#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2010 21:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα μυστικά της συμφωνίας που δεν λένε



(Μόνο στο Antinews)

 Τα μυστικά της σημερινής συμφωνίας, πέρα από τις... χαρούλες που κάνουν στην τηλεόραση τα ντελίβερι μπόις είναι τα εξής:

 1. Η συμφωνία προβλέπει ένα ποσό της τάξης των 40-45 δισ. ευρώ για φέτος και επιπλέον δανεισμό τα επόμενα χρόνια αν αυτό γίνει αναγκαίο.

2. Το επιτόκιο είναι 5% για τα διακρατικά δάνεια και 3%-3,5% για τα χρήματα που θα δώσει το ΔΝΤ.

3. Εδώ κρύβεται το μεγάλο σοκ: Η Ελλάδα θα πρέπει μόλις τελειώσει η τριετία και έχει πάρει φυσικά τα χρήματα, να τα επιστρέψει πίσω, προσαυξημένο, ανάλογα με το επιτόκιο που έχει συμφωνηθεί. Π.χ. αν δοθούν 30 δισ. με 5% για τα επόμενα πέντε χρόνια το επιπλέον ποσό θα είναι γύρω στα 4,5 δισ. ευρώ. Συν φυσικά το δάνειο με το επιτόκιο από το ΔΝΤ.

 Η ουσία είναι ότι θα πρέπει να βρούμε και να πληρώσουμε τους... σωτήρες Ευρωπαίους τα επόμενα τρία χρόνια, όταν τα δάνεια από την αγορά αφορούσαν 10ετή και πλέον ομόλογα. Αυτό σημαίνει νέες αιματηρές περικοπές και βαθιά ύφεση για τουλάχιστον μία τριετία. Ο ελληνικός λαός θα επωμιστεί το βάρος του δανεισμού και φυσικά των λαθών της κυβέρνησης που οδήγησε τα spreads σε δυσθεώρητα επίπεδα.

Και κάτι τελευταίο αλλά εξαιρετικά σημαντικό: Σύμφωνα με πληροφορίες μας, την Παρασκευή το απόγευμα η συζήτηση για το επιτόκιο δανεισμού από την Ευρώπη κινούνταν στα επίπεδα του 3,5% - 3,75%. Το Σάββατο φέρεται να είχε κλειδώσει γύρω στο 4,25%-4,5% και για ποσό 25 δισ. ευρώ. Πώς ξαφνικά φτάσαμε στα 40 δισ. ευρώ και με επιτόκιο 5%; Τόσο γαλαντόμοι είναι οι Ευρωπαίοι και ειδικά οι Γερμανοί που μέχρι πρότινος δεν έδιναν ούτε ευρώ στην Ελλάδα; Και με ποιο τρόπο θα περάσουν τη συμφωνία από τα κοινοβούλιά τους;

Με λίγα λόγια δεν τους κοροϊδέψαμε εμείς. Αυτοί μας έχουν κοροϊδέψει βάζοντάς μας να πληρώσουμε σε τρία χρόνια ένα τεράστιο δάνειο, με υψηλό επιτόκιο και με αβέβαιο αποτέλεσμα αφού η κατάσταση της ελληνικής οικονομίας είναι άθλια και δεν διορθώνεται με τίποτε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 11/04/2010 21:10:16

    Σαφώς και οι όροι είναι ληστρικοί. Το επιπλέον επιτόκιο μάλλον το επέβαλε η Γερμανία γι αυτό και τα δημοσιεύματα του Spiegel εχτές ότι είναι και καλά καλή μπίζνα να δανείσουν την Ελλάδα. Θα τα βρείτε στην ελληνική ιστοσελίδα της deutsche welle.

    Δάνειο δε μας επιβάλλει κανείς να πάρουμε. Πρέπει όμως να βρούμε λεφτά για να πληρώσουμε τα ομόλογα που λήγουν και να καλύψουμε όλες τις υποχρεώσεις του κράτους αφού εν μέσω ΤΕΧΝΙΤΗΣ ύφεσης δεν υπάρχουν έσοδα.

    Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε από αυτά τα 40 δις όσο πιο λίγα γίνεται για να έχουμε να τα επιστρέψουμε σε 3 χρόνια. Ίσως βέβαια το κόλπο να είναι ότι κοιτάξτε έχουμε 40 δις που περιμένουν αν θέλετε οι αγορές δανείζετε με το ίδιο επιτόκιο ή φτηνότερα αλλιώς θα πάρουμε από αυτά που περιμένουν.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anonymous 12/04/2010 12:29:59

      3,5% κυμαινόμενο! Καλύτερο και από στεγαστικό της Eurobank. Άν όντως το "επέβαλε" η Γερμανία, μοιάζει για χώρα που πιάνεται κορόιδο; Ξεχνάμε όμως τις ενυπόθηκες εγγυήσεις : ΟΤΕ (γραμμένη υποθήκη) και προσεχώς ίσως ΔΕΗ, ΟΣΕ (πιθανώς και η διευρυμένη Ολυμπιακή). Δεν είναι πάντως κακή λύση για την Ελλάδα: Όταν δεν έχεις ρευστό να χτίσεις μόνος σου, δίνεις στον "εργολάβο" αντιπαροχή ή γράφεις στην "τράπεζα" υποθήκη και παίρνεις δάνειο. Ειδικά με τέτοιο κυμαινόμενο επιτόκιο, δεν χάνεται!
      Παλιά μας τέχνη κόσκινο. Ευτυχώς (για κέινους - και για μάς) οι Γερμανοί είναι μακροπρόθεσμοι επενδυτές, όχι τζογαδόροι, και με το δεδομένο αυτό, όντως έτσι το βλέπουν κι αυτοί, σαν καλή business!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anonymous 12/04/2010 12:34:51

      Ο Νούριελ Ρουμπίνι πάντως λέει, ότι το μέσο για να βελτιώσει η Ελλάδα τα δημοσιοικονομικά της είναι ο απο-πληθωρισμός. Δηλαδή να κατεβάσουμε ταχύτητα. Συνήθως έχει δίκιο τελευταία.
      h**p://www.roubini.com/analysis/112745.php

  2. Wolf avatar
    Wolf 11/04/2010 21:17:56

    Βοηθειά μας, παιδια!!!
    Τα κεφαλια μέσα.
    Το χειρότερο βέβαια ειναι ότι εκτός από ανίκανοι όλα αυτά τα τυπάκια -του ΓΑΠ καθως και ο ίδιος βέβαια- στην κυβέρνηση, πάνω απ΄όλα είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ.

    Αντώνη Σαμαρά Πρόεδρε της Νέας Δημοκρατίας,
    από σημέρα και μετά, οι ευθύνες σου απέναντι στους πολίτες και τον τόπο είναι ακόμη μεγαλύτερες.
    Οι Ελληνες περιμενουμε απο εσενα πια και μόνο.
    Από κανέναν αλλο!!!
    Μας μίλησες για ελπίδα, μια όμορφη λέξη σε χαλεπούς καιρούς.
    Δώσε μας την ελπίδα, που μας έταξες.
    Δώσε μας την ελπίδα στην οποία πιστέψαμε.

    • Φιλύρα avatar
      Φιλύρα @ Wolf 13/04/2010 02:28:05

      Σιγά φίλε μου,θα πάθω κάτι από τον τόσο λυρισμό σου

  3. neos agrotis avatar
    neos agrotis 11/04/2010 21:20:32

    Factorx
    Αν ηταν 450 εκατ ευρώ οι τόκοι για μια 5ετια θα δεχόμαστουν και οτι μέτρα ηθελαν.
    Ειναι 4.5 δισ.

  4. panagiotis avatar
    panagiotis 11/04/2010 21:32:14

    ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ. ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕΣ ΕΛΒΕΤΙΑ. ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΟΙΝΩΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΕΛΕΟΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ !! ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ.(ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ Η GOLDMANS SACHS)
    ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕ 5% ΚΑΙ ΘΑ ΔΑΝΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΜΕ 20% ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΕΡΔΟΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ!!!!!. ΣΑΝ ΤΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ !!!!

  5. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 21:36:07

    Άλλο ένα "βαθύ λαρύγγι" ζητά παραπάνω!!!!!!!!

    http://www.reuters.com/article/idUSATH00535520100411

  6. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 21:37:00

    http://www.zerohedge.com/article/and-proverbial-moral-hazard-foot-shooting-ensues-ink-not-dry-first-bail-out-greece-already-d

  7. nospam avatar
    nospam 11/04/2010 21:38:33

    Στα 80 δισ τα δάνεια της ΕΕ-ΔΝΤ στην Ελλάδα έως το 2012, 40 δισ το 2010 με επιτόκια 3,7% κυμαινόμενο ή 5% σταθερό ....

