23/11/2008 14:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα γυρίζει το ΠΑΣΟΚ για την Εξεταστική;

Θυμάστε που εκφράζαμε αμφιβολίες για τα πραγματικά κίνητρα της αποκάλυψης από τον ίδιο τον εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ της συνάντησής του με τον επιχειρηματία κ. Πάπιστα για το επίμαχο βίντεο; Με πρόσχημα λοιπόν ότι και το ΠΑΣΟΚ έχει τις δικές του απώλειες με αφορμή την υπόθεση Παπακωνσταντίνου αλλά και όσα τραγελαφικά συμβαίνουν στην Εξεταστική Επιτροπή τις τελευταίες ημέρες, ορισμένα «κορυφαία στελέχη του ΠΑΣΟΚ» αρχίζουν πλέον να προβληματίζονται δημοσίως για την παραπομπή του Ρουσόπουλου σε Προανακριτική, αλλά και για την τύχη της ίδιας της Εξεταστικής.

Δεν γνωρίζουμε αν αυτό απηχεί τον πραγματικό προβληματισμό του κ. Γ. Παπανδρέου, ή τους ενδόμυχους πόθους της, αλλά η σημερινή «Καθημερινή» φέρει τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης  «να εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο το ΠΑΣΟΚ να ανακρούσει πρύμναν και να μην επιμείνει στη σύσταση προανακριτικής επιτροπής για την υπόθεση του Βατοπεδίου, στην παρούσα τουλάχιστον φάση»  Παράλληλα, συνεχίζει η εφημερίδα, «στο συρτάρι του κ. Γ. Παπανδρέου βρίσκονται εισηγήσεις, σύμφωνα με τις οποίες θα πρέπει να «διαχωριστεί» από τη Χαριλάου Τρικούπη ο πρώην υπουργός Επικρατείας κ. Θ. Ρουσόπουλος, καθώς τα εις βάρος του στοιχεία είναι από εξαιρετικά ασθενή έως ανύπαρκτα»

Προσέξτε και τι λέει ο γραμματέας του κόμματος Γ. Ραγκούσης στον σημερινό ΕΤ: «Το ΠΑΣΟΚ δεν έχει καμία σχέση με τους σκευωρούς του ‘89. Δεν κινούμαστε στη λογική της ποινικοποίησης της πολιτικής ζωής του τόπου. Η κυβέρνηση Καραμανλή είναι, έτσι κι αλλιώς, πολιτικά εκτεθειμένη. Σας λέω, όμως, κατηγορηματικά το εξής: Αν δεν υπάρχουν επαρκέστατα στοιχεία για πολιτικά πρόσωπα, το ΠΑΣΟΚ δεν πρόκειται να ζητήσει παραπομπή κανενός. Αν προκύψουν στοιχεία, βεβαίως και θα το κάνει».

Είναι προφανές ότι το ΠΑΣΟΚ πρέπει να απαντήσει άμεσα και να δώσει σαφείς και πειστικές απαντήσεις στις εντυπώσεις που δημιουργούνται. Μέχρι τότε το προφανές συμπέρασμα από όλα αυτά είναι ότι ο κ. Παπανδρέου ανταποδίδει τις τόσες χάρες και εξυπηρετήσεις που του έκαναν μέχρι σήμερα και ο κ. Καραμανλής και ο κ. Ρουσόπουλος. Και νοιάζεται περισσότερο για την σωτηρία του δικομματισμού, από τις εντυπώσεις που θα δημιουργηθούν και για τον ίδιο και για το παραπαίον πολιτικό σύστημα που εκπροσωπεί μαζί με τον κ. Καραμανλή.

