#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2011 10:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα δισεκατομμύρια που φεύγουν στο εξωτερικό καταστρέφουν το τραπεζικό σύστημα



Οι ελληνικές τραπεζικές καταθέσεις εξαφανίζονται με γοργούς ρυθμούς, τόσο από τις τράπεζες της Ελλάδας, όσο και από την ίδια τη χώρα.

Σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιεύει το Zerohedge τον Σεπτέμβριο έφυγαν €5.5 δισ και η κατάσταση χειροτέρεψε τον Οκτώβριο, με την απόσυρση καταθέσεων ύψους €6.8 δισ μέσα σε έναν μόλις μήνα.

Πρόκειται δηλαδή για την απώλεια του 4% των συνολικών καταθέσεων της χώρας, που αντιπροσωπεύει μείωση ύψους €33 δισ, ή το 20% των καταθέσεων του 2011, οι οποίες ήταν €210 δισ, ενώ τώρα έπεσαν στα €176 δισ.

Σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο του γερμανικού τύπου, οι αναλήψεις των καταθέσεων με αυτό το ρυθμό, σημαίνουν πως το ελληνικό τραπεζικό σύστημα έχει τελειώσει οριστικά.

Η ιστορία μας διδάσκει πως κανένα bank run δεν διορθώνεται από μόνο του.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα στοιχεία του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου θα είναι ακόμη χειρότερα, μέχρι που η χώρα συνθλιβεί τελείως.

Την Παρασκευή εξάλλου, ο βρετανικός Guardian είχε ένα άκρως αποκαλυπτικό άρθρο, που μάλλον πέρασε σχετικά απαρατήρητο. Σύμφωνα με το άρθρο  Έλληνες επενδυτές που φοβήθηκαν φοβούνται την κατάρρευση της Ευρωζώνης έβγαλαν δισεκατομμύρια στο εξωτερικό.

Η εφημερίδα αποκαλύπτει  τις τακτικές στις οποίες επιδίδονται ξένες τράπεζες (κυρίως Ελβετικές) οι οποίες εκμεταλλευόμενοι το φόβο, αλλά και την αγωνία των Ελλήνων για το αύριο παρέχουν .....διευκολύνσεις για τη μεταφορά καταθέσεων στο εξωτερικό

Σύμφωνα με την εφημερίδα, η οποία επικαλείται ελληνικές τραπεζικές πηγές, «το τελευταίο διάστημα παρατηρείται μία άνευ προηγουμένου φυγή κεφαλαίων από τις ελληνικές τράπεζες.»

Μόνο το 2010, εκτιμάται ότι 40 δισεκατομμύρια ευρώ, που ανέρχονται στο 17% του ακαθάριστου εγχώριου προϊόντος της χώρας, αποσύρθηκαν από το τραπεζικό μας  σύστημα!

Ο καθηγητής Οικονομικών του Πανεπιστημίου Πειραιώς Θεόδωρος Πελαγίδης, υπολογίζει ότι μηνιαίως το ελληνικό τραπεζικό σύστημα έχει μια εκροή καταθέσεων ύψους4-5 δις ευρώ!

Τα τελευταία στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος, δείχνουν ότι τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο, «έκαναν φτερά» από το τραπεζικό σύστημα της χώρας καταθέσεις ύψους περίπου 12 δις ευρώ!

Οι μαζικότερες εκροές κεφαλαίων από τις ελληνικές τράπεζες σημειώθηκαν  όταν ο τέως πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, ανακοίνωσε την πρόθεσή του για την διεξαγωγή δημοψηφίσματος, μία κίνηση που συγκλόνισε όχι μόνον τον ελληνικό λαό, αλλά την Ευρωπαϊκή Ένωση, και τις παγκόσμιες αγορές που φοβήθηκαν μία ενδεχόμενη αποχώρηση της Ελλάδος από την Ε.Ε.

