#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2013 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα «ορφανά» του ΠΑΣΟΚ βρίσκουν στέγη



Άλλος για Χίο τράβηξε κι άλλος για Μυτιλήνη. Αυτό το άσμα τραγουδούν τα «ορφανά» του ΠΑΣΟΚ που δε βλέπουν επιστροφή στο κόμμα του Βενιζέλου και αποφάσισαν να βρουν άλλη πολιτική στέγη. Οι πληροφορίες λένε ότι η Λούκα Κατσέλη μετά του συζύγου της Γεράσιμου Αρσένη οδεύουν προς ΣΥΡΙΖΑ, άλλωστε το φλερτ ήταν έντονο εδώ και καιρό και συχνές οι παρουσίες των δύο σε διάφορες εκδηλώσεις.

Όμως, μην ξεχνάμε ότι η κ. Κατσέλη, άξιο τέκνο της παπανδρεϊκής εποχής, από τις «αποκαλύψεις» της περιόδου 2009-2012, είχε δημιουργήσει ένα κόμμα μαζί με τον αστέρα της Σημιτικής και Παπανδρεϊκής εποχής, Χάρη Καστανίδη. Η Κοινωνική Συμφωνία φαίνεται να οδηγείται σε... ασυμφωνία και να διαλύεται ενώ ο άλλοτε υπουργός Δικαιοσύνης, κ. Καστανίδης να πηγαίνει φουλ στην αγκαλιά του Φώτη Κουβέλη.

Στο ΠΑΣΟΚ δεν τον θέλουν, τον ΣΥΡΙΖΑ δεν τον θέλει αυτός, οπότε του έμεινε η ΔΗΜΑΡ για να αναστηθεί πολιτικά.

Έτσι, συνεχίζεται η διάλυση του ΠΑΣΟΚ και η φυγή όλων των πρωτοκλασσάτων στελεχών. Η κ. Διαμαντοπούλου μένει ανεξάρτητη προς το παρόν, αλλά δηλώνει ότι δε συνεργάζεται με τη ΝΔ. Ο Αν. Λοβέρδος έχει το δικό του κόμμα και προσπαθεί να δείξει ότι είναι παρών στα πολιτικά πράγματα. Διάφοροι κηπουροί έχουν πάει στο σπίτι τους, εκτός από τον Π. Γερουλάνο που εθεάθη στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ κάνοντας επανεμφάνιση μετά από καιρό.

Κι άλλοι πολλοί πίνουν καφέδες πέριξ του Κολωνακίου και συζητούν για το μέλλον της κεντροαριστεράς. Εκτός κι αν με τη σοσιαλιστική τάση εντός του ΣΥΡΙΖΑ, το γνωστό και ΣΥΡΙΖΟΚ, θα βρουν εκεί διέξοδο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 28/08/2013 18:17:31

    Τα ''ορφανά'', τα ''αδέσποτα'', τα ''παραπεταμένα'' ....

  2. Μπάμπης Ηλιάκης avatar
    Μπάμπης Ηλιάκης 28/08/2013 18:25:23

    Ο Κουβέλης θα μαζέψει τον Καστανίδη; Αν το δω γίνει αυτό, η όποια εκτίμηση μου έχει απομείνει για τον Φώτη θα εξανεμιστεί.

  3. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 28/08/2013 18:41:48

    Θα περασουν πολλα-πολλα χρονια για να ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ ο τοπος απο τους.........ξεβρακωτους και τα κορακια του αντρεοπαπανδρεισμου που εγιναν ζαπολουτοι και νεοπλουτοι εις βαρος της Ελληνικης κοινωνιας και καθε παραγωγικου ιστου της χωρας. Το κακο ειναι οτι σαν Λαος ακομη τους ανεχομαστε.......Βεβαια κοντα σε αυτους.....εφαγαν πολλοι, και θα εχουν να τρωνε και τα δισεγγονα τους. Ειμαστε ενα απεραντο φρενοκομειο........ΕΝΑ ΝΤΙ ΠΙΕΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ???

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 28/08/2013 19:01:25

    Δεν ξέρω αν είναι ''ορφανά'' αλλά σίγουρα δεν είναι τελειωμενοι πολιτικά.Τετοιες ειδήσεις-μετακινησεις δεν κάνουν καλό στην Δεξιά γιατί είναι φανερό πως το Πασόκ είναι το alien και ο Σύριζα η αστροναύτης Ripley....
    Αυτό που θα πεταχτεί σε λίγο απο την κοιλιά εχει και φιλοδοξίες και εμπειρία και πλέον ισχυρούς φίλους

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Μεγάλες στιγμές 29/08/2013 00:14:37

      @Μεγαλες στιγμες
      εξαιρετικό σχόλιο
      οι σινεφιλ είναι και πολιτικά τζιμάνια

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 28/08/2013 19:43:54

    Δηλαδή η προστασία που παρείχε στην ΕΡΤ και κινδύνεψε ο τόπος να πάει σε εκλογές για 3η φορά σε ένα χρόνο χωρίς νόημα, ήταν υπεύθυνη στάση; Και συνεχίζιε κόντρα στο ΣΤΕ. Νομικός...

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 28/08/2013 19:45:55

    Αν γνωρίζεις τον εχθρό όπως σε αυτή την περίπτωση, τον έχεις κερδίσει πριν αρχίσει η μάχη. Έγινε πέρυσι 2 φορές άλλωστε. Γίνονται όλο και πιο προβλέψιμοι όπως όλοι οι καθεστωτικοί. Πολύ περισσότερο που γίνονται πιστότερο αντίγραφο του πασοκ μέρα με τη μέρα...

