#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2010 08:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα οικονομικά όπως τα βλέπει ένας άσχετος



Η οικονομική κρίση επέρχεται όταν συντελείται στασιμότητα στην διαρκή ανάπτυξη της αγοράς και  στην κερδοφορία των μεγάλων οικονομικών σχημάτων με αποτέλεσμα να επιζητούνται νέοι τρόποι  για να συνεχίζουν να βγάζουν χρήματα.

 Οι νέοι αυτοί τρόποι στηρίζονται σε ορισμένες αρχές που είναι:

Α) Δεν συμμετέχουν οικονομικά αυτοί που κέρδισαν τα πολλά χρήματα τις προηγούμενες περιόδους γιατί τα μέτρα παίρνονται για να εξασφαλιστεί η κερδοφορία αυτής της τάξης.

Β) Οι πραγματικά φτωχοί τους αφήνουν παγερά αδιάφορους γιατί μπορούν να δώσουν ελάχιστα. Απλά από εκεί που πέθαιναν στο ράντζο του Ευαγγελισμού με το όνειρο ότι θα γίνουν καλά  τώρα θα πεθαίνουν σπίτι τους γιατί ούτε την ελπίδα του Ευαγγελισμού θα έχουν.

Γ) Η μεσαία τάξη που έγλειφε τα ψίχουλα από το πάρτυ των λίγων καλείται να επιστρέψει ότι νόμισε ότι έχει κερδίσει. Πίσω bonus, αυξήσεις, δώρα κλπ. Αν προσέξει κάποιος τα μέτρα Παπακωνσταντίνου στόχο έχουν τα εισοδήματα από 40.000 έως 80.000 ευρώ.  Μαζί τους και κάτι ελεύθεροι επαγγελματίες γιατροί δικηγόροι μικρομαγαζάτορες που καβάλησαν το καλάμι και εφάρμοσαν την  παροιμία «έκανε η μύγα κώλο και έχεσε τον κόσμο όλο».

 Για να εξασφαλιστούν τα παραπάνω και μην γίνει καμιά στραβή και δεν παρθούν τα σωστά μέτρα έχει συσταθεί ένας οργανισμός που αποκαλείται ΔΝΤ για να επιβλέψει ότι θα γίνει σωστά η δουλειά.

Οι άνθρωποι που έχουν πολλά λεφτά είναι αποδεδειγμένα έξυπνοι και δεν έχουν καμιά εμπιστοσύνη σε κάτι ατζαμήδες που αποκαλούνται πολιτικοί.

 Για να έρθει όμως το ΔΝΤ θα πρέπει να κληθεί από την εκάστοτε κυβέρνηση.

 Άρα θα πρέπει να βρεθούν οι κουτοί πολιτικοί που έχοντας άγνοια κινδύνου και θα επιτελέσουν το θεάρεστο έργο της πρόσκλησης και θα φάνε το ξύλο από τον κόσμο.

Στην Ελλάδα παρά τα χάλια δημόσια οικονομικά που είχαμε τα τελευταία τριάντα με σαράντα χρόνια δεν βρίσκονταν οι χαζοί πολιτικοί που θα αυτοκτονήσουν.

Αυτή την αποστολή την ανέλαβε ο Γιώργος.

 Όταν παίζαμε μπάλα και αυτή έπεφτε στην αυλή του μπεκροθόδωρου επειδή οι υπόλοιποι χεζόμαστε να πηδήξουμε την μάντρα για να την πάρουμε βρίσκαμε ένα Γιώργο που τον βάζαμε μέσα και όταν έβγαινε ξεσπάγαμε σε ζωηρά χειροκροτήματα (δηλώσεις Μέρκελ, Ομπάμπα, Σαρκοζί )  για να του τονώσουμε το ηθικό για την επόμενη φορά.

 ΥΓ. Τελικά σωστή θα βγεί η Κατσέλη που του έλεγε:  Γιώργο γράφτους και χάλαγε χρήμα. Μην τους παίρνεις σοβαρά, κορόιδα ψάχνουν να τα παραμυθιάσουν ότι οι μεγάλοι πολιτικοί παίρνουν δυσάρεστες αποφάσεις. Δεν βλέπεις τον Καραμανλή που εφάρμοσε την παροιμία του «φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε» και το έχει ρίξει στα ταξίδια χωρίς να τον κυνηγάει κανείς. Που πας να μας μπλέξεις αγόρι μου;

 Aris. A

ΣΧΟΛΙΑ

  1. koinos_nous avatar
    koinos_nous 20/04/2010 08:38:35

    "βρίσκαμε ένα Γιώργο που τον βάζαμε μέσα"
    χαχαχαχα
    απαιχτο
    (οταν σπαγαμε τζαμια να δεις)

  2. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 20/04/2010 10:23:18

    Αγαπητε Φακτορα

    Εντος ολιγων ωρων/ημερων παμε για αναρδιαρθωση του χρεους. Αυτο σημαινει παρα πολλα απο το πως θα γινει......

