#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2012 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Τα μέτρα θα περάσουν ακόμη και με 153-154 βουλευτές»



Αυτή είναι η εκτίμηση των στελεχών των κομμάτων που πιστεύουν ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα στις ψηφοφορίες που ακολουθούν, εκτός κι αν κάποιοι προκαλέσουν πολιτική αστάθεια με παραπολιτικούς και παρασκηνιακούς τρόπους.

Οι 127 βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας ακόμη και αν γίνουν 126 (υπάρχουν και οι ριψάσπιδες) μαζί με 27 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που θεωρούνται σίγουροι ότι θα πουν «ναι» αρκούν για να περάσουν τα μέτρα με δεδομένο ότι οι βουλευτές της ΔΗΜΑΡ θα μείνουν και θα δηλώσουν παρών.

Αν βγουν από τη Βουλή τότε απαιτούνται 142 «ναι» ως πλειοψηφία για όσους μείνουν στην αίθουσα. Μάλιστα, στα πολιτικά πηγαδάκια ακούγεται ότι ο Φώτης Κουβέλης θα αποχωρήσει από τη Βουλή για να διευκολύνει τους υπόλοιπους να περάσουν τα μέτρα χωρίς να τρωθεί και η δική του σταθερή στάση για μη ψήφιση του πακέτου με τα εργασιακά.

Ασφαλώς και στο Μαξίμου ανησυχούν από τα διαλυτικά φαινόμενα στο ΠΑΣΟΚ. Δε θέλουν με τίποτε να σκεφτούν ότι τα «κουκιά» του Βενιζέλου θα ξεπεράσουν τους 5-6 που έχουν δηλώσει ότι θα καταψηφίζουν. Μετά τον Κασσή και ο Παραστατίδης δήλωσε ανοικτά την αντίθεσή του με την απόφαση της ηγεσίας ενώ στους… ύποπτους συγκαταλέγονται και οι Σκανδαλίδης, Κουτσούκης, η Μπατζελή και ποιος ξέρει ποιος άλλος.

Επίσης, αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό τις φήμες περί αντιμνημονιακού κόμματος με διάφορους βουλευτές που θέλουν να γίνουν κι αυτοί «νοματαίοι» όπως λένε και στο χωριό. Ωστόσο, εκτιμούν ότι δε θα τολμήσουν περισσότεροι να καταψηφίσουν και να πάρουν πάνω τους το βάρος της πτώσης της κυβέρνησης και της κατάρρευσης της οικονομίας.

Έτσι, δεν ήταν καθόλου τυχαία η εκτίμηση του Γ. Στουρνάρα ότι τα μέτρα θα περάσουν. Οι κρίσιμες ημερομηνίες είναι: ασφαλώς η επόμενη Τετάρτη όπου μετά από 10ωρη συνεδρίαση τα μεσάνυχτα θα διεξαχθεί η ονομαστική ψηφοφορία.

Επίσης, την επόμενη Κυριακή, μετά από τριήμερη συζήτηση θα ψηφιστεί και ο προϋπολογισμός που άλλωστε περιλαμβάνει τα περισσότερα από τα μέτρα για το 2013. Έτσι, τη Δευτέρα 12 Νοεμβρίου στο Γιούρογκρουπ θα πρέπει να έχουν όλα τελειώσει ώστε να δοθεί το πράσινο φως για την εκταμίευση της δόσης αλλά και να συζητηθούν τα επόμενα βήματα.

Δηλαδή διετής παράταση αλλά και σχέδιο επαναγοράς των ελληνικών ομολόγων αφού προς το παρόν αποκλείεται το κούρεμα του χρέους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 02/11/2012 10:07:43

    υπάρχουν και οι ριψάσπιδες



    ριψασπιδες ειναι αυτοι που δεν ανεχοντε αλλο πλεον αυτη την αδιεξοδη πολιτικη?

