#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2010 18:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα «δεν» του Σαμαρά




Αν σε κάτι πιάστηκε «αδιάβαστος» ο κυβερνητικός προεκλογικός σχεδιασμός είναι η έντονη πολιτικοποίηση των  εκλογών. Κυριαρχούν τα θέματα της οικονομίας, με την κρίση που έγινε το απεχθές και επαχθές «μνημόνιο», τα μέτρα του 2011, οι μισθοί, οι συντάξεις, τα λουκέτα, οι διαρθρωτικές αλλαγές που σχεδιάζονται πάντα εις βάρος των εργαζομένων.

Ατζέντα εθνικών εκλογών δηλαδή. Το ΠΑΣΟΚ ήθελε να κυριαρχεί η μεταρρύθμιση του Καλλικράτη. Μη στενοχωριέστε: έχουμε χρόνο το 2011 να την αναδείξουμε. Άλλωστε έχουν ληφθεί όλα τα αναγκαία μέτρα για τη μετάβαση, που από 1.1.2011 θα γελάσει ο κάθε πικραμένος με τον «Καλλικράτη».

Αφού ξέφυγε λοιπόν η ατζέντα από τον αρχικό σχεδιασμό, ρίχνουν 100 εκ. χαρτζιλίκι σε 500.000 συμπολίτες μας (200 ευρώ κατά μέσο όρο) και εντατικοποιούν την προσπάθεια αποδόμησης του Σαμαρά.

Είναι λένε «Μεσσίας» ειρωνικά. «Θα μας οδηγήσει εκτός ΔΝΤ ως Μωυσής». «Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν» κι άλλα χαριτωμένα πλην όμως ελάχιστα πειστικά.

Ούτε ως Μεσσίας, ούτε ως Μωυσής αυτοπαρουσιάστηκε. Λέει διαφορετικά πράγματα, αυτό είναι βέβαιο.

Δεν είπε ποτέ ότι έχει τις λύσεις για όλα. Συγκεκριμένο κοστολογημένο μοντέλο για έναν μη ελλειμματικό προϋπολογισμό έδωσε και έγινε πανικός. Σοβαρό αντεπιχείρημα δεν ακούστηκε. Μόνο κραυγές, γελάκια, υπεκφγές.

Για μείωση των ασφαλιστικών και φορολογικών υποχρεώσεων μίλησε, οι οποίες θα οδηγήσουν σε αύξηση των εσόδων, διευρύνοντας τη βάση των καλοπληρωτών. Τώρα αυξάνουν οι φόροι και μειώνονται τα έσοδα. Όταν έγινε αντιληπτό το αδιέξοδο της κυβερνητικής πολιτικής, πολλοί άρχισαν να ακούν τον Σαμαρά με περισσότερο ενδιαφέρον.

Στη μεγάλη ακίνητη περιουσία του Δημοσίου και στην αξιοποίηση της μεσοπρόθεσμα αναφέρθηκε. Κάποια στιγμή εξαγγέλθηκε κάτι παρόμοιο από την Κυβέρνηση και από τότε αγνοείται.

Και σπίλωση της πολιτικής του διαδρομής επιχειρείται. Δεν προήλθε από παρθενογένεση. Έχει πορεία σημαντική, η οποία έχει κριθεί, συζητηθεί και αναλυθεί χιλιάδες φορές, πενηνταράκια έχει γίνει. Έμεινε έξω από την ενεργό πολιτική για μία δεκαετία και πλέον, όπως και ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ή όπως ο Βενιζέλος (8 έτη), σε άλλες βέβαια εποχές..

Επειδή το θέμα που κυριαρχεί είναι «κι  αν έβγαινε ο Σαμαράς τι θα έκανε;», υποθετικό σαφώς ερώτημα στο οποίο θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε δια της ατόπου απαγωγής. Θα ασχοληθούμε λοιπόν με αυτά που δεν θα έκανε (και δεν κάνει, στον λιγότερο από ένα χρόνο της θητείας του ως Προέδρου της ΝΔ):

Δεν χάιδεψε ποτέ τους Πραιτωριανούς.

Δεν χαρίστηκε στους παρτάκηδες και στις προσωπικές στρατηγικές.

Δεν υπήρξε εκδικητικός, ούτε άδικος με τους αντιπάλους.

Δεν θέλει τις ανίερες καιροσκοπικές συμμαχίες.