    Xaxaxa στην υγειά των κορόιδων.... δεν θα ξεχρεώσουμε ποτέ!!!
    Το ΔΝΤ θα μεταφέρει την εδρα του στην Ελλάδα γιατί θα εγκατασταθεί για πολλά χρόνια!!!

  8. BlueSky avatar
    BlueSky 11/04/2010 21:51:47

    Ο Γ. Παπανδρέου, μόλις έφτασε στην Κύπρο, έκανε δηλώσεις για το μηχανισμό στήριξης που ανακοίνωσαν σήμερα οι Όλι Ρεν και ο κ. Γιούνκερ. Ο Πρωθυπουργός ανέφερε ότι σήμερα πήρε μορφή το δίκτυ προστασίας της Ε.Ε προς την Ελλάδα. Ο Γ. Παπανδρέου ανέφερε ότι...... η ευρωπαϊκή αλληλεγγύη πήρε σάρκα και οστά. Η σημερινή εξέλιξη δεν αφορά μόνο την Ελλάδα, τη χώρα μας. Είναι μια σημαντική απόφαση για την ίδια την Ευρώπη, για την ίδια την Ευρωπαϊκή Ένωση. Κανείς πια δεν μπορεί να παίζει με το κοινό μας νόμισμα, κανείς δεν μπορεί να παίζει με την κοινή μας μοίρα. Ότι η ΕΕ ήταν, είναι και παραμένει μία κοινότητα κοινών αξιών, ανέφερε μεταξύ άλλων ο Γ. Παπανδρέου. Αυτά ήταν τα λόγια του μεγάλου πρωθυπουργού. Αυτό που δεν είπε είναι ότι θα λάβει περίπου 12 δις € από το ΔΝΤ. Ποιά θα είναι άραγε τα επόμενα μέτρα; Τα 'χαν έτοιμα από τις 10 Ιαν 2010. Άραγε θα δούμε δώρο χριστουγέννων(βλέπω μακρυά εε;;;). Ο Πρωθυπ... της διάλυσης.
    Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!

  9. nospam avatar
    nospam 11/04/2010 21:55:23

    H συμφωνία λέει και αυτό “Euro area Member States will decide the activation of the support when needed and disbursements will be decided by participating Member States."

    Αυτό όπως το καταλαβαίνω σημαίνει... ότι δεν είναι στο χέρι μας να πουμε όχι... αν αυτοί το θελήσουν να μας το δώσουν. Στην ουσία δεν εξαρτάται από έμας αν ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός;

    Πάντως ο πρόεδρος του ΣΟΕ φαίνεται ότι θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην αυριανή κατάρτιση του τελικού κειμένου της συμφωνίας ΕΕ-ΔΝΤ. Οπότε μάλλον όλα έχουν τελιώσει...

  10. popolaros avatar
    popolaros 11/04/2010 22:03:11

    Καληνύχτα ΓΑΠ...καλημέρα ΔΝΤ.
    Viva Argentina.

  11. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 22:11:52

    Επίσης τα χρήματα θα δωθούν όταν νοιώσουν ότι τα χρειαζόμαστε και όχι όταν τα ζητήσει η Ελλάδα.
    Την Τρίτη και 13 προσπάθεια δανεισμού κανονικά.
    Η σαπουνόπερα "Ελληνικός Τιτανικός" συνεχίζεται.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 11/04/2010 22:13:34

      Key phrase:

      “Euro area Member States will decide the activation of the support when needed and disbursements will be decided by participating Member States."

      Interpretation:

      Member states will deliver funds when they feel the Greeks need it, not when the Greeks feel they require it.

      The amount of the disbursements will be at the discretion of the member states and not necessarily aligned with the needs of Greece.



      So the question becomes how much will Ireland contribute to the welfare of Greece when Ireland is undergoing severe austerity retrenchment? Answer: zip.

      How much will Portugal and Italy contribute? Answer: zip

      How much will France and Germany contribute? Answer: Just enough to ensure that their own banks do not take a loss on their Greek bondholdings.

      In other words the EuroStates will act to cover the exposure their domestic banking systems may have to the Greek crisis but beyond that the Greeks will be left with ouzo.

      σχόλιο στο zerohedge

  12. Ηλίας avatar
    Ηλίας 11/04/2010 22:12:48

    As Argentina's government was resigning in the face of full-scale riots and protests from every sector of society, a BBC-TV reporter asked me whether this economic and political meltdown would change the way people saw the International Monetary Fund. I wanted to say yes, but I had to tell him: "It really depends on HOW THE MEDIA REPORTS IT."

    Από ένα παλιό αλλά προφητικό άρθρο από το μακρινό 2002.