    • o deksios avatar
      o deksios @ Γεώργιος Τ. 28/08/2013 21:12:08

      τι να την κανεις την εμπειρια?? και το 2009 ειχαμε εμπειρια, αλλα ενα λεφτα υπαρχουν εφτανε το 50% των ελληνων να ψηφισουν ΓΑΠ!!

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ o deksios 28/08/2013 22:51:43

        Το 2009 ειχαμε ενα ΠΑΣΟΚ Εξωτερικου (ΠΑΣΟΚ) και ενα ΠΑΣΟΚ Εσωτερικου(ΝΔ) τοτε οι πολλοι προτιμησαν το οριτζιναλ πασοκ και οχι το ερζατς... σημερα αλλαξε το σκηνικο, αν καταλαβαινεις τι σου λεω..

  7. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 28/08/2013 22:38:40

    Οι περισσότεροι απο το ΠΑΣΟΚ, προσπαθούν με το να πάνε σε άλλα κόμματα, να εξαγνιστούν απο τις "αμαρτίες" του παρελθόντος.
    Θα τους αφήσουμε;; Θα επιτρέψουμε να διαγραφούν όλα όσα έχουν κάνει;;
    ΟΧΙ !! ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΧΛΩΡΟ ΚΛΑΡΙ! ΄Αντε γιατί παρατράβηξε το αστείο!

  8. nantia42 avatar
    nantia42 28/08/2013 23:10:54

    Καλά νέα .
    ok , θα μείνει ο Βενιζέλος στη ΝΔ, δεν αρκεί αυτό ?

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ nantia42 29/08/2013 01:10:35

      ...αφου πηγε ο βουλευτης Ηρακλειο Μιχελογιαννακης (μεγας υμνητης του ΓΑΠ και του Α.Γ.Π ) στο ΣΥΡΙΖΑ, ολα ειναι καλα...

  9. Έξι και μία τύψεις ... avatar
    Έξι και μία τύψεις ... 29/08/2013 00:28:07

    Όσο οι κάλπες πλησιάζουν, πολλοί θα ....νεκραναστηθούν και θα ζητήσουν στέγη. Το ζήτημα είναι να μείνουν εκτός, όλοι όσοι αποδείχτηκαν άχρηστοι κι επιζήμιοι.

  10. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 29/08/2013 00:28:58

    .... Πάντα τα " ορφανά " που δεν ήταν " άπορα " έβρισκαν και βρίσκουν στέγες ....

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 29/08/2013 00:31:38

    Ο "πρύτανις των εργατολόγων", ο Κοτσακάς, ο Κρητικός γιατρός, και τώρα θα προστεθούν η Λούκα και ο "κάτσε καλά Γεράσιμος";
    Αλέξιε, πρόσεχε παλληκάρι μου...

  12. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 29/08/2013 09:58:04

    Ιδρύουν κόμματα και τάσεις εντός των κομμάτων. Μεταπηδούν σε άλλα κόμματα και επανέρχονται. Κάποτε μιλούσαν για την κρατικοποίηση των μέσων παραγωγής! Αργότερα εκσυγχρονίστηκαν! Σήμερα επιστρέφουν πιο αριστεροί παρά ποτέ! Και μαζί με ... τον ορισμό της σταθερότητας φέρεται και ο αγνώμων λαός. Κάποτε αυτή η ... αλαξοκολιά ήταν γνώρισμα των προοδευτικών, στις τελευταίες εκλογές αποδείχτηκε ότι είχαμε και εμείς αρκετούς στο μαντρί μας. Μόνο ο Καμμένος πήρε 10%. Τώρα επιστρέφουν. Μέχρι και ναζί ψήφισε ο άλλος, τώρα περνάει έξω από το σπίτι ( το κομματικό ) αλλά κάνει τον ανήξερο. Θέλει να μπεί μέσα αλλά δεν τον αφήνει ο εγωισμός. Εγώ του λέω: ΚΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΤΕ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΣΑΣ ΧΩΡΟ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΙΚΑΡΕΙ. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΛΗΔΕς ΓΙΑ ΝΑ ΙΔΡΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑΤΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑΘΕΡΟΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ-ΠΑΡΑΤΑΞΗ. ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ Ν.Δ.

  13. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 29/08/2013 11:11:37

    Ας μην ανησυχούν καθ'όλου!Όπως μας διδάσκει η Ιστορία θα αξιοποιηθούν σε αξιοζήλευτους θώκους από τη ΝΔ!

  14. Χάρης Χ. avatar
    Χάρης Χ. 29/08/2013 12:44:27

    Το βαθύ ΠΑ.ΣΟ.Κ. δεν χάνεται, αλλάζει χρώμα σαν χαμαιλέων και στην ουσία διοικεί το κράτος (άσχετα με τον πρωθυπουργό και την κυβέρνηση) γιατί είναι αγαπημένος και σίγουρος συνεταίρος της διαπλοκής.

  15. Athens avatar
    Athens 29/08/2013 15:18:00

    Για γέλια είναι η κατάσταση, ούτε μεταγραφές αθλητικού σωματείου να ήταν. Υπάρχουν πολιτευτές που έχουν αλλάξει μέχρι και 3 κόμματα κατά τα άλλα η ιδεολογία πάνω απ' όλα!

  16. Ραγιάς avatar
    Ραγιάς 30/08/2013 09:59:37

    Επιλεκτική μνήμη.
    Τα περισσότερα και καλύτερα 'ορφανά' τα έχει μαζέψει η ΝΔ.
    Ο ένας μάλιστα είναι και αντιπρόεδρας.