#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2011 18:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα κροκοδείλια δάκρυα της μπουρζουαζίας για την φτώχεια



Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον διαβάσαμε στο Έθνος του Σαββάτου ένα μεγάλο αφιέρωμα για τους νεόπτωχους της Ελλάδας. Για τις διαλυμένες κοινωνικές δομές, για ανθρώπους που δεν έχουν να φάνε, που κοιμούνται στο δρόμο, που βρίσκονται στα όρια της αυτοκτονίας. Είναι μια εικόνα που για τα μέσα ενημέρωσης «πουλάει» αυτές τις… άγιες μέρες. Κάθε φορά που έρχονται τα Χριστούγεννα αρέσκεται ο κόσμος να κάνει φιλανθρωπίες, έτσι για να σώσει την ψυχή του για όλη την υπόλοιπη χρονιά.

Έτσι και μεγάλες εφημερίδες όπως το Έθνος του Μπόμπολα, του εθνικού εργολάβου δηλαδή, κάνει κάθε χρόνο τέτοια εποχή αφιερώματα στους φτωχούς.

Απλά φέτος έχει άλλη διάσταση η φτώχεια στην Ελλάδα, η οικονομική κρίση και η λαίλαπα της χρεοκοπίας έχει σαρώσει τη χώρα. Επομένως, είναι συγκινητικά τέτοια αφιερώματα στους ατυχήσαντες της ζωής, τους άνεργους, όσους δεν έχουν ούτε για γάλα των παιδιών τους.

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για άλλες εφημερίδες και κανάλια που «θυμούνται» να πουν και κανένα καλό λόγο φιλανθρωπίας αυτές τις ημέρες.

Όμως, αν κάτσει και το σκεφτεί κανείς όλο αυτό το σκηνικό θα βάλει τα γέλια. Μοιάζει με τις δήθεν φιλάνθρωπες κυράτσες των βορείων προαστίων που βγαίνουν στα κανάλια και τις εφημερίδες στολισμένες με χρυσά και διαμάντια και ζητούν από τον κόσμο να δώσει τον οβολό του για να σωθούν κάποιοι συνάνθρωποί μας. Όσο για τις φιλάνθρωπες κυρίες, το κομμάτι τους κάνουν και συνήθως δε βάζουν ποτέ το χέρι στην τσέπη, εκεί έχει καβούρια.

Από την άλλη, το Έθνος και οι άλλες εφημερίδες και εκπομπές στην τηλεόραση, θυμήθηκαν τους νεόπτωχους αλλά δεν ασκούν καμιά κριτική για τις δικές τους ευθύνες. Δηλαδή ο Μπόμπολας, ο Ψυχάρης, ο Αλαφούζος κ.λπ δε φταίνε για την κατάντια της χώρας. Η σύγχρονη μπουρζουαζία που έβγαλε λεφτά από εθνικές προμήθειες και κομπίνες, δεν είναι βασικό σύμπτωμα της σαθρής χώρας;

Η διαπλοκή, οι γνωστοί και «νταβατζήδες» δεν έφαγαν καλά αφήνοντας τώρα τη χώρα στον άσο;

Το ένα δέκατο μόνο από τα έργα που έχει πάρει ο Μπόμπολας να τα έδινε στους φτωχούς δε θα χρειαζόταν να σπαταλήσει τόσα λεφτά για το αφιέρωμα που έκανε. Διότι δε θα υπήρχαν απλά φτωχοί και πεινασμένοι.

Κάνουν τις μωρές παρθένες και τους έκπληκτους όλοι εκείνοι που εδώ και 40-50 χρόνια τρώνε κομμάτι – κομμάτι την Ελλάδα. Με τα έργα που παίρνουν, τις εθνικές προμήθειες, τα θαλασσοδάνεια κ.λπ.

Κι εν πάση περιπτώσει, αν ο κ. Μπόμπολας ήθελε να δείξει το πόσο στεναχωρημένος είναι από το δράμα των φτωχών ας μειώσει τα διόδια. Ας δώσει στέγη σε ορισμένους κατατρεγμένους, ας μην οδηγεί τους δικούς του εργαζόμενους στην εξαθλίωση και στο δρόμο κάνοντάς τους απίστευτες περικοπές ή απολύοντας κατά εκατοντάδες;

Τα κροκοδείλια δάκρυα από μακριά είναι και συγκινητικά και εύκολα. Όταν βγάζουν όμως την ουρίτσα τους έξω οι διαπλεκόμενοι, τουλάχιστον να μην το παίζουν και τεθλιμμένοι συγγενείς.