Δεν είπε ότι ηγείται του αμέμπτου ηθικά κόμματος (το αντίθετο), αλλά και δεν παραδίδει πρόσωπα βορρά στις επικοινωνιακές  ανάγκες.

Δεν θα παραδώσει τίποτα, πίσω να πάρει θέλει. Εκείνo το τμήμα της εθνικής κυριαρχίας που παραδόθηκε αμαχητί.

Δεν ασχολήθηκε με τους ιδιοκτήτες των ΜΜΕ, οι οποίοι με έναν πρωτοφανή για δημοκρατική χώρα αποκλεισμό, ήθελαν να τον σύρουν σε «διαπραγματεύσεις». Πάει στον κόσμο απευθείας, καταργώντας τους μεταπράτες των γεγονότων.

Δεν θα βάλει νέους φόρους.

Δεν θα απομυζήσει άλλο την αγορά.

Δεν θα τα βάλει με τους μισθούς και τις συντάξεις.

Δεν θα αντιμετωπίσει τον πολίτη ως ζητιάνο, τον φορολογούμενο ως κλέφτη.

Αντιγράφουμε ένα μικρό κομμάτι δηλώσεων του:

«Δεν αρνούμαστε τις μεγάλες διαρθρωτικές αλλαγές. Μόνο που τέτοιες αλλαγές δεν γίνονται

Δεν αρνούμαστε τις περικοπές της δημόσιας σπατάλης. Μόνο που δεν ήταν περικοπή «σπατάλης» το πετσόκομμα των συντάξεων των 800 ευρώ.

Δεν αρνούμαστε ότι θα υπάρξουν θυσίες. Λέμε απλά, ότι οι θυσίες πρέπει να πιάσουν τόπο»

Για να διώξουν το ΔΝΤ από τον τόπο.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 24/10/2010 18:38:50

    Κατι τετοια λεει ο Σαμαρας και φοβος & τρομος του ΠΑΣΟΚ-ΔΝΤ εχει φτασει σε μορφη παροξυσμου γ'αυτο και η διακαναλιακη συνεντευξη κονσερβα.Φανταστειτε πηγε ο ΓΑΠ στην Αλεξανδρουπολη και μιλησε στο ξενοδοχειο Grecohotel και διαβαστε τι κανανε {σχολιο αναγνωστη } τα ΠΑΣΟΚΟΜΟΥΤΡΑ για να τον προφυλαξουνε απο ποιους ? Τοση πια τρομαρα !!

    ''ΤΡΑΓΙΚΟ!.Ξυλώσανε τον μηχάνημα ανιχνευσης από το αεροδρόμιο Αλεξ/πολης και το μετέφεραν στο ξενοδοχείο Grecohotel για την ομιλία του Παπανδρέου. ΤΡΟΜΟΣ στο ΠΑΣΟΚ τι φοβούνται και γιατί παίζουν με την ασφάλεια των επιβατών? ''

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Ραβινος 25/10/2010 13:13:37

      αν πράγματι κάνανε τέτοιο πράγμα είναι πραγματικά αστείοι και επικυνδύνως ηλίθιοι....τι να πώ.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ραβινος 26/10/2010 18:36:45

      από πολύ παλιά ήτανε χ_στηδες στο ΠΑΣΟΚ, κυκλοφορούσαν κάποια στελέχη του με πιστόλες κρυμμένες στις μέσα τσέπες, από φόβο ή κουτσαβακισμό (και μερικοί τα επιδείκνυαν κιόλας ασύστολα).

  2. Γιώργος Μ. avatar
    Γιώργος Μ. 24/10/2010 19:06:04

    Επισκεφθείτε το ιστολόγιο www.pyrinos-logos.blogspot.com

  3. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 19:22:46

    @ Οδυσσεα,
    Ας καλεσει τον κοσμο για να δειξει οτι ειναι κοντα τους και να του δειξουν οτι τον εμπιστευονται και τον στηριζουν.
    Ας καλεσει τον κοσμο στο Συνταγμα,ολο τον κοσμο,να δεις πως θα τρομαξουν.Ας πει ξεκαθαρα στον κοσμο οτι θα φυγουμε απο το ΔΝΤ,τωρα,και να δεις πως θα γυρισουν τα σκουληκια στις τρυπες τους.
    Αλλα ας το πει.
    Δεν καταλαβανω τον φοβο της αξιωματικης αντιπολιτευσης να καλεσει τον κοσμο γυρω απο το Συνταγμα,τι φοβαται?