    • Κάποιος Κάπου Κάποτε avatar
      Κάποιος Κάπου Κάποτε @ Εθνικιστης 02/11/2012 12:23:58

      Θουκυδίδης: "Για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους άλλαζαν ακόμα και την σημασία των λέξεων."

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Εθνικιστης 02/11/2012 13:03:17

      Αυτά λένε και στη ΧΑ αλλά καμία σχέση. Ριψάσπιδες είναι όσοι λαϊκίζουν αφήνοντας την πατρίδα να κινδυνεύσει να πέσει. Οι ψήφοι που συλλέγουν θα είναι πρόσκαιροι και θα γίνουν ανάθεμα αν χρεοκοπήσουμε.

    • dim avatar
      dim @ Εθνικιστης 02/11/2012 13:39:36

      Που την είδες εσύ αδιέξοδη, πριν καν πάρει σάρκα και οστά? Αν δοθεί η δόση, αν πάρουμε επιμήκυνση, πακέτα ανάπτυξης, και μείωση χρέους, και μπούμε μετά σε τροχιά ανάκαμψης, θα λες μετά πάλι ότι είναι αδιέξοδη η πολιτική?

      Αδιέξοδο είναι κάτι όταν δεν καταλήγει πουθενά... Αδιέξοδο θα ήταν να κάναμε ό,τι κάναμε, και να μην άλλαζε η Ευρώπη ποτέ, και έτσι να πήγαιναν όλες οι θυσίες χαμένες. Τώρα η Ευρώπη αλλάζει, και άρα δεν ήταν αδιέξοδη η στρατηγική Σαμαρά, ίσα ισα δικαιώνεται τώρα, όταν έλεγε ότι κερδίζει χρόνο, να μας κρατήσει εντός Ευρώπης, ώστε όταν η Ευρώπη αλλάξει εμείς να είμαστε εκεί και να καρπωθούμε τη στροφή της Ευρώπης προς την ανάπτυξη...

      Θα ήθελα να έβλεπα όλους αυτούς που τάχα τώρα νοιάζονται για τον απλό κόσμο, και δεν θα ψηφίσουν, αν γίνει το ατύχημα και πέσει η κυβέρνηση και βγούμε εκτός ευρώ, και πάμε και σε εμφύλιο, τι θα λέει μετά στους ψηφοφόρους του, που θα τον ρωτάνε: «εμείς σε στείλαμε ως αντιπρόσωπο στη βουλή, για να προασπίζεις τα συμφέροντα μας... αφού λοιπόν είχες βαθύτερη γνώση, ότι ψηφίζοντας τελικά θα χάναμε πχ 20% των μισθών μας, αλλά αφού έπρεπε να ξέρεις, όλοι οι καταρτισμένοι σου το έλεγαν, ότι αν πάμε στη δραχμή θα χάσουμε το 70% και θα επέλθουν και τεράστια δεινά για τη πατρίδα μας, γιατί ρε καρα@@@ζη, μας έστειλες όλους μαζί στο γκρεμό???»

  2. Jim Bim avatar
    Jim Bim 02/11/2012 12:13:59

    Ο πρωθυπουργός κάνει το όνειρο του πραγματικότητα.

    Ηγείται ενός κεντρώου πολυκομματικού σχήματος με σκοπό την διάσωση της χώρας, τόσο από τους δανειστές όσο και από την διαπλοκή.
    Θα τα καταφέρει και τα δύο.

    Η Ελλάδα με τον Αντώνη Σαμαρά στο τιμόνι θα γίνει αγνώριστη.

