#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα νέα είναι καλά στην οικονομία



Η πιο χρυσή και σίγουρα η τελευταία ευκαιρία για την Ελλάδα, παίζεται στην τσόχα του ευρωπαϊκού καζίνο τους τελευταίους μήνες του 2013. Είτε θα υπάρξουν οριστικές αποφάσεις για τη σωτηρία της χώρας, είτε η οικονομία θα καταρρεύσει, η Ελλάδα θα βγει από το ευρώ (όπως το ζητούν ακόμη και τώρα αρκετοί) και θα έρθει καβάλα στο άλογο ο Αλέξης Τσίπρας να διαχειριστεί την επόμενη ημέρα.

Τα καλά νέα που ήρθαν για την οικονομία μεσούσης της θερινής ραστώνης, δεν πρέπει να περάσουν απαρατήρητα. Η ύφεση δείχνει να επιβραδύνει το ρυθμό της κι αν στο τρίτο και το τέταρτο τρίμηνο κυμανθεί γύρω στο 3,3% τότε πιθανότατα να πιάσουμε το στόχο για ανάπτυξη από το 2014.

Από την άλλη, αν συνεχιστεί η καλή εικόνα με το πρωτογενές πλεόνασμα και τα έσοδα του κράτους αυξηθούν (όταν εκκαθαριστούν και οι φορολογικές δηλώσεις) τότε η χώρα θα μπορεί να πει ότι ξέφυγε από το σπιράλ θανάτου των πρωτογενών ελλειμμάτων.

Παράλληλα, η υπογραφή της συμφωνίας για τον ΟΠΑΠ, παρά τις… επιθυμίες κάποιων που ήθελαν ένα ακόμη ναυάγιο μετά τη ΔΕΠΑ, στέλνει μήνυμα στους ξένους ότι κάτι γίνεται στην Ελλάδα. Είναι η πρώτη μεγάλη αποκρατικοποίηση και μια μεγάλη υπόθεση που χειρίστηκε για πρώτη φορά επιτυχώς το ΤΑΙΠΕΔ.

Η κυβέρνηση πάει για ολιγοήμερες διακοπές, αλλά το βλέμμα όλων είναι στραμμένο στο καυτό Σεπτέμβρη, οπότε έρχεται η τρόικα. Με τα θετικά νέα να είναι πλέον ορατά, το οικονομικό επιτελείο μπορεί να πάει σε διαπραγματεύσεις έχοντας κάτι στα χέρια του. Ότι οι θυσίες του ελληνικού λαού δεν πάνε χαμένες κι ότι το βαρέλι βρήκε επιτέλους πάτο.

Ο κ. Σαμαράς και ο κ. Στουρνάρας μπορούν πλέον να βάλουν στο τραπέζι τις ρήτρες ανάπτυξης που προβλέπει το ίδιο το μνημόνιο. Αν η Ελλάδα εμφανίσει πρωτογενή πλεονάσματα κι αν προχωρήσουν επιτυχώς οι μεταρρυθμίσεις τότε θα ελαφρύνει και το πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής. Αυτά λέει το Μνημόνιο και αυτά σημαίνουν ότι μπορούν να υπάρξουν κι άλλες μειώσεις φόρων που θα ελαφρύνουν τα ελληνικά νοικοκυριά.

Παράλληλα, μπαίνει σε νέα βάση και η συζήτηση για τη βιωσιμότητα του χρέους. Οι τροικανοί, και ειδικά οι Γερμανοί, μπορούν να πειστούν ευκολότερα ότι δεν πάνε χαμένα τα δάνειά τους κι ότι αξίζει να δώσουν μια οριστική ευκαιρία στην Ελλάδα. Να χορηγήσουν νέο δάνειο αλλά και να πάνε σε νέο κούρεμα με επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής και μείωση των επιτοκίων.

Ασφαλώς η απόφαση αυτή θα περάσει από 40 κύματα και σίγουρα δεν πρόκειται να συζητηθεί πριν από τις γερμανικές εκλογές. Όμως, ήδη τα γερμανικά κι όχι μόνο μέσα ενημέρωσης επιχειρούν να προετοιμάσουν τον γερμανικό λαό ότι μια τέτοια απόφαση είναι η πλέον ενδεδειγμένη, αλλιώς θα καταρρεύσει και το ευρώ.

Συν Αθηνά και χείρα κίνει, επομένως, με την Ελλάδα να κάνει αυτά που πρέπει και την τρόικα να αξιολογεί και να λαμβάνει τις τελικές αποφάσεις.