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ kiki 24/10/2010 21:24:50

      Κικι

      Συστεμισμός...τα είπαμε.
      Ανάγκη να ΜΗΝ πάει κόντρα παρά μόνο στον βαθμό που τον εξυπηρετεί.
      Η ευχή μας είναι να "κρατάει μπόσικα" για να μην τρομάξει πολύ το matrix.
      Η ευχή μας είναι να έχει δίκιο αυτός και όχι εμείς που θεωρούμε ότι θα πρεπε να ναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΙΕΣΤΙΚΟΣ απέναντι στην χειρότερη και πιο ανοιχτά ψευδόμενη κυβέρνηση της σύγχρονης Ελλάδας.
      Η ευχή μας είναι να είναι πατριώτης και έντιμος άνθρωπος γιατί τα περιθώρια τελειώσαν εδώ και πολύ καιρό.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 25/10/2010 00:45:19

      Δεν φοβάται τίποτα. Η παράδοση που θέλει τη ΝΔ να μην κατεβαίνει στους δρόμους νομίζω είναι η αιτία

  4. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 24/10/2010 19:24:27

    «Δεν αρνούμαστε τις μεγάλες διαρθρωτικές αλλαγές. Μόνο που τέτοιες αλλαγές δεν γίνονται
    Δεν αρνούμαστε τις περικοπές της δημόσιας σπατάλης. Μόνο που δεν ήταν περικοπή «σπατάλης» το πετσόκομμα των συντάξεων των 800 ευρώ.
    Δεν αρνούμαστε ότι θα υπάρξουν θυσίες. Λέμε απλά, ότι οι θυσίες πρέπει να πιάσουν τόπο»
    Οντως αυτή είναι η ουσία της τοποθέτησης του Σαμαρα και της ΝΔ απεναντι στο μνημόνιο και στην οικονομική πολιτική της κυβέρνησης.
    Μόνο που δεν είναι αυτό που έχει περάσει στον πολύ κόσμο. Εχει περάσει ότι γενικώς και αορίστως και ο Σαμαράς είναι "αντιμνημονιακός". Με ευθύνη βέβαια και των ΜΜΕ,αλλά αυτά τη δουλειά τους κάνουν.Με ευθύνη όμως και της ΝΔ που δεν στάθηκε εγκαίρως , ξεκάθαρα και ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ απέναντι σε "αντιμνημονιακούς" που μας ονειρεύονται σαν Κουβα της Μεσογείου. Κι επειδη δεν κατάφερε να προβάλει επαρκώς την ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ του "αντιμνημονισμού" της τα κανάλια επικοινωνίας με πολύ κόσμο που δημιούργησε με την καταψήφιση του μνημονίου αυτή τη στιγμή λειτουργούν για να αλιεύουν ψήφους φαιδρές (συγγνώμη κ Δημαρά,συγγνώμη κ Μητροπουλε)υποψηφιότητες περίεργων "αντιμνημονιακών"

  5. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 24/10/2010 19:54:46

    Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ψήφοι στον Μητρόπουλο και στην υποψήφια δήμαρχό του(ς) θα κατευθυνθούν την β΄ Κυριακή ή στον Καμίνη ή στον Δημαρά.
    Ή στο ΠΑΣΟΚ ή στο ΠΑΣΟΚ δλδ. …

  6. κώστας avatar
    κώστας 24/10/2010 20:09:13

    Κατά τη γνώμη μου η οικονομική πρόταση Σαμαρά, πάσχει σε δύο σημεία. Και εξηγούμαι:
    1ον) Αναφέρεται σε αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας, επομένως πρέπει να απαντηθεί το αν και το πώς θα προκύψουν επενδυτές στο στρεβλό ελληνικό οικονομικό περιβάλλον.
    2ον) Η οποιαδήποτε διαπραγμάτευση για επιμήκυνση, κούρεμα κ.λπ. θα πρέπει να εξηγηθεί αν έχει δεδομένη τη σύμφωνη γνώμη τού έτερου συμβαλλόμενου με το μνημόνιο. Το εκβιαστικό δίλημμα "αν δεν διευκολύνετε την κατάσταση, θα πτωχεύσω άρα θα χάσετε τα λεφτά σας", έχει μεν λογική βάση αλλά, ποια θα είναι η επόμενη κίνησή μας στην περίπτωση που ανταπαντηθεί με εκβιασμό από τους τραπεζίτες, τού τύπου: "αν επιχειρήσετε πτώχευση, θα διαθέσω τα ελληνικά ομόλογα στην οποιαδήποτε χώρα θελήσει να τα αγοράσει";