Το πρόσχημα για το θάψιμο της υπόθεσης θα είναι φυσικά η διεθνής οικονομική κρίση που «καθώς φθάνει στην Ελλάδα απαιτεί ήρεμα πολιτικά νερά και συναινέσεις προκειμένου να ελαχιστοποιηθούν οι συνέπειές της στα νοικοκυριά

Επισημαίνουμε τέλος ότι έχουν βρει και τον αποδιοπομπαίο που δεν είναι άλλος από τον Μιχάλη Καρχιμάκη που είναι επικεφαλής της ομάδας του κόμματος στην Εξεταστική και «στον οποίο καταλογίζεται προχειρότητα και διάθεση εντυπωσιασμού κατά την επιλογή των μαρτύρων, με κορυφαία την περίπτωση της κ. Σταματίνας Σωτηροπούλου». Επίσης, «τόσο εκείνος όσο και ο κ. Ρόβλιας επικρίνονται γιατί επέλεξαν να στοχοποιήσουν χωρίς ακράδαντα στοιχεία τον πρωθυπουργό, με αποτέλεσμα τώρα το ΠΑΣΟΚ να εγκαλείται για σκευωρία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xxx avatar
    xxx 23/11/2008 14:34:40

    Εάν το Πασόκ συμβιβαστεί στο πάνδημο αίτημα για κάθαρση θα έχει κάνει τη μαλακία της δεκαετίας.

    Το πασόκ οφείλει αποκλειστικά σε ένα άνθρωπο τον καρχιμάκη τα ποσοστά που τσίμπησε τους τελευταίους μήνες.

    Εαν δεν το αντιλαμβάνονται θα προσγειωθούν ανώμαλα.

  2. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/11/2008 14:47:08

    «Το ΠΑΣΟΚ δεν έχει καμία σχέση με τους σκευωρούς του ‘89. Δεν κινούμαστε στη λογική της ποινικοποίησης της πολιτικής ζωής του τόπου. Η κυβέρνηση Καραμανλή είναι, έτσι κι αλλιώς, πολιτικά εκτεθειμένη. Σας λέω, όμως, κατηγορηματικά το εξής: Αν δεν υπάρχουν επαρκέστατα στοιχεία για πολιτικά πρόσωπα, το ΠΑΣΟΚ δεν πρόκειται να ζητήσει παραπομπή κανενός. Αν προκύψουν στοιχεία, βεβαίως και θα το κάνει
    Η δήλωση Ραγκούση λέει τα απολύτως αυτονόητα αν δεν κάνω λάθος. Η χρήση της ως ενδειξη 'στροφής του ΠΑΣΟΚ" ειναι τουλάχιστον ατυχής. Τι επρεπε δηλαδη να πεί??? οτι το ΠΑΣΟΚ θα ζητησει παραπομπή ετσι κι αλλιως ανεξαρτητα από την κατάληξη της διαδικασίας?? Καποιοι διυλίζουν τον κώνωπα απλώς γιατί ξεμειναν από επιχεοιρηματα νομιζω.

    Το να προσπαθεί η Καθημερινή να δημιουργησει εντυπώσεις ειναι απολύτως κατανοητό οπως μάλλον αναμενόμενο ειναι πως κάποιοι στο ΠΑΣΟΚ προσπαθούν να κερισουν πόντους στην εσωκομματική διένεξη που μπορει να υποβαθμιστηκε δεν έληξε όμως. Εκτιμούν προφανώς οτι η "εμπλοκή" Παπακωνσταντινου τους δίνει τέτοια ευκαιρία. Θα δείξει.

  3. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 23/11/2008 14:49:15

    παρεπιπτοντως Φακτορα, ποια ειναι τα κορυφαία στελέχη του ΠΑΣΟΚ που δημοσιως προβληματίζονται??
    Αφου το κάνουν δημοσίως φαντάζομαι μπορεις να γράψεις ονόματα. Περιμένω(ουμε)

  4. theo avatar
    theo 23/11/2008 14:58:11

    Η αντίδραση του ΠΑΣΟΚ στην υπόθεση Παπακωνσταντίνου αλλά και το γεγονός ότι έχει επιτρέψει στους παπαγαλοκονδυλοφόρους να γεμίζουν σελίδες επί σελίδων στις κυριακάτικες εφημερίδες για το "λάθος" δεν (μπορεί να) έχει λογική εξήγηση (με βάση την κοινή λογική).

    Καλό θα ήταν να προτρέψει τα μέλη του στην Εξεταστική να κάνουν τη δουλειά τους σύμφωνα με το Σύνταγμα και τους Νόμους και τίποτε άλλο. Αν δεν τους έχει εμπιστοσύνη να τους αντικαταστήσει (με τον Βενιζέλο, το Λοβέρδο, τη Διαμαντοπούλου, το Σκανδαλίδη, τον Παπαδόπουλο, κλπ).

