#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2010 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα μεταξωτά σώβρακα θέλουν και επιδέξιους …



Η νέα Ferrari 458 είναι ένα ονειρεμένο υπεραυτοκίνητο με τέλεια κρατήματα και επιτάχυνση αεροπλάνου. Παρόλα αυτά, κάποιοι από τους τυχερούς ιδιοκτήτες αυτών των ονείρων, έχουν μετανιώσει για την πανάκριβη επιλογή τους. Μερικοί μάλιστα πιστεύουν πως το μοντέλο είναι καταραμένο. Έξι Ferrari 458 έχουν τρακάρει μέσα στους τελευταίους τρεις μήνες, ενώ άλλες τρεις πήραν φωτιά. Μια άλλη καταστράφηκε μέσα σε μια φλεγόμενη αποθήκη.

Σύμφωνα με εκπρόσωπο της εταιρίας, οι συχνές συγκρούσεις είναι συνηθισμένο φαινόμενο για τα πρώτα «εξωτικά» αμάξια μιας σειράς, που βγαίνουν στους δρόμους. «Οι ιδιοκτήτες τους προσπαθούν να τα μάθουν, και μερικοί ξεπερνούν τις δυνατότητες τους ως οδηγοί». Πάντως, η  458 έχει ήδη μεγαλύτερο μέσο όρο ατυχημάτων από άλλα μοντέλα. Όσο για τις φωτιές, η εταιρία το ερευνά. «Αντιμετωπίζουμε  όμως τα περιστατικά ως μεμονωμένα», λέει ο εκπρόσωπος.



Daily Telegraph.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 25/08/2010 22:31:00

    οι φωτιες αν ξεκινουν απο τους θολους,και αν δεν ειναι βραχυκυκλωμα καποιας πλεξουδας,πραγμα οχι τοσο πιθανο,μπορει να οφειλονται σε εφαρμογη προστασιας κακης ποιοτητας σε σημειο που γειτνιαζει με τα κεραμικα φρενα ανθρακονηματων

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonymous 25/08/2010 22:52:37

      Έχω δει σε ντοκιμαντερ του discovery (ultimate factories) πως κατασκευάζονται χειροποίητα, και δεν δικαιολογείται κακή ποιότητα ή αστοχία υλικού.

  2. Paranoia avatar
    Paranoia 25/08/2010 22:36:43

    Στην χρεωκοπημένη Ελλάδα μέχρι σήμερα έχω δει δύο από δαύτες μία κόκκινη και μια άσπρη, σκέψου και να μην είχαμε χρεοκοπήσει.

  3. Factorx avatar
    Factorx 25/08/2010 23:08:08

    Porsche for ever

    • Spm avatar
      Spm @ Factorx 25/08/2010 23:25:15

      Σιγα θα σκισεις κανα καλσον...

      • Factorx avatar
        Factorx @ Spm 25/08/2010 23:26:29

        ζηλιάρη

      • Spm avatar
        Spm @ Spm 25/08/2010 23:27:06

        σωστο κι αυτο

      • Spm avatar
        Spm @ Spm 25/08/2010 23:28:32

        αν ειχα και εγω εκπαιδευτει απο θρυλους της οδηγησης στην "Αγλια", δε θα ζηλευα ...νομιζω!!!

    • Green St avatar
      Green St @ Factorx 26/08/2010 03:05:00

      There is no substitute FACTOR X τι να λέμε τώρα,

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/08/2010 23:10:19

    Κια μια παλιά DeLorean να είχαμε, καλά θάταν...

  5. michal avatar
    michal 25/08/2010 23:12:17

    Bizzarini Strada 5300

    De Tomaso Mangusta

  6. Alex avatar
    Alex 25/08/2010 23:16:44

    Zastava Yugo 45

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Alex 25/08/2010 23:20:15

      Με φουσκωμένα φτερά, φυμέ τζάμια, αυτοκόλλητο του Αρδίζογλου, και Μενιδιάτη στο κασσετόφωνο. Κιμπάρικες καταστάσεις.

      • Alex avatar
        Alex @ Strange Attractor 25/08/2010 23:22:18

        Strange ακριβως καπως ετσι το θυμαμαι και γω οπως και τα Lada 124 χαμηλωμενα με νικελ ζαντες σφυριχτρα στην εξατμιση και αεροτομη καουτσουκ μαυρο ....α και κιντρινους προβολεις ομιχλης...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 25/08/2010 23:23:52

        -προβολείς ομίχλης-
        4 μπροστά και 2 μεγάλους στρόγγυλους πίσω. Άλλα χρόνια!

      • Alex avatar
        Alex @ Strange Attractor 25/08/2010 23:25:08

        Αθανατη ελληνικη λεβεντια....τις ΄΄ασκονες΄΄ τις θυμασαι? ε ρε εργαλειια!!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 25/08/2010 23:26:41

        Πορτοκαλί και λαχανί; Σαν χθες.

