#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2011 06:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα μεγάλα ερωτήματα της συμφωνίας των Βρυξελλών



Ομηρος των τραπεζών θα γίνει για τις επόμενες δεκαετίες η Ελλάδα. Κι αυτή τη φορά όχι των Ελλήνων μικροτραπεζιτών, αλλά των μεγάλων καρχαριών που θα δανείσουν τη χώρα μας με 150 δισ. ευρώ τα επόμενα 10 χρόνια. Μόνο τα επόμενα δύο χρόνια θα δοθεί υποστήριξη ύψους 50 δισ. ευρώ από τη συμμετοχή των ιδιωτών, δηλαδή των τραπεζών.

Το ζήτημα είναι με ποιο τίμημα θα γίνει κάτι τέτοιο. Ποιος θα είναι ο ρόλος των τραπεζών στην οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη της χώρας για πολλές – πολλές δεκαετίες.

Αυτό είναι το πρώτο μεγάλο ερωτηματικό της συμφωνίας των Βρυξελλών. Αν και πολλά σημεία είναι ακόμη πολύ θολά και θα ξεκαθαρίσουν σε συνέντευξη τύπου της Παρασκευής, υπάρχουν και ορισμένα άλλα ερωτηματικά που βγαίνουν από τις φειδωλές κουβέντες.

Παραδείγματος χάριν, φτάνουν τα 109 δισ. ευρώ που φέρεται να δίνεται ως βοήθεια στην Ελλάδα; Θα μπορέσει να καλύψει τις δανειακές της ανάγκες όλα τα επόμενα χρόνια;
Σημαντικό είναι επίσης ότι ακούγοντας όλες τις συνεντεύξεις και δηλώσεις των ευρωπαίων δεν καταλάβαμε ποιο είναι το τελικό ποσό του πακέτου. Αλλοι είπαν για 135 δισ. (Σαρκοζί), άλλοι για 109 δισ. άλλοι για 150 δισ. και τελικά ο καθένας έλεγε το δικό του νούμερο. Είναι χαρακτηριστικό ότι άλλοι έλεγαν ότι το αρχικό ποσό από τους ιδιώτες θα ήταν 50 δισ. κι άλλοι 37 δισ. με τα υπόλοιπα 71 δισ. να δίνονται από την ΕΕ και το ΔΝΤ.
Επίσης, λέγεται ότι η συμφωνία ουσιαστικά διαγράφει το ελληνικό χρέος κατά 26,1 δισ. ευρώ ή το 12% του ΑΕΠ. Πώς θα γίνει αυτό; Με μείωση επιτοκίων ή με εθελοντικό hairacut από τους κατόχους ομολόγων; Μήπως, επίσης, είναι μικρό το ποσό για ένα τόσο τεράστιο χρέος; θα μπορέσει δηλαδή η Ελλάδα τα επόμενα χρόνια να μειώσει το χρέος της το οποίο είναι πάνω από 170%, επομένως, θα συνεχίσει να είναι ίσως πάνω από 160%;
Δεν μας διαφώτισαν επίσης αν όλο το πακέτο οδηγεί σε selective default και σε πιστωτικό γεγονός που θα μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα. Αν καλύπτουν με εγγυήσεις οι άλλες χώρες έχει καλώς, αν δεν το κάνουν η κατάσταση θα είναι ίδια και χειρότερη.
Ο Ζ. Κλοντ Τρισέ συμφώνησε να αποδεχθεί τα χρεοκοπημένα ελληνικά ομόλογα ενώ ανέφερε χαρακτηριστικά ότι πρόκειται για ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ συμμετοχή των ιδιωτών “και θα δούμε τι θα γίνει”. Ανέφερε ότι δημιουργείται ένα “ταμείο” 35 δισ. ευρώ το οποίο θα μπορούσε να καλύψει τις όποιες ανάγκες προκύψουν σε ένα πιστωτικό γεγονός.
Θα πρέπει να περιμένουμε και το τελικό επιτόκιο που δίνονται τα νέα δάνεια και που θα τιμολογηθούν τα παλαιά. Λέγεται ότι θα είναι 3,5% αλλά τίποτε δεν είναι ακόμη ξεκάθαρο.
Υπάρχει και μια είδηση που είναι πολύ “θολή” και ύποπτη. Λέγεται ότι θα υπάρξει ένα haircut 20 δισ. Αληθεύει κάτι τέτοιο;
Τέλος, σύμφωνα με τους FT Γερμανίας, από το συνολικό πακέτο, τα 70 δισ. θα βρεθούν από τις ιδιωτικοποιήσεις και τα 20 δισ από το “κούρεμα”. Επομένως, τι λεφτά βάζουν οι άλλοι εταίροι αν τελικά η βοήθεια στην Ελλάδα προέρχεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό από το ξεπούλημα της κρατικής περιουσίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/07/2011 23:33:37