    How the IMF Sank Argentina

    http://www.commondreams.org/views02/0127-03.htm

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ηλίας 11/04/2010 22:27:33

      Πρόσφατα μίλησα με γυναίκα που ζεί στην Αργεντινή και ήρθε στην Ελλάδα για διακοπές. Πολύ λίγα πράγματα έχουν βελτιωθεί εκεί 10 χρόνια μετά την κατάρρευση. Υπάρχει μεγάλη φτώχεια και η εγκληματικότητα είναι στα ύψη. Ο κόσμος φοβάται να κυκλοφορήσει βράδυ.
      Όσοι από εσάς έχετε επισκεφθεί την Αργεντινή ως τουρίστες δεν έχετε δεί αυτή την εικόνα μάλλον.

      • Jimbaran avatar
        Jimbaran @ Orestios 11/04/2010 22:47:13

        Αγαπητέ Orestios την γνωρίζω την Αργεντινή αρκετά καλά λογο εργασίας Η παλαιά και κραταιά Αργεντινή του 1960 1970 η έστω και 1980 δεν υπάρχει πλέον έγιναν και εκεί εγκληματικά λάθη και πλέον τίποτε δεν διορθώνεται η Πατρίδα είναι δόξα τω Θεώ -> Dieu soit loué στην Ευρώπη δεν πρόκειται να συμβεί το ακραίο αυτό παράδειγμα της χώρας αυτής,στραβά κουτσα θα την πηδήξει πρέπει όμως κάποτε να μπει και το νερό στο αυλάκι να γίνουμε ένα σοβαρό Ευρωπαϊκό κράτος μας σιχαθήκανε και οι πρώην φίλοι μας φθάνει πια αρκετά να μπει ο κάθε κατεργάρης στον μπάγκο του ,είμαστε σαν τον άσωτο και μέθυσο που δεν του έφθανε το χαλι του το διαλαλεί κιόλας σαν τον ντελάλη,και σε εμάς στην Πατριδα γίνανε απίστευτα και τραγικά λάθη ας το παραδεχτούμε επιτέλους.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 11/04/2010 23:05:00

        Η ΕΕ μας παρέχει ασφάλεια. Μόνο που στην "Πατρίδα" κάτι "πατριώτες" έκαναν παιχνιδάκια με την GS. Κανείς δεν το παραδέχεται αυτό όπως σωστά λες, και ούτε πρόκειται να το παραδεχθεί. Τα πράγματα, πολύ απλά, καλό θα ήταν θα συνεχίσουν όπως πριν γιατί αν δεν κατάλαβες καλά το μόνο που ενδιαφέρει αυτό το διεφθαρμένο σύστημα είναι να επιβιώσει. Εις βάρος μας για άλλη μια φορά. Γι'αυτό τόσο λυσσαλέα ζητά χρήματα. Και γι' αυτό θα καταρρεύσει εν μία νυκτί.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Orestios 12/04/2010 11:52:10

        Ορέστιε, ο Jimbaran (σε άλλη ανάρτηση) μίλησε για εισαγγελέα, και του απάντησαν κάποιοι με πικρή ειρωνία. Πράγματι, τέτοια μόνο στην Ελβετία μπορούν να συμβούν, αλλά δικαίως θέτει το ζήτημα, και μάλλον θάπρεπε κι εμείς να ψάξουμε για τρόπους να αφυπνισθεί η μακαρίως καθεύδουσα και υποτακτική Δικαιοσύνη. Δεν μπορεί, κάποιος θα έχει κότσια στο όλο σύστημα.

  13. δυσάρεστος avatar
    δυσάρεστος 11/04/2010 22:12:59

    Το επιτόκιο δανεισμού από τις αγορές τώρα, δεν είναι μόνο 5%. Σε τρία χρόνια, αν υπάρχουμε ακόμη, σημαίνει ότι θα έχουμε ξεπεράσει τον ύφαλο και θα δανειστούμε από την αγορά με τα (εξομαλυμένα πλέον) ισχύοντα τότε επιτόκια για να ξεπληρώσουμε αυτό το δάνειο. Το 5% αντιστοιχεί σε 200 μονάδες βάσης. Η Ιρλανδία είναι κάπου 140 μ.β. και ευελπιστεί σε 100 τον Ιούνιο. Αν εχει κανείς σας τίποτε λεφτουδάκια όμως, είνai ευπρόσδεκτος να δανείσει το ελληνικό δημόσιο με 3 - 4%. Αλλά μπά, λόγια μόνο είστε σιγά μην αγοράζατε τώρα ελληνικά ομόλογα.

