#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2010 23:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα νέα τέλη κυκλοφορίας θα παγώσουν εφέτος την αγορά



Μεγάλο κόλπο με τα τέλη κυκλοφορίας από την κυβέρνηση η οποία “βαφτίζει” μείωση του ποσού που θα δώσουν εκατομμύρια Ελληνες την κρυφή αύξηση. Παρά το γεγονός ότι στις εφημερίδες θα βγουν πίνακες που θα δείχνουν μειώσεις τελών για περισσότερα από 3 εκατ. αυτοκίνητα, εντούτοις η απάτη είναι φανερή διότι γίνεται σύγκριση των τελών που θα πληρώσουμε φέτος με τα περσινά τα οποία είχαν καταδικαστεί από όλους. Ηταν τότε που η κυβέρνηση της ΝΔ αποφάσισε να “βαφτίσει” πράσινα τα τέλη και να τα ορίσει με βάση την παλαιότητά τους. Το ΠΑΣΟΚ είχε διαφωνήσει σφόδρα αλλά όταν έγινε κυβέρνηση δεν τα πήρε πίσω διότι τα έσοδα ήταν πάρα πολλά καθώς υπήρχε και η έκτακτη εισφορά για τα πολλά κυβικά.

Με βάση λοιπόν το περσινό άδικο σύστημα, πράγματι τα φετινά τέλη θα είναι χαμηλότερα. Με βάση, όμως τα τέλη από το 2005 μέχρι και το 2008 είναι πάρα πολύ αυξημένα, κανονικό χαράτσι.

Ενα άλλο κόλπο που η κυβέρνηση θέλει να παρουσιάσει ως φιλοπεριβαλλοντική πολιτική είναι η ενσωμάτωση στην τιμή των τελών και των ρύπων των αυτοκινήτων αλλά από την 1 Ιανουαρίου 2011. Και το οξύμωρο είναι ότι όποιος αγοράσει αυτοκίνητο μέχρι 31/12/2010 θα πληρώσει πολύ υψηλότερα τέλη από το αν το ταξινομήσει μία ημέρα αργότερα.

Για παράδειγμα, ο αγοραστής ενός δίλιτρου Audi μέχρι το τέλος του έτους θα πληρώσει 600 ευρώ τέλη ενώ από την επόμενη ημέρα θα πληρώσει 411 ευρώ αφού το αυτοκίνητο έχει χαμηλή εκπομπή ρύπων. Επίσης για μια Porsche Carrera 2 μέχρι 31 Δεκεμβρίου θα πληρώσει 1000 ευρώ ενώ από την επόμενη χρονιά 605 ευρώ. Από την άλλη για ένα μικρό Citroen 1 αντί για 110 ευρώ από τη νέα χρονιά θα πληρώσει 86 ευρώ. Ο άτυχος που θα επιλέξει Renault Megane μέχρι το τέλος του χρόνου θα πληρώσει τέλη 240 ευρώ αλλά επειδή έχει αρκετούς ρύπους από 1ης Ιανουαρίου το σηματάκι θα κοστίζει 326 ευρώ.Τυχερός όποιος αφήσει για το 2011 την αγορά ενός Nissan Qashqai 2,0 αφού αντί για 600 ευρώ φέτος θα πληρώσει 447.

Παράγοντες της αγοράς πιστεύουν ότι μέχρι το τέλος του έτους θα παγώσει εντελώς η αγορά αυτοκινήτου και όλοι θα αφήσουν για το 2011 τις επιλογές τους αφού θα πληρώσουν κατά κύριο λόγο μικρότερα τέλη κυκλοφορίας.

Για να αντιληφθεί κανείς τι θα συμβεί με τα αυτοκίνητα αρκεί να πάρει αυτά που θεωρούνται καινούργια, δηλαδή δεν επιβαρύνθηκαν πέρυσι με τον συντελεστή παλαιότητας. Οσα λοιπόν έχουν άδεια κυκλοφορίας από το 2005 και μετά θα κληθούν να πληρώσουν πολύ αυξημένα τέλη φέτος.

Κυβισμός        Τέλη 2011       2010

301-785           50                   28

786-1.071        110                  94

1.072-1.357     120                  94

1.358-1.548     220                  184

1.549-1.738     240                  184

1.739-1.928     270                  184

1.929-2.357     600                  578

2.358-3.000     800                  712

3.001-4.000     1.000               912

4.001 και άνω 1.200               1.112

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/09/2010 23:12:22

    ΠΑΣΟΚ θέλαμε.