Για τους παραπάνω λόγους, δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να πολωθεί το πολιτικό κλίμα και να υπάρξει «ατύχημα» που θα ρίξει την κυβέρνηση. Αυτή η περίοδος δεν είναι κατάλληλη για περιπέτειες, αυτό πρέπει όλοι να το καταλάβουν. Και η κυβέρνηση που πρέπει να διαχειριστεί με εξυπνάδα και σεβασμό στον δοκιμαζόμενο Έλληνα καυτά θέματα όπως οι πλειστηριασμοί ή οι φόροι στα ακίνητα, αλλά και όσοι έγιναν όψιμοι επικριτές του μνημονίου.

Ας μην πάει χαμένη, λοιπόν, η ευκαιρία. Άλλα δυο – τρία καλά νέα χρειάζονται. Μια – δυο αποκρατικοποιήσεις, ένας – δύο ξένοι επενδυτές να έρθουν στην Ελλάδα οι τράπεζες να ενισχύσουν τη ρευστότητα, τα οικονομικά στοιχεία του προϋπολογισμού να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά. Και κυρίως χρειάζεται σοβαρότητα που ευτυχώς την έχει και το Μαξίμου και το οικονομικό επιτελείο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 13/08/2013 12:13:07

    Λίγους μήνες πριν και από τις προγούμενες εκλογές, ήταν ΤΟ ΙΔΙΟ καλά τα νέα!
    Οι ...μερακλήδες θα έχουν κρατήσει ιστορική ομιλία του Βενιζέλου στο κοινοβούλιο, την προπερασμένη ΑΝΟΙΞΗ:
    "Επιτέλους, πρωτογενές πλεόνασμα! Έξοδος στις αγορές από του χρόνου!"

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Ρύκιος 13/08/2013 19:39:20

      Η κυβέρνηση Παπαδημου , ήταν μέχρι τα μπούνια με καλά νέα , ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΟΜΟΛΟΓΟΥ .

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΦΑΝΤΑΣΜΑ 14/08/2013 09:35:19

        Στα νούμερα του προϋπολογισμού πως πήγαινε; Δεν έπιανε τους στόχους. Άρα; Και το κούρεμα έγινε για βιωσιμότητα (υποτίθεται) του χρέους. Δεν είχε σχέση με το πως πήγαινε η οικονομία και οι στόχοι. Λόγω ΔΝΤ έγινε. Όπως και τώρα αν γίνει πάλι. Το θέμα εκτέλεσης προϋπολογισμού έχει τεράστια σημασία στο να μπορεί ο Σαμαράς να απαιτήσει πλέον (όχι να παρακαλάει) αλλαγή μέτρων για ανακούφιση των ασθενέστερων ομάδων. Και εκεί βρίσκεται το κλειδί για να γυρίσει η χώρα και η κοινωνία σε καλύτερη πορεία από την συνεχή ύφεση και μαραζωσιά.

  2. βουλα ελευθεριάδου avatar
    βουλα ελευθεριάδου 13/08/2013 12:18:34

    ωραία φώτο, η κοπελιά είναι η οικονομία μας;

    • archimidis1 avatar
      archimidis1 @ βουλα ελευθεριάδου 13/08/2013 12:30:59

      Aκριβώς! Και είναι προφανές τι πρόκειται να πάθει...
      Εκτός αν το αντιμετωπίσει όπως οι Αγγλοσάξωνες, ως αναπόφευκτο...

  3. Δ.Π. avatar
    Δ.Π. 13/08/2013 12:33:41

    "οι τράπεζες να ενισχύσουν τη ρευστότητα" ... Αυτό ειδικά ...

  4. Ελλην πολιτης avatar
    Ελλην πολιτης 13/08/2013 12:40:31

    Μαλλον εσεις δεν εισαστε στα καλα σας. Μεχρι την τελευταια στιγμη, πριν απο την παταγωδη καταρρευση αυτης της απιθανης "κυβερνησης", εσεις θα επιμενετε να λετε τα ιδια ψεμματα. Θυμιζετε τον περιφημο "κωμικο Ali", τον εκπροσωπο τυπου του Σανταμ Χουσεϊν ο οποιος, την ωρα που εμπαιναν ανενοχλητα τα αμερικανικα στρατευματα στην Βαγδατη, διαβεβαιωνε τους ξενους ανταποκριτες οτι επικειται νικηφορα επιθεση του -ανυπαρκτου- ιρακινου στρατου !

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Ελλην πολιτης 13/08/2013 14:33:42

      Φιλε οπαδε των Συριζο-ΑνΕλ, δειτε πρωτα τα δικα σας χαλια, που οπου πατε γελανε μαζι σας (φαντασου τι εχει να γινει αν ποτε κυβερνουσατε) και αστε τους αλλους.
      Ζω για να δω ενα ντουετο Χαλιγκαλι (σορυ Χαικαλη ηθελα να πω) με Τσατσοπουλο στο Υπ Πολιτισμο, και αναπληρωτη το ποιητη ...Κουρακη!