    Η υπέρβαση όλων πρέπει να γίνει σκοπός και θα έχει σαν αποτέλεσμα μία νέα οικονομικά υγιή Ελλάδα με την θέση που της αξίζει στην Ευρώπη και τον

  3. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 02/11/2012 12:24:54

    Ειναι σχεδον σιγουρο οτι τα μετρα θα περασουν ... και εντος ολιγου θα πεσει η κυβερνηση. Ποσες φορες αραγε πρεπει να το ξαναπουμε : σε καμμια απο τις χωρες απο οπου περασε το ΔΝΤ δεν επιβιωσε το παληο πολιτικο προσωπικο. (Στην περιπτωση της Ελλαδας μαλιστα, εκτος απο τους ληστες του ΔΝΤ, εχουμε και τους ληστες της Συμμοριας των Βρυξελλων). Και δεν προκειται μονο να καταρρευσει το ελληνικο πολιτικο προσωπικο. Το ιδιο ακριβως θα συμβει εντος ολιγου στην Ισπανια και στην Πορτογαλλια και ισως, συντομα, στην Ιταλια. Η κλεπτοκρατια των banksters και ενα συστημα-φουσκα στο οποιο το 97% του χρηματος που κυκλοφορει δεν αντιστοιχει σε καμμια πραγματικη οικονομια αλλα αποτελει απλως λογιστικους αντικατοπτρισμους στις οθονες των computers δεν μπορουν να διασωθουν.
    Τωρα, εαν αυτη η προδιαγεγραμμενη καταρρευση θα συμβει με καπως "ομαλους" τροπους ή, εαν θα συνοδευτει κι απο πραξεις ανεξελεγκτης βιαιοτητας, μενει να φανει στην πραξη.

  4. Κυριάκος avatar
    Κυριάκος 02/11/2012 12:50:02

    Ριψάσπιδες όσοι δεν ψηφίσουν τα μέτρα; Αυτό πάει να πει σταθερός πολιτικός λόγος...

  5. Κώστας Ε. Χριστοδούλου avatar
    Κώστας Ε. Χριστοδούλου 02/11/2012 13:48:52

    Άς ευχόμαστε νά μή συμβούν αυτά , γιατί ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .......... Τίποτε άλλο .

  6. Διογενης avatar
    Διογενης 02/11/2012 14:27:04

    το βρηκαμε τωρα, οποιος διαφωνει με την τρομοκρατια ειναι ριψασπις....

  7. Διογενης avatar
    Διογενης 02/11/2012 14:36:57

    αν ειναι να παρει σαρκα και οστα η πολιτικη αυτη. η οποια δεν ειναι του σαμαρα αγαπητε dim, οπως εσυ θες να φαντασιωνεσαι αλλα των δανειστων, θα λιωσουν τα δικα μας οστα και η δικη μας σαρκα. και να σου αντιστρεψω εγω το ερωτημα. αν δεν αποδωσει η πολιτικη αυτη θα ερθεις μετα να σου γ...., ο,τι σου εχει μεινει αγ...μητο? οπου "εσυ" βαλε τον καθε υποστηρικτη αυτης της πολιτικης.
    φιλικα

    • dim avatar
      dim @ Διογενης 02/11/2012 15:24:24

      Η αλλαγή της πολιτικής με πακέτα ανάπτυξης είναι προς το συμφέρον τόσο της Ελλάδας όσο και της Ευρώπης, ο Σαμαράς όμως ήταν αυτός που το είχε προβλέψει, και έκανε την επιλογή να μας κρατήσει εντός ώστε να καρπωθούμε και εμείς τα οφέλη της αλλαγής αυτής...

      Εμείς έτσι κι αλλιώς χαμένοι ήμασταν, αφού είχαμε συσσωρεύσει τόσα χρέη, και τόσα ελλείμματα.... και οι δανειστές να μην επέβαλαν επομένως αυτούς τους όρους, θα είχαμε και πάλι 2 δρόμους το 2009: ή θα ακολουθούσαμε τη λιτότητα Καραμανλή και θα συμμαζεύαμε τα δημοσιονομικά μας, ή αφού επιλέξαμε τον ΓΑΠ και οι αγορές πια δεν μας δάνειζαν, και δεν θέλαμε και το πρόγραμμα των δανειστών, θα έπρεπε να προσαρμοστούμε σε μια νύκτα, και μάλιστα δεν θα χάναμε 30% μισθών, αλλά 70% μέσα σε λίγες μόνο μέρες...

