#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα γκρίζα κουστούμια που προκαλούν

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sceptic avatar
    sceptic 07/04/2013 08:26:52

    Να βάλουμε το Συμβούλιο Επικρατείας να κρίνει αντισυνταγματικό το μνημόνιο μπας και κερδίσουμε χρόνο και εμείς....

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ sceptic 07/04/2013 13:24:08

      σωστος

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 07/04/2013 08:33:10

    Αυτό το πράγμα δεν είναι πρόγραμμα.
    Δεν χρειαζόμασταν ξένους επιτηρητές για να ανακατασκευάσουμε το κρατος μας.
    Καλημέρα.

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ Νίκος Αργεάδης 07/04/2013 08:58:41

      ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΜΕ........ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ ΔΕΝ ΛΥΝΟΥΜΕ. ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΣΟΒΑΡΟΙ ΣΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Νίκος Αργεάδης 07/04/2013 10:32:40

      Είναι πασιφανές πως οι ντόπιες πολιτικές δυνάμεις είναι ανίκανες και χωρίς βούληση.
      Λειτουργούν δε και συμπεριφέρονται ως δυνάμεις κατοχής.
      Η έκφραση αυτή "καταργημένης εθνικής ανεξαρτησίας «ελληνική επαρχία»" ισχύει και στην προμνημονιακή περίοδο.

      Η αυθαιρεσία της ντόπιας κυρίαρχης ελίτ έχει ουσιαστικά υποτάξει την κοινωνία σε καθεστώς αιχμαλωσίας. Η κοινωνία δεν απολαμβάνει τις συνθήκες της εθνικής ανεξαρτησίας. Έχει δε μετατραπεί σε επαρχία υποταγμένων πελατών και διαπλεκόμενων.
      Βέβαια οι κυρίαρχες και κατοχικές ελίτ, για να στερεώσουν την θέση τους, να ουδετεροποιήσουν την αυθαιρεσία τους και να νομιμοποιήσουν την εξουσία τους, καλλιεργούν και προάγουν τις συγκινησιακές εθνικές μυθοπλασίες κατά την γνωστή γκαιμπελική μέθοδο.

      Κλασική περίπτωση και το σύνθημα «η Ελλάδα να ανήκει στους Έλληνες» εμπνευσμένο από το αντίστοιχο σύνθημα του Μουσολίνι και το οποίο δεν είναι παρά ρατσιστική ρητορική φασιστικού καθεστώτος.
      Στην Ελλάδα το σύνθημα αυτό ήταν η φαύλη ρητορική ντόπιας δύναμης για να καταλάβει θέση κατοχικής εξουσίας.
      Το εννοιολογικό περιβάλλον του συνθήματος ήταν και είναι διαφορετικό στην Ελλάδα. Όμως, η μυθοπλαστική ικανότητα που εμπεριέχει είναι αντίστοιχη και προσδίδει στον κήρυκα του το φωτοστέφανο του Εθνικού Πατέρα.

      • Steliosmd avatar
        Steliosmd @ Μανιάτης 07/04/2013 16:43:42

        Ενω αν λεγαμε , ας πουμε , "..Η Ελλαδα ανηκει στους απανταχου ευπροσδεκτους αλλοδαπους αδελφους μας ..", θα ητανε σαφως μια πιο αντιρατσιστικη ρητορικη δημοκρατικου καθεστωτος....Δεν μας τα λες καλα Κε Μανιατη..καπου εχεις μπερδευτει...και εσυ...

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Steliosmd 07/04/2013 17:40:54

          Προφανώς δεν καταλαβες τι θέλω να πω και τι υποδηλώνουν τα πολιτικά συνθήματα.