    ΄΄Διαπραγματεύτηκα σκληρά΄΄ λέει ο Παπανδρέου
    Ισχυρή ανάπτυξη, η ελληνική οικογένεια κλπ, κλπ, η επιμήκυνση (κάθε 4 μήνες επιμηκύνουμε το χρέος ) κλπ, κλπ., η Ελλάδα θα αλλάξει, τα παιδιά μας είναι τυχερά, εμείς οι Έλληνες αισθανόμαστε ασφάλεια κλπ ,κλπ...
    Ούτε να τα διαβάσει δε μπορεί κι ας λέει κάθε φορά τα ίδια...ας πάει κάποιος να τον μαζέψει!!!
    ΥΓ: Και φυσικά καρπώνεται απίστευτη δόξα

  2. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 21/07/2011 23:37:13

    "Η Ελλάδα γίνεται η πρώτη δυτική χώρα που χρεοκοπεί τα τελευταία 60 χρόνια" σύμφωνα με όσα δημοσιεύουν αυτή την ώρα ηλεκτρονικά οι Financial Times.
    Θεωρούν βέβαιο πως η S&P θα κατατάξει τη χώρα μας άμεσα σε καθεστώς "επιλεκτικής χρεοκοπίας" και θα ακολουθήσουν η Fitch και η Moody's οι οποίες θα θεωρήσουν επίσης χρεοκοπία τις σημερινές εξαγγελίες

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/07/2011 23:37:42

    Δεν πρέπει να έχει υπάρξει ανάλογη περίπτωση στη παγκόσμια ιστορία να καταλαμβάνεται από τους banksters σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα μια χώρα που ανήκει στις ανεπτυγμένες του πλανήτη.

    Συμμετοχή ιδιωτών σημαίνει ότι η Ελλάδα περνάει στα χέρια της Goldman Sachs, της Fitch, της Pimco, της Dagong.
    Η ίδια η Goldman Sachs δήλωσε σήμερα δι' εκπροσώπου της: 'ΒΕΤΤΕR THAN EXPECTED'

    Συμμετοχή ιδιωτών σημαίνει ΕΠΙΣΗΜΗ παράδοση των κρατών σε αρπακτικά και πλήρη κατάλυση όσων θεσμών ακόμα υπο-λειτουργούν, έστω.

    Χειρότερη εξέλιξη δεν μπορούσε να υπάρξει.
    Ο papster κατόρθωσε να διαλύσει ως και αυτό το κουτσο-ελληνικό τραπεζικό σύστημα.
    Από την άποψη αυτή σήμερα πρέπει να έχει πάρει βαθμό excellent από τα παγκόσμια αφεντικά του.

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 21/07/2011 23:40:21

    Οικονομολόγος δεν είμαι.Άλλοι σχολιαστές του Antinews γνωρίζουν καλύτερα και διεξοδικά.Αντιλαμβάνομαι,απλά,το εξής:το μαρτύριο της σταγόνας για τη πατρίδα ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...Στην αρχή μνημόνιο 1,δανειακή σύμβαση,μετά Μεσοπρόθεσμο,κατόπιν Εφαρμοστικός,στη συνέχεια επιλεκτική χρεωκοπία,πιθανολογείται ελεγχόμενη χρεωκοπία και στο ΒΑΘΟΣ ΠΛΗΡΗΣ χρεωκοπία...το ΧΑΟΣ δηλαδή....Η κυβέρνηση Παπανδρέου ΟΔΗΓΕΙ με μαθηματική ακρίβεια τη χώρα στο ΓΚΡΕΜΟ...Όλα γίνονται σιγά-σιγά....Και το εκπληκτικό είναι πως ΟΛΑ μας τα παρουσιάζουν,ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,αγγελικά πλασμένα...Μετά έρχεται ο ΟΛΕΘΡΟΣ....Είναι ΠΑΝΟΥΡΓΟΙ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ....Τώρα γίνεται η συνέντευξη Τύπου Παπανδρέου στους Έλληνες δημοσιογράφους.Οι απαντήσεις που δίνει είναι ΑΣΤΕΙΕΣ..ΑΝΕΥ περιεχομένου....

