#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2010 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα μέλη της ΝΔ «ψηφίζουν» τους τοπικούς άρχοντες

Μπορεί να κάνουμε λάθος, αλλά όπως επισημαίνει αναγνώστης που μας έστειλε το υλικό είναι πρωτόγνωρο για ένα πολιτικό κόμμα το ερωτηματολόγιο για την αυτοδιοίκηση που έστειλε η ΝΔ μαζί με επιστολή Σαμαρά προς όλα τα μέλη της.

Το σημαντικό ερώτημα είναι βέβαια το «ποιος είναι καταλληλότερος για Δήμαρχος ή Περιφερειάρχης στην περιοχή σου».

Η νέα Νέα Δημοκρατία δείχνει να υπερπηδά τα φράγματα των τοπαρχών και να απευθύνεται στα μέλη της για να επιλέξει εκείνους που θα στηρίξει το Νοέμβριο.

Ερώτημα: γιατί άραγε δεν προβάλλονται από την Ρηγίλλης παρόμοιες θετικές ενέργειες;



ΣΧΟΛΙΑ

  1. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 29/05/2010 23:04:53

    Εξαιρετική κίνηση.
    Επιτρέπει,την αυθόρμητη πρόταση για συγκεκριμένα προσώπα, όσο και την περιγραφή προσωπικών αναγκαίων χαρακτηριστικών για δημάρχους και περιφερειάρχες.

    Τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα, να τα αναμένουμε απο το antinews;
    ...ή, από που και πότε θα τα πληροφορηθούμε;
    Είμαι βέβαιη, ότι ο Πρετεντέρης, δεν θα αφιερώσει ειδική εκπομπή σε αυτά!

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ χελιδόνι 30/05/2010 00:11:06

      Ας περιμένουμε από άλλους στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε τα πράγματα, αν δεν κουνηθούμε εμείς θα καλύψουν άλλοι το κενό με τους τρόπους που δρούσαν τόσα χρόνια τα κομματα.

      Μετά από τέτοια καμαρίλα χρόνων πότε άνοιξε έτσι κόμμα έτσι τις πόρτες του;

  2. loretta avatar
    loretta 29/05/2010 23:20:25

    Αγαπητε ΦΑΚΤΟΡΑ

    αυτα τα εντυπα εχουν σταλει σε οσους συμμετειχαν στην εκλογη του προεδρου δηλ εγραφηκαν στις τοπικες ως μελη του κομματος.

    Το εχω λαβει και εγω....και χιλιαδες στην θεσσαλονικη συνεπως πιστευω και σε ολη την ελλαδα οπου υπαρχουν τοπικες οργανωσεις..!!


    Γιαυτο απορω με μερικους που δηλωνουν νεοδημοκρατες εδω αυτο το σαιτ γιατι κλαιγονται οτι αδρανει το κομμα απεναντι στους νεοδημοκρατες...!!

    ΟΠΟΙΟΣ ενδιαφερεται να συμμετεχει βρισκει τον τροπο ... ολοι οι αλλοι πιστευω οτι λειτουργουν εκ του πονηρου.

    Ο Αντωνης οτι ειπε μεχρι στιγμης το εχει πραξει στο μετρο του δυνατου..για να μην φανω υπερβολικη και πω οτι εχει κανει και αδυνατα ΔΥΝΑΤΑ.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ loretta 30/05/2010 00:05:49

      Ακριβώς αναρωτιέμαι πότε το κόμμα έδρασε έτσι. Τα κόμματα αλλάζουν από κάτω προς τα πάνω, στο χέρι μας είναι.

    • ποσα απιδια βανει ο σακο; avatar
      ποσα απιδια βανει ο σακο; @ loretta 30/05/2010 03:24:23

      Στη δική μου πολυκατοικία είδα να έχουν φτάσει 8 παρόμοιοι φακέλοι, ζήτημα είναι αν ανοίχτηκαν οι 2 απο αυτούς. Ακομα εκεί είναι.

      • effie B. avatar
        effie B. @ ποσα απιδια βανει ο σακο; 30/05/2010 08:01:08

        Δεν φταιει το κομμα και γι'αυτο!!!

    • Dimi avatar
      Dimi @ loretta 30/05/2010 08:24:11

      @ Loretta

      O,τι έγραψα στις 28/5/2010 είναι στοιχειοθετημένο και με 3 (τρία) διαφορετικά τηλέφωνα προς επιβεβαίωση http://www.antinews.gr/?p=47488

      ΔΕΝ αρκεί μόνο να κολακεύουμε το κόμμα μας. Με καλόπιστη κριτική και επισήμανση σημείων προς διευκόλυνση της Εκλογικής Βάσης, βοηθάμε επίσης μεγάλο αριθμό Μελών της νέας Νέας Δημοκρατίας, τα οποία και ηλικιωμένοι είναι και κινητικές δυσκολίες έχουν και δεν είναι κάτοχοι Ph D. Οι οποίοι όμως θέλουν και να στηρίξουν το κόμμα τους και να ψηφίσουν γρήγορα κι εύκολα.

      Γι’αυτούς, και όχι μόνο λόγους, τα περί «κλαίγονται» και «εκ του πονηρού», τα επιστρέφω ως προσβλητικά και ανίσχυρα.

      • loretta avatar
        loretta @ Dimi 30/05/2010 14:10:32

        Aγαπητε Dimi...

        καταρχας δεν στραφηκα εναντιον σου...και κατα δευτερον αναφερομαι σε καποιους τυπους ....οι οποιοι ειναι...ντορικοι οι καρατζαφερικοι και κυκλοφορουν εδω οπως παντου και το μονο που κανουν εινια να κατακρεουργουν καθε θετικη προσπαθεια..!
        συνεπως....λαθος καταλαβες

      • Dimi avatar
        Dimi @ Dimi 30/05/2010 15:37:27

        @ Loretta

        Κατ'αρχάς, είμαι "Αγαπητή" Dimi.

        Kai αποδέχομαι τη διευκρίνηση.

        Φιλικά.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Dimi 30/05/2010 15:52:45

        Γειά σου Dimi

        κι εγώ γυναίκα είμαι, για την ιστορία. Διάβασε πιό κάτω τη συνέχεια του σήριαλ, εγώ πάντως ικανοποιήθηκα πολύ σήμερα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ loretta 30/05/2010 11:01:40

      Λορέττα, κι από εμένα: αν διάβασες το διάλογο που είχαμε προχθές, Dimi κι εγώ, να σου δώσω και τη συνέχεια της ιστορίας. Τελικά το εκλογικό μου κέντρο είναι σε τρίτη διεύθυνση (όχι τις δύο που μου δώσαν από το κόμμα) και το ανακάλυψα μόνη μου, ρωτώντας στις γειτονιές. Τώρα πάω να ψηφίσω (τι άραγε? ο Θεός βοηθός...) και να τους πω να πάνε Ιπποκράτους 105 να βάλουνε ταμπέλα με την πραγματική διεύθυνση, γιατί ο κόσμος θα πηγαίνει εκεί που του λέει το κόμμα (δημοσιεύθηκε και στον τύπο) και δεν θα βρίσκει τίποτε.