  3. donaE avatar
    donaE 20/04/2010 10:24:51

    Τα ελεγε αυτα η Κατσελη;

    • donaE avatar
      donaE @ donaE 20/04/2010 11:16:03

      Παντως οταν θα γινουν εκλογες θα ειναι η πρωτη φορα που θα εκλεγει κυβερνηση χωρις να εχει να μοιρασει υποσχεσεις.(Καλα δεν ειμαι σιγουρη).Πως θα αντιμετωπισουν οι Ελληνες το νεο δεδομενο αραγε,
      πως θα ψηφισουν;

      • Pikaia Gracilens avatar
        Pikaia Gracilens @ donaE 20/04/2010 12:44:09

        Λες να βγαλουν ξανα το χαμογελαστο παιδακι με σλογκαν Για ακομα καλυτερες μερες. Φακτορα ειδου το λινκ με την αφισα

        http://3.bp.blogspot.com/_ie75brmQ2VY/Sq0fueESCLI/AAAAAAAAAKs/u2vnrz3hQcg/s1600-h/annoula.jpg.jpg

  4. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 20/04/2010 10:36:19

    Αν τα ελεγε, μαλλον θα ενοουσε να ξοδευει τα ΝΔΡΧ (Νεα Δραχμη) και οχι ευρω.

  5. aengus avatar
    aengus 20/04/2010 11:09:59

    19 Απριλίου 2010:

    Έλευση το ΔΝΤ. Το ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ της «εθνοσωτηρίου κυβερνήσεως» του ΓΑΠ.

  6. akatanomastos avatar
    akatanomastos 20/04/2010 12:18:11

    Στο μονο που διαφωνω στο κειμενο σου factor x ειναι στο οτι η κερδοφορια των μεγαλων σχηματων φταιει για την κριση!!!
    Στην κερδοφορια θα μπορουσε να μπει μια εξυπνη διαδικασια απο τους πολιτικους μας ωστε καποιο ποσοστο του κερδους να παει για επανεπενδυση!!!
    Οποτε μην λεμε οτι φταινε τα κερδη!!!Με τη σωστη πολιτικη ερχονται και τα σωστα αποτελεσματα!!!

  7. iketis avatar
    iketis 20/04/2010 14:38:31

    Η εκχώρηση αυτών των αρμοδιοτήτων στο ΔΝΤ είναι παράνομη. Το Σύνταγμα καταλύεται. Πρέπει και ο Σαμαράς να κατεβάσει κόσμο στους δρόμους.
    «…δίχως του λαού τη γνώμη
    δε θ΄ αποφάσιζα γι΄ αυτά, μην πούνε
    ποτέ οι πολίτες, αν τύχει και κάποια
    μας έρθει δυστυχία: «για των ξένων
    τη χάρη αφάνισες όλη τη χώρα».»
    (Αισχύλος «Ικέτιδες»)

  8. NTINOS avatar
    NTINOS 20/04/2010 15:28:17

    ΤΟ ΠΑΡΤΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ
    Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΝΑΛΥΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ.
    By HANS-WERNER SINN
    The euro's Greece-triggered crisis has taught Europe a bitter lesson in economics.

    If a nation wishes to raise its standard of living by bringing in imports, it can try to earn the necessary cash by producing and selling more of its own goods. But then again, it could also sell bonds or assets. If it has its own currency, its attempt to sell bonds will eventually come up against investors' skepticism. For this reason, in their pre-euro days, many European Union countries had to devalue their currencies now and then in order to sell more merchandise and real assets and thus raise the necessary funds. Admittedly, only rarely were whole islands flogged on the market, but quite a bit of real estate was indeed sold at the time by such countries as Greece, Italy, Spain and Portugal.

    Today, some of these countries, foremost Greece, interpret their membership in the European monetary union as the right to pay for their imports with bonds rather than real resources. They are neither willing to offer investors higher yields, nor to render themselves somewhat cheaper, and thus more competitive, producers of commodities and tourist services. Putting to use the political power that the EU accords them, they now demand contingency loans from other euro states, which the market is not ready to grant them. Meanwhile, some of these countries secretly speculate that their debts could be forgiven entirely in the future. In the end, instead of doing something to reciprocate for all their imported smartphones, airplanes, and cars, they want to receive part of these goods as some sort of donation.