  5. drider avatar
    drider 21/07/2011 23:41:21

    Προφανώς από εδώ και πέρα θα πρέπει να διαβάζουμε πολύ περισσότερο τις απόψεις του κ. Ρουμπινί. Οι ομοιότητες της σημερινής απόφασης με αυτά που είχε υποστηρίξει στο (πρόσφατο) παρελθόν είναι εντελώς συμπτωματική:

    h**p://blogs.forbes.com/afontevecchia/2011/07/18/roubini-on-europes-last-stand-dont-fear-a-greek-debt-restructuring-and-a-selective-default/

  6. ierofantis avatar
    ierofantis 21/07/2011 23:42:09

    Να προσθέσω και εγώ μερικά δικά μου;

    1. Η επί 10ετία πρακτικά έξοδος της χώρας από τις αγορές και η οικονομική της κηδεμονία από τις χώρες δανείστριες και τους ιδιώτες τί αντίκτυπο θα έχει για τη διεθνή θέση και το κύρος της χώρας;

    2. Έχετε καμία αμφιβολία ότι από φθινόπωρο δεν θα έχουμε επιβολή από τους Εταίρους μας και νέου πακέτου ακόμα σκληρότερων μέτρων;

    3. Τι σημαίνει για τα ελληνικά εθνικά θέματα (Σκοπιανό, Ελληνοτουρκικά, Κυπριακό, Αιγαίο κλπ) η οικονομική κηδεμονία ή μάλλον καλύτερα, ο απόλυτος οικονομικός έλεγχος και η πολιτική υπαγόρευση θέσεων και ενεργειών από αλλότρια συμφέροντα επί ελληνικών ζωτικών εθνικών συμφερόντων;

    4. Σχετιζόμενο με το ανωτέρω, και ειδικότερο θέμα. Ακούγοντας τις ανησυχητικές ειδήσεις για την οικονομία της Κύπρου μετά και την πρόσφατη καταστροφή και με δεδομένη τόσο την έκθεση των Κυπριακών Τραπεζών στα ελληνικά ομόλογα όσο και την ανοικτή διαπραγμάτευση για επίλυση του Κυπριακού πως διαμορφώνεται πλέον ο χάρτης ισχύος και για την Κύπρο; Μήπως θα δούμε σχέδιο Ανάν ΙΙ σε μια Κύπρο με οικονομικά προβλήματα ως αντάλλαγμα για τη διατήρηση της βιωσιμότητας της δικής της οικονομίας;

    5. Αφού η Ελλάδα θα ελέγχεται οικονομικά για πολλά - πολλά χρόνια, τι μας εμποδίζει να σκεφτούμε ότι από εδώ και στο εξής (και με την επιφύλαξη κάποιας ιδιαίτερης και απρόβλεπτης εξέλιξης), το πολιτικό σκηνικό της χώρας και οι όποιες πολιτικές ήθελε αυτό αναπτύξει, δεν θα ελέγχεται απολύτως και δεν θα ακολουθεί κατά γράμμα τις εντολές των διευθυντηρίων των δανειστών και επίδοξων διασωστών μας;

    6. Η εξυφαινόμενη ελεγχόμενη χρεοκοπία της χώρας μας τελικά αποκλείει για το βραχύ ή μέσο μέλλον την ανεξέλεγκτη χρεοκοπία, ή την επιτείνει σαν ενδεχόμενο;

