#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2012 20:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα θέλει και τα παίρνει όλα η Τρόικα (9,5 δισ. ευρώ η επιβάρυνση εργαζομένων και συνταξιούχων)



Ήρθαν, είδαν, μέτρησαν και απεφάνθησαν ότι τελικά το υπουργείο Οικονομικών μετρά λάθος την αποδοτικότητα του μέτρου της αύξησης των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης με αποτέλεσμα το πραγματικό ποσό της εξοικονόμησης αναμένεται πολύ μικρότερο του 1 ή 1,4 δισ. ευρώ που εκτιμά το οικονομικό επιτελείο.

Ο λόγος για ειδικό κλιμάκιο του ΔΝΤ που πήρε μέρος σε σύσκεψη της τρόικας με τον Γιάννη Στουρνάρα, σύσκεψη η οποία τέλειωσε πριν από λίγο και σύμφωνα με ανώτατο αξιωματούχο του υπουργείου εξέτασε τις πηγές που θα προέλθουν τα 2 δις ευρώ που λείπουν από το πακέτο των 11,5 δις.

Αυτές οι πηγές είναι διαρθρωτικά μέτρα, όπως άμυνα, υγεία και λειτουργικά, δηλαδή ένα πακέτο που θα τα έχει τελικά όλα. Ακόμα και αυτά που προσπαθούσαν να αποφύγουν οι επιτελείς του υπουργείου και γενικότερα η κυβέρνηση, ακόμα και τα πιο σκληρά όπως περικοπές σε μικρές συντάξεις, ΟΓΑ, αύξηση ορίων ηλικίας, κλείσιμο στρατοπέδων και νοσοκομείων. Το γεγονός είναι ότι η Τρόικα τα θέλει όλα... Και την αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης, και τη μείωση των χαμηλών συντάξεων και την περικοπή των επιδομάτων που έχουν υποκαταστήσει 13η και 14η σύνταξη, και τα δώρα – επιδόματα στις επικουρικές, και την περικοπή των κοινωνικών επιδομάτων...Συνολικά, από το πακέτο μέτρων μείωσης δαπανών ύψους 11,5 δισ. ευρώ, τελικά η επιβάρυνση εργαζομένων και συνταξιούχων, δεν αποκλείεται να φτάσει τα 9,5 δισ. ευρώ, δηλαδή σχεδόν το 80%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 19/09/2012 20:23:56

    Άντε χρόνια πολλα και ευτυχισμένο το νέο έτος και ο νεος πασχας παιδια .
    Καλές εκλογές .

  2. Tsol avatar
    Tsol 19/09/2012 20:28:54

    Εγώ απορώ γιατί μιλάνε για διαπραγμάτευση και δεν λένε την αλήθεια ότι καμιά διαπραγμάτευση δεν υπάρχει, απλώς οι τροϊκανοί υπαγορεύουν τι θέλουν και οι <> πολιτικοί τα δέχονται όλα.

  3. livas avatar
    livas 19/09/2012 20:37:27

    Από την επομένη της ψήφισης των μέτρων, βρείτε και κερδίστε: τους νέους υπουργούς της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ.

    Υ.Γ. Πλέον κανένα αφιέρωμα της Χούκλη για τον κίνδυνο της δραχμής, δεν πρόκειται να αλλάξει την προδιαγεγραμμένη πορεία των πραγμάτων...

  4. chris avatar
    chris 19/09/2012 20:38:20

    Ηθελα να' ξερα τι περιμενουμε.
    Εμεις, κι εσεις που γραφετε
    Στον πολεμο κανενας δεν ζυγισε τον Ιταλο
    Αυτοι που το εκαναν , αργοτερα τους ειπαν δοσιλογους.

  5. Ηρακλής avatar
    Ηρακλής 19/09/2012 20:54:49

    Ο αναμάρτητος τω λιθω βαλέτω.

    Ας τα πάρουν.