  14. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 22:22:57

    Ο Σημίτης δεν ήταν νεοφιλελεύθερος??????????????????

    χο! χο!

    Μπέρδεψες τα μπούτια σου

  15. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 11/04/2010 22:26:37

    ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ????

  16. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 22:39:17

    Τότε τί τα αναπαράγεις αν δεν τα πιστεύεις?
    Γιατί δεν μας βάζεις ρεπορτάζ από την αυγούλα μιας και δεν έχεις δική σου άποψη?

  17. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2010 22:59:06

    Ρώτα το GAP. Έχει σχέδιο.

  18. fit for fun avatar
    fit for fun 11/04/2010 23:02:46

    Φίλε του ανθρώπου, πιπέρι στο στόμα. Δεν ξέρεις ότι δεν λέμε κακιές κουβέντες για τη ΝΔ, το κόμμα των σεμνών και των εντίμων; Ακούς εκεί, "συνέταιροι του δικομματισμού"...ντροπή.

  19. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 11/04/2010 23:10:10

    Τα κράτη μέλη, προφανώς θα αγοράσουν μέσω υποκαταστάσεως ελληνικά κ@λ@χαρτα από τις Τράπεζές τους, έτσι το τραπεζικό τους σύστημα θα γρατσουνιστεί απλώς από την ελληνική χρεοκοπία. Τελικά και εκεί οι φορολογούμενοι θα πληρώσουν τον τζερεμέ.

    Οσο για την Ελλάδα δεν υπάρχει λύση.

    να θυμάστε πάντα
    ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ,
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ARISTOMENIS VIGILANT 11/04/2010 23:11:30

      80 δις δεν είναι πολλά για χαρτύ υγείας???????

      • ARISTOMENIS VIGILANT avatar
        ARISTOMENIS VIGILANT @ Orestios 11/04/2010 23:17:47

        ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΑΚΙ ΠΧ ΤΗΣ ΜΕΡΚΕΛ ΘΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ DEUTSCHE BANK

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 11/04/2010 23:26:33

        χο!χο!

  20. Anonimi avatar
    Anonimi 11/04/2010 23:32:57

    http://www.youtube.com/watch?v=mrA6Lka2NUk&feature=related

  21. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 11/04/2010 23:37:28

    στην Ελλάδα σήμερα αντιστοιχεί περίπου ένας δημόσιος υπάλληλος για κάθε 7-8 φορολογούμενους.......
    η μεγαλύτερη βόμβα στα θεμέλια της οικονομίας μετά τις διάφορες μορφές λεηλασίας του δημοσίοου χρήματος είναι η τελετουργική πρόσληψη υποψηφίων ψηφοφόρων απ΄τον πρώτο διδάξαντα,τον "μεγάλο ανδρέα" τον πατέρα του GAP που με αυτόν τον τρόπο δημιούργησε την "μεγάλη δημοκρατική παράταξη " .....
    αν δεν "λογικευτεί" η αντιστοιχία δημοσίων υπαλλήλων -φορολογουμένων και να μας τα χαρίσουν τα χρέη σε λίγα χρόνια θα ξανάρθουμε στο ίδιο σημείο.....
    αν το συνδιάσουμε και με την γήρανση του πληθυσμού ,το πράγμα ασχημαίνει κι άλλο .........

    • anetos avatar
      anetos @ xrhxa65 12/04/2010 08:39:33

      "αν δεν “λογικευτεί” η αντιστοιχία δημοσίων υπαλλήλων -φορολογουμένων... "

      στο ΙΚΑ χρειαζονται 6 μηνες τουλαχιστον για απλη καταμετρηση
      ενσήμων και αν πας να τους δεις ειναι ολοι "νεκροι" απο υπερκοπωση !!!

  22. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 11/04/2010 23:41:02

    Για όσους ασχολούνται με τα "συμπαντικά", από 18/4 ο Ερμής γίνεται ανάδρομος, βράσε όρυζα δηλαδή...
    Δεν μας βγαίνει με τίποτα...