    • leste avatar
      leste @ κώστας 25/10/2010 00:51:46

      2) ....οι οποίες άλλες χώρες κάνουν ουρά για να αγοράσουν τα ελληνικά ομόλογα. Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι γιατί έτσι θα έχουν μια μετρήσιμη και ελεγχόμενη απώλεια ενώ αν αρνηθούν οι ζημιές ενδέχεται να είναι πολύ μεγαλύτερες.

  7. ISession avatar
    ISession 24/10/2010 20:12:52

    -Δεν θα βάλει νέους φόρους.
    -Δεν θα απομυζήσει άλλο την αγορά.
    -Δεν θα τα βάλει με τους μισθούς και τις συντάξεις.
    -Δεν θα αντιμετωπίσει τον πολίτη ως ζητιάνο, τον φορολογούμενο ως κλέφτη.

    Τα ίδια ακριβώς δεν έλεγε και ο ΓΑΠ; Γιατί να τον πιστέψουμε? Απλά θέλει και αυτός με την σειρά του την εξουσία. Και μετά θα τα ξεχάσει όλα και θα αρχίσει το πλιάτσικο. Όπως κάνουν όλοι εδώ και χρόνια.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ISession 25/10/2010 00:55:15

      Το μεγάλο στοίχημα είναι αυτό. Να τα κάνει όλα αλλιώς

  8. Kostas Leontiadis avatar
    Kostas Leontiadis 24/10/2010 20:31:36

    Όπως φαίνεται, ανοίγουμε μία καινούργια σελίδα, τη διακαναλική δικτατορία. Δεν μπορω να καταλάβω πως είναι δυνατόν να δέχονται οι δημοσιογράφοι να συμμετέχουν σε μία τέτοια αντιδημοκρατική παρωδία. Ο Σαμαράς είναι πολύ καλός σε αυτά που λέει, αλλά πρέπει να πάει ένα βήμα παρακάτω. Το ΔΝΤ πρέπει να φύγει αμέσως, αλλιώς θα είναι πολύ αργά για αλλαγές. Δείτε κάτι διαφορετικό εδώ http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2216.aspx . ΔΕν υπάρχουν μεσοβέζικες λύσεις. Ο γόρδιος δεσμός δεν λύνεται σιγά σιγά.

  9. Κρης avatar
    Κρης 24/10/2010 20:43:25

    Αυτά που δεν έδειξαν τα κάνάλια των Αθηνών από την χθεσινή επίσκεψη Παπανδρέου στην Αλεξ/πολη οι εργαζόμενοι είναι από τα εργοστάσια
    ΘΡΑΚΗ Α.Ε και του Λαναρά στην Κομοτηνή και στην Αλεξ/πολη ,
    ΦΑΝΚΟ , OTTO ΕΒΡΟΣ.

    http://www.youtube.com/watch?v=YjVc3tZPbnI
    @@@

  10. adonis avatar
    adonis 24/10/2010 21:12:13

    Να ζητησει εκλογές ο κ. Σαμαράς. Γιατι μιλάει για ψευτοδιλήμματα, οταν το διλημμα είναι υπαρκτό. Η θα συνεχίσουμε με αυτή την κυβέρνηση που μας οδηγεί στην εξαθλίωση ή με μια νέα του Αντώνη Σαμαρά που θα συνεχίσει το έργο της προηγούμενης του κ. Καραμανλή που έμεινε στη μέση.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ adonis 25/10/2010 00:47:05

      Είναι πολύ νωρίς για να ζητήσει εκλογές

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 24/10/2010 21:36:00

    Πραγματι εχουν αρχισει να κανουν το βιο του Σαμαρα πενηνταρακια.Χθες σε παρεα που καθομουν φιλος πρασινων συναισθηματων, με ρωτησε στα σοβαρα, που βρηκε ο Σαμαρας τα λεφτα ωστε να κανει προεκλογικο αγωνα για τις βουλευτικες του 2009 και καπακι για τις εσωκομματικες του Νοεμβριου του ιδιου χρονου.Περαν του οτι δεν ειμαι λογιστης του Σαμαρα,τον ρωτησα αν εχει και την ιδια απορια για τον αρχηγο του ,που περασε ακριβως την ιδια διαδικασια πριν 3 χρονια.Φυσικα δεν απαντησε.Παντως θα ακουστουν πολλα οσο η Ν.Δ ανεβαζει στροφες.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/10/2010 00:49:28