    Αλλιώς θα δυσκολευτεί να πείσει ότι μπορεί να κυβερνήσει, αν δεν έχει την ικανότητα σε μία καραμπινάτη υπόθεση να στοιχειοθετήσει και προσωποποήσει τις ευθύνες (προς όλες τις κατευθύνσεις!!!).

  5. Koumparoi_blue avatar
    Koumparoi_blue 23/11/2008 14:59:54

    Factora που δίδασκες....

  6. KaryID avatar
    KaryID 23/11/2008 15:02:36

    Ο aftershock μπορεί να κοιμηθεί ήσυχος. Από αύριο όλα θα είναι καλύτερα στη χώρα.

  7. theo avatar
    theo 23/11/2008 15:08:51

    Επειδή η όλη κατάσταση είναι αξιολύπητη και εμπαίζει και τη νοημοσύνη μας (ακούς εκεί blame game αν έπρεπε ή όχι να πεί ο Σανιδάς παραπλανηθέντες υπουργοί και αν επέλεξαν τους σωστούς εισαγγελείς να αναθέσουν την υπόθεση ή όχι!!!) μπορείτε να μας διαφωτίσετε για το πως αντιλαμβάνεστε την υπόθεση απαντώντας σε δύο θεμελιώδη ερωτήματα?



    Ήταν υποχρεωμένο το Ελληνικό Δημόσιο να ανταλλάξει τη λίμνη με τα οικόπεδα? Πως και πότε γεννήθηκε η υποχρέωση και με ποιούς όρους, ενδεχομένως..




    Έγινε η ανταλλαγή με εμπορικούς όρους που προστατεύουν το συμφέρον του Δημοσίου?




    Αν δοθούν τα βασικά ντοκουμέντα στη δημοσιότητα την απάντηση στο πρώτο ερώτημα μπορεί να τη δώσει ο οποιοσδήποτε ¨Ελληνας πολίτης, δεν χρειάζεται δικαστική διερεύνηση ούτε Εξεταστική Επιτροπή.



    Για το δεύτερο ερώτημα δεν χρειάζονται ντοκουμέντα. Το απαντά η κοινή λογική και εμπειρία οποιουδήποτε Έλληνα πολίτη.



    Τα λοιπά είναι ένα επικίνδυνο παιχνίδι που εξευτελίζει θεσμούς και πρόσωπα και δεν υφίσταται κανένας λόγος να το παίζετε, ως άφρονες και εξυπνάκηδες, επειδή κατά την εκτίμησή σας δεν υπάρχει αντίπαλο δέος ή εκτιμάτε ότι όλοι έχουν χεσμένη τη φωλιά τους για διάφορα θέματα.



    Αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει Εξεταστική ή Προανακριτική για εν ενεργεία ή κατόπιν εορτής άρτι ανασχηματισθένετες Υπουργούς και Υφυπουργούς?



    Δεν ζούμε μόνοι μας στον κόσμο!!!



    Αιδώς Αργείοι!!!



    ΥΓ: Οι εμπλεκόμενοι (και ξέρουν ποιοί είναι, γνωστοί ήδη ή άγνωστοι, αλλά αυτοί ξέρουν) ας απαντήσουν πρώτοι τα ερωτήματα δημοσίως και ας αιτιολογήσουν τις αποφάσεις τους δημοσία (γιατί παραμένουν ή γιατί παραιτούνται). Εν ανάγκη ας εξαναγκασθούν να το κάνουν (να τοποθετηθούν δηλαδή στα δύο ερωτήματα)!!!

  8. aporwn avatar
    aporwn 23/11/2008 15:11:45

    Ο δαιμόνιος ντεντέκτιβ κ. Καρχιμάκης έχει ακούσει ότι υπάρχει η μονή Τοπλού; Τυχαίνει να βρίσκεται στον τόπο καταγωγής του, από όπου και εκλέγεται. Μήπως όλα όσα περιγράφεται έχουν κάποια σχέση με τη μονή Τοπλού;
    Απορία και τίποτα παραπάνω.