      Ίσως κάποιες τοπικές να λειτουργούνε ρολόι, και μακάρι. Η δική μου όμως τώρα σε λίγο θα ακούσει τη γνώμη μου, και, σε βεβαιώνω, πιό καλοπροαίρετο υποστηρικτή της ΝΔ δεν θα έβρισκε.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 30/05/2010 11:02:55

        Α, και κάτι ακόμη: στην σωστή διεύθυνση ΤΑΜΠΕΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

      • Dimi avatar
        Dimi @ δρόμος 30/05/2010 15:31:04

        Σήμερα 30/5/2010 στις 08:30πμ, γείτονες ζήτησαν να μάθουν Που Ψηφίζουν, μέσω του site της Νέας Δημοκρατίας:

        Quote:
        http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=61047&Itemid=667

        DB function failed with error number 126
        Incorrect key file for table './website_joomla/mos_session.MYI'; try to repair it SQL=SELECT session_id FROM mos_session WHERE session_id = '2351cf7757f0c4f4b4fc2f21f46a6f4e'
        SQL =
        SELECT session_id
        FROM mos_session
        WHERE session_id = '2351cf7757f0c4f4b4fc2f21f46a6f4e'
        Unquote:-

        Oι γείτονες έφυγαν γιά τη Ρηγίλλης, επειδή τα όλα τηλέφωνα ήταν κατειλημμένα. H ανωτέρω βλάβη έχει αποκατασταθεί και η κατηγορία «ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΕΙΣ» είναι τώρα προσβάσιμη.

        **
        Τοπική Αγιος Δημήτριος
        Φθιώτιδος 27 – Αμπελόκηποι

        Αντί Βιβλίου με την Επίσημη Στρογγυλή Σφραγίδα της Νέας Δημοκρατίας, υπήρχε ένα μπακαλόχαρτο, στο οποίο μπορούσε να καταχωρηθεί το όνομα οποιουδήποτε, χωρίς την ένδειξη Αστυνομικής Ταυτότητας και συνεπώς, χωρίς διασφάλιση του αδιάβλητου των Εσωκομματικών Eκλογών της 30ης Μαϊου, 2010.

        Με την επιμονή, αποφάσισαν να ζητούν Ταυτότητα. Πληρώθηκαν και τα 2 Ευρώ. Χωρίς Απόδειξη Είσπραξης με την Επίσημη Στρογγυλή Σφραγίδα της Νέας Δημοκρατίας. Στην επιμονή γι’Απόδειξη, η ενοχλημένη υπεύθυνη ζήτησε να υπογράψουμε στο μπακαλόχαρτο, λέγοντας: «Μα τι θέλετε να κάνω; Δεν έχω απόδειξη. Αν δεν θέλετε μη πληρώνετε».

        Kαι εδώ είναι το θέμα παρανόησης. Δεν πρόκειται γιά τα 2 ευρώ ανά ψηφοφόρο, τα οποία σε Πανελλαδική αναγωγή τους, δίνουν ένα σεβαστό ποσό. Είναι θέμα τάξεως και υποχρέωσης Εκδοσης Αποδείξεως. Οπως ακριβώς έγινε στις 30/9/2009, γιά την Εκλογή Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας. Τότε που νοιώσαμε πρωτόγνωρο ενθουσιασμό και θαυμασμό γιά τη δύναμη της Εκλογικής Βάσης και ιδιαίτερα γιά τους ηλικιωμένους ψηφοφόρους, οι οποίοι με μπαστούνια, ή/και σε καρότσια, περίμεναν υπομονετικά να ψηφίσουν τον Αρχηγό τους!

        Ο μπλέ φάκελλος γιά το Ψηφοδέλτιο «ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΝΟΔΕ Α1»:

        Δεν είχε αυτοκόλλητη ταινία γιά το κλείσιμό του. Ούτε υπήρχαν βοηθητικά βρεγμένα σφουγγαράκια. Η υπεύθυνη δεν ήταν ενήμερη. Και οι ψηφοφόροι, ήταν υποχρεωμένοι να σαλιώνουν τον μπλέ φακέλλο με τη καρκινογόνο κόλλα.

        Η Εκλογική Βάση αξιώνει σεβασμό.

        Σ’ένα άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον, η σημασία στις μικρές λεπτομέρειες, είναι αυτή που καθορίζει τη μεγάλη διαφορά. Και σε κάθε περίπτωση, και ανεξαρτήτως καλών προθέσεων, τα πάντα εκ του αποτελέσματος κρίνονται.

        Ολοι Εμείς οι ΝεοΔημοκράτες και ΝεοΔημοκράτισσες, που Τιμούμε και Σεβόμαστε τον Αρχηγό μας και θέλουμε τη νέα Νέα Δημοκρατία Νικηφόρο Κόμμα Διακυβέρνησης της Χώρας υπό την Ηγεσία του κ. Αντώνη Σαμαρά: χρειάζεται να γίνουμε όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά, Εθελοντές της Γνώσης, Λύσης, Βελτίωσης, Ακεραιότητας και Διαφάνειας, που τόσο απεγνωσμένα αποζητά η Ελληνική Κοινωνία, σήμερα.


        Αρχή σοφίας γνώσις αγνοίας
        Αρχή της σοφίας είναι η γνώση της άγνοιας
        ~Κλεόβουλος

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 29/05/2010 23:25:52

    εκτός από χειρόγραφα, καλό θα ήταν το ερωτηματολόγιο να μπορούσε να απαντηθεί και ηλεκτρονικά…

    • mara avatar
      mara @ o βουνίσιος 29/05/2010 23:43:11

      Συμφωνώ.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ o βουνίσιος 30/05/2010 00:07:36

      Συμφωνώ θα μπορούσαν να στέλνονταν ηλεκτρονικά στο email που έχουν δηλώσει όσοι το επιθυμούν, ώστε και σχετική οικονομία να υπάρχει και μια οικολογική κίνηση.

