01/05/2010 23:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα μέτρα αποφασίστηκαν προ ολίγου

Σε σύσκεψη η οποία κράτησε μέχρι αργά το βράδυ στο υπουργείο Οικονομίας με τη συμμετοχή των ελεγκτών της τρόικας και υπουργών της κυβέρνησης “κλείδωσαν” τα μέτρα που θα ανακοινωθούν αύριο.  Στην σύσκεψη συμμετείχαν μεταξύ άλλων ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου, η υπουργός Οικονομίας Λούκα Κατσέλη, ο υπουργός Επικρατείας  Χάρης Παμπούκης και ο υπουργός Άμυνας Ευάγγελος Βενιζέλος ο οποίος ανέλαβε να συντάξει το νόμο που θα κατατεθεί στη Βουλή αύριο το μεσημέρι με τη διαδικασία του κατεπείγοντος, παρ’ ότι κανονικά είναι κλειστή. Το μεγαλύτερο μέρος της σύσκεψης αφορούσε ακριβώς τη νομοτεχνική επεξεργασία του κειμένου για να μην υπάρξουν συνταγματικά κωλύματα (προσφυγές πάντως θα υπάρξουν).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 01/05/2010 23:59:34

    Το έγκλημα της εξαπάτησης γίνεται ακόμα βαρύτερο επειδή η εξέλιξη των πραγμάτων δείχνει ότι υπήρχε 1 πακέτο μέτρων το οποίο δόθηκε σε δόσεις,

  2. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 02/05/2010 00:02:53

    βουνίσιε το έγκλημα της εξαπάτησης γίνεται ακόμα πιο βαρύτερο επειδή η προφάνεια των πραγμάτων μαρτυράει πως η παραλίγον χρεωοκοπία προκλήθηκε για ...να παρθούν τα μέτρα!! και ο νοών νοείτω...

    • anonymous avatar
      anonymous @ Β.Κ.Σ. 02/05/2010 00:33:25

      το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Δε μπορώ να πιστέψω ότι δεν είχαν 20 δις το χρόνο για τα ομόλογα που λήγουν. Παραθέτω ένα γράφημα της Καθημερινής με το πόσα πρέπει να πληρωθούν στα επόμενα χρόνια.
      http://wwk.kathimerini.gr/kathnews/graph/02-05-10/s3.pdf

      Επίσης πιστεύω ότι δεν ενδιέφεραν μόνο τα μέτρα. Το κύριο είναι η διάλυση της χώρας.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ anonymous 02/05/2010 11:33:02

        Δε μπορείς να το πιστέψεις; Ρε πάτε καλά; Εδώ έλλειμα 14 % είχαμε φέτος, εσύ λες να περισσέψουν και 20 δις; Ξυπνήστε ρε...

  3. Gallos avatar
    Gallos 02/05/2010 00:04:36

    H Kybernisi kala kanei kai pairnei metra,
    Me tetoious ypikoous, ti perimenete diladi ? na fovi8oun?

    To poly poly na kanoun 2-3 apergies twn 24 orwn.
    Oudeis exei kouragio gia pragmatiki rhxh.

  4. ψιλιασμενος avatar
    ψιλιασμενος 02/05/2010 00:07:02

    Ενας δε εκ των υπουργων τους εξηγησε και τον τροπο -στην τροϊκα- για να φτιαχνουν off shore εταιρίες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψιλιασμενος 02/05/2010 21:29:03

      λες να διαφθείρουν και τοθς ελεγκτές ? διόλου απίθανο !

  5. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/05/2010 00:11:22

    Πρέπει να ανοίξει θέμα εκλογών,

    • loretta avatar
      loretta @ o βουνίσιος 02/05/2010 00:14:20

      Και γω συμφωνω οτι πρεπει να τεθει θεμα εκλογων ....ομως πως μπορει να γινει αυτο...και που μπορει να βασιστει???