      Άρα, αν δεν αποδώσει αυτή η στρατηγική, δεν θα έρθεις σε" εμένα", και στον κάθε "εμένα", αλλα θα πας και σε όλους αυτούς που επί 30 χρόνια ψήφιζαν κυρίως ΠΑΣΟΚ (και ΝΔ αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό), επειδή τους έταζαν "Τσοβόλα δώστα όλα", "Λεφτά υπάρχουν", διορισμούς, επιδοματικές πολιτικές με δανεικά κλπ κλπ...

      Έγω στη ζωή μου έχω ψηφίσει Μητσοτάκη, Έβερτ, Καραμανλή και Σαμαρά, και αν είχαν γίνει από τότε αυτά που έλεγε ο Μητσοτάκης, τώρα δεν θα ήμασταν εδώ... όπως επίσης δεν θα ήμασταν εδώ αν ακολουθούσαμε το δύσκολο δρόμο με πάγωμα μισθών και λιτότητα που πρότεινε ο Καραμανλής, και μέναμε εντός αγορών, και δεν προτιμούσαμε το "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ, που μας οδήγησε μετά με την εγκληματική του αμέλεια στην αγκαλιά του ΔΝΤ

  8. Διογενης avatar
    Διογενης 02/11/2012 15:20:13

    οποια και αν ειναι τα δεδομενα, ο,τι και αν ισχυει, ο,τι και αν λεγεται η αληθεια ειναι η εξης:
    O Ευρωπαίος Κεντρικός Τραπεζίτης εξέφρασε την απόλυτη συμφωνία για έλεγχο των εθνικών προϋπολογισμών από έναν Υπερεπίτροπο. «Κάποιες κυβερνήσεις δεν έχουν ακόμα συνειδητοποιήσει ότι έχουν χάσει εδώ και καιρό την εθνική τους ανεξαρτησία λόγω του υψηλού χρέους τους . Μόνο αν εκχωρήσουν την εθνική τους κυριαρχία θα έχουν τη στήριξη και την αλληλεγγύη της Ευρωζώνης”. Σε ελεύθερη μετάφραση ο Ντράγκι μας λέει: Θα κάνετε ότι σας λέμε, δεν έχετε πλέον εθνική κυριαρχία.
    στο ονομα ποιας αναπτυξης, ποιας ανακαμψης, ποιας μειωσης χρεους και ποιας πολιτικης ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!!! εχετε τρελαθει τελειως ολοι? δεν υπαρχει σταλα τσιπας μεσα μας πια?!

  9. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 02/11/2012 17:21:13

    Η πολιτική αυτή συνεχίζεται δεν είναι κάτι καινούργιο απλώς αυξάνεται η ένταση κάθε φορά με νέα μέτρα.Τα υπόλοιπα είναι απλά για να κουβεντιάζουμε.Είναι πλήρως αδιέξοδη και απειλείται η κοινωνική συνοχή.Ήδη το ΔΝΤ (την κάνει με πλάγια βήματα) το είπε ξεκάθαρα δεν υπάρχει καμία μα καμία πιθανότητα μείωσης του χρέους στο 120% του ΑΕΠ τ0 2020, το υπολογίζουν πάνω από 140%.Η Μέρκελ εχθές είπε ότι είναι δύσκολο μια χώρα να είναι ανεξάρτητη με χρέος πάνω από 80% του ΑΕΠ.Οπότε τι συζητάμε για δρόμους σωτηρίες και αδιέξοδα;Πρέπει να παρθούν αποφάσεις συνολικά από όλες τις πολιτικές δυνάμεις, σωτήρες και ηγέτες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

    • dim avatar
      dim @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 02/11/2012 17:43:39

      Άμα διαγραφούν καμία 50αριά δις, ή επαναγοραστούν 50 δις στο 1/4 της αξίας, να δεις πόσο εύκολα το 140% γίνεται 110%. Το παν είναι να παραμείνουμε μέσα στο παιχνίδι τώρα που θα παρθούν αυτές οι αποφάσεις... Όποιος δεν ψηφίσει τώρα τον περιμένουνε ένα εκ των εξής δύο: ή τα μέτρα περνάνε και αυτός θα μπορεί να το παίζει τσάμπα μάγκας στο χωριό του, ή συμβαίνει κανένα ατύχημα, και πέφτει η κυβέρνηση, και μετά με την εξαθλίωση για την οποία ο ίδιος θα ευθύνεται, δεν θα ξέρει που να κρυφτεί...