      • Alex avatar
        Alex @ Strange Attractor 25/08/2010 23:31:44

        Και τις μπεμπες τις 2002 ,αηλοκωλομενες με φαρδυ λαστιχο να λειπει ο προφυλακτηρας μπροστα με μυστακοφορο οδηγο ξεκουμπωτο πουκαμισο και τσιγαρο ασο φιλτρο στο αριστερο χερι εξω απο το παραθυρο....

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 25/08/2010 23:35:08

        2002 ΤΙΙ, αχ τι μου θύμισες; Τι μουγκρητό!

      • Alex avatar
        Alex @ Strange Attractor 25/08/2010 23:38:20

        Ναι αλλα σαν το ΤΟΥΟΤΑ CELICA του 86-87...το αυτοκινητο που ολοι αγαπησαμε (οι κρεατεμπορες να δεις)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 25/08/2010 23:39:54

        Τσέλικα είχαν τότε όλοι οι ποδοσφαιριστές. Μαύρη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Strange Attractor 25/08/2010 23:45:54

        @ Alex

        Εγώ θυμάμαι μια άσπρη Τσέλικα, να την οδηγεί με εμφανή την αίσθηση του πουλ-μουρ ο Θάνος Λειβαδίτης στους "Ιερόσυλους" το '84. Στο ίδιο μοντέλο αναφέρεσαι ή αλλαξε στο μεταξύ;

      • Alex avatar
        Alex @ Strange Attractor 25/08/2010 23:57:06

        Αυριανιστη εκει πανω κατω ηταν ομως πιο τετραγωνη εκεινη η επομενη ηταν πιο εξελιγμενη και πιο ΄΄ευρωπαικη΄΄..χεχε τι θυμηθηκαμε παλι αποψε ηρωικες εποχες...θυμαμαι το Kadett που ειχε το 1984 ο πατερας μου 1100 και σκεφτομαι πως εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε....

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 25/08/2010 23:58:37

        Τα δαιμονισμένα τα NSU, τα θυμάσαι;

      • Alex avatar
        Alex @ Strange Attractor 26/08/2010 00:00:29

        Εσυ strange πας πιο πισω και αυτα τα θυμαμαι και τα Τραμπαντ οπως και τα Βατμπουργκ και τα 2 ησαν ανατολοκογερμανικα και με διχρονους κινητηρες.....

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Strange Attractor 26/08/2010 00:08:03

        @ Alex

        Α, ΟΚ, κατάλαβα ακριβώς ποιο μοντέλο εννοείς. Γιατί όμως ήταν η χαρά του κρεατέμπορα;

        Όσο για τα ανατολικογερμανικά, μόνο τα Trabant είχαν δίχρονο κινητήρα, όχι και τα Wartburg.

      • Alex avatar
        Alex @ Strange Attractor 26/08/2010 00:10:05

        Ξαναδεστο και τα Wartburg εβγαιναν με διχρονο κινητηρα παντως απο αποψη σχεδιασμου ηταν πολυ προχωρημενα αν αναλογιστει κανεις οτι πρωτοκυκλοφορησαν το 1969-70.

  7. Paranoia avatar
    Paranoia 25/08/2010 23:21:22

    Το παλιό παιδικό ποδηλατάκι μου. Το έκανα ότι ήθελα φεράρι, πόρσε, αεροπλάνο, ελικόπτερο...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Paranoia 25/08/2010 23:22:33

      Τα ίδια μου έλεγαν οι "παραθεριστές" στη Λέρο.

  8. Factorx avatar
    Factorx 25/08/2010 23:28:52

    Πάντως αν δείτε τις τιμές θα τρελλαθείτε. Πόρσε 996 25.000 ευρώ. να βάλω ένα σεντ το σχόλιο spm, να πάρω μια να την κάνουμε όλοι βόλτα;

    • Spm avatar
      Spm @ Factorx 25/08/2010 23:31:42

      μεσα...
      Θα κανουμε και περιοδειες, μ αυτη????

      • Factorx avatar
        Factorx @ Spm 25/08/2010 23:59:54

        αμε

    • Green St avatar
      Green St @ Factorx 26/08/2010 03:05:39

      Τόσο χαμηλά??? Μήπως από τράκα??