  3. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 07/04/2013 09:02:02

    Τα....γκρίζα κοστούμια είναι υπάλληλοι των ΝεοΝαζιστών και του ΔΝΤ κι εκτελούν απλά εντολές. Αυτοί που έχουν αποφασίσει την υπανάπτυξη, την υποβάθμιση, τη διάλυση του όποιου ''αναπτυξιακού'' μας μοντέλου και την αντικατάστασή του από το χάος και την μηδένιση κάθε δυνατότητας αναστροφής της καθοδικής μας πορείας, είναι οι Γερμανοί και οι ''συνεργάτες'' τους. Ας πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Οι ''κακοί'' του Mr. Τόμσεν, είναι μόνο τα σκιάχτρα, που κατ΄εντολήν φροντίζουν να διώχνουν μακριά τις αμυδρές ελπίδες για πραγματική ανασυγκρότηση, μεταρρύθμιση και ανάπτυξη της Ελλάδας. Τα προτεκτοράτα (που διαθέτουν συμπτωματικά ορυκτό πλούτο και όχι μόνο) πρέπει να είναι εντελώς εξαρτημένα, οι λαοί τους βυθισμένοι στη μιζέρια, στην απόγνωση και υπό συνεχή απειλή, οι ...ηγεσίες τους εγκλωβισμένες σε δεσμεύσεις, συμβόλαια, υπογραφές κι απατηλές μελλοντικές υποσχέσεις....στήριξης. Ούτε ανάπτυξη, ούτε ανάκαμψη, ούτε σταθεροποίηση, ούτε αναγέννηση μην προσδοκάτε από αυτούς. Χρόνο κερδίζουν εις βάρος μας, ώστε να μας ελέγξουν εντελώς και να επιβάλλουν τους όρους της υποτέλειας άνευ αντίστασης.
    Κύριε Αντώνη Σαμαρά, δείτε επί τέλους την αλήθεια κατάματα κι αλλάξτε ρότα.
    Η αισιοδοξία πολλές φορές είναι πρόσχημα, πίσω από το οποίο επιχειρούμε να κρυφτούμε αλλά και να κρύψουμε τους δισταγμούς, την ατολμία και το φόβο μας. Τολμήστε επί τέλους να πράξετε αυτό που υποχρεούστε. Μη χάνετε άλλο χρόνο.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Queen For The Black Side 08/04/2013 00:10:02

      Για πιο αναπτυξιακο μοντελο μιλατε? Μαλλον μας διαφευγει οτι ζουμε με δανεικα εξαιτιας της κεφαλης μας. Μαλλον ξεχνατε οτι οι αγροτες εχουν να δουλεψουν οι περισσοτεροι πανω απο 20 χρονια. Ας ειναι καλα οι Αλβανοι. Μαλλον ξεχνατε οτι την εποχη του χρηματιστηριου οι τζιροι στην Θεσσαλια και στην Κρητη ηταν τεραστιοι. Μαλλον ξεχνατε το "Προσεχως Ρωσιδες¨σε παρα πολλα χωρια τηε πελοποννησου και της Σ.Ελλαδας. Οι τυποι με τα γκριζα κουστουμια βρηκαν την πορτα ανοιχτη και μπηκαν. Γιατι εμεις φροντισαμε γιαυτο.

      • B.Q avatar
        B.Q @ Ρεαλιστης 08/04/2013 15:30:18

        Δε θα διαφωνήσω για τις ορθάνοιχτες πόρτες, αλλά είναι ώρα πια όλοι ν΄αλλάξουμε αυτομάτως νοοτροπία και να τους κλείσουμε την πόρτα στα μούτρα.
        Είμαι υπέρ της συνειδητοποίησης και της παραδοχής των λαθών, αλλά σαφώς κατά του άσκοπου αυτομαστιγώματος.

  4. leon avatar
    leon 07/04/2013 09:23:34

    θα ηθελα τελικα καποιος να μου εξηγησει αν εχει η δεν εχει ορια/νοημα η φραση "στο ευρω παση θυσια".Ετσι,απλα...."παση θυσια"?

  5. Hrthe_to_telos avatar
    Hrthe_to_telos 07/04/2013 09:48:29

    Η κοροιδια ολων προς ολους καλα κρατει.
    Η τροικα φταιει για το χαλι μας?
    Τα μετρα απο την πρωτη στιγμη ποιος τα συνεταξε ? Ο Τομσεν η οι πανεξυπνοι δικοι μας?
    Απο την τροικα μαθαμε οτι αυτοι προτειναν απολυσεις δημοσιων υπαλληλων αλλα ο Παπανδρεου-Παπακωνσταντινου προτιμησαν οριζοντιες περικοπες και φορολογια.
    Τι δεν καταλαβαινετε?
    Μου θυμιζετε τον επαναστατη Τραγκα που καθε πρωι βριζει τη Μερκελ, αλλα για το πως και γιατι φτασαμε ως εδω μουγκα ολοι, οπως μουγκα ολοι για το πως θα βγουμε, (επειδη δεν προκειται να βγουμε οτι παπαρολογιες και να λενε ολοι).
    Ποτε θα ερθει αναπτυξη?
    Απ. Οταν θα βρεθουν "λεφτα".
    Πως θα βρεθουν λεφτα?
    Απ. Ειτε με δανεικα (lol), ειτε με κατακορυφη αυξηση των εξαγωγων (karalol), ειτε με την ελευση 30,000,000 τουριστων ετησιως που ο καθενας θα αφηνει απο 1,500 ευρω τουλαχιστον (με πονεσε η κοιλια μου απ τα γελια).
    Αμ το αλλο το οτι εχουμε σχεδιο για την ανασυγκροτηση της χωρας :) :)
    Στην αρχη μας ελεγαν περιμενετε μετα την εκλογη Ολάντ θα φτιαξουν τα πραγματα :) μετα ειπαν για την εκλογη Ομπαμα :) τωρα λενε για τις εκλογες της Μερκελ :) :) μετα τις γερμανικες εκλογες καποια αλλη μπαρουφα θα πεσει στο τραπεζι για να νανουριζεται το ποπολο .
    Καλη ανταμωση στα γουναραδικα.
    Οποιος εχει καταφερει να κανει το κουμαντο του εχει καλως, μην περιμενετε τιποτα απο κανεναν σωτηρα και μη μας περνατε για κουτους γραφοντας οτι σας ερχεται.