      Εδώ κατηγορείται ακόμη για το άνοιγμα των συνόρων το 1990

  12. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 24/10/2010 22:18:19

    Τα όποια διλήματα του Πρωθυπουργού του Μνημονίου πέφτουν στο κενό. Ο,τι και να προσπαθήσουν να του προσάψουν οι διάφοροι προστάτες της "εθνικής μας συνείδησης" -- ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΜΕΤΑΠΡΑΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ, ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΑ ΜΜΕ,ΑΡΓΥΡΩΝΗΤΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΙ,ΑΝΑΙΣΘΗΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ,ΨΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΔΕΣ ΑΝΑΛΥΤΕΣ--θα πέσον στο κενό. Η μακρόχρονη παρουσία του Αντώνη Σαμαρά στην πολιτική ζωή της νεώτερης Ελλάδος είναι αμόλυντη και, πάνω απ'όλα, ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

  13. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 22:27:41

    @ Αμλετ,
    Μην εισαι σιγουρος για το που θα κατευθυνθουν οι ψηφοι του Μητροπουλου.Το τμημα του Συριζα που εχει μεινει ειναι σκληρα αντιπασοκ,απο χρονια τωρα.
    Η δεν θα πανε στο δευτερο γυρο η θα πανε αλλου.Παντως δυσκολα πασοκ,πασοκ.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 25/10/2010 00:57:45

      Συμφωνώ μαζί σου Κική. Στον ΣΥΝ τα πράγματα ξεκαθάρισαν. Μετά την απόσχιση έμεινε ο βασικός πυρήνας που είναι σφόδρα πολέμιος του ΠΑΣΟΚ

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ Μικρός Οδυσσέας 25/10/2010 05:39:32

        Δυστυχώς έχω δίκιο. Μέσα σ΄ αυτόν τον «σκληρό πυρήνα» υπαρχουν στελέχη που μέχρι πρόσφατα διέδιδαν ότι «η ΝΔ έχει κοινές εταιρίες με το ΚΚΕ» !!!!!!! Τέτοια τερατολογήματα!
        Δείτε και τις δηλώσεις του ίδιου του Μητρόπουλου για τη β΄Κυριακή….

  14. Jimmy L avatar
    Jimmy L 24/10/2010 22:32:44

    Με τα ''ΔΕΝ'' πολιτικη ΔΕΝ γινεται..Καλο θα ειναι να πει στον κοσμο ''ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ'' η σε καθε περιπτωση τι προτεινει..

  15. νεφέλη avatar
    νεφέλη 24/10/2010 22:47:13

    μα τι ωραία φωτογραφία είναι τούτη...
    για κάτι όμορφο που θε να ξημερώσει!

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ νεφέλη 24/10/2010 23:00:59

      καλό σου ταξείδι Καίτη Χωματά....

      http://www.youtube.com/watch?v=sxT4LJGTi54&feature=related

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ νεφέλη 25/10/2010 01:00:24

        Μια ολόκληρη εποχή σαν να φεύγει μαζί της...

  16. Aris. A avatar
    Aris. A 24/10/2010 23:14:34

    Οδυσσέα

    Είναι προφανές ότι ουδείς πίστευε πέρυσι που εξελέγη αρχηγός ο Σαμαράς ότι θα κατάφερνε μέσα σε ένα χρόνο να κάνει την ΝΔ να σταθεί στα πόδια της να επιβάλει την πολιτική ατζέντα των περιφερειακών εκλογών και αντί να του βράζουν σήμερα τα κόλυβα για τα μνημόσυνο της ΝΔ το παιδί του delivery να ετοιμάζαται να τα πάει στο πασόκ.

    Είναι εξίσου προφανές ότι όσοι σχεδίαζαν με τόση μανία την πτώση Καραμανλή και την άνοδο Παπανδρέου στην εξουσία για να προχωρήσουν στις διευθετήσεις που είχαν κατά νου είχαν σχεδιάσει την πολιτική περιθωριοποίηση της ΝΔ ώστε τα πάντα να γίνουν χωρίς καμία αντίδραση.