  7. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 21/07/2011 23:46:31

    Καλησπέρα, μια πρώτη εκτίμηση:
    -Τα 26,1 δισ. ευρώ δεν διαγράφονται, επαναγοράζονται ομόλογα
    -Το μεσοπρόθεσμο γίνεται μακροπρόθεσμο
    -Οι ιδιώτες (τράπεζες) που θα μας δανείσουν, θα είναι με επιτόκιο κάτω από 5%
    Από 3%-4,5%.
    -Δεν θα εκδοθεί ευρωμόλογο, γιατί θέλουν να μας πάρουν τη δημόσια περιουσία
    - Για εγγυήσεις δεν είπαν τίποτε
    - Από τη στιγμή που θα μας δίνουν δάνεια μέχρι το 2020 σημαίνει ότι δεν προβλέπουν τρομερή ανάπτυξη,αντιθέτως μας κρατούν όμηρους

  8. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 21/07/2011 23:52:09

    Παντως κανενα απο τα προσωπα ειτε του ΓΑΠ ειτε του Βενιζελου ειτε των αλλων μου εδωσε την εντυπωση οτι κερδισαν κατι μετα απο σκληρη διαπραγματευση.
    Δεν ειδα καμμια ικανοποιηση στα προσωπα τους,μαλλον μας δουλευουν απο αυτα που λενε αυτη τη στιγμη στη συνεντευξη τυπου. Πιστευω να τους περιλαβουν στη βουλη και να μην ξεφυγουν.

  9. jkr avatar
    jkr 21/07/2011 23:54:50

    - Όροι νέου δανεισμού;;
    - Εξάρτηση ελληνικών τραπεζών λόγω συμμετοχής στην εθελοντική μη πληρωμή τους;
    - Εγγυήσεις στον νέο δανεισμό;;
    - Επιτάχυνση εκποίησης περιουσίας με το μεσοπρόθεσμο;;
    - Ο νέος δανεισμός πού θα διοχετευθεί;;
    - Η "ελάφρυνση" των 37 δις για ένα χρέος 350 + 150 + τόκοι 2 πακέτων σημαίνει κάτι ιδιαίτερο;;
    Εν τέλει, τόσο πολύ αξίζει ο ορυκτός μας πλούτος;;;

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ jkr 22/07/2011 00:26:49

      "Εν τέλει, τόσο πολύ αξίζει ο ορυκτός μας πλούτος;;;"

      Ο ΓΑΠ κέρδισε δύο στοιχήματα: Ότι οι κερδοσκόποι δεν θα ξαναχτυπήσουν τη χώρα μας και ότι το επιτόκιο δανεισμού θα πέσει , από το 2012.
      Ως αντάλλαγμα θα δώσει ολόκληρο τον ορυκτό πλούτο

  10. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 21/07/2011 23:59:04

    ΦΩΝΗ ΛΑΟΥ ΟΡΓΗ ΘΕΟΥ: Οι άνθρωποι της εξουσίας συνεχώς υποτιμούν τον λαό μας. Κακό του κεφαλιού τους γιατί θα έρθει και η στιγμή που ο λαός μας θα μιλήσει.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Χρήστος Δημάρης 22/07/2011 00:25:31

      Ποτε;;;;

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/07/2011 00:05:19

    Tα νουμερα ειναι κυμαινομενα γιατι υποτιθεται οτι η συμμετοχη του ιδιωτικου τομεα ειναι εθελοντικη.

  12. loretta avatar
    loretta 22/07/2011 00:07:11

    παρα ταυτα που ειναι ο Τιραμολα βρε παιδια να μας μεταφραζει τις απιστευτες π&&^%&(ες του ΓΑΠ????

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 22/07/2011 00:07:30

    Τα καλύτερα τα φύλαγαν για το τέλος:

    Ο Βenny τάχθηκε υπέρ της Παγκόσμιας Οικονομικής Διακυβέρνησης και ο ΓΑΠ ευχαρίστησε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ τους Κεμάλ Ντερβίς, Πάρκερ, Γ. Στίγκλιτς, και τους άλλους ξένους συμβούλους του.

    Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.

    Τόσο ο Αρχαιοπτέρυγας όσο και ο Επώνυμος από αυτό εδώ το βήμα έχουν κρούσει τον κώδωνα για το τι θα σήμαινε η "κατάληψη" και των ελληνικών -κουτσά στραβά- τραπεζών.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ αλλενάκι 22/07/2011 00:14:36

      Έκανε ευχαριστίες Χριστέ μου, λες και του έδωσαν το όσκαρ!
      Τι τραγωδία ζούμε.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ victoria (true) 22/07/2011 00:19:33

        Victoria έχουμε μπλέξει πολύ άσχημα.