  23. diasapollon avatar
    diasapollon 11/04/2010 23:52:16

    Το ΠΑΣΟΚ λόγω χρώματος θα πάει καλά,πήρε το πρωτάθλημα ο ΠΑΟ.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ diasapollon 13/04/2010 02:02:15

      Το σημερινό χρώμα του ΠΑΣΟΚ είναι γκρίζο

  24. somis avatar
    somis 11/04/2010 23:59:08

    @ L'ami du peuple
    Δεν παίρνουμε το παραδάκι πρώτα και μετά "ΜΟΝΟΜΕΡΗΣ ΠΑΥΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ"; Κάτι σαν Αρσεν Λουπέν ..
    Φαντάζεσαι! Οι πρώτοι των πρώτων ! Ελληνες οι διαχρονικοί απατεώνες !
    Αν ζούσε ο Ανδρέας το έβλεπα ως πιθανόν, τώρα με το Γιώργο ...!
    Θυμήθηκα και τον άλλο συγχωρεμένο β. ραφαηλλίδη που λέγε και ξανάλεγε "οι λαοί δεν έχουν ηθική, ένας έκαστος από εμάς έχει.."
    Τι μ'έπιασε βραδιάτικο με τους πεθαμένους ... Φτου !

  25. NONOS avatar
    NONOS 12/04/2010 01:07:02

    Παλι φορο στα σπιρτα αλατι γκαζι(πουλεγε κι η γιαγια μου) τραπουλες καπνό και διαολο στον πατερα του θα μας βαλλει να πληρωσουμε ο ΓΑΠ εμεις και τα παιδια των παιδιων μας για να ξεχρεωσουμε.
    Θα μας παρουν και τα σφραγησματα απ τα δοντια οι ευρωλιγουρηδες για να ρεφαρουν τη ζημιά
    Ηθελα ναξερα ενας εισαγγελεας λιγο φευγατος δεν υπαρχει σ αυτη τη χωρα

    • nancy avatar
      nancy @ NONOS 12/04/2010 12:55:22

      Μία φευγάτη υπήρξε και δυστυχώς έχασε τη θέση της.

  26. Sakis avatar
    Sakis 12/04/2010 01:11:32

    Τα πράγματα είναι απλά και ντετερμινιστικά! Ιδού και το σχετικό ντοκυμανταίρ που εξηγεί τα πάντα περί λειτουργίας οικονομικού συστήματος.

    http://vimeo.com/2795500

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Sakis 12/04/2010 13:12:45

      δεν ξέρω από οικονομικά, ως εκ τούτου δεν μπορώ να αξιολογήσω αυτό που είδα, σίγουρα όμως θα διαθέσω τον χρόνο να το ξαναδώ 2-3 φορές, για να εμπεδώσω όσες σκέψεις μου δημιούργησε η παρακολούθησή του. Μπράβο που το ανέφερες

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Sakis 13/04/2010 18:17:22

      Δες τώρα τι έγινε: πήγα να το ξαναδώ, και σκόνταψα στην παρακάτω ανακοίνωση:

      Sorry, "Money as Debt (Greek Subtitles)" was deleted at 12:53:15 Mon Apr 12, 2010. We have no more information about it on our mainframe or elsewhere.

      Δεν ξέρω τι τρέχει, και πολύ λυπάμαι που δεν έχω πια πρόσβαση

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Sakis 13/04/2010 18:33:13

      @ Sakis: αν τυχόν δεις το σχόλιό μου, μήπως μπορείς να βοηθήσεις? Στο youtube πάντως δεν βρίσκεται

      • alone avatar
        alone @ δρόμος 13/04/2010 18:48:57

        Εδω

        http://tvxs.gr/webtv/%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CF%81/money-debt

  27. donaE avatar
    donaE 12/04/2010 01:33:40

    Αληθεια που ειναι αυτες τις μερες η αριστερα;Που ειναι η δεξια;Η λογικη του ωριμου φρουτου...βλεπεις.

  28. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2010 02:13:55

    Ποιά μυστικά? Πήρε τις καλύτερες συμβουλές από τον Ούγγρο σοσιαλιστή πρωθυπουργό.
    Μάθατε τα νέα από την Ουγγαρία?

  29. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 12/04/2010 03:00:55

    Ποιά τρία χρόνια και τρίχες κατσαρές.Ο Γιωργάκης μέχρι τον Δεκέμβριο,διεκπεραιώνει τη δουλειά,κλείνει τα εθνικά θέματα(Βόρεια Μακεδονία δώρο απο φον Δρούτσα,διχοτόμηση Αιγαίου,συνδιοίκηση στη Θράκη,Σχέδιο Ανάν φον Δρούτσα στη Κύπρο,δημιουργία πολυπολιτισμικού βόθρου Η ΩΡΑΙΑ ΕΛΛΑΣ) και μην τον είδατε τον Παναή.Τι αναλύσεις κάνετε επί αναλύσεων,τι επιτόκια,τι spread,τι ΔΝΤ,τι ύφεση.....Ο Γιωργάκης θα μείνει στην ιστορία ώς ο ηγέτης που πέτυχε 100% τους στόχους του και θα δίνει διαλέξεις στο Harvard με τίτλο:100 απλοί τρόποι να διαλύσετε ένα κράτος.....