Αυτοί τα έφαγαν μαζί με τους πολιτικούς, όχι εμείς κύριε Πάγκαλε.

Ας μην κλαίνε λοιπόν για τους νεόπτωχους γιατί θα… βρέξουν την εφημερίδα τους.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 17/12/2011 18:54:42

    Ξέρεις πόσες τέτοιες κυράτσες αυτοπροσδιορίζονται ως ΝΔίτισες? Το έυγε αξίζει σε κάποιες άλλες που γνωρίζω του χώρου μας, που αθόρυβα, μακρυά από μίντια, προσφέρουν κομμάτι από το υπερβάλον της προσωπικής τους δυσκολίας, σε ανθρώπους που πραγματικά έχουν ανάγκη
    Για τους υπόλοιπους, τα είπες όλα

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Y. 19/12/2011 09:11:53

      η εκλησια μας σταθερα απουσα βεβεως βεβεως

      • Y. avatar
        Y. @ Ignoramus 19/12/2011 09:50:39

        Δε ξέρω τι γίνεται γενικότερα, έχω προσωπική άποψη μόνο για την εκκλησία των Αγίων Πάντων στη Θεσσαλονίκη (περιοχή Σταθμού, Ξηροκρήνη), που εδώ και πολλά χρόνια, απλές γυναίκες από οικογένειες του μεροκάματου, καθημερινά εργάζονται αφιλοκερδώς, ετοιμάζοντας συσίτια

  2. λαλακης avatar
    λαλακης 17/12/2011 19:08:02

    H φτωχεια στο Ελλαδισταν θα ειχε ως ενα βαθμο αντιμετωπιστει αν η κρατικη βδελα δεν επινε το αιμα των μικρων επιχειρησεων και ο λαος δεν ψηφιζε
    τα δυο κομματα που τον διοριζαν και τον κατεστρεψαν Πασοκ-νδ με το πασοκ να προτοστατει εφευρισκοντας ''κενα'' στο δημοσιο.
    Κρατος προνοιας ανυπαρκτο , νοσοκομεια μηδεν και ας γεμισε παντου νοσοκομεια, εξαθλιωση , ορδες φευγουν στο εξωτερικο η στην καλυτερη
    γινονται μικροκαλλιεργητες στην επαρχια -τουλαχιστον να εξασφαλιζουν το φαι. Μμμ ωραια χωρα!!
    Καλα Χριστουγεννα ...

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ λαλακης 18/12/2011 19:05:40

      ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΛΑΙΝΕ ΟΙ ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΙ ....ΓΕΛΟΥΝ

  3. Αριστοτέλης avatar
    Αριστοτέλης 17/12/2011 19:13:01

    Το άρθρο τα λέει όλα και πολύ καλά. Γιατί όμως τόσα χρόνια οι Ελληνες αγόραζαν και συνεχίζουν να αγοράζουν όλεσ τις προοδευτικέσ εφημερίδες?
    Για ρίξτε μια ματιά στη κυκλοφορία των εφημερίδων και θα καταλάβαιτε γιατί δεν έχει μέλλον αυτή η χώρα!!!!!!! Περαστικά μας

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 19:33:32

    ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ: Τι σύμπτωση! Μου δίνεται για δεύτερη φορά μέσα σε δυο μέρες η ευκαιρία να θυμίσω την παραβολή του πλούσιου και του φτωχού Λαζάρου. Ο Θεός τιμώρησε τον πλούσιο όχι επειδή δεν έδωσε φαγητό στον φτωχό Λάζαρο αλλά επειδή αδιαφόρησε παντελώς γι αυτόν. Ούτε γύρισε να του ρίξει μια ματιά. Το αντίθετο της αγάπης είναι η αδιαφορία για τους συνανθρώπους μας και αυτή ακριβώς είναι η κρίση που περνά όλη η ανθρωπότητα.

    • juliet avatar
      juliet @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 20:16:42

      Χρήστο ,
      καλησπέρα,αυτά είναι ψηλά γράμματα .Είναι θεΐκό να μπορείς να μοιραστείς το ψωμί σου μ΄ανθρώπους που το έχουν ανάγκη χωρίς να νοίωσουν ελεημοσύνη,να δώσεις την ψυχή σε ανθρώπους που στάθηκαν άτυχοι.
      ''Η φτώχεια σκοτώνει ανά τον κόσμο περισσότερους ανθρώπους κάθε χρόνο από όσους σκοτώθηκαν στον Β΄παγκόσμιο πόλεμο,που δεν ήταν και λίγοι''.
      Εντουαρντο Γκαλέανο

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ juliet 17/12/2011 21:05:29

        Καλησπέρα Juliet!