  6. euagelos avatar
    euagelos 07/04/2013 09:53:48

    Αυτοί έχουν ταυτίσει τις έννοιες σωτηρία=ευρώ. Για να μη σου λένε "πάση θυσία σωτηρία", λένε "πάση θυσία στο ευρώ". Διότι είναι και συγκεκριμένοι. Θα σου πει η άλλη πχ, τι γενικότητα είναι αυτή ρε φίλε? Σωτηρία γενικά? Γι'αυτό σκέφτηκαν "σωτηρία=ευρώ". Έτσι θα σωθείς!
    Το ζήτημα λοιπόν είναι πως λογαριάζουν τη σωτηρία. Σωτηρία όλων? Δική τους? Μην είναι σωτηρία η επιστροφή κοντά στο Θεό? Ή η μετά θάνατον ζωή, οπότε πρέπει να τον συναντήσουμε πρώτα για να σωθούμε? Θα δούμε. Θα κάτσουμε φρόνιμα και αναπαυτικά, άλλωστε δε μας πιέζουν οι πολλές δουλειές μας και θα το μάθουμε. Ο ιστορικός του μέλοντος (βαλτός κι αυτός) ίσως γράψει: "Σώθηκαν όλοι και αγιάσαν, πλην των πολιτικών που με αυταπάρνηση απαρνήθηκαν την επουράνιο σωτηρία και παρέμειναν στα αμαρτωλά εγκόσμια".

  7. The Camel avatar
    The Camel 07/04/2013 11:12:08

    Οι τροικανοί έχουν τα λεφτά και ως γνωστόν όποιος έχει τον παρά....Αν δεν τους θέλουμε θα πρέπει να πάμε σε εθνικό νομισμα. Ομως, κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου ευκολο. Θέλει σχέδιο και ηγεσία που να πείσει τον λαό οτι αυτη είναι η καλυτερη διέξοδος. Μήπως βλέπετε εσείς κανενα σοβαρό πολιτικό να αναλαμβάνει τέτοια πρωτοβουλία; Εγώ δεν βλέπω. Ούτε φυσικά οι τροικανοι. Σ' ενα χρόνο απο σήμερα λοιπόν θα συζηταμε πάλι τα ίδια.

    • Μαριος Σιδας avatar
      Μαριος Σιδας @ The Camel 07/04/2013 12:14:41

      πολιτικο οχι, ειναι αληθεια. αλλους ομως βλεπω

  8. aris. aold avatar
    aris. aold 07/04/2013 11:22:38

    Σιγά βρε παιδιά.

    Τώρα την πείραξαν την κυβέρνηση οι τροικανοί;;

    Τώρα που απαιτούν επιτέλους περιορισμό του δημόσιου με απολύσεις;;

    Τόσο καιρό που διαλύεται ο ιδιωτικός τομέας και υπάρχουν χιλιάδες απολυμένοι ιδωτικοί υπάλληλοι που ήταν η μαγκιά της κυβέρνησης;;

    Απλά χέζονται πάνω τους οι πολιτικοί στην προοπτική να βάλουν χέρι στον στρατό τους που έχουν παρκάρει στο δημόσιο .

    Πόσα χρόνια χρειάζονται για να αξιολογηθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι και να κλείσουν οι άχρηστοι δημόσιοι οργανισμοί που είναι μυριάδες.

    Τώρα θυμήθηκαν να τα σπάσουν με την τρόικα;;

    Σαν δεν ντρέπονται να κάνουν τους αντιστασιακούς όταν πάνε να θιχτούν τα συμφέροντα της κλίκας τους.