    Κανείς δεν πρόκειται όμως να ξεχάσει επι ποίου τα πήραν όλα.

    Τραγικό να σε γράφει η ιστορία στα κιτάπια της μελανά χρώματα.

    Κρίμα.

  6. kitsos avatar
    kitsos 19/09/2012 21:08:43

    Πω πω εχει γονατισει η Τροικα απο την επαναδιαπραγματευση και τα ισοδυναμα!!!
    Τους ακουσα να εκλιπαρουν για ελεος, αλλα δεν θα εισακουστουν τα παρακαλια τους, θα τους τελειωσουμε οσονουπω.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ kitsos 19/09/2012 21:26:30

      Δυσκολη νυχτα για τους τροικανους . Τους εξωθενωσε η επαναδιαπραγματευση . Με το μαλακο εκει στο υπ οικ μην τους ξεκανουμε τους ανθρωπους.

  7. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 19/09/2012 21:18:37

    Σε κάθε στιγμή της νεώτερης μεταπολιτευτικής μας ιστορίας κάποιες λέξεις ή φράσεις μπαίνουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας ως ΄΄καταραμένες΄΄.
    Μετά τις γνωστές : ΄΄Αλλαγή΄΄, ΄΄Εκσυγχρονισμός΄΄, ΄΄Πάταξη φοροδιαφυγής΄΄, ΄΄Νόμος για τον έλεγχο των Νταβατζήδων΄΄, ΄΄Λεφτά Υπάρχουν΄΄, ΄΄Μνημόνιο ΄΄και ΄΄Ζάππειο Ι - ΙΙ-ΙΙΙ ΄΄ , τώρα ήρθε ή σειρά των ''Εφαρμογή Ισοδυνάμων΄΄ και ΄΄Ισχυρή Επαναδιαπραγμάτευση''.
    Το κακό είναι ότι πίσω από κάθε τέτοια λέξη ή φράση έχουν χαθεί τα όνειρα και οι ελπίδες εκατομμυρίων Ελλήνων και έχει υποθηκευτεί το μέλλον της χώρας για τις επόμενες 2-3 γενιές.

    • vildanden avatar
      vildanden @ ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 19/09/2012 23:03:04

      Ξέχασες τη "σύγκλιση"!

  8. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 19/09/2012 21:50:56

    Μην είστε απαισιόδοξοι
    Απ οτι φαίνεται απο την φώτο η τρόικα μπορεί να μας ήπιε το αίμα αλλά μας άφησε το νυχτικό
    Εκτός αν ο φάκτορας αλλάξει την φώτο και βάλει κάτι σε πιο γυμνό.

    • Γυάλινη σφαίρα avatar
      Γυάλινη σφαίρα @ Χμμμμ 19/09/2012 22:06:10

      μην είσαι τόσο αισιόδοξος,
      κι αύριο μέρα (;) είναι....

  9. RED avatar
    RED 19/09/2012 21:51:04

    Η σύνταξη του ΟΓΑ είναι 342 € στο χέρι αυτή τη στιγμή. Αν την ψαλιδίσουνε και κόψουνε και τα δώρα, ο Σαμαράς θα μείνει στην ιστορία. Ως τι, ας το βρείτε μόνοι σας, όλοι όσοι προεκλογικά τον λιβανίζατε ως την μόνη ελπίδα για τον λαό....

  10. GO avatar
    GO 19/09/2012 21:52:14

    Μελανός, αλλά ...Πρωθυπουργός!
    Pas mal.

  11. takis400 avatar
    takis400 19/09/2012 21:55:59

    και το επιδομα θερμανσης τον ιουλιο με τα εκαθαριστικα του 13,οσοι εχουν επιζησει στις βορειες περιοχες.Θα παει το παλουκι συννεφο

  12. Enzo avatar
    Enzo 19/09/2012 22:03:04

    Τροϊκα : παρτε και αλλα μετρα τωρα αλλιως θα χρεοκοπησετε παλι, θα βγειτε απο το ευρω και θελουμε τα λεφτα μας πισω γρηγορα!!!

