28/09/2011 20:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα πάντα γίνονται στο ποδάρι και στου κασίδη το κεφάλι

Τέσσερις φορές μέσα σε λίγες ώρες εξέδωσε ο κ. Βενιζέλος διευκρινιστικές οδηγίες για το μέτρο των αποδείξεων που εξήγγειλε χθες ο ίδιος, αποδεικνύοντας ότι τα πάντα γίνονται στο ποδάρι και στου κασίδη το κεφάλι.

Προς το παρόν, και μέχρι να αλλάξει πάλι γνώμη κάποιος φιρφιρίκος του υπουργείου Οικονομικών αποφασίστηκε ότι για τα εισοδήματα του 2011 θα ισχύσει ότι ξέραμε μέχρι τώρα. Δηλαδή το ποσοστό των αποδείξεων ως προς το δηλωθέν εισόδημα θα παραμείνει 25%, με ανώτατο όριο τα 15.000 ευρώ. Και πρέπει να το συγκεντρώσουμε αυτό το ποσό για να πιάσουμε το αφορολόγητο των 5.000 ευρώ.

Οι αλλαγές στο ποσοστό των αποδείξεων επί του διαθέσιμου εισοδήματος που θα πρέπει να υποβάλλονται στην εφορία θα ισχύσει από τα εισοδήματα του 2012, και βλέπουμε διότι με την απίστευτη προχειρότητα που δουλεύουν αυτοί πολύ δύσκολο να συντάξουν ένα σωστό φορολογικό νομοσχέδιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. irida avatar
    irida 28/09/2011 20:57:39

    Ανίκανοι, παντελώς, γελοίοι και ασφαλώς μοιραίοι. Σε λίγο και τα πιτσιρίκια στο δρόμο θα τους περιγελάνε!!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/09/2011 20:58:52

    Αν φορολογούσαν και την προίκα με τον ίδιο ζήλο, ο Βενιζέλος θα έπρεπε να θεωρούνταν ο μεγαλύτερος οφειλέτης.

    • Miltos avatar
      Miltos @ Strange Attractor 28/09/2011 21:40:54

      Εγραψες φίλε μου (και ας μην σε ξέρω), έγραψες.
      Η ατάκα της ημέρας (μήπως να το κάνουμε σύνθημα;)

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 28/09/2011 22:55:31

      +10000 S.A.

      • Ignoramus avatar
        Ignoramus @ Orestios 29/09/2011 12:39:14

        +10000000000000000000

  3. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 28/09/2011 21:06:37

    Η φορολογία πρέπει να γίνεται με τα κιλά. Πόσα κιλά είσαι; Τόσα θα πληρώσεις...

    Μάλιστα μπορεί να γίνει κάπως έτσι και το πόθεν έσχες των πολιτικών. Πόσα κιλά ήσουν όταν μπήκες στην πολιτική και πόσα είσαι τώρα.

    Εκεί να δείτε πόσα σπίτια θα "πουλήσει" ο Πάγκαλος...

  4. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 28/09/2011 21:10:15

    Τα εχουνε εντελως χαμενα. Αλλιως τα υπολογισε ο "global thinker" GAP και η παρεα του κι' αλλιως τους βγηκαν, μεσα στο γενικευμενο ευρωπαϊκο μπαχαλο.
    Και τωρα οι κολαουζοι του προσπαθουν πανικοβλητοι να μαζεψουν μανικια και γιακαδες για να κερδισουν χρονο πριν τους σκασει και η επισημη χρεωκοπια στα χερια και δεν ξερουν που να κρυφτουνε. Η κατασταση θυμιζει -τηρουμενων των αναλογιων- τις τελευταιες μερες πριν απο την πτωση της χουντας. Η χωρα ειναι ουσιαστικα ακυβερνητη κι' ας ευχομαστε να μην υπαρξει και κανενα επεισοδιο με την Τουρκια και εχουμε και αλλες εθνικες περιπετειες.

  5. Γεωργιος Τ. avatar
    Γεωργιος Τ. 28/09/2011 21:16:02

    Προφανως γινονται ολα στο ποδι. Πρεπει ομως η ΝΔ αντι να επισημαινει απλα τις παλινωδιες της κυβερνησης των δοσιλογων να απαιτει καθε φορα που κανει ανακοινωση την παραιτηση του Πρωθυπουργου.

  6. koinos_nous avatar
    koinos_nous 28/09/2011 21:29:40

    Δεν καιγονται να κυβερνησουν παντως. (ουτε και εγω θα καιγομουν)

    • road runner avatar
      road runner @ koinos_nous 29/09/2011 03:28:56

      Δηλαδή ωραίος ηγέτης και ο Αντωνάκης. Κατά τα άλλα τον εδιαφέρει το καλό της Ελλάδας. Αλήθεια θα καταργήσει όλα αυτά τα σχιζοφρενικά που ψηφίζουν στη βουλή ; Η θα μας πει ότι δεν το αφήνει η τροϊκα;
      Και αν δεν τον αφήσουν είναι διατεθημένος να κοντραριστεί άγρια μαζί τους και στην ανάγκη να κάνει στάση εξωτερικών πληρωμών;
      Και μετά αναρωτιούνται γιατί είναι ακόμα στο 25% η ΝΔ.

  7. a824 avatar
    a824 28/09/2011 21:34:47

    Φανταστειται εγω που εχω λυσει τα προβληματα μου και περναω την περισσοτερη ωρα της ημερας μπροστα στο κομπιουτερ και την τηλεοραση (λογω ανεργιας) δεν τους προλαβαινω πλεον.

  8. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 28/09/2011 21:39:50

    Το θέμα είναι αυτοί υπολόγιζαν κάποια έσοδα και δεν τους βγήκε μ' αυτό τον τρόπο. Λογικά λοιπόν να ετοιμαστούμε μέχρι την Παρασκευή, άντε από Δευτέρα να βγάλουμε γούστα με καμιά καινούργια και πιο "φρέσκια" ιδέα του Βαγγέλη.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Βούρδουλας 28/09/2011 21:49:03

      Παρασκευή λήγει η πρώτη δόση της έκτακτης εισφοράς. Κάτσε να δεις που δεν θα πάρουν ούτε το 1/10 από όσα υπολόγιζαν, και μέσα στο Σαββατοκύριακο θα έχουμε έκτακτο "Achtung, Achtung!" από το ντελάλη της Kommandatur.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/09/2011 12:53:39

    Το "Βήμα" ξαναχτύπησε και περνάει ΚΑΙ σήμερα γενεές δεκατέσσερεις τον Βενιζέλο! Και μάλιστα από... ανώτερο (αρθρογραφικό) επίπεδο:

    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=422273&h1=true

    Για να έχουμε φτάσει στο σημείο, το "Βήμα" να τα... χώνει άγρια σε εκείνον που κάποτε προμοτάριζε γράφοντας "παραιτηθείτε, κ. Πρόεδρε", φανταστείτε πόσο μούτι τα έχει κάνει ο Βενιζέλος!