Υπενθυμίζεται ότι τον Σεπτέμβριο του 2009, το σύνολον των καταθέσεων στις ελληνικές τράπεζες ανήρχετο στα 237.5 δις ευρώ.

Η  εφημερίδα  αναφέρει πως ο ελβετικός τραπεζικός όμιλος UBS, και η Credit Suisse, απλοποίησαν τις διαδικασίες προκειμένου οι Έλληνες να ανοίγουν λογαριασμούς σε Γενεύη αλλά και Ζυρίχη.

Το ερώτημα είναι αυτές οι πρακτικές είναι εις γνώσιν της Τράπεζας της Ελλάδος; Έχει εξεταστεί αν συνιστούν αθέμιτο ανταγωνισμό;

Και η Κυβέρνηση τι κάνει; Απλώς παρακολουθεί;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. james. avatar
    james. 18/12/2011 14:09:57

    αφου πρωτοι απ' ολους οι πολιτικοι ειναι μέσα στίς λιστες με καταθέσεις εκατονταδων χιλιάδων ή και εκατομμυρίων στο εξωτερικό, ειναι ουτοπία να περιμένεις να κανει κατι η κυβερνηση στο θέμα αυτό.

    Ομως το χειροτερο κακο ειναι οτι αντιμετωπίζουμε το θέμα αυτό οπως και ολα οσα συμβαίνουν στην ζωή μας δυο χρόνια τωρα, με πλήρη απραξία και αδιαφορία. Ακόμα και το χαράτσι για το οποίο τόσο φασαρία εγινε και τόσες προσφυγες για να μην πληρωθεί, μάθαμε απο την ΔΕΗ μόλις χτες οτι οι εισπράξεις της 1ης δόσης ξεπέρασαν τίς προβλέχεις του Υπουργείου!!!

    Τελικά, βρίσκουν και κάνουν... γι' αυτό ειμαστε αξιοι της τύχης μας.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ james. 19/12/2011 12:00:39

      Ας μην πιστεύουμε κι ότι μας λέει η ΔΕΗ και οι εταιρίες δημοσκοπήσεων... σε αυτό και σε άλλα θέματα..

    • madprof avatar
      madprof @ james. 19/12/2011 12:27:06

      Η οικονομική, παραγωγική, κοινωνική σταθερότητα της χώρας αποδομήθηκαν και υπονoμεύθηκαν από τα κομματοσκυλολησταρχοκατσαπλιαδολαμόγια κάθε είδους κομματικής πανίδας και χλωρίδας!
      Η νεποτισμονομενκλατούρα είχε ήδη τοποθετήσει τα Ευρωλάφυρα που απεκόμισε από την εποχή της χρηματιστηριοληστείας του λαϊκού καπιταλισμού, τις Μίζενς, τα καταναλωτικά δάνεια σε κάθε αποβλακωμένο και ΤΕΜΠΤΕ στα επιχειρηματοκομματόσκυλα, υπερτιμολογήσεις σε παραδείσους, city του Λονδίνου, Ελβετία κ.λπ.
      Οι πληβείοι του προτεκτοράτου περιμένουν το μοιραίο, ανίκανοι να αντιδράσουν.
      Quo Vadis;

  2. Ρομαντικος avatar
    Ρομαντικος 18/12/2011 14:35:00

    Με τον ελληνο-ελβετο βουλευτη τι απεγινε? Νομιζω ειχε κληθει να καταθεσει. Η μηπως θαφτηκε κι αυτη η ιστορια?

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ρομαντικος 19/12/2011 10:58:44

      Θεωρείται αναξιόπιστος. Πήγαινε στο facebook στο group Greeks in Switzerland και θα βρεις για το Ζησιάδη μια μικρή συζήτηση από Έλληνες που έχουν γεννηθεί στην Ελβετία.

      Αν υπάρχουν λεφτά στην Ελβετία τα έχουν με εταιρίες μάσκες, οι οποίες δεν έχουν έδρα στην ΕΕ για να αποφεύγουν τους φόρους και να υπάρχει ανωνυμία. Προσωπικά εγώ θεωρώ ότι τα λεφτά που ίσως να υπάρχουν στην Ελβετία δεν πρέπει να είναι πάνω από 50 δις.

