#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2011 10:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα επιδόματα και οι μισθοί έφταιξαν περισσότερο, ή οι μίζες και τα λαδώματα;



Εδώ και πολλούς μήνες παρακολουθούμε την προσπάθεια της κυβέρνησης να αποδείξει ότι “μαζί τα φάγαμε”, επομένως οι θυσίες είναι δικαιολογημένες και πρέπει να τις δεχθούμε ασμένως. Και δεν ήταν καθόλου τυχαία η φράση του Θ. Πάγκαλου, καθώς αυτό ήταν το σχέδιο. Να αποδειχθεί ότι για όλα φταίνε οι πολίτες κι έτσι η κυβέρνηση απρόσκοπτη να χαράξει την πολιτική της τρόικας. Είδαμε λοιπόν τα εξής τους τελευταίους μήνες:

Το περασμένο καλοκαίρι με τις απεργίες των φορτηγατζήδων έφταιγαν κατά την κυβέρνηση αυτοί διότι τόσα χρόνια έπαιρναν άδειες και τις εκμεταλλεύονταν κάνοντας περιουσία. Ειπώθηκε κάτι για το ποιοι και πότε έφτιαξαν αυτό το ευνοϊκό καθεστώς;
Αργότερα έφταιγαν οι υπάλληλοι των ΔΕΚΟ και κυρίως ο ΟΣΕ για το μαύρο χάλι και τα τεράστια ελλείμματα. Ακούσατε τίποτε για τις λάθος επιλογές των διορισμένων διοικήσεων; Για τις απίστευτες σπατάλες στελεχών και τις ρεμούλες στις προμήθειες;
Στη συνέχεια φταίνε οι καθηγητές για το χάλι της παιδείας, οι γιατροί και νοσοκόμοι για τη διάλυση του ΕΣΥ, όλοι οι δημοσιογράφοι γιατί κάποιοι συνάδελφοί τους τα παίρνουν και είναι παπαγαλάκια της εξουσίας.
Έπειτα σειρά πήραν οι ναυτεργάτες γιατί είχαν προνόμια, οι δημόσιοι υπάλληλοι γιατί τόλμησαν να έχουν επίδομα κομπιούτερ ή παραγωγικότητας ή οποιοδήποτε άλλο επίδομα που κάλυπτε τις αυξήσεις στους μισθούς που δεν γίνονταν ποτέ.
Φτάσαμε λοιπόν σήμερα στους εργαζόμενους στα Ελληνικά Πετρέλαια. Σχεδόν 1,5 χρόνο στην κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ και η διορισμένη διοίκηση τώρα αντιλήφθηκε ότι κάποιοι ή όλοι έπαιρναν τρελούς μισθούς. Ασφαλώς το να παίρνει κάποιος 18 μισθούς το χρόνο, 100 επιδόματα και επίδομα... αγαμίας είναι κατακριτέο. Αν και οι εργαζόμενοι βγήκαν και αμφισβήτησαν τα στοιχεία που ξαφνικά βγήκαν στη δημοσιότητα. Μα καλά, δεν ήξερε η κυβέρνηση τι μισθούς έδινε; Ή ακόμη καλύτερα: Ο βασικός μέτοχος, ο Λάτσης και η Πετρόλα δεν ήξεραν τίποτε και δεν έκαναν απολύτως τίποτε; Πολύ ύποπτο μας φαίνεται όλο το σκηνικό.

Μήπως λοιπόν εντάσσεται στο οργανωμένο σχέδιο στοχοποίησης όλων των άλλων προκειμένου να λειτουργήσει ο κοινωνικός αυτοματισμός; Κάθε φορά και μια τάξη εργαζόμενων δηλαδή που συγκρούεται με τους υπολοίπους και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται.

Η υποκρισία της κυβέρνησης έχει όρια, όπως και η θεωρία του “μαζί τα φάγαμε”. Ας κοιταχτούν κατ' αρχάς όλοι οι πολιτικοί στον καθρέφτη για να δουν ποιοι έδωσαν όλα αυτά τα προνόμια.

Αλλά εν πάση περιπτώσει πόσο βάρος έχουν τα επιδόματα και πόσο οι μίζες, τα σκάνδαλα και οι λαμογιές;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 01/04/2011 11:11:28

    Συγνώμη, το επίδομα "αγαμίας" σε τί ακριβώς αναφέρεται ; Γιατί εμείς οι παντρεμένοι κατα κάποιο τρόπο το δικαιούμαστε.

