14/01/2009 19:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα είχαμε πει εγκαίρως

Πριν από δύο μήνες, το http://www.antinews.gr/ προειδοποιούσε και έγραφε τα εξής: Τo κόστος δανεισμού της Ελληνικής Δημοκρατίας έχει μεγαλώσει σε σχέση με αυτό της Γερμανίας ή της Ιταλίας. Το «spread», στα δεκαετή ομόλογα έχει ανέβει στα 175 basis points. (100 basis points = 1 ποσοστιαία μονάδα). Αντίστοιχη αύξηση παρατηρείται, δυστυχώς και σε πιο κοντινές ληκτότητες. Αυτό σημαίνει ότι η δικιά μας καμπύλη αποδόσεων (ή επιτοκίων) έχει απομακρυνθεί, προς τα πάνω σε σχέση με αυτές των άλλων Ευρωπαϊκών χωρών. Η αγορά θεωρεί την Ελλάδα μεγαλύτερο ρίσκο από τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Η τιμή των ελληνικών ομολόγων έχει πέσει και η Ελλάδα εφεξής δανείζεται ή επαναχρηματοδοτεί πιο ακριβά και πιο δύσκολα από ότι οι άλλοι.

Διαβάστε και τα εξής:           

http://www.antinews.gr/?p=4113 (2η παράγραφος...)

http://www.antinews.gr/?p=4630

http://www.antinews.gr/?p=4634

http://www.antinews.gr/?p=4718

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 14/01/2009 19:27:18

    Gomorra -την λενε στην Ιταλια εδω

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 14/01/2009 19:27:42

    Και γιατί δέν γράφεις φίλε FactorX ότι, η Γερμανία πούλησε την παραγγελία μας, το υποβρύχιο Παπανικολής, στην Πολωνία, επειδή δεν έχουμε χρήματα να το πληρώσουμε;

    ΠΕΛΙΑΣ

  3. Evros avatar
    Evros 14/01/2009 19:27:43

    Σωστά το είχες πεί, αλλα περίμενες να αλλάξε τίποτα;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2009 19:34:26

    Ναι. Περίμενα να πράξουν αυτό που θα έπραττε κάθε περιπτεράς, κάθε μανάβης, κάθε έμπορος, κάθε μικροαστός, κάθε αγρότης, κάθε άνθρωπος με κοινό νου:

    Να πούνε την αλήθεια, χωρίς ξύλινη γλώσσα και κομματικές εμπάθειες

    Nα κόψουν έξοδα και σπατάλες, και για την ουσία και για τα μάτια

    Να αυξήσουν τα έσοδα (έχοντας κάνει τα δύο προηγούμενα)

    Να επικοινωνήσουν και να υλοποιήσουν τις διαρθρωτικές αλλαγές.

    Αλλά που;!... Ρουσόπουλοι, τρεχαγυρευόπουλοι, γραικύλικες μα_ακίες και άγιος ο Θεός.

    Και πότε θα το καταλάβουνε;;;

    Όταν το ταμείο θα είναι άδειο, δεν θα μπορούν να πληρώσουν κάποιο λογαριασμό, και θα πούν, δυστυχώς επτωχέυσαμε και φταίνε: η κρίση, οι Αμερικάνοι, οι Ισραηλινοί, οι Ρώσοι, οι Ουκρανοί. Θλιβερή χώρα με ζαγάρια για υπήκοους.

  5. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 14/01/2009 19:36:19

    Αντε με το καλο, αρχιζουν τα πραγματα να μπαινουν στην θεση τους.
    Στενοτητα χρηματος, φτωχεια ,χρεη, εξεγερσεις, επαναστατικες οργανωσεις, απαγωγες ,επιχειρηματιες – μεταπρατες επιδοτουμενοι ,πολιτικες λινατσες που τα παιρνουν ,ζωνιανα, ποιος αφελης ψαχνει να πληρωσει , για εισητηριο για Κολομβια; Αφου την εχει εδώ!!

  6. stelios avatar
    stelios 14/01/2009 20:21:10

    Δε χρειαζονται πολλα για αρχη,να μπει φυλακη ενας μονον απο καθε διεφθαρμενη πτυχη της κοινωνιας,εφοριακος,τελωνειακος,γιατρος,δημαρχος,βουλευτης,λαθρεμπορας,φοροκλεφτης κλπ,αλλα να κατσει ΜΕΣΑ,εστω και για 1 χρονο,αυτοματα θα γινουν ολοι νομοταγεις μετα.
    Εδω φτασαμε να εξαγοραζεται ποινη 3 χρονων ενιοτε και 5,συμφερει να τα αρπαζεις απο καθε αποψη.

  7. t avatar
    t 14/01/2009 22:27:16

    Greece may seek compensation from Russia over shortages in gas deliveries due to a conflict with Ukraine over Russian gas transits, the Greek development minister said Wednesday.

    "There are agreements that envisage the process of reimbursement and arbitration in case the terms of agreements are not fulfilled," Kostis Khatzidhakis, who took over the ministerial post on January 7 when Russian gas supplies to Greece through Ukraine were suspended, told journalists.