    • Redim avatar
      Redim @ o βουνίσιος 30/05/2010 00:36:34

      Μπήκα προχθές στο site της ΝΔ. Είχε ένα link για το blog.nd.gr (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων). Μπήκα σε αυτό και έμεινα περίπου 4 - 5 δευτερόλεπτα (όσο χρειάστηκε για να διαβάσω την ημερομηνία της πιο πρόσφατης ανάρτησης η οποία ήταν 29-3-2010). Η συνολική παραμονή μου στο site δεν κράτησε περισσότερο από 1 λεπτό.
      Ελπίζω κάποιος να προβληματιστεί γι αυτό και να κάνει κάτι.

  4. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 29/05/2010 23:29:51

    Ουδεις ασχολειται.
    ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ....

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Aris lalidis 29/05/2010 23:38:33

      ..αυριο στην ψηφοφορία, όσοι ψηφίζουν,ας τους ζητηθεί να το απαντήσουν...

      ...όσοι ψηφίζουν αύριο...ενδιαφέρονται και δικαιούνται να ομιλούν...

    • Redim avatar
      Redim @ Aris lalidis 30/05/2010 01:08:34

      Το ερωτηματολόγιο αυτό είναι σαν να προσπαθείς να κάνεις εγχείρηση εγκεφάλου με τσεκούρι και πριόνι. Πως μπορείς να κρίνεις αρνητικά μια ολόσωστη μεταρρύθμιση, την οποία σχεδίασε η προηγούμενη κυβέρνηση με βάση ορθολογικά κριτήρια, και υλοποιεί η σημερινή προσαρμόζοντάς την στις δικές επικοινωνιακές απαιτήσεις.
      Νομίζω ότι ο χειρισμός αυτής της αναγκαίας, εδώ και πολλά χρόνια, μεταρρύθμισης αποτελεί το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα της διαφοράς ανάμεσα στα στελέχη των δύο κομμάτων.
      Ο προηγούμενος ΥΠΕΣ περίμενε να έχει τη σύμφωνη γνώμη 13 περιφερειαρχών, 50 νομαρχών, 1000 δημάρχων και 10.000 νομαρχιακών και δημοτικών συμβούλων καθώς επίσης και άλλων τόσων υποψηφίων που απέτυχαν να εκλεγούν.
      Ο νυν ΥΠΕΣ επέλεξε απλά να αγνοήσει τους πάντες (ακόμα και τον Πρόεδρο τη Βουλής) και να κάνει αυτό που βόλευε τον ίδιο, τους φίλους του, και το κόμμα του.
      Είναι δυο ακραίες συμπεριφορές που είναι και οι δυο καταδικαστέες αλλά η πρώτη οδηγεί στην αδράνεια και η δεύτερη στη δράση. Εφόσον η πολιτική κρίνεται εκ του αποτελέσματος μάλλον είναι σωστή η δράση γιατί δημιουργεί αποτέλεσμα.
      Στις σημερινές συνθήκες όπου τα πάντα αλλάζουν με ιλιγγιώδεις ρυθμούς είναι απαραίτητο να υπάρχουν σε καίριες πολιτικές θέσεις άνθρωποι ικανοί να παράγουν αποτελέσματα.
      Για να χρησιμοποιήσω πολύ λιγότερες λέξεις θα σας μεταφέρω αυτό που είπε ένας φίλος μου σε μια πρόσφατη συζήτησή μας: "Αυτοί εδώ ξέρουν να εξουσιάζουν"

      • Redim avatar
        Redim @ Redim 30/05/2010 01:16:16

        "χαρακτηριστικό παράδειγμα της διαφοράς ανάμεσα στα στελέχη των δύο κομμάτων"
        Δεν αναφέρθηκα σε διαφορά ανάμεσα στα κόμματα επειδή το πρόβλημα είναι τα στελέχη και όχι τα κόμματα.
        Η ιστορική πορεία των κομμάτων δείχνει ότι, ενώ, η ΝΔ πάντα δημιουργούσε της συνθήκες για τη παραγωγή πλούτου και ευημερίας για την κοινωνία, το ΠΑΣΟΚ πάντα δρούσε επικοινωνιακά και με μαγκιά με στόχο το προσωπικό όφελος της ηγετικής του ομάδας και αποτέλεσμα το τέλμα της κοινωνίας.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Redim 30/05/2010 15:10:57

        Σωστά το είπε ο φίλος, αυτοί ξέρουν να εξουσιάζουν. Και κάθε άλλο φασιστικό μόρφωμα το ίδιο ξέρει πολύ καλά να κάνει.

        Το θέμα είναι, πόσο απηχούν την κοινωνία οι αποφάσεις της όποιας νομενκλατούρας? Εδώ καλά-καλά ούτε τα στελέχη του δεν εκφράζει το ΠΑΣΟΚ σήμερα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Redim 30/05/2010 15:42:49

        Ο προηγούμενος ΥΠΕΣ δεν το έκανε διότι δεν υπήρχε επαρκής χρηματοδότηση. Εγώ θα συμπλήρωνα και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς. Ήδη με τον Καποδίστρια δημιουργήθηκαν μικρές μαφίες. Τώρα με τον Καλλικράτη θα έχουμε μεγέθυνση της μαφίας διότι δεν υπάρχει έλεγχος.

  5. καλαματιανός avatar
    καλαματιανός 30/05/2010 00:42:32

    Στο ερωτηματολόγιο για τις αυτοδιοικητικές εκλογές υπάρχει μία σημαντική παράλειψη.
    Θα έπρεπε να υπήρχε στήλη, όπου να μπορεί όποιος το συμπληρώνει να αναγράφει και τα προσωπικά του στοιχεία.
    Υπάρχει απλώς στήλη για να συμπληρωθεί που αφορά το δήμο και το νομό.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ καλαματιανός 30/05/2010 01:01:10

      ..αν υπήρχε αυτό΄που λές, πολλοί δεν θα το συμπλήρωναν.

      Περίεργες εποχές πάλι ζούμε. ποιός θέλει να φακελωθεί...οικιοθελώς;

      Για τον ίδιο λόγο, θεωρώ, ότι δεν υπάρχει κι ηλεκτρονικά η υποβολή αυτού του ερωτηματολογίου...

      Μπράβο Αντώνη που προσμετράς την αυθόρμητη αντίδραση...
      Μπράβο σου που ποντάρεις...στην αθωότητα!

  6. panagiotis avatar
    panagiotis 30/05/2010 02:16:37

    ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΠΟΛΛΟΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΑΝ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΕΙΛΟΥΝ...!

  7. Bill avatar
    Bill 30/05/2010 05:35:18

    To ερωτηματολόγιο στάλθηκε σε όλα τα εγγεγραμμένη μέλη του κόμματος, δηλαδή σε 965.000 περίπου άτομα.
    Τόσα είναι τα εγγεγραμμένα μέλη της ΝΔ συμπεριλαμβανομένων των 800.000 που ψήφισαν στις εκλογές για πρόεδρο συν κάποια παλιά μέλη που δεν είχαν ψηφίσει στις εκλογές για πρόεδρο συν τους οννεδίτες που ψήφισαν στις εκλογές τους.
    965.000 εγγεγραμμένα μέλη έχει η ΝΔ και πληροφοριακά είναι το μεγαλύτερο κόμμα, σε αριθμό μελών, στην Ευρώπη.

    Σχετικά με το ερωτηματολόγιο.
    Κατ αρχάς συνοδευόταν από προσωπική επιστολή του Αντώνη Σαμαρά που καλούσε τα μέλη να συμμετάσχουν στις εσωκομματικές διαδικασίες και η επιστολή συνοδευόταν επίσης και από ενημερωτική σελίδα σχετικά με την διαδικασία των εσωκομματικών εκλογών. Επίσης ο πρόεδρος ζητούσε από τα μέλη να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο για τις αυτοδιοικητικές εκλογές και να τον στείλουν στην Ρηγίλλης.

    Να επισημάνω ότι είναι η τρίτη φορά που ο Σαμαράς στέλνει προσωπική επιστολή στα μέλη του κόμματος, τηρώντας την υπόσχεση του για επικοινωνία με την βάση.
    Αυτού του είδους η επικοινωνία δεν υπήρχε ποτέ στη ΝΔ και ποτέ το κόμμα σε όλη την ιστορία του δεν έστελνε επιστολές στα μέλη εκτός από κάποια προεκλογικά φυλλάδια σε περιόδους εκλογών.

    Στο συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο υπάρχουν, μεταξύ άλλων, σημαντικά ερωτήματα όπως
    * Ποια είναι η άποψη σου για την θέση της ΝΔ για τον Καλλικράτη.
    * Αν πρέπει να δώσει η ΝΔ χρίσμα στον Δήμο σου.
    * Ποιόν θεωρείς καταλληλότερο υποψήφιο Δήμαρχο στον Δήμο σου και καταλληλότερο υποψήφιο Περιφερειάρχη στην περιφέρεια σου.
    * Ποιά είναι τα σημαντικότερα προβλήματα στον Δήμο σου.

    Επίσης ζητάει κάποια δημογραφικά στοιχεία.
    Το ότι δεν ζητάει στοιχεία ονοματεπώνυμο κλπ νομίζω ότι είναι ευνόητο.
    Εξάλλου σε καμιά δημοσκόπηση δεν ζητάνε ποτέ προσωπικά στοιχεία.
    Γιατί δεν υπάρχει το ερωτηματολόγιο στο διαδίκτυο επίσης κατανοητό και για ευνόητους λόγους προς αποφυγή μαζικών αποστολών από το ίδιο το άτομο.
    Ειδικά από την στιγμή που στάλθηκαν προσωπικά πάνω από 900.000 ερωτηματολόγια μιλάμε για τεράστιο νούμερο και εφόσον υπάρξει ανταπόκριση θα μιλάμε για την μεγαλύτερη δημοσκόπηση, έστω και άτυπη, που έγινε στα χρονικά.
    Το θέμα είναι ο κόσμος να ενδιαφερθεί να αφιερώσει λίγα λεπτά να το συμπληρώσει και να το στείλει.

    Για την επιστολή και το ερωτηματολόγιο έχουν αναφερθεί εφημερίδες και υπήρξαν και δημοσιεύσεις σε blogs.
    Εγώ προσωπικά είδα σχετικά δημοσιεύματα σε 3-4 blogs

    Επειδή διαβάζω και ακούω γκρίνιες για το κόμμα, δεν δουλεύουν, δεν κάνουν τίποτε, έχουν τον κόσμο γραμμένο θα σας πω ότι όλα αυτά που λέγονται και ακούγονται είναι από δική μας άγνοια, από αδιαφορία ή από καλοθελητές.

    Το κόμμα αλλάζει, εφαρμόζει και σχεδιάζει πρωτοποριακά πράγματα.
    Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε.
    Ζητάμε από το κόμμα να ανοιχτεί στην βάση και στη κοινωνία, η βάση να έχει ρόλο στις αποφάσεις και να συνδιαμορφώνει.

    Το κόμμα κινείται προς αυτή την κατεύθυνση.
    Η βάση συμμετέχει?

    Υπάρχει πλέον επικοινωνία του προέδρου με τα μέλη.
    Συμμετοχή όλων στα Προσυνέδρια.
    Συμμετοχή όλων στην εκλογή των κομματικών οργάνων.
    Στην ιστοσελίδα του κόμματος υπάρχουν
    * ΕΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για να λαμβάνουμε ενημερώσεις με e-mail.
    * Υπάρχει το "ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΝΩ" το πρόγραμμα της ΝΔ.
    * ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟ SITE ΜΑΣ Θέλουμε τη γνώμη σου.
    * Στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου υπάρχει Διαδικτυακός Διάλογος για ιδεολογικά, πολιτικά και οργανωτικά θέματα.
    Μας ζητάνε να καταθέσουμε τις προτάσεις μας.

    Πόσοι από μας μπήκαμε στον κόπο να κάνουμε κάτι από όλα αυτά.
    Το κόμμα ανοίχτηκε στη βάση και στην κοινωνία, η βάση συμμετέχει?
    Γιατί αν δεν συμμετέχει τότε όλα αυτά δεν έχουν ουσία και μετά πάλι το κόμμα θα κατηγορούμε ότι δεν κάνει τίποτε.
    Χωρίς την δική μας συμμετοχή τίποτε δεν μπορεί να προχωρήσει.
    Οι πόρτες άνοιξαν ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ - ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ τη νέα ΝΔ.
    Στο χέρι μας είναι.
    Αν θέλουμε η ΝΔ να αλλάξει πραγματικά
    ΟΧΙ στην αδιαφορία, στην γκρίνια και στην ανούσια κριτική.
    ΝΑΙ στην ουσιαστική συμμετοχή.

    Και επειδή κάποιοι καλοθελητές θα πουν "έλα μωρέ αυτά είναι βλακείες, ποιός τα διαβάζει ποιός μας ακούει"
    Θα σας πώ ότι εγώ είχα στείλει κάποιες προτάσεις μου για οργανωτικά θέματα και πήρα ευχαριστήριο e-mail και όταν ηρθαν στην περιοχή μου (μένω στην επαρχία) κεντρικά στελέχη του κόμματος για κάποια συγκέντρωση που είχαμε είχαν τις προτάσεις μου μαζί τους.