      • tzager avatar
        tzager @ loretta 02/05/2010 00:21:32

        Μα στη λογική του ΓΑΠ, loretta. 'Θέλω εκλογές εδώ και τώρα με οποιοδήποτε κόστος!'. Μόνο που τότε ο Κωστάρας ήθελε να φύγει. Αυτοί τώρα θέλουν να καθήσουν.

    • παλιός avatar
      παλιός @ o βουνίσιος 02/05/2010 02:37:05

      έχω πάρα πολύ καιρό να επισκεφθώ το site, γιατί κάποτε ο Χ είχε λογοκρίνει και διαγράψει σχόλιο μου... το πιθανότερο θα κάνει και σε αυτό... αλλά πρέπει αισθάνομαι ότι πρέπει να σας πω αυτό που θέλω...
      Να γίνουν εκλογές, οκ και να βγει ποιός? ο Σαμαράς? και να βγει ο Σαμαράς οκ, ποιούς θα κάνει Υπουργούς? Αυτούς που διέλυσαν τα απομεινάρια του Σημίτη? Αυτούς δεν τους εμπιστεύομαι να ταΐσουν τα χρυσόψαρά μου, θα τα βγάλουνε να τα φάνε και θα πουλήσουν το ενυδρείο ή στην καλύτερη θα τα αφήσουνε να πεθάνουνε. Ήμαρτον πια με τις ιδέες σε αυτήν την χώρα, εκλογές μέσα σε 6 μήνες? Υπήρξαν αυτοί που ψήφισαν George ο οποίος μας είχε πει σαφώς ότι θα μας δώσει στους Αμερικανούς πριν τις εκλογές, τον ψήφισαν καλά να πάθουμε, να κάνουμε τι τώρα? να ξαναφέρουμε τους καταχραστές πάλι? Ήμαρτον...
      Δεν θα ξαναενοχλήσω

      • zonitis avatar
        zonitis @ παλιός 02/05/2010 03:14:40

        "Υπήρξαν αυτοί που ψήφισαν George ο οποίος μας είχε πει σαφώς ότι θα μας δώσει στους Αμερικανούς πριν τις εκλογές" ?????
        "Δεν θα ξαναενοχλήσω"...καλα θα κανεις

      • nancy avatar
        nancy @ παλιός 02/05/2010 15:55:25

        Λογικά μένεις στο εξωτερικό, δεν εξηγείται αλλιώς.
        Π Ο Τ Ε είπε οτι θα μας δώσει στους Αμερικανούς?

  6. anonymous avatar
    anonymous 02/05/2010 00:14:55

    Να δω πως θα κόψουν τη 13η και 14η σύνταξη από τον κόσμο όταν έχουν πληρώσει εισφορές για 14 μισθούς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymous 02/05/2010 00:41:34

      Έλα μου ντε!

  7. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/05/2010 00:27:07

    loretta @
    A.
    η εντολή που έδωσε ο ελληνικός λαός στην κυβέρνηση είχε διαφορετικό περιεχόμενο

    Β.
    Υπάρχει προηγούμενο, η κυβέρνηση Καραμανλή οδήγησε 2 φορές τη χώρα σε εκλογές με αιτιολογικό την κατάσταση στην οικονομία, [την κατάρτιση του προϋπολογισμού του 2008, τα μέτρα που πρότεινε εξαιτίας της έκτακτης κατάστασης στην παγκόσμια οικονομία και κατ επέκταση στη χώρα τον περασμένο χρόνο],

    Γ.
    η τρέχουσα πρακτική είναι φανερά επιζήμια και επιβλαβής για την κοινωνική σταθερότητα και γενικότερα για τη χώρα,
    κ.α