    Ελλας : δεν εχουμε αλλα λεφτα να σας δωσουμε, ας βγουμε και απο το ευρω και ας χρεοκοπησουμε!

    Τροϊκα : E? παρδον?

  13. giannis avatar
    giannis 19/09/2012 22:29:33

    μακάριοι οι φτωχοί τω πνεύματι έλεγαν οι γραφές,
    Αρχικά μακάριοι ήταν οι ψηφοφόροι του γαπ που πίστευαν ότι λεφτά υπάρχουν, μετά μακάριοι ήταν οι οπαδοί του σαμ που πίστευαν σε ζάπεια και επαναδιαπραγματεύσεις και τώρα μακάριοι ξαναείναι οι πρώην οπαδοί του πασοκ που πιστεύουν τις αρλούμπες του τσίπρα.
    Δυστυχώς υπάρχουν και κάποιοι μη φτωχοί των πνεύματι που τρώμε μεγάλο ζόρι μη ελπίζοντας σε τρίχες.

  14. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 19/09/2012 22:56:02

    Zάπειο Ι - ΙΙ - ΙΙΙ το πιο σύντομο ανέκδοτο!!!Να αγιάσει το χέρι σου ρε Στάθη!!!

  15. αρέλεγος avatar
    αρέλεγος 19/09/2012 23:03:23

    'Πάρτα όλα'....?
    καλύτερα
    'ρώσικη ρουλέτα'...

  16. mateo avatar
    mateo 19/09/2012 23:09:50

    Ρε παιδιά, έτσι για την ιστορία, το πρωθυπουργιλικι ο Σαμαράς τι το ήθελε;;;
    Για να γίνει ένας 2ος Γιωργάκης;;; Που είναι ο ηγέτης πού περιμέναμε όλοι;;; Πολύ πίκρα...

  17. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/09/2012 23:26:00

    Παιδια δεν χαθηκαν ολες οι ελπιδες μας . Αυριο ο Κουβελης θα βαλει κοκκινες γραμμες!! Δεν θα θελα να μουν στην θεση των τροικανων σημερα το βραδυ.

    • kitsos avatar
      kitsos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 20/09/2012 06:12:44

      Κατωχρος ο Τομσεν ζητησε αναβολη της συναντησης προκειμενου να προετοιμαστουν ψυχολογικα. :P :P

  18. αρέλεγος avatar
    αρέλεγος 19/09/2012 23:39:41

    Αυτή η 'σούπα' δεν καταπίνεται με τίποτα
    ρε, μήπως είναι λάθος η συνταγή....
    από κείνα τα 18 συστατικά ...δεν έχει τίποτα μέσα...?

  19. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 20/09/2012 00:05:28

    Ενας ενας δειλά αλλά σταθερά βγαίνετε απο το καβούκι σας βλέπω...Μέχρι τώρα δεν πιανατε ούτε πληκτρολόγιο ούτε στυλό.
    ΟΚ λοιπόν δεν έχω αντίρηση άντε να σας δούμε και εσάς που έχετε τις λύσεις

    • livas avatar
      livas @ Μεγάλες στιγμές 20/09/2012 00:43:20

      Εμάς, ποιους εμάς;

      Κάποιοι, ξέρετε, έχουν σπάσει προ πολλού το "καβούκι", ώστε δε νοείται να βγουν από αυτό...
      Υποθέτω, εσείς που είχατε, από καιρό, πιάσει τα πληκτρολόγια και τους στυλούς, αισθάνεστε ευτυχείς για τις επιλογές σας (για τις οποίες δε σας μέμφομαι).
      Αν, λοιπόν, υπάρχουν λύσεις, είναι βέβαιο ότι είναι καλύτερες αυτές, για εμάς, για εσάς, για τους έλληνες.