    Η πολιτική κομπαρσοποίηση της ήταν απαραίτητη ώστε να στηριχθούν στην έλλειψη κυβερνητικής πρότασης και άρα να πασάρουν στην κοινή γνώμη την άποψη ότι το Πασόκ δεν είναι άριστο αλλά δεν υπάρχει και τίποτα άλλο.

    Οι πολιτικοί ελιγμοί του Σαμαρά και της ομάδας του σε συνδυασμό με την πασιφανή ανικανότητα του Παπανδρέου κατέστρεψε τα παραπάνω σχέδια.

    Ο Σαμαράς κατάφερε να συσπειρώσει την εκλογική βάση της ΝΔ παρά την αποπομπή Μπακογιάννη που αποπροσανατόλισε την προσπάθεια του και σήμερα να δίνει την εκλογική μάχη με τους καλύτρους δυνατούς όρους.

    Η μη προεξοφλημένη διάλυση της ΝΔ παράλληλα με τις εσωτερικές αντιφάσεις της πολιτικής Πασόκ είχε ως αποτέλεσμα να μεταφερθεί το πρόβλημα των χαμηλών εκλογικών επιδόσεων από την ΝΔ στο Πασόκ.

    Είναι σίγουρο ότι το αντινεοδημοκρατικό και αντισαμαρικό μπλόκ θα αντεπιτεθεί.

    Κύρια προσπάθεια του θα είναι να αποδομήσει την οικονομική πρόταση Σαμαρά και να του προσδώσει τον χαρακτηρισμό του λαικιστή και εθνικά επικίνδυνου.

    Αυτό βγαίνει να κάνει αύριο ο Παπανδρέου με τον Μητσοτάκη στο γυαλί.

    Θα επιστρατέψουν όλες τις δυνάμεις τους γιατί είναι πανικόβλητοι από την ταχεία ανάρρωση της ΝΔ και την δυναμική που αρχίζει να αποκτά ο Σαμαράς.

    Ενώ οδηγούσαν τον Ελληνικό λαό ναρκωμένο στο χειρουργικό τραπέζι από ότι φαίνεται οι χειρουργοί έμειναν με τα νυστέρια.

    Πλέον ο Σαμαράς είναι διπλά επικίνδυνος και θα γίνει ότι είναι δυνατόν για να αποδομηθεί.

    Και απέδειξε πολιτικό τάλαντο με τις κινήσεις του και απέκτησε πρόσβαση στην κοινωνία με τις περιοδείες του.

    Το κρίσιμο για τον Σαμαρά είναι να περάσει στην β φάση που θα απευθυνθεί στους πολίτες που ψήφισαν μαζικά ΝΔ το 2004 και παραμένουν απογοητευμένοι και πολιτικά αδρανείς.

    Επειδή για το Πασόκ και συνεταίρους αυτό θα σήμαινε και εδραίωση κυβερνητικού αέρα από πλευράς ΝΔ θα γίνει κάθε προσπάθεια ώστε να χτυπηθεί ο Σαμαράς για να μην προσεγγίσει αυτή την κατηγορία των ψηφοφόρων.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Aris. A 25/10/2010 00:52:09

      Για τη β΄φάση που λες νομίζω έχουμε καιρό. Το σχόλιο σο είναι για ανάρτηση!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Aris. A 25/10/2010 01:54:43

      @ aris.A

      ΄΄Ο Σαμαράς είναι διπλά επικίνδυνος και θα γίνει οτι είναι δυνατόν για να αποδομηθεί΄΄

      Θα άκουσες για τίς δηλώσεις του Καρατζαφύρερ.
      Οτι μόλις έγινε ο Αντώνης αρχηγός της ΝΔ τον επισκέφθηκε και του έδειξε ένα βίντεο απο το αρχείο του (για το πώς έπεσε η κυβέρνηση του Δράκουλα το 93)
      Αλλά του υποσχέθηκε οτι δέν θα το βγάλει στην δημοσιότητα.
      Τώρα όμως που ο Αντώνης του επιτίθεται σκληρά θα το ξανασκεφθεί αν και πιστεύει οτι στο τέλος θα κρατήσει τον λόγο του και δεν θα το βάλει (το βίντεο).