        • danaos avatar
          danaos @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 21:22:19

          Χρήστο καλησπέρα! Δεν σου απάντησα προχθές στην ανάρτησή μου γιατί απλά δεν ήξερα τι να σου πω!

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ danaos 17/12/2011 21:25:33

            Καλησπέρα Δαναέ! Μαζί θα την βρούμε την απάντηση. Ούτε εγώ ξέρω την απάντηση και στην πραγματικότητα κανείς δεν την ξέρει!

          • danaos avatar
            danaos @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 21:30:57

            Το εύχομαι! Και να ξέρεις κάτι: Δεν ξέρω από οικονομικά ούτε πολιτικός είμαι .Ό,τι γράφω είναι οι απλές καθημερινές κουβέντες που κάνω με τους φίλους μου!

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 21:47:38

            ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ: Μα αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που θα βρούμε την απάντηση!

          • juliet avatar
            juliet @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 22:07:06

            Καλησπέρα,
            βοήθεια θέλετε ;Και μια συμβουλή μακρυά από πολιτικούς .....

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 22:28:54

            juliet βεβαίως και θέλουμε βοήθεια. Απάντησε μου όμως πρώτα στο εξής ερώτημα: Αν βρούμε την απάντηση που ψάχνουμε τι θα την κάνουμε; Θα την πούμε στους πολιτικούς μας για να την εφαρμόσουν;

          • juliet avatar
            juliet @ Χρήστος Δημάρης 18/12/2011 07:01:10

            Χρήστο,καλημέρα,
            ΟΧΙ, είναι μια κάστα που ότι όμορφο υπάρχει το βρωμίζει ...το ποιός θα το μάθει είναι δύσκολη αλλά και σοφή επιλογή.Οταν έλθει εκείνη η ώρα θα υπάρξουν οι Ανθρωποι και οι Πατριώτες που δεν θα θέλουν σωσίβια για να επιπλεύσουν .
            Και πάλι Καλημέρα!

  5. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 17/12/2011 19:44:53

    To προβλημα αγαπητε ειναι πως ο περι ου ο λογος θεος ουδεποτε τιμωρησε τον ακαρδο πλουσιο αντιθετως, οπως αποδεικνυει διαρκως η ιστορια, τον επιβραβευει μονιμως. Γι' αυτο, καλες ειναι οι θεοσεβουμενες παραβολες εξ' Ανατολης, υπαρχει ομως και το πολυ ελληνικο "συν Αθηνα και χειρα κινει". H ανθρωποτητα ποτε δεν αλλαξε προς το καλλιτερο μεσω της φιλανθρωπιας. Οσες φορες αλλαξε -εαν αλλαξε- τουτο εγινε μεσα απο τις μαζικες κινητοποιησεις και διεκδικησεις των αδικημενων.

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ Μ.Γ 17/12/2011 20:26:00

      ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ; Ξέρετε τι συμβουλές έδινε ο Χρυσόστομος στους διάφορους "φιλανθρώπους"; Αντί για το "φιλανθρωπικό" τους έργο, να σταματήσουν να κλέβουν τους φτωχούς!!! Το "φιλανθρωπικό" έργο των πλουσίων είναι σαν να μοιράζουν λίγα από τα πολλά που έχουν κλέψει!!! Και γι αυτό που λέτε το “συν Αθηνά και χείρα κίνει” η απάντηση μου είναι η εξής: YOU TALKIN΄ TO ME? http://www.youtube.com/watch?v=XzPBUGUM7KQ

      • juliet avatar
        juliet @ Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 20:57:30

        Iωάννης Χρυσόστομος:
        ''Σταμάτα να κλέβεις του άλλους πριν δώσεις χρήματα στους ζητιάνους.Με το ίδιο χέρι που κλέβουμε τον ένα,ανταμείβουμε τον άλλο,δίνοντας στους φτωχούς τα χρήματα που έχουμε πάρει από φτωχότερους ανθρώπους.Καλύτερα καθόλου φιλανθρωπία παρά αυτό το είδος φιλανθρωπίας''.

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 17/12/2011 20:25:32

    Αυτό που χρειάζεται να κάνουμε στους έμπορους τους πόνου, είναι να μην αγοράζουμε τις εφημερίδες τους και να μην βλέπουμε τα κανάλια τους. Αν οι πωλήσεις, η τηλεθέαση και τα έσοδα μαζί , πέσουν τραγικά χαμηλά , είναι το μόνο που θα τους πονέσει και θα τους νοιάξει. Κατά τ' άλλα , όσο τους στηρίζουμε , τόσο αυτοί οι εξωθεσμικοί , θα κινούν τα νήματα της διαπλοκής και της εξουσίας. Αλλες εφημερίδες ,άλλα κανάλια και κυρίως , διαδίκτυο για την ενημέρωση. Η δύναμη , είναι στο χέρι μας.