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/12/2011 14:37:40

    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ!!Φαγώθηκε το ΚΑΤΑΠΕΤΑΣΜΑ και σιγά μην βρεθεί κανένας...Ο πασοκισμός ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΕ τα ΠΑΝΤΑ και όλο το δημόσιο χρήμα(δεκάδες εκατομμυρίων-δισεκατομμυρίων),που κατασπαταλήθηκε,έχει βγει έξω.Δεν αντιλαμβανόμαστε τι έχει συμβεί;;!!!Και έρχεται ΤΩΡΑ και λέει ΠΛΗΡΩΣΤΕ!!!Να πληρώσουμε ΤΙ;;;ΠΑΛΙ,μια ζωή,θα την πληρώνει ο απλός κόσμος;;ΠΑΛΙ,ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ;;;Να μην γράψω τίποτα χειρότερο και δεν το θέλω.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Komis Montechristo 18/12/2011 15:07:33

      "Ο πασοκισμός ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΕ τα ΠΑΝΤΑ "

      Τέτοιου είδους αφελείς, κομματικές τοποθετήσεις, μάλλον σε κάφρους πρέπει να απευθύνονται. Από την μία οι "κλέφτες του ΠΑΣΟΚ" κι από την άλλη "οι αθώες περιστερές της ΝΔ"! Ευτυχώς, όπως δείχνουν οι δημοσκοπήσεις, ο κόσμος άρχισε να ξυπνά πια και δεν κάνει διάκριση μεταξύ της μιας ή της άλλης συμμορίας.

      Το δυστύχημα είναι ότι τα κομματόσκυλα δύσκολα θα εκλείψουν από την Ελλάδα.

      • The Third Man avatar
        The Third Man @ Ανώνυμος 19/12/2011 01:05:03

        To pasok δεν ήταν απλά ΈΝΑ κόμμα ήταν σύστημα, μετριοκρατία, φαυλοκρατία, Α Λ Η Τ Ε΄Ι Α.
        Αν αυτό δεν το έχετε καταλάβει ακόμη είτε γεννηθήκατε χθές ή γεννηθήκατε προχθές.

        Φυσικά και δεν υπεραμύνομαι της ΝΔ αλλά δεν είναι δυνατόν να μην μπορούν να δούμε ποιοι εξουσίαζαν για κοντά 25 χρόνια την χώρα μας!

        “Ο πασοκισμός ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΕ τα ΠΑΝΤΑ ”

        με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και θα πρόσθετα
        ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑΙ!
        ἀκόμα και την ΝΔ.

        Τώρα κάτι γίνεται και πάει να ξεκολήσει απο την πασοκίλα της η ΝΔ.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Ανώνυμος 19/12/2011 16:02:38

        Aυτή η λογική του "όλοι ίδιοι είναι" μας οδήγησαν στη χουντογενή κυβέρνηση Παπαδήμου. Μόνο οι Τσουκάτοι, Μαντέληδες, Τσοχατζόπουλοι ανήκουν στο ΠΑΣΟΚ.

  4. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 18/12/2011 14:52:31

    Αφού έβγαλαν οι μεγαλοκαρχαρίες τα μαύρα κεφάλαιά τους έξω, τώρα μας κόβει μήπως μερικοί ή και πολλοί μικροκαταθέτες στείλουν χρήματα , πιθανότατα νόμιμες αποταμιεύσεις, στο εξωτερικό...
    Ισως ο κλονισμός του τραπεζικού συστήματος να υποχρεώσει το μεγάλο κεφάλαιο, να στηρίξει το σύστημά του, γιατί μάλλον αυτοί θα χάσουν τον στηλοβάτη του συστήματος που χρειάζονται πιό πολύ.
    Ο απλός λαός έτσι κι αλλοιώς στην γωνία είναι στριμωγμένος, ίσως και να την έχει στημένη...
    Τα μπόνους στο τραπεζικό σύστημα δίνουν και παίρνουν ακόμα !