    Επειδή κάποιος φίλος παραπονέθηκε, δικαιολογημένα, για το blog του κόμματος κάποια άλλη στιγμή θα σας ενημερώσω για τς ριζικές αλλαγές που θα γίνουν στο site και γενικά στο διαδίκτυο.

    Συγγνώμη αν σας κούρασα :)

    • effie B. avatar
      effie B. @ Bill 30/05/2010 08:09:37

      Πεστα, γιατι πρεπει να καταλαβουμε πως αν θελουμε να αλλαξει κατι πρεπει να γινουμε επιτελους ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ. Στειλτε προτασεις στο e-mail: koinonia@nd.gr. Να ειστε σιγουροι οτι τις διαβαζουν!!
      Αλλωστε διαβαζουν και το antinews εκτενως. Και ο ιδιος ο Προεδρος!!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Bill 30/05/2010 11:10:38

      Χαίρομαι που τα γράφετε όλα αυτά. Τώρα θα πάω να ψηφίσω και μετά έχω κάτι δουλειές, αλλά θα επανέλθω το απόγευμα και με φρέσκα νέα.

      Υπάρχουν μερικοί από εμάς που "γκρινιάζουν" θέλονυας να καταθέσουν τη μαρτυρία τους για ό,τι στραβό διαπιστώνουν. Αν οι κεντρικές υπηρεσίες και ο ίδιος ο Α.Σ. κινούνται διαφορετικά από πριν, καλό αυτό, αλλά δεν φθάνει. Αφήστε μας να λέμε αυτά που διαπιστώνουμε, και παρακαλώ ας μας απαντάει κάποιος επί τόπου και επί του θέματος.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Bill 30/05/2010 11:41:14

      Κατ αρχάς συνοδευόταν από προσωπική επιστολή του Αντώνη Σαμαρά που καλούσε τα μέλη να συμμετάσχουν στις εσωκομματικές διαδικασίες

      Για τις εσωκομματικές εκλογές στήσατε κάλπες μόνο στην πρωτεύουσα των νομών. Για να πάει εμένα ο πατέρας μου στην πρωτεύουσα πρέπει να κάνει πάνω από 100 χιλιόμετρα και να οδηγάει 2 ώρες κι άλλες δύο για να γυρίσει. Κοινώς η μέρα πάει χαμένη. Για να ξέρει ποιον να ψηφίσει πρέπει πρώτα να ξέρει ποιοι είναι οι υποψήφιοι. Χάθηκε να στήσετε μια κάλπη ανά επαρχία και να στείλετε μαζί με την επιστολή και το ψηφοδέλτιο με τους υποψηφίους για να ενημερωθεί ο κόσμος;
      Πρόταση του κόμματος είναι να ψηφίζουν οι ομογενείς. Ένας τρόπος ψήφου των ομογενών είναι η επιστολική ψήφος. Γιατί δεν εισάγει το κόμμα στις εσωκομματικές εκλογές αυτή την καινοτομία; Θα μπορούσατε να μειώσετε και το κόστος.

      * Ποια είναι η άποψη σου για την θέση της ΝΔ για τον Καλλικράτη.
      * Αν πρέπει να δώσει η ΝΔ χρίσμα στον Δήμο σου.
      * Ποιόν θεωρείς καταλληλότερο υποψήφιο Δήμαρχο στον Δήμο σου και καταλληλότερο υποψήφιο Περιφερειάρχη στην περιφέρεια σου.
      * Ποιά είναι τα σημαντικότερα προβλήματα στον Δήμο σου.

      Η άποψη για τον Καλλικράτη δε μπορεί να είναι ενιαία για όλη την Ελλάδα. Αλλού είναι καλός κι αλλού είναι κακός.

      Η ΝΔ σαφώς και πρέπει να δώσει Χρίσμα.

      Για να σου απαντήσω για την καταλληλότητα πρέπει να ξέρω ποιοι ενδιαφέρονται. Ακόμη δεν έχει εκδηλωθεί κανείς γιατί περίμεναν τον Καλλικράτη. Μια συμβουλή. Είναι ευκαιρία από τους παλιούς Δημάρχους να μην κατεβάσει κανένα. Επίσης να μην κατεβάσει κανένα που να ασχολείται με τους Δήμους. Σίγουρα θα είναι μαφιόζος κατά 80%. Να πιάσει άτομα από την τοπική κοινωνία (οικογενειάρχες, με αναγνωρισιμότητα όπως πχ. διευθυντές τραπέζης, γιατρούς κλπ) και να τα βάλει με το ζόρι δίνοντάς τους χρίσμα. Αυτοί θα πούνε όχι γιατί δε θέλουν να μπλέξουν. Αλλά με το δε θέλω να μπλέξω δουλειά δε γίνεται. Τους βάζεις με το ζόρι.

      Τα σημαντικότερα προβλήματα σε όλη την Ελλάδα στις επαρχίες είναι:
      1) καθαριότητα-παράνομες χωματερές ή για να το πω διαφορετικά ανύπαρκτη διαχείριση απορριμάτων.
      2) Ύδρευση. Όσο κι αν φαίνεται παράξενο πολλές περιοχές δεν έχουν πόσιμο νερό
      3) Αποχέτευση. Πολλές περιοχές βολεύονται ακόμη με βόθρους.

      Και τα τρία δεν τα γράφετε. Αυτά είναι τα βασικότερα. Μετά έχει κι άλλα. Όπως δημοτική συγκοινωνία με δημοτικά λεωφορεία διασύνδεσης των χωριών που θα κυκλοφορούν ανά τρίωρο και θα μεταφέρουν και ψώνια για τους γέρους καθώς και φάρμακα.
      Επίσης η πολεοδόμηση των δήμων είναι ένα σοβαρό θέμα.

      Κοινώς: Το Ερωτηματολόγιο είναι αόριστο και το έχουν γράψει άνθρωποι της Αθήνας και μάλιστα του Κολωνακίου κι όχι άνθρωποι που μένουν σε επαρχία.
      Οι ανάγκες στην Επαρχία είναι διαφορετικές και Ελλάδα δεν είναι η Αθήνα.

      • effie B. avatar
        effie B. @ anonymous 30/05/2010 15:02:51

        Γινεται πρωτη φορα, επιτρεψτε και μερικα λαθη και παραλειψεις.
        Οσο για τα σημαντικοτερα προβληματα, η καθαριοτητα αναφερεται πρωτη, οχι με την εννοια ομως των χωματερων.
        Σε καθε περιπτωση οπως βλεπετε αρχιζουν ολα να αλλαζουν!!!!!!!!