        Είπε παραπάνω ο Ιεροφάντης για το σημείο 1. "μας πέταξαν έξω από τις αγορές για 10 χρόνια" και βάλε ...

        Αυτό το σημείο 1. το αποσιωπούν επιμελώς και στη συνέντευξη μόλις τώρα ο ψεύτης ξεχάστηκε μέσα στα ψέματά του και είπε:

        "ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ!!!"

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ αλλενάκι 22/07/2011 00:24:40

          Σας διάβασα όλους, κι αυτό που είπε ο ιεροφάντης για τα εθνικά θέματα, μαχαιριά...
          Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε πια, ούτε ψύλλος στον κόρφο της Ελλάδας. Τι μπορεί να κάνει μια σαρδελίτσα μέσα σε μια θάλασσα με καρχαρίες.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ victoria (true) 22/07/2011 00:32:50

            Η σαρδελίτσα μπορεί να κάνει κάτι, που ξεχνάει τα τελευταία 40 χρόνια να κάνει.

            Να επανελληνιστεί.

            Να ξαναβουτήξει στα νάματα του πολιτισμού και του αέναου φωτός της και να αναγεννηθεί.

            Και αυτό θα γίνει θέλουν δε θέλουν μερικοί βρωμεροί κουστουμαρισμένοι και οι ντόπιοι λογοθέτες τους.

            Το παράδειγμά της και την αναγέννησή της, την αναμένει όλος ο κόσμος...

          • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
            ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ ierofantis 22/07/2011 00:39:54

            "Να επανελληνιστεί."
            Είναι το μυστικό ierofanti. Το πως θα γίνει, έχει μια δυσκολία. Δυο- τρία έντυπα το έχουν καταλάβει και ο κόσμος τα στηρίζει

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 22/07/2011 00:45:11

            Τι ιεροφαντης θα ήμουνα αν δεν αποκάλυπτα τα μυστικά, ε;

            Μακάρι εκτός από τα έντυπα, να το καταλάβουν και οι Έλληνες.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ ierofantis 22/07/2011 12:12:20

            Το ελπίζω ιεροφάντη.

            Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για να συγκρατηθώ μπροστά σε αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι αυτό το "είμαστε ο σπόρος που δεν πεθαίνει"...

            Δυστυχώς ή ευτυχώς έλαχε στη γενιά μας να αποδείξουμε ότι είμαστε άξιοι της ιστορίας μας.

            Ελπίζω όμως να το καταλάβει όλη η γενιά, κι όχι εμείς εδώ μόνο...

  14. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 22/07/2011 00:10:23

    Αυτό το καλοκαίρι, ραγιάδες-ραγιάδες...(μετά το αποτυχημένο κίνημα του Ορλώφ στη Μάνη).Τελειώσαμε κύριοι. Ο ιδιώτης "επενδυτής" θα έχει την δυνατότητα κατάσχεσης κρατικής περιουσίας σε περίπτωση αδυναμίας εξόφλησής του(δεν δεσμεύεται από καμμιά απολύτως ρήτρα, εφαρμοστέο το ιδιωτικό διεθνές δίκαιο).Οπερ μεθερμηνευόμενον: μπορεί να κατασχέσει από ακίνητο (κτίσμα, γή,νησί) μέχρι και μαχητικό της Π.Α.Βάζω στοίχημα (πού'σαι ρε Μπέο...) ότι: 1)συντομότατα θα υπάρξουν ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΕΣ εξελίξεις στα εθνικά μας ζητήματα με λύσεις ΠΑΚΕΤΑ.Πάω να βγάλω διαβατήριο γιατί σε λίγο με βλέπω να το χρειάζομαι για να πηγαίνω στην ιδιαίτερη πατρίδα μου
    2)οι ίδιοι ιδιώτες "επενδυτές" θα εκφράσουν ενδιαφέρον για την εκμετάλλευση του ελληνικού υπεδάφους (χερσαίου και θαλάσσιου)