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ΝΑΥΤΗΣ 18/12/2011 21:13:25

      Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ ΑΥΤΟ φίλε ΝΑΥΤΗ!

      Καταρχήν ας μας εξηγήσει κάποιος φωστήρας, πού εδράζει την άποψή του ότι είναι πατριωτικό το να έχεις τα λεφτά σου σε ελληνική τράπεζα;;;
      Είναι πατριωτικό καθήκον να δανείζεις (σχεδόν άτοκα πλέον) στον Λάτση και στους άλλους έλληνες τραπεζίτες παρά στην ελβετική UBS;;

      Είστε έρμαια της MEGAλης και της ΣΚΑΙτζίδικης προπαγάνδας.

      Αυτοί τα λεφτά τους τα έβγαλαν ήδη το 2009 και τώρα τρέμουν γιατί ξυπνησαν και πολλοί καταθέτες με μεσαίες καταθέσεις - κόπους μιας ζωής- και αναζητούν κι αυτοί ασφαλές καταφύγιο για τους κόπους τους.

      ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/12/2011 15:24:28

    Ανώνυμε,άποψή σου.Δεν πιέζω κανέναν να δεχθεί το πιστεύω μου.Τα τελευταία τριάντα χρόνια η πασοκική νομενκλατούρα δεν άφησε τίποτα όρθιο.Κομματόσκυλο είναι αν αναφερόταν κάποιος στο τι χρέος υπήρχε το 1981,στην ανεργία,στη κατάσταση των ταμείων τότε,στο πως μπήκαν κάποιοι στη πολιτική το 1981 και πως είναι ΣΗΜΕΡΑ,στην οικονομική κατάσταση γενικά,εκείνη την εποχή,προτού η πράσινη λαίλαπα-ΑΚΡΙΔΑ ΟΡΜΗΣΕΙ ΑΚΑΘΕΚΤΗ στο δημόσιο χρήμα;;;Η ΝΔ έκανε και λάθη,είχε αδυναμίες και παραλείψεις,και στους κόλπους της βρέθηκαν και άνθρωποι με ''πασοκική'' νοοτροπία.Ποιος το αμφισβητεί;ΟΜΩΣ,δεν γίνεται να εξισωθεί η ΝΔ με το πασοκισμό.Κράτα την άποψή σου,κρατώ τη δική μου.Πίστευε ό,τι νομίζεις.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Komis Montechristo 18/12/2011 21:01:45

      Συντασσομαι !

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Ραβινος 18/12/2011 21:04:02

        Me too!

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Komis Montechristo 19/12/2011 16:15:01

      Ναι ο πασοκισμός έφαγε τα πάντα. Πήρε μία χώρα το 1981 με μόλις 25% του ΑΕΠ χρέος και την παρέδωσε με 100% σχεδόν στο τέλος της δεκαετίας.
      Και γιατί πήρε τόσα δάνεια; Για να κάνειο έργα; Όχι βέβαια. Το 1990 το 99,999 του οδικού δικτύου ήτανα υτό της χούντας!!!!!

      Πήρε το 2009 την εξουσία μίας χώρας που δανειζόταν με επιτόκιο 1% και το έκανε επιτόκιο πιστωτικής κάρτας 20%!!!!!!!! . Πήρε έλλειμα ίσως μονοψήφιο και το ανέβασε με τερτήπια για να εμφανίσει εικόνα καταστροφής η οποία τελικά και ήλθε σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία!!!!!!
      Πήρε αβεργία 7 - 8% και την έφτασε στο 25%, όσο μόνο αμέσως μετά τον εμφύλιο ήταν!!!
      Βρήκε καταθέσεις πάνω από 300 δις δολάρια. Ας τις δέσμευε όλες να πληρώσει τα χρέη λέω εγώ. Αντί για αυτό με την ανασφάλεια και το κλίμα πανικού που δημιούρησε, συνέβαλε να σηκώσει ο κόσμος τα λεφτά από την τράπεζα. Άντε μην θυμηθώ και το βατοπαίδι τώρα.... Ρίξατε μία κυβέρνηση λίγων μηνών πασόκια με ένα ΜΗ ΣΚΆΝΔΑΛΟ!