    • Isovitis avatar
      Isovitis @ τσώφλι πασατέμπου 01/04/2011 17:36:04

      χιχι. Το θέλω κι εγώ.

    • ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
      ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ @ τσώφλι πασατέμπου 01/04/2011 18:58:46

      Το επίδομα "αγαμίας" το παίρνει δικαιωματικά ο "Ομογενής"...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/04/2011 11:16:40

    O κοινωνικός αυτοματισμός λειτουργει ΜΟΝΟ στις ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
    Μονοι τους ετρωγαν τα δις ευρω κερδη!!!
    ΜΑΖΙ πληρωνουμε τις εγγυησεις τους!!!! αυτα ειναι και δε μιλαει κανεις...

    Κοινωνικοποιηση Χασουρας. Ιδιωτικοποιηση Κερδων. ΠΑΣΟΚ και τελος.-

    ΠΠ

  3. sawas avatar
    sawas 01/04/2011 11:24:11

    Πολύ καλή η καταγραφή (λίστα) των εκάστοτε κοινωνικών αυτοματισμών που ξεκίνησε η κυβέρνηση με αγαστή συνεργασία των ΜΜΕ......

    @ΠΠ
    "Κοινωνικοποιηση Χασουρας. Ιδιωτικοποιηση Κερδων." Αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Δεν έχουμε καν την αποκλειστικότητα.

  4. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/04/2011 12:46:59

    ΠΕΣ ΤΑ ! ! ! !

    ΜΠΡΑΒΟ Φάκτωρα! Και αναρωτιόυμουν αν θα το σχολιάσει το ANTINEWS αυτήν την σαπίλα και την προπαγάνδα που τρώει ο κόσμος και την αναπαραγάγει.

    Για τα ΕΛΠΕ:


    1. Εχει τύχει να επισκεφθώ τα ΕΛΠΕ μερικές φορές για κάποια εργασία.
    Όταν έφευγα μετά από κάποιες ώρες, διαπίστωνα ότι το αυτοκίνητό μου είχε ένα λεπτό στρώμα τέφρας. Αυτά αναπνέουν οι εκεί εργαζόμενοι.

    2. Οι πολλοί ομολογουμένως μισθοί είναι γνωστό εδώ και....δεκαετίες στα ΕΛΠΕ.
    Τώρα θέλει ο ιδιοκτήτης (ΛΑΤΣΗΣ) να προχωρήσει σε μείωση... και Ω ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ εμφανίζεται ως είδηση στα κανάλια (τα γνωστά ...) και αναπαραγάγεται από τον κόσμο ηλιθιωδώς.

    3. Τα ΕΛΠΕ ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρία. Τί ζόρι άραγε τραβάμε όλοι πόσο ένας ΙΔΙΩΤΗΣ πληρώνει το προσωπικό του; Το Δημόσιο έχει μετοχές εκεί, ουτε το 30% , αν δεν του αρέσει το μισθολογικό κόστος, ας πουλήσει τις μετοχές του και να πάρει άλλες πιο συμφέρουσες... Καλά ρε μπούφοι όλοι εσέις μετα emails για τις σκανδαλώδεις δήθεν απολαβές των ΕΛΠΕ, δεν σκεφτήκατε ότι παιζετε το παιχνίδι τους;; Αν ο περιπτεράς της γειτονιάς δίνει 20 μισθούς στον Αλβανό που του κρατάει το περίπτερο, τί καίγεσαι εσύ;; Αν έχεις μετοχές στο περίπτερο και βλέπει ότι είναι λάθος...πούλησέ τις...

    Αλλά.... δεν τις πουλάς... Γιατί;;;

    Γιατί επι χρόνια ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ τα ΕΛΠΕ ήταν φουλ κερδοφόρα εταιρία! ΧΩΡΙΣ να είναι μονοπώλιο... Κατέχει το 60% της αγοράς βέβαια, αλλά απέχει πολύ απο την ΔΕΗ και κάνει και ΕΞΑΓΩΓΕΣ

    Μπράβο στο antinews που το έθιξε το θέμα

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 01/04/2011 15:17:33

      Ωραιος εισαι εσυ, να παιρνει ο φυλακας βαρδιας 110,000 ευρω το χρονο,ο τραπεζοκομος 74,000 (αν ειναι σωστα τα νουμερα που εδωσαν)και εγω ο μακακας να πληρωνω 1,70 την βενζινη για να ειναι κερδοφορα τα ΕΛΠΕ.
      Και ο αρχηγος ΓΕΕΘΑ να παιρνει 50,000.
      Εχεις λογικη τετραγωνη βλεπω.
      Εχεις καποιο ζορι η μου φαινεται?

