Τα εκλογικά όνειρά του ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να τα πάρει το ...."Ποτάμι"!
28/02/2014 07:00
Του Akenaton
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα εκλογικά όνειρά του ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να τα πάρει το ...."Ποτάμι"!

Τα όνειρα του Αλέξη μπορούν ανά πάσα στιγμή να πνιγούν στο «ποτάμι» του τηλε-αστέρα, Θεοδωράκη

Ένας νέος πονοκέφαλος προστέθηκε για τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ. Ο «φέρελπις πολιτικός» και παλιά καραβάνα της τηλοψίας κ. Θεοδωράκης, ανακοίνωσε την επικείμενη κάθοδό του στον πολιτικό στίβο με έναυσμα τις ευρωεκλογές και με φορέα ένα νέο μόρφωμα – κόμμα με την ονομασία «Το Ποτάμι»!

Σε κάποιες άλλες εποχές, η τύχη ενός τέτοιου εγχειρήματος θα μπορούσε να προδιαγραφεί με σχετική ασφάλεια, όχι όμως και στην εποχή μας. Η κοινωνία βράζει και όλες οι σφυγμομετρήσεις δείχνουν ότι υπάρχει ένα μεγάλο τμήμα της, κυρίως στην περιοχή της κεντροαριστεράς, που είναι πολιτικά άστεγο.

Έτσι κι αλλιώς, η βεβαιότητα του ΣΥΡΙΖΑ για σημαντικό προβάδισμα στις επικείμενες ευρωεκλογές είναι (όπως έχουμε γράψει κι αλλού) έωλη.

Ένα τέτοιο λοιπόν πολιτικό μόρφωμα σαν του κ. Θεοδωράκη που έρχεται σχεδόν από το πουθενά να «καρφωθεί» στα πλευρά του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, μπορεί πολύ εύκολα, αν αποκτήσει έστω και το ελάχιστο ρεύμα, να του κόψει ακόμη και αυτή την εκλογική πρωτιά, αφήνοντάς το κυριολεκτικά «ξεσκέπαστο» πολιτικά στην μετά τις ευρωεκλογές εποχή.

Αν μη τι άλλο ζούμε σε μια ρευστή και πολύ ενδιαφέρουσα πολιτικά εποχή, όπου τίποτε πλέον δεν αποτελεί έκπληξη και τα πάντα είναι δυνατά, κυρίως στον χώρο της αριστεράς – κεντροαριστεράς που βρίσκεται σε οργασμό κομματογένεσης. Η μόνη πολιτική σταθερά στο ρέον και αστάθμητο πολιτικό σκηνικό, είναι η παρουσία του Πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά. Τα όνειρα του «πρωθυπουργίσιμου» Αλέξη μπορούν ανά πάσα στιγμή να πνιγούν στο «ποτάμι» του τηλε-αστέρα, Θεοδωράκη, ιδίως αν καταφέρει να «τσιμπήσει» ποσοστό ικανό να του προσπορίσει έστω και έναν ευρωβουλευτή!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gikon avatar
    gikon 28/02/2014 08:35:15

    Το "Ποτάμι" έχει δυο παραπόταμους, το σημιτικό ΠΑΣΟΚ και την ΔΗΜΑΡ. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα επηρεαστεί από τον Θεοδωράκη. Πέρα από την τρέχουσα, λόγω πρόσφατης εμφάνισης, συζήτηση, δεν προβλέπω follow up και κάποιο σημαντικό εκλογικό αποτέλεσμα. Πιθανολογώ ότι δεν θα εκλέξει ευρωβουλευτή και ότι μάλλον θα στερήσει και από την ΔΗΜΑΡ, την εκπροσώπησή της στο Ευρωκοινοβούλιο.

