολώνουμε το νου μας.
      Τη δική μας αναγνώριση έχουν ανάγκη. Όχι εμείς τη δική τους.

      • ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ avatar
        ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ @ Εύμηλος 16/03/2012 18:20:50

        Την εποχή εκείνη (92-93) , στα τελευταία έτη της σχολής μου στο Α.Π.Θ, έτρεχα από συλλαλητήριο σε συλλαλητήριο για το όνομα. Η καρδιά μου, το συναίσθημά μου και η τότε λογική μου συμφωνεί απόλυτα μαζί σου.
        Ένας Υπ.Εξ όμως (έστω και πρώην στη συνέχεια), που έχει κάποια καλύτερη πληροφόρηση θεωρώ ότι έπρεπε να βρει την καλύτερη λύση. Αυτό άλλωστε επικαλείται και τώρα -ότι ως ηγέτης οφείλει να παίρνει δύσκολες αποφάσεις- και προσπαθεί να μας πείσει για όσα έκανε πρόσφατα.
        Τώρα μετά από τόσα χρόνια θεωρώ ότι εγώ και τα εκατομμύρια που τρέχαμε κάναμε το καθήκον μας ισχυροποιώντας τη θέση της τότε κυβέρνησης.
        Αυτή όμως τότε αυτοπαγιδεύτηκε και δεν μπόρεσε να δει παραπέρα.
        Αυτά λέω και τίποτα παραπάνω.

  37. Καλλίξενος avatar
    Καλλίξενος 16/03/2012 00:19:49

    Είπε ο Απολλώνιος ο Τυανεύς: «Παλαμήδης εύρε γράμματα ουχ υπέρ του γράφειν μόνον, αλλά και υπέρ του γιγνώσκειν ά δει μη γράφειν», τουτέστιν μιλάνε για σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου; Είσαι όντως αδέξιος.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Καλλίξενος 16/03/2012 00:48:43

      να και ένας ...επιδέξιος....

  38. Kst avatar
    Kst 16/03/2012 12:23:51

    Πολλοι γινονται βασιλικοτεροι του Βασιλεως.. Μιλουν για αποστασια... Ουτε ο Καρατζαφερης ουτε οι ανεξαρτητοι αποστατησαν.. Τους εδιωξαν... Αλλα μην μιλας για σχοινι στο σπιτι του κρεμασμενου.. Δεν ξεχναει κανεις τι ηταν και τι ειχε κανει ο κος Σαμαρας στον κον Μητσοτακη... Αποστατησε ο Σαμαρας... Μην ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε... Ελεος τι αλλο θα διαβασουμε ακομη...

  39. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 16/03/2012 14:19:50

    Αυτο που βλεπω ειναι οτι η αυτοδυναμια ειναι απιθανη και ο Σαμαρας ή πρεπει να νερωσει πολυ το κρασι του εαν θελει να κυβερνησει με συνεργασιες ή θα σερνεται η χωρα σε συνεχεις εκλογικες αναμετρησεις. Ασε που υπαρχουν και πολλες υπονοιες για το εαν γινουν κι ολας εκλογες. Οι "φιλοι" μας δεν αφηνουν τον Παπαδημο.