    • ενοχλητικός avatar
      ενοχλητικός @ Strange Attractor 28/09/2010 12:59:11

      ο καραμανλής σιγουρα....

  2. Chris avatar
    Chris 27/09/2010 23:20:19

    Νομίζω πως εγινε ένα λάθος στις τιμές του 2010.....
    Εγώ έχω ένα 14άρι και περισυ πλήρωσα πάνω Απο 200€.....

  3. Oldpost avatar
    Oldpost 27/09/2010 23:26:53

    Οχι πια!!!!!

  4. antonis avatar
    antonis 27/09/2010 23:35:50

    Τα παραδειγματα σας με τα διλιτρα Audi και τις Porsche ειναι αστοχα, γιατι δεν αφορουν παρα ελαχιστους πολιτες.

    • anonyme avatar
      anonyme @ antonis 28/09/2010 00:32:59

      αυτό ακριβώς θέλει να πει με αυτά τα παραδείγματα.
      Ότι δηλαδή οι φραγκάτοι που αγοράζουν ακριβά αμάξια θα
      πληρώσουν λιγότερα και οι υπόλοιποι με μεσαίου κυβισμού
      και μικρότερα θα πληρώσουν περισσότερα.Αυτή είναι αδικία ,
      έτσι είναι ξεκάθαρο ότι το μέτρο είναι άδικο.

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 27/09/2010 23:39:09

    Γκαντ ντεμ ιτ ρε γκιόργκο..

    Και ήτελα tin nea Porche boxster μέχρι το Κρίστμας να κάνω diakopes me to kormi sto arachova...!!!

    Να περιμένω tora mechri να γυρίσει το new year???

    Ok Giorgo...if you say so...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tsilivithras 27/09/2010 23:43:02

      Τι πόρσε και μπούλσιτ, φέρε καμιά βάϊπερ, ή καμιά λαχανί τρανσάμ. Και μπάϊ δε γουέϊ έχεις φέρει ντόλαρς για γκαζολίνη ρε χαμπουργκερά;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 27/09/2010 23:55:38

        Of course i brought ντολαρς τζάνε'μ...
        Γουατ ντου γιου θινκ "πράσινη ανάπτυξη" είναι;;;

        Μπρινγκ ντολαρς, μπαη αράχωβα εστειτ...40 σεντς ε ντολαρ...νοτ μπαντ huh???

        Γιου μαι φρεντ...με το λαχανί τρανσαμ...είσαι napoumekserogo κάγκουρας από dytiko synoikia με ροζ πιτσιλίθρες kai to παιονιρ τσίτα Τerlegas;;;

        Ι LIIIIKE !!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 27/09/2010 23:59:28

        Είναι ολράϊτ το κάρο ρε. Τόχω βάλει και βελούδινα ζάρια στον καθρέφτη. Μέ έβγαλε ασπροπρόσωπο στα μπιλοζίρια. Τώρα το χω για κανένα μπέϊμπι, να το πάω στο μπίτς και το βράδυ στο Γονίδη. Κούτσι κούτσι.

  6. kkonstan avatar
    kkonstan 27/09/2010 23:48:17

    Όποιος ταξινομεί αυτοκίνητο 31/12, ακόμη και 86 ευρώ σήμα να πληρώσει, βλακεία κάνει. Στις νέες ταξινομήσεις θα έπρεπε να πληρώνεται τμηματικά, αν όχι σε δωδέκατα ανά μήνα τουλάχιστον σε τέταρτα.

  7. the force avatar
    the force 28/09/2010 00:34:10

    πληρωστε και διοδια απο πανω.

    πασοκ ρε.

    που να παρει και η τροικα θετικο μηνυμα το νοεμβρη!!...

    μετα να δεις τι εχει να μας κανει...

    • theod avatar
      theod @ the force 28/09/2010 01:47:47

      Ετοιμάστε εγκαίρως το πισσάρισμα (κοινώς φούμο) το Νοέμβριο - ένα καλό μίγμα.

  8. no name avatar
    no name 28/09/2010 01:08:55

    τους κράζουν στον Ελεύθερο Τύπο, πάλι καλά που τόπιασαν το κοροϊδιλίκι...