  15. ierofantis avatar
    ierofantis 22/07/2011 00:12:01

    Η συμφωνία αυτή βλάπτει ή εξυπηρετεί τα ζωτικά εθνικά συμφέροντα της χώρας μας και τα συμφέροντα του λαού της;

    Αντώνη Σαμαρά, όταν γίνουν εκλογές και πριν κερδίσεις την αυτοδυναμία και την κυβέρνηση, θα κληθείς στις Βρυξέλλες για να υπογράψεις συνυποσχετικό με τους δανειστές ότι θα τηρήσεις τα υπεσχημένα;

    Αν κληθείς, θα πας;

    Αν όχι, θα ξεκαθαρίσεις σε κάθε ενδιαφερόμενο και σε όλους τους τόνους ότι δεν δεσμεύεσαι από συμφωνίες που βλάπτουν τα εθνικά συμφέροντα της χώρας;

    • Eva avatar
      Eva @ ierofantis 22/07/2011 00:19:53

      Ειναι η τελευταια μας ΕΛΠΙΔΑ........!!!!!!!!!!!.....

  16. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 22/07/2011 00:12:33

    Ρε παιδιά, ακόμα και η Γερμανική Κατοχή κράτησε 3,5 χρόνια... Το κουστούμι που πάνε να μας φορέσουν για καμιά 30αριά χρονάκια δεν φοριέται. Απλά δεν φοριέται. Ακόμα κι αν δεχόμασταν εμείς ο λαός - οι ελίτ μας το έχουν δεχτεί προ πολλού - να πουλήσουμε τα πάντα. Είναι ένας Οικονομικός Αρμαγεδδών. Χωρίς δικό μας νόμισμα, είμαστε σιδηροδέσμιοι. Δεν μπορεί να μην μπορούμε να ρίξουμε τον ΓΑΠ, δεν μπορεί να είμαστε τόσο σκλάβοι! Αν ισχύουν ακόμα οι νόμοι της Φύσεως και της Ζωής, αν ακόμα η Ύβρις ακολουθείται από Νέμεσι και Κάθαρσι, αυτός ο άνθρωπος πρέπει πολύ σύντομα να φάει χώμα, πρώτος αυτός για άμεσο παραδειγματισμό και μετά έπεται όλο το σινάφι...

    • Eva avatar
      Eva @ Ευαγγελία 22/07/2011 00:21:04

      Ετσι...!!!!!!!

  17. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 22/07/2011 00:22:59

    Ευρωπαική διακυβέρνηση είναι η Κατοχή που τα SS φορούν κουστούμια και όχι στολές, και οι δοσίλογοι ταγματασφαλίτες λέγονται βουλευτές, και τα βασανιστήρια στην οδό Μερλιν στο κτήριο της Γκεστάπο είναι η τοπική ΔΟΥ...

  18. giorgio avatar
    giorgio 22/07/2011 00:28:25

    la merda e sempre merda

  19. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 22/07/2011 00:29:12

    τα πραγματα ειναι πολυ απλα. η αποψινη συμφωνια ειναι ενα πολυ καλο πατημα για την κυβερνηση που με την βοθηθεια τον μμε να προκηρυξει εκλογες για τον σεπτεμβριο. πριν αναγκαστει παλι τον σεπτεμβριο να παρει καινουρια μετρα γιατι αυτο ειναι το μονο σιγουρο. εκλογες για περισωσει οτι μπορει ,γιατι αργοτερα θα οδηγηθουνε σε ανεπανορθωτη ζημια . πανω απο ολα τους πασοκους ολα αυτα τα χρονια τους ενδιαφερει το τομαρι και το κομμα τους και οχι η ελλαδα.

  20. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 22/07/2011 00:30:20

    Είναι αυτονόητο ότι, για να ολοκληρωθούν ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ, θα πρέπει να συμβάλλουμε (αποκλειστικά και μόνο) όλοι εμείς ως υπεύθυνοι πολίτες, αποδεχόμενοι αδιαμαρτύρητα τον καταιγισμό νέων μέτρων που συνεχώς θα ψηφίζουν - για το καλό μας - οι "έχοντες τη λαϊκή εντολή" κάργα δημοκράτες εθνοπατέρες μας και πληρώνοντας με χαρά τα δυσβάστακτα ποσά που κάθε φορά θα μας επιβάλλουν, αφού δεν θα αποτελούν "στυγνή φορολόγηση", αλλά πατριωτική "συνεισφορά στη σωτηρία και ανάπτυξη της χώρας"!

