#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2011 09:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα δικά μας τα μαλλιά να δείτε πως άσπρισαν




Τις Κυριακές βρίσκει κανείς στις εφημερίδες ρεπορτάζ, τα οποία αγγίζουν την υποτίθεται την ανθρώπινη πλευρά της πολιτικής, στην ουσία όμως αδειάζουν κανονικά την κυβέρνηση.

 “Η αδρεναλίνη... της χρεοκοπίας άσπρισε τα μαλλιά του πρωθυπουργού και των υπουργών του, σχεδόν εν μία νυκτί, γράφει το ΕΘΝΟΣ! Ο Γιώργος Παπανδρέου κι ο Ευάγγελος Βενιζέλος, που σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος της πρωτοφανούς για τη χώρα κρίσης, "άσπρισαν" σε μηδενικό χρόνο.

Το ίδιο κι ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης Δημήτρης Ρέππας, ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος Χρήστος Πρωτόπαπας, ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος κι ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρήστος Παπουτσής. Ακόμη κι ο ξανθός κ. Γιάννης Ραγκούσης, από το φυσικό μελί πέρασε στο γκρίζο σαντρέ...

"Του πατέρα μου τα μαλλιά άσπρισαν μέσα σε τρεις μήνες", λέει ο γιος του Γιώργου Παπανδρέου, ο 30χρονος Ανδρέας, δίνοντας έναν έντονα δραματικό τόνο σε αυτά που ζει ο πρωθυπουργός όλο αυτό το διάστημα που οι οικονομικές εξελίξεις τρέχουν με ταχύτητα φωτός κι η Ελλάδα βρίσκεται στην άκρη του γκρεμού...

Δεν θα ήταν παράξενο να φανταστεί κανείς εφιαλτικές νύχτες στο Καστρί, με τον πρωθυπουργό να μην μπορεί να κλείσει μάτι από το άγχος για το τι του ξημερώνει η επόμενη μέρα. Αυτές οι αλλόκοτες νύχτες της τελευταίας διετίας έχουν αλλάξει την εικόνα των υπουργών οριστικά.”

Όλοι οι Έλληνες, όλες οι Ελληνίδες φέρουν ακέραιη, από κοινού και ο καθένας ξεχωριστά την ευθύνη για την «επέλαση του χιονιά» στις τρίχες του υπουργικού Συμβουλίου.



Η αλήθεια πάντως είναι ότι ο ΓΑΠ έχασε τα μαλλιά του εδώ και χρόνια, γνωρίζοντας ότι κάποια στιγμή θα κληθεί να αναλάβει τα ηνία της χώρας.

Πραγματικά το δράμα των υπουργών δεν συγκρίνεται ούτε με το αντίστοιχο του Νικοπολίδη, που τόσο χρόνια με τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη άσπρισε και μοιάζει σαν δίδυμος αδελφός του Τζορτζ Κλούνεϊ, αλλά ούτε και με της Κριστίν Λαγκάρντ, η οποία άσπρισε όταν είδε πόσα λεφτά πρέπει να δανείσει το ΔΝΤ στην Ελλάδα.

Οι κακεντρεχείς ασφαλώς και θα πουν ότι προεκλογικά τα έβαφαν για να φαίνονται υποφερτά νέοι, ή ότι ο Παπακωνσταντίνου μοιάζει νεότερος από ότι πριν δύο χρόνια, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχουν ζήσει «λευκές» νύχτες τρόμου και αγωνίας αναμένοντας τις οδηγίες της τρόικα. Ο Τόμσεν βλέποντας τα χάλια του αγαπημένου του Βενιζέλου και θέλοντας να αποφύγει το μοιραίο προσπαθεί  να ξεφορτωθεί το πρότζεκτ  «Ελλάδα». Οι γνωρίζοντες τα άγχη των θέσεων ευθύνης στοιχηματίζουν ότι ο Ράιχενμπαχ θα φύγει από τη χώρα με λευκά μούσια και μαλλιά, σαν τον Πρέκα.

Είναι προφανές ότι τα συνεχή άσκοπα και άδικα μέτρα που περνάνε από το ελληνικό Κοινοβούλιο, έχουν τη ρίζα τους στο άσπρισμα της κώμης των Υπουργών. Κάθε μέρα που αντικρίζουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη, μισούν όλο και περισσότερο τον ελληνικό λαό και φέρνουν όλο και σκληρότερα μέτρα για εκδίκηση. Η λαϊκή σοφία έχει ήδη αντιληφθεί τι συμβαίνει και έχει προσαρμόσει την παροιμία στη συγκυρία:

«Μαλλί βαμβάκι, Βουλή φαρμάκι»

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΗΡΩΝ avatar
    ΗΡΩΝ 03/10/2011 10:09:13

    Απλά έπαψαν να τα βάφουν!

