#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2010 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα “γουρουνάκια” (PIIGS) πάνε για σφάξιμο.



Μετά την Ιρλανδία σταματάει η οικονομική κρίση και περιορίζεται στην κέλτικη τίγρη και την Ελλάδα;

Δυστυχώς όλα τα στοιχεία και οι αναλύσεις δείχνουν ότι το ντόμινο των αγορών θα γίνει πραγματικότητα και τότε κανείς μηχανισμός στήριξης δε θα μπορεί να σώσει καμιά χώρα, αλλά και ούτε την Ευρωπαϊκή Ενωση.

Η Πορτογαλία είναι ήδη προ των πυλών της κατάρρευσης και θα χρειαστεί κι αυτή, αν μπει στον μηχανισμό, πάνω από 140 δισ. ευρώ. Αυτό αντέχεται, αλλά τι θα γίνει αν ακολουθήσει και η Ισπανία που θα χρειαστεί πάνω από 600 δισ. ευρώ;

Και τι θα συμβεί όταν στο κόλπο θα μπει και η Ιταλία η οποία θα χρειαστεί πάνω από 1 τρισ. ευρώ στήριξη προκειμένου να μην κηρύξει πτώχευση;

Αυτά είναι τα δεδομένα στην Ευρώπη και τα γνωστά “γουρουνάκια” ή PIIGS πάνε για σφάξιμο.

Με αυτά τα δεδομένα, δύο είναι τα σενάρια για την Ευρώπη, για τις υπερχρεωμένες χώρες και φυσικά για την Ελλάδα.

Το πρώτο σενάριο είναι να περάσει της Μέρκελ και να αφεθούν στην τύχη τους οι χώρες του Νότου. Να τραβηχθεί μια διαχωριστική γραμμή μεταξύ βορρά και νότου, να υπάρχουν ακόμη και ευρώ δύο ταχυτήτων και οι μεν να ζουν άνετα οι δε να είναι τριτοκοσμικοί.
Το δεύτερο σενάριο είναι να υπερισχύσει το ένστικτο της επιβίωσης της Ευρωζώνης. Να αντιληφθούν όλοι ότι η Ενωμένη Ευρώπη δεν πρέπει να διαλυθεί στα εξ ων συνετέθη. Και να παρθούν μέτρα για μια πολιτική ενοποίηση που θα λύνει και τις οικονομικές ανισότητες. Η μόνη λύση να ξεπεραστεί η κρίση είναι να πειστεί η Γερμανία να κάνει ότι και η Αμερική. Να τυπωθεί δηλαδή χρήμα και να βγουν ευρωομόλογα που θα σώσουν τις χρεοκοπημένες χώρες. Αν δεν το αντιληφθούν αυτό οι ισχυροί της Ευρώπης, τότε το ευρώ δεν έχει μέλλον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/11/2010 21:32:05

    Γουρούνια είναι και φαίνονται, κανένας λουκανοφάγος δεν μπορεί να αποκαλεί τη χώρα μου PIGS.
    Η μόνη σχέση της χώρας αυτής με τα γουρούνια είναι τα σουβλάκια...
    Χάιλ Μέρκελ

    YG

    Χάρυ Κλυν:

    H κατάστασή μας έχει φτάσει στο απροχώρητο... Χθες σφάξαμε το
    γουρουνάκι-κουμπαρά της κόρης μου!

    Το χα πει εγώ. Στην Ελλάδα οι κυβερνήσεις είναι σαν τους
    θανατοποινίτες. Με το που βγαίνουνε ζητάνε χάρη.

    ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟ Β: Παρκόμετρα στα σπίτια μας... Θα ρίχνεις 2
    ευρώ για κάθε μισή ώρα που θα μένεις μέσα!

    Ο ΓΑΠ ποτέ δεν πίνει καφέ το πρωί... Φοβάται μην τον κρατήσει ξύπνιο
    όλη τη μέρα.