    Drawing on the experiences of the past few years, such expectations can be foiled only with a new Stability and Growth Pact, one that would be formulated to impose ironclad debt discipline. What is needed are modified debt rules, hefty sanctions, and, most of all, a system of rules that automates the levying of penalties, leaving no room for political meddling. Concretely, the EU should agree on the following:

    • The permitted maximum for the deficit-to-GDP ratio should be inversely proportional to the debt-to-GDP ratio, in order to establish an early incentive to apply fiscal discipline. For instance, it could be established that for every 10 percentage points that the debt-to-GDP ratio deviates from the 60% stipulated in the Maastricht Treaty, the upper limit of the deficit ratio inversely deviates one percentage point from the 3% limit established by the Stability and Growth Pact. As an example: Germany, with a 73% debt-to-GDP ratio at the end of 2009, would have to keep its budget deficit below 1.7% of GDP; while Denmark, with a debt-to-GDP ratio of 31%, would be allowed a budget deficit of up to 5.9%. This notwithstanding, the member countries should not relent in their commitment to keep their debt-to-GDP ratio below 60%.

    • A tax, proportional to the breach of the deficit and indebtedness rules, should be levied on euro-zone members' national debt. The level of the tax would be set for each country based on the spread charged by the markets in the days before the euro. The tax should be high enough to ensure that it is not possible for a given country, when compared to the bloc's most stable country, to acquire excessive debt more cheaply than they would have been able to prior to the introduction of the euro. The euro's advantage of reducing the interest cost of public debt should accrue to the group of euro-zone countries as a whole, and not in particular to the more profligate countries.

    • In order to avoid pushing sanctioned countries into a debt trap, sanctions should take the form of long-maturity covered bonds, bearing interest at current market rates and collateralized with privatizable state assets. These covered bonds would not be tallied with the remaining debt with regard to the new indebtedness rules proposed here.

    • The rules should be defined so unambiguously that the task of calculating the sanctions could be left to the European statistical office (Eurostat). This office should enjoy direct control and executive authority over the respective national statistical offices when it comes to obtaining the necessary data. The "deliberate" falsifying of data, a charge levied by Eurostat on Greece's audit office, should be utterly unacceptable.

    • A European Public Prosecution Service should be established that is obliged to take legal action independently against breaches of duty by the respective national statistical offices or EU bodies and bring the cases before the European Court of Justice.

    • If a country cannot raise debt in the market without sharply rising yields, the rest of the member countries should provide it through standby loans whose accumulated value, including compound interest, does not exceed 10% of the borrowing country's GDP. These loans should also take the form of covered bonds collateralized with privatizable state assets, and be endowed with the rate of interest normal for such bonds. The low rate of interest for covered bonds will not imply subsidies, because such bonds would be safe debt instruments even when issued by the countries in question—assuming of course that the EU finds a way to legally secure the collateral against a unilateral debt moratorium on the part of a debtor country.

    • A country that, despite such credit facility, still defaults on its debt or breaches the indebtedness rules five or more times in 10 years, should be expelled from the monetary union.

    Although the new rules would require changing the European treaties, they can already be put to practice in the case of Greece, because the country's neediness will have to be stated unanimously by all euro countries, and the conditions for the provision of credit are yet to be defined. The EU should use the time until that "ultima ratio" to press ahead with the treaty negotiations so that these conditions for standby credit can be applied to Greece.

    Paper doesn't blush. Only by making an example can the EU hope that the new rules for indebtedness will be adhered to.

    Mr. Sinn is president of Germany's Ifo Institute for Economic Research and the CESifo Group.

  9. bugtrottel avatar
    bugtrottel 20/04/2010 16:22:03

    Ένα ερώτημα θα θέσω για το κυρίως σχόλιο: Απο πότε ο άκρατος πλουτισμός, η αισχροκέρδεια του νεοφιλελεύθερου οικονομικού συστήματος και η σαπρόφυτη απομύζηση του "πλούτου" (δβζ. μόχθου) των μισθωτών και συνταξιούχων,δηλαδή του 87% του πληθυσμού της χώρας, μπορούν να καταγράφονται ή να αποκαλούνται ως "αρχές" της κερδοφορίας (ληστρικής επιδρομής των νεοβαρβάρων) ένθεν και κείθεν του ατλαντικού;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ bugtrottel 20/04/2010 16:35:05

      Από τότε που πέθανε ο Μάρξ και ανέλαβε ο Μπίλλι Μπο!

      • bugtrottel avatar
        bugtrottel @ Strange Attractor 20/04/2010 23:37:35

        Ευφυέστατο! Θα το θυμάμαι να το λέω στους οπαδούς του άκρατου νεοφιλελευθερισμού, εν είδη σάτυρας βέβαια μη παρεξηγηθούν οι οπαδοί του σχιζοφρενούς οικονομολόγου, οπαδού του μέγιστου κέρδους με το ελάχιστο κόστος..