      Ναι, στην ΝΔ δεν υπάρχουν λευκές περιστερές. Αλλά άτομα με εγληματική βλακεία ή με την καταστροφή της χώρας στην ατζέντα τους (σύμφωνα με δική μου εκτίμηση πάντα), απουσιάζουν. Πιθανότατα τέτοια άτομα απουσιάζουν και από το ΚΚΕ, ΤΟΝ ΣΎΡΙΖΑ ΚΑΙ ΆΛΛΑ ΚΌΜΜΑΤΑ.
      Θα θυμίσω τι είχε πει ένας παλιός πολιτικός: "όλοι όσοι είναι πασοκ, δεν είναι κλέφτες. Αλλά όλοι οι κλέφτες είναι πασοκ!"

  6. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 18/12/2011 15:57:26

    Ποιά τράπεζα τής Ελλάδος καί πράσινα άλογα;
    Βάλαν τόν λύκο νά φυλάει τά πρόβατα!!!
    Δέν είναι η τράπεζα τής ελλάδος αυτή πού φρόντισε μέ κάθε τρόπο μέ τόν γιωργάκη νά μάς οδηγήσει σέ κρίση δανεισμού αυξάνοντας τό σορτάρισμα στά ελληνικά ομόλογα από τρείς σέ δέκα μέρες μέ παράταση;
    Ώς καί η Βάσσω Παπανδρέου έκανε καταγγελία στήν Βουλή. Καί;
    Απευθύνονται σέ πρόβατα. Λίγο χορταράκι νά βοσκήσουν θέλουν καί όλα μέλι-γάλα.
    Πώς τόλεγε ο Άσιμος;
    «Πώς είναι δυνατόν, εξήγησέ μου, στόν κάθε παλαβιάρη χιλιάδες κουτόχορτο νά μασάν».

  7. A.M. avatar
    A.M. 18/12/2011 16:17:46

    Από πότε απαγορεύεται το να βγάζει χρήματα κάποιος στο εξωτερικό;
    Δεν διακινείται ελεύθερα το χρήμα σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία;
    Είναι μήπως παράνομο το να βγάζει κάποιος τα χρήματά του στην Ελβετία;

    Μα αν τα αφήσει εδώ θα του τα σουφρώσουν τα λαμόγια και οι δανειστές!
    Και εμένα αν μου περισσεύαν χρήματα έξω θα τάβγαζα, μην κοροϊδευόμαστε τώρα!
    Θα άφηνα εδώ τα χρήματά μου στην «διαχείριση» του Μπένυ και του Παπαδήμου;
    Δεν τρελλάθηκα!

    Αυτά τα περί περιορισμού και ελέγχου της εξαγωγής χρήματος θάπρεπε να τα σκεφτούμε ΠΡΙΝ την είσοδό μας στην τότε ΕΟΚ και αργότερα στην ευρωζώνη.
    Τώρα είναι αργά για δάκρυα Στέλλα.

    Εμείς τα θέλουμε όλα δικά μας.
    Και μέσα στο παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα
    και περιορισμό και ελέγχους στην διακίνησηςκεφαλαίων!
    Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο;

  8. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 18/12/2011 17:15:40

    Αν κατάλαβα καλά εννοείται ότι κακώς κάνουν και βγάζουν τα λεφτά έξω? Ποιος νοήμων άνθρωπος που έχει την δυνατότητα να τα προστατέψει δεν θα το κάνει? Όταν μια χώρα έχει διαλυθεί από το πολιτικό προσωπικό της φταίνε οι πολίτες που δεν έχουν εμπιστοσύνη σε κανέναν και τίποτα? Άλλωστε στην Ε.Ε. οι κίνηση κεφαλαίων είναι ελεύθερη και δεν υπάρχει κανένα θέμα συζήτησης για το τι θα κάνει ο καθένας την προσωπική του περιουσία. Ας μπορούσαν να εμπνεύσουν τους πολίτες ώστε να νιώθουν σίγουροι για τα λεφτά τους, να τα κρατήσουν στις τράπεζες και να προσπαθούσαν να φέρουν χρήματα και από άλλες χώρες στο τοπικό τραπεζικό σύστημα.