    Γιωργάκη μου θυμίζεις τον δύτη που την ώρα που ανεβαίνει στην
    επιφάνεια, βλέπει το καράβι του να πηγαίνει στον πάτο!

    Ο μόνος τρόπος να μειωθεί η ατμοσφαιρική ρύπανση είναι να κάνουν οι
    πολιτικοί λιγότερες δηλώσεις.

  2. Orestios avatar
    Orestios 22/11/2010 21:34:33

    Πολιτική Ένωση είναι δυστοπία. Πιο δυστοπία και από την σημερινή.
    Λύση είναι η διάλυση και η έξοδος από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Εμπορίου.
    Εκεί να δείτε τί έχει να γίνει.
    Θα φάει η Αμερική την Κίνα ή το ανάποδο?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 22/11/2010 21:39:41

      το ανάποδο...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 22/11/2010 22:28:48

        lol

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/11/2010 21:38:14

    Η ΕΕ δεν εχει λεφτα να σωσει την Ισπανια. Μεχρι και Πορτογαλια.
    Εαν αρχισει συζητηση για ΙΣπανια και Ιταλια, ηρθε το χαος. θα δανειστει η ΕΚΤ απο τη FED ?? χαχαχαα
    Παει το Ευρω.
    Μονο ΓΑΠ θα μεινει ηρωας. Να το δειτε! Η Θοδωρα θα παει Παρισι. Κινημα Πολιτων μη πω καμια βαρια κουβεντα σαν του τσολια........

    ΠΠ

  4. Σταύρος avatar
    Σταύρος 22/11/2010 21:44:49

    Off topic αλλά εξ ίσου σημαντικό!

    Μερδικό από το Ελληνικό Αρχιπέλαγος "απαιτεί" ο Νταβούτογλου!
    Το Γομάρι Αγνώστου Προελεύσεως πιστό στα βήματα της "Βενιζελικής-Δημοκρατικής-Φιλελεύθερης-Παράταξης"!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σταύρος 22/11/2010 22:30:11

      Εδώ απαίτησαν οι Πακιστανοί, δεν θα απαιτούσαν οι Τούρκοι?
      Ξέρουν πως έχουμε κυβέρνηση που ξεπουλά τα πάντα

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/11/2010 21:47:33

    156. Δεν ακούτε; εις κάθε μέρος
    Σαν του Αβέλ καταβοά
    Δεν είν’ φύσημα του αέρος
    Που σφυρίζει εις τα μαλλιά.


    157. Τι θα κάμετε; θ’ αφήστε
    Να αποκτήσωμεν εμείς
    Λευθερίαν, ή θα την λύστε
    Εξ αιτίας Πολιτικής;

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/11/2010 22:31:24

      χο! χο!
      Γραψ' το στα Τουρκικά

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/11/2010 22:07:15

    H Iταλια ειναι ειδικη περιπτωση.Ειναι το μεγαλο αγχος της Γερμανιας.
    Την εβαλαν με χρεος 115% στο ευρω και φοβουνταν παντα οτι θα τους παρει απο κατω μια πιθανη διασωση της γιατι αν την αφηναν απεξω η υποτιμημενη λιρεττα θα τους εκανε ζημια.Η Ιταλια εχει βιομηχανια και με χαμηλη ισοτιμια θα χτυπουσε τη γερμανικη βιομηχανια.Κανενα αλλο απο τα γουρουνακια δεν το εχει αυτο.
    Αρα αν και οταν ελθει η ωρα της Ιταλιας θα ελθει η Ωρα της Κρισεως.

  7. BlueSky avatar
    BlueSky 22/11/2010 22:13:14

    Βλέπω στο Αλτερ την Υπουργάρα Σαχινίδη και θέλω να σπάσω την τηλεόραση. Ψεύτες , απαράδεκτοι!