    Ερωτώ αφελώς: Ποιός από τους επί εδώ και 1,5 χρόνο δραματικά παλινωδούντες άχρηστους και ανίκανους κυβερνώντες έχει τις ικανότητες και την αποφασιστικότητα για να δρομολογήσει τη θέση της Ελλάδας σε τροχιά ανάπτυξης; Υπάρχει σχετικός σχεδιασμός, ρεαλιστικός και υλοποιήσιμος; Γιατί δεν με πείθουν οι πανηγυρικές εξαγγελίες στο Ζάππειο ΙΙ (ένα χρόνο μετά τις πανηγυρικές εξαγγελίες στο Ζάππειο Ι); Έχουν συγκεκριμενοποιηθεί και, προπαντός, αποτιμηθεί οι εγγυήσεις που θα απαιτηθούν; Τι θα συμβεί αν το έλλειμμα δεν πέσει κάτω από το 3%; (μάλλον έπρεπε να αντιστρέψω το ερώτημα).

    Και τέλος, ποιά είναι η πιο συμφέρουσα ημερομηνία για ΕΚΛΟΓΕΣ, πριν "το κάψουμε";

  21. lornion avatar
    lornion 22/07/2011 00:38:45

    θα περιμένω τα σχόλια του κ.Σαμαρά ,αυτό είναι βασικό για τα χρόνια μου.

  22. rally monkey avatar
    rally monkey 22/07/2011 00:41:27

    Η κυρια φαση προετοιμασιασ για εξοδο της Ελλαδας απο την Ευροζωνη ολοκληρώθηκε με υπογραφες ΓΑΠ και Ευ.Βενιζελου.
    H Ελλαδα 'ειδικη και κατ'εξαιρεσην λυση' οσον αφορα τη συμμετοχη ιδιωτων - ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΧΩΡΕΣ θα τηρησουν πιστα τις υπογραφες τους ως κυριαρχα κρατη και τις δεσμευσεις τους.. κλπ κλπ' - στα σημεια 6) & 7) της δηλωσης.
    Ακολουθηθηκε η επιταγη των αγορων >καψτε την Ελλαδα για να σωθει η ευροζωνη< (προσωρινα η ευροζωνη..)
    Η Ελλαδα δε θα εχει καλα ξεμπερδεματα (τους αφησαμε αρκετα στην εξουσια που δεν ειχαμε πια την παραμικρη αμφιβολια) αλλα αυτοι που κατεστρωσαν το σχεδιο ελπιζουν πως το προβλημα θα γινει 'ringfence' εκει - κερδιζουν χρονο να προετοιμαστουν να προστατευσουν τους υπολοιπους.
    Παρελαβαν (οχι μονον ο ΓΑΠ πλεον αλλα και οσοι τον στηριξαν στη βουλη) κυριαρχο κρατος και απροσδιοριστο το τι ακριβως non-state θα παραδωσουν.

    (αυτα τα ολιγα με πολλή προσπαθεια να ελεγξω το αισθημα οργης)

  23. Eva avatar
    Eva 22/07/2011 00:56:51

    Οργη και ΑΠΕΛΠΙΣΙΑΑΑΑΑΑΑ.....!!!!!!!!!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Eva 22/07/2011 01:04:17

      Κάτσε Εύα, έχει κι' άλλο...

      Ο πρωθυπουργός μας μας είπε ότι το ζήτημα της επιλεκτικής χρεοκοπίας είναι δευτερεύον.

      Λοιπόν επειδή μέσα στις επόμενες μέρες οι οίκοι αξιολόγησης θα μας κυρύξουν σε καθεστώς επιλεκτικής χρεοκοπίας πλην της Moody's που θα μας κηρύξει σε καραμπαμπάμ χρεοκοπία, μπορεί ο κύριος πρωθυπουργός να μας εξηγήσει πως το ελληνικό εμπόριο και οι ελληνικές εισαγωγές θα πληρώνονται από τουδε και εξής;

      Με μεταχρονολογημένες επιταγές ή με ... μετρητά;

      Και ποιος έχει σήμερα μετρητά να πληρώνει προμηθευτές εξωτερικού;

      Πάω για ύπνο, γιατί όσο μένω ξύπνιος όλο κουταμάρες σκέφτομαι και ξαγρυπνώ...