      Θα συμβεί τότε το εξής φοβερό. Όσοι ψήφισαν "ναι" να κυκλοφορούν στο δρόμο και να τους χτυπούν την πλάτη οι εξαθλιωμένοι πολίτες, παραδεχόμενοι ότι "εσείς μας τα λέγατε αλλα εμείς δεν ακούγαμε", και όσοι βουλευτές ενώ ήξεραν το διακύβευμα, αλλά προτίμησαν να το παίξουν τσάμπα μάγκες, νομίζοντας ότι έτσι κι αλλιώς θα βγάλουν άλλοι τα κάστανα από τη φωτιά, να μην μπορούν μετά να κυκλοφορήσουν στο δρόμο... Όσοι ψηφίσουν όχι, και από ατύχημα μας οδηγήσουν στην εξαθλίωση, θα έχουν διαπράξει εθνική προδοσία...

      Καταλαβετε το επιτέλους, προδότες δεν είναι αυτοί που προσπαθούν με υπευθυνότητα να μας γλυτώσουν από τα χειρότερα, προδότες είναι αυτοί που λαϊκίζουν ασύστολα για να αποκομίσουν προσωπικό όφελος εις βάρος της πατρίδας μας....

  10. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 02/11/2012 17:26:25

    Είσαι απόλυτα σωστός το είπε και η Μέρκελ με διαφορετικό βέβαια τρόπο.Η Μέρκελ είπε ότι χώρες μα χρέος άνω του 80% του ΑΕΠ δεν μπορούν να είναι ανεξάρτητες.Ας συνεχίσουν τώρα κάποιοι την σπέκουλα, λύση αυτή την στιγμή δεν υπάρχει.Το μόνο που μπορούν να κάνουν οι πολιτικές δυνάμεις είναι αντιμετωπίσουν όλες μαζί το πρόβλημα.Η πολιτική παιδεία όμως των πολιτικών μας δεν το επιτρέπει.

  11. armageddon avatar
    armageddon 02/11/2012 18:04:40

    Θα περάσουν τα μέτρα και αφού αγοράσουν τα πάντα οι ξένοι και οι εγχώριοι διαπλεκόμενοι θα τραβήξουν μετά το χαλί...χρατςςςςς

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ armageddon 02/11/2012 18:36:13

      ΝΑΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ .........ΟΛΛΑΝΔΙΑ .

  12. TARAMAS avatar
    TARAMAS 02/11/2012 18:26:54

    Κι αν δεν περάσουν αυτά τα μέτρα, χρατςςς η ένδεια θα περάσει άλλα χειρότερα μέτρα με το ζόρι, διότι οι αριθμοί είναι αμείλικτοι και δεν παραμυθιάζονται...

  13. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 02/11/2012 18:34:05

    ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΟΥ.

  14. Αιμίλιος avatar
    Αιμίλιος 02/11/2012 20:52:25

    Μόνο μία ερώτηση απέναντι σε όλα αυτά που λέτε φίλτατοι :
    Η θανατική ποινή για εθνική προδοσία μήπως πρέπει να ενεργοποιηθεί;;;
    Είναι καιρός να αποδωθούν ευθύνες και οι υπεύθυνοι να τιμωρηθούν σκληρά.
    Σύντομα πρίν χαθούν οι υπογραφές τους.

  15. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 02/11/2012 21:26:24

    «Τα μέτρα θα περάσουν ακόμη και με 153-154 βουλευτές»
    ΑΥΤΟ είναι το δυστύχημα .