#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2010 23:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα ελληνικά νησιά και ο κ. Γιώργος Παπανδρέου



Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, διαπιστώνω μία ιδιαίτερη προτίμηση του Πρωθυπουργού του Μνημονίου στα ελληνικά νησιά.

Η Κρήτη (για ευνόητους λόγους) κάθε λίγο και λιγάκι δέχεται την επίσκεψη του κ. Παπανδρέου για τους πιο απίθανους λόγους. Ενδεικτικά αναφέρω τα εγκαίνια κάποιας στάνης, τα δεύτερα γενέθλια κάποιου ελαιοτριβείου, αλλά και ότι άλλο μπορεί να του δώσει την ευκαιρία να εκφωνήσει κάποιο λόγο, που όπως πάντα χαρακτηρίζεται από διαύγεια νοημάτων, άριστη εκφορά και βεβαίως συνέπεια.

Η Ρόδος επίσης δέχεται τα περιοδικά «πηδήματα» του πολυταξιδεμένου πρωθυπουργού μας, από την Αθήνα μέχρι κάποια τοπική επιτροπή , για να εξηγήσει το νέο μοντέλο διακυβέρνησης που ευαγγελίζεται το ΠΑΣΟΚ μετά την παλινόρθωση του σοσιαλισμού στην Ελλάδα.

Η Σύμη, γνωστή για τις παπανδρεϊκές συνάξεις, γνωστές με τον παραπλανητικό τίτλο «συμπόσιο της Σύμης», που όμως για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν γίνονται πάντα στο νησί, αλλά κάπου αλλού.

Η Σαμοθράκη, απ’ όπου ο κ. Παπανδρέου δίπλα στο κύμα, κάτω από τις καυτές ακτίνες του ήλιου, μας ανήγγειλε και επισήμως ότι η Ελληνική Κυβέρνηση μετονομάσθηκε σε Κυβέρνηση του Μνημονίου.

Η Πάρος, αγαπημένος προορισμός για πολυήμερες διακοπές, όπου ο πρωθυπουργός διαλογίζεται, σκέπτεται και δεν αποφασίζει τι θα κάνει στην Αθήνα, μέχρι να επιστρέψει και πάλι για ολιγοήμερη ανάπαυση. Η Πάρος, από αρχαιοτάτων χρόνων είναι γνωστή για το κλίμα της που ευνοεί ἤ και διευκολύνει τις μεγάλες πνευματικές συλλήψεις. Στην Πάρο θα μπορούσε ο Καλλικράτης να είχε συλλάβει τα σχέδια της Ακροπόλεως. Στην Πάρο ο κ. Ραγκούσης συνέλαβε τον Καλλικράτη. Στην Πάρο ο κ. Παπανδρέου μετά από την απαραίτητη σωματική άσκηση, επιδίδεται και σε πνευματική , του δε κλίματος υποβοηθούντος περιέρχεται τελικώς εις πνευματικόν οργασμόν και συλλαμβάνει τα σχέδια σωτηρίας της Ελλάδος. Εμείς, εδώ στην Αθήνα, αναμένουμε τον τοκετό και την τερατογένεση.

Θα μπορούσα να μνημονεύσω και άλλα Ελληνικά νησιά, που έχουν συνδέσει το όνομά τους με τον ενταύθα εκπρόσωπο του Δ.ΝΤ., γνωστόν και με το παρατσούκλι «πρωθυπουργός της Ελλάδος». Προτιμώ όμως να αναφέρω δύο-τρία νησιά που δεν είχαν ακόμη την τύχη να γνωρίσουν από κοντά τον κ. Παπανδρέου. Εντελώς τυχαία αναφέρω τον Άγιο Ευστράτιο, την Γυάρο, την Μακρόνησο, …..

http://filotimia.blogspot.com/2010/08/blog-post_2822.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 12/08/2010 23:28:02

    αΐκον κράτος να σχέζατο.

  2. Maya avatar
    Maya 13/08/2010 01:17:39

    Καστελόριζο.

    Και η Σκόπελος: "Οι ξένοι τουρίστες μπορούν να έρχονται να παντρεύονται στα νησιά μας α λα Μάμα μία (χιιρ άι γκό εγκεν μα μα)."