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μαύρος Ιάκωβος 12/04/2010 13:15:32

      φοβάμαι ότι η βιασύνη με την οποία ανοίγονται ΟΛΑ τα θέματα, και κυρίως τα πιό "άσχετα" με το φλέγον οικονομικό, σε δικαιώνει εντελώς

  30. Κρης avatar
    Κρης 12/04/2010 07:42:43

    Μα και το Photoshop στην ''υπηρεσία'' του ;

    http://taxalia.blogspot.com/2010/04/blog-post_12.html

    #@#@#@

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ Κρης 12/04/2010 09:57:25

      Αμάν! Τι έχει γίνει εκεί πέρα; Που είναι ο κλασικός πίνακας του πρωθυπουργικού γραφείου "Η Ελλάς ευγνωμονούσα"; Μάλλον ο ΓΑΠ άλλαξε τον πίνακα-σύμβολο του έθνους μας με κάποιον του δικού του που να τον εκφράζει π.χ. κάτι σε Σαλβαδόρ Νταλί, κάτι more european...you know, και σου λέει κάτσε να τον κρύψω για να μην με κράξουν. Και αναρωτιέμαι σαν νέος... Άμα ο ηγέτης σου δεν δείχνει σέβασμο στα σύμβολα του έθνους τότε θα σεβαστεί και το ίδιο του το έθνος;

  31. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 12/04/2010 09:32:03

    Χρειάζονται πάντα κάποιοι για την βρώμικη δουλειά...

    http://www.monde-diplomatique.gr/spip.php?article274

  32. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 12/04/2010 10:06:02

    Προσφάτως ήλθε εις τήν δημοσιότητα ότι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εισεπράχθησαν προμήθειες τής τάξεως τών Ευρώ 83 εκατομμυρίων διά τήν παραγγελία τών υποβρυχίων. Διατί λοιπόν κανένας δεν λέει να δεσμευτούν οι περιουσίες τών πολιτικών πού έλαβαν τέτοιες προμήθειες και σήμερα οι πολικοί ζητούν από τους συνταξιούχους να συνεισφέρουν από τό υστέρημά τους; Τό δημοσίευμα λέει ότι από τό 2000 και εντεύθεν έγινε ο κακός χαμός από τους υπουργούς Εθνικής Αμύνης, Εξωτερικών και φυσικά των Πρωθυπουργών. Γιατί ξεχάσαμε αυτό πού είπε ο Ανδρέας Παπανδρέου «είπαμε να κάνουμε ένα δωράκι στον εαυτό μας αλλά όχι και 500 εκατομμύρια». Αυτό δε ήτο το ορόσημο διά να αρχίσουν οι λεηλασίες.
    Να τά φέρουν ΟΛΑ πίσω, αλλιώς να σαπίσουν στην φυλακή με συνοπτικές διαδικασίες. Αν δεν απαιτήσει ο Ελληνικός Λαός την επιστροφή των χρημάτων του μην περιμένετε καμμίαν καλλιτέρευσιν. Θα μας εκμεταλλεύονται μέχρι να μας εξαφανίσουν.

  33. Σαος avatar
    Σαος 12/04/2010 10:38:36

    Φάκτορες, για διαβάστε το παρακάτω:

    http://www.nasdaq.com/aspx/stock-market-news-story.aspx?storyid=201004111740dowjonesdjonline000263&title=german-mofeuro-zones-plan-for-greece-not-a-decision-to-give-aid

    Δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως θα μας δανείσουν! Μπορεί να μας αφήσουν να βουλιάξουμε τελείως!!!!