  2. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 28/02/2014 08:47:08

    Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα εποχή! Το πιο κρίσιμο και ουσιαστικό, θα είναι η καθοριστική για το μέλλον μας απάντηση στο ερώτημα : ''Τι έμαθε ο Ελληνικός λαός από την αιματηρή πορεία του στο Γολγοθά των μνημονίων; '' Είναι άραγε πιο ώριμος; Πιο σοφός; Πιο συνειδητοποιημένος; Αν παραμένει αφελής, κατευθυνόμενος, δουλοπρεπής, πάντα θα υπάρχουνε ποτάμια-οχετοί για να ...βουτήξει μέσα τους και οριστικά να πνιγεί! Δεν περισσεύουν βολικές δικαιολογίες, ούτε ζαχαρωμένα ελαφρυντικά για κανέναν, σήμερα πια. Θα λάβουμε ως σύνολο, αυτό που αληθινά μας αξίζει. Μένει μονάχα να το επιλέξουμε..... Κοντή γιορτή λοιπόν.

  3. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 28/02/2014 09:33:20

    Όλα θα εξαρτηθούν απο τον πολιτικό λόγο και τους συνεργάτες που θα επιλέξει. Σίγουρα μπορεί να κόψει απο τον Τσίπρα και σίγουρα μπορούν να βρουν στέγη απλοί ψηφοφόροι της κεντροαριστεράς που δεν εκφράζονται πολιτικά απο τους ήδη υπάρχοντες σχηματισμούς .

    • Aplos Politis avatar
      Aplos Politis @ JIM BEAM 28/02/2014 12:14:05

      Πολιτικός λόγος δεν θα υπάρχει, κουραστήκαμε πλέον από την πολιτικολογία, θα πάρουμε το δισάκι μας και θα κατηφορίζουμε τα ποτάμια... θα πέρνουμε συνεντεύξεις από τους ανθρώπους του μόχθου .... ... της διπλανής πόρτας, αυτούς που η παλιοκοινωνία τους έσπρωξε στα ναρκωτικά, θα μιλήσουμε με γυναίκες που έχουν πέσει θύματα trafficking, παιδιά που είναι θύματα οικογενειακής βίας .... έχουμε πολλά θέματα να καταγράψουμε που θα προβάλλονται σε μεγάλα κανάλια μας εκεί που παλιότερα παιζόντουσαν οι τούρκικες σειρές ... για λύση δεν εγγυούμεθα, διότι ως γνωστόν προέχει η καταγραφή μετά η ανάλυση... μετά οι λύσεις και οι αποφάσεις... Μην βιάζεστε όμως γιατί το ποταμάκι μας μόλις ξεκίνησε την διαδρομή του.... αρκεί να βοηθήσει και ο καιρός να πέφτουνε βροχούλες μη μας γίνει ξεροπόταμο.

  4. Νίκος. avatar
    Νίκος. 28/02/2014 09:42:27

    Πρόκειται όντως για την σοβαρώτερη απειλή κατά της προελάσεως του ΣΥΡΙΖΑ προς την εξουσία. Διότι είναι ο μόνος πού μόνον απ' τονΣΥΡΙΖΑ μπορεί να ανακόψει ψήφους είτε κεντροδεξιούς, είτε κεντροαριστερούς, που εγκαταλείπουν την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ αλλά διστάζουν να πάνε στον ΣΥΡΙΖΑ.

  5. george avatar
    george 28/02/2014 10:34:10

    antinews πολύ σε ποναει η κινηση θεωδορακη προσεξε εσυ το ποταμι γιατι ερχεται ορμητικο .

    • Αντιγραικύλος avatar
      Αντιγραικύλος @ george 28/02/2014 11:25:17

      Να κατεβάσω το φουσκωτό..;

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Αντιγραικύλος 28/02/2014 11:59:06

        Πάμε rafting;!!!

        • Αντιγραικύλος avatar
          Αντιγραικύλος @ πΔπ 28/02/2014 12:08:55

          Αν έρθει και ο φίλος george που φαίνεται να γνωρίζει το ποτάμι, είμαι μέσα..

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ george 28/02/2014 11:47:35

      Ρε φίλε, έλεος. Γράψε τουλάχιστον σοστά το όνωμά του.

  6. george avatar
    george 28/02/2014 12:05:11

    μπα για βρουβες σε κοβω

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 28/02/2014 13:52:30

    πριν μαθουμε καλα καλα τι ειναι του ορμηξαν τα καναλια και ο συριζα πασοκ και νδ ελαχιστα βεβαια..δεν κρατανε οτε προσχηματα..προς τα εξω..