  9. Kennan avatar
    Kennan 25/08/2010 23:35:31

    Η διάφορα είναι ότι η Ferrari είναι για φιγουρατζήδες και εμπόρους ναρκωτικών, ενώ η Porsche είναι τους λάτρεις τις αυτοκίνησης. Όσον αφόρα την τεχνολογία και την ποιότητα κατασκευής των δυο εταιρειών, η Porsche είναι μακράν μπροστά.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kennan 25/08/2010 23:39:01

      Εγώ πάλι γιατί βλέπω μόνο χοντρέμπορους και ιδιοκτήτες μπουζουκτσίδικων με πόρσε;
      Μήπως εγώ από έλλειψη γούστου δεν μπορώ να αποκτήσω μια, ή συμβαίνει κάτι άλλο;

      • Factorx avatar
        Factorx @ Strange Attractor 26/08/2010 00:00:33

        strange ασχολήσου με αεροπλάνα καλύτερα

      • Kennan avatar
        Kennan @ Strange Attractor 26/08/2010 00:13:24

        Οι συγκεκριμένοι κυκλοφορούν με μαϊμούδες 911, boxster και Cayenne. Ιστορικά η Porsche έβγαζε εμπορικά μοντέλα που απευθύνονταν στο αγοραστικό κοινό που προτιμάει τέτοιου είδους αυτοκίνητα, για να εξελίξει την 911. Αν συγκρίνουμε π.χ. τo αγοραστικό κοινό της 458 με το κοινό μιας 911 GT2, οι ποιοτικές διαφορές θα είναι τεράστιες!!!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 26/08/2010 10:30:08

        Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω κι εγώ. Μην ξεχνάμε ότι τα εξωτικά supercars συνήθως "διώχνουν" το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής τους πριν καν ξεκινήσει αυτή σε αραβόγυφτους και χασισοτραγουδιστές.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kennan 26/08/2010 00:15:03

      Σωστός ο Kennan.

  10. michal avatar
    michal 25/08/2010 23:38:58

    Kserei kaneis thn Bristol?

    www.bristolcars.co.uk

    paragei to Fighter pou einai to taxutero ston kosmo.

    • Alex avatar
      Alex @ michal 26/08/2010 00:04:38

      michal οντως οι αγγλοι στα χειροποιητα super cars κανουν αριστουργηματα και να σκεφτεις οτι η συγκεκριμενη εταιρεια ειναι ΄΄οικογενειακη΄΄

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Alex 26/08/2010 00:07:09

        Κάποτε είχα ένα ΤR7. Μάπα το καρπούζι.

      • Kennan avatar
        Kennan @ Alex 26/08/2010 00:36:45

        Συμφωνώ με τον Strange. Τα Αγγλικά σπορ μοντέλα είναι μ.......α!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Alex 26/08/2010 00:39:43

        2000 κ.εκ. 92 άλογα, μοντέλο 1982. Μάααααπα. Μα εντελώς. Αν περνούσες τα 100 χλμ. νόμιζες πως θα διαλυθεί.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 26/08/2010 00:45:48

        Εγω μιλησα για super cars kennan kai strange...πχ Aston Martin....TVR...etc etc etc οπως και το Βristol που λεει ο michal...34 τελικη και 3,4 0-100 δεν ειναι λιγα.χεχεχεχε

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Alex 26/08/2010 00:48:07

        Για την Ελλάδα του `80 το TR7 ήταν supercar!

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 26/08/2010 00:50:24

        σωστο και αυτο εδω ηταν η ασκονα....αααα και το Opel Manta...πσσσσσσσσσςςς το αυτοκινητο!!!!!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/08/2010 00:17:15

    Alex & Kennan, αφιερωμένο εξαιρετικά:
    h..p://www.antinews.gr/?p=6057

  12. blue nile avatar
    blue nile 26/08/2010 02:09:39

    Δε πα να'χεις και Ferrari και Porsche...
    Τα καλοκαιρινά κυριακάτικα απογεύματα του μαζικού γυρισμού απο τη Χαλικιδική το V Strom μου τα αφήνει όλα σταματημένα και με φτάνει σπιτάκι με αξιοπρέπεια. Αν τύχει και κανένα φρακάρισμα από εκείνα τα καλά που το Τορώνη-Θεσσαλονίκη βγαίνει σε τετράωρο και κάτι, πόσοι από τους κατόχους πανάκριβων αυτοκινήτων θα τα άλλαζαν ευχαρίστως με Kymco 150cc?
    Πόσες και πόσες φορές δεν τους προσπερνάω δέκα δέκα και σιγοτραγουδώ: καλύτερα παπάκι παρά το Μητσοτάκη...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ blue nile 26/08/2010 02:12:52

      Όταν όμως φυσάει ο βαρδάρης και βρέχει και από πάνω;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ blue nile 26/08/2010 10:28:40

      Συγνώμη, αλλά Χαλκιδική με μηχανάκι δεν πάω με τίποτα, από τη μία οι αρχικάγκουρες που κοντεύουν να κάνουν λωρίδα και στο διαχωριστικό και από την άλλη ο ήλιος (εκτός αν μιλάμε για βράδυ οπότε ακόμα χειρότερα από ασφάλεια). Επίσης πόσο καιρό έχεις να πας Χαλκιδική γιατί εγώ μποτιλιάρισμα (δλδ να μην μπορείς να πας πάνω από 100) έχω να δω χρόνια.

  13. S.T. avatar
    S.T. 26/08/2010 17:29:50

    http://www.youtube.com/watch?v=yuiaRtOONBI

  14. η Dimi avatar