      • cresswell avatar
        cresswell @ Μικρασιάτης 13/08/2013 16:38:18

        Kαι από Σεπτέμβρη στη Θύρα 7, φίλε. Ραντεβού εκεί!
        Για γνήσιο χουλιγκανισμό και όχι ιντερνετικό ...

        Ο παραπάβω σχολιαστής μιλάει για την κυβέρνηση και εσύ του λες για την αντιπολίτευση ...

        Κι εγώ έχω ένα θείο που σας δέρνει όλους ....

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/08/2013 14:36:22

    Δεν καταλαβα γιατι η δραχμη συνδυαζεται απαραιτητως με τον Τσιπρα.Δραχμη ειχαμε και πριν το 2000 και δεν θυμαμαι κανενα Τσιπρα.

  6. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 13/08/2013 15:32:08

    Κοιταχτε να δειτε ποιο ειναι το προβλημα . Η Ελλαδα εχει ενα κομβικο γεωστρατηγικο ρολο, εξαιτιας του φυσικου πλουτου, που δεν αντιστοιχει στο 2% του ΑΕΠ της ΕΕ της σημερινης οικονομιας της, αλλα στο ανω του 50% των ενεργειακων πορων της ΕΕ σε μια 10ετια.
    Ενω εχουμε υποσχεθει το πετρελαιο στους Αμερικανους (εξ'ου και η υποστηριξη του Ισραηλ) χρωσταμε μεγαλο μερος του στους Ευρωπαιους (γιατι αυτοι εβαλαν τα περισσοτερα λεφτα).
    Απο την αλλη και οι μεν και οι δε φοβουνται οτι εαν γινει λαμπογυαλο η Ελλαδα θα μπουκαρουν να το αρπαξουν, με τις ευλογιες των αγανακτισμενων Ελληνων, οι Ρωσοι με τους Κινεζους.

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ Επιφανιος 13/08/2013 17:18:07

      Φίλε μου νομίζω ότι ζεις με όνειρα και ψευδαισθήσεις. Έχουμε τάξει τα πετρέλαια και τα κοιτάσματα που δεν ξέρουμε αν υπάρχουν και πόσα είναι.....
      Αυτό το παραμύθι με τη γεωστρατηγική θέση της χώρας ας σταματήσει πια και να μην βαυκαλίζονται πολλοί με το παραμυθάκι. Ακόμη κι αν υπάρχει , ό,τι υπάρχει, δεν μας ανήκει. Όλο αυτό το σενάριο φαντασίας με Ρώσους Κινέζους κλπ, ωραίο ακούγεται. Ο δράκος πού είναι;
      Ας κοιτάξουμε επιτέλους με ρεαλισμό την πραγματικότητα η οποία είναι μόνο ζοφερή και το μόνο σίγουρο είναι ότι η σωτηρία μας δεν θα έρθει από πουθενά.

      • Επιφανιος avatar
        Επιφανιος @ tassos.κ 13/08/2013 20:44:51

        Αμφισβητείς τον Σαμαρά ή τις ανακοινώσεις των επιστημόνων στα σχετικά συνέδρια;
        Εάν δεν έχεις στοιχεία σου επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ tassos.κ 14/08/2013 09:36:33

        Ξέρουμε ότι υπάρχουν συμφέροντα που δε θέλουν την Ελλάδα δυνατή. Και επιβεβαιωνόμαστε συνεχώς με κάτι τέτοια σχόλια. Ευχαριστούμε λοιπόν...

  7. Αγρότης avatar
    Αγρότης 13/08/2013 16:02:08

    "Ας μην πάει χαμένη, λοιπόν, η ευκαιρία. Άλλα δυο – τρία καλά νέα χρειάζονται. Μια – δυο αποκρατικοποιήσεις, ένας – δύο ξένοι επενδυτές να έρθουν στην Ελλάδα οι τράπεζες να ενισχύσουν τη ρευστότητα, τα οικονομικά στοιχεία του προϋπολογισμού να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά. Και κυρίως χρειάζεται σοβαρότητα που ευτυχώς την έχει και το Μαξίμου και το οικονομικό επιτελείο"
    Έχει και άλλη χώρα Μαξίμου? Βρίσκεται μακρυά μας? Είναι δύσκολο να δανειστούμε για λίγο έστω το οικονομικό της επιτελείο? Γιατί το δικό μας τα έχει κάνει μούσκεμα και με τις αποκρατικοποιήσεις και με τους επενδυτές και με τις τράπεζες και καλά νέα... έχει κάτι χρόνια να μας φέρει.