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 30/05/2010 15:17:18

        Αυτό προσπαθώ να σου πω. Ότι δεν είναι τόσο συγκεκριμένο όσο θα έπρεπε. Μιλάει για υποδομές. Στις υποδομές μπαίνουν όλα. Το θέμα είναι να βρεις τι χρειάζεται το κάθε μέρος. Μιλάει για περιβάλλον. Στο περιβάλλον μπαίνει από τη διαχείριση των απορριμμάτων μέχρι τις ανεμογεννήτριες κλπ.
        Πρέπει να το κάνουν πιο συγκεκριμένο. Π.χ. Υποδομές. Βάζεις από κάτω 10 παραδείγματα και μερικά κενά να τα συμπληρώσουν.

        Για τα σκουπίδια, θα κάνουμε χωματερές που οι αποστραγγίσεις θα καταλήγουν μετά από μερικά χρόνια στη θάλασσα και στα υπόγεια ύδατα διότι έχουμε ασβεστολιθικά πετρώματα στο υπέδαφος ή θα κάνουμε ανακύκλωση. Θα κάνουμε μια χωματερή ή μονάδα ανακύκλωσης ανά δήμο ή θα κάνουμε μια για περισσότερους Δήμους;

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ anonymous 31/05/2010 08:13:12

        Με το ξόρι για Δήμαρχος?

        Πρέπει να του εξασφαλίσεις και καμιά 100.000 ευρώ τπυλάχιστον.

        Επι 320 δήμους ίσον 32.000.000.

        Κομματάκι δύσκολο.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ anonymous 31/05/2010 09:22:25

        anonymous

        1.Υπάρχει αναφορά σε "καθαριότητα","προστασία περιβάλλοντος".

        2.Ο Καλλικράτης δεν είναι μόνο το χωραταξικό.Είναι κυρίως οι αρμοδιότητες των νέων θεσμών,οι πόροι,η αποκέντρωση κ.λ.π

        3.Πρέπει να είμαστε πιο ενεργοί πολίτες και να αφουγκραζόμαστε την κοινωνία.Υπάρχει κινητικότητα και έκφραση ενδιαφέροντος υποψηφιοτήτων σε πολλές περιοχές.
        Γιατί να παγιδεύουμε άλλωστε τα μέλη μας με άνωθεν υποβαλλόμενες υποψηφιότητες και να μην τους δώσουμε την δυνατότητα να προτείνουν πρωτογενώς?

  8. nina avatar
    nina 30/05/2010 11:44:52

    Πολύ καλή κίνηση. έτσι μόνο μπορεί να προχωρήσει το κόμμα.και να ξαναγίνει κόμμα γιατί τα τελευταία χρόνια ήταν ρεμπέτ ασκέρι και κλειστή ροτόντα.ελπίζω να απαντηθεί και τα μέλη να διαβάσουν και λίγο γιατί δεν διαβάζουν. η ενημέρωση των περισσοτέρων είναι από την τηλεόραση.έτσι πολιτική εκπαίδευση δεν γίνεται και χρειαζεται πολιτική εκπαίδευση για να παραχθεί πολιτική σκέψη.

  9. nina avatar
    nina 30/05/2010 11:58:46

    @δρόμος
    έχεις δίκαιο φίλε μου αλλά εμείς ΄εχουμε υποχρέωση να γράφουμε τις παρατηρήσεις μας ακόμη κι άν δεν μας απαντούν.κάποτε θα αναγκαστούν να απαντήσουν. μόνο μέσω του διαλόγου μπορεί να προχωρήσει ένα κόμμα και μέσα από τις διαφωνίες θα ανοίξει νέους δρόμους. οι νεότεροι δέ πρέπει να καταθέσουν τίς απόψεις και να διαβάσουν ,να διαβάσουν πολυ και να προβληματιστούν ακόμη περισσότερο.το μέλλον τους είναι στα χέρια τους και από τις επιλογές που θα κάνουν θα γίνει ή λεωφόρος ή ατραπός. καλή δύναμη σε όλους .πάω να ψηφίσω

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nina 30/05/2010 15:40:43

      @ νίνα, λορέττα, έφη:

      Επέστρεψα, και θα σας πω όλα τα νέα, ελπίζω να με υπομείνετε.

      Αν διαβάσατε τα προηγούμενα (παραπομπή από Dimi πιό πάνω) είχαμε βάλει θέμα σχετικό με την ενημέρωση του κόσμου. Δείτε τι πέρασα εγώ, και θα καταλήξω στο τι έγινε σήμερα.

      Αφού λοιπόν πήγα στη σωστή διεύθυνση της τοπικής μου ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρήκα το γραφείο ανοικτό, και κόσμο μέσα. Τη στιγμή που έμπαινα μία κυρία έλεγε: πότε θα έλθει ο κόσμος? Και φυσικά, της απάντησα: δεν θα έλθει, γιατί το κόμμα και οι εφημερίδες τον στέλνουνε Ιπποκράτους 105. Η κυρία, που ήταν η σημερινή πρόεδρος της τοπικής, αναστατώθηκε, και έστειλε αμέσως άνθρωπο στη διεύθυνση που είπα να αφήσει σημείωμα για τον κόσμο.

      Συμπέρασμα: Γι αυτό τα γράφω Νίνα, και γιαυτό έφυγα άρον-άρον γιατί το φαντάστηκα πως και άλλοι σαν κι εμένα θα έψαχναν.

      Και βέβαια, αφού γνωρίστηκα με τον κόσμο (πράγμα που ήθελα να είχε συμβεί πολύ καιρό πριν), έμαθα και τα ντεσσού, και τα γράφω κι αυτά, για να δεις πόσο σημαντικό είναι οι πληροφορίες να μην "κολώνουν" λόγω γραφειοκρατίας. Ο πρόεδρος της δικής μου "τοπικής-σφραγίδα" όχι μόνον δεν έβαλε κανένα χαρτί για να ενημερώσει τα μέλη ότι το παραμάγαζό του συγχωνεύθηκε με άλλο και ότι η νέα έδρα είναι εκεί, (...) αλλά ούτε φρόντισε τουλάχιστον να ενημερώσει την νέα τοπική για να φροντίσει εκείνη τα μέλη του. Πρέπει μήπως να σας πω ποιο(α)ν στήριξε ο πρόεδρος τον Νοέμβριο?

      Μετά τη γνωριμία και την ένταξή μου στην ομάδα, που, οφείλω να ομολογήσω, με εξέπληξε ευχάριστα με την ποιότητα των μελών, πέρασα από το Κολωνάκι για δουλειά. Φίλη που διατηρεί περίπτερο σε κεντρικό σημείο, οργανωμένη και Σαμαρική νεοδημοκράτισσα, με πληροφόρησε ότι από όσους είδε από το πρωί κανένας δεν θα πήγαινε να ψηφίσει, όλοι είναι απογοητευμένοι, δεν γίνεται τίποτε, κλπ. Τα ίδια άλλος φίλος πιο κει. Στο Χίλτον βέβαια οι νεοδημοκράτες πελάτες δεν πιάνονται, έχουν πάρει γραμμή από Ντόρα. Ως και ο Λυκουρέζος είχε αποκοιμηθεί στον καναπέ διαβάζοντας εφημερίδα.

      Πού θέλω να καταλήξω? Φαίνεται πως έχει γίνει μεγάλη καμπάνια αποθάρρυνσης των μελών από τα γνωστά κυκλώματα. Θα μου πείς, καλύτερα, να ξεκαθαρίσουμε. Ναι, αλλά η απογοήτευση είναι κακιά αρρώστεια, άλλωστε κανείς δεν περισσεύει. Γνωστοί υπερήλικες, που τον Νοέμβριο ψήφισαν Ντόρα φανατικά, μετά από συζητήσεις μας άλλαξαν γνώμη και σήμερα την βρίζουν.

      Και κάτι για την επιστολή του Προέδρου: πώς να συμβάλλουν με την υποψηφιότητά τους τα μέλη, όταν η επιστολή έρχεται πολύ μετά τη λήξη της προθεσμίας εγγραφής στις λίστες υποψηφίων?

      • effie B. avatar
        effie B. @ δρόμος 30/05/2010 17:36:18

        Σε κατανοω πληρως. Το πρωι στο τμημα Κολωνακιου ιδια κατασταση. Ενα γραφειο στον πρωτο οροφο χωρις πινακιδα στην εισοδο της πολυκατοικιας κατω, πλαισιωμενο απο τις χαρακτηριστικες Κολωνακιωτικες κυριες μιας αλλης νοοτροπιας και εποχης. Εκλογικοι καταλογοι μαλλον δεν υπηρχαν αφου μου εδωσαν ενα νουμερο να επικοινωνησω για να πληροφορηθω που ανηκω.
        Δεν πτοουμαστε, ηθικο ακμαιοτατο γιατι οπως λεει και ο Φακτορας
        "Εμείς ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ότι το πρωί της Δευτέρας 28 Ιουνίου, την επομένη δηλαδή του Συνεδρίου θα μιλάμε για την Αναγέννηση της ΝΔ και για μια πραγματικά νέα Νέα Δημοκρατία", η αλλως πως "το παρελθον το γκριζο εγω δεν το γνωριζω".

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ nina 30/05/2010 15:49:37

      ξέχασα να προσθέσω ότι, όσο ήμουν εκεί, εμφανίσθηκε με απειλητικές διαθέσεις κρητικός τις βρίζοντας ότι το κόμμα είναι φασιστικό, δεν τον ενημέρωσε πού πρέπει να ψηφίσει, παρόλο που τόσα χρόνια ήταν αυτό κι αυτό κι αυτό (θέσεις μεγαλοστελέχους) και άλλα τέτοια φαιδρά. Μεγάλος σε ηλικία. Τα νέα παιδιά που ήταν εκεί ξαφνιάστηκαν και δεν ήξεραν πώς να αντιδράσουν. Ευτυχώς ήμασταν και κάποιοι πιό παληές καραβάνες, και δεν πέρασε η προβοκάτσια.

      • Dimi avatar
        Dimi @ δρόμος 30/05/2010 18:08:12

        Θερμά Συγχαρητήρια!

        Οι άνδρες κυνηγούν. Οι γυναίκες ψαρεύουν.
        ~Βίκτωρ Ουγκώ

  10. julia avatar
    julia 30/05/2010 12:03:05

    Μεγαλη προσελευση του κοσμου στις τοπικες για την ωηφοφορια

  11. julia avatar
    julia 30/05/2010 12:04:06

    ψηφοφορια*

  12. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2010 12:20:33

    To site της ΝΔ πέφτει όταν πας να δεις για τις εκλογές. Βγάζει τα παρακάω:

    DB function failed with error number 126
    Incorrect key file for table './website_joomla/mos_session.MYI'; try to repair it SQL=SELECT session_id FROM mos_session WHERE session_id = 'c8ae1678b497eb42d975996bcafbc111'
    SQL =
    SELECT session_id
    FROM mos_session
    WHERE session_id = 'c8ae1678b497eb42d975996bcafbc111'

  13. julia avatar
    julia 30/05/2010 12:24:43

    Μεγαλη προσελευση του κοσμου για την ψηφοφορια,στην Ευρτανια εχουν παει για μπανιο και στα Χανια για κυνηγι..............

  14. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 30/05/2010 12:45:17

    ..παρά την αποπνικτική ζέστη, μικροί, μεγάλοι σε ουρές...
    Υπομονή...αξίζει

  15. πολίτης avatar
    πολίτης 30/05/2010 15:02:54

    Αυτή η ερώτηση για το Δήμαρχο, τί σημαίνει; Ότι μπορώ να να προτείνω οποιονδήποτε;
    Νομίζω ότι το ερωτηματολόγιο είναι λίγο αφελές, αλλά είναι ένα πρώτο βήμα. Για παράδειγμα, η άποψη για τον Καλλικράτη, πώς να διατυπωθεί με απαντήσεις πολλαπλών επιλογών και ποιά συμπεράσματα να βγουν από τέτοιες απαντήσεις;
    Εγώ το μόνο που θα είχα να προτείνω, αφορά την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης: Να βρείτε ένα πρόσωπο, πατριώτη και όχι κανένα τουρκογλύφτη, που να μπορεί να πείσει κόσμο από όλες τις παρατάξεις. Δώστε μία ευκαιρία στους Θρακιώτες να ψηφίσουν έναν Έλληνα με ψυχή, περηφάνεια και αγάπη για την πατρίδα, όχι κανένα δουλοπρεπές χανουμάκι.