  9. kakofonix avatar
    kakofonix 18/12/2011 19:18:49

    Όταν σκάνε βόμβες όπως αυτή της Proton και της Tbank είναι θαύμα πώς υπάρχουν ακόμα καταθέσεις στις ελληνικές τράπεζες.

    Όμως η τάση αρχίζει να γίνεται διεθνής.

    Αρχίζει να προκύπτει το εξής πρόβλημα:

    Αν η ΕΚΤ τυπώσει χρήμα και αρχίζει να διασώζει τράπεζες και ευρώ, πολύ γρήγορα ένα μπουκάλι γάλα θα κοστίζει 20 ευρώ και θα κυκλοφορούμε με πεντακοσάρικα.

    Αν αντιθέτως διαλυθεί το ευρώ και επιστρέψουμε σε εθνικά νομίσματα, η χασούρα θα είναι η ίδια από την ανάποδη, μέσω υποτίμησης.

    Και δε μιλάμε για υποθετικά σενάρια καταστροφής, αλλά για στανταράκι.

    Πλέον οι περισσότεροι καταθέτες σταμάτησαν να ζητάνε απλά μεταφορές σε τράπεζες του εξωτερικού και αναζητούν ευκαιρίες για επενδύσεις σε απίθανες χώρες (που δεν εξαρτώνται από το ευρώ).

    Αυτός είναι και ο λόγος που ξενιτεύτηκα τελευταία...

    • anonymous avatar
      anonymous @ kakofonix 19/12/2011 11:03:17

      Διαφωνώ με τις προβλέψεις του σχολίου. Η Αμερική τύπωσε χρήμα αλλά το μπουκάλι το γάλα δεν πήγε 20 Δολάρια. Σαφώς και πρέπει να τυπωθεί χρήμα και σαφώς πρέπει να είναι περί το ένα με δύο τρις. Μόνο και μόνο η αναγγελία εκτύπωσης θα διαλύσει τα CDS.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ anonymous 19/12/2011 11:29:45

        Αυτό που αναφέρετε θα μπορούσε να ισχύει με δύο σταθερές:

        1. Αν η Ευρώπη είχε μορφή ομοσπονδίας, κοινή φορολογία, και τα λοιπά γνωστα πράγματα
        2. Αν η Ευρώπη ασκούσε πολιτική κανονιοφόρου και ήλεγχε τις ροές της ενέργειας (ρυθμίζοντας την ισοτιμία του ευρω κατά το δοκούν)

        Η σύγκριση με τις ΗΠΑ είναι παγίδα.

        Επιπλέον, επειδή είστε θιασώτης του πληθωρισμού, πριν νιώσετε σίγουρος ότι μια τέτοια λύση είναι ενδεδειγμένη, αναλογιστείτε μήπως απλά θα φουσκώσει λίγο περισσότερο το μπαλόνι.

        • anonymous avatar
          anonymous @ kakofonix 19/12/2011 13:17:44

          1) Η Ελβετία που είναι μια μπουκιά κράτος δεν έχει κοινή φορολογία. Η κάθε περιοχή έχει τους δικούς της κανόνες. Έτσι πρέπει να είναι στην Ευρώπη. Άλλη φορολογία πρέπει να έχει η Ήπειρος κι άλλη η Αθήνα. Άλλη η Γερμανία και άλλη η Ελλάδα.
          2) Το χρήμα αντικατοπτρίζει τη δυναμικότητα της οικονομίας. Δυναμικότητα η Ευρωπαϊκή οικονομία έχει.