  8. Hydra4ever avatar
    Hydra4ever 22/11/2010 22:21:49

    Και ο πληθωρισμός, τυπ'ωνοντας χρήμα που θα πάει?
    Ο πατέρας του Τρισέ (Αλσατός) και ο παπούς της Μερκελ (Γερμανός)
    στην δημοκρατία της Βαιμάρης τον χειμώνα του 24 έκαιγαν πληθωρικό χαρτονόμισμα (Μάρκο) για να ζεσταθούν (τα ξύλα ήταν πανάκριβα). Εχουν γνώση οι φύλακες.
    Οι Αγλοσάξωνες τυπώνουν πληθωρικό χρήμα χωρίς αποτέλεσμα (πραγματικός
    πλυθωρισμός ,ανεργία στα ύψη).Απο την άνοιξη του 2011 όταν και αυτά τα μέτρα θα έχουν αποτύχει και θα χρειασθούν να πάρουν σκληρά μέτρα λιτότητας( που αυτά τις Ευροζώνης θα είναι χάδια) ,πως θα αντιδράσουν οι Αμερικανοί πολίτες,οι περισότεροι σε κατάσταση φτώχιας?
    Μήπως με παρόμοια άρθρα πιστεύουν ότι θα καθυστερίσουν την χρεωκοπία του
    δολαρίου. Ευτυχώς η ευροζώνη προστατεύη το νόμισμά της και άν δέν κάνω λάθος, ακόμη η χώρα μας είναι μέλος της

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/11/2010 23:10:49

    Ο κατάλογος των δανειστών

    Βασίλειο του Βελγίου 2.860.942.462,10
    Ιρλανδία 1.310.046.500,93
    Βασίλειο της Ισπανίας 9.794.387.452,71
    Γαλλική Δημοκρατία 16.773.596.199,72
    Ιταλική Δημοκρατία 14.739.467.996,33
    Κυπριακή Δημοκρατία 161.470.573,49
    Μεγάλο Δουκάτο του Λουξεμβούργου 206.054.851,64
    Δημοκρατία της Μάλτας 74.543.025,89
    Βασίλειο των Κάτω Χωρών 4.703.995.187,73
    Δημοκρατία της Αυστρίας 2.290.192.933,16
    Πορτογαλική Δημοκρατία 2.064.558.742,44
    Δημοκρατία της Σλοβενίας 387.812.451,16
    Σλοβακική Δημοκρατία 817.850.223,95
    Δημοκρατία της Φινλανδίας 1.478.947.787,45
    KfW - Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας 22.336.133.611,30

    Μαλισταααα.... παει η Ιρλανδια, τα 1.3Δις που ηταν να μας δωσει δανεικα απο ποιον θα τα παρουμε?? Αυτα που μας εδωσε θα τα δωσουμε πισω ??
    Ερχεται Πορτογαλια, άλλα 2Δις. Ποιος θα μας τα δωσει αυτα?
    Αν ερθει η Ισπανια ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩ. Αλλα εαν δεν τελειωσει, τα 9.8!!! Δις απο που θα τα παρουμε??
    Επαναλαμβανω οτι οσες χωρες μπαινουν σε ρυθμιση-δανειο-μηχανισμο σταματουν να πληρωνουν Δανεια στις υπολοιπες!!!

    Θα ρωτησει καποιος τον ΓΑΠ ? ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ.....

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/11/2010 23:24:44

    Mόνο το δημόσιο χρέος των HΠA (προσοχή, χωρίς το ιδιωτικό που είναι επίσης τεράστιο) ανέρχεται, λοιπόν, στο απίστευτο ύψος των τριών και πλέον τρισεκατομμυρίων δολαρίων!

    Tον Δεκέμβριο του 2009, μόνο στην Iαπωνία το αμερικανικό Δημόσιο χρωστούσε 768,8 δισεκατομμύρια δολάρια, βάσει των στοιχείων του υπουργείου Oικονομικών των HΠA. Aλλα 755,4 δισεκατομμύρια δολάρια χρωστούσαν οι Aμερικανοί στην Kίνα.