  10. koreatis avatar
    koreatis 21/04/2010 09:15:49

    Σωστος ο συγγραφευς. Βεβαια δεν χρειαζεται αναλυση για να καταλαβουμε οτι οπως παντα τη νυφη την πληρωνει αυτος που "κατι τοις" εχει μαζεψει και δεν μπορει ο μαλακας να το κρυψει. Ο φτωχος ουτως ή αλλως ειναι καζαντζακικα ελευθερος, δεν εχει τιποτα και δεν ελπιζει σε τιποτα, οποτε τους εχει γραμμενους. Και τα τζακια....μπουχος. Καλο το σχολιο για τους νεο-πλουτιδηδες γιατρουδακους και λοιπους ελευθερους επαγγελματιες που νομιζαν οτι πιασαν τον παππα απο τα φρυδια και νομισαν οτι σε λιγο θα τους καλεσουν και στη Μιλντεμπεργκ. χαχαχαχα. Καλο.

    Το ερωτημα ρε παιδες ειναι τι κανουμε. Πως θα τους παρουμε φαλαγκι γαμω τη νεα ταξη πραγματων. Γιατι, οκ, εχουμε συμπραξει με την αφελεια μας μεγιστως...αλλα τωρα ειναι αλλιως, κατι πρεπει να γινει. Δηλαδη σε τι θα οφελησω εγω αν δουλευω μεχρι να πεθανω, δεν παρω ποτε συνταξη, δεν παρω ποτε ξανα επιδομα αδειας, και δεν ξαναπαρω ποτε αυξηση....ποιος θα οφεληθει γαμω το φελεκι μου? η οικονομια και μακροπροσθεμσα παλι εγω ή καποιος κ...ιόλης επιχειρηματιας που θα τα βαλει ολα αυτα στην τσεπη? και αν θελουν οπως λενε να κανουν την ελλαδα ανταγωνιστικη, γιατι δεν αναγκαζουν τους επιχειτηματιες να κοψουν απο το κερδος τους????? ε???? και αντι να κοψουν μισθους πεινας ή συνταξεις πεινας γιατι δεν μειωνουν τα υπουργεια, τις επιτροπες, τις καθε ειδους μαλακιες και να ανακανειμουν το δυναμικο. Δυστυχως καποιοι πρεπει και να φυγουν, γιατι μπουχτισε το συστημα, αλλα πριν βγαλεις κοσμο στο δρομο, προσπαθησε να δεις 1ον) αν τον χρειαζεσαι καπου αλλου 2ον) κοψε τα ΠΟΛΛΑ περιτα εσυ ηγεμονα μου, που δε θα σου λειψουν

    Επειδη λοιπον ζουμε το παραλογο, μηπως να παρουμε λιγη βενζινη, ζαχαριτσα και κουρελια? Μηπως λεω? Και να του δωσουμε κατα κοινοβουλιο, μαξιμου, καναλια, εφημεριδες, κλπ. Παντως περαν της πλακας πρεπει να γινει αναταραχη. οχι οτι στο τελος δεν θα τη φαμε...αλλα να πεσουμε μαχομενοι

  11. ΣΟΦΗ avatar
    ΣΟΦΗ 22/04/2010 19:07:10

    ....Δηλαδη σε τι θα οφελησω εγω αν δουλευω μεχρι να πεθανω, δεν παρω ποτε συνταξη, δεν παρω ποτε ξανα επιδομα αδειας, και δεν ξαναπαρω ποτε αυξηση….ποιος θα οφεληθει γαμω το φελεκι μου? η οικονομια και μακροπροσθεμσα παλι εγω ή καποιος κ…ιόλης επιχειρηματιας που θα τα βαλει ολα αυτα στην τσεπη? και αν θελουν οπως λενε να κανουν την ελλαδα ανταγωνιστικη, γιατι δεν αναγκαζουν τους επιχειτηματιες να κοψουν απο το κερδος τους????? ε???? και αντι να κοψουν μισθους πεινας ή συνταξεις πεινας γιατι δεν μειωνουν τα υπουργεια, τις επιτροπες, τις καθε ειδους μαλακιες και να ανακανειμουν το δυναμικο.

    .... ΣΤΑ ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΕΩΣ ΚΑΙ 40% , ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕ 25% ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ 10% !!!! ΓΙ ΑΥΤΟ... ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ... ΘΑ ΓΙΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ . Η ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ . ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΜΥΣΤΙΚΟ, ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΑΜΕ ΣΙΩΠΗΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ . ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ .