16/12/2008 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα λόγια να συνοδευτούν και από πράξεις

Αναλαμβάνω το μερίδιο των ευθυνών που μας αναλογεί για την υπόθεση του Βατοπαιδίου, δήλωσε σήμερα ο πρωθυπουργός στην Κοινοβουλευτική Ομάδας της ΝΔ, παραδεχόμενος ότι αρχικώς υποτίμησε το θέμα και δεν είδε εξ αρχής τις πραγματικές διαστάσεις του.

«Τα πράγματα είχαν διαστάσεις σοβαρότερες από αυτές που εκτιμήσαμε αρχικά. Οφείλω να πω ότι υποτίμησα κι εγώ το θέμα, δεν είδα έγκαιρα τις διαστάσεις του, το λάθος αυτό δεν το χρεώνω σε κανέναν, δικό μου το λάθος» είπε ακόμα και πρόσθεσε ότι οι πολίτες πληγώθηκαν από την υπόθεση του Βατοπαιδίου και η κυβέρνηση πρέπει να αναλαμβάνει την πολιτική ευθύνη για όσα πληγώνουν τους πολίτες. «Η κυβέρνηση έχει αντικειμενική πολιτική ευθύνη, αναλαμβάνω το μερίδιο που μου ανήκει».

Αναφερόμενος σε «όσα σκανδαλώδη έγιναν» με επίκεντρο το Βατοπαίδι, είπε τι πρόκειται για «μια θλιβερή ιστορία που ξεκίνησε προ 10ετίας»...Η Μονή, λειτούργησε σε βάρος του Δημοσίου, εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του κράτους και ενέπλεξε φορείς και υπηρεσίες. «Κάποιοι παρά την πνευματική τους αποστολή» ενέπλεξαν την πολιτεία στις παράνομες δραστηριότητές τους εις βάρους του δημοσίου.

Ακολούθως αφού επιτέθηκε στο ΠΑΣΟΚ λέγοντας πως δεν μπορούν να παριστάνουν τους καταγγέλλοντες και τους ηθικολόγους ο κ. Καραμανλής  δήλωσε αποφασισμένος «να ανταποκριθεί στο χρέος του και να μην διακινδυνεύσει το μέλλον».

Όπως είχαμε προβλέψει εγκαίρως (http://www.antinews.gr/?p=4525) μια νέα εκδοχή του περίφημου mea culpa του Ανδρέα Παπανδρέου, ήταν η μοναδική διέξοδος που απέμενε στον κ. Καραμανλή για μια φυγή προς τα εμπρός. Μένει τώρα να δούμε αν τα λόγια θα συνοδευτούν και από πράξεις.

Προς το παρόν αυτό που μπορούμε να εκτιμήσουμε είναι ότι δεν παραδίνει την εξουσία. «Είμαι εδώ και θα συνεχίσω αταλάντευτος» ....«μπορούμε να κερδίσουμε και να διαψεύσουμε τις Κασσάνδρες».

Ως το επόμενο βήμα διάγνωσης των προθέσεών του ο ανασχηματισμός που προαναγγέλλεται σαρωτικός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στελιος avatar
    Στελιος 16/12/2008 13:43:29

    Μ'αρεσει που αναμενετε και πραξεις.

    5 χρονια τωρα τι τους κρατουσε τα χερια δεμενα?
    Σε αλλα θεματα εναντια στο συλλογικο συμφερον μια χαρα εγρηγορση επεδειξαν.

    Μην πουλατε φυκια για μεταξωτες κορδελες, στο ΑΜΗΝ εχουμε φτασει.

  2. manolios avatar
    manolios 16/12/2008 13:44:16

    Πάλι δεν πέφτει ο Καραμανλής; Ήμαρτον ο αθεόφοβος!
    Φάκτορα σόρρυ για το σχόλιο αλλά αντικειμενικά τα πράματα τον τελευταίο καιρό στην Ελλάδα πάνε πολύ αριστερά του αριστερότερου αριστερού.

  3. Factorx avatar
    Factorx 16/12/2008 13:47:51

    ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ


    Μετά από τέσσερις μήνες αποκαλύψεων ο πρωθυπουργός αναγνώρισε ότι έχει πολιτικές ευθύνες για το σκάνδαλο του Βατοπεδίου, παρατήρησε ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπακωνσταντίνου, σχολιάζοντας τη σημερινή αυτοκριτική του πρωθυπουργού για το θέμα, κατά την ομιλία του στην ΚΟ της ΝΔ

    Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερις μήνες αποκαλύψεων που κατηγορούσε το ΠΑΣΟΚ για σκανδαλολογία, για να μιλήσει για τα σκανδαλώδη που έγιναν, τόνισε ο εκπρόσωπος του Κινήματος.

    Εκτός από παραπλανηθέντες υπουργούς, υπάρχει και παραπλανηθείς πρωθυπουργός, ο οποίος υποτίμησε το θέμα και δεν είχε πλήρη εικόνα, επεσήμανε χαρακτηριστικά ο κ. Παπακωνσταντίνου. Όμως, όπως είπε, στην πολιτική δεν έχουν σημασία τα λόγια, αλλά οι πράξεις και ο πρωθυπουργός δεν είχε το θάρρος να κάνει πράξη την ανάληψη της πολιτικής ευθύνης, ζητώντας τις παραιτήσεις υπουργών του.

    ΛΑΟΣ

    «O Πρωθυπουργός δήλωσε ανυποψίαστος για όλη την περίοδο που εξελισσόταν το σκάνδαλο του Βατοπεδίου. Ελπίζω να είναι πρόσκαιρη αυτή η “ανυποψία”. Εν τέλει, Αρχή άνδρα δείκνυσι και όχι ο λόγος», σημείωσε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ αναφερόμενος στα όσα υποστήριξε ο πρωθυπουργός για το Βατοπέδι κατά τη σημερινή του ομιλία.

    KKE

    «Την παραμικρή εμπιστοσύνη να μη δείξουν η εργατική τάξη και τα λαϊκά στρώματα στην πολιτική της ΝΔ.Η κυβέρνηση, όπως και το ΠΑΣΟΚ έχουν να δώσουν στο λαό μόνο νέα βάσανα, για να βγει το κεφάλαιο από την κρίση που το ίδιο δημιούργησε», σχολιάσε το ΚΚΕ

  4. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 16/12/2008 13:48:22

    "Καποιοι παρα την πνευματικη τους αποστολη....."

    Σ' αυτο το εδαφιο του εδω ο ακομα πρωθυπουργος της Ελλαδας κανει λογο για Πολιτικους με Πνευματικη αποστολη.
    Ε, αυτο ειναι κι αν δε σημαινει υποτιμηση της ανθρωπινης νοημοσυνης.

  5. Δημήτριος avatar
    Δημήτριος 16/12/2008 13:51:19

    Ωραίο άρθρο και αισιόδοξο. Να του το στείλετε σε βίντεο για να το δει και να χαρεί ο άνθρωπος.

  6. mavros avatar
    mavros 16/12/2008 13:53:07

    stelio...+++

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 16/12/2008 13:58:59

    Σαρωτικός ο ανασχηματισμός, Αλογοσκούφης στο Εξωτερικών, Μπακογιάννη στο Οικονομικών, Παυλόπουλος στο Αμύνης και Μειμαράκης Εσωτερικών. Τέρμα το δούλεμα, ο ρ-άθυμος μ-πούλης το πήρε πάνω του.

  8. ataktos avatar
    ataktos 16/12/2008 14:01:52

    εμεις νανι και αυτος τσαμικο χαχαχαχαχααχαχ

  9. Helmut avatar
    Helmut 16/12/2008 14:08:14

    Αληθεύει ότι το ΚΚΕ στο πόρισμα του για την Εξεταστική βγάζει λάδι τον Βουλγαράκη;

  10. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/12/2008 14:26:30

    Φάκτορες ,

    αληθεύει ότι η εξεταστική επιτροπή αρνήθηκε να ανοιχτούν οι λογαριασμοί της κας Αικ. Πελέκη και του ανδρός Βουλγαράκη ??

  11. Στελιος avatar
    Στελιος 16/12/2008 14:31:44

    Οι ιδιοι ανθρωποι που τους εμπιστευθηκαμε πριν 5 χρονια, σκεπτομενοι "ε χειροτεροι απο τους αλλους αποκλειεται να ειναι", σημερα ειναι ετοιμοι να κανουν το πρωτο βημα(!!!). Το πρωτο βημα, μετα απο 5 χρονια τα οποια τους κανουν αξιους υποψηφιους για τον τιτλο της "χειροτερης κυβερνησης".

    Αν ερχοταν καποιος που δεν εχει επαφη με την Ελλαδα και ακουγε την σημερινη του ομιλια στην ΚΟ, θα νομιζε οτι μολις εχει αναλαβει τη διακυβερνηση της χωρας.
    Αναλαμβανει τις ευθυνες των λαθων του και ξαναζηταει κατανοηση και υπομονη. Αγορι μου καλο, αναλαμβανω την ευθυνη (για τα τερατουργηματα 5 ΧΡΟΝΩΝ), σημαινει σηκωνομαι και φευγω γιατι δεν επεδειξα τις καταλληλες ικανοτητες... τι να λεμε τωρα, δουλεψες και πουθενα ποτε να ξερεις τι σημαινει παραιτηση?

    Η χωρα θυμιζει το ανεκδοτο με τη ξανθια και το κοινο που επιμονα μετα απο καθε μπαρουφα της φωναζει "Δωσ'της αλλη μια ευκαιρια, δωσ'της αλλη μια ευκαιρια".

  12. ant avatar
    ant 16/12/2008 14:34:34

    Αυτός ο άνθρωπος εκτός από ανίκανος είναι και πραγματικά επικίνδυνος-μέχρι τώρα λεγόταν πως ήταν ηθικός (χαχα, εδώ γελάμε) αλλά το περιβάλλον, η γενική διαφθορά, ο κακός καιρός δεν τον άφηνε να κάνει τις τομές και την κάθαρση που είχε υποσχεθεί.

    Τώρα έχει φτάσει τη χώρα στο χείλος της καταστροφής και σαν να κατάλαβε κάτι, είναι σαν να βρίσκεται κάποιος σε πυρκαϊά (τί θυμήθηκα τώρα...) και να πει, ε, κάνει λίγη ζεστούλα.

    Ενδιαφέρεται μόνο να κρατήσει τη θέση του, τίποτε άλλο, ούτε για τη χώρα, ούτε καν για το κόμμα του δεν νοιάζεται, πραγματικά ελπίζετε πως αυτός ο γελοίος λόγος θα ακολουθηθεί από πράξεις;

  13. τιραμολα avatar
    τιραμολα 16/12/2008 14:41:51

    Επρεπε να το ειχατε καταλαβει απο τοτε που φορεσε το τζακετ προς αντιμετωπιση ασυμετρων απειλων...

  14. ANTIo avatar
    ANTIo 16/12/2008 14:43:29

    "Επισημαίνουμε όμως, για να ερμηνεύσετε σωστά και τα σημερινά ρεπορτάζ στον Τύπο, ότι αυτά είναι υποσχέσεις που δίνει ο κ. Καραμανλής σε υπουργούς που τον πιέζουν διακριτικά προς αυτή την κατεύθυνση(σσ: της αποδοχής ευθυνών). Είναι άγνωστο αν λέει τα ίδια και σε όσους απορρίπτουν κάθε αναφορά σε πολιτικές ευθύνες και το τι τελικά θα πράξει ο ίδιος."

    Έτσι τελείωνε η πρόβλεψη των ΦΑΚΤΟΡΩΝ. Η πρόβλεψή τους ήταν μάλλον αντίθετο από αυτό που τελικά έκανε ο Καραμανλής.

    Αυτό είναι και το γενικώτερο πρόβλημα. Επειδή δεν είναι δεδομένος τον απορρίπτετε απόλυτα. Όπως άλλωστε προσπαθούν και.. κάποιοι άλλοι. Κάποτε όμως οι μολότωφ μετατρέπονται σε... παπούτσια!!!!

  15. alone avatar
    alone 16/12/2008 14:45:00

    @τιραμολα
    Πως και δε βγήκε με κράνος και ασπίδα αυτή τη φορα ;

  16. anetos avatar
    anetos 16/12/2008 14:49:27

    κανει οτι εκανε μερικα χρονια πριν ο αλλος μεγαλος πολιτικαντης Ανδρεας ο πασοκος ...φαινεται οτι διαβαζει (αν) συγχρονη πολιτικη ιστορια ...

  17. τιραμολα avatar
    τιραμολα 16/12/2008 14:51:08

    Εχω την εντυπωση πως κατα την ψηφοφορια για το Βατοπεδι θα εχουμε εκπληξεις...
    και μακαρι δηλαδη για να τελειωνουμε μια και καλη με τους ανικανους και επικινδυνους...

  18. Στελιος avatar
    Στελιος 16/12/2008 14:51:19

    @alone

    Περιμενει την παραλαβη των ρωσικων ασπιδων που ειναι ειδικες για την αντιμετωπιση αμερικανικων βολων.

  19. τιραμολα avatar
    τιραμολα 16/12/2008 14:52:20

    Τι συγκρισεις κανεις ρε ...ανετε?
    Κανε μας τη χαρη...

  20. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 16/12/2008 14:52:47

    Με μια πρώτη ματιά ο τρόπος που έγινε η ανάληψη πολιτικής ευθύνης από τον πρωθυπουργό δείχνει κατά τη γνώμη μου 2 πράγματα.
    α) ανέλαβε την ευθύνη επανόρθωσης των πολιτικών πραγμάτων, επειδή διορισμένοι υπουργοί, υφυπουργοί και άλλοι δημόσιοι λειτουργοί κατά την άσκηση των καθηκόντων τους δημιούργησαν προβλήματα δυσλειτουργίας στην κοινωνία και κατ επέκταση στην κυβέρνηση,.
    Β) Από τα όσα ειπώθηκαν συνεπάγεται άρση εμπιστοσύνης προς όλους όσους υπέπεσαν σε πολιτικά σφάλματα και υπάρχει εισήγηση μέσω της δημόσιας συζήτησης να καταλογιστούν ευθύνες στην αντιπολίτευση τόσο για την τωρινή στάση της όσο και για όλα όσα έγιναν στο παρελθόν τόσο στην οικονομία ( πχ αναφορά για το δημόσιο χρέος) όσο και για τα υπόλοιπα που έπραξε ως κυβέρνηση η αντιπολίτευση και ζημίωσαν την κοινωνία.,

  21. kanis avatar
    kanis 16/12/2008 14:55:23

    @τιραμόλα

    Επρεπε τότε, ΕΜΕΙΣ να αφουγκραστούμε, ότι τα κελευσματα του Στρατηγού Ανέμου και της Ασύμμετρης Απειλής, δεν αφορούσαν μόνο τα καμμένα βουνά....

    Επρεπε να κατανοήσουμε τις τακτικές,με μόνο στόχο την αναληψη εξουσίας, εν πλω....!

  22. ataktos avatar
    ataktos 16/12/2008 15:02:33

    Και ο καπετάνιος δεν κατάλαβε ότι σο “Samina” έχει πάει πατώ ,τώρα το παιντι μας θα καταλάβει είναι πολύ αργά .Αυτός χθες προσκύνησε(?) εκεί που έφτυνε με την μαντάμ του και μετά το play stasion έχει ανοίξει την μορδα του (μούρη) .

  23. οκτώ avatar
    οκτώ 16/12/2008 15:02:36

    Ηταν μία απλή κίνηση εντυπωσιασμού με επαγγελματίες χειροκροτητές από κάτω.
    Αυτές τις φτηνές δικαιολογίες δεν τις δίνει ούτε ένα μικρό παιδί και από την άλλη πλευρά η κοινωνία βράζει. Είναι αποφασισμένος φαίνεται να είναι στο τιμόνι του καραβιού, μέχρι αυτό να βυθιστεί.

  24. τιραμολα avatar
    τιραμολα 16/12/2008 15:03:07

    Βαλτε ρε φακτορες μια φωτογραφια με το τζακετ!!!
    βαλτε ρε τη φωτογραφια να δουμε ποιος κυβερνα την Ελλαδα!
    Αυτη η φωτο πρεπει να την δειχνουμε συνεχεια για να υπενθυμιζει στους Ελληνες ποιον μαλακα και ανικανο μας πασαρε ο Λουλης!

  25. Factorx avatar
    Factorx 16/12/2008 15:04:02

    @ANTIo: για πολλοστή φορά διθαστρεβλώνεις τα πράγματα και μας ταλαιπωρεις. Όλο το σχετικό απόσπασμα είναι αυτό; Γιατί το έκοψες;:

    Είναι λοιπόν προφανές ότι παίζεται ένα πολύ χοντρό εσωτερικό πολιτικό παιχνίδι στη ΝΔ με αφορμή την παραδοχή ή όχι των πολιτικών ευθυνών από την ανώτατη ηγεσία της. Κάτι που είναι φυσικό να προβληματίζει και πρώτα απ΄ όλα τον ίδιο τον Καραμανλή. Υπάρχει κάποια πολιτική υστεροβουλία πίσω από αυτές τις πιέσεις που άρχισαν με την περίφημη δήλωση του Μειμαράκη περί πολιτικών ευθυνών; Θα γυρίσει μπούμερανγκ στον ίδιο τον Καραμανλή μια ανοικτή παραδοχή των πολιτικών ευθυνών; Μια νέα εκδοχή του περίφημου mea culpa του Ανδρέα, είναι η μοναδική αφετηρία που του απομένει για μια φυγή προς τα εμπρός; Ίδωμεν

    Προς το παρόν, οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν τώρα ότι ο Πρωθυπουργός δεν αποκλείεται να κάνει μία αναφορά περί πολιτικών ευθυνών στη συνέντευξη τύπου στις Βρυξέλλες μετά τη Σύνοδο Κορυφής στο τέλος της επόμενης εβδομάδας. Διαφορετικά, στις 15 Δεκεμβρίου, κατά τη συζήτηση των πορισμάτων στη Βουλή. Επισημαίνουμε όμως, για να ερμηνεύσετε σωστά και τα σημερινά ρεπορτάζ στον Τύπο, ότι αυτά είναι υποσχέσεις που δίνει ο κ. Καραμανλής σε υπουργούς που τον πιέζουν διακριτικά προς αυτή την κατεύθυνση. Είναι άγνωστο αν λέει τα ίδια και σε όσους απορρίπτουν κάθε αναφορά σε πολιτικές ευθύνες και το τι τελικά θα πράξει ο ίδιος.

  26. alone avatar
    alone 16/12/2008 15:04:20

    "..δημόσιοι λειτουργοί κατά την άσκηση των καθηκόντων τους δημιούργησαν προβλήματα δυσλειτουργίας ..."

    Επίσης για τους κουκουλοφόρους:

    Νεαροί οδοιπόροι κατά τη διάρκεια της πορείας τους
    σε δρόμους της Αθηνας δημιούργησαν προβληματα δυσλειτουργίας σε καταστήματα ....

  27. donaE avatar
    donaE 16/12/2008 15:17:04

    Νομιζα πως βαριεται αλλα βλεπω οτι τα εχει και χαμενα.Εχουμε προβλημα.

  28. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/12/2008 15:19:09

    "KOΥΚΟΥΛΩΜΑ" => ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ

    Μην διαμαρτύρεστε, μετά...

  29. Στελιος avatar
    Στελιος 16/12/2008 15:21:14

    @βουνισιος

    Αγαπητε, αυτα θα ειχαν καποιο νοημα αν ηταν στην κυβερνηση 3-4 μηνες και ειχαν γινει καποιοι αρχικοι λανθασμενοι χειρισμοι.
    Αλλο αναλαμβανω την ευθυνη για κατι σαν το παραπανω και αλλο η αγανακτηση που υπαρχει για ολη την πορεια της τελευταιας 5ετιας.

    Εσεις στις δουλειες σας και τις επιχειρισεις σας ρε παιδια τετοια υπομονη δειχνετε? Ο ανθρωπος αυτος ειναι πλεον μια δεκαετια στην πολιτικη σκηνη. Τα 5 πρωτα ελεγε οτι ελεγε ανεξοδα αφου ηταν στην αντιπολιτευση και δεν του αναλογουσε μεριδιο ευθυνης για την παλαιοτερη κυβερνηση ΝΔ.

    Αν γινει αυτο που γραφεις περι "εισήγηση μέσω της δημόσιας συζήτησης να καταλογιστούν ευθύνες στην αντιπολίτευση τόσο για την τωρινή στάση της όσο και για όλα όσα έγιναν στο παρελθόν τόσο στην οικονομία ( πχ αναφορά για το δημόσιο χρέος) όσο και για τα υπόλοιπα που έπραξε ως κυβέρνηση η αντιπολίτευση και ζημίωσαν την κοινωνία." τοτε μιλαμε για κορυφαιο ανεκδοτο. Ο λαος τις καταλογισε τις ευθυνες του παρελθοντος και δεν ξεχναει απο οτι φαινεται και απο τις δημοσκοπησεις. Δεν εβγαλε Καραμανλη για να ερθει μετα απο 5 χρονια να τις επικαλεστει για αλλοθι. Τις γνωριζε και ο ιδιος πριν αναλαβει και μαλιστα υποσχομενος οτι θα διορθωσει τα κακως κειμενα.

    Αφου αναλαμβανει τωρα τις ευθυνες γιατι δεν απομακρυνει αυτους που υπο την ηγεσια του τον παραπλανησαν και τα εκαναν ολα γης μαδιαμ? Αυτο ειναι η αναληψη ευθυνων οχι μια προταση μεσα σε μια ομιλια.
    Στο κατω κατω, ακομα και για το Βατοπεδι, αφου αρχισαν οι αποκαλυψεις ποσο καιρο πηρε τον μεσο Ελληνα για να καταλαβει τη κομπινα ειχε στηθει? Μια μερα? Δυο? Πεντε? Μια εβδομαδα?
    Ειναι δυνατον του πρωθυπουργου της χωρας να του πηρε τεσσερις μηνες(!!!) αν και εφ'οσων δεν γνωριζε???

  30. alone avatar
    alone 16/12/2008 15:22:13

    Γιατί θα πρέπει να παγιδευόμαστε στην
    ηλιθιότητα της οποιας πολιτικής επικοινωνίας
    δίνοντας τόση σημασία στο αν θα υπάρχει ανοικτή παραδοχή των πολιτικών ευθυνών ή έμμεση η δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

    Όλοι οι πολίτες ξέρουν καλά. Οι ελιγμοί και τα επικοινωνιακά τρικ έχουν πολύ λιγότερη σημασία από αυτή που νομίζουν οι επικοινωνιολόγοι σε αυτούς που σκέφτονται ανεξάρτητα.

    Οι υπόλοιποι έτσι κι αλλιώς είναι κολλημένοι ή έχουν
    τα πελατειακά τους συμφέροντα.

    Ούτε η προσεκτική χρήση λέξεων μας αφορά. Αυτά είναι για εσωτερική πολιτική χρήση. Όχι θα κρεμόμαστε από τα χείλη του κάθε μαλακα για να καταλάβουμε το υπονοούμενο των
    λόγων του.

    Όσο συνεχίζει αυτή τη γλώσσα και τα ψευτοτεχνασματα το πολιτικο σύστημα ,και χωρίς πραγματικό έργο, τόσο γρηγορότερα θα τους ξεράσει η ιστορία.

  31. t avatar
    t 16/12/2008 15:35:13

    Times
    Greek police run out of tear gas
    Police sources said their riot squads had fired 4,600 tear gas canisters this week as rioters torched hundreds of banks and shops and occupied their campuses.
    The police have asked Israel and Germany to send them emergency supplies,
    timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article5331547.ece

    Η αγορά κινείται. Αγοράζουμε δακρυγόνα.

  32. Helmut avatar
    Helmut 16/12/2008 15:59:50

    Aναδημοσιεύω από το site της KΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ:

    Παρότι στο Πόρισμά του, το ΚΚΕ δεν αναφέρεται αναλυτικά σε ευθύνες συγκεκριμένων προσώπων, σε δηλώσεις του ο Αντώνης Σκυλλάκος δήλωσε πως το κόμμα του αναγνωρίζει τις πολιτικές ευθύνες των κ.κ. Δρυ, Φωτιάδη, Μπασιάκου, Κοντού, Δούκα, Κιλτίδη και εμμέσως του Θ. Ρουσόπουλου - όχι όμως του Γ. Βουλγαράκη.

  33. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 16/12/2008 16:01:35

    Στέλιος, δεν πρέπει να ξεχνάς ότι μέχρι σήμερα η κυβέρνηση -και αυτό έγινε σε αρκετά υπουργεία- συνέχισε την πολιτική που είχε αρχίσει πριν χρόνια η κυβέρνηση πασοκ

  34. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 16:34:40

    @ #39
    Η Ευρώπη στηρίζει Καραμανλή. Τον GAP, mind the ποιός τον στηρίζει????

  35. manolios avatar
    manolios 16/12/2008 17:53:59

    Παιδιά πέφτει ο καραμανλής ; Αλήθεια να βάλω στοίχημα τιραμόλα; Τι λες ;

  36. Στελιος avatar
    Στελιος 16/12/2008 18:14:27

    @βουνισιος

    Μα γι'αυτο το ριξαμε το ΠΑΣΟΚ αδερφε, για αυτες τις πολιτικες και επειδη ζητουσαμε αλλαγη την οποια υποσχονταν ο ΚΚ.
    Για το οτι αυτος και το επιτελειο του διαλεξαν να συνεχισουν τις πολιτικες του ΠΑΣΟΚ, ποιος φταιει? Εγω κι εσυ?

  37. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 16/12/2008 21:02:45

    Βρε πόσο συντετριμένος είναι τη στιγμή που αναλαμβάνει την πολιτική ευθύνη!

  38. potamiotis avatar
    potamiotis 16/12/2008 21:44:28

    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΛΕΕΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ,ΣΙΓΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΙ ΑΦΟΥ ΕΙΔΕ ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΗΤΕΙΣΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΘΕΝΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ ΣΟΥ? ΑΠΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΝΟΣ ΑΦΕΛΟΥΣ ΠΑΠΛΑΝΗΘΕΝΤΟΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥ.......