  7. Mm avatar
    Mm 17/12/2011 21:24:24

    εγω πάντως κρατάω επιφυλάξεις για τα νούμερα των φτωχων/άνέργων/σιτιζόμενων σε συσσίτια κλπ, που μας δινουν τα ΜΜΕ.

    Κατ' αρχήν με τόση μαυρή εργασία από Ελληνες και αλλοδαπούς, τι θα πει χ αριθμός ανέργων;;
    Και ποιος μας λεει ότι ολοι αυτοί ειναι Ελληνες; Δεν υπαρχει μεγάλος αριθμός αλλοδαπών που εργάζεται στην μαύρη και τσεπώνει το επίδομα ανεργίας;;

    ΦΥΣΙΚΑ δεν θέλω να πω ότι οι Ελληνες δεν μαστίζονται από την ανεργία, αλλα οτι τα νουμερα που μας πασαρουν οι εφημερίδες ειναι εντελώς γενικά και αόριστα.

    Επίσης η περίοδος που διανύουμε ειναι η χαρα του τζαμπατζή. Ακόμη και αλλοδαποί εμποροι ναρκωτικών και προαγωγοί αφρικανων πορνών τρέχουν στα συσσίτια για σίτηση (διαβαζω στο διαδίκτυο).

    Οπότε τι να λέμε τώρα. Κατα την γνώμη μου πρεπει να περικοπούν δραστικά όλες αυτές οι παροχές, γιατί ΠΙΣΤΕΥΩ ότι σε μεγάλο ποσοστό καταλήγουν σε λάθος ανθρώπους και συντηρούν ενα καρο λαθρομετανάστες στην Ελλάδα.

    Οσο για τις ορδες Ελλήνων που φεύγουν, είχα διαβασει προσφατα δήλωση της πρεσβειρας της Αυστραλίας, ότι δεν έχει παρατηρηθεί ιδιαίτερη αυξηση στις αιτήσεις από Ελλαδα (ενώ όλα τα ΜΜΕ είχαν λυσσάξει ότι οι Ελληνες ύστερα από τόσα χρόνια ξαναφεύγουν πατείς με πατω σε για Αυστραλία).

    Ασε πια για τα αρθρα περι μεταναστευσης Ελληνων στην Τουρκία ΛΕΣ ΚΑΙ ειναι το νεο Ελντοραντο και χαθηκαν οι αλλες δυτικές χωρες.

    Οπότε ας προσέξουμε, μήπως όλη αυτή η μαυρίλα ειναι κατασκευασμένη από τα ΜΜΕ για ευνόητους λόγους.

  8. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 18/12/2011 11:30:34

    Αρθρο του ΕΘΝΟΥΣ στις 27/11/2010

    "Ο Παπανδρέου Παίρνει μαστίγιο για να σώσει την πατρίδα"

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=43776948

  9. k avatar
    k 18/12/2011 18:56:04

    ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ. ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑΝΕ ΜΕ ΠΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΜΠΟΥΡΖΟΥΑΖΙΑ ΤΟΝ ΦΤΩΧΟ? ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.

  10. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 18/12/2011 21:38:29

    Βασικά το πρόβλημα των νεόπτωχων είναι ότι όσο ήταν οι πόροι τους επαρκείς για να καταναλώνουν τα σκουπίδια που τους πλάσαραν, ήταν ευχαριστημένοι. Το ακόμα όμως μεγαλύτερο πρόβλημά τους, είναι ότι θέλουν να ξαναγυρισουν εκεί που ήταν.

  11. dorothea avatar
    dorothea 18/12/2011 23:20:30

    O Mπόμπολας που κόπτεται τώρα για τους νεόπτωχους, πρωτοστατεί στις απολύσεις που γίνονται στα συγκροτήματα τύπου. Και δεν διώχνει τους καλοβολεμένους Πασόκους τύπου "Παν-Παν" με τους παχυλούς μισθούς. Μεροκαματιάρηδες αστυνομικούς ρεπόρτερ απολύει, καθαρίστριες, κλητήρες και οδηγούς. Τους νεόπτωχους της διπλανής πόρτας δηλαδή, για τους οποίους υποτίθεται κόπτεται...

  12. Dee Jay Stelios avatar