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ livas 20/09/2012 00:48:09

        Εμείς φίλε δεν μπήκαμε ποτέ σε καβούκι.Ούτε ανεβήκαμε πάνω σε άρμα.
        Για τις επιλογές κρινόμαστε όπως όλοι,πρώτα απο τον ίδιο μας τον εαυτό
        Δεν έχουμε φοβικά σύνδρομα,ούτε ο άνεμος αλάζει τις απόψεις μας.Θα περιμενω να σας δω

  20. blue nile avatar
    blue nile 20/09/2012 01:30:16

    Ας μην ξεχνάμε ότι η σημαντικότερη προεκλογική δέσμευση της κυβέρνησης ήταν ότι δεν θα κάνει καμία απολύτως διαπραγμάτευση....
    Από τη στιγμή που ύψιστος στόχος ήταν η παραμονή στο ευρώ και το διατυμπάνιζε δεν μπορεί να υπήρχε τώρα διαπραγμάτευση...
    Υποβολή αιτήματος πrος τους κρατούντες τροικανούς ήταν το μόνο που μπορούσε να κάνει ....και αυτό έκανε.
    Μόνο που η Θεία τρόικα το απέριψε...
    Βοήθεια μας...

  21. dim avatar
    dim 20/09/2012 02:03:06

    Σε μια διαπραγμάτευση, όταν η μία πλευρά σου δίνει μια λίστα με 20 πράγματα που θέλει από εσένα, εσύ επιλέγεις τα 2-3 που δεν θα δεχθείς με τίποτα και τους τα ανακοινώνεις. Σε αντάλλαγμα σου λένε αυτοί ποιά άλλα 2-3 θέλουν τότε να ισχύσουν οπωσδήποτε κλπ. Μετά φθάνεις στα μεσαία αιτήματα, τα προσαρμόζεις, κόβεις - ράβεις και τελειώνεις. Όσοι νομίζουν ότι διαπραγμάτευση σημαίνει, μου ζητάνε 20, και τους δίνω τα 3 μου.... , ή από την άλλη ότι μου ζητάνε 20 και παίρνουν τελικά και τα 20, δεν ξέρουν τι θα πει διαπραγμάτευση....

    Όσοι ονειρεύονται νέες εκλογές ας το ξεχάσουν. Αν για οποιοδήποτε λόγο, φανεί ότι τα τελικά μέτρα είναι πολύ σκληρά για να περάσουν, η χώρα θα καταφύγει στο δημοψήφισμα, με ερώτημα "εφαρμογή του μνημονίου και συνέχιση της χρηματοδότησης ή ακύρωση του μνημονίου και διακοπή της χρηματοδότησης". Σας πάω και ένα στοίχημα ότι το 60% θα διαλέξει συνέχιση του μνημονίου. Και προτείνω αυτό το ερώτημα και όχι το πιο απλό «Ευρώ ή δραχμή» γιατί εκεί θα είναι περίπατος 80%-20%. Σας βάζω το πιο αμφίρροπο, γιατί πολλοί κουφιοκεφαλάκηδες έλληνες θα σκεφτούν «ας μας κόψουν τη χρηματοδότηση, από το ευρώ δε μπορούν να μας βγάλουν», παραπλανημένοι από τους λαϊκιστές και ξεχνώντας ότι μόνοι μας τελικά θα αναγκαστούμε να γυρίσουμε στη δραχμή για να μπορούμε να πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις...