    Novosti
    en.rian.ru/world/20090114/119494118.html

  8. KaryID avatar
    KaryID 15/01/2009 07:50:48

    45 o

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/01/2009 14:10:23

    Ανώνυμε,

    σ'ευχαριστώ. Η είδηση που υπέβαλα ήταν της ιδίας ημέρας απο τον ημερήσιο τύπο της Θεσσαλονίκης. Τώρα που περιγράφεις αναλυτικά το πρόβλημα, θυμάμαι και εγώ αυτήν την ιστορία.

    Πολύ καλά έκανες και την έφερες εδώ. Η επανάληψη δέν βλάπτει.

    Ευχαριστώ και πάλι

    ΠΕΛΙΑΣ

  10. KaryID avatar
    KaryID 15/01/2009 14:12:01

    test

  11. ηλίας avatar
    ηλίας 15/01/2009 14:21:09

    Αυτά που γράφουν οι αριστερές εφημερίδες για την υποβάθμιση της πιστοληπτικής μας οικανότητας δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Κανένας λογικός άνθρωπος δεν αναμένει από αυτές τις φυλλάδες ισορροπημένη πληροφόρηση τόσο σε ότι αφορά την ίδια την S&P όσο και το ότι στην ίδια οικονομική κατάσταση είναι οι περισσότερες ευρωπαικές οικονομίες;
    Και να σου κάνω και μία πρόβλεψη;
    Με εξαίρεση την Ισπανία (και τον συντηρητικό τρόπο που λειτουργεί το τραπεζικό της σύστημα) η Ιταλία, η Ιρλανδία και η Πορτογαλία σύντομα θα υποβαθμιστούν κάτω από το ΑΑ2 που είμαστε σήμερα εμείς.
    Επίσης, είναι περιττό να σου πώ τί υποτιμήσεις θα τραβήξουν οι χώρες της Ε.Ε. που είναι εκτός ευρώ.
    Αρχίσαμε από την Αγγλία (17% κάτω η στερλίνα σε σχέση με το ευρώ), πάμε αντίστοιχα για τη Σουηδία, ενώ εάν αρχίσουμε να συζητάμε για της χώρες που μπήκαν στην Ε.Ε. την τελευταία τετραετία θα κλάψουν μανούλες τα νομίσματά τους.
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ, ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ.
    Το πελατειακό κοινό στο οποίο απευθείνονται έτσι και αλλιώς δεν θέλει ισορροπημένη πληροφόρηση, τί να την κάνει;
    Απλά ψυχολογικό πουσάρισμα δίνουν στους αμόρφωτους φανατικούς αναγνώστες τους, όπως οι αθλητικές εφημερίδες του ολυμπιακού και του παναθηναικού.

  12. mesas avatar
    mesas 15/01/2009 14:38:24

    ηλία

    κάπως έτσι...
    άλλωστε ο κύριος S&P δήλωσε: να κηρύξει στάση πληρωμών η Ελλάδα δύσκολο... μάλλον στη δύσκολη θα τη βοηθήσουν...

    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΙ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ...
    ότι θα (συνεχίσεις να) πληρώνεις είναι δεδομένο και ΔΕΝ πρόκειται να σταματήσει..
    [και κάποιοι θα κονομάνε από το +2-3-4%.. οι ραντιέρηδες...]

    εκτός εάν όλα και όλοι φαληρίσουν, κάτι που δεν έχει μηδέν πιθανότητες... αλλά δεν είμαστε και στο 50%...
    [η Ελλάδα έχει 18% μέσα στα επόμενα 5 χρόνια]

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/01/2009 18:25:07

    Ρε πάτε καλά (#12&13) ????

    Το ότι υποβαθμιστήκαμε δεν έχει να κάνει μόνο με τον δανεισμό του κράτους . Έχει να κάνει με αύξηση κόστους δανεισμού ΓΕΝΙΚΩΣ .

    Δηλαδή τι νομίζετε ? Ότι θα πληρώνει το υπουργείο μεγαλύτερα επιτόκια κι εσείς θα την βγάζετε με τα 2αρια της ΕΚΤ ?

    Κούνια που σας κούναγε !

    Η υποβάθμιση έρχεται σε μια περίοδο που :

    1) Οι τράπεζες έχουν δεν δίνουν ούτε ευρώ στις επιχειρήσεις με αποτέλεσμα τα κανόνια του 2ου εξαμήνου θα τρομάξουν μέχρι και τους Τούρκους .

    2) Όταν λέμε θα ανέβει το κόστος δανεισμού εννοούμε ότι θα ανέβει σε όλες τις χρηματοοικονομικές πτυχές της κοινωνίας . Μαντέψτε σε ποιους θα μεταφερθεί τελικά αυτό το έξτρα κόστος...

    Καταλαβαίνετε (ελπίζω να είστε άτομα μέσα από την αγορά και να μην χάνω το χρόνο μου) πόσοι άνθρωποι θα απολυθούν ???

    Καταλαβαίνετε ότι παρόλο που οι επιχειρήσεις βρίσκονται ήδη στο χείλος του γκρεμού αυτό ίσως αποδειχθεί το τελικό χτύπημα (κυρίως λόγω φοβίας των τραπεζών να ξαναχρηματοδοτήσουν την αγορά)

    Ξεκολλήστε με τα χρώματα , μιλάμε για οικονομία όχι για την Αυγή !!!


    3)