    • tak avatar
      tak @ Αγρότης 13/08/2013 20:15:05

      Αγρότη μου μη ... σκανιάζεις!
      Τώρα τα ροδάκινα θα γίνονται σαν ... πεπόνια και τα πεπόνια ίσαμε 100 κιλά!
      Άσε τα καρπούζια στην Ηλεία και τα σύκα στην Εύβοια!
      Ο μόνος φόβος είναι μη πέσει κανένα τέτοιο "φρούτο" πάνω μας και μας ξανατσακίσει!
      Κατά τα άλλα;
      Καλά που θα έλεγε και ο προφητάναξ Δαναός εκ Τσοτυλίου της Πίνδου!
      Ερίζουν και άλλοι τόποι γι αυτόν!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/08/2013 17:34:43

    Κούρεμα Χρέους = Μείωση Κεφαλαίου Οφειλής. ( χωρίς νεο δάνειο τύπου psi το οποίο προστέθηκε ισοποσα στο χρεος )

    Μην ακούω χαζά τύπου, επιμήκυνση ή μείωση επιτοκίου...τα οποία δεν έχουν καμια σχέση με την μείωση του χρέους, αλλά με την ΠΙΘΑΝΗ μείωση κοστους αποπληρωμής.

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/08/2013 18:19:43

      Φίλε, Καλησπέρα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 13/08/2013 19:03:03

        Γεια σου Προφήτη. Όλα καλά?

        ΠΠ

  9. Hawk avatar
    Hawk 13/08/2013 17:34:48

    Ολη η Ευρωπαϊκή οικονομία πάει από το κακό στο χειρότερο και ας λένε διάφορες μπαρούφες για ανάκαψη ούτε οι ίδιοι δεν τα πιστεύουν, άρα λοιπόν δεν πρόκειται να έρθουν να μας κάνουν " ντα " και δεν τσιμπάμε να πει η κυβέρνηση στις τρόϊκες. Εχουν κάνει λάθος υπολογισμούς και έχουν καταφέρει ανυπολόγιστη ύφεση στην Ελλάδα. Θυμάμαι τον κηπουρό του ΓΑΠ τον Ραγκούση τότε με την απελευθέρωση των φορτηγών... εκατοντάδες για μην πω και χιλιάδες θέσεις μας έλεγε, που είναι? κλείνουν και αυτές οι μικροεπιχειρήσεις του κλάδου κάθε μέρα. Ο περιορισμός τους δημοσίου είναι το μεγάλο ζήτημα και το μεγάλο στοίχημα και εκεί θα βρουν πάτημα οι τροϊκάνοι, ας φροντίσει λοιπόν η κυβέρνηση τα δέοντα.

  10. el eternauta avatar
    el eternauta 13/08/2013 20:46:27

    Η ψυχολογία του λαου μας πρεπει να αλλάξει .
    Αυτη ειναι η πραγματική οικονομια .
    Στον φόβο και την αβεβαιότητα δεν καταναλώνει κανεις.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ el eternauta 14/08/2013 09:45:53

      Ακριβώς! Και εκεί εστιάζουν τα ξένα συμφέροντα με τις πολιτικές δυνάμεις και τα ΜΜΕ που ελέγχουν φανερά ή όχι. Στο να μην πάρει ανάσα ο λαός μας ψυχολογικά με όλες τις μαύρες ειδήσεις που προφητεύουν. Είναι παγκόσμιο το κλίμα άλλωστε. Γίνεται εδώ να πάμε καλά;

  11. Tasos avatar
    Tasos 13/08/2013 21:53:10

    Για τη συμφωνία του ΟΠΑΠ, μη ξανοίγεστε και πολύ όμως γιατί έχει κι άλλα επεισόδια το έργο και σε λίγες βδομάδες μπορεί να ακούμε πάλι κλάματα ότι η κακιά ΕΕ δεν αφήνει να χει μονοπώλιο ο ΟΠΑΠ, ο αγοραστής δε, θα κυνηγάει το ΤΑΙΠΕΔ ότι του πούλησε φύκια και στο τέλος θα λέμε ότι εμείς είμαστε οι σωστοί και οι ξένοι θέλουν να βάλουν τρικλοποδιές στο φιλόδοξο "σχέδιο" αποκρατικοποιήσεων.

  12. tassos.κ avatar
    tassos.κ 14/08/2013 09:33:39

    Οπότε, αφού πάει καλά η οικονομία, προχώρησαν και στην τροπολογία για τη συνταξιοδότηση όλων των βουλευτών και αιρετών προσωπων. Ντροπή . Φτύσιμο (επιεικώς) θέλουν όλοι.

  13. anettos avatar
    anettos 15/08/2013 08:04:04

    "Άλλα δυο – τρία καλά νέα χρειάζονται. Μια – δυο αποκρατικοποιήσεις, ένας – δύο ξένοι επενδυτές να έρθουν στην Ελλάδα .... αντι για απο -κρατικοποιησεις αυτοι κρατικοποιουν πχ η probank !