    Εκλογές με παπατζιλίκια του τύπου "και θα μας χρηματοδοτούν και δεν θα παρθούν άλλα μέτρα" δεν πρόκειται να γίνουν...γιατί πολύ απλά θα βγάλουν ¨ψεύτικο¨αποτέλεσμα και θα οδηγηθεί η χώρα στη καταστροφή... Η κυβέρνηση έχει τη νωπή λαϊκή εντολή να προχωρήσει, αν οι βουλευτές δεν μπορούν να σηκώσουν το βάρος ας ρωτήσουν τον λαό με συγκεκριμένο ερώτημα, και αν το δημοψήφισμα βγάλει μνημόνιο, συνεχίζουμε με την υπάρχουσα σύνθεησημ, αν πάλι βγάλει ακύρωση, φτιάχνουμε οικουμενική με άλλον πρωθυπουργό, και αρχίζουμε το κολύμπι για να διαχειριστούμε όλοι μαζί την επιστροφή μας στη δραχμή....Οχι πάλι εκλογές με μπουρδολογίες από λαϊκιστές και καμμένους ότι μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο....

    • Enzo avatar
      Enzo @ dim 20/09/2012 13:30:28

      μην το βαζεις το χερι σου στην φωτια για κανεναν.

  22. Stathis avatar
    Stathis 20/09/2012 06:44:35

    Μα .......όλα αυτά τα μέτρα είναι μετά από την επαναδιαπραγμάτευση. Φαντάζεστε να μην την είχε κάνει η κυβέρνηση. Απορώ τί άλλο θέλει αυτό ο λαός. Και εξεταστική έγινε και αυτή την στιγμή είναι φυλακή όλοι όσοι ευθύνονται.
    Απορώ ..απορώ.

  23. GO avatar
    GO 20/09/2012 08:33:23

    Την επαναδιαπραγμάτευση την έκανε η Τρόϊκα. Επαναδιαπραγματεύθηκε τους επαχθείς όρους του Μνημονίου και επέτυχε …επαχθέστατους!!!

  24. T.V avatar
    T.V 20/09/2012 10:02:26

    Θελω να δω ποιοι απο τους βουλευτες της ΝΔ θα ψηφισουν αυτα τα μετρα, και μετα πως θα ερθουν παλι να ζητησουν την ψηφο μας.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ T.V 20/09/2012 11:08:11

      Το λέει και το όνομα σου...
      μέσω της Τι-Βι θα εξιλεωθούν και θα πουν οτι αναγκάστικαν,πιέστηκαν,δεν ήθελαν να ρίξουν την κυβέρνηση και το αγαπημένο μου..ήθελαν να σώσουν τη χώρα και να την κρατησουν στο Ευρώ

      • T.V avatar
        T.V @ Μεγάλες στιγμές 20/09/2012 11:42:48

        Ποσο ακομα θα "μασαει" ο κοσμος;

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ T.V 20/09/2012 11:53:55

          Επρεπε ήδη να 'εχει αρχίσει να ''φτύνει''.

  25. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/09/2012 11:44:50

    Ωραία λοιπόν αφού τα πήρε όλα η τρόϊκα δεν παίρνει και το π...λο σιγά σιγά μπας και γλιτώσουμε απο τους διεθνείς απατεώνες;

  26. σκοτεινός ιππότης avatar
    σκοτεινός ιππότης 20/09/2012 13:55:41

    Πωπω απαισιοδοξία στα σχόλια....
    Βρε μην ανησυχείτε πέρασαν οι κακές μέρες, τώρα έρχονται οι χειρότερες.

    Υ.Γ.: Πολύ μου αρέσει όταν η προεκλογική σιγουριά και περηφάνια του 'Ελληνα ψηφοφόρου μετατρέπεται σε μετεκλογική οργή και θλίψη. Τόσα χρόνια η ψήφος μας κατέστρεψε τη χώρα και δεν του περνάει κανενός από το μυαλό "ρε μπας και δεν το 'χω με τη ψήφο;"

  27. ano-kato avatar
    ano-kato 23/09/2012 00:51:14

    Τα θέλει και τα παίρνει όλα η Τρόικα (9,5 δισ. ευρώ η επιβάρυνση εργαζομένων και συνταξιούχων)

    Το ερώτημα είναι ένα και αμείλικτο :

    ΠΟΙΟΣ τους τα δίνει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;