    Aν μάλιστα προσθέσει κανείς και τα 152,9 δισεκατομμύρια δολάρια που οφείλει η Oυάσιγκτον στο επίσης κινεζικό Xονγκ Kονγκ, οι Aμερικανοί χρωστούν σχεδόν ένα τρισεκατομμύριο δολάρια μόνο στους Kινέζους!!!!!!!!!!!!
    Πάνω από 300 δισ. δολάρια χρωστούν οι Aμερικανοί στη Bρετανία, σχεδόν 200 δισ. στα Eμιράτα του Kόλπου, άλλα 160 δισ. στη φτωχή!!! Bραζιλία.

    Παμε στην ΕΕ και στους "μεγαλους"..
    1,5 τρισεκατομμύριο ευρώ θα δανειστούν φέτος για να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους οι τέσσερις μεγάλες χώρες της EE! Nέα δάνεια ύψους 450 δισ. ευρώ θα πάρει η Γαλλία, άλλα 400 δισ. η Iταλία. Γύρω στα 280 δισ. η Bρετανία, ενώ ακόμη και η τόσο αυστηρή Γερμανία θα χρειαστεί να δανειστεί περίπου 370 δισεκατομμύρια ευρώ! Xώρια τα 240 δισ. που χρειάζεται η Iσπανία και από 100 περίπου δισ. που θα δανειστούν το Bέλγιο και η Oλλανδία.
    ( Το Βελγιο τι παραγει?? εχει πληθυσμο σας το δικο μας.. και 8α δανειστει 100Δις κ εμεις 5ο !! φετος )

    Λοιπον.... τα Χρωστουμενα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ απ ΟΛΟΥΣ. Κανουν θεμα εμας με το ΓΑΠ στο κουπι και το κολλαν τον υπαλληλο τους.

    Ειναι αισχροι !! ΑΝ υπηρχε εστω 1 να ρωτησει ολους αυτους... να σχολιασουν τα Δανεια που περιγραφω πιο πανω.. προς τι?? τις πληρωνει?? ποιος ο τοκος? σε ποιον ο τοκος????

    Οι Αμερικανοι στ @@. κοβουν Δολλ κατα την προσφιλη τους διαδικασια. Εξαγουν τον πληθωρισμο τους και αυριο ειναι μια αλλαη μερα. Εφοσον για καθε Δολλαριο που τυπωνουν-Δανειζονται στην πηγη πληρωνουν 10c!!! συν τα υπολοιπα. Το μαγαζι των Τραπεζιτων ειναι 1 και μεγαλο. Κοινο για ολους!

    Προς γνωσιν και συμμορφωσιν.

    ΠΠ

  11. μακια-βελη avatar
    μακια-βελη 23/11/2010 01:44:47

    Και γιατι δεν ενωνονται οι χωρες υπο η προς κατοχη δντ;Ο εχθρος του εχθρου μου φιλος μου.Γερμανογαλλοβρετανικος συνασπισμος αυτοι(η και ποιοι αλλοι;)Ιταλοπορτογαλοιρλανδοισπανοελληνικο εμεις.Τυπωνουμε και ενα μεσογειακο νομισμα κοινο,ανταλλασουμε τα προιοντα μας μεταξυ μας και να δουμε τοτε τι θα κανουν οι βαυαροσαξωνες.Καπουτ γερμανικα αυτοκινητα πχ.Μπλοκο στα προιοντα τους και τοτε θα βλεπαμε.Και λιγο μπαλα με ρωσια.Δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι;Τι θελετε κυρα μερκελ;Να βγουμε απο το ευρω.Γιαβολ.Αλλα να σταματησουμε να εισαγουμε και τα προιοντα σας.Να δουμε που θα πουλατε μετα και σε ποια αγορα....

  12. Ελεύθερος avatar
    Ελεύθερος 23/11/2010 04:07:37

    Μα δεν πρόκειται περί ξένου δημοσιεύματος η συγκεκριμένη ανάρτηση.