  8. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 02/05/2010 00:36:34

    Loretta, εκλογες μπορει να προκαλεσει μονον ο Παπουλιας αν αντιληφθει οτι οφειλει να προσφερει μια υπηρεσια στον ελληνικο λαο, γιατι μεχρι τωρα παιρνει συνεχως χωρις να εχει δωσει το παραμικρο στους πολιτες και στη χωρα. H παραιτηση του μπορει να ανατρεψει ολους τους δολιους σχεδιασμους σε βαρος των Ελληνων και της Ελλαδας για να ξεκινησει μια νεα πορεια, με εντατικη εργασια και θυσιες ασφαλως απο ολους και οχι μονον απο τους εργαζομενους και τους συνταξιουχους, αλλα και με την ελπιδα οτι θα φτασουμε τελικως σε ενα υπηνεμο λιμανι χωρις νταβατζηδες και λαμογια και κυριως χωρις ξενη επικυριαρχια.

    • loretta avatar
      loretta @ xenitemenos21 02/05/2010 00:46:23

      Αγαπητε Ξενιτεμενε21

      ο προεδρος της δημοκρατιας μονο αν θελει να αποδειξει οτι ειναι ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ και οχι των παρατρεχαμενων θα το κανει αυτο.!!!

      Εγω κραταω μικρο καλαθι ....αναφορικα με τον Προεδρο!!

      Διαβασα οτι γραψατε ολοι ομως το θεμα μου ειναι συνταγματικα πως μπορεις να ριξεις μια τρισαθλια 7μηνη κυβερνσηση οταν εχει 161 βουλευτες???? και και οι 161 δεχονται να ξεπουληθουμε ????

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ loretta 02/05/2010 10:52:16

        Και οι 161!
        Είναι απίστευτο.
        Μάλλον θα τους υποσχέθηκαν πολύ χρήμα απο του ξεπούλημα της χώρας αλλιώς δεν εξηγείται!
        Πάντως τώρα φάνηκε οτι έβαλαν το κόμμα τους ποιό πάνω απο τη χώρα τους και τον Ελληνικό λαό που τους πληρώνει και τους τίμησε με τη ψήφο του.

        Κρεμάλες.
        161 για την ακρίβεια.

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ loretta 02/05/2010 10:56:39

        Επίσης γιατί κανείς δεν μελετά την περίπτωση να υπήρξε νοθεία στις Ελληνικές εκλογές και τελικά το ΠΑΣΟΚ να μην πήρε ποτέ ψήφους που του αναλογούν σε 161 βουλευτές?

        Μπορεί να μας έχουν πιάσει εντελώς κότσους και χωρίς να είχαμε πρόβλημα πτώχευσης με μια κυβέρνηση που μπορεί και να μην έπαιρνε την πλειοψηφία που μας έδειχνε οτι είχε, εμείς να χάσουμε τελικά τη τη χώρα μας.
        Ας έχουμε λίγο στο μυαλό μας και αυτή τη περίπτωση!

      • aengus avatar
        aengus @ loretta 02/05/2010 11:09:19

        Μικρό ….Μινιατούρα

  9. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/05/2010 01:06:13

    Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους λέει το σύνταγμα…

    Αν ο λαός μπει στη βουλή και ζητήσει εκλογές, τι θα κάνει η κυβέρνηση;

  10. netakias avatar
    netakias 02/05/2010 01:47:11

    Ο Αντώνης Σαμαράς
    ζήτησε έγκαιρα αυτή τη συνάντηση πριν οποιαδήποτε τελική συμφωνία και πριν από
    οποιαδήποτε ανακοίνωση προς το λαό των μέτρων ώστε να εκφέρουν οι πολιτικοί
    αρχηγοί τις απόψεις τους.Όμως ο κ. Παπανδρέου αγνόησε αυτή την πρωτοβουλία
    του Αντώνη Σαμαρά και προχώρησε μόνος του στη σύναψη της συμφωνίας με το
    ΔΝΤ.Αυτή λοιπόν είναι μια χρυσή ευκαιρία που δίνεται στον Αντώνη Σαμαρά να
    πει το μεγάλο ΟΧΙ στον εμπαιγμό τόσο του ίδιου και της Νέας Δημοκρατίας όσο και
    του λαού, από το ΠΑΣΟΚ και τον κ. Παπανδρέου.Υπάρχει άμεση ανάγκη για νέο
    Πολιτικό Σύστημα