  24. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 22/07/2011 01:33:21

    Cocu et battu et content!
    Kαι κερατάς και δαρμένος και ευχαριστημένος!
    Με μικρές διαφοροποιήσεις όμως.
    Κερατάς , sorry , ο λαός μιά και η σε βάρος του απιστία με όλες τις έννοιες των κυβερνώντων είναι καθημερινή κατάσταση.
    Δαρμένος , εμείς , ο λαός , τα κορόϊδα με τις ατελείωτες θυσίες (έως δόση
    αλληλεγγύης με το ζορι προσφέρεται από τους συνταξιούχους).
    Ευχαριστημένος προφανώς ο Soros , Jeffrey GAP- και η παρέα τους , αφού μπορούν και μάς δουλεύουν. Μπορεί και λέει έναν ολόκληρο χρόνο τα ίδια πράγματα ,να επιχαίρει στην κατρακύλα τάχα για επιτυχίες και να παρουσιάζει το κώνιο για τονωτικό αναψυκτικό. Συναισθηματικά ψυχρός , αναίσθητος και αναίσχυντος.

    Στήσανε ολόκληρη παράσταση για να εμφανίσουν την ασαφή "ελάφρυνση" με την σαφέστατη μακρόχρονη δέσμευση , ως τάχατες επιτυχία.
    Επιτυχία για ποιούς ; Για τίς τράπεζες ;
    So WHAT? Ε! ΚΑΙ ;;
    Μήπως θα βελτιωθούν οι συνθήκες στην οικονομία μας έτσι ;.
    Θα δούμε να τρέχουν νέες θέσεις εργασίας ; θα πάψει η ληστοσυμμορία να μάς μειώνει τις αποδοχές χωρίς έλεγχο , χωρίς όρια και χωρίς προοπτικές;.
    Το μόνο που έγινε είναι ότι ανανεώθηκαν οι δεσμεύσεις μας και πέρασαν σε διακρατική βάση οι επιβαρύνσεις που πρόσφατα μάς φόρτωσαν και εκείνες που θα αρχίσουν να σκάνε στις πλάτες μας από το φθινόπωρο (νέες μειώσεις αποδοχών κ.λ.π.)
    Και όλα αυτά χωρίς τίποτε να δείχνει ή να διασφαλίζει αποκοπή από την ρεμούλα και την πασοκοποίηση τού κράτους.

    Το κείμενο τής απόφασης είναι και εδώ :
    h--p://www.naftemporiki.gr​/news/redirstory.asp?id=20​22041
    Μιλάει για 109 δις , για παράταση χρόνου αποπληρωμής μόνο για τα μελλοντικά δάνεια , επιτόκιο 3,5% περίπου (τουλάχιστον και χωρίς πλαφόν) και για "απόφαση της Επιτροπής να συστήσει ειδική ομάδα η οποία θα συνεργασθεί με τις ελληνικές αρχές προκειμένου να διοχετευθούν οι πόροι των διαρθρωτικών ταμείων προς την ανταγωνιστικότητα και την οικονομική μεγέθυνση, τη δημιουργία θέσεων εργασίας και την κατάρτιση."

  25. dino avatar
    dino 22/07/2011 02:08:41

    Να τους χαιρονται τα κομματοσκυλα τους.

  26. The Saint avatar
    The Saint 22/07/2011 19:03:54

    Τα ΜΜΕ εν τω μεταξύ συνεχιζουν απτόητα το θεάρεστο έργο τους, και νοιώθω ήδη τον κόσμο (και απ'όσα ακούω ότι καταλαβαίνουν) να πέφτει πάλι σε νάρκη... Δεδομένου και του θέρους...

  27. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 29/07/2011 13:03:13

    M ε την μεθοδευμένη υποθήκευση της χώρας ο τζέφρυ κατάφερε να χαρίσει τον εθνικό μας πλούτο έμμεσα και να αναγκαζόμαστε μετά να αγοράζουμε τα δικά μας πετρέλαια.
    Αίσχος