      Σήμερα Δευτέρα έχουμε διακαναλική του Γκιόργκος , βγαίνει ο Δράκουλας στον alexis και ξαναβγαίνει στον Χ΄λαλάκη λίγο πριν τις εκλογές.

      Πώς το είπες ??? διπλά επικίνδυνος ????

      Ο άνθρωπος (Αντώνης) είναι Ατομική βόμβα στα θεμέλια του συστήματος ΔΝΤ-Προθύμων και Σία.

      Νομίζω οτι πρέπει να περιμένουμε πολύ χειρότερα

      Μπορεί να τον εμφανίσουν με Γερμανική στολή κατοχής ή μυστικοσύμβουλο του Δράμαλη ή εξάδελφο του Εφιάλτη ή ........

  17. blue nile avatar
    blue nile 25/10/2010 00:43:10

    Σωστός ο Μικρός Οδυσσέας , σωστός και ο Άρης.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ blue nile 25/10/2010 00:52:37

      Thanks blue

  18. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/10/2010 01:46:51

    @ aris. A.....κανένας δεν σχεδίασε με μανία την πτώση του κυρίου Καραμανλή.....ο κύριος Καραμανλής μόνος του αποφάσισε την διεξαγωγή πρόωρων εκλογών.....και με όσα έκανε ή ΔΕΝ έκανε στην διακυβέρνησή του προκάλεσε την τύχη του.......με όσα έκανε ή ΔΕΝ έκανε στην διακυβέρνησή του ώθησε τους πολίτες να τον καταψηφίσουν!!!!!!

  19. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 25/10/2010 01:59:28

    Φάκτορα

    Τί ακριβώς συμβαίνει με το σχόλιό μου ????

  20. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/10/2010 03:14:06

    @ Kostas Leontiadis....τα ΜΜΕ ελέγχονται στην μεγάλη τους πλειοψηφία από μεγάλα επιχειρηματικά κεφάλαια(π.χ Βαρδινογιάννης,Μπόμπολας,ΔΟΛ,Αλαφούζος, Ρέστης κτλ)
    Είναι λογικό και αναμενόμενο αυτοί οι επιχειρηματίες που έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιχειρηματικά συμφέροντα να θέλουν σταθερό οικονομικό πλαίσιο :

    - για να μην χάσουν τεράστια χρηματικά ποσά (π.χ από μεγάλη πτώση και απαξίωση των μετοχών τους στο χρηματιστήριο, από μεγάλη πτώση των εσόδων στις επιχειρήσεις τους) και

    - για να μην αποτύχουν σε σημαντικές επενδυτικές τους κινήσεις (π.χ συγχωνεύσεις-εξαγορές τραπεζών που ήδη έχουν σχεδιαστεί και θα γίνουν μόλις βελτιωθεί το οικονομικό κλίμα) και θέσουν σε κίνδυνο την βιωσιμότητα των επιχειρήσεων τους.

    Το σταθερό οικονομικό πλαίσιο εγγυάται μόνο μια σταθερή κυβέρνηση.
    Και από την ακυβερνησία προτιμούν μια σταθερή κυβέρνηση.
    Για αυτό και την στηρίζουν μέσω των ΜΜΕ που ελέγχουν.

    Υ.Γ : Η αποχώρηση της οικογένειας Βαρδινογιάννη από την ΠΑΕ Παναθηναικός το επόμενο καλοκαίρι δεν είναι τυχαία......προφανώς και δεν θέλει να βάλει άλλα χρήματα στην ΠΑΕ, αλλά ταυτόχρονα και δεν θέλει να συγκρουστεί με άλλα μεγάλα επιχειρηματικά συμφέροντα(Βγενόπουλος)....άσε που μπορεί να ετοιμάζεται και ενδεχόμενη συγχώνευση τραπεζών στο μέλλον....που θα ισχυροποιήσει περισσότερο και τις 2 πλευρές......

    (το τελευταίο σχόλιο μπορεί να σου φανεί άσχετο με το θέμα, αλλά δείχνει ότι για την πραγματοποίηση επιχειρηματικών σχεδιασμών και κινήσεων, όλα είναι πιθανά!!!!!!)

  21. victoria avatar
    victoria 25/10/2010 13:31:09

    Πολύ καλό μικρέ Ulysses

    • μικρός οδυσσέας avatar