  11. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 02/05/2010 02:34:25

    Με αφορμη αυτα που γραφει ο netakias και που στεκει, αυτος που πηρε τη πρωτοβουλια να υπογραψει τα μετρα ας βαλει και το κομα του να τα ψηφισει στη Βουλη.Θα εδικαιουτο και ο Παπουλιας και ο ΓΑΠ ευρυτερη συναινεση εαν ειχε συναποφαστει σε συσκεψη πολιτικων αρχηγων.
    Οσο για τις εκλογες αν δεν γινει προταση μομφης στη ΓΣΕΕ για να αλλαξει η διοικηση, και αν καθε μερα ο λαος δεν ειναι εξω απ τη βουλη δεν υπαρχει περιπτωση να παρατησει τη χρυση καρεκλα του το παπνδρεοπαμπουκεικο.
    Το πολυ πολυ να κανει εναν ανασχηματισμο να εκτονωσει τη λαικη οργη- αν τσιμπησουμε ας προσεχαμε- και να παει σε παραπερα ξεπουλα.Βορεια Μκεδονια, Δυτικη τουρκια και οτι αλλο φανταστει ο νους του Σορος...

  12. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 02/05/2010 02:42:36

    Ακομα οφειλουν για δηλωτικο του κλιματος, να μαπινουν προτασει μομφης απο καθε κομα στη Βουλη και εν πασει περιπτωσει αν θελουν τα κοματα της αντιπολιτευσης να μη ψηφιστουν τα μετρα Ας ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΕΕΞΗς ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ!!!! βασει του συνταγματος η Βουλη αποτελειται απο συμπολιτευση και αντιπολιτευση κι εφ οσον λειτουργησει μονο με συμπολιτευση ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΝΟΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!! Μια αποφαση υπευθυνη ειναι αυτη να σταματησουν τα ανομα σχεδια του ΓΑΠ και της παρεουλας του.Η ΤΩΡΑ Η ΠΟΤΕ!!! ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ!!! οποιαδηποτε αλλη μεσοβεζικη λυση θαναι εκ του πονηρου και συσσωμη η αντιπολιτευση θαχει εξ ισου τις ευθυνες της.... Οποτε μιλαμε για καταρευση του πολιτικου κοσμου και το νεο κομα των "επιχειρηματιων και τεχνοκρατων και βιομηχανων" να παιρνει σαρκα και οστα...

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Μαυρη Αντιδραση 02/05/2010 10:58:39

      οποιαδηποτε αλλη μεσοβεζικη λυση θαναι εκ του πονηρου και συσσωμη η αντιπολιτευση θαχει εξ ισου τις ευθυνες της

      +10

  13. Factorx avatar
    Factorx 02/05/2010 02:59:25

    @παλιός: είδες ότι δεν μας ενοχλούν οι απόψεις σου αν και στείρα αρντητικες. Γράφουμε για να γράφουμε και από τον καναπέ μας απορρίπτουμε όποιον δεν γουστάρουμε. Επιχειρήματα έχεις; ΕΣΥ τι προτεινεις

  14. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 02/05/2010 03:11:32

    Στο κατω κατω καλυτερα να πληρωσω εγω για κατι που αποφασισα εγω και θα μπορεσω να απαλλαγω οταν κι οποτε μπορεσω, παρα να μου φορεσουν στενο καπελλο για κατι που αποφασισαν αλλοι ερημην μου και με ψεματα

  15. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 02/05/2010 03:14:00

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ!!! ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ!!! Ο ΓΑΠ ΥΠΕΓΡΑΨΕ? ΟΚ! Ο ΠΑΡΑΓΓΕΛΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩΝ ΛΕΕΙ Ο ΛΑΟΣ!!!!