  9. Αλέξης avatar
    Αλέξης 23/11/2008 16:59:15

    Και η άποψή σου Anonymous για το τι πρέπει να γίνει σου ποιά είναι ακριβώς;
    Είναι πολύ εύκολη η ανέξοδη ισοπέδωση των πάντων, αλλά οι λογικές "όλοι είναι ίδιοι" και "όλοι οι πολιτικοί είναι ψεύτες και κλέφτες" δεν βοηθούν να γίνει η ζωή του Έλληνα καλύτερη.
    Δεν ζητείται λοχίας, φωτεινά μυαλά ζητούνται...

  10. γιατι τα γυριζω? avatar
    γιατι τα γυριζω? 23/11/2008 17:18:31

    τα γυριζει το πασοκ
    γιατι φοβαται την μονη τοπλου.
    γιατι αποκαλυπτεται η σκεωρια,και την κανει με ελαφρα πηδηματακια,φωναζοντας οτι "δεν ειμαστε σκεωροι".

  11. NTANTON avatar
    NTANTON 23/11/2008 17:44:11

    Τα πράγματα θα εξελιχθούν έτσι όπως τα προβλέπει ή τα υποψιάζεται ο ¨Factor-X¨ !

    Το έγκλημα του μεταπολεμικού - μεταεμφυλιακού ΤΑΞΙΚΟΥ και των διακομματικών πολιτικών του αντιπροσώπων , που συμβαίνει να είναι και ¨εκπρόσωποι του ελληνικού λαού στη ¨Βουλή¨ των ¨Ελλήνων¨ , είναι ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΣ !

    Το 1963-64 ο ¨Γέρος της Δημοκρατίας¨ δεν υποστήριξε την πρόταση της ΕΔΑ για την παραπομπή της Κυβέρνησης του ¨Εθνάρχη¨ Κωνσταντίνου ( και όχι Κώστα , μεγάλη η διαφορά για μερικούς ...)Καραμανλή , για τα γνωστά σκάνδαλα των ¨δημόσιων¨ έργων της Πάρνηθας ( το οποίο μόλις τώρα ολοκληρώνεται από την κυβέρνηση του ¨Κώστα¨και Γ. Σουφλιά , μετά και από τη σχετική συμβολή και της Χούντας με το στήσιμο του Καζίνο στο δρυμό , της ¨Ομόνοιας¨ , τις αγοροπωλησίες της οικογένειας Καραμανλή στα ¨βραχώδη όρη¨ της Φιλοθέης και άλλες απάτες...

    Το 1981 , ¨επί της αναλήψεως¨ της πρώτης ( μετά το 1821 και την ΠΕΕΑ ...) ¨εργατο-αγροτικής κυβέρνησης¨ με το ΠΑΣΟΚ , ο Λαός στην Εξουσία αρνήθηκε να ασκήσει δίωξη ( για λόγους ¨εθνικής συμφιλίωσης¨ ) στον Ευαγγ. Αβέρωφ για τα σκάνδαλα με τις παραγγελίες των ¨Λέοπαρντ¨ από την τότε Δ. Γερμανία ( έκτοτε τα αντίστοιχα σκάνδαλα στο Υπουργείο Άμυνας έχουν εκατονταπλασιαστεί)βλέπε και το σχετικό αρχείο του περιοδικού ¨Αντί¨ της εποχής εκείνης...

    Το 1989 ¨το σύστημα¨ αποφάσισε την απαλλαγή της κυβέρνησης Ανδρέα με ¨5-4¨ για το σκάνδαλο Κοσκωτά ( ¨χάθηκαν¨ ¨μόνο¨ 32 δις δραχμές , αγοραστικής αξίας του 1989 από τις καταθέσεις των διαφόρων ταμείων και άλλων φορέων )για να μη γίνει Περονικού τύπου εξέγερση για τη διάσωση του τότε Περόν και της Εβίτας του.

    Το 1994 ο Α.Π. ¨ανταπέδωσε¨, με την ευγνωμοσύνη του , απαλλάσσοντας τον Κ. Μητσοτάκη ( αρχηγό της ¨αντίπαλης οικογένειας¨ ) για το καραμπινάτο σκάνδαλο ΑΓΕΤ-Καλτσεστρούτσι από τη δίωξη.