    • όμηρος avatar
      όμηρος @ aris. aold 07/04/2013 13:48:18

      Να απολυθούν ΟΛΟΙ οι δημόσιοι υπάλληλοι τώρα μπάς και ησυχάσουμε απο τους οικονομολόγους της πλάκας.όποιος θέλει γιατρό , καθηγητή, αστυνομικό, σκουπιδιάρη , να πληρώση.Απλά ν απολυθούν όλοι, για να αποδειχθή και αυτή η φούσκα, όπως η μείωση μισθών , συντάξεων κλπ.
      Απλά να σας δω μετά τι θα σχολιάζετε όταν θα πέσει και το τελευταίο μνημονιακό ψέμα?

  9. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 07/04/2013 11:24:00

    Το θεατρικό έργο "Επαναστατικό μπαϊράκι ανυπακοής" το χουμε δεί πολλές φορές.
    Σας θυμίζω την πρώτη φορά που παίχτηκε, πρωταγωνιστής ήταν ο Βενιζέλος, ναι ο Βενιζέλος του ΠΑΣΟΚ, ως υπουργός τότε. Και παίχτηκε -τότε- για να μπορέσει να περάσει στην κοινή γνώμη όσο ποιο ανώδυνα γίνεται το χαράτσι! Θυμάστε?
    Δεν είναι λοιπόν "αποτελεσματικό" αυτό το έργο πια. Ξέφτισε και ξέβαψε.
    Πρέπει να επινοηθεί κάτι πιο ...δραματικό.

  10. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/04/2013 11:31:02

    Οταν μισθοδοτούμε ακόμα φυλακισμένους επίορκους (για να μην πούμε για τις χιλιάδες τους αργόσχολους σε κάτι ΕΡΤ κλπ) πως να διαπραγματευτούμε και να μας πάρουν και στα σοβαρά? Η Τρόικα μας φταίει?

    Τι καλά που θα'ταν αν το πολιτικό μας Σύστημα έδειχνε την ίδια αποφασιστικότητα για την υπεράσπιση των Εθνικών μας συμφερόντων , με αυτή που δείχνει για την υπεράσπιση των δικών του ανθρώπων στο Δημόσιο! (γατί οι μάσκες έχουν πέσει πιά...)

    • kkarkar avatar
      kkarkar @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/04/2013 15:07:26

      Αυτό το «χάλι» με την ΕΡΤ πρέπει κάποτε να τελειώνει όπως και με κάθε επίορκο Δημόσιο Υπάλληλο.

  11. panas avatar
    panas 07/04/2013 11:47:36

    Αφελείς ερωτήσεις:
    Πως έφτασαν Τρόικα και κυβέρνηση σ' αυτό το αδιέξοδο;
    Δεν υπήρξε κάποια προσυνενόηση πριν την άφιξή της στη χώρα;
    Χάθηκαν τα τηλέφωνα;
    Ο Μανιτάκης τους κρατούσε εδώ και καιρό μούτρα;
    Και καλά ο Μανιτάκης είναι και λίγο ευαίσθητος και ντροπαλός και ο ΑΣ είχε άλλα... Γιατί δεν έβαλαν τον Άδωνι να πάρει τηλέφωνο...
    Λέτε να αναστηθεί με την ανάσταση του Κυρίου και ο ΚΚ και να μας σώσει; Τώρα μαθαίνουμε για τα πάθη του...