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Maya 13/08/2010 01:44:30

      but...the winner takes it all~!

  3. Κικη avatar
    Κικη 13/08/2010 09:12:11

    Στην Τζια,οπου εχουν σπιτια πολλοι διασημοι δημοσιογραφοι ,πηγαινε πριν αναλαβει την εξουσια,και εφιλοξενειτο,στα σπιτια των γνωστων και μη εξαιρετεων διασημοτητων,ενιοτε και παρεα με τον Ροντο.
    Μονο μην τον στειλουμε εκει,μετα τον Παπαδοπουλο και τον Πατακο,που μαγαρεισανε το νησι,μας ηρθε ολη η οικογενεια Μητσοτακη,ο Σαλλας,οι γνωστοι δημοσιογραφοι,αντε να μην αποκλεισουμε το νησι γιατι τι φταινε οι υπολοιποι.

  4. trellakias avatar
    trellakias 13/08/2010 18:18:35

    Παρατηρώ μία ……..κακία για τον μεγάλο Τουρίστα, κωπηλάτη, ποδηλάτη αλλά όχι πρωθυπουργό! Ο άνθρωπος έδειξε σημεία γραφής μόλις βγήκε. Πήγε το πρώτο του ταξίδι ως αρχηγός κράτους σε κάποιο τροπικό παράδεισο και από τότε έχει βαλθεί να …….κερδίσει μίλια στην κάρτα του. Άρα λοιπόν σαν καλός τουρίστας γνωρίζει όλα τα καλά του τουριστικού μέρους! Για πρωθυπουργός είναι ανίκανος, για τουρίστας ……πρώτος!!!!!!!

  5. Alex avatar
    Alex 13/08/2010 18:37:51

    Γραφει ο συντακτης...
    ΄΄Προτιμώ όμως να αναφέρω δύο-τρία νησιά που δεν είχαν ακόμη την τύχη να γνωρίσουν από κοντά τον κ. Παπανδρέου. Εντελώς τυχαία αναφέρω τον Άγιο Ευστράτιο, την Γυάρο, την Μακρόνησο΄΄

    Μα αγαπητε μου γνωριζουν τον παπου παρα πολυ καλα....μα παρα πολυ καλα...ποιος αλλωστε εκανε την αρχη στις εξοριες και τις φορτωθηκε ΚΑΙ αυτες ο Κων.Καραμανλης???

    Και για να προλαβω μερικους Κεντροαριστερους...θυμιζω την προσφατη σχετικα παραδοχη του Λεωνιδα Κυρκου που ομολογησε ο ιδιος οτι επι Α΄ πρωθυπουργιας Καραμανλη απελυθησαν πολλοι εξοριστοι απο τον Αη Στρατη και δεν εγινε ουδεμια εκτελεση...Καθως και το προσφατο βιβλιο που διενειμε η ελευθεροτυπια για την περιοδο του 45-49 που απο την εισαγωγη περιγραφεται γλαφυροτατα ποιος ηταν ο μεγαλυτερος αντικομμουνιστης και διωκτης της αριστερας...Ο Γ.Π ο 1ος...αλλα μετα κολλησε στο Σοφοκλη Βενιζελο με τις ΄΄συναρχηγιες΄΄ και τις αλλες ομορφιες βαφτηστηκε κεντρωος εκανε ΄΄ανενδοτο΄΄ και πεθανε ως ο γερος της δημοκρατιας...και τελικα ενοχοποιησε την κεντροδεξια ολοκληρη με τις δικες του αμαρτιες...αυτα!!!

    Καπως ετσι σημερα φιλοι μου φθασαμε στο ΝεοφιλελευθεροΣοσιαλιστικοΘατσερικο ΠΑΣΟΚ!!!!

    Υ.Γ Αν δεν κανω λαθος κυβερνηση του μνημονιου εγινε στο Καστελοριζο και οχι στη Σαμοθρακη

  6. BlueSky avatar
    BlueSky 13/08/2010 21:43:51

    Alex σωστό το υστερογραφό σου. Μιά παρατήρηση στην εικόνα. Ο Ιεφραί φεύγει κωπηλατώντας και όχι περπατώντας.....................