    Το 2000-2001 ¨το σύστημα¨ βρήκε τρόπους ( με παραγραφές και άλλα νομικά τερτίπια ) για τη μη-δίωξη της κυβέρνησης Σημίτη και βασικών εκπροσώπων της ελληνικής κεφαλαιοκρατίας για την απάτη-ληστεία του Χρηματιστηρίου , όπου έγινε μια απλή ¨μεταφορά πόρων¨ από τους ¨οικονομικά ασθενέστερους¨ προς τους ¨οικονομικά δυνατότερους¨...

    Και τώρα βρισκόμαστε μπροστά στην ΣΥΜΨΗΦΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗ των σκανδάλων ¨ΖΗΜΕΝΣ¨ ( που αναφέρεται περισσότερο , όχι αποκλειστικά , στα λαδώματα του ΠΑΣΟΚ ) και του ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ ( που αναφέρεται περισσότερο στην κατάχρηση εξουσίας και τον πλουτισμό παραγόντων της Ν.Δ. , όχι αποκλειστικά, και των ελλήνων καπιτάλ-ληστών.

    Όσο για τα ¨χρυσόβουλα¨ ποιος θα τα καταδικάσει; Οι έλληνες πρώην τσιφλικάδες-γαιοκτήμονες που ιδιοποιήθηκαν την Επανάσταση του 1821 , τις ¨εθνικές γαίες¨ και πήραν την μισή Αθήνα , τη μισή Εύβοια και τα μισά νησιά από τους Οθωμανούς και τους Νέο-Οθωμανούς του νέο-¨ελληνικού¨ κράτους και στη συνέχεια έγιναν ¨χρηματιστές¨ ( τραπεζίτες ) και από ¨καραβοκύρηδες¨ - εφοπ-ληστές και σήμερα έχουν τις επαύλεις ,που κέρδισαν ¨με τον ιδρώτα τους¨ και το ¨ελληνικό επιχειρηματικό δαιμόνιο¨ , στα σαλέ της Ελβετίας , στο Λονδίνο , Μονακό , στα Βόρεια Προάστια των Αθηνών , την Χαλκιδική και στην ¨Μύκονο και Σαντορίνη...¨

    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ..., Ας είναι καλά τα σύγχρονα ¨Τάγματα Ασφαλείας¨ ελέγχου των εγκεφάλων , οι Μεγάλο-Αστοί-Δημοσιογράφοι( και οι ¨Ζορό¨ , τύπου Τριανταφυλλόπουλου , που έχουν σκοπό να προλαβαίνουν , να εκτονώνουν τον κόσμο , και σώζουν- ¨διορθώνουν¨ τη δημοκρατία ¨μας¨ από τις δύσκολες καταστάσεις... ) , όπως και οι Καναλάρχες-Νταβατζήδες δημοσίων έργων και κονδυλίων .

    Το Νοέμβρη του 1973 ακούσθηκε : ¨ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΛΑΕ ¨ !

  12. ataktos avatar
    ataktos 23/11/2008 18:30:48

    NTANTON- συγα συγα ....η επανασταση ειναι και θα ειναι στο μιαλο μας και μονο ....αυτα που γραφεις ειναι για την ηστορια μας .

  13. osaperas avatar
    osaperas 23/11/2008 19:06:36

    Νταντόν είσαι σούπερ

  14. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 23/11/2008 21:46:42

    Αμαν ρε παιδια με την συνωμοσιολογία σας.Μερικοί εδώ μέσα αρχίζουν να θυμίζουν τον Μελ Γκίπμσον στο Conspiracy theory.Γνωρίζω τον κ.Παπακωνσταντίνου προσωπικά και σας λέω πως είναι καταστεναχωρημένος για την κατάσταση που δημιουργήθηκε.Τα πράγματα μερικές φορές είναι όπως ακριβώς φαινονται, χωρίς σκιές.
    Υ.Γ Ο Μελ Γκιμπσον δικαιώνεται για τις εμμονές του αλλά αυτό είναι ταινία

  15. Factorx avatar
    Factorx 23/11/2008 22:07:09

    @ΓιαννηςΚ. καμία αντίρρηση για τον κ. Παπακωνσταντίνου. Αλλά για ποια συνωμοσιολογία μιάς; Δεν τα γράφει αυτα η Καθημερινή; Δεν τα λέει στη συνέντευξή του στον ΕΤ, ο κ. Ραγκούσης;