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΗΡΩΝ 03/10/2011 11:02:38

      Ακριβώς. Ότι βάζει να κάνει και τον Ομπάμα το επιτελείο του. Τα ίδια λένε και κει. Άσπρισε ο πρόεδρος από την πολύ ...ευθύνη.
      Προφανώς η εταιρία δημοσίων σχέσεων και των δύο είναι η ίδια.

  2. Σαος avatar
    Σαος 03/10/2011 10:30:18

    Είναι φυσιολογικό να έχουν άσπρα μαλλιά στις ηλικίες τους. Δεν είναι φυσιολογικό όμως να έχουν παιδιά των 20-25-30 ετών, από αυτά που δεν βρίσκουν εργασία ή που δουλεύουν 10-12 ώρες την ημέρα για 600 ευρώ.

  3. nasos avatar
    nasos 03/10/2011 10:35:01

    κακούργα κρίση,δεν υπάρχουν φράγκα ούτε για βαφές
    άμα συνεχίσουμε έτσι θα φτάσουμε στο έσχατο σημείο εξαθλίωσης
    δεν υπάρχουν λεφτά ούτε για τα μπότοξ των μεγαλοκυριών της Πωλητικής

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ nasos 03/10/2011 22:08:16

      Είμαι σίγουρος ότι σου ξέφυγε το παραπάνω ορθογραφικό λάθος : "Πωλητικής". Ωστόσο δεν απέχει καθόλου από την πραγματικότητα των ημερών: Πωλούνται τα πάντα !!!

  4. irida avatar
    irida 03/10/2011 10:40:34

    Ε, όχι και να τους λυπηθούμε κιόλας! Εμείς τι θα πρεπε να κάνουμε; Δε νομίζω πως αγωνιούν για μένα αλλά για τα χαμένα όνειρα των θώκων που χάνουν! Εκεί εστιάζεται η αγωνία, όχι στον πολίτη!
    Εξάλλου κι η ηλικία δεν κρύβεται! Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εκδηλώνει την παρουσία της!!

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/10/2011 11:01:15

    Άσπρα μαλλιά στην κεφαλή λοιπόν...τα κακά μαντάτα έρχονται από παντού...
    ΥΓ: Μα δεν είναι όμως προκλητικός ο Καρατζαφέρης;

  6. δ.τ. avatar
    δ.τ. 03/10/2011 11:23:34

    Ασπρα μαλλιά στην κεφαλή, μαύρα μαντάτα στη.... βουλή.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ δ.τ. 03/10/2011 11:43:56

      Υπάρχει βεβαίως και το ''μαλλί σαν χιόνι, (βου) λή...κανόνι..πρέπει να διατηρούν ακμαίο το ηθικό τους....

    • Θοδωρής avatar
      Θοδωρής @ δ.τ. 03/10/2011 18:19:01

      Καλό!

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/10/2011 12:25:25

    Με τόσες ...τρίχες, σε εμάς δεν έμειναν μαλλιά να ασπρίσουν, έφυγαν έκτακτα.

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/10/2011 12:42:49

    "«Μαλλί βαμβάκι, Βουλή φαρμάκι»"

    θεϊκό

  9. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 03/10/2011 13:16:21

    Ακολουθούν πιστά την κυβερνητική γραμμή: ΤΡΙΧΕΣ!

    Από την άλλη, αν βλέπουν ότι πιέζονται τόσο πολύ, ας πάνε στα τσακίδια να αναλάβει ο Αντωνάκης που έχει μαλλί γυαλί, μπας και γλυτώσουν και κανά έμφραγμα.

    ΥΣ: Μακάκας είναι ο Πάγκαλος που έχει καράφλα; Κάτι ξέρει ο χοντρός...

  10. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 03/10/2011 15:14:16

    Αυτός ο Μπόμπολας πόσο τρυφερός και ψυχοπονιάρης άνθρωπος είναι,τον έχουμε μάλλον παρεξηγήσει.....

  11. Aίθρα avatar
    Aίθρα 03/10/2011 15:33:55

    Δεν είμαστε καλά. Άλλοι χάνουν τη ζωή τους. Αν νομίζουν ότι θα τους λυπηθούμε, είναι γελασμένοι.

  12. juliet avatar
    juliet 03/10/2011 20:45:57

    Καλά της Διαμαντοπούλου γιατί είναι μαύρα ,και της Χριστοφιλοπουλου σήμερα κατάξανθα τα είδα ,τι θέλετε να μου πείτε ότι μόνο οι αρσενικοί αγχώνονται και τα κορίτσια αφασία....μισογύνηδες!

  13. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 04/10/2011 00:09:42

    !!!

  14. μικρός οδυσσέας avatar