  34. μας δουλεύουν avatar
    μας δουλεύουν 12/04/2010 11:49:18

    ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ:
    Μάρτιος 2010: Ο πληθωρισμός εκτινάχθηκε στο 3,9%.
    Μάρτιος 2010: Η «μαύρη τρύπα» του προϋπολογισμού ΗΔΗ έφτασε τα 288 εκατ. ευρώ.
    Φεβρουάριος 2010: H βιομηχανική παραγωγή μειώθηκε 9,2%.
    Φεβρουάριος 2010: Η ανεργία ξεπέρασε το 10,5%.
    Άρα, ευτυχώς που ήλθε ο Γιωργάκης να μας σώσει από τον "τεμπέλη" Κώστα Καραμανλή.
    ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ "ΣΧΕΔΙΟ" Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΠΑΝΤΡΕΟΥ.
    Ντροπή, ούτε έξι μήνες δεν πέρασαν.
    Εγώ πάντως όταν θυμάμαι "τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα" μου ανεβαίνει η πίεση.
    Να δώ τί Χριστούγεννα θα κάνουμε φέτος.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ μας δουλεύουν 12/04/2010 12:14:35

      Συγγνώμη, τώρα το καταλάβατε ότι υπήρχε σχέδιο;

      Σχέδιο για τη διάλυση της χώρας...

  35. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 12/04/2010 12:03:32

    Πρέπει να διαλυθούμε λίγο ακόμα οικονομικά μέχρι να πειστεί πλήρως ο ελληνικός λαός ότι η μοναδική μας σωτηρία είναι το ΔΝΤ δηλαδή τα λαμόγια της Goldman Sachs και τα golden boys της Wall Street και όχι η κακιά Ευρωπαική Ενωση.
    Μια χαρά τα πάει ο Γιώργος.
    Σε λίγο όλοι θα ασχολούμαστε υποχρεωτικά με την τρομοκρατία (με σεναριογράφο τον Χρυσοχοίδη) και τους λαθρομετανάστες (με σεναριογράφο τον Καρατζαφέρη) ενώ οι τσέπες μας θ' αδειάζουν, το βιωτικό μας επίπεδο θα πέφτει και το μέλλον της χώρας μας θα υποθηκεύεται σε τράπεζες και οργανισμούς αμερικανικών συμφερόντων.

  36. vassilis avatar
    vassilis 12/04/2010 13:13:32

    Γιατι η χωρα δεν προχωρει σε εσωτερικο δανεισμο με επιτοκια αγορας και τρεχει να δανειστει με τοκογλυφικους ορους;πιοι κερδιζουν αφου εμεις θα πληρωσουμε τους τοκους;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ vassilis 12/04/2010 17:26:06

      Χαχα, εσωτερικό δανεισμό με επιτόκια αγοράς, έ Βασίλη!

  37. ataktos avatar
    ataktos 12/04/2010 17:09:58

    πρόκειται για επίσημη πτώχευση της Ελλάδος και ανακοινώθηκε επίσημα την χρεώνετε ο Πρωθυπουργός της χώρας κ. Γεώργιος Αντρέας Παπαντρέου κατά πολλούς Παπατζής

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ataktos 12/04/2010 17:24:55

      Άχ, όλος ο "παπάς" ένα παιχνίδι μπλόφας είναι, αλλά όσοι τον είχαν γαι διάκο, άς προσέξουν μη φορτωθούν τελικά μητροπολίτη! "Έπαιξαν", θυμάμαι, και κάτι ξεσαλωμένοι μανατζερο -"καλογέροι" στο τζογοπαίχνιδο κι άντε να ξεχωρίσεις τώρα τον "παπά" από τον άσσο!

  38. Pikis avatar
    Pikis 14/04/2010 12:33:15

    Πως περιμένουμε από μια χώρα που δεν παράγει τίποτα άλλο εκτός από λαμόγια πολιτικούς και παρατρεχάμενους να ξεχρεώσει και να πάει μπροστά; Ακόμα και με 0.5% επιτόκιο, τα δάνεια ΔΕΝ θα μας σώσουν. Ακούμε για τουρισμό, πετρέλαια κ.α. αλλά όλα αυτά είναι μπουρδολογίες. Είμαστε πίσω σε όλα. Τεχνολογία, υγεία, εκπαίδευση, βιομηχανία, φυσικοί πόροι, μεταφορές. Πως διάολο θα πάμε μπροστά; Μόνο με τα τσιμέντα; Χτίσαμε τα πάντα, βουνά, πεδιάδες, ακόμα και μέσα στη θάλασσα πισίνες! Ούτε ο ΓΑΠ ούτε ο Σαμαράς έχουν τη δυναμική να προχωρήσουν γιατί προέρχονται από τα παλιά καλά "τζάκια". Είναι ξεπερασμένοι. Δυστυχώς, δεν υπάρχουν πολιτικοί να οδηγήσουν σε ανατροπές. Μόνο ανδρείκελα εμφανίζονται. Δεν νομίζω ότι αυτή η χώρα έχει μέλλον. Ούτε παρών.