          Ο πληθωρισμός άντε να πάει στο 4-5%. Άλλωστε εξαρτάται και το πως θα πέσει το χρήμα στην αγορά.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ anonymous 19/12/2011 16:06:17

        Το δολλάριο είναι διεθνές μέσο συναλλάγων. Έτσι το επιπλέον δολλάριο που τυπώνεται αυξάνει τις τιμές των πρώτων υλών που αποτιμώνται σε δολλάρια, αλλά όχι το γενικό επίπεδο τιμών στις ΗΠΑ.
        Με το ευρώ όμως η κατάσταση είναι διαφορετική. Eπιπλέον τύπωμα θα οδηγήσει σε πληθωρισμό.

  10. Nick63 avatar
    Nick63 18/12/2011 19:42:27

    Κατά τις πληροφορίες ο κ. Παπαδήµος έχει συζητήσει µε τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης κ. Ευάγγελο Βενιζέλο και τον αρχηγό της Ν∆ κ. Αντώνη Σαµαρά το ζήτηµα του επαναπατρισµού των κεφαλαίων. Μάλιστα ο κ. Σαµαράς πρότεινε να θεσπιστεί ένας µικρός φορολογικός συντελεστής (5%) για τα κεφάλαια που θα επιστρέψουν στην Ελλάδα. Οσοι το αποδεχθούν απαλλάσσονται αυτόµατα από το «πόθεν έσχες».

    • anonymous avatar
      anonymous @ Nick63 19/12/2011 11:21:00

      Κανείς δεν πρόκειται να φέρει κεφάλαια πίσω έστω κι αν είναι δωρεάν. Ο κόσμος φοβάται. Επί τέσσερα χρόνια είναι με το πιστόλι στον κρόταφο.

  11. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 19/12/2011 00:21:33

    "Το ερώτημα είναι αυτές οι πρακτικές είναι εις γνώσιν της Τράπεζας της Ελλάδος;"

    Αφού τα ξέρει ο Πελαγίδης τα ξέρει κι ο Βενιζέλος. Αφού τα ξέρει ο Βενιζέλος τα ξέρει κι ο Παπαδήμος. Κι αφού τα ξέρει ο Παπαδήμος τα ξέρει η Τράπεζα της Ελλάδος. Τώρα στο "Και η Κυβέρνηση τι κάνει;" Απλώς παρακολουθεί. Χωρίς ερωτηματικό.

  12. anonymous avatar
    anonymous 19/12/2011 11:26:54

    Έχουμε μπει σε κατάσταση ανάγκης και σε μια τέτοια κατάσταση η χώρα μπορεί να αγνοήσει για περιορισμένο χρονικό διάστημα, δηλ. για όσο διαρκεί η κατάσταση ανάγκης τις διεθνείς υποχρεώσεις της, από ελευθερία διακίνησης κεφαλαίων μέχρι ελεύθερες εισαγωγές.

  13. Κάτοικος Ελβετίας avatar
    Κάτοικος Ελβετίας 19/12/2011 14:11:54

    Όταν αναγκάστηκα να φύγω από την Ελλάδα, πριν από ένα εξάμηνο, πήρα και τις καταθέσεις μου μαζί. Τι πρόβλημα έχει ο Βενιζέλος και ο κάθε Βενιζέλος μ' αυτό;

  14. Mak avatar
    Mak 20/12/2011 16:35:21

    Ενώ αν τα αφήσουμε και γίνουν δραχμές θα σωθεί η Ελλάδα! Για χαζούς ψάχνουν μάλλον.

    Μετά την κρατική περιουσία και τον ορυκτό πλούτο, οι καταθέσεις είναι ο επόμενος στόχος των δανειστών.

    Ό,τι γλιτώσουμε κέρδος είναι!

    ΥΓ: Τα ίδια λέγανε και στους Αργεντινούς...