  9. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 28/09/2010 07:11:45

    ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ Ν.Δ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΩ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ανώνυμος 28/09/2010 09:10:12

      Εμ τι νόμιζες, ότι η ΠΑΣΟΚάρα θα στα χάριζε?

  10. costas avatar
    costas 28/09/2010 09:21:22

    Οντως το παραδειγμα με το audi το βλεπω αστοχο διοτι θα επρεπε να αναφερεται ο κυβισμος και οχι η μαρκα, η οποια δεν παιζει ρολο στον καθορισμο των τελων.
    Διλιτρα υπαρχουν κανονικα και οχι audi..Το παραδειγμα δεν συμβαλει στην καλυτερη κατανοηση του παραδειγματος.
    Παρολα αυτα μου κανει εντυπωση πως προεκλογικα εχουν την αναιδεια να ανακοινωνουν ακομη ενα περσινο ψεμα για καταργηση του εξτρα φορου για τα διλιτρα, την οποια την ενσωματωσαν φετος στα τελη κυκλοφοριας!
    Για ακομη μια φορα ψευτης και λαοπλανος ο ΓΑΠ και η παρεα του.
    Καλα κανουν ομως...
    Να δεις τι θα γινει εαν οι "ιθαγενεις" πρασινησουν την χωρα τον νοεμβριο...
    Απο το 2011,ανελεητο......!

  11. Greg avatar
    Greg 28/09/2010 12:09:52

    Μπα, το τελείως αντίθετο. Καμια σχέση με τα θλιβερά μέτρα της ΝΔ που τιμωρούσαν τον κάτοχο παλιού αυτοκινήτου επειδή δεν είχε λεφτά να αγοράσει καινούργιο! Μάλιστα, μεσούσης της διεθνούς κρίσης, που εμας τότε και καλά δεν μας "άγγιζε", μείωσε και τα τέλη ταξινόμησης για να τονώσει την εγχώρια αυτοκινητοβιομηχανία! Μιλάτε για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου;

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/09/2010 00:12:23

    Τη νέα ΑΛΗΤΕΙΑ που έκαναν απόψε με τα τέλη κυκλοφορίας, την είδατε;

    Επισπεύδουν κατά 2 μήνες την εφαρμογή του συστήματος χρέωσης με βάση τους εκπεμπόμενους ρύπους! Με αποτέλεσμα να ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΕΞ ΑΠΙΝΗΣ οι άτυχοι που παρήγγειλαν αυτοκίνητο και βρίσκονται σε αναμονή παραλαβής του!

    Παράδειγμα: κάποιος που παρήγγειλε ένα (προφανώς όχι και τόσο πολυτελές) Skoda Octavia Scout 1800 κ.εκ. πριν από ένα μήνα και αναμένει να παραλάβει στις αρχές Νοεμβρίου, ενώ όταν παρήγγειλε ήξερε ότι θα πληρώνει 184 ευρώ τέλη, τώρα θα βρεθεί να πληρώνει... 182 Χ 2,25 = 409,50 ευρώ κάθε χρόνο!!!

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 30/09/2010 00:21:09

      Φίλε Αυριανιστή

      Οι κινησεις τους αυτές δείχνουν πανικό μπροστά στην εκτροπή των οικονομικών τους προβλέψεων.
      Έρχεται και το «ανοιγμα» και ων λοιπών επαγγελματων και ...γαία πυρί μιχθητω...
      Θα έχουμε νεκρούς, δυστυχώς...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 30/09/2010 00:36:31

        ΕΧΟΥΜΕ νεκρούς ήδη. Τρεις στη Μαρφίν, που ΔΙΚΟΙ ΤΟΥΣ προβοκάτορες δολοφόνησαν και έκαμψαν έτσι την ογκούμενη λαϊκή αντίδραση στα σχέδια εξαθλίωσης που απεργάζονται, και έναν φορτηγατζή χθες, από έμφραγμα, αμέσως μετά από επίθεση των ΜΑΤ.

        ΤΣΣΕΡΕΙΣ νεκροί, κι όμως δεν έχει κουνηθεί φύλλο σε σχέση με ό,τι έπρεπε να έχει γίνει. Τέσσερεις νεκροί, και οι κατοχικοί εξακολουθούν να διαλύουν τον Ελληνισμό. Τέσσερεις νεκροί, κι ο αφασικός Ελληναράς δυστυχώς εξακολουθεί να πίνει τη φραπεδιά του και να τα βλέπει όλα από του καναπέως...