  16. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 30/05/2010 16:13:04

    πολίτη,
    Τό ἐρωτηματολόγιο τό βρῆκα σαφέστατο,καί καθόλου ἀφελές.
    Τί περίμενες ἐρωτηματολόγιο Master Mind;

  17. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 30/05/2010 17:14:07

    Συντρόφια γειά σας.Μόλις επέστρεψα από την Τοπική της ΝΔ Καπανδριτίου,όπου είχα πάει γιά να ψηφίσω.Είχα ξαναπάει το πρωί,αλλά επειδή δεν ήμουν γραμμένος (ήμουν ακόμα γραμμένος από...αιώνων στην Κηφισιά)πολύ σωστά δεν μπόρεσα να ψηφίσω.Ψήφισε μόνον ο γιός μου που ήταν γραμμένος.Τηλεφωνήσαμε στην Κηφισιά γιά να διαγραφώ,έκανα αίτηση εγγραφής στο Καπανδρίτι κι αποχώρησα.Λίγο αργότερα,με ειδοποίησαν πως ήρθε ΦΑΞ από Ρηγίλλης,όπου λυνόταν το θέμα και έτσι, μπορούσα να πάω να ψηφίσω.Πάω λοιπόν γύρω στις 16.25,δίνω την ταυτότητα κλπ,όπου πρός έκπληξίν μου,σηκώνεται ένας μεσήλικας στιβαρός κύριος και μέσα σε έξαλλες φωνές,απειλές και βωμολοχίες που απηυθύνοντο σ'έναν νεαρό, (θε σε γ...σω κο...παιδο,θα σε πατήσω χάμω κλπ)είπε ότι δεν αναγνωρίζει κανένα ΦΑΞ,ότι στο ΦΑΞ δεν είναι αυτή η υπογραφή του Αγγελάκα,ότι,ότι,ότι και τι δεν είπεν ο απύλωτος στόμας του (SIC: ο στόμας του).Εν πάσει περιπτώσει,το φινάλε ήταν ότι δεν άφηνε ο κύριος αυτός,να ψηφίσω.Λυσσομανούσε.Βέβαια φρόντισα κι έμαθα,ότι ο μεσήλικας κι ο νεαρός,ήταν οι δύο αντίπαλοι υποψήφιοι.Ο πρόεδρος της εφορευτικής επιτροπής,ζήτησε νέο ΦΑΞ από Ρηγίλλης,το οποίο έφθασε σε δυό λεπτά.Ομως,ούτε αυτό το ΦΑΞ το αναγνώριζε ο οργίλος κυριούλης,παρ'όλο που το είδε να βγαίνει από τηλετυπικό μηχάνημα ιδίοις όμμασιν.Κατόπιν τούτου,σηκώθηκα και τους είπα,ότι εν τάξει,δεν θα ψηφίσω γιατί θέλω να τηρείται κατά γράμμα το τυπικό,αλλά τους τόνισα ότι μετά 40 χρόνια,πρώτη φορά ένιωσα ντροπή κι οργή,μέσα στο ίδιο μου το 'σπίτι'.Τόσο που βγήκα επειδεικτικά έξω,να ξανακυττάξω την ταμπέλα,μήπως και κατά λάθος μπήκα σε 'άλλο' μαγαζί.Από την εν λόγω τοπική,περνάω απ'έξω καθημερινά,διευκρινίζω.Το κερασάκι στην τούρτα.Εμαθα κι από...ποιά πλευρά υποστηριζόταν ο κύριος αυτός. Μεγάλα παιδάκια είστε πιά,καταλάβατε υποθέτω.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Σπάρτακος 30/05/2010 17:19:03

      διάβασε και αυτά που έγραψα εδώ στις 15:49

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ δρόμος 30/05/2010 17:32:11

        τα διάβασα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Σπάρτακος 30/05/2010 17:31:57

      απορία: γιατί περνάς μόνον απέξω? δεν συνεδριάζουν ποτέ εκεί? Στην δική μου είναι ανοικτά κάθε απόγευμα 6-8, μπορούσες να γραφείς πριν. Όμως πρέπει να θέσεις το θέμα ψηλότερα, να γίνουν γνωστά.

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ δρόμος 30/05/2010 17:34:04

        Εχω ξαναγρλαψει,ότι μόνο ψηφοφόρος είμαι.Απ'όλα τ'άλλα,απέχω απ'το 1977.Αστα φίλε,μεγάλη ιστορία.Και πικρή.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 30/05/2010 17:44:06

        Κι εγώ μόνο ψηφοφόρος ήμουνα, ούτε καν μέλος, γράφηκα μόλις το Νοέμβριο. Απ' ό,τι είδα σήμερα, ίσως ήρθε ο καιρός για να ξεχάσουμε τις πίκρες και να νιώσουμε την ικανοποίηση της συμμετοχής.
        Μην με παρεξηγήσεις, το έχω ξαναγράψει, δεν προσδοκώ κομματικές εντάξεις και ανταμοιβές. Αλλά πιστεύω ότι άνθρωποι σαν κι εσένα, που αφιερώνουν τόσες ώρες στο πληκτρολόγιό τους, μάλλον κάτι έχουν να πουν.

    • parasuraman avatar
      parasuraman @ Σπάρτακος 30/05/2010 17:54:41

      Επιβεβαιώνω τα ανωτέρω του Σπάρτακου.Τα έζησα και εγώ λίγο πριν από εκείνον,στην ίδια τοπική.Τραμπουκισμοί,ύβρεις και απειλές ανθρώπου που παρέπεμπε σε μπράβο νυχτερινού μαγαζιού.Θύμιζε δικτάτορα,ενώ άπλωσε και χέρι σε παριστάμενους.Ντροπή,αίσχος αλλά πάνω από όλα...κρίμα.Θα γυρίσει ο τροχός όμως...

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Σπάρτακος 30/05/2010 18:02:49

      Είμαι λίγος,είμαι ελάχιστος.Αλλά μου φθάνει και μου περισσεύει,να διαβάζουν τα γραφόμενά μου οι λίγοι που καταλαβαίνουν.Αυτοί με τη σειρά τους,λένε τα δικά τους, τα διαβάζω με προσοχή,γίνεται κουβέντα,γίνεται ζύμωση,οι κρίκοι της αλυσίδας πληθαίνουν.Κι όπως λέει κι ο ποιητής,'στάλα τη στάλα το νερό,το μάρμαρο τρυπάει'.

  18. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 30/05/2010 17:16:24

    Συγγνώμην:επιδεικτικά.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Σπάρτακος 30/05/2010 17:35:06

      ξαναγράψει.(το δίς εξαμαρτείν κλπ,κλπ).

  19. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 31/05/2010 09:02:04

    g.k

    Για την Ιστορία και μόνο.

    Το ερωτηματολόγιο ήταν πρωτοβουλία της Γραμματείας Αυτοδιοίκησης της Ν.Δ.

    Γραμματέας:Β.Μιχαλολιάκος