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ koinos_nous 02/04/2011 05:24:28

        1. Επειδή στο είπε ο Αλαφούζος, σημαίνει ότι παίρνει τόσα ο φύλακας βάρδιας; Εγώ γνωρίζω ότι είναι αστεία αυτά τα στοιχεία

        2. 1,70 την πληρώνεις λόγω ΦΟΡΩΝ. Ξύπνα... αλλιώς μη λες για ...μακάκες..Χωρις φόρους η βενζίνη που παράγεται στην Ελλάδα και εξάγεται είναι από τις πιο φθηνές στην Ευρώπη.

        3. Για τον Α/ΓΕΕΘΑ . Τον πληρώνουμε εμείς. Τέλος. Τα ΕΛΠΕ είναι ιδιωτική εταιρία με το δημόσιο να έχει ποσοστό, αν δεν θέλει να το πουλήσει. Μην τα ξαναλέμε.. Δεν θα πεινάει ο ΑΓΕΕΘΑ με τα 50 χιλιάρικα. Και διακοπές τσάμπα κάνει και παραδουλεύτρες έχει όλους τους Ελληνες φαντάρους βολεμένους.

  5. Damokles avatar
    Damokles 01/04/2011 12:53:30

    @ΑΛΩΒΗΤΟΣ
    "Αν ο περιπτεράς της γειτονιάς δίνει 20 μισθούς στον Αλβανό που του κρατάει το περίπτερο, τί καίγεσαι εσύ;; "

    Καίγεται γιατί δεν παίρνει κι αυτός 20 μισθούς, οπότε, να μην πάρει ούτε ο άλλος. Ελληνάρες.

  6. ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΟΥΚ avatar
    ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΟΥΚ 01/04/2011 19:54:58

    Η ΣΤΗΜΕΝΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΠΟ. ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΛΩΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΜΑΣ ΦΤΑΣΑΝΕ ΩΣ ΕΔΩ. ΦΑΤΕ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ ΟΤΙ ΣΑΣ ΤΑΪΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΡΑΦΕΙΤΕ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΩΝ ΣΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΕΞΩ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΣΑΣ. ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΝΥΧΤΕΣ- ΚΥΡΙΑΚΕΣ -ΑΡΓΙΕΣ-ΠΑΣΧΑ- ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ- 25 ΜΑΡΤΙΟΥ- 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ- Κ.Α. ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΔΟΚΙΜΟ ΖΩΗΣ 10 ΚΑΙ ΠΛΕΩΝ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΟΡΟΥ.
    ΕΤΣΙ ΒΑΛΤΕ ΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΑΘΑΝΑΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ. ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ ΧΤΥΠΑΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΕΝΟΧΛΗΤΟΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ. ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ ΠΟΥ ΕΝΤΕΧΝΩΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΡΩΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ. ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΤΟΥΣ.
    KAI NA ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥ ΠΕΝΙΧΡΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΆΜΕΣΑ Η ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΥ ΚΕΡΔΟΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛ. ΚΡΑΤΟΣ ΕΛΠΕ.
    ΑΝΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΨΕΥΔΗ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΠΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΜΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΥΠΟΤΥΠΩΔΗ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ – ΚΡΙΣΗΣ- ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ .

  7. cornelsen avatar
    cornelsen 02/04/2011 16:42:38

    Το μισθολογικό κόστος τού ελληνικού Δημοσίου φτάνει στον μ.ο. και πιό κάτω τού μισθολογικού κόστους τής ΕΕ ως ποσοστό τού ΑΕΠ.
    Μόνο οι ΕΝΤΕΛΩΣ ΗΛΙΘΙΟΙ δεν μπορούν να αναρωτηθούν "αν φταίνε οι μισθοί τού Δημοσίου για το δημόσιο χρέος μας γιατί δεν έχει φαλιρίσει ολόκληρη η ΕΕ με πρώτες και καλύτερες τις σκανδιναβικές χώρες;"
    h__tp://picasaweb.google.com/cornelsen008/SRTiqE#5558596670772841666