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Aggelos 28/02/2014 18:13:49

      Κανενας δεν του επιτεθηκε,ισως μονο λιγη αυστηρη κριτικη να ακουσε και αυτη φυσικα προηλθε απο το συναφι του.Ισα ισα που η υπερ-προβολη απο τα μιντια τον βολευει και γενικα ντορος να γινεται . Οσο για την πορεια του,μαλλον θα ειναι ενας Τζημερος Ν.2.Αρκετη φιλοδοξια,καλες γνωριμιες, και μετα το αποτελεσμα οργη και κατηγοριες

  8. Ερωτηματική avatar
    Ερωτηματική 28/02/2014 14:07:09

    Κάθε μέσον θα μετέλθουν οι άπληστοι κι αδίστακτοι Μπομπολοψυχαροσημιτάχρηστοι, προκειμένου να συνεχίσουν απρόσκοπτα ν΄απομυζούν τη χώρα. Μας θεωρούν αφελή, λοβοτομημένο κι εύκολα χειραγωγήσιμον όχλο. Θα μας σερβίρουν πάλι τα απορρίμματά τους λοιπόν πασπαλισμένα με χρυσόσκονη, ως θρεπτικό , εύγεστο ...έδεσμα και θα υποστηρίξουν τα αισχρά τους ψεύδη, από τα μέσα παραπλάνησης που παρανόμως κρατάνε στα χέρια τους. Εύχομαι ετούτη τη φορά να διαψευστούν και να΄ναι εδώ η αρχή, του οριστικού τους τέλους.

    • Aplos Politis avatar
      Aplos Politis @ Ερωτηματική 28/02/2014 14:23:08

      Αναρωτιέμαι συχνά αν τελικά όλοι αυτοί που ανέφερες συν μερικούς άλλους πρωτοκλασάτους που προτιμούν να κινούν τα νήματα εκ του παρασκηνίου είναι επτάψυχοι, ή μήπως το εκάστοτε πολιτικό προσωπικό είναι κότες που υποκλείνονται στους βαρώνους του χρήματος. Βεβαίως το κουντουρντισμένο πόπολο από την πλευρά του δεν διαθέτει ούτε το υψηλότερο IQ ούτε οξεία διαίσθηση και έτσι παραμένει ανίκανο να διαβλέψει & να προβλέψει ποιός από τους πολιτικούς του ινστρούχτορες είναι αληθινός και ποιός όχι, ή τουλάχιστον ποιός του επιφυλάσσει το μικρότερο κακό.

      • Ερωτηματική avatar
        Ερωτηματική @ Aplos Politis 28/02/2014 15:30:08

        ''Αναρωτιέμαι συχνά αν τελικά όλοι αυτοί που ανέφερες συν μερικούς άλλους πρωτοκλασάτους που προτιμούν να κινούν τα νήματα εκ του παρασκηνίου είναι επτάψυχοι...'' Φυσικά και δν είναι ...επτάψυχοι. Απλά ΚΑΝΕΙΣ ασκών εξουσία δεν τόλμησε ποτέ κι ούτε τολμά ακόμα και σήμερα να τους επιτεθεί και ν΄ αποκαλύψει το βρώμικο ρόλο τους. Όλοι αφού εκβιαστούν, προτιμούν να συνδιαλέγονται, συνεταιρίζονται, αλληλοεξυπηρετούνται, πετώντας λίγα ψίχουλα υποσχέσεων και υπνωτίζοντας το εύπιστο πλήθος. Μία μικρή αισιοδοξία ίσως πια σήμερα να δικαιολογείται, μετά τα πολλαπλά χαστούκια και την αιμορραγία που υπέστημεν ως κοινωνία.... Μπορεί κάτι να αλλάξει. Ίσως υπάρχει μιά ελπίδα.... Δεν είναι και βέβαιο, γιατί οι επιδέξιοι ...χειριστές που διαμορφώνουν την πλαστή πραγματικότητα είναι και έμπειροι και αδίστακτοι. Ας ευχηθούμε να τους ξέφυγε επί τέλους ο απόλυτος έλεγχος....

  9. Άλυτη εξίσωση avatar