  12. kosvag avatar
    kosvag 07/04/2013 14:10:53

    1. ευτυχώς υπάρχει η Τρόικα γιατί αλλιώς η 3κυβέρνηση δεν μπορεί να πάρει επάνω της το βάρος της διακυβέρνησης της χώρας. Όλοι ξέρουν οτι η χώρα βουλιάζει οικονομικά και οτι το πρόγραμμμα ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ δεν βγαίνει.
    2. το καλό σενάριο: όταν έρθει η ώρα η χώρα θα χρηματοδοτηθεί και ανοικοδομηθεί με κατακλυσμό από επενδύσεις μαμούθ γιατί είναι αναξιοποίητη & εξερχόμενη από την ''Σοβιετία'' +ΑΟΖ +++ άπειρα πλεονεκτήματα. Όπως σκάσαμε πρώτοι θα ανοικοδομηθούμε πρώτοι αλλά θα είναι μέσα σε πρόγραμμα για όλα τα γουρουνάκια της ΕΕ. Όπως μετά τον ΒΠΠ.
    3. το κακό σενάριο: δεν υπάρχει καν το 1ο σενάριο, ή λόγω καθυστέρησής μας, θα σκάσει από μέσα το πράμα και θα μπούμε σε φασαρίες του τύπου όλοι εναντίων όλων εντός της χώρας και με τους όλους τους γείτονες.
    4. το πιθανό? σενάριο: αρχίζει το 1ο σενάριο, αδυνατεί το κράτος να το υλοποιήσει λόγω μπαγιατέ δομών, η κοινωνία δεν ακολουθεί και επιμένει στην ''Σοβιετία'' (αναμενόμενο αν σκεφτούμε τα 18 σημεία του Ζαππείου), η χώρα γίνεται Κίνα εντός ΕΕ. Μια χώρα 2 συστήματα: α. ''κλειστές'' ζώνες όπως οι γεωτρήσεις στην θάλασσα, μεταλλεία, παραθαλάσσιες αναπτύξεις, λιμάνια, ακόμη και νέα πόλη στο Ελληνικό & β. επιδοματική ζωή με ''συσσίτια'' στην ''ενδοχώρα'' . Ομοιότητες: παράλια-ενδοχώρα, στις ηλικίες στην Κίνα αφήσαν την παλιά γενιά που της είχαν γεμίσει το μυαλό με αντικαπιταλισμό να λέει τα παλιά της και προωθήσαν την παγκοσμιοποίηση στην νέα. Το μοντέλο Κίνα θα τρέξει αν δεν τρέξει το μοντέλο Ταιβάν που απαιτεί κοινωνική συνοχή και συνεπώς συνδιάζεται συχνά με σύραξη.
    {{η Κύπρος λόγω μικρού πληθυσμού μπορεί να γίνει Κατάρ ή Κουβέιτ}}.

    Υπάρχει επαφή στην παραπάνω φαντασίωση με το άρθρο? η πολύ μικρή & διαδικαστική σημασία της τρέχουσας μικροδόσης της Τρόικας, εκεί θέλω να καταλήξω.

  13. kkarkar avatar
    kkarkar 07/04/2013 15:03:32

    Η Τρόικα πολύ απλά ζητάει να κάνουμε ότι συμφωνήσαμε πως θα κάνουμε. Στο θέμα των Δημοσίων υπαλλήλων δεν έχουμε κάνει τίποτα, στο θέμα των επίορκων υπαλλήλων δεν έχουμε κάνει τίποτα, το μόνο που οι κυβερνώντες κάνουν με συνέπεια είναι να «ξεζουμίζουν» όλους εκείνους που με τιμιότητα πληρώνουν τους φόρους τους. Αν δεν θέλουμε να κάνουμε κάτι ή δεν μπορούμε να το κάνουμε να μην αναλαμβάνουμε την υποχρέωση πως θα το κάνουμε σε διαφορετική περίπτωση να πληρώσουμε τις συνέπειες.

  14. tpe avatar
    tpe 07/04/2013 16:50:32

    Πότε θα σταματήσει από ΟΛΑ τα ΜΜΕ αυτή η καραμέλα; Λυπάμαι, αλλά ΒΡΙΣΚΟΥΝ και τα κάνουν. Εμείς τι κάναμε; ΤΙΠΟΤΑ.
    Αποτέλεσμα; ΒΡΗΚΑΝ ΠΑΤΗΜΑ.
    Κι έτσι, άντε πάλι από την αρχή. Αν είχαμε έτοιμα ότι έχουμε ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ, τι θα έλεγαν; Θέλουμε κι άλλα; Δεν θα το έλεγαν, δεν θα τολμούσαν...

  15. leon avatar
    leon 07/04/2013 17:18:57

    στο ευρω "παση θυσια"(δηλ.με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ θυσια)?
    προσοχη/η φραση "ναι ,αλλα με δραχμη θα ειμαστε χειροτερα" θα πρεπει να διευκρινιζει πιο ειναι το ακραιο κακο με ευρω απο το οποιο θα ειμαστε χειροτερα.

  16. Dimitris avatar
    Dimitris 07/04/2013 18:53:57

    Σωστός!!!

  17. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 08/04/2013 13:38:03

    Πραγματικά απορώ με το βάθος της Ελληνικής πολιτικής σκέψης την ώρα που οι Γερμανοί εμβαθύνουν πολύ καλύτερα τα τεκταινόμενα στον Νότο
    Δείτε το άρθρο με τίτλο Το σκιώδες κράτος του ευρώ ( Deutsche Welle- Andreas Becker / Ειρήνη Αναστασοπούλου,Υπεύθ. Σύνταξης: Δήμητρα Κυρανούδη)

    "Τί είναι αυτό το κράτος; Μία μη δημοκρατικά νομιμοποιημένη κυβέρνηση της ευρωζώνης, απαντούν κάποιοι οικονομολόγοι. Η αντίσταση σε αυτό το κράτος διογκώνεται, με κίνδυνο διάσπασης της ευρωζώνης. " Από την εισαγωγή του